IWEIN VAN AALST. I JAAR N° 61. 0 ZATERDAG 7 MAART 1896. KAMERKIEZINGEN. BRIEF AAN DE FRANSMANS. 2 öruhher-lUtgeucr JJetrus Dan ttuffri, Ccouolkstraat, 19, te Platst. Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centa Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zyn. Velen onzer Lezers hebben ons reeds geschreven om een woordje te zeggen in ons Stem- meken o^er de aanstaande kie zingen voorde volkskamer! Ewel, wij willen aan hunnen wensch voldoen. De kiezingen voor de volkska mer, beste Vrienden, zullen plaats hebben den tweeden Zondag van Juli, zijnde den 12 dier maand; doch haasten wij ons u te toen opmerken, dat het slechts de helft is onzer volksvertegenwoordigers die aan eene herkiezing onderworpen zijn. 'tZijn deze uit de provinciën: Antwerpen, Brabant, West- Vlaanderen, Namen, en Luxemburg. Zoo dat de katholieke partij in ons arrondissement het geübegen niet en zal hebben den twistzoeker aan de deur te zetten, die alles hier, sedert een drietal jaren, in vlam en vuur heeft gezet. Maar, hoe staan dan eigentlijk de zaken voor onze partij in 't alge meen, in andere woorden, loopt ons katholiek ministerie ge vaar omvergeworpen te worden Volstrekt niet En zie, opdat gij met kennis van zaken over de aan staande kiezingen zoudt kunnen oordeelen, gaan wij u eenige inlichtingen geven over de voorwaarden waarin deze zich zul len voordoen. De Volkskamer bestaat heden uit 152 leden, 105 katholie ken en 47 liberalen of socialisten, en daarvan zijn er 66 katho lieken en slechts 11 liberalen aan eene herkiezing onderworpen. Op 't eerste zicht zoudt ge natuurlijk zeggen Zoo, zoo, dan loopen wij waarachtig veel gevaar onze meerderheid, hoe groot zij ook is, ons te zien ontstolen worden want verliezen en kunnen onze tegenstrevers niet en van onze 66 mannen die zij voorzeker allen zullen bestrijden gaan er toch al eenige op 't slagveld blijven. Doch zien wij de zaken eens van dichter bij en ge zult weldra over tuigd zijn dat niettegenstaande de triomfkreten die reeds uit het kamp onzer vijanden opgaan, wij voor niets te vreezen hebben. Antwerpen vooreerst zal katholiek blijven Sedert 30 jaren GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Dr Is. Bauwens. Wel achtte hij het oogenblik gunstig om aan een wakker doorzetten zijner plannen te beginnen, doch meende de minste bijzonderheid er van eerst met den vorst te moeten wikken en wegen. Des te meer hield de Heer van Aalst er aan het voor en tegen van den opstand der Vlamingen breedvoerig met hem te bespre ken, daar het afscheidsuur haast zou slaan. De door luchtige Elzasser kon ten hoogste nog eenige dagen te Aalst verblijven. Men was alree den 20 Februari en den zou de vergadering plaats hebben. Daarenboven, Lauretta had voor een paar dagen Aalst verlaten, om bij de ab dis van Vorst het verlangde bezoek af te leggen, en zou enkel 's anderendaags terugkomen. Het was dus, aangezien deze omstandigheden, de behoorlijke stond om zich heel met staatkunde onledig te houden. Ook ging Iwein, desbewust, naar de ridderzaal, waar de wettige erfgenaam der Vlaamsche kroon zich ophield. Dirk, zoon van Diederik landgraaf van den Elzas en van Geertruide dochter van Robrecht den Fries en moei van Boudewijn Hapkin was nog m de kracht zijns levens. Eene zekere uitdrukking van waardigheid en majesteit lag over zijne kloeke gestalte en zijn ernstig gelaat verspreid. Kalm en fier was de houding vlug en vast de gang. De wezenstrekken wa ren regelmatig en edel. Het breed voorhoofd, door donkerbruine haarlokken bezoomd, verried wijsheid en verheven verstand. Zware knevels bedekten de bo venlip. Zijne bruine oogen blonken doorgaans een ie der zacht, vriendelijk, hoogstinnemend tegen. Als aan drift des gemoeds ze evenwel plotseling? deed ontvlam- reeds zenden de Antwerpenaren katholieke atge- veerdigden naar de Kamer, en zónder den minsten twijfel zullen zij hunne volksvertegenwoordigers een nieuw mandaat toevertrouwen, want spreekt maar aan de Antwerpsche Signoren over hunne representanten en zij zullen u terstond voor ant woord geven Dat die mannen maar alle vier jaren herkozen worden voor de formaliteit en dat ze voor hun leven lang het volle vertrouwen van 't kiezers- koi ps bezitten. Voor wat Brabant betreft, daar zullen wij voor zeker de afgeveerdigden behouden van Leuven, hebben wij veel kans 3 liberalen van kant te zetten tot Nijvel en voor wat Brussel aangaat, waar al de anti-katholieken zifch op eenen gezamentlijken lijst zullen voorstellen, daar ook zullen de mannen van de orde zegepralen, niettegenstaande de hevigheid van den strijd die hier zal geleverd worden. En in West-Vlaanderen zouden de liberalen er kans hebben te gelukken God Dank neen want 't is zelfs heel waarschijn lijk dat in 't meeste deel der arrondissementen dier provincie er geen strijd zijn zal. Maar heel anders is het gelegen met de provincie Namen daar zal er voorzeker gestreden worden dat de haren stuiven, en ingezien op de 8 volks vertegenwoordigers wij er slechts 2 tellen van onze vrienden, te weten deze van Dinant, mogen wij de hoop koesteren ten minste eenige plaatsen in te winnen des te meer, de liberalen er in de laatste kiezingen er slechts met eene geringe meer derheid hebben gezegepraald, In de provincie Luxemburg zijn er vijf arrondis- snmenten die elk maar eenen afgevaardigden kie zen Aarlen en Virton zijn liberaal, Marche, Bas- togne en Neufchateau zijn katholiek. En hoe staan de zaken daar Ge zult het gaan hooren In de laatste wetgevende kieziDgen bekwamen de liberalen tot Aarlen en Virton slechts eene kleine meerderheid terwijl de katholieken er in hun arrondissement nagelvast staandus kunnen wij niets dan winnen. En ziedaar, beste Lezers van 't Stemmeken, de ware toestand I Hoe klein dan ook het getal onzer tegenstrevers is die aan de herkiezing onderworpen zijn, kan ons katholiek ministerie heel gemakkelijk nog ver sterkt uit den strijd komen. Maar daartoe moeten alle katholieke machten samenspannen Dat deze die eene pen hebben, ze zonder uitstel scherpen tot den strijd! Dat deze die het woord machtig zijn, het doen weerklinken in de meeting zalen terwijl het gebed van anderen smeekend ten hemel stijgen zal voor 't welgelukken der kiezin gen, tot geluk en welvaart van kerk en staat I Jepken. Mijn goei vrienden, Ik hoore dat er daar nog al van Franschmans gesproken, en vooral geschreven wordt Ik hoore dat er daar congressen en bijeen komsten zijn voor de belangen van de Fransch mans. Ik verneem dat er u toch zulke schoone beloften gedaan worden, bij zooverre dat de vlaam sche boeren ook al klappen van naar 't Fransch te gaan als ge nu toch zoo wel gaat zij nHewel zie, ik heb altijd de Franschmans geerne gezien, en ik en kan 't niet kroppen als ze u alzoo klodden opvijzen, als ze u komen spreken in den schijn over uwe belangen terwijl het inderdaad hun eigen belang, hun eigen intrest en politiek inzicht is die hen aanzet om achter u te loopen, om zich met uwe zaken te bemoeien en dan komen zij, en ze noemen u ONZE franschmans net alsof het zonder die mannen niet gaan en kost. Neen, dat kan ik niet kroppen en daarom wil ik u ook eens spreken over uwe belangen, niet opdat ge voor mij zoudt kiezen, oei, Heere maar opdat gej zoudt de waarheid weten, opdat ge u niet en zoudt laten verblinden door menschen die over Frankrijk willen spreken en die zoün beter doen van eerst eens te gaan zien waar Frankrijk ligt Iemand die naar Roomen geweest heeft kan over Roomen schrijven (als 't mag geweten zijn) en iemand die over de Fransche Boeren wil schrijven moet er eerst eens bijgaau en dan zal er gesproken worden met kennis van zaken. Maar... Vrienden, eerst akkoord maken. Gij hebt geerne dat ik u de waarheid zeg, niet waar? hewel, als ik eens den nagel op den kop sla, dan moogt ge u toch niet kwaad maken, zulle 1 want even gelijk 't vliem van den Heelmeester kwetst, alzoo kwetst de waarheid ook, wel eens maar moet ik u hier en daar eene harde waarheid zeggen, ge looft mij, het zal n meer deugd doen, dan u met leugens en beloften te paaien. Ik hoor die slimme politieke mannen roepen, en alarm kleppen over 't lot van die ongelukkige Franschmans Oei, ze hebben toch zulke compas sie met u maar 't en is de compassie niet die hen tot u doet spreken, 't zijn hun politieke streken Nu luistert, Vrienden. Er zijn er twee soorten onder u Goede Franschmans en slechte. Goede franschmans noem ik deze die oppassend zijn, en neerstig, die hunne godsdienstige plichten kwijten die met een sommeken geld kunnen naar huis trek ken voor hunne ouders, voor hunne vrouw en kin deren. Die 20, 30 jaar op één hof kunnen werken en er van langs om liever gezien worden qui gagnent a être connus zegt de Franschman. (Zie vervolg, bladzijde 2). Beste Vrienden van 't Stemmeken, Kibeladoeken wenscht u al wat uw herte ken lust, de vrede mot God en de vrede met de men schen Onze M' de Bur- let, die zijn demissie komt te geven van al die hooge posities die hij bekleede, die vaarwel komt te zeggen aan 't politiek, om zoo eerst en vooral voor zijn gezond heid te kunnen zorgen, komt afgezant genoemd te worden te Lissabon enden 5 Maart zijn de bisschop pen van België weerom al bijeen geweest tot Me- chelenz'hebbeu daar met de wereldlijke afgeveer digden van al de bisschoppen de sociale kwestie fel besproken. Maar zou 't waar zijn, dat er nu nen hulpbisschop gevraagd is voor 't bisdom van Luik? d'Een zeggen van neen, d'andervanja, en bijge volg en kunnen wij daar niet op antwoorden maar wat zeker en vast is, 't is dat geheel den Belgique uitnemend kontent is over de benoeming van M' deFavereau als minister; sommig alweters vanga- zettiers hebben geschreven dat die brave heer den titel van baron draagt, ewel, daar en is niets van. Bravo, Burgemeester Gheeraeedts, g'hebt met de karnavaldagen deftig uwen plicht gekweten De katholieke bevolking van Aalst weet er u dank voormaar wat moesten ze toch vies opzien die snotneuzen van liberalen die met den avond meen den ruzie te stokenwat moesten ze verbabbereerd staan als gij ze in volle straat hieldt staan en hun dwongthunne mombakkes of hunnen klippel van ne stok af te leggen. 'tis M'' de Smet-de Nayer, minister van Financiën, volksvertegenwoordiger van Gent, die Kabinetsoverste wordt't is een van de felste bollen van ons land en ne werker zonder weerga. Hij werkt nog al dikwijls een gat in den nacht. Spiegelt u daaraan, zie, gij die de slaaf zijt van 't menschelijk opzicht... Over eenige dagen, de Koningin van Spanje ze komt in gezelschap van haren broeder aartshertog Eugeen ne priester tegen, die twee uren verre moest eene berechting doen ze doet haar voiture stil staan, doet de priester en lichtdragers er in stappen en volgt zelf de berechting te voet tot aan 't huis van den ster vende. Vrienden, ge moet da lezen, dienen wonderen schoonen brief van onzen vriend E. H. VanEssche, die wij van daag meedeeleu 't is een parabel stuk van wel ge- zeidtezijn valsche vrienden fransch mans wor geschoren zonder zeep Onze on waardeer bare Woeste gaat oen vlugschrift uit geven dat voor titel zal dragen Eene proefneming niet dc evenredige vertegen woordiging. Hadden de dieven da geweten Verleden vrijdag wa^ er een sommeken van 20 millioon, in goudstukken, uit Frankrijk tot Antwer pen toegekomen dat op drie groote wa gens naar de bank vervoerd werden.... Hadden ze da geweten, ze zonden er ook al van verre oen oogsken opgetrokken hebben. Nemna te Brussel is er nen boek uitgekomen met 't portret: in en de levensbeschrijving van al de repre sentanten.... Maar hij kost te veel.... 3,50 fr. wa blieft er u meneer 't Gul den wierookvat van Deken De Bo zali ger, de schoonste gebedenboek die or bestaat en verkrijgbaar is op ons bureel, en kost maar 1.50. Een braaf boerken van Ponvillers, uit d'Ardeenen, vertelde hier zaterdag 't Aalst dat ginder vrijdag de sneeuw nen voet dik gevallen was. Laat ons toch hopen dat hot met den winter nu zal gedaan zijn, want winter en ar moede dat is een en 't zelf de voor onze arme men schen. 't Schijnt nu toch zeker en vast te zijn dat de libera le Jan Van Ryswyck zal burgemeester genoemd worden van Antwerpen... 't Is spijtig. Ai, ai, ai Zoude gij niet zéggen hè?... De socia list Bertrant gaat nu in de Kamers een wetsontwerp neerleggen tot afschaffing van de notarissen... Zou da ventje mis schien een oud kandidaat-notaris zijn die geene plaats gekregen heeft? Tot Ath, iu de Walen, ne glazenmaker gaat verledene week ruiten inzetten bij nen veekoopman, hij doet de deur open en ziet daar voor hem, op ne stoel, 'tlijk van de vrouw des huizesze was behal ve de voeten en 't hoofd, heel en gansch verbrand. De permanente deputatie zal slechts vrijdag toekomende uit spraak doen over de kiezing van Me- chelen. Maar alia, iedereen is van nu af overtuigd dat ze toch zal verbrokeh worden en dat de katholieken met de aanstaande kiezingen er nen schitteren den zegepraal zullen behalen. En zeg gen dat de liberalen van Gheel nu de verbreking vragen van de kiezing van over drij weken, waarin dat 't katholiek zooverre boven lag.'t Is wei dat die mannekes te Gheel al woonen, anders moesten zij er toch naar toe, zclle. Maandag verleden, 2 Meert is zijne Heiligheid Leo XIII zes en tachtig jaar gewordenGod gave dat hij er honderd mocht worden. Hoe wreed toch! Tot Oostende, vrijdag verleden, twee jonge meisjes daar op den steenweg van Nieu- Soort komen afgereden, 't poerd sclrikt oor den tram die voorbijsnelt, 't voi- tuurken wordt omgeslagen en de twee kinders daaronder: als 't rijtuig recht gezet was had 't jongste van de twee reeds opgehouden te leven.... derug- irokea. d'Eerste Communie-!

De Volksstem | 1896 | | pagina 1