IWEIN VAN AALST. ^ctoÉt o 2' JAAR N" 56. DE LOTING. ZATERDAG 1 FEBRUARI 1896. Urukker-llttgeuer Öan Huffel, Ccajwltetraat, 19, te Waist Dr Is. Bauwens. AhVoorzeker neen Niemand gedwongen soldaat! Bericht. Leve Woeste de schrik der Daenspartij Een abonnement voor gansch Be gië, franc te huis, kost 2,5O per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Ze zijn daar weer om die droeve lo- fn den loop der toekomende week immers zal de loting plaats hebben in a. de militiekautons van ons arrondisse ment. Hoe droef en hart verscheu rend de dag der loting is voorouderen kind dient hier niet ge zegd te wordenelk een van ons heeft het ondervonden. Heeft men het geluk een goed nummerte trekken, ahdan is het ker mis boven op, 't is waar; maar hoe lang duurt die opgewon denheid?.... Drij, vier, dagen en daarmeè is alles weerom ge lijk van te voren; men is immers wel overtuigd dat het goed lot volstrekt niets heeft bijgebracht. Maar dan is het wat heeft het lot den jongeling ongunstig anders Dan versmoort hij zijn verdriet in den drankhij moet toch doen gelijk al de anderen, en daarbij nog zijne gezellen die wel weten hoeveel spaarpenuingen hij sinds weken en maan den heeft samengespaard, zetten hem aan om deze, verkwis tend weg maar te verteeren, zoodat hij dan slechts laat in den nacht huiswaarts keert, zat als een zwijn. Midderwijl, hebben moeder en zuster, wiens eenige steun hij was, al hunne tranen uitgekretenen van 's anderendaags af, nu hij zich kan reken schap geven van hetgeen er 't daags te voren is gebeurd, is hij waarlijk wanhopigzijne toekomst immers is gebroken en zij ne familie gaat hrd'armoede worden gedompeld, terwijl hij in de kazerne den wapenhandel zal gaan leeren. En wat lot staat er hier den jongeling te wachten? Omringd van gezellen die de weldaad niet en hebben geno GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Zij wil een bezoek afleggen bij hare en onze nicht, de abdis van Vorst, die zij sedert jaren niet meer zag. Daniël gaapte zijnen vriend aan, alsof hij uit de wolken gevallen ware en knorde binnensmonds Lau retta Lauretta 1 «Ja, Lauretta 1 mompelde Iwein, loosde eenen zucht en verloor zich in zijne gedachten. Daniël's zware wenkbrauwen zonken hem lager over de oogen. Hij stampvoette driftig, trok spottend de schouders op en vroeg overluidSchort het u in de bovenste verdieping? Wees gerust het scheelt mij volstrekt in de bovenkamer niet, lachte Iwein, door Daniel's forschen kreet plotselings zijnen gedachtenkring onttrokken. Lauretta in dezen burchthernam de Heer van Dendermonde berispend Wel I hoe is het toch mo gelijk Kondt gij al de moeielijkheden niet voorzien, welke door deze reis onvermijdelijk zullen ontstaan Hadt ge dan ten minste de jonkver aan de herberg zaamheid der vrome abdis van Vorst toevertrouwd Geest en scherpzinnigheid stralen uit uwe oogen en ge begaat zulke roekelooze, onberaden, domme daadMen roemt uwe wijsheid, uw naam wordt deswege hemel hoog verheven en gij laat uwe zinnen op hol brengen door de min Blijf toch kalm, mijn dierbare. Dit bezoek, uit welk gezichtspunt ook beschouwd, levert voorzeker ge vaar op. Dit gevaar zullen wij evenwel te keer gaan en ruimen wat in den weg staat. De reis zal dus, meen ik| tegen uwe verwachting allerbest afloopen, Ten an ten eener christelijke opvoeding, en die zelfs op twintigjarigén leeftijd reeds bedorven zijn tot in het merg van de beenen, wordt hij er welhaast overmeesterd door het raenschelijk opzicht en lang zamerhand laat hij zijne christelijke oefeningen achter, zoodat hij soms naar pas eenige maanden in 't leger te hebben doorgebracht, zelfs geenen voet in de kerk meer en zet. De weg naar de huizen van ontucht en zedebe- derf zijn hem welhaast gekend, en hij is er aldra fier over in 't fransch te kunnen vloeken, zooals zij ne waalsche wapenbroeders. Doch en denkt niet, dat de jonge soldaat wanneer hij voor de eerste maal in verlof naar huis terug keert, iets buitengewoons in zijn gedrag doet op merken verre van daar Dan doet hij zich geweld aan om uiterlijk nog braaf en christelijk te schijnen, zoo als hij te voren was; maar 'tis slechts wanneer hij zijnen dienst bij 't leger heeft geëindigd, dat hij voorkomt zooals hij waarlijk is, en de bedorvenheid van zijn hert aan zijne dorpsgenoten weet mede te deelen. Is het dan te verwonderen dat de ouders, die met de toekomst hunner kinderen bekommerd zijn, met angst en afschrik den lotingsdag te ge- moet zien? Mochten wij dan welhaast die vervloekte loting en gedwongen soldatendienst zien plaats maken voor een vrijwilligersleger, bestaande uit mannen die uit goesting het soldatenleven zouden aanvaar den, en wel zouden betaald zijn om er een bestaan te kunnen in vinden. Wij en zouden alsdan in België voorzeker zoo veel soldaten niet hebben als nu, maar 't en zou er maar zooveel te beter om zijn. Doch het zou in alle geval voldoende zijn om de inwendige orde te bewaren, en voor meer moeten wij niet zorgen ingezien wij door de tractaten met andere landen tot de onzijdigheid zijn gehouden. Ziedaar wat onze katholieke vlaamsche bevol king vraagt, en wat onze achtbare volksvertegen- wooidigers kost wat kost moeten verkrijgen. Jeeken. Onze groene socialisten vallen nu hevig uit tegen De Volksstem. Wilt ge weten,ge achte Lezers, waarom De Volksstem nu ook al eene slechte gazet geworden is Zij is, zeggen zij, de gazet der Geestelijk heid! Verdwaalde menschen Zóo durven spreken als men tot zijnen laatsten eens toe alles te danken heeft aan de bescher ming der Geestelijkheid! Ja, ja, groene socialisten, en gij moogt het uitroepen over alle daken De Volksstem is de ga zet der Geestelijkheid van Aalst even ge lijk de Bien Public de gazet is van Z. H. de Bisschop. Altijd zal De Volksstem de voorschriften van Paus en Bisschop eer biedigen, de priesters liefhebben en vech ten voor de goede zaak. Groene socialis ten, vergeet het niet: Al wie nu mede werkt om de scheuring der katholieke par tij te verwezentlijken, zal later tot achter de ooren schaamrood worden zoo dikwijls die scheuring in zijne tegenwoordigheid zal vernoemd worden. Vrienden van 't Stemme- ken, onze schoonen alma nak hangt zeker in uwe keuken al uitgehakt? Wij en twijfelen er igeenzins aanOok zoo moet het zijn, en die er nog puriijs- kes voor van doen heeft, mag er naar ons bureel om komen. Da komt er van zie! Te Wilna, in Rusland, eene bruiloft 27 personen sterk, rijdt over eene rivier met ijs bedekt j 't ijs breekt, en allen, in éénen per dominum, den die perik in; elf lijken zijn er tot hier toe al opge haald. Dit komt van al die slechte scholen waar er noch van God noch zijn gebod gesproken wordt: Te Laken hebben ze ne jongen konskrie van 16 jaar moeten aanhouden, omdat hij in drie dagen tijd, vijf maal een huis had willen in brand ste ken. Den 18 April, juist op slag van 7 uren, 's morgens, zullen ze beginnen graven aan 't ka naal dat van Brugge eene zeehave moet maken. Hoort ne keer hierHebt ge dit nu toch van den eeuwigen jaraé gehoord?! Te Knocke aan zee brandde dezer dagen de pachthoeve af van zekere Vermeire die met zijne zuster woont; de brave man had eenige dagen te voren een briffelken ge kregen waar op te lezen stondIk ben een liberaal: broeder en zuster uw huis gaat met 3 weken afgebran- den; gij hart katholiek; uw vader was ook een paape die ons niemand gav. Maandag is te Lokeren on- der eenen ontzaggelijken toeloop van volk begra ven mejuffer De Groote, zuster van den Z. E. H. Deken dier stad. Da's wel besteed, zieTot Luik komt Edward Van de Walle, portier van de werkhuizen van den staat, met een lotj e van de leening van Brussel het groot lot van 150,000 fr. te winnen. Tot Mechelen duurt het onderzoek nopens de kiezing nog altijd voort, maar verbro ken zal ze toch worden, en de Antwerpsche signo- ren blijven nog altijd zonder burgemeester. Tot Othée zijn de scholen gesloten voor de kropziekte die er zoo hevig heerscht onder de kinders. Hemmen ze te Knes- selaere de dieven nog niet die er over ee nige dagen bij de weduwe Geirnaertde konijnen willen gaan stelen, die de brave vrouw't daags te voren aan Henri Ver plaatse had verkocht? Oei! 't kreeg van alle ko- leuren, 't studentje dat te Brussel onder de les in de universitêit zijn frakske aan nen kapstaak had gehangen en na de koers bemerkte dat men hem zijne schoone pijp en porcigaarken, in pier later zeeschuim had ontfoefeld. Tot Feluy, in de Wa len is de-statieoverste zaterdag in messelingen van een gereden door nen trein. In de omstreken van Verviers hebben ze nu met deze dagen vlinders gevangen; alla, dit is ook al goed zoolang als't duurt, maar indien het tegenwoordig kasseistee- nen vroos, zoodanig dat we achter eene gloeiende stoof nog staan te bibberen van -koude, 't zou toch veel beter zijn, want met al die vlinderkes en dit warm zacht weêr mogen we ons in 't kort aan alle kwalen en miserieën en kalamiteiten van ziekten verwachten. In England is Joanna Cakebread voor de 280° maal wegens dronkenschap voor de rechtbank verschenen; zoo 't schijnt begint ze te zinspelen. Als België nu zoo rijk niet wordt als de zee diep, houdt de duivel voorzeker de keerste Boom im mers is eene petrolbron ontdekt en te Petithier, tegen Viel-Salm, zijn ze op eene goudmijn uitgeko men. Wie een overschoon en uitgelezen gebedenboek verlangt, zende nen 1,50 fr naar ons bu reel en hij zal 't Gulden Wierookvat van Deken De Bo krijgen; die dit schoon boek reeds bezit en is er niet van uitgesproken. Prins Henry van Batten- berg is overleden; al de engelsche gazetten hebben er lof en rouw artikels over geschreven. Vrij dag te Schaarbeek in de Van Dyckstraat, nen herbergier is rond middernacht bezig met zijne blafeturen of blinden te slui ten.... Ne zatlap van d'eerste soort wil nog een glas bier heb ben't Wordt hem geweigerd en zie, op ne weerlicht, heeft hij den baas onder zijne knie ën en troeft hem zoodanig af dat de brave man in stervens nood verkeert, Daar zal volk gaan naar zien, zieTot Herenthout, bij de kinderen Daneels staat een verken te koop van 2 meters 25 cent. dik, op 12 meters 13 cent. lang, wegende 1000 halve kilos. Er loopen kwade geruchten nopens den gezondheidstoestand der Koningin van England en hoe zou 't met onze Ko ningin staan? Welingelichte koeriers zeggen heel serieusSobcrkessober hes, heel soberkes. Ongelooflijk, maar toch waar! Te Vechel, in Holland, werd de zer dagen nen doktoor ontboden bij eenen ziekede doktoor gaat er naar toe, maar voor 't huis van den zieke ge komen, ziet hij dat het hem onmogelijk is door hot deurgat te geraken, hoe hij zijn lijf krinkelt of niet; zoo dat men den zieke uit zijn bed naar de deur moest brengen, terwijl de doktor - bui ten bleef. In 't klooster der doof- stomme-blinden, op Papenvest, tc Brus sel, vierde over eenige dagen Zuster Maria-Seraphina haren jubilé van vijf tig jaar verblijf in dit gesticht; vijftig jaren, ja, ja, vijftig volle jaren over brengen te midden van doofstommen blinden, ongeneesbaren, zinneloozen en verlamden, wat schat van verdiensten vooi den hemel! Die brave kloosterzuster komt vereerd te worden door ko ninklijk besluit met het Bur-^ gerkruis van eerste klas. Tegenwoordig wordt d'eerlijkheid en de deftigheid op de Werf verkocht aan 5 centimen 't half vindeel. Uit Wee- nen wordt er ons getelegrafieerd dat Charles Galiais die op een steekkarre ken de reis rond de wereld wilde doen, daar stervend van honger de reis heeft opgegeven. Goed nieuwsOnze eer ste minister, M. de Burlet, die thans te Menton verblijft, komt aan een zijner vrienden te schrijven dat hij reeds zoo gezond is als eon blieksken, maar dat hij naar Brussel toch nog nietweerkeert om zijne geneesheereu kontent te stel len. Zondag verleden, tot Bor- a deaux, deden twee vieze jongens eene opstijging in lucht- Loll or. hadden genomen 3 apen, 4 honden en 3 kattenals de ballon slechts 200 meters hoog was, waren de apen reeds dood van schrik. 't Se naat gaat bijeen geroepen worden tusschen 10 en 20 Februari en de hu welijksaankondigingen van prinsesHen- riette zijn zondag aan het stadhuis tot Brussel aangeplakt. 't Is Mgr Agli- arde, nuncius tot Weenen, die den H. Vader zal vertegenwoordigen-, op de feesten der kroning van den, Czaar, te Moskou, den 8 Mei aanstaande. Tot Exaardo, Desiré Dc Groote, kalfver- koopman komt daar 's avonds op zijne hondenkar naar huis gereden; op eeni ge stappen van zijn huis ontmoet hij twee mannen dien hij den goeden avond wenscht, en in plaats van antwoord krijgt hij ne klippel op zijn hoofd, zoo danig dat hij buiten kennis viel: als hij bij den zijnen kwam ondervond hij dat zijnen porte monné was gaan fluiten. Den 10 Februari aanstaande treedt de heer Albert Borreman, zoon var heer Karei Borreman, de wijdgr, tabakfabrikant van Aalst inbav. b met mejuffer Maria Meert, dochter den eersten schepen onzer stad: wenschen het jeudig paar alle g ink en zegen. Neiuna, tot Overmeire, waar het gewoonlijk zoo rustig en stil is, daar was 't maandag verleden volle feest

De Volksstem | 1896 | | pagina 1