ffitlü MOEDER'S HERT. IWEIN VAN AALST. 2' JAAR N° 54. ZATERDAG 18 JANUARI 1896. Oruhkcr-uitgener watt ttuffd, Cfopolbatraat, t9, tf Sluist. D' Is. Bauwens. Bericht. Onze socialisten in de kamers. B G Een abonnement voor gansch Be gië, franc te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel'dikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters^en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog, Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. 't Is zoo omtrent tien jaar gele den, dat ik op eenen vroegen len temorgen per depeche geroepen werd bij het sterfbed van eenen mijner oude studiemakkers. Brij jaren te voren hadden wij bij het einde onzer studiën, mal- kaar verlaten om ons, elk van zij nen kant, tot den staat te bereiden waartoe God ons riep. En zie, nauwelijks had mijn vriend al het zoete van het studentenleven ter hoogeschool gesmaakt, of hij gaf den vrij en teugel aan zijne driften. Ook had de ondeugd hem welhaast zijne gezondheid gekrenkt, zijne krachten uitgeput. Nu lag hij daar op 't lijdensbed, de doods kleur op 't gelaat en de armen op zijn beddeksel uitgestrekt. Hij reikte mij de hand, daarna toonde hij mij zijnen neusdoek met bloed bevlekt, en zijne borst waar het bloed hem bij iede re ademhaling in de longen piepte. De pastoor der parochie had hem reeds een bezoek gebracht om hem zoo de gelegenheid te geven zijne consciëntie in regel te stellen, maar dezen had hij weggezonden een onzer oud leeraren had insgelijks de kans gewaagd,maar met even slecht gevolg zijne brave moeder dacht, dat ik misschien er zou in gelukt hebben Maar helaas niettegenstaande ik alle middelen wist aan te wenden om hem het hert te raken 't Is onnoodig, zeide hij mijik heb mijne eer verpand, ik ben vrijmetselaar laat mij gerust, en spreek mij van onze vorige studiejaren.'En daar ik er steeds met meer nadruk op weer kwam Ga heen, zeide hij mij, gij verveelt mij ga heen Op deze woorden trad zijne arme moeder binnen, die ons voor eenigen tijd alleen had gelaten, en, aan de uitdrukking van mjjn gelaat, genoeg verstond dat ik in mijne pogingen had mislukt. De brave vrouw stond als aan den grond genageld van ver wondering twee dikke tranen rolden op hare wangen, terwijl zij haren stervenden zoon aanstaarde. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR De afgezanten, in de zaal komende, zullen reeds, bij het aanschouwen van Dirk's en Willem's wapens, overwegen wat deze vertegenwoordigenrecht of onrecht, heil of rampspoed, vrijheid of slavernij. Zij zullen hun oordeel vellen over de meesters van beide blazoenen, beslissen welk vaandel zij volgen willen en vvien voortaan als graaf huldigen. De Hemel werke meê tot het volvoeren van dit grootsch ontwerp zuchtte de geschokte Boudewijn. Dat zal God is immers de gerechtigheid zelve, riep Iwein met klem. Nochtans, Mher Iwein, hervatte Boudewijn en angst klom hem op het hart hoe vurig ik ook ver lang, dat onze vrijmaking op die vergadering ontkieme, moet ik het echter bekennen ik vrees voor de toekomst. En de reden dier vrees? Voorzeker is de adel van Vlaanderen tot den strijd bereid. De machtigste ridders en de voornaamste leenhou ders des lands zullen het kasteel binnenrijden. Uw schoon broeder, Diederik van Beveren, Desideer van Reninge, Wou ter van Lillers, Baas van Gaveren, Walter van Froresdele, Alijn van Bouchaute en Gillebert van Berghe zullen hier te genwoordig zijn. De heer van Pamele, Steven van Boe- lare, de heeren van Cisoing en Eine, de kasteleins van Oostkamp, Ghistel, Maldegem en vele anderen verbeiden ongeduldig het uur der bijeenkomst. Het zwaard der rid ders zal dus duchtig hakken en houwen. Maar moogt gij evenveel rekenen op de bijl en knods der poorters Is het volk zelf rijp genoeg om eenen opstand te wagen te gen den machtigen Willem? 01 het volk bereid is zijn juk af te schudden I En eensklaps werpt zij zich, de handen gevouwen, op de knieën voor haar kind Arthur, Arthur I sprak zijgij gaat dan toch zoo stervenen snikkend verborg zij haar aangezicht in beide handen. De zieke j ongeling, die tot dan toe aan alle goe de raadgevingen en smeekingen had weerstaan, gevoelde zich op eens gevoellijk getroffen O moeder 1 riep hij, neen, sta op 1 Doch deze bleef snikkend nedergeknield. Moeder, ik smeek er u om, blijf toch niet ne dergeknield, om Godswil!O kom, ik wil biechten En met beide handen trok hij ze op zijne borst, en omhelsde ze teederlijk. In allerhaast werd een priester bij den sterven den geroepen, die dan ook in de beste gesteltenis de belijdenis zijner zonden deed. Hij nutte met de meeste godsvrucht het heilig Vleesch en Bloed van zijnen God en dan, het he- melsch genot weer smakende dat hij voortijds als student ia het kollegie zoo dikwijls had gekend, ontsprongen overvloedige tranen aan zijne oogen. Gerust van geweten bereidde hij zich alsdan ge durig tot de dood die met rasse schreden naderde. Op zijne aanvraag, om zijne bedsponde niet meer te verlaten, stond ik mijnen ouden vriend tot in het stervensuur bijen dan, vooraleer deze aarde te verlaten, prevelde hij mij nog deze woorden toe Vriend lief, mijne bekeering heb ik aan moeder's hert te danken.» Jeeken. Een geachte Lezer der Volksstem vraagt hoe het staat in Aelst met de don- chisten. Ziehier onze antwoord Die mannen worden hier zoo raar als de witte kraaien. Bijna niemand wil hier nog doorgaan voor donchist. Sixtus zelf, ja, Sixtus, het geveinste manneken van de gansehe stad, diezelfde Sixtus, die door zijne schijnheilige handelwijze zooveel eenvoudige katholieken heeft weten te misleiden, Sixtus zelf, zeg ik, beweert nu ook al dat hij geen donchist meer is In Aelst, geachte Lezer, beteekent het woord donchist zooveel als valschaard, leugenaar en verrader Iemand donchist noemengaat hier door voor eene belee- diging die eerlang door den tribunaal zal moeten gestraft worden. Aan de vruchten kent men den boom, zegt het spreekwoord. Dat is voor de socialisten in de Ka mers eene alledaagsche waarheid, die hun zou moeten tegengaan. Wat willen die mannen, die bij hoog en leeg zweren dat zij voor 't welzijn van 't volk werken Zij gebruiken het volk als eene ladder om tot hooge plaatskens te kruipen. Zij roepen gedurig Wij leven voor 't volkmaar zouden moeten schreeuwen Wij leven van 't volk, op 't zweet van 't volk. Velen van de representanten der socialisten wa ren eertijds advokaten zonder broodwinning, stuk ken van herbergiers, enz.; en nu rijden die man nen alle"dagen in eerste klas en strijken alle jaren 4000 franken opzij zijn er boven opzij leven als renteniers. Die mannen hebben aan 't volk alles beloofd en zij gingen voor 't volk werken als apostelen. De waarheid is dat zij willen schoon leven slij ten zonder werken. Dat toonen zij gedurig in de Kamers, waar de duivel der socialisten alle dagen uit de mouw komt, Wat doen de socialisten in de Kamers 1° Den kostelijken tijd sedert een jaar en half stelen aan 't ministerie en de katholieke represen tanten. Sedert Terleden jaar reeds zou eene gan sehe reeks van wetten ten voordeele van den werk man te berde moeten komen hebben. Ja maar, met 't volk te beschermen, zouden de katholieken bij 't volk veel kunnen winnen en dat zou de socialis ten geweldig tegengaan. Daarom ook hebben zij een ordewoord gegeven van in de Kamers maar te roepen en te tierendan moeten bijzonderlijk de gekozene herbergiers en mijnwerkers hunnen rol spelen. Alles wat 't ministerie of de katholieken voorstellen, moet door de bazuinblazers der socia listen Ansëele, Van de Velde, enz., in 't lang en in 't breed beknibbeld worden. Alzoo gaan er maanden voorbij zonder dat men serieus werk kan doen en er is veel te vreezen dat men dit jaar nogmaals de .beschermingswetten van 't volk zal moeten geheel en gansch, of ten deele tot later verschuiven. Ziedaar een der werken van die schijnheilige volksvrienden. 2° De socialisten werken in de Kamers om pro paganda te maken. Zij spreken daar redevoeringen uit ellenlang, waar zij met den koning, met de ka tholieken en zelfs met den katholieken godsdienst den spot drijven. Die redevoeringen werden over jaar op de kosten van den Staat gedrukt in 't be knopt verslag der Kamers en dan bijna gratis aan de socialisten rondgezonden. De katholieken hebben in dat spel niet langer willen meedoen en 't beknopt verslag op hoogeren prijs gezet. Daarom waren bij de bespreking van die verhooging de socialisten zoo dul. Bijgevolg, in de Kamers zelf, hebben de socialis ten niets voor oogen dan 't ongeluk en 't verderf van 't volk. Dat is een tweede hunner liefdewerken. 3° De socialisten gedragen zich in de Kamers op eene onbetamelijke en onbeschofte manier. M. Huyshauwer, de antisocialistische represen tant van Gent, is ook een werkman; maar wat def tigheid in zijne woorden en in gansch zijne hande ling I Al de socialisten, de millionnair Van de Volde inbegrepen, gebruiken de laagste scheld woorden ten opzichte der katholieken, van den voorzitter der Kamers. Over eenige dagen heeft Defnet, socialist van Namen, den minister van Oorlog, M. Brassine, te midden der Kamers, als een straatwijf uitgescholden. Dit is eene derde heldendaad der socialisten. Voor zulke werkeu moeten die kerels 4000 fr. trekken. Om voor zulke mannen te kiezen moet men waarlijk stekeblind zijn of geen eergevoel meer hebben. En zeggen dat wij, indien wij niet met handen en voeten werken, voor dat ras van socialisten overal te vreezen hebben. Daarom getrouw gebleven aan ons geloof en aan onze katholieke volksvertegenwoordigers 1 Nooit geene socialistische gazet gelezen, maar ze overal verbannen; dan is er niets te vreezen en dan zal Vlaanderen blijven wat het altijd geweest is DOOR EN DOOR KATHOLIEK 1 Snoeck. Vrienden van 't Stemme- ken, Kibeladoeken is hier nog ne keer, zelle, en dit nog wel zonder de flawenza, alhoewel deze mamezel te genwoordig rondom Aalst nog al hare perten speelt. Maandag is de Koning ver trokken naar England bij den hertog de Devonshire, en M. de Burlet, onze eer ste minister heeft vrijdag vijf minuten voor den eenen den "trein genomen voor Parijs, om vandaar naar Menton voort te rei zen, waar hij zaterdag om 12 uren 33 minuten is aangekomen en waar hij zijne gezondheid heel en gansch schikt te herstellen. Al de mi nisters, alsook M. Beemaart, waren aan de statie om hem eene goede reis te wenschen. 't Dochterke van prin ses Stephanie van België, weduwe van den aartshertog Rodolf van Oostenrijk, komt hare eerste communie te doen, en den 22 van Januari is 't de 27° ver jaardag van 't afsterven van den hertog van Brabant, zoon van onzen Leopold II. Bravo, g'haalt er eer van M.Van den Peereboom! Sedert 1 Januari mo gen er geene sterke dranken in de sta tiën meer verkocht worden, en te Pa rijs en hebben de socialisten met hunne roode vlag op 't kerkhof van den Père Lachaise niet mogen komen; die lief hebbers meenden daar. te gaan mani festeeren op 't graf van zekeren Blau- qui, maar er wierd door de champet ters halte-la gedaan, 't was van On tie passe pas! Waarom en zouden ze in Bel gië nog niet veel strenger zijn voor die roode vodde. Oorekens open, vrien den I hier is 't laatste nieuws over prin ses Clementine de Overste van het klooster van St Pieters-Jette komt te verklaren dat de prinses nooit of nooit eenigen wensch heeft uitgedrukt van in 't klooster te treden. Zoo, Vrienden, ge weet nu de waarheid, en gelooft bijge volg al de prullen niet meer die tegen woordig over deze zaak verteld worden. 't Is juist dat de socialist Van der Velde is in twee gevecht gegaan met zekere Vrancken, met wien hij over eenige dagen, in ee nen theater van Brussel, ruzie kreeg en eenige muilpee- ren wisselde. Te Voorde, bij Ninove, hebben de dieven de graanmijt opengebroken van zekeren Dupont en er vele bussels uit gestolen, en te Hevensmeert, in Holland, komt men eenen kelder 't ontdekken waarin zich zestien koffers vol geldstukken be vonden met het jaar I3U op. Tot Antwerpen wordt er tegenwoordig geke ven in den gemeenteraad dat de ruiten van 't stadhuis rammelen. Zoo wij ver nemen zouden de katholieken er aan de liberalen harde noten te kraken geven en te Boom, waar de katholieken nu se dert 56 jaar voor de eerste maal mees ter zijn van 't stadhuis, daar is thans eene bevolking van 14682 inwoners, ergo dus, 218 meer als verleden jaar. Kardinaal Granniello, geboren te Na- oels ia 1834, komt te Romen 't overlij den. Dat ons katholiek ministerie ons land fel bestiert, dat is zonneklaar want in Frankrijk betaalt men 120 fr. belasting per hoofd en hier in België slechts 55. Zou 't waar zijn Ze zeggen dat de liberalen, socialis ten en donchisten als razige honden overal rondloopen achter leugens,voor hunne interpellatie in de Kamers, no- pens 't kiesbedrog dat er hier te Aalst zou moeten ge pleegd zijn. Is 't nu toch van zijn le ven gebeurd?... Tot Nieuwerkerken, Boerken Van Bever dijnsdag zijn ver ken slachten, de beenhouwer vrijdag nadien komen om uit te kappen en als men op den dorsvloer gaat zien, 't ver- ken parti. Tot Putte is uit de gevan-;,» genis weergekeerd een persoon die se-'" uert 1860 achter de grendels zat om zij ne schoonznster vermoord te hebben hij was veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid, maar voor zijn goed ge drag is hij voor altijd vrijgesteld; daar aan is het te zien dat het nooit te laat is om zich te beteren. Tot Stekene, zijn dieven ingebroken bij M. den On derpastoor Van der Wee, maar ze wa-

De Volksstem | 1896 | | pagina 1