Laatste Depechen. KOOKKUNST. BINNENLAND. KERKELIJK MEI V» Buitenlands nieuws. NEDERLAND. Bijna gestikt. Eergisteren werd er in de Paleisstraat te 's Gravenhage groote opschudding verwekt door het gerucht, dat iu de kosterij der doopsgezinde gemeente vijf.personen gestikt waren. FRANKRIJK. Zelfmoord van eenen brandstichter. Tusschen Zondag en Maandag nacht heeft een hevige brand de werkhuizen van de drukkerij Imprimerie Nouvelle, Cadestraat te Parijs, totaal in asch gelegd. LÜIBRECHTS, Mechelen. 'Ei Erisch en blozend. Gent. Nog over ons Raadsel. EERVOLLE MELDINGEN. petjea een schoon koren tenbrood gekregen, mee een schilderij in gelijk een kerrewagenwiel, ik ga ook ne keer zien hoe dat da smaakt. Jeppen. Alia, tot later, Brozen; wel thuis. Beozen. Van de gelijken, Jeppen, en houdt u' kloek. Gelukkig was het niet zoo erg door de oplettendheid van eenen policieagent werd een groote ongeluk voorkomen. Deze merkte namelijk op, dat een militair die de kosterij binnentrad, aan den ingang van de deur ineenzeeg. Hij snelde toe en werd een sterken kolendamp gewaar, die uit de woning kwam. Na den uewusteloozen soldaat ter zijde te hebben ge plaatst, ging hij met eenen kameraad de woning binnen. Op den trap vonden zij toen den stoker van de verwarmingsma- chien van het kerkgebouw. De man was daar bedwelmd in eengezonken. Verder gaande vonden zij in de woonkamer de kostersvrouw, nog twee andere vrouwen en een kind, bewusteloos op den grond en op. stoelen uitgestrekt. De kamer was geheel gevuld met een verstikkende kolen damp. Dr Rahder in de nabijheid woonachtig en spoedig ter plaat se aanwezig, verleende de eerste geneeskundige hulp, na eerst door het openen van vensters en deuren voor toevoer van ver- sche lucht gezorgd te hebben. Gelukkig bleken de vijf personen slechts bewusteloos te zijn, hoewel zelfs na verloop van eenigen tijd geen hunner een tee- ken van gaf, zoodat het noodzakelijk was de slachtoffers naar het ziekenhuis over te brengen. Zij worden daar thans verpleegd; hun toestand was zaterdag redelijk wel. De militair werd naar de kazerne gebracht. De oorzaak van hèt ongeval schijnt hieraan te moeten wor den toegeschreven, Jat toen de stoker het verwarmingstoestel had aangemaakt, er eene ophooping van kolendamp is ont staan, die een uitgang heelt gebaand naar de aan het machi negebouw grenzende straat. Gedurende drie uren hebben de pompiers onversaagd ge werkt om de aanpalende gebouwen te bevrijden. In den kelder ontdekte men in eenen grooten plas bloed hot lijk van den onderbestuurder der drukkerij,Georges Lavande hij lag op den grond uitgestrekt, en had zich niet min dan 22 messteken toegebracht. In den loop van den dag had de Lavande eene hevige be risping van den bestuurraad opgedaan en was daarna wegge zonden. Kort daarna stak hij het vuur aan de vier hoeken der drukkerij en ging zich zelfmoorden, De verliezen worden geschat op 100,000 frank. Soufflé van macaroni. Het macaroni laten koken in wa ter, laten op zijde staan tot hij* ge- gzpam gezwollen is en dan laten 'gen op stramijn. L.jj eierdooiers, botermelk, ge raspte kaas en 't wit iu schuim ge slagen, doe dit alles bij een. Kapt wat mager hesp; botert eenen vorm, vult hem, eerst wat saus, dan ge kapte hesp, dan macarroni, en zoo voort, totdat den vorm ganscli gevuld zij. Laat eene uur koken au bain-maridient op met eene bruine saus. Beuine Saus. Laat wat boter bruinen of gebruikt jus van vleesch, roer er wat citroensap, azijn, peper, zout en een weinig suiker door en laat wat koken. Var- het opdu 'n wentelt men een stuk versche boter in wat beamen .r nog wat rooden wijn bij. Dient op zonder nog te laten koken. Amandelbrood. Laat langzaam verwarmen in eene pan 2 eiers, 1/10 boter, 3/10 bruine suiker (bij voorkeur doré); bewerkt dit met 1/2 ki lo bloem en 1/10 kilo gepelde zoete amandelen. Voeg er op 't laatste 1 snuifje potasse of bicarbonade bij. De deeg moet zoo dik zijn dat men er eene saucise kan van maken waar men's anderdaags sneedj es van afsnijd en in den oven laat bakken. Ons Roese. 3 jes binnendringen. Die ramen, in de dikke muren gesol deerd, stonden zóo hoog, dat men eenige trappen moest beklimmen om ze te bereiken. De burchtheer maakte rich dezen bouwtrant ten nutte in die tijden van schier nopit gestaaktén oorlog. Inderdaad. Werd het kas teel onverwachts aangevallen of belegerd, hij hoorde, onbekommerd, de geschoten pijlen en kareelen boven zijn hoofd gonzen en zag, onbevreesd, de geslingerde stdenen tegen de muren bonzen. De muurvakken, met allerlei krijgstafereelen beschil derd, verhelderden het somber uitzicht dezer ridderzaal. Van v< erskanten eener bebeeldhouwde bedstede, hingen zware, kleurige, rijk geborduurde gordijnen. De roeden er van; aan hun achtereinde door schroeven in den muur bevestigd, rustten met hunne geknopte vooreinden in twee, van de balken afhangende koorden. De beweeg bare roeden, van welke de venstergordijnen neergolfden, vatteden in hengelschroeven, die in den muur vast gezet waren. Volgens jaar-, dag-, of weergetijde het vereisehte, kon de edele kastelein dus tocht of lucht gansch afsluiten. Eene eikenhouten tafel, met lijvige doch vlug bewerkte pooten,- was, aan de vierkante vakken van haren rand, met uitgesneden borstbeelden opgepronkt. Hier en daar eenige zware maar keurig ge beitelde stoelen. De overschoone tapijten, de fiuweelen bekleedsels der lange zitbanken en de veelkleurige kas sen wedijverden in pracht en praal. Boven den haard prijkten, in halfverheven beeldwerk, de wapens der graven van Aalst en er onder las men Iwein's oorlogs kreet Helpt Godt 1 Aan de linkerzijde der half ronde schouw stond, in eene nis, het beeld van den H. Ursmaar, schutspatroon van Aalst. Ter rechterzijde zag men het beeld van den H. Amahdus, apostel der Nederlanden. De vloer was geplaveid met ruitvormige steenen van gebakken aarde, estriken geheeten. Het morgenlicht drong meer en meer door de vens tergordijnen. Nog lang droomde Iwein, terwijl de hon- Luibrechts. Vriend Spiegels, om veel en groote oli fanten te zien moet ge in Amerika zijn. Spiegels. Zoo, zoo Luibeechts.— Als ik over twee jaar mijn nonkel de mis-' sionaris, ginder heb geweest bezoeken, beb ik er op zekeren dag ten minste wel drij duizend in eenen troep gezien die naar ons kwamen geloopen Spiegels. Maar boe bebt ge die kunnen tellen? Luibeechts. O gie sukkeleer, dit was dood eenvoudig'k Had haastig al de pooten geteld en dan verdeeld door in een der kelders van bet stedelijk mu seum gepleegd. Deze kelder wordt ver huurd aan een persoon, die voor ver- schillige vreemde koopliè alle soorten van koopwaren bewaart, welke op de zaterdaagscbe markt hunne uitstalling hebben. Op Kerstnacht, tusschen 1 uur en half 2, zagen twee policie-agenten, in dienst op de IJzeren Leen, twee kerels loopen, beladen met pakken. Ziende dat zij door de policie verrast waren, lieten zij hunne pakken vallen en na men de vlucht langs een der zijstraten die op den Bruel uitgeven. Een der a- genten liep de verdachte kerels achter na, maar verloor weldra hun spoor. Men deed onmiddelijk een onderzoek en bestatigde dat er dieven in den kel der van het museum waren gebroken. De persoon die deze plaats in huur heeft, werd ontboden en bestatigde niet zonder de grootste verbazing, dat ontel bare koopwaren waren gestolen. Hij beweert dat de weerde dezer ten minste 4000 fr. beloopt. De policie doet ieverige opzoekingen, doch tot biertoe beeft men de dieven niet ontdekt. In West-Vlaanderen behouden de li beralen maar 11 gemeenten op de 250; wij hebben dus 239 gemeenten voor ons. In Oost-Vlaanderen hebben zij maar 17 en de katholieke 279 radon, en Gent is gemengd. In Antwerpen zijn er 5 liberale raden op 147 katholieke; In Limburg 4 liberale op 202 katho lieke.' Iu Luik zijn 79 liberale, 24 socialis tische, 2 gemengde raden (Luik en Ver- viers) op 236 katholieke. In Luxemburg 52 liberale en 6 soci alistische raden op 158 katholieke. In Namen 72 liberale en 6 socialisti sche raden op 280 katholieke. In Henegouwen is het wat beter voor de blauwen; daar zijn 132 liberalen, 38 socialistische raden, en 270 katholie ken. In Brabant telt men 161 liberale ra den, 4 socialistische, 8 gemengde (Brus sel, Elsene, Laken, Schaarbeek, Molen beek, Anderlecht, St-Gillis en Koekel- berg) en 170 katholieke. Brussel. Gevaar van sneeuw ballen. Zaterdag ver maakten zich ongeveer 50 knapen op de Waterloolaan met naar elkander sneeuwballen te smijten. De kleine Piet Vervaeck kreeg eenen hardgewrongen bal in 't oog en viel bewusteloos ten gronde. Voorbijgangers namen hem op en droegen hem naar St Pietersgast- hunne tempels. Dat kerkhof dan, of die doodakker, wil ik bet op zijn heidensch zeggen was geheel groot en had lan gen tijd in onbruik gelegen. De muur daarrondom was op verschillige plaat sen in brokken gevallen, jakhalzen en hyëenen waren binnen geslopen, en hadden som van de armste graven open- gewroet maar de meeste en de schoon ste tomben stonden nog wel bewaard, en hooge en wijd gebouwd, zoo 't dan de zede was. Zware duistere groeve klompen zagen 't er uit, met bier en daar een asem- of mazegat in, bij wijze van vensters, en ijzeren roosters, al binnen, om vogels en beesten te weren 't was eene vereende plaatse, ten allen tijde, met hare half-vrouw-half-ossen- beelden, hare Isissen en Osirisien, Ho- rus en de reste van de gevogelkopte afgoden. Maar nu, onder den twijfel- achtigen manesching, en met den breeden duisteren Nyl, die daar nabij, ja, bijkans in de graven spoelde, 'k zeg ge, 't was vereend om heen te gaan. Diphilus ging nogtans, en noch aan 't een noch aan 't ander grafteeken en vernam hij iets waaruit hij oordeelen mocht dat er volk in zatzoo hij meen de dat hij om niet en verloren moeite ;edaan had. Maar niet zoohaast en was lij bij den grafkelder van Aristophanes (dat was een groot man zeggen ze, in in Ptolomeus Philadelphus zijnen tijd,) of er docht hem dat hij eene gedaante zag voorbij gletsen in de schaüwte van huis, waar de geneesheer vaststelde dat hij voor gansch zijn leven zijn oog zal moeten missen. Af rtorholro De naam der statie VIANE is -LTXUtU Ut-KL'. yeraIlder(j MOEHBEKE-VIANE Op die wijze heeft de heer Minister de twee gemeen ten willen tevreden stellen. Is nu iedereen content?... Ongelukkiglijk, neen! Er zijn zekere heerschappen die kwaad zijn omdat zij niet behouden wat geschreven stond. Zij hebben dees week vuur en vlam gespuwd bij het vernomen nieuws. Nu zie, zouden ze willen de statienaam veranderen in Athembeek. Maar, Vrienden lief, waarom dan niet Embeek of Klein Vrankbijk Iedereen gelukkig maken is onmogelijk. X. u van de bloedonzuiverheden te genezen (dauwwormen, puisten, eczema, jeukte, neemt de voortreffelijke bloed zuiverende Waltherypil. (Fr. 1.25). Woens nacht, rond 3 u- ren, werd de om trek van het Gas- gesticht, gelegen Gazometersboul- vard, in opschud ding gebracht door een vreese- lijken slag. Eene ontploffing was in voornoemd ge sticht ontstaan. Deuren en vens- sters werden verbrijzeld en talrijke dakpannen vlo gen in alle richtingen. Brand ontstond en niettegenstaande de spoedige hulp der werklieden, werd het gebouw de prooi der vlammen. De bestuurder der gazzuivering deed al de gasleidingen sluiten en de ovens openen om het stoken der gaz te stoppen. De pompiers, ter plaats gekomen, hebben met hunne stoomspuiten het vernielend element aange vallen en gelukten erin na twee uren werkens het vuur te bemeesteren. Men rekent de schade op 25 duizend fr. door verzekering gedekt. Er zijn geluk- kiglijk geene persoonlijke ongelukken. Tengevolge van dit ongeval heeft men donderdag bij gebrek aan voldoende verlichting, in verschei dene fabrieken om 4 ure het werk gestaakt. Slechts de helft der lantaarnen hebben in de stad kunnen branden. TTnm? TTnrv» I Vallinglijders! Herinnert u dat AXU.1AI. XXUXI1. de Walthorypastil de meest in gewortelde hoest in twee dagen tjjds geneest, en slechts een frank de doos kost. De Redactie heeft, in hare zitting van woensdag 11., eene eervolle melding toegekend aanMejuffer Maria Van den Borre, pastoorsmeid te Bentille, (Caprycke) en aan de heeren A. Jooris, te Haeltert en J. V. H., te Lede. Ziehier hunne oplossing. Fien ruiter heb ik hier gevonden, In diepe gedachten verslonden, En zittend van boven op 't peerd Met 't wezen gekeerd naar den steert. De hoed, jas en arm zijn in 'trood, Het broeksken in 't blauw lijk de poot. 't Gezicht liet ik wit van ons manneken Maar hij drinkt zoo geeren een kanneken, Dat ooren en neus zijn als bloed. Zeg, Volksstem, is de oplossing goed Marie Van Den Borre, Bentille. Die ruiter is een vieze guit, Hij stijgt verkeerd den zadel uit, En voeten, beenen, legt hy los Om borst en nek van t fiere ros Nu leunt mijnheer zoo goed hij kaan, Met 't achterdeel op peerd jes maan. Hij buigt zich neer en, 't is komiek, Met 't gansche lijf toe naar 't fabriek De arm rust op 't achterpeerd De hand streelt zacht den steert Een hoed, met twaalf ruiten op, Draagt onze man op zijnen kop. Men ziet op zij 't verbod wel staan,, Daar veegt hij zwak zijn sleppen aan. A. Jooris, Haaltert. Let op gij kijkt voor 't hoofd van 't peerd, Daar ziet g'aan onzen Jan... gij meent nen steert? Goddank, 'tis maar een slip van zijne frak Op kop en nek, daar vir.dt ge 't achterdeel Zeer zwaar. Pas op, o jan, pas op, want krak Daar vliegt ge ras al met uw platte teel Den natten dieprik in. Gerust, zegt Jan, Ik zit zoo goed gesteund op hespen twee. Ja wel, ik blijf er óp zoolang ik kan Mijn peerden houdend stil'en zeer gedwee Zoolang ik kan met mijne groote buis Gemetseld blijven in den muur van 't huis. J. V. H. Lede. een grafmanument, eene roede of dertig voor hem. Had hij nu geen Christen mensch geweest, dat ver telde hij mij naderhand, hij ware benauwd gewor den en had aan spoken gedocht, maar neen, zoo hij op den man los 't was een man - waar hij te zien had geweest en verdwenen was, te weten, om den hoek van 't grafgebouw. Als hij daar kwam 'n verwonderde 't hem niet weinig van te vinden dat de mazegaten een zeker licht uit gaven, dat toch de schets van de mane niet en was maar van zoo haast als zijne voetzolen kretsen, hoe weinig ook, op den trap waar langs men in den kelder moest gaan, 't lichtje vloog uit. Hier woont iemand, zeide hij luide, en hij ging binnen 't is gelijk wie 't is 'k en kan ik hun geen schade doen 'k ben te flauw, en ze'n zullen mij niet hinderen wat heb ik Niemand die sprak maar met dit onuitlegbaar gevoelen dat men somtijds heeft, als men in eene plaatse komt waar 't donker is, ondervond Di philus aan zijn eigen zeiven, hoe en wete ik niet, dat er daar moesten vele lieden te zamen vergaderd zitten. Zijn twijfelend gedacht wierd alhaast te recht gesteld door een die zeiMaar hij is aileene Wilt gij zeggen dat ik het ben die aileene hier sta, dat is waar, zei Diphilus, en is 't dat ik nu bij eene vergaderinge van Christenen ben, zoo ik peize, 'k ben ik ook een laat mij bij I 't Docht mij wel dat ik die tale erkende, zei er een, in den voorsten hoek, ontsteekt die keerse Zondag, 5 Januari. II. f^iusphorus Maandag, 6. H.H. Drij Koningen. Dijnsdag, 7. H. Lucianus. Woensdag, 8. H. Gudula, maagd. Donderdag, 9. II. Marcelliuus, bisschop. Vrijdag, 10. H. Agatha. Zaterdag, 11. H. Hyginus, paus en marte laar. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. E. Lievens is onderpastoor benoemd tot Astene; De E. H. Gahide professor in St-Josephsgesticht tot St-Niklaas is onderpastoor benoemd tot Eist De E. 11. DeCanck, priester in 't Seminarie, on- derpatoor tot Hillegem. Oude postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naa/ ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. Tli ofaf-Q 1 lnn Over 14 dagen meldden wij AAJ.tJlhlcUJ.eil. eene aanhouding Yan 2kie„ kendieven tot Strijpen; door de gendarmen van Sottegem gedaan. Men bevestigt dat die aangehou dene kerels dezelve zijn die in de pastorij van Op- hasselt over gewillig veertien dagen gebroken zijn en die ook tot Ophasselt dien ouden man gebonden hebben en de vrouw in't wasschuis gesloten, om des te vrijer hunne dieften te kunnen plegen. Wij vernemen dat er sedert dien weerom al ge stolen is tot Schendelbeke. Te Gent heeft woens dag avond, rond 8 1/2 uren non diefstal plaats ge had vin 17,000 fr. Maar gelukkiglijk en is de dief er niet vermeê geloopen; de policie lont geroken hebbende, greep M. Vingerman op een zolderka mer van een leegstaande huismen vond het. geld op zijne borst. Pn 1-1 n i V M- Pic, tot, Hamme. Dank voor het ge- X cil 1UA1zondene. Hoe meer hoe beter. Tist, het jaar 96 zal veel zien gebeuren! Jozef, wij verwach ten u zoo gauw mogelijk. A. B. Zijn de wafels al ge bakken? Nonkel. Heeft de peperkoek gesmaakt? T. F. Ge weet wat wij u wensehen Daniel. Alles wel toegekomen, een Zalig nieuwjaar. Vr. te Velm. Quce- cumque fausta Jan. 't Adres is veranderd. Snoeck. Al wat uw herte lust, zelle Vr. te Chislehurst. Alles ontvangen Zalig nieuwjaar. M. Arn. Knesselaere hertelijk dank voor uwe aanmoediging. Lode. Herle- ljjk dank "t Naaste week verschijnt alles l'Gazetten zul len u geworden. Ons beste nieuwjaarwensch n aan u en M. O. Vr. V. G. te N. Een allerzaligst nieuwjaar nieuw jaar! Wanneer mogen w'u verwachten Hoe eer hoe liever (Per Telefoon). 1° Uit PARIJS. Gladstone, de groote Engelsche staatsman, is hier 'met zijne vrouw toegekomen. 2° Uit BRUSSEL. M. De Burlet ver trekt de naaste week naar het Zuiden voor zijne gezondheidhij zal cr eene maand verblijven. 3» Uit VERDEN- NE. DE kiezing goedgekeurdMet kanonskes geschotenNen baanwachter vooi 't ka non staan als 't schot gelost werd en de kopjvan zijn lijf geschoten. 4° Uit LIER. Maandag morgend is hier in de statie nen trein gederailleerd; er zijn 5 gekwets ten. 5° Uit ANTWERPEN. Een baasken van 15 jaar, Alois Van den Steen, op't ijs gegaan;'t ijs breken en 't manneken verdronken. 6° UitSTRASBOURG. Hier komt te overlij den de heer Jules de Merlier Fransman, oud ge meenteraadslid der stad St- Niklaas (België). 7° Uit NIEL. Hier is eene geheime stokerij op een schip ontdekt; de bemanning is op do vlucht. 8° Uit WESTERLOO. Twee kiezers, Karei Aerts en L. Deckers, die op 17 November samen per rijtuig naar de stembus trokken, zijn alle twee den 17 December overleden. daar, wil-je I De keerse werd ontsteken, en daar stond Diphi lus de zestienste of de zeventienste van den gehee- len hoop volk, meest mannenvolk. Hij zag zoo met eenen dat ze de misse gedaan hadden, want de steen stond nog aan 't uiterste ende van den kelder aan den wand geleund, dien zij voor 't altaar ge bruikt hodden, schoon al 't andere weg was geste ken geweest van zoo de austiarius, of deurwaker, het woord gegeven had. In korte stonden wist Diphilus al dat er gebeurd was sedert dat wij van Ombi weg waren. Philemon, de priester, was op vrije voeten gezet geweest, vol gens de belofte des gouverneurs ja, hij had juist op dien oogenblik het Goddelijk Mysterie voltrok ken, daar, in dien kelder, 't Volk daar rondom hem, dat was al dat er nog overbleef van twee hon derd en vijftig Christene zielen, die voor de vervol- ginge, de kerke gesticht en de zendinge uitgemaakt hadden te Ombi. De apostaat, dien de booze geest overvallen had, was gestorven en, ofschoon daar verschillige libettatici of schriftaanvoerders geweest waren, hij alleen was zyn geloove afgegaan. Diphi lus van zijnen kant en was ook niet seffens uitver teld, zoo gij wel kunt peinzen. Dat vader gevangen zat de wisten ze, natuurlijk, en 't nieuws was we derom verteld en vernomen geweest dat overmor gen, zonder faute, dat is te zeggen op den derden derden dag van de weke, vader moest naar Appol- lonopholis gedaan zyn. (Vervolg). npoój n en Verk- noten men 1 .tslul- iVerk- Zon- femec- )agor- 1896 Prijs- ig van B. De ;en op jEL. j Wie ertoo- zeker, ebt gij izegd dfeest t zijne n toe- een lijnen Nelis rarten len de LAAT- en het anken Zon- jven de ;ien. izef. Ge jjvs aan- jkomen. rwaclx- n. Nog r van uren, i op 9 ronden ,70 m. nieuwe er niet ;jd niet och al ier ee- :en; de n eene twee. et wat, toortse houden i ramp« onvei- al dat ■Ie myd 'ierslag ij hoor» elijken jehoor, :rg dien hadden gegaan dat ik nbi, en 'au-ons Itenen nacht vallen ide ge- dgt).

De Volksstem | 1896 | | pagina 3