Reis naar Congo BUITENLAND. De doolaards in Egypte. IENDERW1NDEKE. KOOKKUNST. II. de Kamers. HOFSTADE PLECHTIGE INHALING FRANKRIJK. Schoone erfenis. ITALIË. Zanardelli. Het itali- aaiïsche parlementslid Zanardelli, een van de leiders der oppositie in de Ka mer en oud minister, is lijdende aan eene longontsteking, die voor zijn leven doet vreezen. deppen en Brozen. WAEREBEKEn heeft van dijsdag Mgr Stillemans, bisschop van Gent, komt eene aanzienlijke som geld te zenden naar de Kristenen van Armenië die er toch zoo hevig vervolgd wor- den. Op bevel van onzen minis- ter van oorlog zullen er in 't kort duivenkijkers geplaats worden in de versterkte vestingen van Ant- werpen, Luik en Namen omdat ze in tijd van oorlog de duiven met de depêchen zullen gelasten. Zekere Jenson, ne luthersche predikant van Kopenhagen, komt zich tot het katholiek geloof te bekeeren, en de pio- cheur Willem Bouvy, die den dag der ramp van Ottignies den post van wissel wachter bediend had, is tot een jaar gevang veroordeeld. Prins Ferdi- dand van Bulgarië, als wij u mogen nen goeden raad geven, laat uwen zoon Boris toch niet her- doopen en opvoeden in den schismatieken rus- sischen Godsdienst, zie liever van uwen troon af qucerite primum regnum Dei, zoekt eerst en vooral het rijk Gods. Erembodegem haalt er eer af De stoet die Burgemeester De Cock Zondag is ko men afhalen aan 't huis van zijn schoonbroeder doktor Is. Bauwens tot Aalst, was waarlijk prach tig; maar wij zijn toch kurieus of Hofstade toekomende nog niet zal boven lig gen. Is dit nu toch waarlijk niet tegen 't zot worden? Niet min dan 27,000 aanvragen naar een kruis- ken of dekoratieken zijn er bij mi nister Schollaort toegekomen, doch 't dees is serieuserTot St. Gillis hebben op 2 Februari mijnheer enf madame Cretens-Van der Veken hunnen jubilé gevierd van 65 jaar getrouwd te zijn; mijnheer is 93 jaar en madame ken 83. BrrrWaar gaan we toch naartoe met de stelsels der socialisten? Te Gent, zaterdagna middag, M. Jules Van der Stegen, directeur in 't fabriek La Lyskomt uit zijnen bureau om naar huis te gaan, ne socialist voor werkstaking wegge zonden komt tot hem en vraagt om weer aangeno men te worden. M. de directeur weigert, de socia list haalt zijnen revolver te voorschijn, schiet drij vier keer zonder gevolg en wordt zelf doodelijk ge wond door M. Yan der Stegen die hem twee revol- i(> dien in zijn vel jaagt. En nu, beste rien- ga.' -wij daarmeê eindigen; weest werkzaam olijk, dat zijn immers twee groote artikels om •id en kristeüjk te blijven. Kibeladoeken. A:.,,elterre, woonemje tot .1- nderwiadeke, reed vrijdag 31e met eenen Eort gen kloppers of kloe- v-; naar Iddergem. N;u.- olijks door de s .«.u Nino- ve gereden, viel bij 1 bleeft -'-u mod Wat voor en -!J jlksken komt er daar tegenwoordig op Deud rwindeke?!!! Wij booven dat ec-a ionge snotneus van de plaats er M. den onderpastoor aangerand heelt op de straat en zottigheden geroepen; dat hij dan in eene herberg over zijne helden-roelandsche daad ging roemen, de' iet den snotterik op de straat en hij had r waarinniet gestolen. Tot zijne verontschuldi- egt men nu, dat het gemeen ventje bedron- ki u was Maar zatte mond spreekt waren grond. Wet voor een prutseken van een een manneken moet het dan toch wel wezen?!? van den heer POSSEMIERS, als Burge- f meester van Hofstade, op Zondag 9 Febru ari, toekomende. Vergadering aan het Gemeente- f huis van Hofstade om 1 uren stipt namiddag, om zich vandaar stoets gewijze stadswaarts te bege- ven. Of'ter zal spannen! De toebereidsels zijn kolossaal. DOOB den Eerweerden Heer Missionaris BAETEN, inboorling van Meire. 3 Wat van het volk van Las-Palmas geschreven? Over de zeden oordeelen, zou ik maar slecht durven; nogthans ik geloot dat het volk zedig is; de kleeding alleen zegt dit. Het arme volk is slor dig en vuil, het mansvolk heeft niets aan als een hemden broek en daarop een sluier, rijk en arm. Het vrouwvolk, de vuile uitgenomen, was zeer net gekleed, allen droegen een lang katoenen kleed, de eene een wit, de andere een rood ot blauw of ge kleurd, en op liet hoofd eene lange witte voile. Dit verschil moet men nog opmerken, dat deze die reeds van jaren zijn, allen in 't zwart waren, zwart kleed, zwarte voile. Waarvoor weet ik niet. Hoe den oi mutsen heb ik daar niet gezien. Het volk schijnt braaf en gedienstig te zijn, maar men moet op zijne poolen staan, en de hand op de beurs houden, want 't zijn dievenOm u een voorbeeld te geven: 's Middags gingen wij in het zelfde hotel eten; toen wij vertrokken betaalde ik, ik gaf de juiste som, maar zoo rap als de bliksem had de garQon een geldstuk van 2 1/2 frs. in zijnen zak gefoefeld, en begon dan te roepen, dat ik hem te weinig gegeven had; de sukkelaar mispakte hemik antwoordde u 'k kau niet verstaan en ik trok er van onder. Voor zijn drinkgeld kreeg hij eenen schoonen Salu Eene laatste bemerking De valeien en parken, waren nu niet schoon om zien, wij waren in het drooge jaargetijde en alzoo lag op die schoone plan ten wel eeuen vinger stof. Onze voerman van 's morgens kwam ons naar het hotel lialen. Onderweg wierden wij gevolgd door eene bende kinders, die riepen om dood om eene almoes te krijgen wij gaven eenige geldstuk ken, maar dit deed de compagnie der vragers ver meerderen, en hadden wij gewillig geweest om te geven, wij zouden onzen porte-monnaie wel ledig gekregen hebben. Toen zij bemerkten dat wij op hielden van geven, begonnen zij te roepen - V iva la Fransia Ze meenden ons daarmeê plezier te doen, maar als echte Vlamingen viel ons dit te gen, en wij leerden ze roepen Viva la Belgia hetgene zij met veel iever deden. Onze opvolgers zullen later hun hart voelen kloppen van blijdschap wanneer zij die arme kinderen zullen hooren roe pen u Viva la Belgia 1 n Want België, beste Fa milie en Vrienden, vergeet men niet gemakkelijk; men zij te Las-Palmas, in de Congo, 't is altijd Leve Belgiël en voor mij Leve Meire! Aan den boot-wWnen, zouden wij onzen porte- monuaie nog eens moeten openen hebben, maar als Priester dachten wij niet mogen meê te doen. Op het strand stonden daar nog een groot getal kinders, maar gansch naakt deze vroegen om een geldstuk in de zee te werpen men mocht het 5 tot (i meters ver de zee inwerpen, dan sprongen zij er van 3 meters hoogte in, schoten zich boven en kwamen 3 ot 4 minuten later, met het geldstuk in den mond, boven. Ziedaar, beste Familie en Vrienden, onze reis naar Las-Palmas. Wij hebben ons wel vermaakt eenen dag op 't land had ons gansch hersteld en wij waren bijzonderlijk goed gesteld om te lachen, bijzonderlijk toen wij tegen die mannen spaansch klapten; dit hebben wij veel gedaan en op eenige minuten waren wij de taal meester, maar op onze manier, wel te verstaan aan ieder woord hingen wij O of EO. Om 6 uren vertrok onze boot, en thans zijn wij wederom in zee tot vrijdag 20 September. De zee is zeer kalm en ons schip gaat goed vooruil. Vrijdag zullen wij blijven liggen te Sierra-Leone. Daar zal ik dezen brief trachten te verzenden en stof zoeken voor eenen anderen. Nota bene. Ik heb vergeten te zeggen, dat de kanarievogels daar zeer gemeen zijn en goedkoop zij vliegen daar in 't wild gelijk in Vlaanderen de musschen. Óver eenige dagen werd een armoe dig gekleed man op den boulevard des Capucines door eene duizeling overval len. Men bracht hem naar zijne woning, waar hij een paar dagen later stierf. M. P. bewoonde op de 6° verdieping van een gemeubeld hotel eene kamer van 50 fr. in de maand. Men onderzocht zijne papieren en men maakte eenen inventaris van zijne bezittingen. Men vond voor niet minder dan 1,800,000 fr. titels in bankbriefjes. M. P. die 77 jaar oud is, was ameri- kaan van geboorte. Men kent zijne familie niet. NEDERLAND. Hooge ouder dom. Te Weert is verleden week eene vrouw begraven, die naar men meende, 94 jaar oud was. Thans is echter uit de registers van den burgelijken stand ge bleken, dat Joanna Petronella Stollen - werek, zoo heette het oudje, geboren was den 17 October 1793. Ze was dus 102 jaar en 3 maanden. DUITSCHLAND. - Te Oberam- mergau. De houtsnijder, Joseph Mayer, die bij de drie laatste opvoerin gen van het passiespel in Oberam mer gau de rol van Christus vervulde, is een ongeluk overkomen, waardoor hij niet meer in staat zal zijn in de passiespelen mede te werken. Zijn linkerbeen is ver brijzeld door eenen boom, die van eenen wagen viel. RUSLAND. Een zonderlinge pro fessor. De deken der geneeskundige faculteit aan de hoogeschool te Dorpat, professor Wassiljew, is wegens algehee- le onbekwaamheid uit zijn ambt ontzet. De goede russische professor had geen zieken meer. Maar opdat de kliniek gasthuis, niet geheel en al leeg zou zijn, huurde de professor leegloopers, die als zieken in de bedden gingen lig gen. Amandel brood.(Su- AV15 per fijn)- Voor 1/2 kilo, fijne bloem, n e 0 m t hen 1/2 kilo brui nen meelsui- ker(doré)l/10 gesmolten boter, 2 heele eieren, een klein koffie- lepeltje bicar bonade, eenige druppeltjes epenée de cité, 1/10 zoete gepelde amandelen 1/20 bittere amandelen. Bewerkt alles met zeer weinig water moest de deeg, na goed doorwerkt te zijn, nog te slap zijn, werkt er nog bloem door. tot hij zeer hard weze, om er eene dikke Fancifer van te rollen, waar gij 's anderdaags dunne sneetjes afsnijdt en in den oven laat bakken. Beproelt het maar, vriendinnen, gij zult voor uwe moeite beloond wezen, want 't is lekker. Ebbata. Leest in voorgaand num mer Het aanbieden der spijzen ge schiedt met de linkerhand, aan de lin kerzijde van den gast. Ons Roese. JEPPEN. Eh Brozen jongen, gie kommandeur van 't menschdom, 'k meinde dat pitjen de dood met u scherreweg was BROZEN. Halteik, zelle kozijn, sivoplé, wa blieft er a JEPPEN. Jommer kozijn, 't is vier weken geleen da'k u gesjoerd heb, en'k heb hooren spreken van mankement aan de konstitutie. BROZEN. Awel, Jeppen, daar is iets van die flawenza, mensch, die ertische, aan mijn vel gehangen, en 't zakte azoo mee zijn momenten in mijn beenen, da'k mij aan mijne stoel moest vastklawieteren of 't docht mij da'k mee geheel de kon- terfoeillie door de planché rees. JEPPEN. Ziet ge wel da'k er iets van wist. Maar, Bro zen, gij die azoo nog ne kop zijt, wat beteekent allemaal die ramenagie en konterfoor dat ze nu aan de kiezing van Aalst willen maken BROZEN. Eh mor, kozijn, ge weet boe dat d'elemeuten bestaan van ne dweezen mensch. Verloren zijn, Jeppen, en geklopt dat 't stof uit hun broek vloog gelijk uit eene matras die drij keeren in de venditie gestaan heeft, en da niet kunnen verkroppen, eu na mee een gemaakte furie van vindikaviteit beginnen roepen van bedrog gelijk jongens die t'huis komen en geenen prijs en hebben. JEPPEN. Ai, djeumenis kinderen, koopt die jongeus om ne eens habeliekes 1 BROZEN. Maar kozijn, 's wijlens dat wij nu van elemen ten klappen, wat is't weer mee ons van zin? 't Dunkt mij dat de winter op zijn zokken is van de jaar. JEPPEN. Krieus eh, Brozen, maar't weer dat is azoo, dat zijn katarakten, 't is gelijk eene lier, er staan daar van alle liekes op. En d'apothekers hè, kozijn, die daar nu mee al die fleskes blijven zitten voor de wintermankementen. BROZEN. Dat en is niets, Jeppen, wat op flesschen is, en bederft niet. JEPPEN. Maar Brozen, a propos van flesschen, 't dunkt mij dat er in d'omstreken zooveel gestolen wordt? BROZEN. Promcntelijk, kozijn, ze moesten die dieven- rakaille d'handen afkappen. Dat is allemaal van da socialisten- goed da niet en laat liggen als 't geen dat 'theet en te zwaar is. Dat zij liever hunne catechismus leeren en 't nieuw en 't oud testament. JEPPEN. Goed gesproken. En de gazetten van de visch- mijn die al drij jaar zoo schrikkelijk uitgevallen zijn op 't oud testament en gezeid dat het weg moest. BROZEN. Awée da zijn apeprée socialisten,eh waar, Jep pen. 't Zijn socialisten die in de frisko staan maar die rap in d'olieverf moesten komen. JEPPEN. D'hooveerdij is die koppen meester, kozijn, en die mannen hun geloof en onderdanigheid en hangt hier en daar mee een draaiken maar aan een, gelijk da goed van vijf ellen voor ne frank. BROZEN. Voor ftotton vrees ik, Jeppen, maar tot later alia, want als ik daar van begin..., JEPPEN.—Totfteusja, 'k zal in'tpassant nog ne keer komen aansteken. Nonkel. tot donderdag Pater Thomas, Capucien van Enghien, gehad om er de geloovi- gen door zijne predikatiën te bereiden tot het vieren van de plechtigheid der Gedurige Aanbidding, die er op Sint Amaudusdag, verleden donderdag, met allen mogelijken luister plaats had. Volk met de macht en godvruchtigheid dat het stichtend was 1 Q-TJIDO DOOR QEZELLE. 29 Diphilus en had geen ooge van zijn meester ge slegen, al den tijd dat dit gebeurende was, te we ten heel weinige stonden, en nu zag hij tot zijne allergrootste blijdschap dat al de mannen naar 't eiland zwommen, op eenen na, die naar 't land uitzette. De boot was bij vader in een woord spre- kens. Hier uw hand, heere, riep Stratonicos, dat wij u uithalen, pak vast, hier 1 Vader klampte zijne hand aan den boord van 't schip, zonder te verstaan wie hem helpen wilde maar wanneer hij eene minute daarna zijn eigen aan land gevoelde, en dat de kemels bij hem ston den, en Diphilus, daar wierden weinig woorden verkwist om hem alles wijs te maken en te doen verstaan. De gouverneur's matroozen, 't volk op 't eiland en de man die nog aan 't zwemmen was naar den oever zelve, als zij geware wierden wat het opzet was, zoo begosten zij te tieren eq te zweren, bij al de goden, godinnen en godtjes die h innen alma- (Jedrukt bij Julius De Meester, te.Ro nak stonden, dat ze zouden wrake gehaald hebben Maar't is gemakkelijker zweren als het gezworen stuk begaan, want, terwijl zij bezig waren met de twee soldaten, die gewapend en geharnasd waren, uittevisschen, en't en schilde niet of ze ver smoorden alle twee 1 voerde Stratonicus op zijn gemak en triomphantelijk zijn schipken riviere- waarts op, de kemeldrijvers gingen ook aldaar voort, en vader en Diphilus, op hunne beesten geklommen, hielpen ze, met stem en handgevlei, voorwaards in het bloote. EUTHYMIUS. Als Caius en zijn volk in don smoor zaten, waardoor wij zoo wonderlijk gered bleeven, en als zij geware wierden dat er voor alsnu geen vangen aan ons en was, en dat er eene hoogere macht als de hunne tusschen kwamen, die zulk eenen onver- wachten tegenstand deed ontstaan, zoo wierden zij kwaad en boos dat het niet zeggelijk en is. Gram zoo zij waren, wierden zij nog gramstooriger om dat zij niets te doen en hadden, en om dat zij meenden dat wij tooveren konden en hen overtroffen in doortraptheid en zoo geviel 't dat zij op zekeren keer bijkans handgemeen wierilen onder hen. Als de smoor optrok, en dat deed hij zoo onvoorziens als hij opgekomen was, was'f zoo gij al weet, al v erlorengezocht waar wij belonden waren. Zij liepen verre en by, over bergen dal, kroopeu op a Tot Pollaere hebben er hun 4 op 7 ingelot. lm Appelterre is gelukkig geweestOp 13 zijn 1>W I lllv" er 2 in en een twijfeleer. Te Aspelaere op 9 3 in en een twijfeleer. Ninove heeft er 20 in op 72; 't is iets meer dan 1 soldaat op 4 lotelingen. iedere hoogte van waar zij dachten ver der te kunnen zien, zij gingen eu zweet ten door de zoelte van dien heeton dag, en als 't avond wierd bevonden zij niet nader hun doel en waren als den eersten stond dat zij uitgezet hadden in de wil- dernisse. Wel 1 zei Caius droefgeestig, honderdman heeft gezeid dat wij moes ten met het vallen van den avond bij die palme zijn die over dezen kelder staat, en, keeren wij niet raggewaards, wij kunnen missen en den geheelen nacht hier blijven dolen. Dat de goden de wildernisse, en den smoor, en de Mazareeuwen, en hunne tooverye en al verdoen 1 Zoo, de soldaten kwamen op hunne stappen terug en 't en was niet verre na zonnen ondergang als zij aan de pal- me kwamen. Daar wierd het hun bekend gemaakt dat vader gevangen was, met eene wacht van vier soldaten naar Ze- ricah gezonden, en van daar naar Egyp- ten. De honderdman was daar nog met het meeste deel van zijn volk, en Caius vertelde hem, kwaad genoeg, hoe 't met zijne tocht afgeloopcn was. Ja, zei de honderdman, geeft mij vijanden te bevechten die effen door en recht voor de vuist zijn, en 'tis mij ge lijk met hoevelen dat zij komen, maar als 't op tooveraars aankomt en die der zwarte kuste kunnen, dat, is dan een ander paar mouwen. Ëempronius en Curtius en zya nog niot ingekomen 22 bres en vond er den heldendood. Bestookten insgelijks den vijand Hendrik en Godfried van Assche, Arnold van Oudenaarde, Theodoor van Diksmuide, Erembald van Brugge, Walter van Nijvel, Segher van Kortrijk, Gontran van Brussel en Gislebert van Gent. Ik wed, dat ieder dezer strijdmakkers Boudewijn, evenals ik, bij den eersten oogopslag herkent. Uw vader en bij deze woorden stond Daniël op sneuvelde voorde verlossing van het H. Grafgij, Iwein, zult uw leven wagen voor de verlossing van het vaderland I Iwein sprong geestdriftig recht en sprak in vervoe ring Dat zal 1 Hetzelfde bloed stroomt in onze ade ren, o mijn vriend, en voor dezelfde heilige zaak zal het, desnoods, uit de bekomen wonden gulpen. Ja, dat zweer ik 1 Die belofte doe ik insgelijks gestand. Ik ben uw eedgenoot 1 En de dapperen sloegen, tot eedaflegging, hand in hand en namen, diep ontroerd, afscheid van malkaar. Ziet, ziet gij dat burchtslot, zoo vast en zoo hoog Willem Bilderdyk, Sint Albaan koene daden den lezer voor oogen is het geraden een woord te reppen over het voorvaderlijk verblijf der graven van Aalst. Het kasteel, eerstdaags het tooneel van verrassende gebeurtenissen, verhief zijn indrukwekkend gevaarte, ten oosten der stad, op huidig Gasthuis, (i) Eer worden Iwein's gesteld, eenen heuvel, juist achter het ji De fabriek der familie PMoens beslaat thans de plaats tfaa beroemd slot stondVoortijds droeg die plaats den naam NKOFKSB&RO of bfiRG BKRÖ Of BURCHT'

De Volksstem | 1896 | | pagina 2