■■HM hi Laatste Depechen. 'Ninove- LUIBRECHTS. ROBESPIERRE HOE OUD, ingeworteld, pynlyk uwen hoest we- KERKELIJK NIEUWS. EEN HEER Geen kletskoppen meer Kerkxken en prinses Henriette. muitnupt'K. de notaris Ver_ Eene Compagnie Nieuwskens. Burgerstand. Aelst. OOSTENRIJK. ö"2< wedding. Do vuurwerk- maker Seemann, van Kaschau, wedde dat hij den schildwacht voorset/artillerie depot zijn'geweer zou afnemen. Toen Seemann ten 1 uur 's nachts behoedzaam naar den schildwacht "sloop en op dezes driemaal herhaald haltgeon antwoord ga'f, schoot de soldaat op den ondoorzichtige, die door eenen kogel in het hart gedood werd. 0 gie gepatenteerd uilskieken, zijt ge nu geleerd Gestikt. Uit Ascb, kanton Eger, wordt gemeld De lamilie Feiler, uit vijf personen bestaande, is door het inademen van kolenoxyd vergiftigd. De beide dochters zyn dood, de beide zonen zijn tot hiertoe bewusteloos gebleven. De moeder, die een oogenblik tot haar zeiven kwam, ver klaarde hare beide dochters te hebben zien sterven, maar zij had de kracht niet zich te verroeren, of het minste geluid uit te brengen. Ons Heer alleen weet wat het arm schaap afgezien heeft I BULGARIE. Nieuwe Postzegels. Ter gelegenheid van prins Boris' bekeering heeft de Bulgaarsche posterij feest- briefkaarten en feest-postzegels uitgegeven, die alleen op den 14 dezer, den dag van den overgang, werden verkocht De brielkaarten dragen het portret van het prinsj e, de ze gels den datum in Russischen stijl (2 feb.) Volgens het liberale BerlinerTageblatt zijn de briefkaarten het nee plus ultra van smakeloosheid, en gelijken ze wanhopig op eene reclame voor kindermeel of iets dergelijks. Wij en hebben wel die kaarten of zegels niet gezien, maar wij gelooven het toch, zelle, want/Bulgarië en Beestigheid be ginnen met dezelfde letter. En ge moet weten, vrienden, dat het met den koning van Bulgaren (dienen lap) en alle brave katholieken vriend-AF is. M. de Favereau, volksvertegenwoordiger van Marehe, komt minister genoemd te worden van buitenlandsehe zaken, in vervanging van M. de Burlet, ontslaggever, die door Z. Majesteit Leopold II tot Staatsminister be noemd wordt. Prt Te naaste week deelen wij een OPEN BRIEF J mee Aan onze Fbansmans van onze Vriend, E. H. VAN ESSCHE, pastoor der Vlamingen te J Parijs. Hola kadé, nu hebben wij hem beet 1 Lang hadden wij gezocht en ons geïnfor meerd, maar altijd even vruchteloos, om ons eene van die geliefkoosde medecijn- bockjes te verschaffen, en zoo onze brave lezers en lezeressen van 't Stemmeken op de hoogte te stellen van d'eerste zorgen toe te dienen in geval van kwetsuren, ver- brandheid, vergiftiging, verstikking, enz., ~nz. Alleman en woont persies toch nevens geenen doktor en een ongeluk gebeurd al tijd niet aan de deur van eenen apotheker. Dit volksboekje werd ons verleden zaterdag afgestuurd door een onzer vrienden van Engeland. Het bevat geneesmiddelen van alle slach, voor alle standen, voor klein en groot, voor boer en werkman Om te beginnen hebben wij een geneesmiddel genomen, die voorzeker geern door velen zal gebruikt worden, want 't ge neest eene kwaal, waarvan er engelukkiglijk velen van aan getast zijn. Ik wil spreken van de Calvitie of de kaalheid van 't hoofd, in andere woorden van de kletskoppen. Het redmiddel die het radikaal bevecht is een zalfje. Bij uitzondering moet het door eenen artsenijbereider, alias apotheker, bereid worden. Ziehier waarin het bestaat Bergamotte olie 5 druppels. Récin olie 30 gr. Cacao boter 5 gr. Zwavelzure Kinine 1 gr. Tincture Benjoin 3 gr. Tincture Capsicum 3 gr. De gebruikwijze is deze 's Smorgends en 's avonds neemt inen ongeveer de dikte eener hazelnoot zalf. Men moet deze op het hoofd wrijven gedurende drij of vijf minuten. De wrij vingen geschieden best met de bloote band. Een of twee pottekens zijn noodig voor eene volkomene genezing. Lippeken. 35 De ketens rammelden de brug was nedergelaten. Het gerucht der dravende paarden wies aan de toortsangloed doofde integendeel uit. Weldra reden een tiental ruiters en eene vrouw, waarop de rookerige vlam van Walter's fakkel spookachtig glansde, de brug over. Dirk steeg van zijn paard af en Iwein drukte hem vu rig de hand. Nog had Lauretta den voet in den stijg- beugel, als zij bereids op hare hand den zoen van Iwein voelde branden. Geen woord werd geuit. Walter, wiens nieuwsgierigheid in den hoogsten - graad was opgewekt, poogde tevergeefs de ruiters te herkennen, en dacht intusschen Het is zoo klaar als de dagachter zulk bezoek schuilt iets gewichtigs. Hun lang wegblijven lag als een pak op Iwein's hart. Wie toch is de zóo angstig verwachte ridder wie die zóo hartstochtelijk gekuste vrouw Daar zal ik de weet van krijgen, zoo waar als ik Walter heet. Ik wil er mijne huid aan wagen. Daar Dirk's komst onder den sluier van het ge heim diende verborgen te blijven, begaf de kleine bende zich in de grootste slilzwijgendheid kasteelwaarts. Bij het heengaan had Iwein den torenbewaker echter ge wenkt en hem met nadruk toegebeten Geen woord hierover. Wee u, indien ge den mond niet houdt 1 Reken op Walter, sprak de wachter en zijne lichtgrauwe, doffe oogen, die anders enkel lage onder danigheid en listig bedrog aanduidden, vlamden van toorn. In den burcht sprak men, bij het avondmaal, lang over Vlaanderen's verleden en heden, over vrienden en magen, boudgenooten en vijanden. Spiegels, woonachtig te Ninove in de Gee- raerdsbergsckestraat, zeide maandag verleden aan zijnen zoon Lui- brechts Ga eens zien man neken, of de beenhou wer nog verkenspooten heeft. Na vijf minuten stond Lui beken daar weer. Vader, zeide hij, ik en heb ik dat niet kunnen zien; de beenhouwer had zijn botten aan. Allemaal hebben ze mis geweest, die groote fransche gazetten van Brussel, die schreven dat de sluier van 't bruids kleed van prinses Henriette gemaakt was te Lootenhulledit prachtig stuk is immers verveerdigd geweest tot Kerkxken, door madame Nathalie Fer- mon, onder liet bestuur vau jufvrouw Chatharina Fermon. De volants of belegsels van't kleed, nog ne keer, zijn afgemaakt geweest in 't klooster van Kerkxken en omtrent 225 kantwerksters hebben er aan bezig geweest. En of Kerkxken over zoo een werk mag fier zijn getuigt de lof die er in aide gazetten over gesproken iszooveel te meer dat zondag verleden 23 Februari neu geheele hoop edele madammen van Brussel tot Kerkxken aangekomen zijn om daar persoonlijk, in naam van prin ses Henriette, die nederige kantwerk sters te bedanken en hun een lekker dinckeu te doen opdienen Onze groene, roode, en blauwe geu zen hebben voorzeker weinig kans. Na hunnen vastenavondstoet per trompet, per affiche en per circulaire aan de stad en omliggende aangekon digd te hebben is deze op een echt Katje afgeloopen. Geen volk!! niet de minste geestdrift!!! en het stoetje!? ZOO MAGER ALS EEN KOEIKEN Alles liep af op schimpen, persoon lijkhedenEN NIET VERTEREN!! z'Hadden er zelve schaamte over!! Er was niets meldensweerdig bij, ten zij een doodmager koeiken met nen baalzak of twee gedektbehangen met plakkaarten, omringd van slachters. Dat beestje moest verbeelden, de kermisfeest vau onzen zoo bloeienden Volkskring.... Het was er immers opge schreven!!! In den kring nochthans zijn de TWEE VETTE KOEIEN OPGESMULD en het mager schepsel, dat de stoet verge zelde, is WEER TERUG NAAR DEN STAL geleid e£ tegenwoordig is zij nog heel gezond in haar vel aan hare kribbe ge bonden. Ieder meende dat zij met eene vette koei zouden te voorschijn gekomen zijn en dat deze ten slotte van rekening in derdaad zou geslacht geworden zijn en AAN DEN ARMEN UITGEDEELD?? Laat de tjeven, maar geven!!!... P. S. Daarna vernemen wij dat het mager koeiken door de Katho lieken maandag 11., is gekoclit; zij zul len 't wel oppassen, goed vettenen als 't wel in staat is, zal het nog eens, met plakkaarten en bloemen versierd, door onze straten geleid worden; en de Ka tholieke Kringgenoten zullen er zich eens goed bij verlustigen Laat de tjeven maar gaan! De liberalen en socialisten zullen mo gen kijken, gelijk nen uil op eene ma gere koei zooals zij zondag deden. Pol. MftlfWlTlPpk Oei, mijn bert! haegen is opgestoken en laat twee mil- lioen te kort. Met hondeiden familiën zijn er aan gerenftweerd. 't Is den dag doornaar 'thuis van den notaris Ver- haegen eene ware processie van men- schen die achter hun geld komen zien. En helaas, geenen cent te bekomen. Velen gaan al weenende terug; arme sukkelaars, die er al hun zuurgewonnen spaargeld, heel hun fortuintje bij ver liezen. Notaris Verhaegen is van 't jaar 63, geboren te Campenhout, sedert 3 jaar getrouwd. Hij voerde groote luxe en verkwistte veel geld; en 't was ongeluk kiglijk dat van een ander. Daarbij nog over twee jaar verloor hij aan eene zaak van koolmijnen, waar hij in ge mengeld was, 400,000 fr. en zoo is de man in 't krot geraakt. Sedert eenigen tijd kon er niemand meer achter zijn geld geraken. Ai, peinst dat eens, Zondag morgend kwamen er aan 't huis van den notaris nog menschen bellen van den buiten, om hun geld bij hem te brengenzij wisten er nog niets van dat hij op de vlucht was. Later nieuws. De ontrouwe nota ris is te Buda-Pest in Oostenrijk aange houden en zal in 't kort naar België te ruggezonden worden. meè. dreven werden. Dat is gebeurd in den nacht tus- schen maandag en dijnsdag. Wij zijn er vet EN DE MARKIEZIN DE GRAUVILLERS. Robespierre dat wangedrocht der vorige eeuw, op wiens woord het bloed bij stroomen vloeide, die met een wenk de hoofden van zoovele edelen en groote mannen deed afslaan, was zeer verslaafd aan het schaakspel. Eens aan het spelen was zijn zucht naar woord en bloed verdwenen, en slechts de hoopjes goud die voor hem en voor zijnen tegen strever opgestapeld lagen waren zijn eenig doelwit. Ook was hij zeer behendig geworden in het schat ten, zoodanig dat niemand in staat was het tegen zulken tegenstrever vol te houden. Het goud van zijne tegenpartij smolt weg als sneeuw voor de zon, cn vulde steeds de zakken van den arglistigen re publikein. Zekeren avond zat hij weer aan 't spel Robespier re aanschouwde met een glimlach den hoop geld die voor hem lag, want hij bad er dien avond reeds verscheidene uitgestroopt. Niemand bood zich aan om met hem het spel aan te vangen. Eindelijk het wachten moede, zeide de bloeddorstige citoyen Zoo, zoo citoyen zoo zeker, als een wenk van mij u naar de guillotien leidt, is er niemand bekwaam mij in het schaakspel, te overwinnen Gij bekent dus uwe nederlaag Eene doodsche stilte heerschte in de zaal elk vreesde voor zijn leven want het goud maakte het wangedrocht nog bloeddorstiger. Plotseling trad een jonge edelman de zaal bin nen. De groote mantel die hem over de schouders hing en tot aan de ooren reikte, liet nauwelijks toe 'twezen te ouderscheiden. Zijne gelaatstrekken wa ren eerder die eener vrouw, dan van eenen jon geling. Toen hij zag dat Robespierre op een medes^bler wachtte, zegde hij met een zachte nauw hoorbare stem Citoyen, willen wij eene partij doen Volgaarne, antwoordde de wreede en ruwe republikein. Wij gaan het beproeven Komen wij maar eerst overeen voor den inzet De andere hield zich alsof hij niets gehoord had en begon het spel. De -kansen waren nu eens voor dezen dan voor geenen. Eindelijk verloor Robe spierre. Waarlijk, jongeling, gij staat er sterk in Zoo, zoo, citoyen, maar ik denk, gij wilt uwe revanche nemen En zij herbegonnen. Maar de blonde jongman was een behendige speler, daar hij driemaal ver volgens won. Gij bekent u overwonnen citoyen Ik moet wel I. t Spreken wij nu van den inzet. Daarmede hadden wij eerst moeten begin nen. Daarmede beginnen, was alles verliezen I Wat wilt ge zeggen Ik wil zeggen dat ik, en hij fluisterde, mijn hoofd verspeeld heb tegen dit vau een uwer gevan genen. Ik heb gewonnen en ik wacht Wat wilt ge verduiveld zeggen Gij moet mij het leven schenken van markies de Rouillac, dit was den inzet I Robespierre aarzelde. Wie verliest moet betalen, hernam de winner; vooruit, binnen één uur zou het te laat zijn. Door zooveel grootmoedigheid getroffen, schonk hij genade aan den markies." Maar wie zijt gij, citoyen Zeg liever, citoyenne Gij zijt....? Ik ben Jeanne de Grauvillers, echtgenoot van den markies, en zij trad buiten, Robespierre gansch ontsteld en verbaasd achterlatende. Hector. IVf ppvVipIt p Dieven hebben ge- mCLIUÜKÜ. poogd een jong paard te stelen, bij M. Goelens, te Meerbeke. Zij hadden alreeds het slot der deur uitgezaagd, wanneer, zü door den knécht van t bof op de vlucht ge- Oh - Vriend Volksstem. g'En schrijft gy sedert I jAö lang niets van den Doel, en nochtans wordt WUwii ge hier veel gelezen en er is hier nog al nieuws. De kiezing is er allerbest gelukt wij hebben voor Burgemeester Plahou, en 't Is ne goede, zullehij telt en rekenthy legt alles aan den Gemeen teraad uit. Reeds 2 maal heeft deze 3 1?2 uren geduurd. En onze felle Gemeenteraadsleden gaan nu, zonder de lasten te verhoogen, 3ooo meters steenweg doen leggen en ze zetten hunnen bril op om te zien vrat er hier en wat er daar ontbreekten ze studeeren om alles te doen wat nuttig is voor de gemeente.... De Schippers zullen er ook wel meë zijn 't Haveken van Doel moet en zal veel, heel veel verbeterd worden... En er komt een nieuw schoollokaal op den Ouden Doel en Rapenburg, en zon der lasten voor de inwoners.... En 't heeft hier groote feest geweest ter eere van den oud-Schepen Van Hove, omdat hij vrijgesproken is op het tribunaal van Dender- monde. O die naamlooze brieven en oneerlijke kiesmid- delen Maar die eertyds lachte, weent nu, en die maan den lang in de py nen en droefheid was, lacht nu en is ge lukkig met al de deftige inwoners er zyn hier bijkans geene anderen. A Q 1 q4- Maandag morgend heeft de trein, komen- xldlob. de van Antwerpen naar Aalst, om 7,15 uren, aan de Hoogevesten, den genaamden Seraf. Meert, chef piosser, gepakt en eenige meters ver gesmeten, ne ongelukkige bekwam schrikkelijke wonden aan den kop en den linker voorarm. M. dokt. Claus diende hem de beste zorgen toe en koestert de hoop hem te redden. Meert, bijgenaamd de Belle Pies, is den nonkel van 't manneken, die, over eenige dagen, aan den dood ont snapte, aan den bareel van den Zwarten Hoek. Hij is van 't jaar 4848 en heeft vrouw en kind. Een ongeluk komt toch waarlyk nooit alleen. I 1,1-: ir.ol ze, toch kunt gij hem op twee dagen tijds genezen met' de voortreffelyke Waltherypastil te gebruiken. RpVPrPTl Te Beveren, tegen Sint Nikolaas, heeft men Jufvrouw Ciamberlani en Hare meid doodgevouden in hun huis. Constant Baert, de zaakgelastigde van Jufvrouw kwam don derdagmorgen, om 11 uren bellen, om over zaken te spreken. Er werd niet opengedaan hij ging op den hof en zag door het venster dat J ufvrouw dood op haren stoel zat. Achter haar, op den vloer, lag hare meid Pelagie, ook dood. Niets van zijne plaats in huis. Wat mag daar gebeurd zijn? Zijn zij vergiftigd of verstikt of hoe is de daad gekomen UÜIV CDI7T Purgeeren is maar kinderspel, se- JjEill OrLL. dert men de Waltherypil kent, die zoo zacht, zoo gemakkelijk is en zoo wel het lichaam zui vert zander onpasselijkheid te verwekken. f1,25). DAGWIJZER. Zondag 1 Meert. 2" Zondag van den Vasten. In den Vasten, de Meditatiën op 't Bitter Lijden, het hartroerend verhaal van het lijden en de dood Christiwie die meditatiën niet volgt is geen brave Christen. Maandao 2. Gelukzalige Karei de Goede, graaf van Vlaanderen, martelaar. Hij werd ver moord te Brugge in Sint Donaaskerk,ten jare 1127. Dijnsdag 3. II. Cunegonde, koningin. Woensdag 4. II. Casimirus, patroon van Polen. Donderdag 5. H. Aduanus, martelaar. Vkijdag G. H. Coleta, maagd, beschermhei lige der Arme Clafën, gestorven te Gent in 1447. Zateedag 7. H. Thomas van Aquinen, kerk leeraar. Overlijden. Te Lokeren is overleden de Eerw. Heer de Waepenaert, bestierder der broeders van den H. Domiuicus. Hij was geboren te Woubrech- tegem in 1818. OUDE POSTZEGELS. Al onze Lezers die hunne oude postzegels bijeenhouden, en dio naar ons Bureel sturen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. Verledene week ontvangen van Mevrouw Van Vreckem, te Meerbeke, 4000 Postzegels. Innige dank. t> 1 Tist. Er wordt serieus op gepeisd XclrlOIl.op de pX! Uw bezoek was alleraangenaamst. A. B. Amandelbrood. Feel. g'Haalt er eer af I Wij hadden het nooit ge dacht 1 Daniël. De gazetten komen goed af In 't kort 'nen brief. -Domien, heb wat geduld, do brief zal toch komen 1 Pol. Wij bedanken u hartelijk. Lode. Ge moest die hazen zien Ioopen hebben1! T. F. g'Hebt'ons ge zwansd. Nonkel. Wij verwachten iets van u De lucht is teenemaal opgeklaard. Snoeck. Wij kunnen u bedanken, maar God zal u loonen. Vr. te Velm. 't Adres zal u in 't kort geworden. Er ontbreken ons 3 nummers 56 der Volksstem. Wio ze ons bezorgt, ontvangt een schoon boek. E. H. V. B. te H. Alles wel ontvangen. Dank. Jan tracht het zoo uit te houden. Maar ongelukkiglijk te laat. Vr. E. H.VanEssche, te P. te naaste week.... Kibeladoeken bedenkt u wel duizendmaal. (Peb Telefoon). 1° Uit Antwerpen. 't Gerucht liep maandag in onze stad dat onze Katholieke Senateur, M1' Cogels, burgemeester was ge noemdMaar er en is niets van. 2° ÜitTEBVUEEEN. Maandag hebben ze hier 't kasteel wil len doen springen met den dynamiet, maar 't en is niet gelukt. 3° Uit Beussel. 't En is niet waar, dat de notaris Verhaegen van Molenbeek te Budapest is aangehouden. 4° Uit Oemeignies. In de kiezing van Zondag verleden zegepralen de katholieken met eene ver pletterende meerderheid aan 't hoofd van de ka tholieke lijst stond graaf de Rouillé, representant van Ath. 5° Uit Antwebpen.Madame Van den Broeck, echtgenote van onzen volksvertegenwoordiger is maandag berecht. 6° Uit Gent. Vrijdag is overleden Dominique Depourcq, oud strijder van 1830 de man was 88 jaar oud. 7° Uit Mousty. 84G.65 fr. zijn er reeds inge zameld tot het oprichten van een kruis op de plaats der schrikkelijke spoorwegramp. 8" Uit Arendonck. Zaterdagavond, om 7 1/2 uren, weerom eene schromelijke ontploffing *ge- .weest in 'tdynamietfabriek... Gelukkiglijk geen menschenlevens te betreuren. 9° Uit Beussel. Mr de Burlet komt aan den koning zijn ontslag to zenden van kabinetsoverste en van minister van buitenlandsehe zaken 10° Uit Gosselies. De H. Hosties, uit het tabernakel onzer kerk gestolen, zijn tegen de steen bakkerijen Frederic, in eenen put, teruggevonden. 11° Uit Geeraeedsbebgen. Onze burgemees ter is benoemd 't is M. Rens. 12° Uit Wabloy-Baillon,(Frankrijk). »t Fa meus peerd van generaal Boulanger, Tunis, ge naamd, komt hier te sterven bij eenen rijken paardenkweeker. Geboorten M 12; V 8 20 Huwelijken. C. Danneels, handr met D. Van Damme, bijzondere» Over tijdens. C. De Vuyst, man Jacobs, hand1" 61 j. Korte Zoüfcstr4» F. van Varenbergh, wede Kiekens, z. b. 61 j. Mijlb, J. Leleu, vr. Hofman, z. b. 39 .j. Statiestr. C. Van Heddegem, man De Petter, dagl. 55 j. Zoutstraatpoort. 6 kinderen onder de 7 jaren. biedt gratis aan te doen kennen aan allen die aangetast zijn door eene huidziekte, uitslag, eczemas, brand, jeuksel, sleepende bron chitis, borst- en maagziektens.rhumatism en breu ken, een onfeilbaar middel om zich spoedig te ge nezen, zooals hij zelf het radikaal was na geleden en vruchteloos alle vooruitgezette middelen te heb- ben beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menscblievend doel zal waardeeren, is het gevolg eener belofte. Schrijven per brief of per postkaart aan den heer MNCENT, Place Victor Hugo, 8, te Grenoble, welke gratis en franco per keerenden post zal antwoorden en de gevraagde inlichtinge zenden.

De Volksstem | 1896 | | pagina 3