Om IWE1N VAN AALST I' JAAR N° 49. Onze Gemeenteraad. uvn ZATERDAG 14 DECEMBER 1895. Propaganda. DE REDACTIE. Volksvrienden. Do Re Mi ©rukkcr-llttgmr petrus Dan Huffel, Ceopolbfitraat, 19, te 2lalat. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huiskost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen allo soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. 't Is den 16 December dat de vernieuwde Ge meenteraad, tot Aalst, zal plaats nemen op het stadhuis. Wij aarzelen niet het hier neer te schrijven, wij verwachten veel, zeer veel van onze nieuwe raads- heeren. Alle standen hebben thans hunne vertegenwoor digers op 't landhuisambachtslieden, landbou wers, brouwers en twijndersgasten zetelen er ne vens eenen advokaat, eenen doktoor of rentenier. Allen kunnen dus de belangen van hunnen stand verdedigen en daar zij allen niet alleen katholie ken van den ouden stempel zijn, maar daarbij nog door en door Christen, denken wij, dat, voortaan meer dan ooit, de Godsdienst in onze stad, overal waar het gemeentebestuur iets te zeggen heeft, de plaats van eer zal bekleeden. Ja, 9 gekozen niet door verbasterdeerde maar wel uitge zifte katholieken, zal onze Gemeenteraad werken om ons vrij katholiek onderwijs te doen groeien en bloeien, wel wetende dat het de oudkweekelingen der middelbare staatsschool noch die der stadsscho len zijn die hen op 't landhuis hebben gebracht. De straten van Aalst zullen voorzeker niet meer weerklinken van die schandalige en goddelooze lie dekens die eenen neger uit den Congo zouden doen bleek worden van schaamte. Overal waar een godsdienstig katholiek feest zal plaats hebben zullen onze gemeenteraadsleden te vinden zijn. Geen katholiek concert of prijsdeeling zal plaats grijpen of wij zullen het genoegen hebben het schepencollegie en de raad vertegenwoordigd te zien. En zoo ook zullen zij alle katholieke instellingen aanmoedigen en de achting en liefde hunner kiezers meer en meer aanwinnen. Doch indien onze gemeenteraad zich eerst en vooral godsdienstig toonen zal, daarom toch zal hij niet te min volksgezind zijn. Onze werkmansklas heeft thans zijn woordeken te zeggen op 't landhuis; ook zullen de werklieden tot gemeenteraadsleden uitgeroepen, hun program ma ten voordeele der arbeidende klas klaar en dui delijk weten uiteen te zetten en te doen uitvoeren. En wat de vertegenwoordigers der burgers aan gaat, deze zullen zich gelukkig achten telkens aan de redelijke eischen van 't werkvolk te voldoen, zonder nochtans die der burgerij uit 't oog te ver liezen. Hand in hand zullen ODze raadsheeren voor 't geluk en 't welzijn der verschilligc standen onzer stad werken, en daartoe zullen de verschillige sektieën der stad al gewillig een handje willen toesteken. Deze immers zullen, voorgezeten door de ge meenteraadsleden, iedere maand in hun bijzonder lokaal vereenigen. Daar zullen de noodwendighe den van iedere wijk door de belanghebbenden be sproken worden, daar zullen onze raadsheeren de stem van 't volk in volle vrijheid hooren klinken en-zullen, bijgevolg ook den wil van 't volk ken nende, gemakkelijker en volkslievender onze stad kunnen bestieren. Ewel, zou er dan nog wel één haarkliever binnen onze muren gevonden worden die zulke handelwijze van wege den gemeenteraad zal afkeuren Voorzeker toch Altijd immers zijn er mannen die op niets uit zijn dan om ruzie en tweedracht te stoken, en maar toch niet kunnen verkroppen dat de Aalstersche bevolking ze onwaardig heeft ge acht van een mandaat, zij nochtans die meenden van 't volk aanbeden te zijn 1 Goede moed dan Katholiek Gemeentebestuur van AalstToon dat ge waardig zijt van 't mandaat U toevertrouwd' Jefken. De nieuwe inschrijvingen op De Volks stem komen dagelijks in massa toe ons schrijftafel is er van overdektons boeken en registers zijn te klein geworden 't is van alle kanten brieven van gelukwensch- ing en aanmoediging,vergezeld van de na men van honderden nieuwe abonnenten Alia, 't is troostend en verrukkend 1 Dank en Welkom, nieuwe Inschrijvers, wij ho pen dat gij van uw Stemmeken tevreden zijn zult wij, wij zullen alles en altijd al doen wat we kunnen Öm uwe genegenheid en vertrouwen waardig te blijven. Dat al de Lezers, ons met hert en ziel toegedaan, deze maand hunne propaganda en medewerking verdubbelen dat zij ons namen en adressen sturen op welke wij met vrucht proefnummers kunnen zenden; dat zij ons bij Vrienden en Kennissen aan bevelen en beletten dat de verderfelijke gazetten dergenen die met de raadgevin gen en vermaningen van onzen Bisschop en de Geestelijkheid den spot drijven, nog in een enkel christen huisgezin binnenko men. Ziehier het prospectus, Vlaanderen door gezonden Hebt gij nog nooit van DE VOLKS STEM hooren spreken Voorzeker, niet waar En wel bijzon derlijk binst den laatsten kiesstrijd. Ons Stemmeken immers, heeft Vlaanderen door geklonken, alhoewel het slechts een jaar bestaat. Gesticht onder de hooge goedkeuring der Geestelijkheid van Aalst, heeft DE VOLKSSTEM voor doel een gazetje te vervangen dat eertijds in 't Vlaamsche Land veel goed heeft gesticht, maar dat nu, van den rechten weg afgeweken en gedoemd door den Oie- scliop, onwederroepelijk moet ver dwijnen, niet alleen voor 't Goed en 't Welzijn der Katholieke Partij, maar ook voor de Vrede en 't Geluk in de Huisgezinnen. Het Stemmeken, geschreven in eene eenvoudige en koddige taal en op luimige wijze geïllustreerd, zal, zonder een voorvechter te zijn op politiek grondge bied, U nochtans op de hoogte houden der bijzonderste politieke gebeurtenissen. Maar wat het bijzonderlijk beoogt, 't is aan zijne Lezers wekelijks AL 't NIEUWS aan te brengen uit de vijf we relddeelen, al de eene of de andere grap te vertellen, en hun eene reeks van Verhalen mede te deelen die eenieder zullen verlustigen en stichten. In de hoop dus, M dat gij onzen oproep gunstig zult beantwoorden met een abonnement te nemen op ons Stemmeken, bieden wij U onze eerbie dige groetenissen en danken U op voor hand. 9HF" Binnen eenige dagen beginnen wij als feuilleton een der schoonste histo rische werken in onzen tijd geschreven, namelijk door Dr IS. BAUWENS, ons achtbaar Gemeenteraadslid en Schrijver van het bekroond lustspel Hertog Philip. Iwein van Aalst gaat bij den Uitgever van de Volksstem als boekwerk gedrukt en uitgegeven wor den, en zal in den handel twee ii-:»nk kos ten dit mengelwerk alleen genomen dus, is den prijs van een abonnement overwaard. De inschrijvingsprijs van HEDEN tot 31 Decem ber is 2,50 alle vrijdagen franco thuis. JOQ)j Om ware volksvrienden te kennen, is het van ze eens hooren te spreken, die zich als dusda nige uitgeven, of liever nog van hunne werken eens nauwkeurig na te gaan want gelijk men den goeden boom van den slechten kan onderscheiden door zijne vruchten, zoo ook, geliefde Lezers, kan men door de woorden, maar wel bijzonderlijk nog door de werken, gemakkelijk onderscheid ma ken tusschen deze, die eene ware, eene echte ver kleefdheid bezitten voor het volk, voor den nood lijdende, en deze, die van het volk waarlijk slecht gebruik maken om alleenlijk hunne eigene belan gen le behertigen, hunne eigene fortuin te ver meerderen en zich tot op den berg van eer en glorie zoeken te verheffen.... En bij wie kunnen die goede hoedanigheden ge vonden worden, tenzij bij mannen van christen ge loof, bij de eclite katholieken en bij hun al leen het zijn zij immers die waarlijk de noodwen digheden van het volk, van de werkende klas ver staan, die oprecht medelijden hebben met zijne kwalen en tegenspoed, die den werkman onder richten, voor zijn welzijn zorgen, die zich sacrifi- cieën opleggen om hunnen behoeftigen broeder door milde almoezen te helpen, te troosten en bij te staan, vermits zij alleen den armen als eenen vriend aanzien en broeder in Jezus Christus 1 Ah dat onze brave werklieden zich nooit meer in de strikken laten vangen van die valsche volks vrienden. die gedurig vleien en beloven, en nog niets hebben te weeg gebracht, tenzij voor hun eigen zeiven gezorgd en het volk bedrogen die in den grond maar schijnheiligen zijn, met het volk en met al wat deftig is den spot drijven. Dat ons volk eindelijk toch erkenne wie er in derdaad met broederlijke liefde bezield is, en waar die edelmoedige verkleefdheid, gesteund op het Ge loof, te vinden is, want dan alleen kunnen zij ge lukkig zijn. JAN. Beste Vrienden van het Stemmeken, ik ben kon tent van mijn zei ven en van U van mijn zeiven omdat mijne hoofd val ling genezen is en van U allen omdat ge zoowel uw best doet't Re gent nieuwe abonnementen in ons Bureel!! Dat eenie der toch voortga mot propa ganda te maken, 't Stem meken moet de gazet wor den van 't Vlaamsche Land ieder huisgezin moet het lezen. Maandag heeft Kibeladoeken nen brief gekregen van Denderwindekewaarin hem ge vraagd werd in welk jaar de laatste man in ons land onthoofd is. Ziehier zijn antwoord: Dat is ge beurd in 1863.... Spijtig genoeg dat de doodstraf afgeschaft is niets beter voor sommige booswich ten als 't kopken af. Over eenige dagen was er te Luik eene verkooping van reisduiven, en zeggen dat er eene luiksche duif verkocht werd voor 1100 fr Voor zoo een sommeken koopt men de helft van den Congo. Een zilveren gedenkpenning met de wapens der stad Brusselzal, namens het Gemeen tebestuur, door M. Buis aan prins Emmanuel en prinses Ileudrika overhandigd worden tijdens de plechtigheid van hun huwelijk voor de wet. Te Dinant is de kiezing gedeeltelijk vernietigd er is herkiezing voor de tweede serie.... Dat zal hun leeren van niet te stemmen zooals het behoort. Zondag morgen is onze Koningin naar Brussel te ruggekeerd om 't jaargetijde van Leopold I te kun nen bijwonen. Maar weet ge wat hare Majesteit, 't mensch, vrijdag gedaan heeft voor d'arme kin- derkes van Spa z'Heeft ze geïnviteerd op nen cliocolattenthee en hun overladen met allerhande speelgoed. Is 't dan te verwonderen dat onze Ko ningin gaarne gezien wordt? 't Is een hert van goud en diamantM. Beernaert en verlangt geens zins het reglement der Kamer te zien veranderen.. Laat hem eens nen inktpot of twee en een glas wa ter of vijf naar zijn hoofd gekregen hebben van de socialisten, die brave menheer zal wel veranderen van gedacht. Maar menschen toch! Christene zielenMater Deum Hebt gij het van uw leven weten waaien gelijk op 't einde der verledene week, en dat nog wel 3 dagen lang?!... Zoo een weer, 't is een fortuin voor de paraplumarchands, schalie dekkers en ruiteninzetters. Ai, ai, ai, wie zou 't ooit gedroomd hebben Al de stembriefkens van de gemeentekiezingen, die van el ke provincie bij den gouverneur gezonden zijn, mogen daar niet verbrand worden, maar moeten tot pap vermalen worden, en dan nog onder toezicht van eenen bij zonderen afgeveerdig- de.... Wa complimenten allemaal O die schijn heilige breabatisTe Brussel hebben twee vrou wen geloopen in nonnen verkleed, die van huis tot huis gingen bellen om almoezen in te zamelen. Boerkens, goed nieuws! Volgens 't zeggen van mi nister De Bruyn vrijdag in de Kamers, gaat de Hollandsche grens voor het vee in 't kort heropend worden. Te Berlijn, volgens de laatste volks optelling, zijn er 1,674,112 inwoners, 797.186 mannen en 876,926 vrouwen. En tot Antwerpen gaan de katholieke gemeenteraadsleden in den raad niets dan Vlaamsch spreken. Vrijdag verleden, niettegenstaande den hevigen stormwind, zijn er een vijftigtal Belgen naar Congo vertrok- - ken. Opgelet, zelle Vriendjes,® want de malheuren en slapen niet! Er zijn weerom valsche tweefrankstukken met de beeltenis der Fransche Republiek in omloop, alsook valsche nik kelstukken van 10 centiemen. Wel opgepast voor deze laatste in de kardoezen ze zijn heel lomp en daaraan gemakkelijk om herkennen. Bravo

De Volksstem | 1895 | | pagina 1