IWEIN VAN AALST. 2' JAAR If 60. ZATERDAG 2!) FEBRUARI 1896. SINT JOZEFSMAAND. vrukker-Kitgcuer Petrug Pan Puffel, Ccopoltóraat, t9, tt 2labt Dr Is. Bauwens. Is een, naar dien kant, Mher Iwein. Dubbel wezen. DE TABAK. Haast en spoed Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog, Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Wees welkom, o troostvolle maand van den H. JozefEen der vier gezegendste maanden van liet jaar Gij zijt het im mers die ons de bron opent van al de hemelsche gunsten en gratiën die wij achtervul- gensdoor het vieren der maand van de Allerheiligste Maagd Maria, dei maand van Jesus' Hert, der maand van den heili gen Rozenkrans gaan ontvan gen. Wat zoete en zalige herinne ringen brengt gij mij toch niet voor den geest 'k Was pas zeven jaar oud toen moeder Zaliger op zekeren morgendmij deze woorden toesprak: Jetken kind, weet ge wel dat morgen de maand begint van uwen patroon en dat alle brave kinders dagelijks zoo al iets bijzonders zullen doen ter eere van dien grooten heiligen Ik hoop dus dat de H. Jozef gedurende de maand van Maart van u te vreden zijn zal. En zie, nauwelijks had moeder gedaan met spreken of zonder eenen pink te wachten, was ik recht bij vader om hem te vragen my eenige plankskens trapsgewijze aaneen te timmeren die tot autaar zouden dienen aan mijnen glorierijken patroon. De brave man (zijne ziel ruste bij den Heer), voor wien het een waar genoegen was deze vraag van zijn zoontje te mogen inwilligen, had mij welhaast het gevraagde ter hand gesteld. Twee minuten nadien stond mijn autaarken reeds op onze oude eeken commodeksLS in de keukendoch waar ging ik nu mijne noodige versiersels vinden? Daarin wist moeder zaliger gelukkiglijk te voorzieneen schoon stuk witten neteldoek over mijne houten plankskens, diende mij tot autaarkleedsel. Van boven op 't hoogste trapje stond een overschoon St. Jo- zeisbeeld in witten biscuit; van weerskanten twee paar zilvere kandelaars met keersen van verschillige kleur en daarbij nog eenige bloempotten, ziedaar den troon die ik mijnen heiligen patroon kwam op te richten. Van 's anderdaags 's morgens, eersten Maart, zat ik reeds GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Het werd pikdonker. Men hoorde hoorngeblaas noch klaroengeschal. Bekommernis verving thans in Iwein's gemoed ver veling en ongeduld. Als maar geen ongeval den tocht der lievelingen zijns harten had belet 1 geene hinder laag hun leven in gevaar gebrachtO spijtig, indien zijne verwachting werd tegengeslagen 1 O jammer, in dien hun eenig kwaad overkwam. Zoo doorpeinsde hij een paar uren. Die gedachten doorvlijmden nu zijn hart, joegen hem dan angst aan of deden hem blaken van toorn hoe zou hij den laffen aanrander straffen, Dirk en Lauretta wreken, ongenadig wreken Zwarter nog werd de geheimzinnige sluier der duis ternis. Geen maangeglim of starrengeflonker kon door de wolkengordijn dringen, die voor de hemellichamen geschoven was. Nog werd geen sein gegeven. Het was diep in den nacht. Iwein, door ongerustheid en vrees voortgezweept, kon het niet langer in het kasteel meer uithouden. In der haast ontstak hij eene toorts, doorsnelde binnen- en buitenhof, doorliep de stad en beklom driftig den toren der Dendermondsche poort. Nog was de deur van het vertrek, waarin Walter zat, niet heel opengeduwd, als Iwein's stem al klonkNog niets gehoord of ee- zien? Ja toch, antwoordde Walter, in schijn onver schillig ziet ge in de verte iets pinkelen op het zwerk? r Daar Ik zie geen hand voor oogen. heel vroeg geknield voor mijn autaarken samen met moeder mijn morgendgebed te lezen en met 't vallen van den avond had ik reeds met moeders toelating een tiental mijner schoolkamaraden om gezamentlijk ter eere van den heiligen Jozef den rozekrans te bidden. Die kinderlijke godsviucht voor den TI. Jozef is van jaar tot jaar bij mij nog aangegroeid, en ik moet het in alle rechtzinnigheid des herten beken nen, nooit en heb ik in mijn betrouwen op dezen grooten heiligen teleurgesteld geweest. En wie zal dan toch aandachtiger, beste lezers, naar uwe en mijne zuchten en klachten luisteren dan Jozef, die hier op aarde zóo volkomen heeft gehoor zaamd, zoo vlijtig gewerkt en zoo geduldig heeft geleden Kinderen, jongelingen, kunt gij wel ooit op de baan des levens eenen trouweren leidsman ontmoe ten dan Jozef, die het Goddelijk kind de zuiverste der Maagden door de woestijn en het ongeloovig Egypte wist te verzorgen en van alle ongeluk vrij te bewaren Huisvaders en huismoeders, is het huizeken van Nazareth, het huisgezin van den TI. Jozef, de school niet, waar gij den ware vrede, de zuivere vriendschap en liefde moet gaan aanleeren Is het daar niet, dat alle maatschappelijke vraagstukken worden op gelost met elkander te beminnen, te helpen en te stichten; met God alleen te zoeken en te dienen? Achl mochten de menschen, dan innig overtuigd zijn, midden in de menigvuldige gevaren die onze hedendaagsche samenleving bedrijven, midden in de groote noodwendigheden die ons omringen, dat wij aan niemand beter de belangen kunnen toever trouwen van onze ziel van ons Huisgezin, van Kerk en Vaderland, ten zij aan Jozef, den voedstervader van 't kindje Jesus 1 Welaan dan beste lezers van 't Stemmeken, beantwoorden wij met geestdrift den oproep onzer Engelbewaarders, die ons binst de maand van Maart rond Jozefs troon willen zien geschaard 1 Brengen wij hem de frissche bladeren onzer vro me gedachten, de geurige bloemen onzer heilige voornemens, de sappige vruchten onzer ieverige liefdewerken; en geen twijfel, of Jozef op zijne beurt, zal ons de hemelsche weldaden uitdeelen, en ons eens voor alle eeuwigheid het hemelsch Je rusalem binnen leiden. Jeeken. De Patriot die droeve comediespeler in de kieszaken van 't Land van Aalst heeft verledene week voor de eerste maal eens een woordjen geris keerd tegen de valsche demokraten van onze pro vincie. De fameuze Leeuw van Vlaanderen van Somer- gem beeft zijn verdeelingswerk der katholieken van rond Gent door Mgr Stillemans zien veroordeelen. De Patriote keurt nu ook den Somergemschen Leeuw af en zegt dat die leeuw met zijn kroost in de schande zal vallen. De 4° man gevoelt alzoo alle dagen beter dat zijnen toestand meer en meer aangebrand riekt. Hij is in de Kamers van alle katholieke volksvertegenwoordi gers afgekeurd en verlatende mannen piet wie hij hand in hand gegaan is voor en na de kiezing too- nen meer en meer dat er bij hen geen spraak is van katholieke princiepen maar alleenlijk van eenen onmeetbaren hoogmoed welke zij door alle middelen* willen voldoen. Daarom onder den verleidenden naam van christene democraten of christene volks partij trachten zij brave menschen in hunne netten te krijgenom de liberalen te winnen moeten zij geene moeite doen, dat zijn immers hunne vrien den. Die zoogezegde volksleiders handelen opentlijk tegen de Encykliek van den Paus Leo XIH en de herhaalde vermaningen van de belgische bisschop pen, die, ingezien het gevaar van 't sociajismus, al hanne krachten inspannen om de machten van 't christene leger te verzamelen. 't Is zeker dat de schandige handelwijze der fop- partij meer en meer begint in de oogen te springen en dat men van dag tot dag beter verstaat de schrik kelijke verantwoordelijkheid welke die volksbedrie gers op hen nemen. 't Is daarom misschien dat de 4do man, nu eenen bokkensprong maakt, weerdig van iemand die niet recht in zijne schoenen loopt. Hij wascht zich de handen en zegt dat hij niets gemeens heeft met Planckaert, die rond Gent de scheuring van de katholieken bewerkt. Maar, menschen toch, om alzoo te durven han delen moet men de 4<le man zijn, en de huichelarij durven drijven tot op 't uiterste. Is Planckaert immers niet de groote conferencier der foppartij in 't land van Aalst Was hij niet een harer 4 kandidaten voor de Kamers Hebben de gazetten van de Werf Planckaart's candidatuur tot Ostende niet verdedigd Heeft Planckaert niet komen werken te Aalst voor de donchisten tijdens de gemeentekiezing Komen de volksbedriegers van Aalst niet geheel en gansch overeen, met die van Gent in T gebruiken der middelen om tegen de katholieken te werken Is 't niet om dezelfde rede nen dat MgrStillerhans de donchisten en Planckaert veroordeeld heeft En na dit alles komt de 4do man, met eene schaamteloosheid die geenen naam heeft, zeggen dat hij niets te stellen heeft met Planckaert, want zegt hij op 't einde van zijnen brief aan den Pa triote n gericht alle scheuring in 't arrondisse ment van Gent zou voor gevolg hebben de zegepraal van vijanden van princiepen die aan al de katho lieken gemeen zijn, democraten of conservateurs. Maar 4d0 man, wat hebt gij anders gedaan in 't arrondissement van Aalst, als tusschen de katho lieken tweedracht zaaien en scheuring te weeg brengen Waarom heeft Mgr Stillemans tegen de donchisten twee veroordeelingen gericht Wat gij in Gent afkeurt dat keurt gij dus goed in Aalst als het van u teweeg gebracht wordt In den brief aan den u Patriote geschreven, hebt gij uwe eigene veroordeeling uitgesproken en hebt gij getoond welke verantwoordelijkheid gij draagt voor al het kwaad hier in 't arrondissement van Aalst door de foppartij verricht. Katholiek. Nu dat er met de bespreking in de Ka mers zooveel van Tabak gesproken wordt, willen wij aan onze geachte Lezers in kor te woorden de Historie van den tabak vertellen. Deze plant is oorspronkelijk uit Ameri ka. Een spaansche pater, Romanus Pane geheeten, die met Christoffel Colombus den Oceaan overtrok ter ontdekking van de Nieuwe Wereld of Amerika, deed de "tabakplant hier eerst kennen in Euro pa in't jaar 1496. De pater vertelde bij zij ue terugkomst dat hij daar in Amerika gezien hadgroote en kloeke menschen, hoornen zoo hoog als torens menschen die gedroogde bladeren van eene onbeken de plant ineen rollen, er vuur aan steken en den rook opeten. Wat nog meer is, zei hij, het rooken dier bladeren dient hun tot voedsel, tot vermaak en tot medecijn. Niemand in Europa kon zulks gelooven en.... 40 jaar nadien rookte iedereen in Spanje. In 1560 kwam die plant in Frankrijk, door het toedoen van een rijken heer, die een weinig zaad gekregen had van den ko ning van Spanje. (Vervolg 28 blad, achter Reis naar er toch zoo veel* verdienen en daarbij zeggen wij Vrienden van 't Stemmeken aan allen, zoo veel ge zijt, nen her telijken salut en de vrede des her ten en wordt er ons al ne keer een kruisken overgezonden, denken wij dat wij daarbij met Uylespiegel Na lijden komt ver blijden en na regen zonneschijn. g'Haalt er eer van, katholieke gemeen teraadsleden van Haeltert. De schoone brooddeeling die gij op vastenavond aan I den armen gedaan hebt, ze zal u d'alge- meene achting en genegenheid verwer ven. De kieziug van Oostende is door de bestendige deputatie verbroken, en te Gheel heeft zekere Meulenberg, een stuk van ne scheurmaker, zij nen schoen broeder Willekens, ne waren echten katholiek, met een wishout morssteen dood geslagen. Ewel, is dit nu toch geen schande als ge nu toch bepeist dat er te Gent alleen met do vasten- avonddagen om meer dan 60,000 fran ken confetti's geworpen zijn en dat ze nu nog komen vertellen dat er te Zele geen felle bloemkweekers en zijn daar staat tegenwoordig bij den heer René Burm een bloem open Cremin ama- dile die voor de eerste maal bloeit in Europa honderde photografen hebben reeds haar portret geweest nemen. 't Senaat is bijeengeroepen tegen den 3 Maart en den 20 van dees maand was juist 18 jaar dat onze roemrijke Leo XIII tot het pausdom werd verheven wie zou het toch ooit gedacht hebben: zwak van gezond heid zijnde, meende iedereen dat hij niet lang het Pausdom zou bekleed hebben en zie, 't en zijn ieverst maar een tiental pauzen die langer zullen geregeerd heb ben dan hij. Och erremen 1 tot Mochelen ia 't ar senaal ne brave huisvader van een twee de verdiep de trappen komen afgebod- derd, de ruggraat gebroken en naar 't gasthuis moeten gebracht Wordenwat droefheid en hertezeer voor vrouw en kinders als z'u dit nieuws 't huis komen aanbrengen! Te Brussel, in 't hotel van Mevrouw de burggravin de Clercque Wissocq, zijn voor 100,000 fr. juweelen weggefoefeld en in 't aartsbisdom van Mechelen zal er in 't kort ne vierde vi- karis generaal herkend zijn door 't gou vernement. De gendarmen heb ben dees week te Gheel en te Beveren moe ten schuifpoei- er in hunne botten gieten om achter noo dige inlichtin gen te trekken nopens de wreede moord die daar ge beurd is, maar a propos van Bever™, zou die oude madame Ciambcrlani en hare meid niet vermoord zijn maar eenvoudiglijk verstikt op hunne ka- er. Maar wat droef nieuws toch uit Gy- seghem! De E. H. Van Impe is waar lijk ODgelukkig met zijne Congoleeskes; donderdag verleden is er daar nog een Congolanderken, Jefken Mavambo, be graven; zoo wij vernemen, zijn er van een dertigtal negerkes op een 'goei acht jaar dat z'hier in België verblijven reeds vyf dood; twee mannekes ea

De Volksstem | 1896 | | pagina 1