Lede. De doolaards in Egypte. Reis naar Congo BUITENLAND. KOOKKUNST. Geerardsbergen, Sottegem, Herzele. FRANKRIJK. Tweemaal begraven. TotPortesbij Coaches, in het departement der Eure, stierf laatst eene oude vrouw in de diepste ellende. NEDERLAND. Een zeldzaam jubilé. Maandag verleden herdacht een der oudste ingezetenen van Goes, de 80 jarige C. Stroosnijder, den dag waarop hij 60 jaar geleden tot doodgraver werd aangesteld. ITALIË. Italië zit in slechle lakens. De oorlog in Afrika gaat de Italianen in het geheel niet meê. De berichten die de generaals zenden zijn slecht, maar zij worden achter ge houden en veranderd, vóór dat zij meêgedeeld worden aan de gazetten. De ministers durven de zaken aan 't land niet bekend maken, zooals zij zijn ze vreezen dat 't land in opstand zou komen, en dat de soldaten zoude weigeren nog te vertrekkeu. ROME. Den lon Meert treedt Leo XIII het 19° jaar van zijn Pauselijk Bestier in, en het 87° van zijn leven. ARMENIE. De vervolgiug tegen de Christenen duurt nog altijd voort. Brieven van missionnarissen melden dat Pieter Sol val or vermoord is met 11 kristenen die bij üem wa ren. Zij werden aangevallen door eene bende woedende muzel mannen die hun toeriepen Uw geloof verzaken of uw leven kwijt, n De Bo, te koop in ons 't Wierookvat van Deken bureel, prijs fr. 1.50. Prins Ferdinand, prins Ferdinand van Bulgarië wat hebt ge nu toch gedaan Uw eenig zoontje, laten doopen volgens den russischen godsdienst Wees er zeker van, dit zal u vroeg of laat berou wen. Was de ziel van uw kind u dan toch niet meer weerd als uwen troon O die ijsbeeren van jongens Als ge dat* nu toch bepeistTot Ruysselede, in de verbeteringschool, ontstond over eenige dagen een complot te gen eenen der surveillanten en 4 van die schoelies waren reeds aangeduid om den man binst den nacht met een schoenmakersmes te gaan vermoorden in zijn bed gelukkiglijk is alles op tijd ontdekt geweest. Woensdag verleden is tusschen Gontrode en Landtscauter eene zinne- looze van den trein gesprongen en niets, absoluut niets en mankeerde er aan. Maar in de koolmijn van Henin-Lietard, daar moet het donderdag een gekrak een ge- doemelsel en ne massaker ge weest zijn Nen bak vol werklie den daalde naar beneen terwijl nen anderen naar boven kwam op 1000 meters boven den af grond sloegen ze tegen malkaar Drij dood en tien gekwetst. Slecht nieuws uit OrroirOnze vriend, Pastoor Van Kysselbergh, is vrijdag voornoen om 10 uren berecht, er blijft weinig hoop van genezing; roept Onze Lieve Heer dezen voorbeeldigen priester tot zich, ze zullen in den hemel veel en schoone histo- riekes hooren. Bravo Leve Vorst, tegen Brus sel 't Was daar Zondag verleden herkiezing De liberalen waren er den 17 November in gelukt de katholieken de meerderheid te ontfoefelen in gemeenteraad de kiezing werd verbroken en zie nu hebben er onze vrienden een verpletterende triomf! Tot Brussel, kan men nu bij de traiteurs, voor de vitrienen, lezen Saucisses Daens Hoe dat Aalst nog kon gerenomeerd worden, hé, voor zijne worsten, hespen en servolas. Fleus, zal men zeggen Aalstsrsche worsten gelijk Leuvens bier. En dat alles dank aan Miriameterianus-Jambonus- Sossisium sedert eenigen tijd eene jonge bende van Cartou che en Cie 's nachts rond de wagons van de mar- chandise on stolen al wat hun onder de handen viel, maar over drij dagen zijn ze door eenige gardevils, die de wacht optrokken, bij den schaber- nak gepaktde oudste van die liefhebbers en was maar 14 jaar oud. 't Assche op de loting presen teert er zich een zekere Saerens, die niet opgeschre ven wasnatuurlijk dat hij niet en mocht meelo- ten, maar de gouverneur van Brabant komt hem te laten weten dat er in 't kort voor hem alleen eene nieuwe loting zal plaats hebben. TeNinove komt te overlijden mevrouw Brocorens, moeder van den E. H. onderpastoor dier stad. De duurbare overledene ruste in vrede. B. I. P. Marentenka op de wereld toch, waar gaan we naartoe Zóó eene Februarimaand en heeft er nog nooit bestaan; maandag namiddag waren ze al bezig tot Lede met patatten te planten en maandag avond zaten de menschen op de markt 't Ooilst ten 9 uren nog bui ten aan d'herberg hun pintje bier te drinken. Te Luik, waar Zondag in de St-Walburgiskerk zes kinderen gedoopt zijn, allen broerkens en zuster- kens, waarvan het oudste tien jaren en het jongste drij maanden telt, woont een gepensionneerd madammeken van 103 jaar en tot Eigenbilsen, in Limburg, gaat men den honderdsten veij aardag vieren van nen gendarm die onder Willem I en Leopold I in dienst was. Merkwaardige ont dekking tot Binche Ze spreken van oude munten, onderaardsche gaanderijen, oude geweren, ver steende lijken't Moeten overblijfsels zijn van 't overoud en vermaard kasteel dier stad. En nu, in afwachting u te naaste week in volle gezond heid, volgens d'oude formaliteiten, weer te vinden, wenscht Kibeladoeken U allen nen Zaligen Vasten Kibeladoeken. avond. Dien avond heb ik gezien hetgene ik altijd ge wenscht had te weten, een on weder op zee. Van vroeg in den avond had men den bliksem gezien naarmate het verdonkerde alsdan vermeerderde ook de bliksem, bij zooverre dat men op 't laatste niets anders zag dan vuur, en vuur van alle kleuren, rood, geel, groen, de zee was bijzonder schoon, zij geleek aan eenen vuuroven, maar 't prachtigste van al was, dat hetonweder heel ver van ons was, en bijgevolg niet het minste ge vaar. Nochtans had het een weinig nader gekomen ik zou niet kwaad geweest zijn, misschien zouden wij dan eeue vlaag regen gekregen hebben, hetgene ons zou verfrischt hebben, want'twas zeer warm, bijzonderlijk in de cabienen van 't schip was het onuitstaanbaar, ten eerste ze zijn zeer klein, weinig verlucht en daarbij er met twee moeten in sla pen heb ik in de Congo geene betere slaapkamer, ik slaap buiten Ik zou het op den boot ook gedaan hebben, maar het grootste deel der reizigers deden het, en in sommige had ik weinig be trouwen. Hun grootste vermaak zou geweest zijn, ons eene pert te bakken, nochtans ik klaag over mijne medereizi gers niet, zij hebben ons gerust gelaten. (Vervolg.) Nieuwstraat. 't Is een puik drama uit den tijd der patriotten alle ware Vlamingen zullen lier zijn dien schat te bezitten. Zaterdag avond om 9 1/2 uren he vige brand te Luik in de Gretrystraat umbero 219 2 huizen ten gronde afgebrand scha de geweldig groot! Nemnè., nog nen oude strijder van 1830 die komt te overlij den Jan Boulan- ger van Dison,oud 89 jaar 't is de 23° die sterft se dert den 23 September. De medalie van le klas komt door den Koning geschonken te worden aan mevrouw De Baets, eene nederige kloosterzuster van het Zinneloozengesticht van Lede onze herte lij kste gelukwenschen aan deze brave religieus, die 't Stemmeken toch zoo geerne leest. -- Uit Ant werpen is eene bedevaart naar Lourdes van 27 april tot 5 mei. G'herinnert u toch nog niet waar, vrienden, dat kibeladoeken u verledene week sprak van een vrouwken, die hare doodkist sedert jaren had doen maken? ewel, dat eigenste mamaken, die slechts meende 96 jaar oud te zijn was geboren op 17 oktober 1793 en telde er bijgevolg 102. Bravo De lijst van Burgemeester Stockmans te Borg- Lombeek heeft bij de herkiezing 111 stemmen meer bekomen dan den 17 november. De E. H. Boone, pastoor van Etterbeek komt op zijne kosten eene hemelschoone geschilderde venster te doen zetten in zijne kerk en eene brave madame geeft vier splenternieuwe klokken voor den toren Te Brussel, in de statie, rodeerde DOOR den Eerweerden Heer Missionaris BAETEN, inboorling van Metre. 4 Ik houd mijne belofte en zond u eenen langen brief. Ik begin den 6 October (Kermis te Meire) binnen acht dagen vertrekt er een boot, ik hoop dan gedaan te hebben. Nu 't vervolg der reis. Den Zondag 15 September vertrokken wij met veel plechtigheid uit Las-Palmas. Ziehier waai m die plechtigheid bestond Onze Eduard Bohlen loste drij zware kanonscheuten, teeken dat hij het anker lichtte daarna begon hij uit al zijne krach ten te tuiten en te stoomen, men kan niet meer. liet tuiten is den groet die hij aan de andere sche pen geeft die in de have stil liggen en zij, op hun ne beurt, Heten niet na ons insgelijks te groeten. Tot den vrijdag 20 September viel er weinig nieuws voor. Hersteld van mijl :rb an mijne zeeziekte met een dag op't land te mogen overbrengen, was ik die dagen tamelijk goed ik zeg tamelijk, want nooit heb ik goed geweest, maar die dagen hadden wij eene buitengewone stille zee. Wij vaarden zoo voort tot den vrijdag, niets ziende dan water en soms eene kudde visschen, die onzen boot volgden. In den namiddag wierden wij uit al onze eentoo- nifheid getrokken door de verhevenste schoonhe den der natuur. Wij naderden de stad Sierra-Leo- ne waar wij moesten aanlanden, 't Is eene stad van Afrika, maar eene engelsche bezitting men spreekt er bijna niets dan de engelsche taalde inwoners zijn zwart. Maar zijn wij niet te rap en spreken wij eerst van de ligging der stad. Van vroeg in den namiddag, kregen wij eenige eilanden in het oog die dicht bij de stad liggen en naarmate dat wij er dichter togen kwamen, kou men bemerken, dat die eilanden ons een schoon en aangenaam gezicht moesten opleve ren en inderdaad, men zag er van alle vormen, ronde, eivormige, platte, die eenen heuve vorm den. Allen waren beplant met schoon en liefelijk groen en, ingezien men daar in het regenseizoen was wareu zij niet vuil en smeerig gelijk te Las- I'almas, maar frisch en jeugdig, gelijk bij ons de velden in 't begin van Juni. De stad lag daar dient teCTen aan den voet van eenen heuvel, ook gansch beplant, met dit verschil nochtans dat men hier en daar eenen chimbek zag staan. Chimbek dit is eene kleine hut, rondom met riet bedekt. 's Avonds, toen het donker was, gaf dien heuvel ons een schoon gezicht, 't is te zeggen, de verschil lende lichten van die chimbekken. Om 6 uren wierp de boot het anker in Airika is het om 6 uren donker, jaar in en jaar uit wij konuen aan wal niet meer komen denzeltden Speculatie. Voor bes ten specula tie maakt men denzelf- deu deeg, zoo als hierboven beschreven is, ter uitzon dering van de amandelen in plaats van in vorm van saucisse te rollen, moet men zich bij den blikslager eenig vormtjes verschaffen, bij voor beeld, rond, vierkantigvisch, klavers, hart, ster, enz... Dit kost maar weinig. Men rolt eerst den deeg uit, plaatst hem op de bakscbotel en teekent er versehillige dessins in af volgens de vormen die gij voorhanden hebt. Men kan zich ook houten modellen verschaffen, daar heeft men alleen den deeg in te drukken en op de bakschotel te leggen om in den oven te laten bakken. Ons Roese. Ebbata. Leest in vorig nummer essence de citron in plaats van épenée de cité, en saucisse in plaats van ean- CIFEE. de onderbroeken lande van Aalst! GTJXDO DOOR GEZELLE. 30 Hoe heet gij begon de honderdman. Euthymius, antwoordde hij. Waar woont gij In de wildernisse. Waar omtrent, in de wildernisse Twee dagreizen boven Zericah, Nylwaards. Wat doet gij daar 'k Diene den Opperkoning. Den Opperkoning herhaalde de honderd man. Wie mag dat zijn en hoe kunt gij dien Opperkoning daar van dienste zijn. Ik weet ik, zei de slave, die nog bij de bende was, wat soort van man dat dit is. Daar is een vuil beestachtig ras van lieden dat hier begint te woe keren en voort te zetten in de wildernisse zij heeten hun eigen zeiven eeremijten. De overste van al, zeggen ze, is een zekere Anton, die in een kasteel woont, waar al de kwade geesten verkeeren; 't en zou mij niet verwonderen ware het hij. Neen ""i Euthymius, die gebenedide dienaar Gods en ben ik niet. noch en ben ik weerdig hem Oedrukt bij Julius öi Meester, Poesselaere. zijne schoen na te dragen niette min, de reste van 't gene gij daar komt te zeggen is waarheid ik ben een eeremijt, en wij zijn met vele in deze wildernissen. Wel, zei de honderdman, 't is hier zake van mij verklaren of gij bij dat volk waart dat wij van den morgen in de ooge kreegen en zouden gevangen hebben, ware't niet geweest van hunne gevloekte tooverije die ons verblind heeft. Ja, ik was erbij, antwoordde Euthymius. Hewel, waar zitten ze nu. Dat en zult gij van mij niet vernemen, zei de eremijt. Ik peize ik van ja, en dat nog seffens, zei de honderdman maar zoudt gij niet beter zelve uwe antwoorde geven, liever als ze ons te laten uit uw levend lijf scheuren, vaderken Ik heb er te vele om Christi Namen zien bloe den, antwoordde de oude man, om zelf daarvan verschrikt te zijn. Doet met mij al dat u best aan staat, ik en kan van 's zelfs niet lange meer mee gaan, ik ben oud en vastebij versleten. Maar om uwentwille en ten uwen besten verzoeke ik u geene hand op mij te leggen voor mij, 'ken zou niets beters konnen wenschen als dat gij t deedt. Hoe 1 ten onzen besten vroeg Pedo. Eerst ende vooral, sprak de eremijt, omdat ik u niet geerne met schuldeloos bloed aan uwe handen en zou zien. Maar ten tweeden en ten meesten, en dat wilde ik bijzonderlijk ziggen, o< Lede, 't manhaftige Lede! 't Land van den tabak, van de mirabolanen en van De lusthof van den Wat prachtig, wat heerlijk gemeentehuis) Waarlijk, het schoonste van twintig uren in de ronde En dezen zomer, zoo 't schijnt, gaat men ook den voorgevel van de kerk verfraaien. Uitmuntend werk, Godes tempel, de woon van onzen Al- machtigen moet alles overtreffen. Zondag namiddag, welke schoone be grafenis van een afgestorven lid der Eerewacbt van O.-L.-V., die ruim 700 leden teltEn allen op hunnen post, met vaandel voorop, godviuchtig luid lezende van aan de kerk tot aan het raf. Bravo, Eerw. Heer Bestierder, dchoone heilige, vlaamsche gewoonte Voorwaar, te Lede is het volk nog door en door Vlaamsch en Katholiek. Maar wat hooren wij da, dat zijn andere papieren Brand brand In de goudsmidse en Zwitsersche hoifogie- makerij van den hoer Jozef Van Nerum De toog is gansch de prooi der vlammen geworden, veel goudwerk beschadigd gelukkiglijk was alles verzekerd. - propos, van dien brand in 't kor in het bureel van de Volksstem te koop gesteld worden het geschiedkundig stuk Seger Van Ee ltveldedoor K. Verborkt overste der accijnsbedienden te Lede dat ik wete dat gij, honderdman, is bij aldien dat gij mij ter dood brengt, nooit meer levend in Egyptenland en zult den voet zetten. Klaps tegen den vaak 1 zei Pedo. en peist gij, peetje, dat gij mij met uwe voorzeggingen tot mededoogendheid zult brengen niet te doen, daar zult.... Dat en peize ik in 't geheele niet, antwoordde de eremijt, maar ik en zeg ge 't u niet te min en ik zal er nog iets wonderlijkers bijvoegen toe gij en hij keerde naar Caius gij zult, eer de vervolging over is, zelf Christen zijn De soldaten borsten uit in eenen schaterlach en ze riepen overluid, Caius daarover plagende Nog eene prophe- tie 1 riepen ze, nog eene, wat gaat er van ons geworden, propheet die brood eet Luistert, antwoordde Euthymius, meer en zegge ik u niet, uitgeweerd een dingen 't is dat gij die uw ongeloovige niet af en zweert en niet en wilt aanbid den den waren, den eenen God en Zijnen Eenig-geboven Zoon Jesum Christum, nooit en zult die ruste en dien vrede genieten waarachter ik geheel mijn leven verlangd hebbe, en waarnaartoe ik nu voorzeker wete dat gij zult zen den. Gij zult ons nog wat zeggen eer uwe zaken effen staan met ons, zei Pedo. lit en hebbe Caius nooit kunnen ver at. doe- "grtellen hot- dat, op dien Zij overleed op 4 Januari en hare dood werd denzelfden dag door den geneesheer van het dorp bestatigd. Hare schoondochter kwam 's anderdaags het lijk groeten en sloot de deur. den 6 ging haar zoon de toelating vragen bij de gemeentelijke overheid zijne moeder te begraven. Ondertus- schen was de timmerman gekomen met de kist, en daar hij de deur gesloten vond, zette hij maar de kist daar neder. De pastoor, was middelerwijl verschenen, en, denkende dat de overledene reeds gekist was, werd de kist op den wagen ge zet en tot de kerk gevoerd. De zoon kwam den stoet op het kerkhof vervoegen, niet be ter denkende dan dat men zijne moeder ondurtusschen in hare laatste kamer had gebracht. Het huisje waar de oude alleen leefde en gestorven was, bleef ondertusschen gesloten tot verleden Donderdag, toen de zoon het opkuisehen zou. Hij wilde met het bed beginnen, maar.... eensklaps nam hij zijn moeders been. Meu oordeele over zijnen schrik Er was nog geen spoor van bederf bij het vrouwken te be speuren. Vrijdag werd het moederken, voor goed ditmaal ter aarde besteld. Gisteren nacht heeft te Marseille een hevig gevecht plaats gehad tusschen vijf inbrekers, die poogden een dépot van spek te plunderen, en acht agenten der veiligheid. Drie dezer laatsteh zijn erg gekwetst, maar drie der misda digers zijn aangehouden. Sedert dien heeft hij 3286 lijken begraven. Iets wonders in dien oorlog 't is als i.f hel eene straf ware de wapens waarmee de Itatianen door Menelik aangevallen en verslagen worden zijn d' oude wapens der Pauselijke Zouaven. In 1870, had Garibaldi aan de zouaven veel geweeren ontno men Victor Emmanuel gaf ze présent aan Menelik, en 't is met die wapens dat deltalianen, nu gedood worden. Hunnen onrechtveerdigen oorlog tegen den Paus IX, 't aanslagen der Pauselijke Staten zullen ze nog duur bekoopen. Ons Heer komt ai tijd om zijn recht, vroeg of laat. Onder de 263 pausen die er geweest zijn, telt men er slechts 11 die meer dan 17 jaar geregeerd hebben en sedert 't jaar 1378 zijn er maar 16 die 80 jaar oud geworden zijn. De twee Pauzen die den hoogsten ouderdom bereikt hebben zijn Clemens XI, die 92 jaar geworden is en Paulus IV die er 93 werd. De moedige kristenen antwoordden als één man Liever sterven dan ons geloof te verzaken, n Ze werden allen op de wreedste wijze gemarteld en daarna gedood. Zulke standvastigheid en zulken heldenmoed treft men niet aan dan in de Katholieke religie. Bij protestanten, of joden, of andere sekten zijn geene martelaars te vinden. Lateb nieuws. Er is in Amerika een smeekschrift opge steld om bescherming te vragen voor de Armenianen 't is door duizenden onderteekend en opgezonden, aan den Voor zitter der Vereenigde Staten, aan de Keizers van Rusland, Duitscbland, Oostenrijk, en aan den Aartsbisschop van Can- torbery in Engeland. 26 mat, in 1559, enkel 511 roeden. Zij was hartvormig. Het eiland, waarop het kasteel stond, maakte de basis van het hart uitover het overige loopen de huidige Groote Markt en een deel der Molen-, Kapelle-, Katte-, Nieuw- en Pontstraat. Onwillekeurig had de Aalstersche burchtheer de Dendermondsche poort bereikt, door welke Dirk en Lauretta binnen Aalst zouden rijden. Hij beklom er den toren en vroeg werktuiglijk aan Walter, den bewaker, of nog geen gerucht van aanrennende paarden werd gehoord, geene ruitersbende in het oog gekregen. On nuttige vraag, voorwaar, aangezien de doorluchtige Elzas- ser maar, volgens afspraak, in de avonduren zou aan komen Bij Walter's ontkennend antwoord, verliet Iwein den toren en kuierde, om den tijd te dooden, op de ves tingen der stad. Dat Aalst, in 1128, al beWald en bemuurd was, lijdt geen twijfel. Galbertus, tijdgenoot en levensbe schrijver van Karei den Goede, noemt deze stad eene verschanste plaats. Naar Warnkcenig, was ze, reede in de IX° eeuw, van vestingwerken voorzien. Bestonden er deze werken alleen~uit diepe, breede grachten, aan welker overzijde eene beschutting van aarde was op geworpen, door een staketsel verweerd Neen. Dender- monde had destijds niet enkel grachten en barmen tot borstwering, maar roemde op vestbarmen, met gekan- teelde muren bekroond en door stevig gebouwde poor ten versterkt. Er valt te veronderstellen, dat Aalst minstens zoo wel bebolwerkt was als Daniel's verblijf plaats. Iwein werd alom als de rijkste heer van Vlaanderen erkend en het was hem een plicht Aalst, de hoofdstad van Rijks-Viaanderen, de Keizerlijke Stad, sterk te bewallen en te bemantelen. Dat hij dien plicht niet verzaakte, blijkt uit het volgend feitDirk van Elzaten zooals we het verder verhalen sloot er zich in op. War? door geen schansen omringd,

De Volksstem | 1896 | | pagina 2