m IWEIN VAN AALST. Dl SSESSS— 2' JAAR N° 57. 'mm ZATERDAG 8 FEBRUARI 1890. ONS PARLEMENT. LUIBRECHTS. WÊEM m Irukker-llutgmr fletrua Dan ttuffel, Ceo-poltatraat, t9, te SlaLat. Dr Is. Bauwens. Droeve waarheid. De daenspartij gedoemd in hHhHHHHHHH Een abonnement voor gansch Be gi'èfranc te huishost 2,50 yer jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Tot over twee jaar nog span- de onze Kamer van Volksverte genwoordigers onder opzicht van deftigheid de kroon onder al de parlementen van Europa. Alsdan was 't een waar ver maak de zittingen der Kamers te gaan bijwonen; iedere kwestie wierd er grondig en in de meeste hoffelijkheid besproken. En had men eens de kans eene redevoering te mogen aan- hooren van eenen Malou of Jacobs, eenen Helleputte of Woeste, ahl dan had het waarlijk kermis geweest. Doch wat hebben de Kamerzittingen van hunnen aantrek niet verloren sedert de socialisten in onze Volkskamer zete len. Van eene ware akademie, dat ons Parlement voortijds was, is het thans eene menagerie geworden. 't Is immers voldoende dat een redenaar der rechterzij de booze inzichten en plannen onzer roode tegenstrevers eens bloot legge om die zoogezegde verdedigers van 't werkvolk als gestampte duivels op hunne lessenaars te zien springen en roepen en huilen als wilde beesten. Ja, de katholieke Volksvertegenwoordigers beletten van te klap pen, ziedaar hun doel. En, de achtbare voorzitter heeft wel aanspraak te maken op hunne persoonlijke weerdigheid en de eer van het belgisch parlement, rechtstaande en met ontdekten hoofde zullen ze de vermaningen van M. Beernaert aanhooren om eenige minuten nadien hun straatjongenswerk weêrom te herbeginnen. En zeggen, dat het daar het eenigste schandaal niet en is, dat we thans in onze Kamer moeten betreuren ware er geen andere, wij zouden er ons kunnen over getroosten, maar wat wij over ons hert maar niet en kunnen krijgen, 't is dat een nieuwgekozene er van tijd tot tijd het woord neemt om de katholijke partij te beknibbelen en bij onze tegenstrevers hatelijk te maken 't is dat hij oude en verdienstvolle kampers, zooals onzen Woeste, met een helsch vermaak gedurig beschimpten lastert. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Als de dierenvorst haar niet bijtijds de klauwen in den kop slaat, spotte de Heer van Aalst. Maar waarom, Iwein, verder op het gevaar van Dirk's en Lauretta's bezoek aangedrongen? De teerling is immers geworpen hunne komst is onwederroepelijk besloten. Wij moeten scheiden. Ik zal in aller haast onze gouwen doorkruisen. In afwachting, dat we in alle gemeenten de vlag des opstands planten, wil ik er de vaderlandsliefde aanvuren. Het beste schutswapen van een land, merkte Iwein aan. Menigeen zal ik nog 'ter dagvaart oproepen en aansporen om met ons tegen willekeur en dwinge landij op te rukken. Vrijheid of dood De graven van Aalst zegevie ren of vallen als helden I Ja, daar was ik eenmaal ooggetuige van, Iwein. Mijn hart zwelt van fierheid, telkens ik het tooneel be wonder, welk echt kunstig op dien muur geschilderd is. Het verbeeldt den dood van uw koenen vader, Boudewijn den Dikke, vóór de belegerde bolwerken van Nicea. In 1096, o ge waart toen nog zóo bit ter jong pas drie jaar oudin 1096, zeg ik, toog hij met Robrecht van Jeruzalem naar het Heilig Land. Na menigen veldslag omsingelde en bestormde het le ger der Kruisvaarders Bithyniê's hoofdstad. Driehon derd zeventig torens versterkten den ringmuur, waarop een wagen rijden kon. Kilidj-Arslan, het Zwaard van den Leeuw, verdedigde de vestingen met ontelbare drommen. Uw vader ik, zestienjarige schildknaap, vocht nevens hem beklom onversaagd de geschoten Is dit dan toch het werk van een katholieke wetgever? Weet die fameuze liefhebber dan toch niet wie hij is en dank aan welke middelen hij zij nen kamerzetel heeft bekomen Gelukkiglij k dat onze katholieke representanten sedert eenige maanden dien vogel naar waarde hebben weten te schatten en zij hem niet meer aanzien als deel ma kende van de rechterzij Doch dit is niet voldoende.Ne kerel die dank aan bedrog, kwakzalverij en ijdele kiesbeloften zijn plaatskeu van 4000 ballen heeft verkregen, en die daar in zijne dwaze dommigheid met nen hoogmoed zonder weerga het hooge woord wil voeren, en ie dereen de les spellen ewel, dien moesten zij alleen laten zitten van den oogenblik dat hij in de Kamers het woord vraagt. Dat liberalen en socialisten hem bewierooken en toejuichen, dit verstaan wij opperbest. Maar dat de katholieken nog iets geméeils willen heb ben met zoo iemand, die alles bezwaddert wat overheid is, die onder den naam van demokraat het werk verricht der socialisten, neen, dat mag niet zijn Daarbij nog, Katholieke Volksvertegenwoordi gers, ziet u toch op de moeite niet dien kollega naar weerde te behandelen, de dagen immers dat hij op de groene kussenA nog zal slijten zijn geteld, en in afwachting dat zijne kiezers, die hij zoo venij nig bij den neus heeft weten to leiden, hem de naaste wetgevende kiezing eeno kilometrieke buis zullen bezorgen, eindigen wij met deze woorden Hoe spijtig toeh dat zoo nen held het priesterkleed moet dragen Jefken. Luibeken kwam van deze week tot Aalst van den trein en ontmoette in de Statiestraat den vriend Spiegels. Spiegels. Luibrechts jon- jn, ge zijt zoo nijg in 't zweet. Luibrechts. 't En is niet te verwonderen, vriend. Spiegels. Hoe dat Luibrechts. Wel, de trein was wel 15 minuten in retard hij heeft hem toch zoo nijg moeten haasten. Lezers van 't Stemmeken, 't is met spijt in 't herte dat deze woorden geschreven worden. Voor de klopping der Daenspartij in de gemeen- tekiezing van Aalst schreef de katholieke gazet van Gent, de Bien Public, dat het te hopen was dat, door eene veelbeduidende les, de daenspartij stil- lekens aan zou vervallen hebben in de vergeteld- heid, waaruit zij nooit zou mogen opstaan hebben. Daarom wierd er sedert de kiezing weinig of niets meer van gesproken; maar verleden week en dijns- dag bijzonderlijk heeft de vierde man in de Kamers zoodanig op zijnen poot gespeeld, dat het onmo gelijk is daar geen woord van te zeggen. Alle gazetten spreken van zijn verergerend ge drag en bijgevolg is het de plicht van eene katho lieke gazet van Aalst aan gansch het arrondisse- men en vooral aan de kiezers het gedrag van dien ongelukkigen volksfopper te doen kennen. onder de algemeene afkeuring der Katholieken en bij de algemeene goedkeuring en vreugde van libera len en socialisten heeft onze vierde man de onbe- schofste leugens afgegeven tegen de katholieke kiezers van AalstHij heeft in de Kamers woorden gebruikt die alleen menschen zonder de minste op voeding in eenen aanval van woede durven uit spreken. Welk schrikkelijk spectakel, menschen toch Een priester die in de belgische Kamers, tot vreugde van liberalen en socialisten, venyn uit spuwt op de katholieke partij De minister Schollaert die bewijst onzen lief hebber dat hij zijn eigen tegenspreekt. Immers, de gazet van de vischmijn heeft bij hoog en bij leeg houden staan dat op den dag van het bezoek der ministers te Aalst onze vierde man maar met den avond uitgegaan is en zich in den dag niet heeft op straat vertoonden nu komt deze in de Kamers zelf beweren dat hij dien zelfden dag M. Schollaert vriendelijk gesalueerd heelt op straat. En alzoo zijn al de scheldwoorden die de vierde man naar 't hoofd gesmeten heeft van de katholie ke partij bestempeld van de zelfde leugenachtige oneer. Ook hoeft M. Schollaert dien ongelukkigen volksvertegenwoordiger op meesterlijke manier plat gelegd. Hij heeft gezegd dat de kiezers van Aalst fier mogen zijn over hunne kieringdat deze goedgekeurd is en goedgekeurd zal blijven. Snoeck. ('t Vervolgt). Vrienden van 't Stemme ken, vrijdag was 't er op in de Kamers, zelle 1 Ge moet weten, dat de vierde man interpelleerde over de kie zing van Aalst waarin zijne partij zoo deerlijk geklopt werd; maar of hij het er kunnen voor doen heeft! Na dat M. de minister Schol laert hem eene goede schod- dering had gegeven, heeft hij opvolgentlijk afgedroogd geweest door M. Woeste en M. Coremans van Antwerpen. Gansch de rechterzij was over zijne handelwijze veront- weerdigdDat ze dienen vent in de Kamers tus- schen Anseele en Van der Velde zette, daar is zij ne plaats! iMaar alla, patiëntie, nog tweejaarkens, en daarmeeTe Luik gaan de liberalen een standbeeld oprechten aan Frère-Orban, hun nen afgodze moeten het maar weten, maar zeg gen dat de kapitalisten van Vooruit van Gent daar een huis komen te koopen voor de bagatelle van 75,500 fr. is dat geene preuf dat de socialisten nog geen geld genoeg en winnen om patatten-met de pellen t'eten? Te St. Truiden komt te overlijden Van Assche-Lieven, oud strijder van 1830; hij was 83 jaren oud. R. I. P. 't Roept wraak voor God en voor de menschen 1 Tot Ninove waar dijns- dag verleden de 48 leden van de Zang-Maatschap pij van den Werkmanskring op een lekker soupé- ken broederlijk vergaderden, onder 't voorzitter schap van den E. H. Saudan, leeraar in 't Kolle- gie, daar hebben de liberale fabrikanten hunne knechten onder de 40 jaar gedwongen, zich te la ten inschrijven, in den liberalen werkliedenbond. Naar HofstadeNaar HofstadeDaar zal 't Zondag iets zijn met de inhaling van Burgemees ter Possemiersll! In't kort vertrekt naar den Congo M. Lelong, advokaat en katholiek gemeen teraadslid van Brusselhij moet er te Boma kapi tein Lothaire die Stokes om 't leven heeft doen brengen, voor de tribunalen gaan verdedigen. Wat is dat daar tot Namen? Daar zijn twee dok- tors-volksvertegenwoordigers Ronveaux en Gillard en geen van de twee wil zich nog voorstellen met de aanstaande Kamerkiezingen. Maar alla, als men in 't oud ijzer niet en doet, en loopt men ach ter geen buizen. De bedankingen die op ons Bureel zijn toegeko men voor onzen schoonen almanak, 't is ongeloof lijk overal wordt den almanak van 't Stemmeken boven die vau andere gazetten geplakt. Wreed nieuws uit Lissabon 1 Een slangevel van nen anarchist den koning met zijnen aide-de-camp in een rijtuig zien komen afgereden, met steenen naar werpen al .roependeLeve de sociale revolutie 1 De Koning is gelukkiglyk niet gewoud en do keskedie is de kas ingedraaid. Maar waarbij komt dit nu? Sommige abonnenten klagen dat ze hunne gazet maar 's zondaags of 's maandaags en krijgen, met 't bandeken dan nog af en gansch verompeld en overfribbeldpost bedienden, opgelet a. u. b. of er zal op de duimen geklopt worden en dit nog wel van hooger hand. Mgr Waffo- laert, bisschop van Brugge, is te Rome toegekomen en zal in 't kort door den Paus in bijzonder verhoor ontvangen worden. Zou 't waar zijn, datM. De Neve, katholiek gemeenteraadslid T-ei Gent, zijn demissie komt te geve 11 O" plaats te maken voor nen autisociali.-: Zoo te werk gaan is waarlijk den vrijen wil der kiezers tegenwerken. 0;IK, vriend E. H. Van Rysselbergh, pastoor van Orroir, dien men tot o.ygr oeuiga dagen erg ziek zegde, is opvoeden voet van genezing, maar de socialistische representant Smeets yan Scraing die zit in een slecht vel," Volgens Bimbria- ni, ne fameuzen ster- irekundigen uit Italië moet 't zacht weêr nog voortduren tot einde Februari maar met 't begin van Meert moet het al vervriezen wat onder Gods blauwen hemel staat! 't Is 't hopen dat die kerel zal mis zijn maar tegenwoordig moeten wij ons toch aan alle vieze spektakels ver wachten want teS.Petersburg heeft men nu den middel gevonden om uw portret te trekken van achter ne muur en de fotografie te pakken van 't binnenste van nen mensch zijn hand. De Bien Publicde gazet van 't Bisdom keurt ton volle de redevoering goed welke M. Woeste over eenige dagen te Verviers uitsprak tegen de demokraten. Ge vindt toch vieze posturen van menschen, als ge nu bepeist dat er te Weert een vrouwken kómt te sterven in den ou derdom van 96 jaren, met name Joan na Stolberg en dat ze van over 1'5 jaar hare doodskist bij eenen schrijnwerker had doen maken. JTot Ninove en Geeraardsbergen zeg gen de liberalen flak af, voor al wie 't hooren wil, dat het dank is aan onzen vierden man dat zij daar nu meester zijn op 't Stadhuis 1 Welke responsabiliteit. Ga mij daar mee ten oordeelen I Och erremenTot Kem- seke, vrijdag verleden nen boomsnoeier van St. Pauwels met name Van de Kerckhove op de tromp van eenen hoogen beuk gevallen en korts nadien een lijk, maai toch be recht, gelukkiglijk. 't Gouverne ment en wil geenen burgemeester noe men daar waar er slechts socialisten in den gemeenteraad zitten en wij geven 't gouvernement gelijk. Zoo 't schijnt zal onze Koningin den 10 Februariweer- om al te Spa zijn't mensch is nog al tijd slap en kamant en vraagt niets dan rust. Als de liberalen van Aalst de kamerzittingen willen bijwonen gaan ze bij de vierde man eene kaart vragen, nietwaar, Mijnheer G Maar alla, onze vierden moet toch op d'een of d'an- der manier zijne erkentelijkheid too- nen. Opgelet! Dees jaar telt Febru ari 29 dagen en Tistje, onzen ievervol- len verkooper van Nieuwenhove, krijgt in 't kort eene donkerblauwe muts mot koperen band, waarin zal staanDe Volksstem. Bravo 1 Leve ons St. Martens-kollegie! Twee leerlingen uit dit onderwijsgesticht, Gustaaf Peyn- saert van Lede en Rufin Brijs van Erembodegem, komen hun exaam af te leggen voor hulpcommis aan den ijze- renweg.

De Volksstem | 1896 | | pagina 1