IWEIN VAN AALST. aöuft'ï 2 JAAR N 55. BEWAART DEN ALMANAK VAN ZATERDAG 25 JANUARI 1896. HET KAPITAAL. De gevolgen der Werkstakingen. Uruhkcr-Llttgmr jJJctrus Pan ttuffcl, ffeopolbstraat, t9, te 2hlat. Een abonnement voor gansch Be giè, franc te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeélen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pikken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. De openlijke aanvallen der socialisten tegen al wie in bezit is van geld en goed vindt men onder bedekten vorm in de ga zetten der christenevolkspartij. Altijd en overal weten zij de misbruiken onzer hedendaag- sche samenleving den kapitalisten toe te schrijven 1 Spreken zij van den kring waar burgers en rijken komen verbroederen rijke cercle vloeit hun natuurlijk uit de pen; spreken zij van de oude katholieke partijzij weten ze te be stempelen met den naam van partij der vasthoudisten en zoo, op duizende andere manieren, weten zij den braven werkman den haat in te spreken voor de weiingezeten burgers en rijken of liever voor de kapitalisten. Zij weten zoo behendig de fouten van sommige rijken te exploiteeren, dat hunne eenvoudige lezers welhaast in iederen rijken eenen vijand zien en het verdwijnen van 't kapitaal als noodzakelijk aanschouwen tot heropbeuring der werkende klas. En nochtans, het kapitaal MOET er zijn want waren er geen rijken, wie zou er dan werk geven Men vertelt dat M. Pakhetal eenc kostbare hen in zijn bezit had die gouden eieren lei. Maar zij had een groot gebrek Ze lei maar eenmaal 's jaars, onze gast wilde dat gebrek ver beteren, zeggende Ik wil alles in eens hebben, en hij sneed het dier open. Eilaas Hij was de hen en eieren kwijt Van zells. Ewel, het kapitaal is die kostbare hen. Geeft het geen gouden eieren genoeg voor ons, werkliën, laat ons, door overeenkomst, daar middel in schaffen. Maar doen wij het niet dan is de bron, waaruit ons leven komt, vernietigd en uitgedroogd. Laat ons dan van de kapitalisten onze vrienden maken, en van den staat trachten te verkrijgen, alle onrecht dat tegen den werkman gepleegd wordt te doen ophouden. Men verwijt aan de kapitalisten hunnen luxe. Dat vele burgers en rijken voor pracht en kleedij maar al te veel nuttelooze kosten doen, terwijl de brave werkman met alle moeite de twee einden van't jaar aan een kan komen, dit valt niet te betwisten. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Dr Is. Bauwens. u Die schimptaal zal hem spijten, die uitdaging hem rouwen, morde Iwein Hoe meer hij het volk kwelt, onderdrukt, uitperst, des te eerder breekt de dag der verlossing aan. Vergeten wij, Daniël, den hoon ons aangedaan. Overleggen wij koelbloedig wat er ons te ver richten staat ten voordeele van ons geliefd Vlaanderen. Ja, Iwein, de toestand worde rijpelijk aan alle kanten beschouwd. Van onze beslissing hangt immers het lot van ons dierbaar vaderland af wo zijn de invloed rijkste der Vlaamsche edelen. Ons oordeel zal ridders en poorters medesleepen. Zetten wij ons een oogenblik, zeide Iwein en beiden namen plaats in de leunstoelen, welke zij dicht bij den haard schoven. Daniël, n sprak Iwein diepdenkend Vlaanderens lucht is met donderwolken bezwangerd. Eerlang zal de orkaan losbarsten. Willem is trotsch op zijne krijgs macht hoogmoedig omdat Lodewijk VI hem met talrijke legerbenden bijstaat. De Vlamingen echter bukken noch buigen vóór eenen vreemdeling, al is deze koning van Frankrijk «Nog nooit kromden zij den fleren nek, riep de Heer van Dendermonde. De zóo lang besproken landdag moet gehouden, Daniëlde onderdrukking van het volk den dwingelando, te Gent, onder het oog gebracht. Weer verstoorde de heftige Daniël Iwein's spreken door de vraag Zouden we daar niet onthaald worden op zwaard en bijl en koord? Dien aanslag op ons leven zal Willem niet aan- Maar toch, indien de rijken van bunnen luxe afzagen, zeg mij, hoeveel ambachtslieden, bakkers, muzikanten, koetsiers, knechten en meiden zouden er daardoor niet zonder werk vallen De luxe brengt onbetwistbaar veel geld in om loop en doet veel, zeer veel volk leven. Men kan toch niet verwachten dat de geheale wereld een begijnhof wordt. En de eenigste middel om dit alles te verhelpen, het is de godsdienst. Ja,de godsdienst,wiens grondbeginselen zoo diep in 't herte onzer bevolking van 't arrondissement van Aalst was geprent, en die thans, sedert twee jaren, door die helsche werking der scheurmakers zooveel van hare eer en achting heeft verloren. De bisschoppelijke vermaningen immers werden door de kopstukken dier partij in 't belachelijke getrokken en ronden zoo geenen weerklank bij eerst brave katholieke menschen. 't Gezag van don pastoor op iedere parochie tre den die mannen met de voeten zij vertoonden hem in hunnen meetingen niet als den man Gods den zielelast drager van gansch zijne kudde, maar wel als eenen eenvoudigen politieker, als den ver dediger der rijken. Als echte Pharizeeërs hadden ze steeds de woor den van d'Encikliek of van de Navolging Christi in hunnen mond en wisten die telkens maar hunnen zin uit te leggen. Neen, alhoewel dé partij der groene socialisten dagelijks meer en meer van hare aanhangers verliest, om welhaast in den niet te verdwijnen, zal het kwaad dat ze hier in ons schoon arrondissement, den godsdienst heeft toegebracht, in geen twintig jaren hersteld zijn. Jefken. Te Gent is het sedert meer dan een jaar werksta king. Alle dagen wordt het klaarder wat de groote oorzaak isde opstoking der kopstukken van do socialistendeze maken't volk wijs dat het voor eenigen tijd moet honger lijden, dat de meesters zullen moeten buigen, en ondertusschen zitten die volksbedriegeis aan welopgediende spijzen hunne vellen te vullen. Te Gent roepen zij 't volk toe Gij moet u met gestoofden rijst vergenoegen 1 Maar men zou de roode cheffen eens voor eenige weken op rijst moe ten zetten, zij zouden algauw schreeuwen dat zij aan dien soberen kost niet gewoon zijn en beters moeten hebben. De groote oorzaak der werkstakingen zijn dus de misbruiken niet der fabrieken maar de aanhitsing der socialisten om leden aan te winnen en met de leden hunne wekelijksche stortingen te krijgen 't is daar dat zij moeten aangeraken, aan 't geld door den werkman zuur gewonnen. De schrikkelijke gevolgen der werkstakingen voor 't werkvolk daar bekommeren de socialisten zich niet mede En nochtans waar moeten die gedurige werksta kingen op uitkomen De verslagen die in alle landen opgemaakt wierden over de werkstakingen bewijzen dat wei nigen opslag van loon aan de werkstakers bekomen hebben. Die verslagen toonen dat de werkstakin- kingen de schuld geweest zijn dat millioenen fran ken voor 't werkvolk verloren zijn. Dat is het eer ste en onmiddelijk gevolg van iedere werkstaking. Andere gevolgen werden opgesomd door M. Vercruysse-Bracq van Gent, die in 't Senaat gesproken heeft in naam der nijveraars van 't land. Als de socialisten alzoo voortgaan met 't volk op te maken tegen de patronen zal eerst en vooral veel werk dat hier in 't land gemaakt wordt, gege ven wordon aan de fabrieken van vreemde landen. De fabrikanten zullen hunne kalanten verliezen en 't werk zal verminderen. Vele fabrikanten van België beginnen reeds fa brieken te bouwen in andere landen. Daarbij de patronen zullen 't spel der socialisten moede worden, bun geld aan den belgiscben han del onttrekken en in andere streken gaan handel drijven. En alzoo zal't werk meer en meer ont breken en zal 't werkvolk kunnen honger lijden. Ziedaar, waar 't socialismus, volgens de groote nijveraars, 't werkvolk zal brengen. De werklieden zullen dan schoon te roepen en te tieren hebben tegen de socialistische kopstukken. Deze zullen op hun zweet reeds een schoon sommeken gewonnen hebben en zullen zich dan weinig bekommeren of hunne slachtoffers van ellende en gebrek omkomen. Daarom moeten de werklieden uit hunno oogeu zien terwijl het nog tijd is zij mogen niet luisteren naar mannen die er op uit zijn hunnen ondergang te bewerken om hun lot te verbeteren mogen zij niet gedurig hunnen toevlucht nemen tot het ge vaarlijk wapen der werkstaking dat bijna altijd tot hun nadeel dient. Zij moeten luistereu naar onafhankelijke perso nen, die uit ter herte hun lot willen verbeteren, en zijn er misbruiken, 't is aan die personen dat zij moeten kenbaar gemaakt worden. Gelijk de Paus Leo XIII geschreven heeft, de redding moet komen van den kant van den Gods dienst, van den kant der katholieken. En 't is daar om dat de werklieden moeten getrouw blijven aan hun katholiek geloof en aan die mannen, die, be zield met katholieke princiepen, den arbeid wil len veredelen en aan den werkman eene duurzame verbetering willen bezorgen. SnOF.cn. Vrienden van 't Stemme- ken, den vriendelijksten Salut van wegens Ivibela- doeken en veel geluk en zegen met uwen nieuwen Almanak En, a propos, van onzen almanak, wat dunkt er u van. hebt ge van uw leven iets schooner ge zien? Ge ziet, dat gij er niet bij verloren hebt met wach ten. Niemand mag nalaten hem in zijn keuken te hangen in de keuken zelle en niet in den salon 't is in de keuken dat ge dagelijks verblijft en dat ge zoo gedurig de schoone Markt van Aalst voor oogen zult hebben, met haren Therry Martens, haren Katholieken Kring, haar Landhuis, enz. Nen telegram uit Menton meldt ons dat minister de Burlet gedurig aan be tert. Leg ze mij daar Zoo schijnt, is vrijdag verleden het tractement van eenen representant der linkerzij in de Kamers aangeslagen geweest De kiezing van Gheel is door de parmanente deputatie verbroken 't is 't hopen dat de kiezers daar in de herkiezing beter hun verstand zullen gebruiken. In de fabriek van M. Vijt en C° te Lokeren heeft iedereknecht voor zijnen nieuwwjaar 150 kilos kolen gekregen of twee korentenbrooden met een pak chocolade naai beliefte, en in de vlaschfabriek Si-Gillis, te Roesselaere, duurt de werkstaking nog altijd voort ja, ja, de toestand verergert er zelfs, en zeggen dat Vooruit van Gent, die beloofd had te ondersteunen, niet meer en wilt afduimen de werkliën, in d'armoe storten en hen dan met hun vel van buiten laten loopen, dat is de taktiek van de kopstukken der socialisten. Floquet, de groote staatsman van Frankrijk is naar den eeuwigen depot vertrokken en M. de volks vertegenwoordiging De Vriendt is bezig met 't por tret te schilderen van M. Beernaert voor de gaan derij van de voorzitters der Kamer. Tot Ninove is de jaarwede van den policiekommissaris door den Staat gebracht op 2200 franken en zeker en vast is het dat de kiezing van Mecheleu zal verbroken worden. 't Roept wraak voor God en voor de men schen Tot Edingen komt hot nieuw libe raal bestuur twaalf katholieke bedienden van 't stad in eenen pennetrek af te zet ten en in d'armoê te dompelen, en te Turnhout, in de Gast huisstraat, hebben eenige bandieten, nabij het huis van M. Sak-Hendrickx, eene brievenbus binst den nacht om vergeworpen. 't Weende al wat in de kerk was op de begrafenis van Ma dame Van Gheluwe, over eenige da gen te Namen op schandalige wijze vermoord dat ze De Nil, de moorde naar, maar voor eeuwig en drij dageu de kas indraaienhij en zal 't waarach tig niet gestolen hebben. Tot Ade- gem, tegen Eekloo, waar op 31 Mei aanstaande de 400 Xaverianen hunju- bilé gaan vieren van vijf en twintig jaar bestaan, daar is er bij J.-B Van Nevele, koopman, de som van 800 fr. gestolen. Do gendarmen doen gedurig opzoekingen die tot hier toe nog vruchte loos gebleven zijn. Bravo! Burgemeester Melot van Na men heeft ter gelegenheid van zijne inhaling 1500 brooden doen uitdeelen aan den ar men dat is Volksliefde, zie! En Mijn heer Buis is op aandringen van zijne doktoors naar t Zuiden vertrokken. Doktoor Braeckman van Gent, over drij jaar naar Congo vertrokken, komt ginder te overlijden, nu dat hij juist op 't punt was vau België weer te keei en. Tot Strypen, tegen Sottegem, in 't fransch genoemd Stripan, daar hebben ze binst den nacht de spaarpenningen ontfoefeld aan twee oude menscheu die er sedert zestig jaar samenwoonden. Wat worden de kinders toch onbermhertig stout eu kop op den dag van heden Als ge dat toch bepeist: tot Meirel- beke, ne vader bekijft zijnen zoon, 14 jaar oud, omdat hij naar de avondschool niet ge weest was, en zie, dat was te veel voor dienen grooten heer; do zoon keert zich in volle woede om eu gaat zich on der den eersten trein werpen die van Gent kwam afgereden. 't Is nu be sloten en 't staat vast dat de soldaat- jesschool van Namen te naaste jaar zal overgebracht worden naar Aalst, waar de pupillekesschool alsdan 500 leerlin gen tellen zal; ook zullen de kinders van militairen alleen in de school nog aanveerd worden. In February 5 trouwt Jan Schinler, alge vaardigde van Luik. Op 't strand van Ivnoc- ke, het koele zomerver blijf van de vierde man daar is nen engelsche tweemaster met kolen geladen vergaan! De manschappen gelukkiglijk zijn ge red dank aan den reddingsdienst der boerkens van Knocke. O die schijn heilige breabatistot Houthem zijn ze in de kapel van Onze Lieve Vrouw ge broken, hebben er het beeld der H. Maagd verbrijzeld en 't meest al de meubels geschonden. Onze koning Leopold heeft op het'kasteel van den hertog van Devonshire al de bijzonder ste adelijke familieën van England ont moet hij is slechts zaterdag morgend om 5 uren tot Brussel toegekomen,

De Volksstem | 1896 | | pagina 1