^rnfri IWEIN VAN AALST. 2 JAAR N' 58. WIE? WIE? 4? mm ZATERDAG 15 FEBRUARI 1896. VASTENAVOND. Droeve waarheid. Aan Ninove en Omtrek Aalst, W& Ninove, Oruhkrr-UitQeoer i flctrus Han ttuffcl, ffcopolöstraat, t9. tt Slalut 2?en abonnement voor gansch Be gië, franc te huts, kost 2,60 per laar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, iaeturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorlen van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zyn. Zondag toekomende beginnen de vasten- avonddagen I Helaas 1 hoeveel zuurgewonnen centen, week voor week sinds e£n jaar in den «X spaarpot saamgegaard, zullen er alsdan nutteloos verteerd worden aan drank en I spelhoeveel schandalen en verergerriis- I sen zullen er weerom al niet gegeven wor- I den hoevelen zullen er op bals en nacht- I vergaderingen van allen aard en hunne I gezondheid benadeeligen en hunne deugd onder de voeten trappen 1 Hagen van dronkenschap en ontucht, oorzaak van twist en I tweedracht in de huisgezinnen, hoeveel bittere tranen ontperst ge jaarlijks niet aan tal van jongelingen die gij 't kwaad aan- j leert dat hun tot dan toe nog nog onbekend was, en in wiens zedig hart gij een vergif laat druppen dat hetzelfde moet ver- kankeren? Maar hoe is 't mogelijk, zult ge mij vragen, beste lezers, dat een redelijk menscb zijne persoonlijke weerdigheid aflegge, om zich onder een momsel te verschuilen Ah 1 denkt niet dat hij zulks doet tot plezier en vermaak van een ander 1 Verre van daar 1 Hij doet dit om onbekend van iedereen, zich aan daden durven plichtig maken die hij schaamteloos op andere dagen niet en zou durven verrichten, ja, om den vrijen teugel zoo te mogen vieren aan al zijne driften zonder er de verantwoorde lijkheid te moeten van dragen voor de menschen. Is het immers niet ergernis, al wat men met die dagen op straat ziet en hoort, en bijgevolg ook gevaar, al wat men ont moet? Doch, welk mag wel de oorsprong zijn van al de baldadigheden die op die dagen gebeuren Zoo 't schijnt, veroorloofde het kristen volk zich van in het begin eenige uitspanning en eerlijk vermaak, ter gelegenheid van den vastenavond, omdat het met Asschen Woensdag een leven van boetplegiug en van versterving moest beginnen. Zoo eene gewoonte was voorzeker prijsbaar, en 't is daarom ook nog dat ter gelegenheid van de vastenavonddagen in GESCHIEDKUNDIG VERHAAL Dr Is. Bauwens. Nauwelijks was Daniël den burcht uitgereden, of jde Heer van Aalst hield zich, opgeruimd en ijverig, net het voorbereiden van een deftig onthaal voor Dirk Lauretta onledig. Zoolang die drukke bezigheid zijne pandacht vergde en zijnen geest inspande, verliepen de uren onopgemerkt. Maar, eens dat dringend werk vol trokken, baarde hem elke andere verrichting allengskens verzin en afkeer. Naarmate het uur vorderde, begon hem alles te verdrietenen, toen de dag stilletjes aan etnde spoedde, had Iwein rust noch duur meer Tevergeefs doorwandelde hij, om zich te verzetten, de «verschillende vertrekken van het kasteel beklom m'eer- - Jnaals het kijktorentje ging op de galerij van den ■ngmuurbetrad den binnenhof in alle richtingen Verveling en ongeduld volgden alom zijne stappen. De tijd valt een ieder lang, die ongedurig iets goeds ver beidt, e«n heilgevend bezoek te gemoet ziet. Hoe fioest de tijd dan gerekt schijnen aan Iwein en de ben als eeuwen zoo langOp wie wachtte hij immers? Was het op geen gehefkoosden vorst, voor wiens erf recht h,j zijn leven wilde verpanden; op geenen prins, v.ens troonsbeklimming de verlossing van Vlaanderen voorspelde Was het op geenen engel van schoonheid en goedheid, wiens lelieblanke hand hij, het gemoed |ntroerd, het hart geschokt, kussen zou Zóo verdiept was Iwein in zijne gedachten, dat hii es onbewust, den burcht verliet en doelloos de stad oorkruiste. Die tocht echter was eene onaanmerkelijke ydkortmg, dewijl Aalst toenmaals maar een kleinen mvang had. De oppervlakte gronds, door de vesting uren omsloten en eeuwen lang onveranderd gebleven. katholieke kringen en patronagiën alle sooiten van feestengegeven worden, die zoo niet alleenlijk alle goede kristenen, en bijzonderlijk de jeugd een dettig verzet verschaffen, maar hen daarbij nog van de straat houdt. Ook Sedert dat de vastenavonddagen in ware Bac- chiisfeesten zijn veranderd, achten alle ware kriste nen het zich eenen plicht door eene drijdaagsche aanbidding van het heilig Sakrament al de oneer te herstellen welk God op deze dagen wordt aan gedaan. In den loop der zestiende eeuw werd dit gebed van veertig uren te Milanen, in Italië, ingevoerd en door verschillige Pauzen onder andere Clemens Mil en Pius VI, zeer aanbevolen en met vele geestelijke gunsten verrijkt. Ontbreken wij dan aan onze heilige plichten op deze dagen niet Dat eenieder van ons ten minsten een uurken voor 't Heilig Sacrament ga bidden, om zoo die ijselijke godslasteringen uit te boeten waarvan hui zen, straten en openbare plaatsen weergalmen, die den hemel tergen en God dwingen de onteering van zijnen heiligen naam op 't menschdom te wreken. Dat den dag door onze ootmoedige bede aan den voet van het altaar als een welriekende wierook ten hemel opstijge terwijl zoo vele ongelukkigen aan Jesus' lietde beantwoorden met verachting, aan zijne weldaden met ondankbaarheid, en aan zijne gratiën met zonden en boosheden. Dan ten minste zullen wij de voldoening smaken van eenen welvolbrachten plicht, en zullen wij in waren geest van geloof den veertigdaagschen vasten kunnen aanvangen. Jefken. (Veevolg). Daar de 4' man al de palen der schaamteloosheid te buiten gegaan was, heeft de Minister Schollaert zijne redevoering met schrikkelijke woorden geëin digd hij heeft met droelheid en met waarheid zijn ongelooflijk gedrag gehekeld en heeft gevraagd of het wel aan eenen katholieken en bijzonderlijk aan eenen priester betaamt, van in de Kamers de katholieke partij tot vreugde harer vijanden aan te vallen en te bespuwen. De zoon van Noë, zegde Mr Schollaert, heeft met zijnen vader gelachen als hij zonder de kracht van den wijn te kennen in bedronken toestand was en tot zijne straf werd het geslacht van dien zoon ver maledijd. Na die schrikkelijke woorden heeft M' Woeste de leugentaal van den liefhebber krachtdadig weer legd en de katholieke kiezers van Aalst op meesterlijke wijze verdedigd, en alzoo nog maals een bewijs gegeven van zijne liefde en gene genheid voor het arrondissement van Aalst. Bijna al de katholieken zijn in hunne veront- weerdiging tegen den verrader opgestaan en heb ben geprotesteerd. Mr Cooremans van Antwerpen onder anderen vroeg hem Waarom protesteert gij tegen de kie zing van Aalst Veronderstelt, dat de katéjli ken 25 of 100 stemmen min hadden, het war. n de donchisten niet die op 't stadhuis zouden gei imen zijn, maar wel de liberalen 1 Dus, gij, zegt Mr Coo remans,gij komt hier protesteeren ten voordeele van de liberalen van Aalst De katholieke representanten zeggen dat het droef was om zien in de KamersEen priester, die tegen de katholieke partij alle scheldwoorden uit brengt, onder de luidruchtige toejuichingen van liberalen en socialisten II Dus, lezers van 't stemmeken, gij ziet op welke droeve manier die judas gebruik maakt vau zijn mandaat, dat hem door liberalen, socialisten en ongelukkiglijk eenige katholieken toevertrouwd is. Gij ziet, hoe dat die ongelukkige bezig is met te werken voor 't werkvolk, voor de landbouwers gij ziet hoe dat hij de wijze raadgevingen van den Paus van Roomen en van Mgr Stillemans onder de voeten trappelt Ah 1 't is dat de kerel nu begint te gevoelen dat de kiezers van Aalst meer en meer ondervinden dat bij, gelijk voor de kiezing ze betaalt met eenen hoop beloften en ook dat de kiezers hem meer verlaten Zijne hoop begint te wankelen eu 't is alzoo dat men de droeve uitzinnigheden welke hij in de Ka mers bedrijft, kan uitleggen. Maar wat nog het droefste is van al. Wij weten wat kwaad hij gedaan heeft en nog doet in 't Land van Aalsthewel, men zegt daar hij alle hoop in dit Land verloren heeft, dat hij van nu af aan reeds begint te werken in een naburig arrondissement om daar gekozen te worden. Snoeck. Beste Vrienden van Ninove, Meerbeke, Pollaere enz., vandaag doet het alom verspreid Stemmeken bij U insgelijks zijnen entrée. Een goed onthaal in uw midden is ons verzekerd. Kloeke briefwisse laars, hardnekkige voorstaanders, moedige ver spreiders omringen ons, eene gioote schaar nieuwe lezers wacht ons.Leest en verspreidt De VolksstemI Wij lezen in Het Volk a In de Kamer zeide (wie? wie?) dat zijn programma het programma van den Bel gischen Volksbond was. Als 't zoo is, wij moeten (wie wie aanmerken dat hij zijne daden niet in overeenkomst brengt met een der hoofd punten van dat programma, namelijk dit betreffende het bewaren der eenheid in de katholieke partij, want in de Kamer houdt hij zich sedert eenige dagen met niets an ders bezig dan met al wie katholiek is, aan te vallen. Ook de maat is thans vol. (Wie wie die zich als christene democraat aan de kiezers van 't arrondisse ment Aalst voorgesteld heeft, gebruik ma kende van den naam welke de katholieke en anti-socialistische werklieden, geheel het iand door, in den Volksbond Ligne démocratiqueaangenomen hadden, komt, door zijne laatste redevoeringen in de Kamer, af te breken met de beginsels welke al de echte demokraten aan 't hart liggen. Eendracht in de katholijke partij, eerbied voor hare leiders, waardige hou ding, (Wie? wie?) laat dit alles varen. Hij wordt toegejuicht in de Kamer door li beralen en socialisten bij zoover dat uit erkentenis zeker La Réforme zijn portret afkondigt. Welnu, wij die altijd, uit eerbied voor (wie wie gezwegen hebben, die hem nooit bestreden, die altijd weigerden hem of zijne makkers tegen te spreken, hopen de dat de eendracht eindelijk zou hersteld worden, wij vinden ons in geweten ver plicht te verklaren dat wij hem als een po li tieken tegenstrever moeten aanzien en behandelen. Wij zijn ten hoogste veront waardigd over zijne handelwijze en willen niet dat iemand zou kunnen veronderstel len dat Het Volk er onverschillig aan blijft. Redactie. Zoo spreekt Het Volk, van Gent, onder handteekening, zooals men ziet, van heel zijnen opstelraad.' Voegt men daarbij nog de pro testa tie en^ verloochening, den onbegrijpelijken (WIE in volle Kamer door M. Jaussens, van Sint-Nikolaas, in 't aangezicht geslin gerd, dan mag men zich terecht afvragen op welke ware christene elementen de j-j partij DaeQS we| steimtf Vrienden van 't Stemmeken, 'tis een plezier om zien hoe dat thans overal en bij iedereen de oogen opengaan: Geen een katho lieke gazet in ge heel den Belgi- que of ze valt tegen onzen vier den man tegenwoordig uiten verklaart hem onwaardig van deel te maken van de rechter zij, of van den naam te dra gen van kristen demokraatNu ein delijk begint men overal te gelooven, dat de katholieken van Aalst, in de kwestie der Daenspartij hadden klaar gezien en moet men hun gelijk geven van met handen en voeten tegen die sekte gewerkt te hebben. Och errë- men verleden woensdag, den zoon van den brugdraaier Van den Abeele tot Stekene trekt 's voornoens met de lo ting nen slechten umbero en 's namid dags vischt men 't lij k op van zijnen vader. Woensdag verleden is prinses Henriette getrouwd te Brussel j ge ziet van hier wat er daar geweest is Voitu- ren, knechten en gargons met kokarden op hunnen hoed om edolmans hovelin gen en familieleden naar de statie te gaan afhalen, prachtigen diner, allen luxe en luister mogelijk, maar veel verdriet ook in 't hart van de graviu van Vlaanderen die haar laatste dochter naar Frankrijk moet zien vertrekken en zich nu gansch alleen gaat bevinden. De Kardinaal Goossens van Mechelen heeft 't huwelijk ingezegend. Ai, ai, ai, waar gaat dit nu toch eindigen i Tot Berlijn heeft Doktor Selie nu den middel uitgevonden om portretten te trekken die de kleuren weergeven dit is waarachtig eene schoone uitvin ding.... nochtans dit zou er kunnen veel tegen gaan. Onze Kabinetsoverste, Mr de Burlet, zal binnen eenige dagen naar Brussel terugkeeren. Is de man heel en gansch hersteld? A peu prés zou de waal zeggen. Zal hij nog aan 't hoofd van 't ministerie staan 't Is riskeerlijk van neen zou hij teu minste nog minister blijven Mysterie SekreetNiets is er tot hiertoe be slist maar moest Mr de Burlet van alle politiek afzien voor goed, 'tzou ons jrootelijks spijten, maar niet ver won leren. De groote socialist. Jan Volders, se dert drij jaar van zijn herreken, kan het maar eenige dagen meer uithouden- hij is gekonfiskeerd, 't is ne vogel voor de kat. Na de zitting van donderdag, in de Kamers, waarin Demblon, de so- \~~g cialist, zoo schandalig 't verken had gespeeld, zijn een groot deel der katholieke representan ten bij de kwesteurs van 't Parlement gegaan om hun te vragen de rechterzij bijeen te roepen en een nieuw regle ment te stemmen. Onze koningin heeft, niettegenstaande haren ziekelij- ken toestand, 't huwelijk van prinses Henriette bijgewoond;, 't mensch kon er moeilijk van uit. Hip, hip, hou- rah! Vivan Hofstade Nog nooit heb ben wij eene zoo prachtige inhaling ge zien als die van Burgemeester l'osse- miers. Had de koning daar moeten zijn, hjj had er waarlijk jaloersch van ge weest. Zondag toekomende is het herkiezing tot Gheel. 't Katholiek zal er ongetwijfeld boven liggen en te Mari- akerke, tégen Oostende, daar gaat on ze koning Leopold eene ijzeren kerk la ten bouwen. Dit zal voorzeker eene zijn die men niet en zal kunnen kapot le zen. En a propos van wat anders, vrienden, Zondag begint 't veertig uren gebed dat iedere lezer van 't stemme ken toch zijn uurken ga lozen voor 't Heilig Sakrament, en voor schoone gebeden, geen schoonere kerkboek dan

De Volksstem | 1896 | | pagina 1