IWEIN VAN AALST Laatste Depechen. VARIA KERKELIJK NIEUWS. LUiBRECiiTS rrde- BINNENLAND. O. L. Vrouw vau Hal. oaiiLuergeu. zij-n er 30) ik zeg dertig) Twee ten hoogste. EENE ENKELE. Slechts eene enkele doos Waltherypastillen van een frank is voldoende om den meest verouderden en pijnlijksten hoest te ge- Antwerpen. J?™ er bij 4 eierdooiers, wijn, eenige schijf es citroen en suiker. Laat dit alles warm worden, doch niet koken, anders zou het schiften. Van 't geklopt ei wit met suiker maakt men balletjes welke men bo ven op de soep legt, waarover men dan in de ter rine kaneel en suiker strooit. Men eet de soep met biscuit. Biersoep. Breekt twee lepels bloem met water, voeg er 4 eierdooiers bij, bier, suiker, 2 citroeuschijfjes en kaneel naar den smaak. Laat dit koken, maar roer steedsgiet het over in de soepterrine en doet er geroosterd wit brood bij Ons Roeseken. T) txttO Heere Dominus, wat voor JT AK1J O. schrikkelijk nieuws uit do hoofdstad van brankrijk Zaterdag nacht, de E. H. De Keyzer, bestuurder van't Werk der Vlamingen, ligt gerust te slapen, en in eenen keer, omtrent 2 1/2 uren, hij schiet wakker, boort een gekletter en gedoemmel of al de duivels uitgelaten waren, zijne kerk met dependen cies staat omringd van vlammende batimentcn; de vuurvonken vliegen gedurig op de gebouwen der Vlaamsche Missie, maar, God dank, de pompiers komen afgereden met hunne materialen; de E. H. Van Essche, samen met de commandant, geeft de bevelen en weldra is alle gevaar verdwenen. Onze Lieve Heer heeft de Vlaamsche Missie zienlijk beschermd. Heden zaterdag avond, in het Vlaamsch Taalg-ilde, te Aalst, lezing van een werk De Werksta king, door M. Edw. Van Hauwe. H. de Paus is thans 85 jaar oud; dagelijks doet hij nog in zij nen hof eene wandeling van twee uren, omringd van zijne Kamerheeren; onderweg spreekt hij aan zijne hoveniers met volle kennis van alle plantge was en geeft hen goede practische lessen. - - Tot Hundelgem, daar is een jonge soldaat, Becours ge- heeten, die lm. 95 lang is; dagelijks krijgt hij dobbel pree en dobbel ratioen. De Feest van den katholijken werkmanskring te Aalst, zal waar schijnlijk plaats hebben op tweeden Zondag der nieuwjaarsmaand. Men is ieverig aan 't leeren van een groot drama Twee Beoedees, een bekroond stuk van 't Davidsfonds, waarvan de handeling plaats heeft te Venetië, ten jare 1500. Ons Ko- ninginne lijdt nog altijd een titje aan haren peer den val, maar 't betert toch goed. M. Vyvens, doctoor te Eyne, is nu 93 jaren oud en alle dagen rijdt hij nog op visiet bij zijne zieken gelijk over 40 jaar M. Vyvens staat bekend als een goede oog meester. De socialisten van Brussel hebben daar een lokaal opgericht dat een hall millioen kost Die het lang heeft, laat het lang hangen, zei Lui- brechts, en hij liep met eeu breem aan zijn slep. Te Braine-le-Chateau daar zijn vier liberalen en 7 socialisten gekozen onder die lekkere com pagnie en zijn er maar 5 die noch a noch b en ken nen, en een van deze zou absoluut willen burge meester zijn. O gie natten pladijs 1 gie gekwalifi ceerd uilenjonk I Dat zu eerst naar school zonden, bij de mannen uit de wieg, dat ware al veel beter. De E. H. Bossut komt te Mouscroen een hec- taar grond cadeau te doen voor een schoon weezen- huis te bouwen. En van cadeaux sprekende, al onze Lezers zullen er van De Volksstem met Nieuw jaar ook eenen ontvangen, die zal bestaan in nen prachtigen plakalmanak, gratis superflü voor alle lezers zonder onderscheid is dat niet fraai dat elk nu toch voorts zijn beste doe om 't Volks- stemmeken te helpen, te verspreiden en veel nieu we abonnenten aan te brengen'. Allo, Vrienden, u nog ne keer goed geweerd Te Leuven, aan de Tirlemontschepoort, waar er wel twee duizend werkmenschen wonen verre van alle bidplaatsen verwijderd, daar heeft nu-de Liefdadigheid eene allerschoonste kerk gebouwd. De naaste week doet 't niet? Honderdman! Honderdman! hij ligt ér, wij hebben 'em I Nu waren de honderdman en zijn ander volk op de rotse geklommen. Ten langen... laatsten, zei Pedo, ja uw verste loop is 't enden, vriendjefraai, zegt mij nu waar om gij 't alleene houdt alzoo, waar zijn de andere gebleven? De slave, zei vader daarop, de slave, gij weet het zoowel als ik waar hij is; en de andere, gij zult ze zoeken, wilt gij ze vinden. Dat en is geen bescheedantwoordde de hon derdman. Niettemin, zei vader, zoo zult gij er moeten trachten meê te gedoeu voor als nu, en g'en zult geen ander hebben. Om de waarheid te zeggen, 'k ben gereed tot alles en de God Dien wij aanbid den, Hij zal wel zorgen voor mijne vrouwe en kin- ders. Waarom en zorgt Hij voor u niet! spotte Pe do hem toe. Nü, nu, 'k zal ik-ik voor u zorgen, zie- de welzijt zoo goed van ulieden de moeite te geven en beneden te komen Dat zou ik geern doen, kost ik antwoordde vader, maar uw laatste pijl daar heeft er belet aan gesteld, 'k en kan niet. Zoo wilt gij my beneden hebben gij moet mij beneden dragen. Ook wel, zei Pedo. Pakt maar op. En ze droegen vader weg. zal het Kerstnummer van De Volksstem teekenin- gen bevatten van de grootste kunstenaars, 't Zal een waar prachtnummer zijn, zoo van gravuren als van tekst. Te Gentbrugge, in de konijnenvellen- ververij van M. De Bock, is 't werkstaking om op slag van loon te krijgen. DAGWIJZER. Zondag 22 December. 4 Zondag van don Ad vent. Maandag.23. H. Virginia. Dijnsdag 24. Kerstavond. Vastendag. Woensdag 25. KERSTDAG. Geboorte van O. H. Jesus-Christus te Betbeleem. Donderdag 26.H. Stephanus, eerste marte laar, werd door de Joden gesteenigd. Vrijdag 27.H. Joannes, evangelist, de ge liefde apostel, die in het Laatste Avondmaal op do borst van Jesus mocht rusten. Zaterdag 28. H.H. Onnoozele Kinderen. Oud© poetzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. Het is naar Hal dat de volkeren van wijd en van breed naar de Kerstmis trekken die er om midder nacht met buitengewone plechtigheid gezongen wordt. Den 24 dijnsdags om 8 1/4 vergadert men tot Enghien, bij de Paters Capucienen. Het man nenvolk alleen is tot die bedevaart toegelaten. Deze bestaat uit drie groepen de eerste is samengesteld uit de bedevaarders der twee Vlaanderen, de twee de uit de Walen en de derde uit 't omliggende van Enghien. Aan het hoofd van eiken groep staat er een Pater-Capucien, waarbij zich eenige goedwilli ge jonge heeren voegen om de orde te houden. Bij d'intrede in de stad van Hal eindigen de zangen om den rozenkrans te bidden. Uit Ninove zijn de bedevaarders talrijk. Uit Nieuwenhove zijn er een vijftiental jongelingen, waaronder eenige zangers die beweren terug te zul len wezen in hunne parochiekerk, om daar ten 6 uren, binst de mis, het kerstliedeken te helpen zin gen. Daarom moeten het felle voetgangers zijn, want de bedeweg langswaar zij hem gaan is negen uren ver, gaan en keeren 't samen genomen. Alles tot Gods glorieGloria in excelsis Deo Spiegels stapt in een wagon Verboden te rooken en trekt toch maar voort aan zijne pijp. i M. Spiegels, zei Luibrechts,1 weet ge niet dat het hier verboden is te rooken Ja, antwoordde Spiegels, maar dat derangeert hier niemand want 'k ben hier alleen. Of waar het compartiment gausch ledig, hernam Luibrechts, dan mag ei nog niet gerookt worden. 't Is met Nieuwjaar, dat wij ons prachtig enover- schoon Mengelwerk van M Doktor Bauwens zullen beginnen. Tot ge mak onzer Lezers zullen wij heU werk in ons blad laten verschijnen in genummerde afzonderlijke pa- ginas, voor dezen die het bewaren. DE SMOOR. Gij moet nu een tijdetje wachten op dat ik u ver- telle hoe de andere bende soldaten voeren. Caius was aan 't hoofd, zoo gij weet, en hij had orders van den weg te' zoeken naar Zericah, en te onder- hooren, op alle mogelijke manieren, of wij, of'teen of 't ander van ons volk, en of Pambo naar daar niet gevlucht en waren. 't Was omtrent eene halve ure voor zonne als ze uit Sint Charilaus kelder kwamen; ze trokken over de bergen die tusschen de krochte en de breê bane lagen naar de tweede Oase; na eene ure gaans, of zoo, waren zij op bekenden weg, en sloegen in naar 't dorp toe. Zij hadden nauwelijks eene ure wegs afgeleid, als zij van verre 't volk zagen komen dat twee dagen te vooren naar Zericah gezonden ge weest was om voorraad. Bij Mars! riep Caius, de goden zijn met ons. Nu zullen wij seffens al 't nieuws gaan weten en niet moeten zelve gaan. Hewel, hoe is 't Lentulus? Wat nieuws al? Zegt het gij mij, 'k zal 't ik u zeggen, zei Len tulus, een oud soldaat, die nog onder keizer Vale- rianus gediend hadde, als deze krijgsgevangen ge nomen wierd; hij droeg menige parlaffe op zijn lyf, waarmeêde Persische soldaten hem geteekend had den; wat doet gij hier, en zoo vroeg, toen nog? Om de waarheid te zeggen, 't geluk en zit in dien kelder van Pan niet, dat is zeker; 't slaat al te- firinfVkr»vcror» Verleden maandagnacht hoenders gestolen bij de kinderen Cornelius De Jonghe, op het gehucht of wijk Lespolaers. Den zelfden nacht heeft men gepoogd in te breken, wat hooger op, naar Keringen toe, bij de kinders Per- daans, maar het geweldig gebas van den hond heeft hun verraad doen vermoeden en ze zijn gaan loopen vooraleer zij binnengeraakt waren. Snffpcrpm Donderdag, ten gevolge van een ouucgcui. kiekendiefstal, deed de politie commissaris met de gendarmen eene huiszoeking. Op den zolder vonden zij twee mannen in een bed verscholen. Terwijl zij hen aanhielden, wierp de vrouw, die beneden gebleven was, een zak met kiekens en konijnen in den beirput. De aangehou denen werden in het gemeentegevang opgesloten en 's anderdaags naar Audenaarde overgebracht. doende om de meest wederspannige erstoptheid te overwinnen en de goede spijsverteering te herstel len. (1,25 de doos voor maanden verpleging). Gent Woensda£ avond heeft er eene instor- ting plaats gehad in eene weverij van den Boulevard Lousbergs, die men bezig is te her stellen. Op het oogenblik dat de metsers het werk gingen verlaten, stortte de gemeenzame muur'der samen werkende maatschappij de Vrije Bakkers in,on der het gewicht van een gansch schip kolen dat er tegen opgestapeld was. Drie werklieden werden onder de steenen en ko len gedolven. Rond 9 ure 's avonds kon men den ge- naamden Bijgodts van onder de puinen halen, hij had erge inwendige kneuzingen bekomen; om 9 1/2 haalde men een tweeden werkman boven, die aan het linkerbeen eene dubbele breük bekomen had. Eindelijk rond 10 ure verloste men het derde slachtoffer, Desiré Vandenbosch hij had eene breuk aan het rechterbeenDe slachtoffers waren verzekerd. M. Vanderstraeten, procureur des ko- nings, was een der eersten ter plaats. 13-pll OGpl Een feit dat bewijst hoe noodig u c het was dat er katholieken op het stadhuis van Brussel kwamen, is over eenige dagen voorgevallen. Krachtens een reglement,door den vroegeren gemeenteraad gestemd, heeft de po litie in de Jules Van Praetstraat, te Brussel, twee Zusters van een klooster van Schaarbeek aange houden, die eene geldinzameling deden voor een liefdadig werk. Er werd tegen hen proces-verbaal opgemaakt voor n bedelarij zonder toelating Die brusselsche champetters zijn toch moedige kerels, hé? En de aftredende gemeenteraad dan ?!f Er wordt daar zoo wat gevingerd, in dat Brussel! Verscheidene entrepreneurs werden sinds meer dan twee jaren gewaar dat hunne kasseistee- nen gestolen werden. Eindelijk is'de policie te we ten gekomen dat deze kasseien per volle kacre ge voerd werden naar eenen ongebruikten grond, toe- behoorende aan de gemeente Laeken, en die door niemand was afgehuurd. Vandaar werden zij op wa gons naar kleine aannemers van het binnenland verzonden. Als ge dat peist chasseurs te peerd, was gedeserteerd en had zijnen intrek genomen in een kaberdoesken der Hoogstr. Belle et bon, maar 't kwam aan de ooren van de gendarmerie en de brigadier Dezoute en gendarm Turf begaven er zich Zondag morgen heen. De deserteur sprong het bed uit, schoot haastig broek en frak aan en vluchtte 't dak op, waar hij door de gendarmen gevolgd werd. Dezoute pakte kadé vast, doch deze liet zich naar beneden rollende brigadier rolde meê, maar bleef gelukkiglijk in de goot hangen, steeds zijnen gen dat wij doen sedert dat wij daar vernacht heb ben. En hij vertelde 't hem in 't lange en in 't breê hoe dat wij daar ontdekt en gevlucht'waren. Als 't alzoo is, zei Lentulus, verder en moet gij niet gaan; wij hebben gezocht en herzocht, en overal gevraagd, gisteren te Zericah, en ik ben ze ker dat de lieden die wij zoeken aldaar niet ge gaan en zijn. Dat volk ginder, die eere hebben ze, ze haten de Nazareeuwen zoo fel als de Roomsche opperheeren zelvemaar die kerel daar, ge weet wel, die in Pan's kelder geslapen hadde, dat moet Pambo geweest zijn, de mandemaker. Volgens dat zij mij gister vertelden wist ik dat hij aldaar ievers in de bergen zat. Wel, zei Caius, 'k en wete bijkans niet wat het beste zou zijn, om te doen. Ziet-gij wel, ik en sta niet om de tweè honderd drachmen te verlie zen, is 't dat er eenigszins kanse is om ze te krij gen. Zijn dat de levensmiddelen? zeide hij verder, met zijnen vinger naar eenen kemel die achter aan stond. Ja wel, zei de andere, en 't is daar vaste bij al dat er in Zericah te krijgen is. Hewel, als 't u niet en miskomt, kameraad 'k ben ik moe van vasten, siehten gister de tienste ure, wij zullen wy eerst eene mondsvolle eten te gader en dan verder raad scheren. De andere waren ook van dat gedacht, en ter wijl dat ze aan 't eten waren, wierd er bevonden dat er even zoo veel tijd verlóren zou zijn met man goed vasthoudende, die nu tegen den gevel van 't huis hing. De brigadier riep op zijnen gendarm om hulp, en toen deze zijn overste wilde bijspringen, viel hij door het dak. Iutusschen had de deserteur zich uit zijne frak losgewoeld en viel van eene hoogte van verscheidene meters op een glazen koepel neer, terwijl Dezoute slechts zijne frak iu de hand hield Al do ruiten van den koepel waren naar den sis, ja zelfs eene ijzeren staaf brak, zoodat de chasseur tegen zijn goeste in de keukeu van een hotel thuis kwam, vlak op nen hank, die, bij overmaat van ongeluk, vol kostelijk porcelein stond... 't Was een lawijd dat hooren en zien verging En tusschen de gebroken potten lag onzen deserteur als nen Blaza- rius te huilen van pijn, en niettegenstaande zijne vreeselijke wonden, deed hij nog altijd miene van vluchten, maar 't was bernik, hij was af. Ten slotte hobben de gendarmen de salamander, in plaats van naar 't gevang, naar 't hospitaal moe ten brengen. Nog te Antwerpen. In de Provinciestraat wordt een Café Chantant gehouden door nen ne ger. Zondag avoud kwamen daar eenige wallobak- ken binnen, die, zonder de minste reden, alles in stukken sloegen wat hun maar onder de hand viel. Toen de policie kwam, lag heel don café in gruis en waren de vernielers al zingende vertrokken Wat moet die neger denken over onze bescha ving??? Een herbergier der 6e wijk is veroordeeld tot 1000 fr. boet en 15 dagen gevangenis, om genever te verkoopen zonder patent.Ge ziet, z'en spelen niet mis I T>rt i»l /-.i n Tist, alles opperbesttot in 't kort. A til II JU, jozef. Alles is weldoe zoo voort. Do- minicus. De 175 gazetten zullen u geworden. A. B. Porte-Couteau Daniël, zyt ge niet verbrand Vr. te Velm. Heb dank Wij verwachten u. Nonkel. Wij staan gereed met open armen om u 't ontvangen. T. F. De complimenten van Melle! E, V. M. Exaarde. Niets beter als op de post zetten. Roese. Hoe moet men wafels bakken om goei te hebben 't Is verloren. Vr. V. O. te N. Uit plaatsgebrek alles niet kunnen overnemende gazetten zullen gezonden worden. Snoeck. g'Haaltereer af! 't Regent nieuwe abonnemen ten. Vrienden van Kn., Asp. en W. de proefnummers zijn allen verzonden. Gansch Vlaanderen heeft ons 8tem- meken deze maand gelezen. Vr. van Exaerde, ons ant woord volgt. (Pee Telefoon). 1. Uit Rome.De Kardinaal Melckcrs komt hier te overlijden. 2. Uit Moescroen. De tabakfabriek van M. Parmentier is afgebrand. De schaê is zeer groot. 3. Uit Gent. Een man is hier over twee da gen uit Havre (Frankrijk) in 't nachtverblijf te voet toegekomen met zijne twee kinderen, omtrent een tiental jaren oud. 4. Uit Namen. Een werkman heeft den dood gevonden in den ketel der glasblazerij van Auve- Iais. 5. Uit Brussel. Hier is afgebrand de spelden- en nagelfabriek van M. Keyzer-Rinsfeld. De schaê beloopt tot 150,000 fr. G. Uit jBoma. Doktor Petit van Luik komt te overlijden. 7. Uit Luik. De socialist Brouwier komt zy- ne demissie te geven van volksvertegenwoordiger. 8. Uit Parijs. Er is hier tegenwoordig veel -1- van M. Faure, die, too men beweert, zijn uuisiag zou geven als Pr .ueat der Republiek. 9. Uit Leuven.M. Lint», de candidaat-bur- gumeester, is gevaarlijk ziek. 10. Uit Arlon. De heer uit het [afgebrand kardoezenfabriek, M. Jungblutü, is aan zijne wor den overleden. 11. Uit Matadi. Kapitem Lothaire 1 18 Oktober laatst de opstandelingen te verslagen, 't Is een onschatbare dienst, komt te bewijzen aan de Congo-regeering 12. Uit Aalst.Wij houdoD er a opmerken, dat in onzen Varia n d" week geenszins het Estammoi De Kot achter het stadhuis, bedoeld d. Met tijd menschen die klappen wal e niet en' Weest getroostzei de oude grijza blijgeestigheid; daar en zal geen hair van u of van een van ulieden, ter aarde vallen. Ik geloove wat gij zegt, zei Pambo, zoo nen Engel Gods gelooven zou, maar noe wij hier zullen geraken, dat moet ik u bekennen, dat gaat boven mijn verstand. En Pambo mocht dat wel zeggen, waarlijk, wan de bende soldaten, ai ze jüs zagen, gaven er-nen luiden schreeuw, en waren nu snel aan ic-.pen, berg neêrwaard, alzoo op eene zeven of acht hon derd schreden van ons nog. Van de hoogte waar wy nu stonden en was er noch kant noch hage, noch niets te zien waarachter of waaronder wij zouden kunnen schuilen Rebben. Weêrstand doen, daar en was geen gedacht van, en nog vijf minuten, ging 't het endeken van 't spel zijn... Hebt gij nooit gelezeif, zei de oude eremijt, geheel op zijn gemak, en ter zeiver tijde nederzit- tende op een stuk rotse, hebt gij nooit gelezen wat dat er geschreven staat, betreffende den rechtveer- digen man Lot, dat ze zochten en herzochten ach ter zijne deure om in te breken, en dat ze die niet en vonden? Hewel, 'k cn zegge niet dat het nu zoo zal gebeuren, maar, niet te min, de arm des Hee ren en is niet verkort, dat Hij niet meer toereken en kon, noch is Zijne oore verhard dat Hij niet hooren en zou. KijkKijkriep Philip, op den eigensten stond. (Wordt vervolgt).

De Volksstem | 1895 | | pagina 3