doolaards in Egypte. BUITENLAND. EEN KERSTVERHAAL. Idegem. KOOKKUNST. Aelst. Brief van onzen Lode. DUITSCHLAND. - By den Pruis geneest men de vuile jonge soldaten in eens: Met vorst en sneeuw legt men ze onder de pomp en een getal soldaten overschuren ze met zavel en water... Ge moogt zeker zijn, dat zij geene tweede borsteliug meer noodig hebben. AFRIKA. Een oud soldaat. De oudste sol daat in dienst der stad Tunis, Mohamed Bughi, is dezer dagen overleden in den ouderdom van 111 jaar.Hij had nog maar sedert korten tijd den dienst verlaten. DE ZEE. De commandant Balfour, die de zeeën op verscheidene plaatsen afgemeten heeft, zegt dat de grootste diepte, welke hij gevonden heeft, deze is van meer dan 8900 meters diepte in eene plaats van den stillen Oceaan. RARETEITEN. i 37 te kort; wij bekennen het hier volgeerne: O1171 uenigvuldig'e Vrienden en Uitverkoopers hebber een groot deel in ons succes. Op de herkiezing van Zondag, te Dinant, ligt 't katholiek verre bovende raad is er thans sa mengesteld uit 6 katholieken en 5 liberalen j bra vo! Ninove ligt met nen nieuwen greffier, met name Baele, en is nog altijd zonder burgemees ter! Mnove Ninove, waar heb ben droeve zonden u toch gebra t?... Moeten gebukt lig gen on 'ier de heerschappij van inaniie die noch van God of z'.jn gebod, noch van kerk of k a wetenDe merk waardige verzameling van post zegels an hertog Prinoli komt verkocht te worden aan M. Vic- t Robert van Parijs, voor de som van 150,000 anken. - 't Is ongelooflijk, gelijk er in ons Bu- gebedenboeken verkocht worden van Deken l:- Doj iedereen staat er verstomd over hoe dat er acne schoone verzameling van gebeden kan bestaan. Hoe wreed! Tot Schaerbeek stond over eeuige dagen madam Mertens met haar bran dend petrolvuurken in handen.... 't Machientje - "Te, en madam werd zoodanig verbrand dat ze ms in levensgevaar verkeert. Opgelet en niet gelachen! Valsche vijffrankstukken zijn weer om n omloop; ze dragen de beeltenis der fransche re ibl iekvooraleer dus nog peerdenoogen 't ont- vj'gen, ze 'teerst eens goed fribbelen en op de steenen eens laten vallen. Ja, 't is er weerom al meê gedaan met de nieuw jaarsvakantie! De student jes zitten weerom al ver slonden in hunne boeken en hebben hunne pijp en ci- gaarkens voor drij maanden moeten in 'tdak steken. Te naaste jaar viert Mgr Cartuyvels zijnen jubilé van 25 jaar onder-rector bij de katholieke hoogeschoolot zal gevierd worden! Maar zoo prachtig en zoo v-sterrijk als met d'inhaling van M. Gheeraerdts ais burgemeester 't Aalst en zal het toch nooit niet zij En, Vrienden, ge moest dat eens gezien heb- or als M. Woeste, maandag 11., voorbij 't Bureel va t Stemmeken reed, wat saluaties en wat groe- teilissen 1 d'hoeden gingen twee meters hoog! Ge d< vreugde, d'hartelijkheid en de genegen- hein van zijn wezen scheppen. Om nog op een veriostfreerd te rijden zal men in 't vervolg de som •anken moeten afdoppen, en in afwachting u te naaste week nog meer en vrolijker nieuws te kin nen meèdeelen, blijf ik gedurig en altijd Uw VERKLEEFD KlBELADOEKEN Lang gewacht en toch gekomen Vrienden van ons Steramekenj weet gij wat Lode geleerd heeft op -ciiiii reis?Raadt eensot liever, neen, bi; 'tu zeggen Een stieleken bijdoendat is grt-- enzei de brouwer en hij wierd klokkenluider. ooet weten, lieve lezers, Lode is mijn naam, en n i^aan om 't binnenste van de konijnenvellen i-r is mijn stiel. N l verledene week heb ik geheel den environ .7 Gent rondgereisd, en onder andere te Saffe- h- en weet gij wat ik daar hoorde vertellen, -ver de kerk Neen heer, met een groote een spaansche kraag van beerenvel daarop, 'er eene halve pint bier aan een ander jon- de volgende vrome daden te vertellen ier bij ons heeft het er gespannen met de kiezing! •oven liggen dat doen wij ai 34 jaar, maar uit vrees ofdat soms de laatste keer zou zijn, hebben wij eens getoond dat wij mannen met karakter zijn en met goede educate. Daags na de kiezing zijn onze 1 eenvoudiglijk op den toren geklommen en b: giQUiMi de klokke luiden om triomf té vieren, en op do foren den drapeau uitgesteken tot dijnsdag - -ivi 5. Recht en hadden wij daar niet op, *.00- ■e! neer dat wij eerst bij den luider der poli tiek lok gegaan zijn, en in den naam der gemeente den b'utel der kerk hebben geëischt. Daar waren n 1. Irij redens om een proces aan ons broek te hebben maar alia, die waagt die wint, zei de boer on hij zaaide zagemeel, 't En is niet alles Eenige dagen nadien verkochten wij nen boom die stond tj roeien in den hof der pastorij, en twee mannen ukken er binnen, zonder kloppen of bellen, en DOOR Q-TJIDO GEZELLE. 25 Als het over end weder vragen en antwoorden en V looreen klappen nu over en gedaan was, ze emon in weinig woorden aan zijn kleen hoorders en overblijvende schapen dat zij - vaste blijven staan, 't zij wat er kwam, en a hij ze uiteengegaan, biddende om den z i> G )ds over ieder ende een. Wat u betreft, uil us, zeide hij, zijt gij niet benauwd van bet huis des gevaars, zoo komt en blijft bij mij, den nacht over, kind - Dat zal geern genoeg, antwoordde de sla ve want ik hebbe over veel zaken uwen wijzen raad te vragen. Zoo gingen ze dan te zamen naar Philemons woonstede, 't was in een van de kotjes waarvan ik u onlangs verteld hebbe, dichtte bij dat waarin Apollonia placht te wonen, die nu dood in de riviere lag. God heeft de ziele Hier kwam ik wonen van zoo haast als ik vrij was, mijn kind, zei Philemon, 'k ben hier onbe kend, en deToep gaat rond dat ik vluchtig ben, verre weg in de woestine. Hoe lange ik hier te aan 't graven en kappen. Beleefd en was dat niet maar dat is durven hé En wij zullen nog al dingen doen om de 't jeven te foppen want ze hebben geschreven dat wij ons belastingen niet rechtveerdig verdeelen, en wij kunnen daar niet op antwoorden, en daarom, ziet ge wel En op eens vraagt dat klein heerken Maar Mijnheer, kent gij hier geen groot man «wiens vader stillekens verhuisd is zonder goeden dag ol goeden avond te zeggen, en daarna in het zothuis gestorven is En de andere liet zijne pint in den brand, en was wèg, juist of hij van den donder geslagen was. Is dat nu niet aardig Den eersten keer dat ik daar nog omtrent kom ga ik aan die bazin eens vragen waarom dat heer schap op die vraag niet antwoordde, en met Je eerste gelegenheid, lieve lezers, los ik U dat raad sel op. En onder het wenschen van een Zalig Nieuwjaar blijf ik altijd Uw verkleefde Lode. ITALIË. BandieterijHet einde van 1895 is nog gekenmerkt door eenige bandietenstreken- Daags voor Kerstmis werd bij Senigaglia, in de Marken, graaf Giulio Lossack, die met eene som van 27,000 fr. van zijnen advokaat terugkeerde, door vijf bandieten aangevallen, welke hij even wel met revolverschoten op de vlucht dreef. Daags na Kerstmis hebben verscheidene welge wapende kerels eene pachthoeve bij Catania over vallen. Zij mishandelden den pachter en de vrouw, bonden ze aan eenen boom en roofden dan geheel het huis leeg. De policie is er echter in gelukt, de acht spits boeven in echtenis te nemen. Uit Sardinië worden Moedige botsingen tusschen roovers en carabinieri vermeld. Bij Torralba, pro vincie Sassari, botsten drie carabinieri op eene bende en wisselden verscheidene schoten met haar. De roovers ontkwamen, maar twee carabinieri bleven dood ter plaatse en de derde werd gewond. De overheden van Arizzo, provincie Cagliari,zijn er daarentegen in gelukt den roover Francesco Mana, na een hevig gevecht aan te houden, alsook twee herders van Orgosola, die zich aan rooverijen plichtig maakten, in hechtenis te nemen. De mijnramp in Breslau. De mijngasont- ploffing in de Wrangel-raijn, bij Waldenburg (Si- lezie), is vermoedelijk veroorzaakt door het aan steken van een dynamietpatroon, waarmeê men de rotsen wilde doen springen. Toen het ongeluk gebeurde, bevonden zich 50 werklieden in de mijn. Daarvan zijn er waarschijn lijk 6 ongedeerd gebleven 31 werden gedood en 13 gekwetst. Vreeselijk ongeluk. De dwaze gewoonte van het Nieuwjaarschieten, heeft te Stuttgart een vreeselijk ongeluk veroorzaakt. Een werkman, in de Gartenstrassewilde, toen het 12 uren sloeg, een schot uit zijn venster lossen. Toen het echter niet afging onderzocht hij den re volver in de woonkamer. Hierbij ging het wapen eensklaps af en werd het negenjarig dochterke door een kogel getroffen. Een kwartier later was het kind een lijk. De wanhoop des vaders is onbeschrijfelijk. Welke afgrijselijke diepte 't Is om er kippen- vleesch van te krijgen niet als van op te peizen.... Vroeger rekende men het diepste der zeeën, bij het eiland Japan, op 8400 meters. Maar ge ziet nu wel, dat zij er niets van en wisten. blijven hebbe is God bekènd en Hij zal wel ten beste schikken maar kom, zeide hij voort, gij moet moe gegaan zijn en scherp staan van den honger wat ik hebbe zult gij hebben, en 't zal u gezond zijn,, seffens. Hij was een goed priester en had een goed woord, zoo, welhaast zaten zij over een stuk kaas, brood, en ooienmelk daarbij was er ook een glas mareotecum over tafel. Als de slave de eerste brand- snêe van den honger afversleten hadde, begon hij seffens te kouten van 't gene hem opperst lag, de mogelijkheid van zijn meester weêr op vrije voeten te helpen. Hij zei tegen Philemon dat or geld in onzen hof gedolven zathoe 't in zijne handen ge komen was zeide hij ook, verklaarde zijn vast opzet, dat hij het al zou uitgegeven en besteed hebben, liever als de flauwste hope of het minste kansken te laten voorbij gaan dat vader baten mocht. Lange en in 't neerste overlegden zij dat ontwerp en 't verdrijf van de zake des vrijmakens, en 't was wel de zevenste ure van den nacht eer zij wel overeen kwamen hoe 't zij gingen aan boord leggen om te lukken. Gemakkelijk en was 'tniet; doenlijk, dat kon,het zijn; wat het eigentlijk was, dat zal ik u later zeggen Een komiek spel is woensdag, op den Nieuwjaarsdag, te Galmaarden, met het Wiesspel voorgevallen, bij de we duwe Doka Deblander. De voorderhand was Vital Suys, die speelde solo alleen gang de tweede was Oomeken, hij ging abbondance de derde was Deblander Theophile, abbondance in troef en de deeler, Janssens Charles, voor de victo rie, mizerie bloot, gewonnen en alles was winbaar. GALMAERDEN. Raar onder al wat rareteit is Charles Van den Mensch- brugge, Kapellestraat, heeft op nieuw jaarsdag een vogelnest yan Koningsken geroofd met 2 eiers. M. doktoor De Bolle, die juist ten huize kwam om de zieke vronw te bezoeken, bezag de ei- kens voor de vensters naar het licht en bekende dat zij versch waren. Is dat geen nieuws dat alle rareteit overtreft BAMBRUGGE, waar zulken trouwen Vriend der Volksstem staat, aldaar heeft men dit jaar in eenen proeftuin pestenakels gewonnen van 0.15 omtrek, 0,15 lengte en wegende 1 kilogr. zwaar. Podding van krachimeel. Kneipp Een half pakje kracht- meel zachtjes laten koken in een liter melk; voeger bij 1/4 kilo rozijnensui ker en wat rhum laat alles samen wat koken en dan verkoelen Slaat dan x 1,1 4 of 5 eieren dooreen, roert alles te sa men en giet alles in eenen geboterden vorm laat 3/4 uurs bakken. Wanneer er eene strooi pijp zuiver uitkomt is hij genoeg gebakken laat wat verkoelen en keert hem in den vorm. Die podding laat zich veertien dagen bewaren. Rijstpap-taart. Laat besten rijst zachtjes koken in wat water voeg er 1/2 lieter melk bij laat voort koken, breekt drij eieren in eene kom met 2 eetlepels bloem en wat koude melk. Als de pap wat verkoeld is voeg er de eieren bijgoed alles door een roerende tot wauneer er terug zie ding ontstaat. Voeg er den noodigen suiker bij, alsmede wat poeder vanille, of wel doet op voorhand in den rijst een stok vanille. Voor de korst gebruikt men 4 lepels tarwebloem, 1 stuk boter de grootte van een ei, 2 lepels gestampte broodsuiker en een weinig bicarbonado. Werk alles te samen met weinig melk, rolt de deeg tot eene taart, leg ze op eene geboterde taartschotel en laat het in den oven bakken. Als ze genoeg gebakken is, doet er de pap op en laat nog wat voort bakken; bestrooid de taart met cristali- sé of broodsuiker om er geene korst op te komen. Laat verkoelen en dient op, 't is lekker en gemakkelijk om bakken. In plaats van rijstpap, kan men op zulke korst elke andere soort van vulsel gebruiken, zooals appelen of peeren compote, fruit confituur, enz. Ons Roese. MpprhplfP Cynel Foubcrt, ge- metji ueive. boreu in ,t jaar lg73 kwam op Nieuwjaarnacht zat te huis en stak eene petrollamp aan. Vooraleer naar 't bed te gaan, trok hij naar den bero waar koning en zakdrager dagelijks hun patent gaan betalen, maar nauwe lijks was hij daar neergezeten, of hij stond gansch in vlammen hoe en op welke manier blijft onbekend. Na eenige minuten was gansch zijn lijf slechts eene wonde, 't Daags na nieuwjaar werd bij berecht en zaterdag morgend, om 9-1/2 uren was hij reeds een lijk, dat verleden dijnsdag begraven werd. AGLAE. Ik ben wat te zeere en te verre voort- verteld in mijne historie; want, zoo gij weet, die onderhandelinge tusschen Di- philus en Philemon en nam maar plaat se op den achtsten dag na dat wij Sint Charilaus kelder verlaten hadden. Eer ik nu voortvare.en zegge wat er met va der vooienviel, moet ik u eerst melden hoe dat het intusschentijd met ons ge gaan is. Volgens de begeerte van Euthymius verbleven wij den ganschen dag in on ze nieuwe schuilplaatse. 't Was stijf on gemakkelijk en wij kwamen nauwelijks nog toe van mondbehoeften, maar wij waren veel te dankbaar over onze ver lossing uit het dreigendste gevaar om op die twee andere kwalen veel te pei zen. Na mate de dag wies wierden wij te ongeruster aangaaude vader, en wij moesten ons ten beste mogelijk getroost houden in die woorden, die als twijfel achtig genoeg waren, waarmeê de ere mijt ons wederom tot hope gebracht had. Wij waren al gereed en verlangden om 's anderdags, zoo yroeg mogelijk, naar Thmuis uit te zetten, maar Pambo stelde ons zoo krachtdadig voor oogen dat er nog wel soldaten in 't omliggen de mochten zijn dai wij ons verstonden en onze afreize.uitstelden tot twee uren (Slot). Ifom zegde bij, wijl bij zicb tot het kleine meisje keerde, slaag dit pakje over den schouder, het zal het bloed door uwe aderen doen stroomen. En gij, mijn kleine jongen, die beeft als een blad, neem eenen teug van dezen drank die het ijs zou verwarmen. Georges was de zolderkamer binnengetreden, de vlam ver lichtte de blonde hoofden die elk naar het vuur een paar blin kende handen staken. Als hij Jules en Lili zag, dacht hij te droomen, zijn hert be gon een wilden dans te maken, en zijn geest was gestoord. Hij nam den brief voor den goeden God, en overliep de lijnen wier zig-zags het lijden getuigden van dezeu die ze geschreven hadden. Ziehier wat, in dien kouden winternacht twee arme kinde ren van Parijs aan den goeden God zegden Klein kindeken Jesus, moeder, die nooit gelogen heeft, heeit ons gezegd dat gij de kleine kinderen die bidden en braaf zijn zeer bemint. Wij zijn, wel is waar somtijds een weinig stout. Wij mompelen als wij honger hebben: Lili heeft zelfs durven weeneu dezen nacht, als de koude haar belette te sla pen. Maar wij beloven U, kleine Jesus, dat van heden af wij het nooit meer zullen doen. Men zegt dat gij vandaaag door de straten wandelt, met korven vol van taarten en speelgoed. Dat vragen wij u niet maar wat brood, een slaaplijf..... Wilt gij niet komen, ons huis is klein, arm, koud, donker, niet zoo mooi als het hotel der Kerulays van hier rechtovermaar wij weten dat gij u om zoo weinig niet bekommert. Te Bethleem was het ook niet mooi, op uw bundeltje strooi, tusschen den os en den ezel, en dan waren het de rijke die u ter deure uitjoe gen kom, kleine Jesus, wij hebben ten minste u onze herten te geven en voortaan zullen wij ons zoo stil houden dat moe der ons zal moeten bezien om te weteu of wij nog leven, en wij zullen over niets meer klagen... Uwe kleine vrienden Jules en Lili Latour. Bij dien naam, week Georges een stap achteruit, en werd zoo bleek als een doode. - Jules, Aline Latour, gij heet Latour, mijne kinderen 1 mijn schat riep de jonge man. En hij sprong naar de kleinen en drukte ze in zijne armen. Een schreeuw, niet minder groot, beantwoordde den zijnen. Georges! Het was de moeder die binnentrad. Op het eerste zicht had zij haren man herkend, en zij viel afgemat, hijgend van geluk in de armen van Georges. En in dien kouden Kerstnacht, was er geen paleis, geen huis, waar er vermaak heerschte, gelijk aan dit welke deze zoolang gescheidene harten en toch eindelijk weer vereenigd genoten. Zoo, zoo gromde de oude dienstknecht, wijl hij zich in de haren krabde, mijn meester had gelijk. F.en brief voor den goeden God, komt altijd ter zijner bestemming. Hèctob. EEN PA ARDEN-EI. Tot hiertoe hebben wij alleenlijk eieren zien leggen door hennen, kalkoenen, ganzen en door al de vogelsmaar dat het paard een ei legt. is een natuurverschijnsel dat tot hiertoe onbekend was. Noch tans is hst zoo. Verledene week reed het paard van den heer De Cöman van Ninove door Idegem, en het heeft daar achter gelaten, 't is te zeggen uitgeworpen, eenen kei hebbende juist den vorm en de grootte van een kalkoenenei. De kei is bruin ge lijk de meeste van zij us gelijken. De kinderen van den veld wachter, die hem hadden zien vallen en hem gansch warm naar huis brachten, verkeeren nog in den waan dat een paard ook eieren kan leggen. Het paardenei is te Idegem te zien. Hoe is het mogelijk dat een kei van die grootte in het dier zijn lichaam is geraakt Wie 't niet gelooven wil, ga zien. Verleden week was een herbergier van Idegem (hij had waarschijnlijk wat te diep in het glas gekeken), het leven moe en hij ging zich op de riggels van den ijzerenweg leggen. Van een aankomende trein was noch schijn noch gedacht, maar hij legde zich toch op het spoor. Zijn vrouwken was er zeer gerust in en liet hem deen. Om hem te laten verongelukken, daar voor is hij veel te voorzichtig, daarvoor kende zij hem te goed; zijn vader zelf heette Voorzichtig. Ook als hij daar wat gelegen had, kwam hij voldaan naar huis en hij was weer braaf als te voren. 6 sproken Die opgerolde vlag is wel die van Willem dat schild Cliton's blazoen Werkelijk. Luidens uw bevel van gisteren, liet ik vlag en blazoen onmiddellijk vervaardigen. En met een behandigde de bottelier hem het schild, ontrolde de vlag en spreidde ze op de tafel ten toon. Iwein bekeek beide voorwerpen met verachting en mordeHerneem dit besmet blazoen rol die bezoe delde vaan wedr op. Staat de troon ter feestzaal reeds kant en klaar «Ja. Het is een echt pronkstuk een prachtige ze tel op een rijk bekleed verhoog en onder een wonder schoon verhemelte, dat door twee lief gedraaide pila ren is onderschraagd. Eenen dezer pilaren deedt ge mij met het vaandel en het schild van Dirk van Elzaten opsmukken. En de andere pilaar, kreet Iwein opgewonden worde door het aanraken van Cliton's schandelijke wapens onteerd Uw bevel wordt aanstonds volvoerd, hernam de verwonderde bottelier en gebaarde de zaal te verlaten. Edoch, benieuwd om te weten wat Iwein in 't schild voerde, kwam hij terug tot den burchtheer en sprak op uiterst hoffelijke wijze Mher Iwein, verschoon de onbescheiden vraag. Eene voorheen nooit bemerkte onrust beangstigt uw gemoed. Vóór dag en dauw ont vlucht ge uwe bedsponde. Dezen nacht weer bleef zij onbeslapen. Wat is er toch ophanden Dat de feest zaal prachtig versierd worde, kan ik uitleggen. Gij wilt immers daar, binnen eenige dagen, de verwachte edelen en poorters naar behooren ontvangen. Maar, waarom doet ge mij de vlag en het blazoen van graaf Willem nevens het vaandel en het schild van Dirk hangen Cliton, hoe diep ook door het Vlaamsche volk gehaat, hield nog niet op ons te regeeren Waarlijk, bij het zicht dier tegenstrijdige wapens zal niemand vermoeden, dat de Normandiër in Iwein nog eenen vazal telt.

De Volksstem | 1896 | | pagina 2