VARIA. NIEUWS VAN AALST BINNENLAND. OVERBOELARE. „"SS KERKELIJK NIEUWS. BE/IEF VERGADERINGEN TE AALST. 8M8ik van Z. D. Hoogweerdigheid Mgr Stillemans, tegen de Daenspartij, in het arrondissement van Gent. Op Zondag laatstleden werd in al de kerken van het arrondissement Gent het volgende stuk afgelezen Z. H. de bisschop gelast ons de volgende waarschu wing te doen aan de geloovigen onzer parochie Ingezien het kwaad in deze streek veroorzaakt door weekbladen, waarvan de opstellers zich katholiek verklaren en nochtans weigeren Z. H. den Paus en de bisschoppen te volgen, mogen wij, hoe pijnlijk deze plicht ons ook valle, niet langer meer uitstellen de ge loovigen tegen het lezen van dergelijke bladen te waar schuwen. Zulke schriften moeten voor gevolg hebben de verdeeldheid onder de katholieken, de vijandschap der eene klas tegen de andere, de benadeeling der belangen zelve van de werkende klassen aan de welke, gelijk het algemeen bekend is, de geestelijke overheid diep ver kleefd is. Wij hebben vertrouwen dat de geloovige naar de stem hunner geestelijke overheid zullen luisteren liever dan naar de gevaarlijke taal van verdwaalden, die wei geren de richting van vrede en van rechtveerdigheid te volgen, hun door den H. Vader en door de belgische bisschoppen aangewezen en voorgeschreven. f ANTONIUS, Bisschop van Gent. HOUTBEWERKERSBOND. Verleden Zondag had de inhuldiging plaats van den prachtigen Kartel der Anti-socia listische Houtbewerkers. Terzelvertijde nam deze bloeiende Vakvereeniging de gelegenheid waar, om haren Voorzitter, den heer Jan De Somer, een prachtig kunstwerk,als geschenk aan te bieden. 's Namiddags, om 2 uren, vergaderden de Leden in groot getal bij hun Medelid, M. De Smedt, Brusselschensteenweg, en trokken vandaar, voorafgegaan van trommelaars en kla roenblazers, naar de woning des Voorzitters, alwaar de over handiging van het geschenk geschiedde en de volgende gele genheidsaanspraak gehouden weid Geachte heer Voorzitter, Vroeger toen onze voorouders ten strijde trokken voor hunnen godsdienst, voor hun vaderland, voor hun recht, dan droegen zij aan het hoofd hunner scharen het kenmerk hunner zelfstandigheid, dan dorsten die helden aan hun hoofd den naam doen schitteren op den welken zij Her waren, den naam dien zij achtten, dien zy beminden, dien zij zouden verdedigen. Hewel wij ook, wij, die roemen op de voorvaderen van vroeger; wij huldigen heden het zinnebeeld onzer inrichting, het teeken onzer verbroederingdoch tevens valt ons ook heden de eer, of om beter te zeggen het genoegen te beurt, in U, geachte heer Voorzitter, te vie ren dengene die op 17 November laatst, door den wil uwer mede broeders, door den wil uwer vrienden, door den wil der Aelsterschë bevolking, in het bestuur onzer stad werd gebracht; in U vieren wij dengene die zijn woord gaf steeds op de bres te zijn om zijne mede werkers des Houtbewerkersbonds en andere Vakvcreenigingen ter hulp te springen en ze op alle wijzen vooruit te helpen. Volherd, heer Voorzitter, zooals gij begonnen hebt; volbreng de taak die gij U opgelegd hebt zooals zij door U aangevangen is en al ler dank zal uw deel wezen Dat dit nèderig geschenk voor U weze als eene ketting die ons aan elkander verbindt, dat het hert, dat deszelfs voetstuk bekleedt als het zinnebeeld weze der hoop die wij in U stellen op de toekomst ter ver betering van onzen stand, ter opbeuring onzes bonds en van allen die onze belangen en die onzer dierbare moederstad deelen. Lang leve onze heer Voorzitter Lang leve de heer Jan De Somer. Bestuur en Leden des Houtbewerkersbond. M. De Somer, zichtbaar ontroerd, bedankte in welgepaste woorden. Daarna bracht men een bezoek bij de Stielgenoten- Herbergiers. De zóo welgelukte feest werd eindelijk in het lo kaal, bij M. Alph. Van denEynde gesloten, met eene warme aanmoediging om het ingeslagen pad te blijven betreden, en den wensch om krachtiger dan ooit op de bres te blijven voor de wederzijdsche plichten en rechten van werkman en patroon. 23 De oorsprong van dit slot is tot nog toe door eene diepe duisternis omhuld. Wie bouwde het De Gothen, zoo luidt het antwoord van de Meyer, Marchantius, Guiccardini en Sanderus. Die burcht werd in 411 volgens de Meyer, in 489 naar anderen gebouwd, om, als versterkte plaats, eenigen tijd aan de vijandelijke overmacht der Wandalen het hoofd te bieden. Zelfs onbemand, kon hij wellicht aan een onverwachten aanval dezer roofzieke barbaren weder- staan, en, door eene uitgelezen bezetting verdedigd, hunne drommen vóór zijne bolwerken ophouden.Deze denkwijze blijkt onjuist U zijn, want de Gothen heb ben nooit Vlaanderen'® grond betreden. Daarenboven, die volksstam, tuk op buit en moord, leefde van plun dering, verwoesting, vernieling. Bij zijnen doortocht re zen geen sterkten op, maar lagen huizen en burchten gesloopt, tot eenen puinhoop geschoten. Onderscheidene geleerden, onder anderen Warnkoe- nig en kanunnik de Bast, meenen, dat de Ro meinen de grondleggers van het aloud slot zijn. Om hunne bewering te staven, maken zij gewag van ette lijke oudheden in de omstreken van Aalst opgedolven. Deze voorwerpen leveren enkel het bewijs op, dat het Land van Aalst bereids ten tijde der wereldbedwingers bevolkt was. De zilveren gedenkpenningen der keizers Vespasiaan en Domitiaan, te Aalst zelf ontdekt, betoo- gen niets meer. In t voorbijgaan zij de lijst der oudheidkundige voorwerpen medegedeeld, welke, naar de Vlaminck, in het omliggende van Aalst en Dendermonde op verschil lende tijdstippen werden opgegraven Te Berlare Romeinsche munten van keizer Posthumiuste Mespe- laaredelgesteenten, 1600 Romeinsche munten, Galli sche munten en een Romeinsch kampte Hamme een onderbouw en kleine voorwerpen van Romeinsche herkomstte St.-Amands eene munt van Antonius ANTWERPEN. Jonge avonturier. Op 28 Januari verdween uit zijn ge boortedorp Marcinelle, bij Charleroi, een 12jarige. schoolknaap, Jozef Pon- sart genaamd, die de school had ver zuimd en niet naar zijne woning durfde terugkeeren, uit vrees voor straf van zijn vader. De policie van verschillende steden was hiervan verwittigd en den vader van den jongen doorzocht het land, om een spoor van den vluchteling te vin den. Zoo kwam de man te Antwerpen, waar hij zich tot de policie wendde, die hem, daar hij het signalement van den jon gen had, poogde in zijne opzoekingen te helpen. Nu, gisteren morgend, toen de met sers, die in de 4® wijk aan eenen bouw werken, aan den arbeid gingen, vonden zij in den kelder eenen knaap meer dood dan levend van honger en kou. Daar de jongen enkel walenfransch kon spreken, verwittigden de werkliê de policie der wijk en deze herkende in den vondeling den vermisten Ponsart. Men bracht hem naar het hoofdbu reel, en men gaf hem daar een plaatske naast de warme stoof, bij een teiloor boterhammen, waarin hij beet tot over de 00ren. I)at bracht hem op zijn plooi en men kon hem ondervragen. Toen men van hem wilde weten wat hij sedert zijne vlucht gegeten had, ant woordde hij niets. Ook beweerde hij, nergens geslapen te hebben en zelfs niet te weten dat hij in Antwerpen was. Hij zou, zonder te weten waarheen hij doold de honderd kilometers, die hem van zijne gemeente scheiden, te voet hebben afgelegd, zonder slapen of eten! Dit is echter moeielijk aan te nemen. Toen vroeg hij eenen borstel om zij ne schoenen wat op te poetsen, daar hij toch zóó niet naar Congo kon vertrek ken!... De jongen zal nu door zijnen vader terug naar huis worden gebracht. Loting. Het laagste nummer bij de aanstaande loting te Antwerpen zal zijn 614. Er zijn in 't geheel dees jaar 2154 lotelingen ingeschreven. wij hier de inhaling van onzen achtba ren Burgemeester Van Mello. Het feest door een allorpuikste weder begunstigd is ten volle welgelukt, ja zelfs heeft on ze verwachting overtroffen. Ge moet immers weten dat. ons nieuw gemeente bestuur nu uit 8 katholieken bestaat te gen 1 geus,en dat het vroeger gansch het tegenovergestelde was. Nu, die bui- tengecijferde kunnen het nog niet ver staan dat hun rijk uit is, en de razernij heeft ze aangezet om met wat kleingees- geestigheden voor den dag te komen. Maar wel Heere toch, wat zijn onze ge kozenen ferm gewroken van al wat het nijdig hart der geuzerij nu uitspuwde sinds eenige dagen Meer dan 50 ruiters, een twintigtal rijtuigen, 4 maatschappijen van de gemeente, ons flink Xaverianen muziek met 70 spelende leden, welgepaste jaar schriften op alle huizen, triomfbogen in alle straten, een tiental bloemtuilen en welkomgroeten door de verschillende korpsen en wijken der gemeente aange boden eene ontzaggelijke menigte volks van alle kanten toegestroomd un waar de stoet met moeite eenen weg door kon banen, zou dit niet alles zijn wat men kan wenschen? Ja, 't had ieders verwach ting overtroffen, en wij mogen met fier heid daaruit besluiten dat Overboelare heeft getoond dat het aan zijn hoofd ee nen man heeft gesteld in wien het met recht betrouwen stelt. Zijn die snullen van geuzen nu niet kontent, wij, katholieke burgers zijn het zooveel te meer, en al dien rimram die nu uit het nijdig hart der volksverdruk kers vloeit dat zal koelen zonder bla zen wij roepen intusschenLeve lang onzen Burgervader Van Mello zouden zij ook wel betooverd^ zijn? 'k wist wonderMaar, betooverd of niet, wij gaan met onze slinkere hand wachten van 'teten. En hij was zijn woord getrouw. Het avondmaal, de kemels die van den morgen van Zericah gekomen waren hadden 't meê gebracht herstelde de geestigheid onder de soldaten. Wij heb ben ten minsten al 't hoofd van de bende, en de belooninge stond op hem, zei Caius. 't Is waar, zei de honderdman, maar wij zullen de andere ook wel krij gen laat ons hier nog een dag of twee doorbrengen, 't is een goed kwartier. De mannen diesvoïgens, nadat zij 't gat wijder gegraven hadden, aan den kant van den berg kroopen erin en be zorgden te wege hunne nachtbehbeften. Pedo, die min of meer beschaamd was over zijne voorige onwaakzaamheid, scheen nu alles te willen herstellen met zijne dobbele oplettendheid. Hij beval dat de leeder zou lot gemaakt worden en in den kelder gebrachthij stelde twee schildwachten aan den ingang langs den bergkant, en een in de openin- ge langs den rechtopstaanden rotsmuur, 't Was donker nacht Pedo wilde dat men eenigen tijd de trompette stak, bo ven op de hoogte, zoo dat de twee solda ten die gemist wierden den weg zouden vinden, indien zij het bij geval hooren mochten en als hij de twee gekwetsten doea bezorgea had ea zelve er eenige p i Tist. Schoon aankoopje gedaan. X clllOir. Jozef. Ge vergeet ons Domien Wat dunkt uvan onzen vierden, hé Lode, 't Spijt ons, maar er en is niets aan te doen. T. kEn is toch maar uitgesteld, zelle! Nonkel. Heb dank alles wel ontvangen Dijnsdag was 't rudbreal, zelle Snoeck. Ge moest dijnsdag in de kamers geweest zij. Jan. De aanhouders die winnen. Sus. Wij verwachten veel van u. Sixtus. Petrus zal in 't kort komen. A. B. Alles wel. Vr. V. G. Alles in het pak. Het boek is mij nog niet toegekomen. M. J. B. te O. Alles is nu juist aangeteekend. Dank voor uwe moeite. Wed. S. teErpe. 't Is zeker, dat de gazetten achtergehouden worden. Ge moet eene klacht in dienen bij het postbesluur en er niet op wachten, M. J.B. V. L. te O. Moesten de kopij verkorten ze kwam ons toe woensd. avond, dus te laat. ANTI-SOCIALISTISCHE VAKVEREENI- GINGEN. Het Bestuur verzoekt zeer drin gend, den leden heden Zondag namiddag, om 3 uren namiddag, in het hoofdlokaal komen deel te nemen aan de Herkiezing van het Bestuur. De voorstelling der kandidaten, evenals deze der uittredende bestuurleden,zullen moeten voor zien zijn van 5 handteekens. Wie zonder wet tige rede$afwezig blijft, verbeurt eene boet van 0,25 centiemen. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter P. Van Nuffel. F. De Trog. BIEENTEELT. Zondag, 9 dezer vergadert St. Am- brosiusgilde, inden «Posthoorn,» ten 2 Ïl2 's achternoens. Voor 2 franken 's jaars is men lid en men bekomt maandelijks het tijdschrift De Bieënvriend, men mag gratis meéloten voor 40 franken pryzen artikels voor bieënliefhebbers. Zondag is het prijsloting. De nieuwe leden doen meé. Er zal gesproken worden over de machtige tentoon stelling in September te geven te Aalst. Deftige GildeZe telt 4 priesters, vijf advokaten en drij doctoors, verders al de standen der Maatschappij Och erremen Iu de pupillenschool, tot Aalst, Phile- monksken Van Aerschot Zondag opstaan met eene zeere keel, ten elf uren den aalmoezenier E. H. De Ridder sito, sito, met zever haasten moeten gaan berechten en 't manneken 's avonds, om 8 uren, al een lijk zijn. Tot Moorscl is overleden mevrouw Nackers, moeder van den Z. H. Pater Rector van 't Kollegie der Jesuieten t'Aalstde ziel dezer voorbeeldige Vrouw ruste in vrede bij den Heer. Denderwindeke en heeft maar sober- kes gelotOp 24 lotelingen maar 14 uit 't zou kunnen beter zijn. Maunekos, mannekes van St-Niklaas, g'hebt daar een spijtig artikelken ge schreven houdt u om de liefde Gods met geene. Kristene demokraten bezig weest vlakaf katholiek en niet als katholiek en tracht eerst en vooral de socialisten van uw stadhuis te kegelen, want ont houdt het goed Die met vuur speelt verbrandt zich vroeg of laat. Och God Die droeve lotings- dagen I Zaterdag, op de loting van Oudenaarde, de lotelingen van Eename, anders brave jongens, versmoord in den drank, ten 7 ure naar huis suk kelen onderwege ruzie krijgen, de messen trek ken en een van hen doodgestoken worden. Ja, ja, 't is zoo dijnsdag in de Kamers heeft het woord van liberaal en socialist geklonken uit een pries- tersmond. Vrienden van 't Stemmeken opgelet, zelle, en den brief gelezen van onzen Doorl. Bis- sehop tegen de Daenspartij die brief is bijzonder lijk gericht tegen de gazet het Rechtgazet van Plancquaert, een der medekandidaten van de vierde man. Maar nu, 't grootste nieuws vau al Ons STEMMEKEN, ons geliefd Stemmeken, heeft dijnsdag besproken geweest in de Kamers door den vierden man voor al de gal die hij tegen ons heeft uitgespuwd, bedanken wij hem uit ter harte Maar denkt eens Kon er ons toch eene grootere eer te beurt vallen Neen, wij en hadden het nooit niet durven droomen en zeggen, dat M. Janssens van St-Niklaas tegen den vierden in volle Kamers uit riep dat hij het recht niet en had zich kristen demokraat te noemen.» Eu toch maar altijd voort gaan met beweren, en uit te vallen tegen al wat deftig en eerlijk is in geheel 't land alia, alia, die sukkelaar heeft dijnsdag in de Kamers zijne eigene lijkrede uitgesproken. Hofstade, Hofstadc Hoe droef was 't daar woensdag op de begrafenis van Leonarken Daelman, leerling van St-Martens- gesticht tot Aalst. Nog maar 13 jaar oud zijn, d. hoop van brave ouders, geacht en bemind van meesters en leerlingen en na slechts eenige dagen ziekte reeds bij den Heer geroepen donderdag om 9 uren wordt er nog eene Solemneele Ziel mis aldaar gezongen door de leerlingen van voor meld gesticht die de begrafenis van hunne mede leerling woensdag verleden reeds bijwoonden. Al wie in perfektie wil zien baraksken spelen van groote kinderen, moet malgré naar Aalst komen Na elke vertooning worden er diplomas uitgedeeld van acteur overd' half deur een eerste prijs wordt telkens toegekend onder de leden van 't baraksken, aan dengenen die, op de flamakkigste wijze, kan zeggen Dag, M. Péteris. 't Is er leutig, alia niet als de compagnie die er ne mensch wat geneert, maar ge moet peizen, dat de Kermis wel wat pijn waard is. DAGWIJZER. Zondag 9 Febbuabi. H. Adalardus abt, ge boren te Huysse, bij Oudenaarde. Maandag 10. II. Scholastica, maagd, zuster van de H. Benedictus. Dijnsdag 11. H. Fharildis, maagd, zuster van de 11. Gudula en H. Reinidus. Woensdag 12. H. Vedastus, bisschop, (in 't franscb Gaston.) Dondekdag 13. H. Raymondus. Veijdag 14. H. Titus deze Heilige werd be keerd door den H. Apostel Paulus en door hem als reisgezel aangenomen. Zaterdag 16. H. Cyrillus, bisschop van Alexandrië. Oude postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter band stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. woorden tegen gesproken, om ze te troosten, zoo ging hij in de rustte, en de anderen ook. Zij hadden nogtans nauwelijks eene halve uur in dommelinge van slaap gelegen, als er een luid geschreeuw van uit de wallen opkwam. Wat is 't Filvius vroeg de honderdman, die seffens wakker en op de beenen was. Onze twee gasten, met eenen gevangene, was de antwoorde van de schildwacht. Zegt dat ze hier komen I zei Pedro, die nu bij den mond van den kelder gekomen was. Is dat gij Sempronius vroeg hij voort, kijkende in den don keren nacht. Ja wel, honderdman, hernam de soldaat, en wij hebben een gevangen. Man of vrouwe Een oud man, antwoordde Sempronius. Zendt nog een man of twee om hem in ons kasteel te helpen en langs de steene wegels te leeren gaan, want geraken wij hem eens kwijt, wij en krijgen hem niet weêr, van den nacht is het juist zoo don ker als in de helle. Caius en Fluvius, zei Pedo, neemt die tooitse, ontsteekt ze, en gaat ze daarmeê tegen, maar ziet, «ilat gij niet en verdoolt. Omtrent eene halve ure nadien kwamen er stemmen deze twee afgezonden soldaten wederom opwaards, en de honderdman giug ze in 't gemoet. Brengt hem binnen, zcide hijwaar hebt ge hem gevonden en hoe komt het dat gy hier zoo la in SK. (pEl, lELÈifBOJ»), 1° UitBEÜf ".L - Onze koningin i.-; etjji weinig beter Hie zal waarschijnlijk; U 'm- welijk van -p-iuses-jL Henriette bijwoonun, 2° Uit SeBaJM IfcPg 200 koolmijnen Éjjjw in werkstaking ^dert maandag. 3° Uit Lissabon.- - Het onderzoek h ft vastgesteld dat i .V-U- der van den arfhfL'** tegen den Koning va.i Portugal, zinnelo was, L 4° Uit Beieren. Dynsc lingen Laureyssen-De Pron van 50 jaar getrouwd. 5° Uit Venetie. De gn Herion zijn ten gronde afgebrane 6° Uit Aabtre. Eene heele te' i ie nvondie- ven zijn hier gelukkiglijk aangehouden 7° Uit Mechelen. Ileiligschenderij I Het beeld van O. L. Vrouw, dat aan den hoek der Schouteth bd Peperstraat hangt, is omvergewor pen geweest en in stukken gestampt. 8" Uit Lebbeke. -- De jaarwedde van den poli- ciekommissaris is gebracht op 1650 franken. 7° Uit Cannes. De minister de Burlet is vol komen genezen binnen een paar weken zal hij naar Brussel weêrkeeren. 10° Uit Boom.Twee lotelingen droegen in ons kanton beiden den naam van Maes Petrus August. Wie van de twee laatst moest loten, trok eerst nummer 298. Nu bemerkte men de vergissing en de ioter moest opnieuw beginnen. Gelukkig kreeg hij 300 nog meer er uit dan den eersten keer. V 'V -u de echte- i.'tai'é gevierd A ieken te zijt? Wij hebben onzen weg verloren, zei Sempro nius, en wij doolden geheel den dag tot dat wij bij donkerlingen dien ouden man betraapt hebben, en van ons leven en zouden wij terecht gekomen zijn, had hij zelt ons niet aangeboden van ons te leeden, zoohaast als hij wist waar wij naartoe moesten. Een Christen dan? vroeg Pedo. Zeker, een Christen, riep Caius, die nu in den kelder komende was, en, bij Hercules,'t is dat eigenste oud manneken dat wij bij de andere gezien bebbeu, eer de smoor opkwam in den mor genstond. Wij hebben ze nu voorzeker, waut hij moet weten waar zij zitten. En, weet bij 't, hij zal klappen I zei Sempro nius, de oude dompelaar. Ja, hij zal bovendien wel moeten, zei de hon derdman en zoo hij dat zei, ging hij den kelder binnen. Euthymius was dien avond zelf gepakt geweest, juist nadien dat bij zijn avond gebed gedaan had en ging slapen gaan, Eenen nacht onder de kappe des Hemels slapen dat en was geen ongewone gebeur- tenisse in 't leven van den ouden eréhiijt; en hij moest dien dag moe en mat van werken en slaven zijn: als de honderdman den kelder binnen trad zat hij op den grond, en hij had nauwelijks krach ten genoeg om over end te slaande soldaten had den hem met de meeste moeite van de wereld tot zoo hooge gekregen. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1896 | | pagina 3