Laatste Depechen. BINNENLAND. KERKELIJK NIEUWS. Tooneelkronijk. Lovendegem VARIA Boomteelt. Burgemeésters. en op zijDe weigering bracht hem na den dienst, roor den eersten rechter aan welken hij zich over Gabriel's onbetame lijk gedrag bekloeg. Hewel, soldaat, zegde hem de rechter, hoe gaat gij uw zonderling en verergend gedrag verontschuldigen Indien gij het kunt verreckt"eerdigen, dan is het goed zoo niet, zult gij streng gestraft worden. Vermits uwe Hoogheid zoo goed is mij volle vrijheid te ge ven. sprak Gabriël, ga ik hier kaart op tafel spelen. Doch wat zal ik aan uwe Hoogheid herinneren dat ik slechts 5 pence per dag heb, en uwe Hoogheid zal het voorzeker bekennen, dat dit nauwelijks genoeg zijnde voor het voedsel en den onder houd van eenen mensch, hij, mijns dunkens moeielijk eenen bijbel der methodistengenootschap van Londen koopen kan. Dit zeggende, nam Gabriël eene kaart, bood den rechter eene aas aan en zegde Een aas, herinnert mij dat er maar een God is. De twee, den Vader en den Zoon. De drij, den Vader, den Zoon en den H. Geest. Db vier, stelt de vier Evangelisten voor H. Matthceus, H. Lucas, H. Marcus, H. Joannes. De vije, herinnert mij de vijf maagden die zorg droegen de olie in hunne lampen te bewaren er waren er tien, maar uwe Hoogheid weet, dat er vijf dwaze maagden waren. Eene zes, zegt mij dat God op zes dagen de wereld gescha pen heeft. Eene zeven, leert mij dat God den zevenden dag rustte. Eene acht doet mij gedenken de 8 rechtveerdigen die aan den zondvloed ontsnapten Noë en zijne vrouw met hunne 3 kinderen Sem, Cham en Japhet en hunne 3 vrouwen. De negen, verhaalt mij de 9 melaatschen die door onzen Zaligmaker Jesus-Christus genezen werden zij waren tien. volgens het H, Schrift, doch slechts éene keerde terug om den Zoon Gods zijne dankbetuigingen te gaan aanbieden. De tien, doet mij gedenken de 10 geboden Gods en de 5 geboden mijner Moeder de H. Kerk. (Slot volgt). #i pp t C l\gisteren in droefheid, heden in V Lt.L/l\.t.lVI blijdschap. Na dat de hand van den heer De Clippelo afgezet was, bleef alles wel en wij ver hoopten onzen burgemeester te mogen bewaren, maar vier da gen later, de arm zwol, mijnheer kreeg de koorts en men vreesde voor een droef ongeval. Do heelmeesters vonden het noodig van M. De Clippele te doen berechten. Wanneer men hem hiervan kennis gaf, zegde hij met bewonderenswaardigen moed Ben ik er aan, Gods wil geschiede, maar dat M. de Pastoor mij aanstonds kome berechten. Dezelfde avond nog, donderdag om 6 uren, heeft M. de Pastoor van Vleckem den heer Burgemeester de H.H. Sacramenten toegediend, 's An derendaags was Mr van tijd tot tijd buiten zijn verstand; maar door de zorg der heelmeesters, om de ontsteking van den arm tegen te werken, is men er in gelukt de arm is beginnen te ontzwellen, de zieke heeft eenen gezonden slaap gekregen, hij is altijd present van geest geblevenen nu is hij op den goe den weg van beternis. Zoo handelen de mannen Geloof; zij ge bruiken alle middelen van genezing, lichamelijke, maar bij zonderlijk ook de geestelijke, die de zieken helpen tot gezond heid, als het hun zalig is. AALST. Op Zondag 2 Februa ri, om 6 uren 's avonds stipt, ter Stads schouwburgzaal, buitengewone vertoo ning door de Rederijkkamer De Cathari- nisten. Men zal opvoeren Karei Stuart's laatste oogenblikken, drama en het blij spel met zang Zonder geld op reis. De leiding van het orkest is toevertrouwd aan onzen Stadsge noot M. Karei De Mette, beiaardier van Brussel Plaat sen aan 2 fr., 1 fr. en 50 centiemen. Kaarten zijn le beko men ten lokale, bij M. H. De Saedeleer, Nieuwstraat, en bij al de leden. De Tooneelafdeeling der heeren Meesters der Zondag school van St Martens heeft hare herhalingen begonnen voor de Vastenavond-feesten. «o» HOFSTADE. Zondag 2 Februari, om 4 uren 's avonds, in de katholieke aangenomene school, vermake lijk avondfeest door en ten voordeele der maatschappij Voorzienigheid en Broedermin. Het programma behelst twee blijspelen Het Eerekruis en Jocrisse de Vondeling, verders romancen, kluchtliederen, enz. De fanfarenmaat- 15 En verdelgde ons Vlaanderen te vuur en te zwaard, voer de geweldige Dendermondenaar uit. Eilaas 1 fluisterde Iwein en ging met bitterheid voort Nauwelijks tien maanden is Willem van Nor- mandië aan ons hoofd Sedert den 5 April van verloden jaar. Juist zooen onze vruchtbare landouwen zijn in eene woestijn herschapen De wraak nadert echter. Al de Vlamingen, die hier eerstdaags vergaderen, machtige ridders, invloedrijke leenhouders, gegoede poorters, hij gen naar redding. Elks boezem gloeit voor het vaderland. Geeraard van Ninove, Segher van Gent, Rijkaard van Woumen, Arnold Wineth en Walter van Zomerghem beloofden mij insgelijks op de bijeenkomst te zijn. Des te beter, zeide Iwein Het vrijheidmin nend Brugge wordt door menigen poorter vertegenwoor digd. Rijsel en Sint-Omaar zenden ongetwijfeld afgezan ten. Geheel Rijks-Vlaanderen wil aanwezig zijn zoowel het Land van Over-Schelde, de Vier Ambachten, het Land van Waas, als het Land van Aalst en de stad Lessen met hare zeven vlekken. Voor de Heerlijkheid van Dendermonde met hare zestien dorpen stel ik mij natuurlijk borg, voegde Da niël er bij. Het aantal onzer vrienden en partijgangers is ont- zaglijk groot, hervatte Iwein en zijne oogen tintelden van hoopHet puik van adel en burgerij zult gij in dit slot aantreffen. Onnoodig u verder te melden, dat ik aireede de toestemming der Vlamingen van de zeekust vernam, n Het zal er spannen 1 juichte Daniël Boude- wijn zegde me straks, dat hij last had Willem's wapens rechtover die van Dirk ter feestzaal te pronk te stelleu. Allerbest 1 Dirk's onbesmet blazoen zal voorwaar een zon derlinge tegenhanger zijn van Cliton's schild, door zoo menige gruweldaad bevlekt. Ik doe evenwel een nieuw voorstalroea spykere ook, te Gent, Dirk's wapens, stout schappij St-Cecilia verleent hare me dewerking. Kaarten aan 2 fr., 1. fren 50 centiemen, te verkrijgen in 't lo kaal Den Hert en bij den Voorzitter. Gansch Hofstade zal er tegenwoor dig zijn 't is voor een goed werk en daarvoor zijn de Hofstadenaars nooit in 't zoek. (Geeraardsber- u. gen.) In de vergadering van Zondag 11. heeft de Onderpastoor A. Callewaert, ontvanger van den Ouderlingen Bijstand De Werklieden van Moerbeke de jaar lij ksche rekening aan de leden der Maatschappij medegedeeld, (fr. 657,50 ontvangst, fr. 241,10 uitgaven, batig slot 411,55 fr.); dien onverwachten goeden uitslag werd door een algemeen handgeklap toegej uicht. Een der eereleden nam vervolgens het woord en sprak nagenoeg de vol gende redevoering uit Eerw. Heer Onderpastoor, In naam der twee maatschappijen: De Werkmanskring en den Ou derlingen Bijstand welke gij hier hebt helpen stichten, en vooral door uw zwoegen, uw treffend voorbeeld en uw warm woord hebt weten aan te voeren en tot eenen bloeienden toestand te brengen, bedank ik u uit ganscher hart. Ja, duizend maal dank voor uwe zelfop offeringen, wij beloven u getrouw te blijven aan het vaandel dat gij zoo edel moedig hebt ontvouwd en krachtdadig verdedigd. Wij hopen dat uwen moedigen opvol ger waardig in uwe voetstappen zal tre den en het nieuwe ingerichte voltrek ken. Wij wenschen u, M. de Onderpas toor, in uw nieuw verblijf, geluk, eene uitmuntende gezondheid, denzelfden voorspoed en den volkomen welslag in uwe ondernemingen. Ons hart is bedroefd u van ons te zien scheiden, maar uwe geheugenis zal al tijd bij ons blijven; altijd zullen wij ons gelukkig achten u onder ons weder te zien. Ja, dit zal ons altijd verheugen. Wij smeeken den goeden God U aan houdend zijne mildste zegeningen te verl eenen. De Eerw. Heer Onderpastoor, ten diepsten ontroerd, beantwoordde nog eens door korte maar hartroerende woorden. Het oogenblik van scheiding vooral was pijnlijk. Menigen traan rolde over de wangen der toehoorders, wanneer de achtbare Onderpastoor, aan elk lid een laatste en warme hauddruk toebracht. twee personen van Gent naar Loven degem, met een konponksken wegen weer. Zij hadden zich daar zoo wel ge- amuzeerd dat zij des avonds te laat kwamen voor 't laatste tramken en bijgevolg mochten zij te voet naar Gent keeren, en onderwege, achter de Vaart, tusschen de brug en den Bier stal, kregen ze daarbij nog een goed pak slagen van vier onbekende kerels. Mist gij dan uwen trein 1 De die zul len in 't vervolg wel beter oppassen, ze zijn nu geleerd, maar 't is eene les voor iedereen. t'Aelst spelen de donchisten nu alle Zondagen baraksken, om de kinderen hun Zondag- censken af te trutselen, maar 't en pakt nietdie verwaande kwi bussen maken zich van langs om meer belachelijk. Dijnsdag is er tot Denderwindeke eene zeer plechtige uitvaart geweest van M. Van Langen- haeke, schoonvader van M. den bur gemeester van Denderleeuw. De naaste week geven wij de geschie denis van Erpe. Wisten onze Lezers al, dat Klokke Roeland van Ninove te Audenaarde komt veroor deeld te worden, om aan M. De Paepe van Aalst, 1500 fr. te betalen en 350 fr. voor de gazetten Awel, 't is zoo. sjouwers genomen hebben; kwamen het berdelen kot binnen. Ik dacht wel dat wij u vroegtijdig op uwe stukken zouden gevonden heb ben, zei Philemon, 't Is al waar zoo wij 't gehoord hebben. Neemt dan maar uwe schikkingen, en God vordere u Ik ga met herte en ziele, Diphi- lus, gij moogt het zeker zijn, zei een van de mannen, Stratonicus was zijn name. Ik wage mijn lijf en leven, al ware 't alle dagen, voor Baselis en zijne weergade, nu nog meer, dat het mijne toch al niet vele meer weerd en is.Maar wat de deze hier aangaat die nog de verlichting niet ontvangen en hebben ofschoon ik het leven van elk van ons in hunne hand zou betrouwen, want zij en kunnen de bloedige wraak- stukken van den gouverneur niet ver dragen 't is recht en redelijk dat gij hun betaalt volgens dat gij gister met hun afgesproken zijt, zoo 't is dat zij gelukken in 't gene wij nu te wege zijn. Geern genoeg, zei Diphilus en ter zeiver tijde trok hij een lijnen zak van onder zijne lacerna of laken schab- be. Hier hebt ge tien victoriati elk, dat is om stout te durven beginnen voert nj 'tstuk dweers door, en lukt het u ieden tot 't enden, 'k geve u 't dobbel die man Gods die hier staat en hij keek naar Philemon zal zorgen dat gij betaald geraakt. Wij nebben 't wel overleid, zei 'f Tq waai* f Waarom kostelijke geneesmid- Wctai dels koopen als men zeker is, zijne valling te genezen, hoe verwaarloosd ook,met eene doos, aan één frank, der Waltherypastillen de, 26° les van M. Burvenich, vader, op liet Landhuis, te Aelst. Onderwerp Kweeken en snoeien van den Wijngaard, buiten en onder glas geteeld. Teelt in potten. Aanleg der druivenserren. /V pp"U]T QJ M. Prosper Segers had aan- genomen om burgemeester te zijn en de noodige stukken waren reeds aan de Regeering overgebracht. Kort daarop kwam een brief in 't ministerie toe, door welken de heer Se gers berichtte het burgemeesterschap niet aan te nemen... M. de minister verschoot geweldig, en schreef aan M. Segers om meer uitlegging. Maar 't was deze die nog meer verschoot, want hij en had in 't geheel of ten deele geenen brief geschreven. Jommer, dat en zijn geen farcen waarmeê de justicie zal lachen. Men heeft presomptie op nen kerel, die zou moetenden valschen schrijver zijn. rTrPPT,fiKniT*o'o Op 17 Januari heeft er al- vjreeisüdcirge. daar cene miHcielotillg plaats gehad voor den genaamde Gustaaf Coes- sens, moederziel alleen. Volgens men zegt zou die jongeling verleden jaar in Frankrijk geweest zijn. Hij had geschreven aan het gemeentebestuur om te weten of hij moest loten. Men vond geen spoor van zijnen naam op de bevolkingsregisters. Nu is het echter gebleken dat hij te Geersbaarge geboren is in 1875 en loten moest in 1895... 't Is nen gehee- len ambras, zulke lotingen, maar alia, wet is wet en niemand is er vrij van. Tiimlnrnl Gedurende eene voorstelling, die overdag in een houten schouw burg te Jekaterinoslaf werd gegeven, ontstond er brand. Het vuur heeft tot 11 ure 's avonds voort- gewoed. Het gebouw is ton gronde afgebrand. Reeds 49 lijken zijn van onder de puinen gehaald. MPYlkn ^r*e goudzoekers, die op 500 mijlen van Hermuela; in Mexiko, werkten, werden in eenen valstrik gelokt door vijf Indianen, die uitgehongerd waren. De roodvellen vermoor den hunne slachtoffers, braadden ze en aten ze op. Door een anderen indiaanschen stam werden de daders verradende policie zette hen na de jacht in de bergen duurde verscheidene dagen. Ein delijk, na gevochten te hebben als beeren, werden ze gekoord en gebonden naar Mexiko gebracht. lVTprlprl nnrl In £emeenfe Schinnen is ilCUWIdUU. zekere P. II. en zijne vrouw in hun bed dood gevonden. Beiden waren verstikt door een houtvuur dat op hunne kamer brandde. 7aa r/nplif Alhoewel een onfeilbaar pur- /jUU /idUlL. geermiddel zijnde, is de Wal- therypil zoo zacht, zoo aangenaam, dat men geerie andere meer wil om verstoptheid, maagontstelte- nissen, bloedonzuiverheid, enz., te genezen. DAGWIJZER. Zondag, 26. Feestdag der H. Familie. Maandag, 27.--H. Joannes Chrysostomus, patriarch van Gonstantinopelen en kerkleeraar, overleden in 407. Dijnsdag, 23. H. Julianus, belijder. Woensdag, 29. H. Franciscus van Sales, bisschop van Genève, stichter van het orde der Visitatie. Donderdag, 30. H, Martina, maagd en martelares. Vrijdag, 31. H. Petrus Nolascus, overleden in 1256. Zaterdag, 1 Februari. H. Ignatius, patriarch van Antiocbië, martelaar gestorven in 116. Priesterlijke benoemingen. De Z. E. h Kanunik 1. De Sitter is diocesanen hoofdopziener van bet lager on derwijs benoemd zijn diocesane opzieners benoemd voor het gebied van Gent, de E. h. Van Cauwenberghe voor het gebied van Aalst, de E. h. J. Vlerick. Is onderpastoor benoemd te Elverzele, de E. h. A. Callewaert, onderpastoor te Moerbeke-Geerardsbergen een andere van de onbekenden, en 't moet lukken of iets onvoorzienbaar tusschen komen. Om nog zekerder te zijn is Nicomedes van den namiddag naar Ombi gegaan en moet ons de laatste wete brengen hier ter plaatse't is aardig dat hij hier nog niet en is. Intusschentijd had Diphilus de victoriati uit den zak geteld, en hij legde het beloofde hoopken pen ningen voor elk van de durvers; ze ontvongen 't met eene slinksche soorte van bedanke u, en dat stond den slave beter aan als hadden ze meer en mis schien onrechtzinniger getuigenisse gedaan. De geldzaken waren zoo even klaar, als er een lichte voetstap op het zand van den Nyloever hoorbaar wierd, een zware hand ruttelde aan de deure, waar al den binnenkant al de houten grendels aanla gen die daar waren, om meerder zekerheids wille. Dat zal Nicomedes zijn, zei Stratonicus. De deure giug open en de nieuwgekomene trad bin nen. Goên avond, kameraads, zei hij, goên avond, Diphilus. Wel, 't is zoo wij vernomen hadden; de schuite vertrekt de tweede ure morgen nuchten, en vaart recht op Apollonopolis. Zoo dan, al geschikt dat er te schikken is, en zoo zal 't te moeielijker missen zijn. Hier is eerst van al dat, zei Diphilus, en hij telde hem ziju deel van 't geld in de hand. Danke, zei Nicomedes, kort weg. Zoo dan innate daar. blijft uu nog te weten waar wij ze in hij wordt vervangen door den E. h. C. Taragola, gewe zen professor in St Gregoriusgesticlit te Ledeberg. Is professor benoemd te Audenaarde, de E. h. E. Ver- rue, priester in het Seminarie. Oude postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, teiPvourdeele der Missiën. Moniteur van Woensdag 22 Januari 1896. Herdersem. M. Wauters. Erembodegem. M. De Cock. Lede. m* Coppens. Hofstade. M. Possemiërs. Denderwindeke. M. Van Cauwelaert. pfl -mI n{ j. Sus. Heb dankwanneer komt ge eens X tlllUll. hè? Nonke]i Nonkei, Nbnkel. Non kel, NonkelTist. Wat dunkt u van den alma nak?... Met 4 punijskes! A. B. lloe is 't met de nevral- gie? Jozef. Ge kent ons Voldoet ons! =- Domien. De complimenten van W., die het opperbest stelt. Vr. le Velm. Is er nu toch geen nieuws? Jan. Nu zien wij u aan 't werk, zie Snoeck. God zal 't u looncn. Da niël. Heeft uw camarade geen pen of postpapier meer? Lode. Alles ontvangen 't zal ne justen zijn. T. F. Ge moogt gerust zijn en M. O. ook: wij zullen voor 't manneken zorgen. Fclicien. 't Zal u heel in 't kort geworden. Hector, 't Gezondene te naaste week. Eerw. Vriend, Erpe. Er was een misverstand, Aide nummers zullen u geworden. Aan verscheidene Vrienden, Verslagen over feesten, enz. zoo kort mogelyk a. u. b. anders zijn wij verplicht ze te verkorten. M.J. B. B. te O. Wij sturen u 2 nummers zou Ued. ons niet willen schrijven of 'tabonn. bet. is en tot wanneer? r Er zijn voor N. 175 n. en 175 a. Wie bezorgt ons nummers 49, 34 en 33? Dank op voorhand. M. V. D. N. te Ne- derh. Hartelijk dank voor de postzegels. S. Wij heb ben uwen briefte laat ontvangen. Wees gerust, gij werd in ons blad niet bedoeld. (Per Telefoon). 1° Uit TOURS. Mgr Meignan, onze aartsbisschop, is Maandag in zijn bed doodgevonden. 2° Uit MATADI. Kapitein Collignon zoon van den oud bur- gemeestervanSchaar- beek, komt te overlij den. 3° Uit BRUSSEL. Binnen twee maan den vertrekt de pau- zelijke nuntius naar zijn aartsbisdom van Catanehij zal waarschijn lijk vervangen worden door Mgr Rinaldini. 4° Uit BREE. Op twee maanden zijn hier, op eene bevolking van 3000 inwoners, 40 kinderen gestorven van de mazelen. 5° Uit BRUSSEL. M. Vergote, gouverneur van Brabant, is sedert eenige dagen bedlegerig. 6° Uit BERLIJN. Na een banket in 't Kei zerlijk paleis zijn er vele personen ziek geworden, van bedorvene oesters te hebben geëten. 7° Uit PEPINSTER. De liberale gekozenen hebben hunne demissie gegeven omdat er hier een katholieke burgemeester is genoemd. 8° Uit VILVOORDE. Bij koninklijk besluit is er een bestuurlijk onderzoek over onze kiezing bevolen. 9° Uit LILLO. De geheele kiezing van Lillo is door den Koning ongeldig verklaard, en de kie zers zullen tot eene nieuwe opgeroepen worden. 10° Uit HOEI. Eene vrouw dezer stad stak zich hij het uitwringen van den wasch met eene spel in den vinger; het hand zwol en \ier dagen nadien was zij een lijk. 11° Uit ANTWERPEN. Maandag is in de Vrièrestraat n° 76 eene vrouw vermoord. De dader is nog onbekend. 12° Uit BRUSSEL. M. Somzée, oud repre sentant, komt eene som van 25,000 fr. te storten, welke als premie zal gegeven worden met de ten toonstelling van 1897, aan dezen die op gebied van nijverheid den meesten vooruitgang zal hebben ge maakt. den buik loopen. Eerst, zei Philemon, zou 'k geern weten wat voor een boot het is en hoeveel manschap er op gaat. 'k Heb hem van den avond in de ooge gehad en ga geslegen, zei Nicomedeshij ligt niet verre van den aard en steeger, ginder recht over. 't Is eene van onze gemeene Nylschuiten; vier matro zen en een stierman, peize ik, met twee soldaten, en dat moet hot al zijn, Nu, waar zou de Nyl ten besten gelegen zijn voor ons opzet? Ik voor mij, zei Stratonicus, 'k zou gaan lig gen alzoo eene ure aan dezen kant Silsilis, waar de riviere zoo eenen elleboge maakt, ge weet wel't is de eenigste goë plekke tusschen hier en Apollo nopolis; en is 't dat de kemels te wachten staan, zoo wij afgesproken zijn, 't zal moeten uit al de ga ten tegen onze schenen waaien, is 't dat wij met zessen een man uit dat vaartuig niet en krijgen. Van de wendingen van den Nyl en wete ik hoegenaamd niets, zei Diphilus; dat late ik al aan ulieden. Beraadt u ten besten mogelijk, zegt mij waaren ik geve u mijn eerlyke trouwe dat ik de kemels daar zal doen in gereedheid staan. Dan viel men eraan om te weten waar dat men best het stuk zou gewaagd hebben. Gij moet het al verstaan en gevat hebben zeker, dat Stratonicus en zijne vier handlangers, al schippers van stijl en 't watei van kindsbeen af gewend. (Wordt voortgezet,)

De Volksstem | 1896 | | pagina 3