Varia. Laatste Depechen. BUITENLAND. I-hl BINNENLAND. SGIIOUFF! LUIBRECHTS. ARMENIE. Wat schrikkelijke tijdingen toch brengen do koeriers ons uit Armenie, (Arme nië ligt tegen Turkeyen.) Vervolging, wreede ver volging tegen de Christenen. Het bloedstroom' langs de straten met beken. Te Erzeroum alleen op éénen dag, zijn over de 2 duizend kristenen ver moord. Het is eene ware moorderij, heel 't land doorgeene stad, geen dorp dat gespaard wordt. En als ze al de inwoners gedood hebben, dan plunde ren de mahometanen, (want 't zijn zij), dan plun deren zij de magazijnen, de kloosters, de kerken, en steken daarna do gebouwen in brand. Die nog kan vluchten, vlucht naar 't gebergte en de bos- scheD, en helaas 't is om daar te gaan sterven van gebrek en ellende. De missiounarissen roepen om hulp. In vele steden, té Gent onder andere, zijn er inschrijvingen geopendde kristenen moeten toch malkander bijstaan. ITALIË. Armoe taroef. In 't eiland Sicilië, komen de boeren en de werklieden van den buiten met heele benden naar de stad geloopen, zwart van honger, en zoo mager als een geraamte en ze vinden in de steden noch werk, noch eten. Waarop moet dit uitkomon? Italië, in plaats van zijn ster vende volk te spijzen, verspilt nog wekelijks milli- oenen aan zijnen dwazen oorlog in Afrika. Dit land wordt van God zienlijk gestraft. Sedert 25 jaar hebben zij bijna al't klooster-en kerkegoed gestolen, en ze zijn armer dan ooit. RUSLAND. (In mei aanstaande is het de plechtige kroning van den keizer Nicolaes II. En weet gij wat hij vraagt aan zijn volk? H'et is in al le steden uitgeplakt«Van veel voor hem te bid den opdat God den II. Geest hem wijsheid geven zou om zijn volk wel te bestieren. »[En zeggen dat die Keizer nochtans maar nen schismatiek is. De katholieke koningen zouden mogen om eene les van godsdienstigheid gaan bij hem. Burgerstand. Aelst. m. Oei! Hoe wreed! Zaterdag te Sckel- lebelle, rond 3 uren Tan den namiddag, zekere Vermeiren in de statie ne wagon van de marckandise loshaken, onder de wielen van den trein vallen en de twee beenen afgereden wor den. Welk zalig en troostend nieuws toch uit RomeZe zijn reeds bezig met al de papieren en dokumenten bijeen te rapen voor de Zaligverklaring van den grooten Paus Pius IX en te Wettt-en, op de boutzagerij van den Dries werd over eenige dagen den rechtervoet gepletterd van zekeren Louis Bries door nen boom die er op viel. Het ministerie van den arbeid gaat in 't kort een maandschrift of revue uitgevenewel, weet ge wie d'eerste abonnenten zijn?Hé?... De Kardinaal- Aartsbisschop van Mechelen en Gladstone, de groote Engel- sche staatsman, den bol van onzen tijd! Tot Antwerpen zal heel in 't kort M. Van den Nest zijn ontslag geven van sche pen en gemeenteraadslidze zeggen dat het daar in den ge meenteraad nen brouillamini en eene errewerre is zonder weergaen a propos maandag heeft Hofstade tot schepenen gekozen, de heeren Van Wezemaal en Alb, Daelman, en Lede de heeren Moeos en Blanckaert. Den 15 Februari ver wachten ze tot Antwerpen den stoomboot Edward Bohlen met 45 passagiers uit den Congo. Pater BloetePater BloeteDe vermaarde Pater Redemp torist die een steenen hart kan doen breken door zijn wonder bare welsprekendheid, die preekt van Zondag verleden eene Missie van 10 dagen tot Schoorisse. De kerk is er wel drij- maal te klein heel 't omliggende wil dien heiligen klooster ling 't Woord Gods hooren verkonden. Indien Schoorisse zoo verre van Lede niet en lag, ge zoudt er een volksken zien naartoe beenen. Door een besluit der bestendige deputatie van Brabant, gedagteekend van 25 Januari, is de aanstelling van den gemeenteraad en de benoeming der schepenen te Vil voorde vernietigd geworden. Te Bergen, in 't militair gasthuis, ne soldaat subiet zot geworden, een zakmes pakken, verscheidene zieke kamaraden met steken en de camisole de force moeten aandoen om hem te temmen. De E. H. Co vens, van Pamel, komt pastoor benoemd te worden van Loon beek. Proficiat! Te Verviers is de christene demokraat, advokaat Moquinay, tot de socialistische partij overgegaan. De liefhebbers van Aalst zijn dit al lang. Tot Brée is de gemeenteraad samengesteld uit bakkers Een pannenbakker, een pijpgnbakker, een broodbakker, een potbakker en nen taartenliakker. Gelijk ge ziet, een geheel collectie. Voor annoncen van handel, verkoopingen, huizen te huren, aanbestedingen, enz., geen blad beter geschikt dan De Volks stem dan worden ze gelezen door jong en oud, van arm en rijk, (loor boer en steêman, van stielmans en bijzonderen de prijzen zijn zeer gemodereerd. - - Ze schrijven ons, dat de inhaling van den heer burgemeester vau Denderhoutem, Zon dag 11., zoo partikulier wel gelukt isin de 90 ruiters waren er en alles liep in de beste orde en op de weerdigste wijze af. De naaste week, voor de Lezers der Stad, een bijvoegsel met den uitslag der lotiug en het uurtabel van den ijzerenweg; de Lezers van den Buiten, die het van nutte is, kunnen het, op aanvraag, gratis bekomen. Onlangs werd er eene nieu we piano door de straten van Geesbergen gedragenz' Is zonder stamp of stoot op de kamer geraakt, waar ze thans staat te pronken.... Spijtig, dat al de koeien tot op den Ouden Berg zich lostrekken als er op getrommeld word.In alle ge val, Kibeladoeken is kurieus om die muziekkas eens te gaan bezichtigen. T>1t*l rti 1* Tist* Zeker, zijn er nog almanakken te beko or ell IU11jjomeahoeveel moet gij er hebben Moeten er geen punyskens bij zijn? Jozef. Quoecumque fausta! Hoe eer hoe liever! Snoeck. Gezijt onze rechten arm! Ligt ge nog met de fiouwijntjes niet? T. F. 't Manneken heeft braaf geweest; de complimenten aan M. C. Domien. De photo graphies van J. R. zijn prachtig, waar blijven de timbers? Adolf. Bevalt het u? A. B. Hoe is't met de tandpijn?.... Den almanak van 't Stemmeken hangt toch al, hé? Jan. Uwen moed niet opgeven zelle! Ons Roese. Ge moet ons te gen de naaste week iets zenden dat wel is. Nonkel. R. I. P. Vr. te Meerbeek, 't Speet ons toch zoo u niet te mogen ont vangen! Hoe eer hoe liever. Sus. Hertelijk dank voorde nieuwe abonnementen en 'toverige. Vr. V. G. Ik schrijf om Machbed. De naast week in 't pak. Is het zoo wel? 25 gazetten meer en 25 alm. bij. 19 retta's liefde. c Zoo, zoo Lauretta bemint u dus in g«moede en dorst het laten blijken vroeg Daniël, op plagerij belust. Nam ik dien twijfel voor geen boert op, ge zoudt hem bezurenGelief mijn spreken door geen onge paste scherts te stuiten, preutelde nog- Iwein en her vatte dan met gloed, zonder zich verder van zijn stuk te laten brengen Ja, Daniël, zë bemint mij. Ik las dat gevoel o, glimlach maar in heure wonder- schoone oogen, telkens ik haar, ten hove, mijn heu- schen morgengroet gaf. Wel sloeg zij deze ieder maal blozend neer, maar bij den schuchteren blik, welken de welvoeglijkheid haar bij het scheiden afdwong, hitste het minnevuur, dat er in vonkelde, de onuitdoof bare lief devlam in mijnen boezem meer en meer aan. Ik vernam het woord Ik min u nooit uit heuren rozenmond. Dat beken ik. Edoch het ademde op hare van aandoening bevende lippen, als ik, overwinnaar van het ridder spel, 't strijdperk fier uittrad, ootmoedig voor hare voeten knielde en mijn hart aanbood. Wel bestierf het woord op die kuische lippen, maar toch zag ik, voelde ik, dat zij ook van liefde brandde. Ge weet, Daniël, hoe menigmaal voordat die sluipmoord op onzen goeden graaf Karei werd gepleegd ik aan Dirk's hof met de dappersten eene lans brak. Gij herinnert u nog hoe Willem Cliton, Arnold van Denemarken, Willem van Loo en een aantal andere vermogende prinsen en beroemde ridders om Lauretta's schoonheid kampten. Welnu.,., Scherts ter zijde voor allen, Iwein, bleef heur hart ontoegankelijk. Gij alleen naatbt het in. Dat was voor iedereen zonneklaar. Een man echter benijdde mijn geluk, voedde on- verbiddelijken haat tegen mij. Rambold van Straten 1 «Ja, Rambold I S\ Er zijn er twee. Eerst is er de Wal- therypastil die de vallingen op twee da gen tijds geneest (1 fr.); en er bestaat de Waltherypil't is te zeggen dit zoo onfeilbaar middel tegen de verstopt heid, de bloedonzuiverheid en de maagontsteltenissen. (Fr. 1,25.) AEL8T. Diefstallen. Den 22 Januari 1895 zijn er bij den genaam de De Mey Jan, Windmolenstraat, bij middel van braak, terwijl bij naar zijn werk was, dieven in zijne woonst ge drongen en er gestolen 20 franken in geld, 2 bemdens in lijnwaad en eene gilet en ondervest. In den zei ven nacht zijn er gesto len ten nadeele van den genaamden Broeckaert, landbouwer te Cherscamp, welke zicli op den Genscken steenweg bevond, eenige konijnen. Zelfden nacbt ten nadeele van de weduwe Waterinckx op Kerrebroeck, 10 konijnen. Zelfden nacht ten nadeele van den genaamde Lodewijk Van de Velde St. Annaweg (7 huizekens) twee konijnen. Op 23 Jauuari om 6 1/2 ure 's mor gens beeft men eene glasruit uitgesla gen en eenige appelcieneu gestolen bij Frans Clotman in de Nieuwstraat, 46. In de zelfde straat op zelfden mor gen en uur is er een gedeelte geperste varkenskop gestolen ten nadeele van d'heer Valery Sterck, beenhouwer. BRUSSEL. De gezondheidstoe stand der koningin boezemt groote on rust in. Bij baren terugkeer naar Brussel heeft H. M. eene zware ver koudheid gevat en kan er maar niet van opkomen integendeel haar toe stand verergert van dag tot dag. Van een anderen kant is 't moraal ondermijnd en de eetlust verdwenen. Sedert acht dagen verlaat de Konin gin hare vertrekken niet meer, en haar toestand van zwakheid is verontrus tend. Ten paleize is men over dit alles zeer terneer geslagen de schrik voor de maand januari is hier zoodanig inge worteld, dat de omgeving der koningin de grootste ongerustheid aan den dag legt. H. M. wordt verzorgd door den voor- trefïelijken geneesheer, Dr Thiriar. De Beiaard van Brussel. Men weet hoe opgetogen de Brusselaars wa ren met hunnen beiaard, hoe dag aan dag de gazetten vertelden hoe verre men al met de plaatsing was, hoe schoon de klank zijn zou de geillus- treerde bladen gaven de afbeeldingen van den toren van 't Broodhuis, waarin hij hing, de portretten van den beiaar dier en van den maker, kortom, zij waren in den zevenden hemel. Maar na eenige weken geestdrift be gon men te merken dat de beiaard het noodige effekt niet maakte; de beiaard speler had al schoon zich in het zweet te trommelen, men hoorde hem niet. Het stadsbestuur besloot dus het klokkenspel te verhuizen naar den stadhuis-toren. Maar nu moet men onderzoeken of de toren wel sterk genoeg is, om die vele honderde kilos brons in zijn ingewanden te dragen. De beambten van den technischen diest zijn hiermeê bezig en bevinden dat de steenen van den toren op vele plaatsen afbrokkelen en zelfs ge bersten zijn. Ja, die beiaard van Brussel is een echte kemel, waar men geen weg meê weet. Het schijnt dat men, om de klokken van het Broodhuis naar den stadhuisto ren over te brengen, gewelven van 80 centimeters dik zou moeten doorbreken. Daar had men niet aan gedacht. De klokken zullen dus blijven hangen waar zij hangen. In alle geval, azoo nen beiaard en 6 eens Dat z'eens naar Aalst komen luisteren, de Brusseleers, dat is wat anders I dat het de manschap van den boot ge waar was. Zij hadden hunne plaatse nog bij voorkeur daar genomen, omdat zij wisten dat rond dat eiland, op en neêr de riviere, 't water vrij was van alliga tors elders verkeerden ze stijf dit was een van de bezonderste voordeelen van deze plaatse. Den ommekeer van de riviere was omtrent de vijf uren van Ombi, en, omdat vader maar op de tweede ure van daar en moest vertrek ken, zoo hadden onze schippers tijd genoeg. Maar inderdaad Statonicus had groot gelijk beter eene ure te vroeg, zei hij, als een seconde te late. Zoo, ze legden de meertouwen uit en ze bleeven liggen in eene kleene kreke, op den westerscben oever ze stelden Nicome- des aan om wacht te houden, en gingen liggen ronken in den grond van 't vaar tuig. Diphilus was te verlegen om te kunnen eene ooge luiken en daar zat hij twee geslegen uren te luisteren naar 't lokken van 't water tegen de wanden van de schuite, naar 't zuchten van den wind in 't riet, en 't nu en dan verliggen of verroeren van de kemels op den zandoever. Al 't de derde uur was riep Nicomedes zijn volk wakker, en ze hiel den nuchtenmaal, een geersten brood en een komme wijn hadden ze elk. 't Woei uit den zuiden gevolgentlijk zou 't vaartuig onder zeil op hen komen los gestevend. 't Duurde eene halve ure, en zij maakten hunne meertouwen los, en, op De Paus heeft ook al hulp gezonden. Al die kan moet zijne aalmoes bijbrengenDe kristene liefda digheid l Gestolen goed gedijt niet. DAGWIJZER. Zondag, 2 Februari. O. L. V. Lichtmisse. Maria draagt Jesus op in den tempel van Jerusa lem. De naam van LicAbnis wordt aan dien leest- dag gegeven omdat er in de parochiekerken licht, wassekeersen, gewijd worden voor de Hoogmis. Allo brave kristenen hebben eene gewijde keers in huis eu ontsteken die bij stervende menscken of ook gedurende groote onweders. Maandag 3. H. Berlindis en bare gezellin nen, geboren te Meorbeke, bij Ninove, en daar ge storven in 090 ook Feestdag van den H. Blasi- us, bisschop en martelaar. Dijnsdag 4. II. Andreas Corsini, bisschop. Woensdag 5. H. Agatha, maagd en martela res. 252. Donderdag 6. II. Amandus, bisschop. Hij was Fransckmaii van Geboorte. Rond 630 kwam hij naar Vlaanderen 't geloof prediken. Hij werd zeer slecht onthaald door de heidensche Vlamingen. Te Gent wierpen de vrouwen naar hem op straat met alle vuilnis; dikwijls werd hij in de Schelde gesmeten, maar telkens bewaarde God hem van de dood. Te Doornijk verwekte hij eenen opgehangene van de dood, en na dit mirakel begon 't volk hem te aanhooren. Sint Amandus is patroon van 24 parochiën in Oost-Vlaanderen, onder andere van Denderhoutem, Denderleeuw, Aspelare, Heldergem, Iddergem, Neerliasselt, Sckcndelbeke, Smcerhebbe. Vandaag ook 11. Dorothea, patrones der hove niers. Vrijdag 7. H. Romualdus, abt. Zaterdag 8. li. Apollonia, maagd en marte lares. Patrones tegen de tandpijn. Al hare tanden werden door de beulen met ijzers uitgebroken. Nicomedes zijnen raad, roeiden zij rond het eiland, om daar hunne wapens in gereedheid te brengen, tegen dat tijd en stond zou gekomen zijn om ze iu 't werk te stellen. Dan wierd Diphilus ten zijnen verzoeke aan land gezet, zag nog eens wel de ke mels na, sprak de drijvers, gaf hun zijne laatste onderrichtingen, zag zelve dat alles in order was en kwam weder aan boord, 't Was nu tijd en meer als tijd dat het schip aankomen zou, volgens hunne schikkingen; menig angstige ooge ging zuider- waard, rond den kleenen boezem, om welken de Nyl zijn water sleurde. Ten langen laatsten, op den voorsten kant van 't kleen stuksken plat zom pig land zag men een zwart zeil komen aangeva ren, en 't kwam rap vooruit. Daar is 'tl zei Stratonicus. Asa, mannen, elk op zijnen post en ik op den mijnenHij nam het roer, zoo hij dat zei, en de ande trokken met hun ne roeispanen 't schip naar 't midden van 't water. Daar en was de stroom zoo tel nietmaar 't woei stijf en in vijf minuten was de gouverneurs kleen schipken den boezem rond gevaren. Het kwam gelukkig nog al dichte bij den westerscben oever; als Stratooicus dat zag stierde hij naar den an deren kant af en zette zijne voorsteven west- waard. Past op dat gij 't niet te verre voorbij en laat komen, zei Nicomedes, of wij zijn 't kwijt. Zwijgt, en doet dat ik u heete, antwoordde Stratonicus, en 't zal wol gaan. De winter nadert, het wi r verkilt spoedig. Ook wat al inglijders; iedereen hoest, spuwt, niest.. Gelukkig- lijk dat de Waltherypastil daar is om al deze mise ries te genezen. Meester. Jantje, aan wat kan men eenen zot erkennen? Jantje. Aan zijne zotte vragen, Meester. Luibreclits, metser zijnde, was nu per malheur van eene hooge stelling gevallen. Aanstonds was Spiegels daar met nog eenige compagnons eu riepHaalt water, haalt azijn !1 Och heere, och heere, kerm de ondertusschen Luibrechts, van hoe hoog zou ik nu toch moeten valleu om genever te krijgen (Pee Telefoon). 1° Uit CANNES.— M. Buis, burgemees ter van Brussel, is hier toegekomenhij lijdt geweldig aan de maag. 2° Uit PARIJS. - M. Faure, president der Fransche Repu bliek, zal in 1897 do tentoonstelling van Brussel komen be zichtigen. 3° Uit MECHE LEN. Het enk west aangaande de kiezing zal ten minste nog 10 dagen duren. 4° Uit NAMEN. Een onzer liberale volks vertegenwoordigers is voornemens zijn mandaat niet meer te laten vernieuwen. 5" Uit PARIJS. De E. H. Ambruster, overste der buitenlandsche Missieën, is hier maandag over leden. 6° Uit LONDEN. Een der grootste schilders van England, Frederik Leighton, is zaterdag ge storven. 7° Uit KORTR1JK.De tweeling-gcbroeders Edward en Juliaan Decaluwe hebben hier op de lo ting twee opvolgende nummers getrokken187 en 186. 8° Uit VORST. Den 9 Februari is het hier herkiezing. 9° Uit GENT. Naar het schijnt zal de derde Carnavaldag door den gemeenteraad eenpariglijk worden afgeschaft. 10° Uit HAMME. De heer De Kepper, volks vertegenwoordiger, komt vereerd te worden met het burgerkruis van eerste klas. Proficiat! 11° Uit GYSEGHEM. Hier ligt een congolees- ken op sterven. 12° Uit STEKENE. De heer Jan Van Schoo- ten, onze gemeentesekretaris, een man van ieder een bemind, is hier schielijk overleden; hij laat eene ontroostbare weduwe met verscheidene min derjarige kinderen achter. Geboorten M 10V 13 23 Huwelijken. V. De Vuyst, spoorwegbed, met S. Van de Vel de, herb. Overlijdens. J. Becqué vrouw Jacob, winkel. 66 j. Langcrid- derstr. I'. Meuschaert, man Franck, solferstek mak. 71 j. Postweg. R. Eemans, wed" De Smedt, dagl. 65 j. Withuisstraat.J. Willems, wed1' Van der Biest, kaaiw. 65 j. Hoogev. P. Van Mol, m. Rimbaut, z.b. 58j. Korte St-Janstr. J. De Wuffel, wed" Van Audenhove, z.b. 75 j. Zoutstraatp. 5 kinderen onder de 7 jaren. Nu was de Osiris dat was immers de naam van 't schip dat vader voerde omtrent een hon derd roeden verder op in de riviere als Stratonicus met zijn volk; zijlieden mochten eene roe of veertig van den oever liggen; tusschen hem en hen moest de Osiris voorbij. Zijn zwart zeil stond buikte on der 't geweld van den zuiderschen wind, eu de ma- troozen lagen, zoo lang als zij waren en onbemoeid op de roeibanken; de stierman koutte met de twee soldaten, tnsscben welke Diphilus nu klaar zijn meester zag zitten. Stratonicus wachtte nog een oogonblik en dan sprak hij, niet al te luide, maar met iets dat staal geleek, in zijne stemme: Nu, mannen, geeft het hunt Hij had zijnen aanstoot berekend op eeno minute na; juist zoo de Osiris tusschen hem en den westeroever voorbij kwam, terwijl de matroo- zen recht sprongen, stom van verwondering, en dat de stierman bezig bezig was met peizen of dit wel eene aangeleide trek was van vijandswegen zoo boorde de voorsteven van Stratonicus' vaartuig door de lanken van de voorbijvarende Nylschuite, en deed hare planken gelijk sulferstukken aan splenters springen; de manschap vloog achterover, zeil en mast in 't water. Achterwaards halen, ach- terwaards mannen 1 brieschte Stratonicus naar zijn volk, die seffens gehoorzaamden, en op dien zeiven stond ging de Osiris onder, gelijk een brokke lood. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1896 | | pagina 3