M m IWEIN VAN AALST. fmh Wd SR© 1 JAAR N" 52. ZATERDAG 4 JANUARI 1896. ZALIG NIEUWJAAR!... I. ONS RAADSEL! Urukker-lilttgcuer JjJetruö Ööit ttuffel, feopoltatraat, 19, te Slalrt. Dr Is. Bauwens. Bericht. De Socialisten en de werksta kingen. UITSLAG. Een Zalig en "~7L inpCKY- 311 en noten nnen itslui- Werk- Zon emec )agor 11890 Prijs- ig van n. De jen op Een abonnement voor'gansch Be giëfranc te huis, kost £,5<9 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,o0. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongere kende brieven worden geweigerd.Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalenAQ centr Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Het is die oude vlaamsche wönsch onzer Voorvaders, beste Lezers, die wij met hert en mond U toesturen. Zalig zij het jaar 1896 voor U allen naar ziel en lichaam zalig voor Kerk en Staat', voor iederen persoon en- voor iéder huisgezin, voor oud en jong, voor arm en rijk, voor kinders en ouders, voor meestérs en onderdanen. 't Weze zalig bijzonderlijk het nieuwe jaar voor ons duur baar Arrondissement, zalig door de eendracht en de weder zij dsche toegevendheid, zalig door de heilzame raadgevingen en stichtende voorbeelden der oversten, zalig' door de christe lijke gehoorzaamheid en broederlijke liefde der werklieden. Doch de opstellers van 't Stemmeken willen niet alleen U hunne beste wenschen aanbieden, zij willen ook zooveel mogelijk het hunne bijdragen om die te verwezentlijken. Wekelijks dan zal ons Stemmeken, met steeds aangroeiende zorg, U eene lezing verschaffen, die u niet alleen zal verzetten maar tevens ook onderwijzen zal en stichten. Ieder nummer zal voor elkeen in 't bijzonder, voor het huisgezin, ja, voor de gansche parochie iets nuttigs Opleveren in ieder nert een za lig gevoelen, in iederen geest een heilzaam gedacht verwek ken, voor aller oogen stichtende voorbeelden doen schitteren. Ja, elke week zal 't Stemmeken zich bij U aanbiéden met een fraai bundelken nieuws van Kibeladoeken, lustige grappen van Luibrechtsleerrijke mededeelingen van Nonkel, Snoek en van ons Roeseken Vien en Stien, Jeppen en Brozenzullen ook van tijd tot tijd hunne diepe; gedachten over den politieken toestand en de merkweerdigste gebeurtenissen mededeelen, zoodat gij, na ons blad te hebben gelezen, in alle rechtzinnigheid zult moeten zeggenNu vreèt ik toch wat er IN de wereld en BUITEN de wereld omgaat, nu toch heb ik eens hartelijk moeten lachen. Welnu, - beste Lezers, wat dunkt U daarvan Zal 't Stemmeken u dan iederen zaterdag niet welkom zijn Voorzeker, niet waar? En onze goede inzichten begrijpende, zult .gij het u eeiien plicht achten De Volksstem overal aan te bevelen en zelfs in lezing voort te leenen. Zoo immers zult gij den wensch inwilligen uwer geestelijke overheid die thans bij zonderlijk in ons schoon land van Aalst alles in 't werk stelt om overal de heilzame gedachten van ware demokratie en verbroedering te doen binnen dringen. Dit alles zal u voorzeker êenige moeite kosten, maar wij kennen onze Lezers voor zoo iets zullen zij niet achteruit wijken. Pas een jaar geleden, hebben wij de wapens op genomen om hier eenige twistzieke mannen te be strijden, die het zaad van opstand en ontevreden heid overal maar uitwierpen, en zie, welken schit terenden zegepraal wij met de laatste gemeentekie- zingen niet hebben behaald Met nieuwen moed dus de strijd voortgezet! Niets mag er meer overblijven der scheurmakerspartij 't Land van Aalst, die perel van 't bisdom van Gent, heeft altoos kortaf katholiek geweest en ka tholiek ook zal het blijven Neen! De reuzenstrijd die wij hier sedert een jaar hebben aangegaan, zal slechts gediend heb ben om onzen moed en iever te versterken voor 't goede, en eer het jaar 1896 zal verloopen zijn, .zullen onze oude verdwaalde strijdmakkers, zich allen zooveel ze zijnbij het katholiek leger hebben aangesloten Jefken. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Diep lag het volk, vervallen kroost van helden, Diep lag 't vernederd in de ketens, die het knelden, Diep lag het volk, diep lag 'tin stof gebukt. Da Costa, De verlossing van Nederland. Met' den 5 Februari 1128 neemt dit verhaal aanvang. Nog breekt de dag niet aan. In eene ruime zaal, slechts half verlicht door de vergulde lamp, aan eene sierlijke keten vastgehaakt, zit met| gebogen hoofde, onder den breeden schouwmantel, de edele en machtige Iwein van Aalst. De glans der flikkerende vlammen, welke in den 'schoorsteen opklimmen, en het zwak schijnsel der lamp, waarin de wollen pit is ontstoken, spelen geheimzinnig op en rondom hem. Schoon is zijn gelaat, waarvan de uitdrukking man nelijke fierheid en ontembaren moed te kennen geeft Fraai geteekende wenkbrauwen overwelven twee zwarte levendige oogen, die van vernuft en schranderheid blin ken. Om de lippen speelt bijwijlen een gulle glimlach welke goedwilligheid verraadt. Van den edelsten vorm is de adelaarsneus, hagelwit de dubbele gave tandenrij blozend zijn de wangen. Gitzwarte, krullende haarlok ken golven in weelderigeu overvloed langs hals en schou ders. Dichtbewassen knevels overschaduwen den welbe Een groot gét-al onzer nieuwe Lezers laten ons weten, dat zij de gazetten onzer groene socialisten regelmatig blijven ont vangen, niettegenstaande dat zij ze sedert maanden hebben opgezegd. Zij vragen wat er daarmee te doen Staat. Wel, achtbare Lezers, de zaak is zeer eenvoudigBrandt de vier hoeken dier gazetten af en zendt ze terug van waar ze gekomen zijn. En moest er daar een onleesbare brief op vol gen, gelieft hem te zenden naar het bureel van de Volksstem. Men bezit daar eene verzameling van dusdanige stukken. De socialisten zijn visschers in troebel water. Daarom zien zij niets liever als dat maar werksta king op werkstaking zou volgen. De aanvoerders cl hoofden der socialisten, die volkshaters, die met de centen Tan 't bedrogene volk-goeden sier maken, en voor de armoede niet moeten vreezen, stoken gedurig 't volk op tegen hunne bazen en laten de werkmenschen geduren de de werkstakingen maar met leege maag loopen. Zij deelen wat geld uit, dat het volk reeds tiendub bel week per week gestort heeft, en trachten de verhongerde werklieden dan in hunne netten te vangen, met ze bij de socialisten te doem opschrij ven-en ze te verplichten hunnen Vooruit alle dagen te koopen en te lezen. En dat heeten de socialisten volksliefde! Door die duivelsche deugnieterij der socialisten wordt de toestand der werkmenschen slechter en slechter .in vele steden. Alzoo te Gent is er geen dag meer zonder werkstaking. Vraagt eens aan de werklieden van Gent, b. aan do metaalbewerkers, die wejren lang zonder werk geloopen hebben, vraagt hun eens, wat dat zij bij de werkstaking gewonnen hebbep? Plaats in den zak, gebrek en armoede, schulden, droefheid en verdriet in 't huishouden. Is er iets schooner, als wanneer baas en werk man elkander goed verstaan? Alle beiden varen er wel mede. Indien er van den kant van den baas misbruiken bestaan, moet men dan maar haast de werkstaking gebruiken, en den baas het mes op de keel zetten Dat beweren de socialisten, niet uit liefde voor 't vólk om züjjtón welstand te bekomen,, maar uit haat voor 't volhdaar zij misbruik van willen ma ken want zij zoeken niets als twist en tweedracht tusschen patronen en werklieden te <jgen ontstaan, om 't volk in hunne sociëteiten te.lSikken en zijn geldin hunne kassen te krijgen. Is 't niet redelijker, als er misbruiken bestaan, ze op eene minzame manier trachten te doen eindi gen met te onderhandelen met den patroon.? Wat gebeurde er in de middeleeuwen7 Waar pa troon en werkman moeten om les gaan? De patronen en de werklieden waren vereenigd in vakvereenigingendoordrongen van eenen chris tenen geesten alle moeielijkhed'en werden daar te .samen opgelost Er was dan'geen spraak van werkstakingen, omdat er dan geen spraak was van socialisten of volksuitbuiters. De handel bloeide in de middeleeuwen omdat patroon en werkman elkander verstonden. De werkstakingen, zooals in een volgend artikel zal bewezen worden, zijn de ondergang van 't werk volk. En dat de socialisten gedurig dat middel aan prijzen daf is een doorslaande bewijs, dat zij den naam niet mogen hebben van Volksvrienden', maar van volkshaters. Haat en nijd, bron van armoede en ongeluk, dat willen de socialisten in de wereld zien heersphen. Vrede en welstand, dat is de leuze der lfktholie- ken en moet, volgens de woorden van den Paus Leo XIII, het doel zijn van al hunne werken'. Snoeck. v t. Dnac U te baden Houdt de plaat zooals hierboven. Alsdan ziet men den ruiter zitten schrijlings in den nek van het paard, het hoofd gebogen naar het achtereinde van' den draver en <fe hand op diens staart. De muur van het fabriek (boven) vormt zijne hooge buis, versierd met een lint,daaronder ziet men zijn wezen, volle baard, oor, oog en neus. daaronder zijn arm en hand. Verders, tusschen de boomen, loopt zijn rug en jas, waaraan de slippen reiken tot aan het plakkaart Verboden te baden» Vlak op den bals van 't paard ligt zijn been, waar aan men de get ontwaartzijn slinke voet hangt over den rechten. 317 goede- oplossingen zijn ons toegekomen Ingezien di.t overgroot getal, hebben wij nog eenen tweeden prijs toegekend. Bij loting is de eerste prijs, te weten de groote dikke perpeföekk, gevallen aan Remi Van Ptrsr- VELbi, tot Attenkove, (Limburg), en de tweede prijs, te weten een overschoon gebedenboek 't Wierookvat van Deken De Boaan Jufvrouw Ivens, Groote Markt, tot Hamme. De gelukkig? prijswinnaars zullen zoo goedwillen zijn ons te laten weten of zij hunnen prijs zelf ko men afhalen of wij hem moeten opzenden. Aan al onze geëerde oplossers van 't raadsel, onzen innigen'dank en'onze beste nieuwjaarswen- schen. Vandaag werd ons Stemmeken EEN JAAR oud, juist op slag van middernacht; en of er daarop een betje gefeest is, dit en moeten wij er toOh niet bij zeggen hé? Dit ziet ge van hier! Maar nem- na, met dienen verjaardag zou ik het nog vergeten; Een 'zalig en gelukkig jaarvan wegens Kibeladoeken, zelle, beste Lezers; een jaar vol voor- en geluk naar ziel en lichaam. De liberalen van Aalst loopen rond ge lijk als razige honden, ortidat de kie zing hier goedgekeurd is; 't schijnt dat ze nu hunnen toevlucht gaan nemen recht bij den Koning om de verbreking nog te bekomenOch erremen 1 In eene der kerken van Luik is er een Kerstliedje gezongen dat in den tijd nog opgemaakt werd door socialist DemblonWij en wenschen maar een dingen, 't is dat hij van zijn leven in de zelfde kerk op Kefstdag het nog eens moge zingen. Goed nieuws M. de Burlet, onze kabinetsoverste, is er doorgesparteld onze gebeden zijn ver hoord, de brave man zal in 't kort zijne werkzaamheden kunnen hernemen maar met Peetje Frère Orban is 't wat anders hij gaat voor goed den berg af, zijne krachten vermeerderen van uur tot uur... Ileere wees hem toch gena dig Dat hij zich toch moge bekeeren 't Laatste nieuws over den trouw van prinses Henriette, is dat hij zal plaats hebben den 12 februari maar in alle gevalen zeg het toch nog niet voort, want 't zou nog kunnen veranderen. Tot Luik komt te overlijden de heer advokaat Gonne, katholiekgemeente raadslid 't is de bankier Amedée Ryckel die hem zal remplaceeren inge zien hij achter de gekozenen 't meeste stemmen heeft bekomen. Madamekeu Joni- aux houdt zich nu in haar gevangrbezig met corsets te maken. Wat zullen wij nog al hooren! .Te Pordeno- ne is er een vrouw- mensch begraven die 78 jaren in 't hospi taafhad gelegen en maar 70 centime ters hoog was. De Pauzetijke Nun- tuis heeft met Kerstdag eene, nachtmis gecelebreerd in zijne kapel; geheelde groote wereld van Brussel was er in te- fenwoordig. De vijanden van ons atholiek gouvernement vrij ven reeds in hunne handen bij 't vooruitzicht (nu met de ziekte van M. de Burlet) van een erbakken ministeriezoo rap niet liefhebbers, kibeladoeken heeft zyn informeerbotjes eens aangetrokken en hij mag u ver zekeren dat er van 't aftreden van minister de Burlet geen spraak is. Weet ge wie d'eerste stekskens of fos- foorkens heeft uitgevonden 't Is Jan Iringi, maar de mensch komt juist te sterven in Hungarië, in den ouderdom van 76 jaren; en te Brussel komt ook te overlijden ne strijder van 't jaar 30 met name Martinus De Bruyn. Daar aan is 't zien dat zij het al zoo lang niet en kunnen uithouden als peetje Gladstone uit England, die verleden Zondag 86 jaar wierd -en nog durft rei zen ondernemen op zee 't is nen vent gelijk nen boom. Tot EUezelles, tegen Ronsse waar er vijf zes muzikanten de verlfedene week gestorven zijn van ongezodene hesp te eten, daar liggen er nu nog acht ziek tè bed van 't zelfde, maar de doktoors ver- - van uren, op 9 onden .70 m. .ieuwe ir niet 1 niet ch al er ee- jpnde 1 eene twee, t wat, bortse ouden ramp» bnvei- aldat myu erslag hoor dijken iïhoor, l dien idden sgaan lat ik 9i, en u-ons nen lacht- •allen le ge- iggen ft).

De Volksstem | 1896 | | pagina 1