AALST. OBOILIAFBEST mm m Gent. Laatste Depechen. ST. NIKLAAS. LUIBRECHTS Katholieke Werkmanskring. i Wolverthem. Geersbergen, J-JH dag heeft men uit Moerbeke. Hofstade. Denderwindeke. ~s£e Raadsel. Appelterre. BEWEZEN. De meest verwaarloosde en pijn lijke hoest wordt door eene enkele <loos, van EÉN frank, der smakelijke Waitherypastillen genezen. Hekelgem.- daar blijft bij, tot hij stof genoeg vermengd heeft, om voor de de volgende twaalf maanden de regeering van inkt te voorzien. Hij ontvangt jaarlijks 150,000 fr. De president der Vereenigde Staten heeft eene proclama tie geteekend, waarbij het grondgebied Utah tot Staat wordt verheven. De republiek bestaat dus nu uit 45 Staten. RUSLAND, Onderscheiding aan Leo XIII. De Academie van Wetenschappen te St-Petersburg heeft den Paus van Rome tot haar eerelid benoemd. De Paus heeft de benoeming aangenomen. Op verzoek van den gezant bij het Vaticaan zal een aanzien lijk prelaat als vertegenwoordiger des Pausen de kroning van den czaar komen bijwonen. Zondag 11., vierden de Zang- en Tooneelkundige afdeelin- gen van onzen bloeienden Werkmanskring hun jaarlijksch Ceciliafeest. Om éen uur 's namiddags had een broederlijk noenmaal plaats, waaraan, benevens, onzen Z. E. H. De ken, Z. E. H Kanunnik Thiebauf, enz., verscheidene Ge meenteraadsleden deel namen. De gulharttigste stemming heerschte onder de dischgenoten. Bij het nagerecht werd een puik stuk voor piano gespeeld door M. Volkaert,alsook eene romance gezongen door M. F. De Wilde en een klucht lied door M. M. De Gendt. De Z. E. H. Deken en M. Baron Leo Bethüne, namen opvolgentlijk het woord. 's Avonds, om 6 uren, nam het tooneelkundig avondfeest met een lief Openingstuk voor fanfaren aanvang. Stippen wij vooreerst aan, dat er nooit zooveel volk welkaanig feest van den Werkmanskring bijwoonde, maar ook dat de uitvoering der verschillige stukken eenieders verwachting heeft overtroffen. Drama en blijspel verwierven eenen schitterenden bijval; alle rollen, tot de kleinste toe, zeer getrouw vertolktde kleedij was typtiek en met smaak gekozende pruiken van het huis Klinckenborg onzer stad, zeer verzorgd. Beide ko ren, door de Zangafdeeling gezongen, laten ons voor de toe komst van deze schoone inrichting veel verwachten. Een kluchtlied van M. Dufrène, van Ncderbrakel, werd krach tig gebisseerd. Tot slot voerde men nogjop Naar den Congo! parodie in twee bedrijven, waarin M. Dufrène optrad als Koning Massala. De E. H. Ponhet, onze beminde Be stuurder, hield, vooraleer te scheiden, eene korte aanspraak tot de katholieke bevolking onzer stad, en bedankte in har telijke woorden die duizenden aanhoorders voor hunne zoo troostende en voortdurende verknochtheid aan den Kath. Werkmanskring en hunne verkleefdheid aan de Ware Ka tholieke Verbroedering. Wij zouden voorzeker aan eene plicht te kort blijven, in dien wij hier niet, in naam van den Katholieken Werk manskring en in den naam van zijne toejuichers, den heer Dufrene een woord van hartelijken Dank toestuurden voor zijne welwillende medewerking. Wij wenschen hem tevens een hoopvol Tot Wederziens Geen dag toch zonder mal heuren op de treins of in de sta ties vandaag is 't hier, morgen is't daar, en zaterdag was het tot St. Niklaas. Luistert: Een jongeling van 19 jaren, met name Vinck, is aan 't werk aan nen trein bezig met manoeuvrerenhij moet twee wagons aan een haken, doet ne misstap en wordt tusschen de twee wagons gepletterd, zoo plat als een vijg. De toestand van 't slachtoffer is hopeloos. IIF11 ï1 F M li°e is het er mee, met madameken Joni- DL.lluL.ll aux'zu'1 &eons vraSen vrienden. Ewel, ta- melijk wel. z'En doet niet gelijk Armand Peltzer, die, na zijne veroordeeling, niets en deed dan tegen zijne rechters uitvallen, en gedurig uitroepen dat hij onschul dig was. Madameken Joniaux en spreekt van haar proces niet; zij schijnt haar vorig leven heel en gansch vergeten te hebben. Zij is geweldig onderdanig en geeft noch spijt noch klacht te kennen. Zou ze misschien knaging van consciëntie hebben? 't Zou kunnen, maar op haar wezen en staat er toch geen te le zen. Haar man woont tegenwoordig in Holland. KORTRITK Zaterdag avond, rond 7 uren, een ieer.jongeI1 van 15 jaar der verwerij van M. Deny, komt te dicht bij een machien hij wordt bij de kleeren gevat en 50 tot 60 maal rondgeslingerd eer men 't ma chien kon stilhouden. Gansch zijn lichaam was gepletterd. 11 der afgevaardigden voorbereiden. Hang Willem's wapens tor aangeduide plaats. Ga 1 Boudewijn had nauwelijks eenige oogenblikken de burchtzaal verlaten, of de deur vloog open en Daniël trad haastig binnen. Hij drukte Iwein krachtig de hand. In Daniel's hard geteekende gelaatstrekken openbaar de zich ongewone wilskracht hij was een man van ijzer en staal. Zijne sture, uitdagende houding liet ingeboren adeltrots vermoeden. Kavenzwarte oogen fonkelden met ongemeenen glans onder dichte, net gewelfde wenkbrau wen. Zwart haar omsloot het breed, open voorhoofd en daalde in dikke lokken langs hals en schouders af zwarte knevels krulden op do wangen. Zijne dap perheid scheen heel zijn voorkomen uitdriftige gebaren deden voortvarendheid en opvliegendheid veronderstellen. Iwein, zeide. hij zwoegend, ge verwacht mij al lang, niet waar Geen wonderantwoordde Iwein en zijn blik viel verwijtend op hem Het behoorde, dat de Heer van Dendermonde hier was eer de dag aanbrak. En nochtans kwam ik in vollen draf aangereden. Nog hijg ik van den forschen rit. Is er iets gewichtigs voorgevallen Gent was dezen nacht in opstand jubelde Daniël. O gelukkig voorteeken Geef ras uitleg, mijn dier bare kozijn. 0 Zooals het sedert lang te voorzien was, hebben de Gentenaars, door de euveldaden van hunnen kastelein, Willems verwenschten gunsteling, ten toppunte der woede gebracht, eindelijk geduld verloren. Vóór het krieken van den dag, grepen zij hunne wapens en dreven den ondeu gende en zijn gevolg de stad uit. Goddank onderbrak de Heer van Aalst opgetogen. Willem, wiens krijgsmacht te Oostakker was gele gerd, snelde zijnen handlanger ter hulp. Gesloten waren de poorten. De Gentenaars vochten dapper maar moesten, boe spijtig 1 zwichten voor het getal. De stad werd stor- en Zondag nacht zijn dieven binnenge- bij M. De Keersmaeker. De meid stond 's anderendaags 's morgens op en zag alles beneen overheen geworpenze roept haar meester, die half gekleed komt beneen geloopen al roepende Hebben ze in mijnen kofferfor niet weest? Maar men gaat zien en de kofferfor was partiGelukkiglijk is hij weer gevonden, in eenen gracht, 25 stappen van daar30,000 franken wa ren er uitgefoefeld. M. Kam. De. Schreye, hotellier, op de Groote Markt een aardig geval plaats. Een vent vroeg naar een limonade- ken, en, wie zou 't gélooven?... Nauwe- lijke stond het fleschje op tafel, of eene schrikkelijke ontploffing ontstond; de flesch was in duizende stukjes en ver scheidene aanwezigen werden aan aan gezicht en handen gekwetst A AT,ST Maandag namid- den Dender, achter 't fabriek van M. Lejeune, het lijk opgevischt van zekere Pelagie Pyckzij was sedert, zondag gepasseerd, uit het zothuis van St. Ni klaas gekomen. Langs Mijlbeek is 't, dat de dieven tegenwoordig resedeeren niet min dan 4 diefstallen werden er verl. week bestatigd. Opgepast! Zondag viert het Vrijwillig Gewapend Pompierskorps haar Cecilia feest spijtig, dat wij de stukken niet kennen, die 't muziek onzer dappere brandweer in de kerk zal uitvoeren anders deelden wij ze mede. Ze zeg gen, dat er zondag in ne zekeren libera len Kring, zulk deftig stuk opgevoerd werd, waarin met den Godsdienst op de afgrijselijkste wijze den spot werd ge dreven... En diezelfde schijnheilige rak kers kwamen ons vóór de kiezing wijs maken, dat ze tegen den Godsdienst niet zijn!!! Zou De Dender galm ons geen verslagje over die volksbeschavende tooneel'vertooning willen geven? Onderlingen Bij stand De Werklieden van Moerbeke De ontvangsten beliepen in 1895 tot 652 fr. 60; de uitgaven tot 241 Ir. 10 dus een overschot van 411 fr. 50. Dat men toch op alle parochiën, waar het eenigzins zijn kan, die nuttige instellin gen tot stand brenge. Willen is kun nen. Februari, ten lokale der Vrije aangeno- mene School; dorp, door en ten voor- deele der Maatschappij van Onderlingen Bijstand Voorzienigheid en Broeder min. n Men begint om 4 uren stipt van den namiddag. Kaarten van 2.00, 1.00, en 0.50. Wij vernemen dat M. C. Van der Schueren, de nieuwe burgemeester van Appelterre, zaterdag bediend is van zij ne Heilige Rechten. Dat God den alom geachten en be minden Heer nog lang beware week geven wij de Geschiedenis van de ze gemeente, zoo beroemd om hare manhaftige bevolking. Ik ben op mijn vijf een woning van planken, op vier had ik eertijds niet veel op den tand. Later dan won ik veel duizende franken, en wierd van een kleine een groote van 't land. OPLOSSING, svava yava 's Zondaags. Hewel, vriend, zou den we oorlog krijgen Hoe laat is het Bij den éenen. Dan is 'tbij mijn vrouw straks zeker oorlog. op naar mijne oogen, als of ze 't wisten dat ik aan t droefste van mijne historie ben en van heur eigen zelven schrijve. Maar Aglaë, mijn dierbare, wij en moe ten over vader en moeder niet meer weenen, wij weten immers dat zij stier ven om Christus naam, en dat zij ge lukkig zijn, zoo 't geschreven staat: 't Zij dat wij leven, wij leven voor den Heere; zoo, levend of stervend, wij be- hooren den Heere. Wel de baanst vatte vier, en 'kont- stak de toortse. 't Eerste dat ik zag was een ouden leeg gegroeiden boomstruik, met menig vernestelde takken, en, in een van de hoogste sprieten van die takken, een kleen meisken, dat daar zeker door zijn eigen doen niet en kon gekomen zijn. Maar! dan viel het licht van de toortse nederwaarder, en... op eenen plas bloedaan den voet van den boom zag ik daar.het doode lichaam van eene vrouw liggen, stukken van een gescheurd, en uitgestrekt op de aarde, voor mijne voeten. 't Was te latezei Pamboik kon haar geholpen hebben ware ik hier ge weest. Ik smeet de toortse het monster in het wezen en 't liep weg. Zij heeft heur kind het leven willen bewaren en en 't heure daarbij gelaten, de arme sloore! en terwijl hij sprak hiel hij in zijn hand het meisken van uit den sprietelenden boomtak, die wel binnen grepe stond, enEerst naar uwe moe der daarmeê, zei hijen hij liep naar Men zon er grijze haren van krijgen als men er opdenkt, 's a- vonds gezond slapen gaan en van niets weten, en 's morgends dood liggen in zijn bod, dit was het ongelukkig lot van nen heer en dame die men gevonden heeft versmacht door de gaz die blijvenopenstaan was, ze moeten eene zacli te dood gestorven zijn vermits hunne gelaatstrek ken niet het minste veranderd waren't En was hetzelfde geval niet met twee anderen, die men ook te Gent, in de kamer van een hotel 's moigends dood gevonden heeft, verleden donder dag. Zij hadden zich alle twee door den kop ge schoten, en zij hadden op een papier geschreven dat zij te zamen wilden sterven. Men mag zeggen dat zulke gedachten, dikwijls de gevolgen zijn van een 'ontuchtig leven, of van 't lezen van slechte schriften en gazetten en bijzonderlijk van die vuile romans. Verleden donderdag waren er te Gent 1262 peerden te koop gesteld 80 veulens, 8 ezels en een kleintjen. Veel groote peerden zijn aan hooge prij zen verkocht voor Duitschland. Vrijdag namiddag speelden de drie broeders Groötaert en een ander kind op het ijs der meer- schen, achter de Nieuwe Kerkstraat. Alle vier zak ten er door. Personen, die seffens bijsprongen kon den Eerd. Grootaert, 12 jaar, en de 13-jarige Vie- riek redden. Voor de twee andere duurde het lan ger. Slechts een kon men levend ophalen. Het an dere kind was dood. Mijnheer Spiegels eenen groo- ten afsscbuw hebbende van de Fransche Taal, gebood aan zijn Luibeken van Vader en Moeder te zeggen, in plaats van gedurig dat Papatjen van hier en Mamatjen van daar, en hij voegde or bijdat die namen maar goed waren om aan honden en katten te geven. Eenigen tijd nadien vroeg er een heer aan Luibe ken, voor de deur juist aan't spelen, of papa en mama thuis waren? Neeu'z, zei Luibeken, papa is in den kruiwa gen gespannen en mama zit op den zolder gesloten om ons muizen te vangen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. R. Dumongh, professor tot Audenaerde, is onderpastoor benoemd tot Moerzeke. De E, H. J. Verbeke is coadjutor benoemd tot Erwetc- gem. ZELE Zaterdag rond 4 1/2 's morgens stond geheel Zele in rep en roer; 't stormde op de kapel van 't pensionnaat Soeurs de Notre Dame, en de pompiers kwamen met hunne materialen afgeloopen om den brand te gaan blus- schen bij Emiel De Moerlooze, bakker op den wiik Kanter. M. de commissaris Rutsaert stond aan 't hoofd van de manoeuvers; ook was rond 8 uren de brand overmeesterd. Niets is kunnen gered worden, maar alles was pelukkiglijk verzekerd; de ooizaak van den brand is onbekend. ROOM Weest voorzichtig. Eene vrouw W..., uit de Peperstraat, liet zaterdag voormiddag hare drie kinderen alleen thuis. Het vieijarig jongentje, oudste van de drie, moest op de andere twee passen, maar hij bracht ze bijna in 't ongeluk. De knaap deed aan de gloeiende stoof eenen stroobalm branden kinderen spelen geerne met vuur en wierp dien vlammenden halm in een nabij staand bed. Men oordeelt wat er volgde: het beddegoed vatte vuur en op een oogwenk was de woonplaats vol rook. Een ziekelijk kind, van een half jaar oud, dat in eene wieg sliep, ging verstik ken, en de twee andere misschien ook, als niet ge- buren en wat later de moeder toegesneld waren. Zij wierpen onmiddelijk deuren en vensters open en bluschten het vuur. Moeders, weest toch voorzichtiger 1 waar de andere gebleven waren, 't Arm schaapken en wist niet wat er gebeurd was, maar 't gevoelde lijk dat het buiten perikel stond en 't en weende niet meer als wij aan de steengroeve toekwamen. Blijft gij nu maar hierzei Pambo, 'k ga ik weerom van waar wij gekomen zijn. Hij liep inderdaad weerom weg eer hij gedaan had met spreken, en ik moest hun al zeggen dat ik wist van hetgene er gebeurd was. Moeder nam het kind in heure armen; 't mocht omtrent de zeven jaar zijn: weinig wierd er nog gezeid eer Pambo terug kwam, dat was in een kwartier van eene ure. Troost het ten beste mogelijk, van den nacht, zeide hij zoetjes tegen moeder, en'n spreekt van zijn verlies niet, eer 't morgen is. 't Zijn Christe nen, 'k zal u morgen meer weten te zeggen als 't kindje slaapt. Aglaëtje want wij ondervonden dat het kind alzoo hiet, na dat het twee drie maal achter zij ne moeder gevraagd had, wierd overhaald om bij Cyrilla te liggen, en terwijl zij 't trachten in slaap te paaien ging ik gaan kijken achter Pambo. 'tls onmogelijk, zeide hij, als ik bij hem kwam, van de beesten daar af te honden. Dat wist ik van te vooren, maar hier heb ik iets dat het kind naderhand van weerde zijn zal, wil God ons sparen dat wij het leven mogen. Ik wist wel dat het Christenen waren. Kijkt! en hij toogde mij eenen knopring met het letterteeken van Christus, in den TTn pl f prf Parochiale kerk van Hael- XldtJlLtJI l>. tert Feestdag van de H. Maagd ALDEGONDE, Abdis, bijzondere patrones tegen Kanker, Pest, Koorts, Hoofdpijn, Tandpijn en alle soorten van Verzweeringen. Op Don derdag 30 Januari, feestdag der H. Aldegonde1" Mis om 6 1/2 ure. 2" Mis om 7 1/2 ure. Om 9 ure solemneele Hoogmis waaronder Sermoon. Namid dag om 4 ure solemneel Lof. Gedurende gansch de Octaaf alsook den eersten Zondag van elke maand, wordt cr gezegend met de Reüquiën van de H. Aldegonde. Litaniën der heilige zijn te bekomen in de Sakristij. Maandag avond rond 5 1/2 's a- vonds barstte op eens nen hevigeu brand uit in net huis Clocherette dat paalt aan de brouwerij De Vis. 't Huis is rat af gebrand, doch is gelukkiglijk ver zekerd de schade is nog al aanzien- Een vrouwspersoon, bij 't hooren van d'alarra- klok, viel van haar zeiven en was korts nadien een lijk. Pflrloir Tist" 't Stemmeken is al ingebonden! Adolf. Maak propaganda zooveel ge kunt! Jozef. Belofte is schuld. A. B. Porte-cou- teau Lode. Uw compagnon van Lourdes zal u in 't kort op de kneukels slaan. T. F. 11 urengene- verkwaad zijnpartenza Domien. Nog altijd geen timbers Waar blijven ze Snoeck. Vergeet ons niet voor toekomende keer. Nonkel. Tast eens, krijgt ge nog geenen bult van beloven en....ïHespianus. Hertelijk dank Of ze gesmaakt heeftVr. te Velm. 't Spijt ons geweldig u niet gezien te hebbon. Jan. Ge doet uw best! g'Haalt er eer van! Daniël. Alles wel ontvangen heb dank. Ne persoon uit Ninove vraagt ons of Roeseken in ons Stemmeken niet en zou willen schry ven hoe men pain a la grecque - maaktAnt woord Zeker, zeker, van zoohaast die persoon zy nen naam doet kennen. Wie verschaft ons n° 40 van de Volksstem? Op voorhand bedankt. Vr. te H., De800 gebedekens zullen de naaste week gereed zyn. Aan verschilligen Men mag het ons niet kwalijk nemen, dat de almanakken niet gereed zijn; 't en is waarachtig onze fout nietwoensdag aanstaande, zonder mankeeren, zal hij by de gazet zijn. (Per Telefoon). 1° Uit BRUSSEL. De weduwe Colhn, woonachtig in de Sa maritaanstraat,! 60 jaar oud, is in de Jo- zef-StëVenstraat door den tram overreden haar hoofd en hare handen waren letter lijk vermorzeld. 2° UitBLANKEN- BERGH. In 1895 hebben wij hier ge had 173 geboorten, 75 overlijdens en 35 huwelijken. 3° Uit EECLOO. De werkstaking bij den heer Goethals-Goethals is geëindigd. 4° Uit STEENHUFFEL. Vrijdag laatst ia 't kasteel hier 's nachts door dieven bezocht geweest; noch goud nochjuweelen vindende, heb ben ze den helft van't mobulier in stukken gesla gen. 5° Uit LEUVENOnze katholieke universi teit telt thans 1515 leerlingen. 6° Uit MEULESTEDE. 87 kiekens zijn hier door de policie in beslag genomenmen denkt dat ze voortkomen van diefstallen te Bassevelde en omliggende gemeenten. 7° Uit KOBLENTZ. In den nacht van zater dag hebben wij hier eene zeer sterke aardbeving gevoeld. 1° Uit BRUGGE. Maandag vertrekt onze bis schop, Mgr Waffelaert, naar Rome; hij zal verge zeld zijn van drij Kanonikken. steen voor een zegel P en het Grieksah woord mne- moneue weest in- X dachtig, daarondom. Maar hoe is dat hier al gebeuld? vroeg ik wat was er hier als gij eerst toegekomen zijt? 'k Wete er weinig meer van als gij, antwoord de hij. 't Roepen hield op, aliange eer ik er bij kwam, en al dat ik zag was eene hyëene aan 't werk over eenen hoop die mij docht dat het een dood lichaam was, dat op den grond lag; zoo ik u gezeid hebbe, 'k smeet mijn toortse in haar aan- zichte, en ze liep weg, maar ik en hadde geen licht meer, 'twas uit; nu, het schijnt mij klaar en dui delijk dat die hier 't ongeluk gehad heeft van heur leven te verliezen de tegenwoordigheid van geest moet gehad hebben van heur kind op dezen boom te steken, om 't alzoo te redden. Na korten tijd kwam moeder ons zeggen dat Aglaë sliep en dan vernam zij voor de eerste maal 't geval met al hetgene wij daarvan wisten. 't Ware nu misschien al zoo wel u nu seffens ver tellen al dat wij ooit van dat kind vernamen heb ben. Aglaë zelve wist iets en zei het ons. Wij ver namen iets meer van Philemon, en nog iets meer achterhaalde ik te Seyne, als de vrede hersteld wierd in de Kerke Gods door den gruoten God be waarden keizer Constantijn. Het schijnt dat Nico- 'stratus, een Syeneesche koopman, die stad verla ten had, met zijne vrouw en zijne kleene dochter zoo wij Ombi verlieten, op het eerste geruchte van de vervolging. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1896 | | pagina 3