De Rechtbanken. HET BUITENLAND. De doolaards in Egypte. KOOKKUNST D E De historie van 't Kaartspel. Herzele. V7"l pnlrpm Een «root, on~ NEDERLAND. Een boerenbedrieger. Een koop man in pluimgedierte heeft eenige boeren om en bij De Haag leelijk beet gehad. TALIE. Zelfmoord in eene kerk. De gazet van Keu len ontvong in dato 7 jan., 't volgende telegram uit Rome OOSTENRIJK. Afstammelingen der Hunnen. Bij het uitgaan eener kerk te Tiszaved, in Hongarië, zijn door drie dronken jongelieden, de gebroeders Szes, 60 geweerscho ten op de kerkgangers gelost, waardoor 58 personen, grooten- deels vrouwen, gevaarlijk gewond werden. AMERIKA. Een geheim. Al de inkt, waarmee de regeering van de Vereenigde Staten haar papieren geld laat drukken, wordt door éen man gemaakt. De vader van den tegenwoordigen fabrikant, M. Eddy, heeft dezen inkt uitge vonden, maar nooit aan iemand gezegd, waarvan die inkt gemaakt was, tot even voor zijn dood, toen hij zijnen zoon het geheim van de samenstelling meedeelde. ren dapper gehoord en op de vlucht gedreven, en in het kanton Bree, in Limburg, zijn bijna al de scholen gesloten om redewille van de mazelen. Wat koud en vochtig weer ""Weer van apothekers en doktoors, weer van flawenza en alle droeve kalamiteiten van ziekten, weer om nooit zonder paraplu uit te gaan, nu dat we zouden moeten half stijf staan van de kou. Ai, hoe wreed en spijtig toch! TotMa- riakerke, bij Gent, trouwde over eenige dagen een jong paar en 's avonds van hun huwelijk was de man reeds dood van eene hart aderbreuk. Er gaan nieuwe postzegels gedrukt worden voor de wereldtentoon stelling van Brussel in 1897. Te Zurich, de ge boortestad van Zwingel, tellende 142,000 inwo ners, meest al protestanten, daar komt nu van met nieuwjaar eene katholieke gazet uit, eene ka tholieke kortaf gelijk de die van de Werf niet en zijn. De Boeren in den Transvaal vechten ge lijk leeuwen voor hunne onafhankelijkheid en slaan hunne vijanden duchtig af. De Boeeen heb ben veel van de Vlamingen, vlaamsche taal, vlaam- sche gewoonten en zeden, allo, in een woord, 't is daar een tweede Vlaanderenland. Eergisteren werd te Brussel verteld dat Jan Volders, de geken de socialist, die zot geworden is, overleden was maar er en is niets van en mijnheer Coremans, de katholieke representant van Antwerpen, spant een proces in tegen de schoelies die donderdag achter hem zongen van Coremans is nen diefn als hij van 't stadhuis kwam. Bravo! de broeders der christelijke scholen van Parijs hebben hun proces gewonnen tegen den ge meenteraad der stad, die hen uit hun huis van de rue Oudinot wou doen zetten. Geen beter remedie tegen de tandpijn als een bolleken wat in den cognac dop- pen en in uw ooren steken. Tot Sleidingen is vrijdag overleden de E. >f H. Van Sande, geboortig van Erpe, £1, vroeger onderpastoor van Geesberg. De brave man ruste in vrede Doch wat hoo- renwij daarvan Luik? Ne mijnwerker en zijne vrouw bezig met dynamietkartoechen te dooien eene kartoeche ontploffen, de man rat dood, 't huis in gruis van een en de vrouw zoodanig gekwetst dat men haren rechten voet heeft moeten afzetten Da's wel zie Donderdag verleden heb ben de diocesaansche afgevaardigden van Namen, onder voorzitterschap van Mgr Decroliere, vastgesteld, op de alge- meene vergadering der katholieken bij den Kardinaal-Aartsbisschop te Meche- len, voor te stellen dat de katholieken zich voortaan noch demokraat, noch donchist, noch roelander, maar alleenlijk en uitsluite- lijk kortaf Katholiek zouden noemen. g'Haalt er eere af, heeren van den Werkmanskring van AalstUw avondfeest van verleden Zondag was waarlijk puik onder alle opzichten. God gave dat het hier toch niet en begint te sneeuwen ge lijk in Hongarië, want de treins en kunnen er se dert vier dagen niet meer rijden de sneeuw ligt er zes voet hoog. 't Museum Castan, wie en heeft dat nog niet gezien te Brussel 't is gekend van iedereen. Ewel, dat eigenste museum is ver kocht aan eene maatschappij van Buda-Pest die er 70,000 fr. voor betaald heelt, en tot Eine, bij Ou denaarde, is 't groot garenfabriek van M. Van der Straten afgebrand 300 personen vallen er door zonder werk, dat is 't droefste van al. In 't kort gaan de droeve dagen aankomen voor d'huishou- dens die dees jaar neloteling hebben. O die ver vloekte miliciewetVerdwijnen moet ze en verdwij nen zal ze! Vivaneen Vrijwilligersleger! En in af wachting van deze schoone hervorming, wenschen wij aan al onze Lotelingen, Lezers van 't Stemme- ken, den hoogsten umbero Kibeladoeken. Gabriël was een arme mijnwerker van het ka tholiek Ierland. Hij hield meer aan het geloof zij ner vaderen dan aan het leven, doch wilde hij niet in zijn land blijven. De bedruktheid der streek ver scheurde zijn hert. Zijn oude vader was bijna van koude gestorven in den strengen winter van 1801zijne moeder was bij zijne geboorte bezweken, twee jaren voor de dood zijns vaders. Wat Mare, zijnen oudsten broeder betreft, men had hem vroegtijdig met geweld in het engelsch le ger ingelijfd-Gabriël, zich alleen ziende, had zoo lang mogelijk alles licht geschikt, maar het geduld heeft zijne palen en het verdroot hem zijnen broe der Mare niet te zien. Van alles beroofd en alleen, zegde hij, het is de helft te veel. Hij zegde vaarwel aan vrienden en kennissen en vertrok op Gods genade. Mijn broeder Marc is ergens soldaat in eenen hoek van Engeland, zegde hij bij zich zelveu, en na zich aan den kant eener beek afgewasschen te hebbenZoo de hemel mij helpt, zal ik hem gaan vervoegen. Dit zeggende, begaf hij zich bij den Lord, on derkoning van Ierland, en vroeg om aanstonds ee ne dienstneming van vrijwilliger te teekenen. Men nam met bereidwilligheid aan, daar Gabriël een schoon, struisch en sterk man wasde schatbe waarder gaf hem twee guineeën en eene reiskaart en een soort van officier, die tegenwoordig was, zegde hem, met den vinger op eene kaart wijzen de: u Mijn jongen, gij schijnt goede beenen te heb ben, zoo indien gij goed voortstapt zult gij binuen 8 dagen uw regiment ingehaald hebben, hetwelk te Tornbull in garnizoen ligt. Ik zal mijn beste doen, antwoordde de nieu we rekruut; maar vermits ik mijn zeiven soldaat maakte, zou ik liever in het regiment van mijnen broeder Mare ingelijfd zijn geworden, zooals ik het bij mijne aanbieding verzocht had. Dit is onmogelijk, mijn jongen, want het re giment van uwen broeder Marc is op dit oogenblik in Oost-Indië bezig met den oorlog te doen aan de Malabaren; dus goeden moed, en vooruit! Gabriël gehoorzaamdede achtste dag deed hij zijne iutieê in het regiment van Northumberland. Gabriël ondervond welhaast dat men overal zijn kruisken moest dragen. Al zijne wapenbroeders beleden eene aandere geloofsleer dan de zijne, hét is te zeggen dat zij van den Anglikaanschen gods dienst waren. Daaruit ontstond voor den armen Ierlander eene kwelling en eene verdrukking die men zich nauwelijks zou kunnen inbeelden. Hij hield echter stand en week in niets wanneer hij eene godsdienstplicht te vervullen had. Ging hij voorbij een kruis, hij groette hetontmoette hij op den zelfden weg eenen katholieken priester, hij hield het geweer voor zich, zoo als het in zijn va derland geschiedde. Daarbij zijn dienst had er niets door te lijden, wel integendeel. Men bemerk te in het regiment die beradenheid van den jongen soldaat en eenigen spraken er in stilte over. Men zal dien vervloekten papist op eene fout I moeten betrappen, zegde Bichard Midlemer, een van hun. Niets gemakkelijker, zoo wij hem naar den tempel brachten. Inderdaad, de gelegenheid bood zich welhaast aan (Slot de naaste week). Mpipp Men vraagt ons uit Meire, wanneer t Stem- meken de reisbeschrijving gaat geven van den E. H. Baten, inboorling dier gemeente, in September als missiona ris vertrokken naar Congo. Antwoobd Dank aan de welwillend heid der familie die ons de brieven van M. Baten heeft willen ter hand stellen, zullen wij te naaste week deze wonder- schoone beschrijving kunnen beginnen. Geheel de parochie is er nog vol van, en is er niet van uitge sproken van de schoone sermoenen van Pater Adolf, minderbroeder-capucien van 't klooster van Antwerpen. Ge moet weten, zondag verleden begon hier eene retraite voor de meisjes uit de Corsetschool, die bron van alle welvaart voor gansch de schoone ge meente. Do retraite heeft geduurd tot donderdag; vier sermoenen daags en gesloten met eene algemeene Communie. Gelukkige parochie, waar't jong vrouwvolk zoo deugdzaam wordt opgekweekt 1 IcOxVtJlll gejut dat al de in woners bedroeft, is hier voorgevallen. Over eenige dagen had onze heer bur gemeester, BèDjamin De Clippele, ee nen allerschoonsten nieuwen dorsch- molen geplaatst. Acht dagen later was men op het hof bezig met volop er mede te dorschenhet was elf uren, de bur gemeester zegt aan zijnen zoon, ik zal nu voort doen, 't is bijna gedaan. Nau welijks was de zoon vertrokken of men hoort een droef geschreeuw; Mijnheer's rechter hand was ODder het slagijzer geraakt en had het op een twee drie teenemaal verpletterd. Dezelfde dag nog omtrent drie ure, hebben de hee ren De Vos van Erpe en Daetens van Nieuwerkerken, heelmeesters het hand afgezet. De burgemeester, een man vol geloof, troostte zelf zijné bedroefde knechten, zeggende't Is nog beter ik als gijen 't is nog beter de hand als geheel de man. Ougelukken slapen niet.. Saus bij gekookt vleesch. Men laat een weinig boter smelten met bloem en charlotten, en dit alles een weinig bruineeren. Daarna doet men er water of bouillon bij, peperbol- len, twee kruinagels, twee laurierbla ren, Toor 5 centiemen foulie. Dit meng sel laat men koken, waarna men het doordoet. Vervolgens voegt men er naar smaak bij mostaard, peper, zout en azijn met gekapte peterselie en kon- kommers. Als de saus dik genoeg is, dient men ze op, en de wederspannigste maag der wereld zal er zich naar verhangen. Om stoven te kuisschen. Neem wat was (keers)doe het smel ten met er terpentijn op te gieten, zon der het vuur te zien, voeg er uw pot lood bij en een weinig siroop of bruin suiker. Uwe stoven zullen blinken ge lijk zwart diamant, zegt ons Melle.... Roeseken. Pro Justicia! Het Week- blad, of or gaan van de christene Volkspartij, datte Ninot gedrukt en uitgegeven wordt onder titel KLOKKE ROELAND, komt door de burgerlijke rechtbank van Audenaarde veroordeeld te worden tot 1,500 fr. schadevergoeding en 350 fr. inserties, eischbaar bij lijfsdwang, voor de afkondiging van een artikel tegen M. Leo De Paepe, Lid van het Welda digheidsbureel der stad Aalst. LA JUSTICE SOCIALE, orgaan der christene demokraten van Brussel, had over eenige dagen in een artikel het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen van Aalst aangevallen. 't Land van AelstDe Dendergalm en Klokke Roeland drukten 't artikel over. Nu worden die vier bladen door ver melde Commissie betrokken voor eer roof en laster; zij eischt 20,000 frank. Aan den eene verkocht hij Italiaansche kiekens met gele pooten en gelen snavel. Later ging de.verf er af, en de boer had oude boerekiekens 1 Aan een ander had hij eenige jonge kiekens verkocht, die tegen den leg aan waren. Kort daarna verbleekten de roode kammen en... het waren minstens 3jarige kippen 1 Aan een andere zou hij ook kiekens leveren. Hij kocht al de oude kippen van den hoer en betaalde. Na eenige dagen kwam hij met de kiekens, die door den boer gekocht en be taald werden. Het viel den man op dat de beesten terstond geheel thuis waren en de plaats wisten, waar wat te bikken vielde kippen waren dezelfde, die hij te voren verkocht had wegens ouderdom, doch door het opknappen der kammen poo ten en vederen als veijongd waren weèrgekeerd. In de Basilika der St-Pieterskerk heeft zich dezen morgend een persoon gezelfmoord. DUITSCHLAND. Vreeselijk ongeluk. De vrouw van eenen baanwachter te Marburg ging zondag uit zij sloot de buis barer stoof af en liet hare vier kinderen in de kamer. Toen zij terugkeerde, vond zij ze alle vier verstikt bij de deur liggen. De ongenade van prins Frederik-Leopold. Ziehier in welke omstandigheden prins Frederik-Leopold, schoonbroer des keizers, zijne 14 dagen kamerarrest kreeg. Reeds lang is de keizer niet tevreden over hem, omdat hij niet altijd puntig zijne plichten van vertegenwoordiging waar neemt en vooral omdat hij zijne vrouw, zuster der keizerin, veronachtzaamt. Zooals men weet is de prinses over eenige dagen, terwijl zij in gezelschap eener eeredame aan het schaatsenrijden was, door het ijs gevallen en met moeite gered, Zoodra de keizer zulks vernam kwam hij naar het kasteel van Glienicke, en verweet zijnen schoonbroeder zijne vrouw alleen te laten schaatsenrijden op eene gevaarlijke plaats. Kort daarop kwam ook de keizerin en deze vond hare zuster nog in hare natte kleeren, klappertandend van koude. Zij ook deed hevige verwijtingen aan haren schoonbroeder en bracht hem zijne talrijke tekortkomingen aan zijne vrouw in herin nering. Prins Frederik Leopold wilde zich verdedigen, maar deed het zoo onbehendig, dat de keizer kwaad wordend, hem 14 dagen kamerarrest oplegde.Een half uur later werd het kasteel bezet door eene compagnie van het regiment der garde, te Potsdam. Indien den uitvinder een ongeluk was overkomen, voor hij zijnen zoon 't geheim veropenbaard had, zou het gouvernement in groote verlegenheid zijn geweest, want de uitvinding van Eddy is de eenige inktsoort, die op de bijzondere vezels, waarvan het gouvernementspapier gemaakt is, gedrukt kan worden. De tegenwoordige Eddy heeft maar zes mannen voor het fabrikant van zijn inkt in het werk, en geen hunner is het ge heim ingewijd. fe Niemand heeft Eddy ooft^ezig gezien met het vermengen van de ingrediënten, waaruit Zijp inkt bestaat. Hij sluit zich elk jaar twee weken in zijne kamer op, en DOOR O-TJXDO G-EZEXjLE. 26 Van de tale die wij op den tweeden nacht ge hoord hadden, dat wij van huis waren en van de historie die Pambo verteld had, van Euthymius en den boozen geest. Ik beeldde 't mij in, of ik droom de 't( en een ongelukkig droomen of verbeelden was het, inderdaad, dat ik geheel de geschiede nis wederom hoorde en zag gebeuren voor mijne oogen, en juist op den eigensten stond dat het mij docht dat ik Euthymius zag aanschijn aan aan schijn met den vijand staan, zoo straalde er in mij ne ooren zulk een afgrijzelijk geschreeuw dat ik hafcnooit van mijne levende dagen meer vergeten '%a zal. Wat is dat, Pambo? riep ik, springende, van verschot, met eenen recht op mijne voeten; en op den zelfsten oogenblik stonden al de andere rond ons en herhaalden mijne vraagWat is dat? Wat is dat? Wat zullen wij doen? zei Pambo, nu dat de schreeuwen luider, dapperder en dichter kwamen. Zal ik gaan zien wie dat er in nood is? of blijft gij Gedrukt bij Julius De Meester, te Roesselaere. niet geerne alleene? Wij smeekten hem al dat hij zou gegaan zijn Wel dan, zeide hij tot mij, gij moet hier blij ven: en, om eenige bate te kunnen doen moete ik de toortse ontsteken. Houdt vast, dat ik vier sla. Hadde hij zooveel tijd noodlg gehad om vier te slaan, te ontsteken en te loopen, als ik om dit al te schrijven, hij ware zeker te late gekomen, maar daar scheen maar een oogwenk tusschen den schreeuw in de verteen ons angstig kijken naar Pambo, die weg spoeide met het licht, dat hoe verder hoe kleender scheen te worden. Hij en was nog maar even weg uit onze oogen, als het schreeu wen flauwer wierd en zoo dapper niet meer op een en volgde. Wij hielden vast aan malkaer en keeken naar den verren blek van de toortse, die maar een pinkelend sterreken meer en geleek, en intus- schentijd was alles weer stille gevallen. Aan het lichtje zagen wij welhaast dat Pambo moest aan den berg gekomen zijnen bezig met daarop te klimmen, nog eene minute en wij hoorden het briesschen van sommig wild dier, de toortse was niet zichtbaar meer, en Pambo riep overluid mij nen name't was al dat ik verstaan kon. Waar nu naartoe? Moeder en Cyrilla hielden mij vast en spraken schoone dat ik ze niet en zou verlaten hebben, terwijl Pambo bitterlijk om bul- pe jammerde. In Gods name komtl Zoo hoorde ik hem roe pen Ten langen laatsten wrocht ik mij los over dat 't ging, uit al hetgene mij te gen hield, beloofde al loopen dat ik seffens ging wederkeeren, en was weg naar waar ik de stemme hoorde, maar geen licht meer en zag. De grond lag oneffen en gebroken, ik viel twee drie maal voorover; maar ik riep dat ik kwam, en 'k sprong over rotsen en over de geulen die in de aarde gestroomd lagen door de wintersche regens. Zoo haast als Pambo hoorde dat ik aankwam hield hij op van roepen, en als ik nader de plaatse kwam waar lnj zijn moest hoorde ik eene kiudertale die bitterlijk weende bij zijne eigene sprake, terwijl hij zijn beste deed iemand te stillen. God zij gedankt dat gij gekomen zijt, sprak hij, nu dat ik hijgend eu 'tenden asem bij hem sprong. Ontsteekt de toortse weêr, haast u Ik beefde zoodanig dat ik wel twee driemaal sloeg eer de tondel vier vatte en 't kind, ondertusschen waar was 't 'k eu wist het niet, schreeuwen maar altijd schreeuwen. Gij en moet niet verschieten, zei Pambo, maar 't is een eendelijk dingen om zien, en hij beloofde iemand seffens licht te geven en af te nemen. Wat hij daarmee wilde zeggen en verstond ik niet. Wel Heerel ik zitte en schrijve de tilte van den nacht, en zij ziet nu -lO- Ol het volk zijne ketens wil breken 1 riep de aange vuurde Iwein. Dat dient geweten, sprak de bottelier en stond in twijfel. i Wat ge nog betwijfelt 1 hernam de graaf en eene sprankel van blijdschap en innig geluk ontschoot zijne oogenWat ge nog betwijfelt, Boudewijn I Wel alom in het uitgeperste Vlaanderen zijn de gemoederen aan 't gisten. De poorters van Rijsel en Sint-Omaars hebben den strijd aangevangen. Zij bezweken, wel is waar, onder de macht van Cliton's krijgsbenden, maar, hij het aanvals- sein, zullen zij kloekmoedig aan onze zijde vechten. Gent, Ieperen, Brugge, Dendermonde en Tielt snakken naar'verlossing. Ja, ja 1 het volk is rijp voor een kracht dadig pogen. Uit alle steden, uit alle gouwen zullen dui zenden ontembare Vlamingen als éen man opstaan, om den wreeden verdrukker te vellen. Reeds zie ik in het verschiet den dageraad der overwinning gloren 1 En Iwein glimlachte van zielsvreugde. Op eens luis terde hij aandachtig en zeide Heb ik het blazen op den hoorn niet gehoord? Werkelijk. Ge bedroogt u niet, Mher Iwein. Hoor hoe klaroengeschal thans het hoorngeblaas beantwoordt. Beiden openden nieuwsgierig een weinig doorzichtig venster. Daar, te dien tijde, en zelfs het geheele tijdperk der middeleeuwen door, glazen voorwerpen als artikelen van weelde werden beschouwd, valt het te denken, dit terloops gezegd dat ook hier de ruitjes bestonden uit wasdoek of uit in olie geweekt papier. Ge ophaalbrug wordt nedergelaten, n merkte de bottelier op. Wie rijdt er binnen? God lof! n juichte Boudewijn Het is de Heer van Dendermonde Hij stijgt gezwind van zijn bezweet paard af. Eindelijk 1 Boudewijn, zeg aan mijnen kozijn, dat hij seffens hij mij kome. Wil vervolgens de ontvangst

De Volksstem | 1896 | | pagina 2