BRIEF UIT ERPE. M, Albert Van Duerme. BUITENLAND. LUIBRECIITS. KOOKKUNST. JEPPEN EN BROZEN. Saffelaere.- Albert Van Duerme. Brief aan de Frans mans. Yervolg. ARMENIE. Nog alle dagen komen er nieuwe tijdingen toe. 't Is ongelooflijk, de wreedheden die tegen de christenen' gepleegd zijn. Te Marach was den 18 November, de dag der groote slachting 's morgens om 7 ure kwamen de soldaten, gevolgd van eenen troep muzelmannen, de stad ingeloopen, onder 't geroep Dood aan de chr'istene honden Ze beukten de deuren der christene woonhuizen in, en boden ze weerstand, zij kapten ze met hunne bijlen in stukken. De mannen die binnen waren werden ongenadig vermoord dan wierpen de schurken lich op de vrouwen, ontrukten hunne juweelen en hunne kleeden, begingen de schandigste aanslagen. Alles werd geroofd, zelfs geen lappen lijnwaad lieten de moorde naars liggen. dagen gaan arriveeren! Overal, aan de vitrienen, en ziet ge niets meer als mutskes, rokskes, bottin- nekes, handschoentjes, kerreboekskes en neus- doekskes voor d'eerste Communiekantjesvele moederkes droomen er reeds van om alles in orde 't hebben tegen dien grooten dag. Iedere Lezer van 't Stemmeken moet 't dees voortzeggen, 't Is te schoon om van iedereen niet geweten te worden Te Binche, met Karnaval, ne priester gaat ne stervende berechten in eene straat die krioelde van vastenavondzotten en zie, men heeft hem maar gezien, of alle gerucht houdt op en iedereen valt op de knieën tot als de berechting 't huis binnen is. Volgens dat er ons getelefo neerd wordt, hebben de gendarmen al cenen vast van de dieven die te Lede- bergh, in de Van Heek straat, 14,000 franken uit een kofferkenfort gefoefeld hebben hij zal het er on getwijfeld kunnen voor nog al schrijven, doen. Maar is 't nu toch niet ongelooflijkWeerom al een Congoleesken dood tot Gyseghem ja, ja, dat is nu twee op veertien dagen tijd Wat moet den E. H. Vanlmpe zijn hert gebloeid hebben, van zoo twee van zijn lieve lingen op korten tijd te verliezen wij bieden hem onze diepgevoelde condoleanses. In plaats van Mr de Burlet, die zijn ontslag ook heeft gegeven van provincialen senator, zal genoemd worden de notaris De Broux, die eertijds in de hooge Kamer nog heeft gezeteld. Bravo tot Overboelaere, over eenige dagen, 't peérd van Frans Delven komt daar in volle vlucht nen berg afgestormd, na zijn meester van de kerre te hebben doen tuimelen er gingen wreede malheuren zijn, en zie, de E. H. onderpastoor Van Langenhove springt er naar toe en gelukt er in de heest tot stilstand te brengen daar is een kruisken aan verdiend. Tot Lede schuifelt de nachtegaal reeds dat 't een plezier is en donderdag verleden is Mr de Burlet naar Brussel weergekeerd, maar hij is verre van genezen te zijn, zelle 't is ne gebroken stok, heel en gansch op zijn effen en zal hij niet meer komen ze beginnen ook te spreken van bur gemeester Buis, die uit den franschen midi zou gaan arriveeren 't schijnt dat zijn maagsken veel beter is, hij begint al een weinig gekapt te kunnen verteeren. Wat troostend nieuws toch uit Leu ven Twee heeren professors van de Katholieke Universiteit, meneer Deploigne en meneer Armand Thierry zullen in 't kort adieu zeggen aan de we reld om zich in 't kloosterleven heel en gansch aan God te kunnen toewijden. val feeste geweest heeft bij de tjeven, en schoone, zille, menheer. Ons kateliek muziek den eersten keer uitgaan, en mee een schoone mis, en honderd eereleden, en twee dagen schoon consert gehouden, en de liberalen zijn kwaat en lachen daarmee in huider gazet Het Vaderland, en om te spotten bof fen en stoefen erop en zeggen dat alles perfekt was, en dat is nie waar, want snavonds na het konsert, en brande er geen een licht op gheel het dorp. om dat zekers de gemeenteraad zijn stekskes niet mee en hadde; en daar was nog al iets te kort, daar stak geen vlag op den toren, en wij hebben hier pertang iemand die hem daar geern mee belast zille, Ka- miel Vlagge azoo heet hijen wat dat er ook nog te kort was, de klokken en hebben niet geluid, en wij hebben wulder tog klokkenluiders genoeg, zille Menheer. Zoo ze moeten zulder nie zeggen dat alles perfekt was van den eersten keer, dat en is nie waar, of nie meugelijk ook, maar alla, het was toch een schoon- dere feest als de die van de liberalen, die den tweede dag van huider konsert de menschen moes ten schoone spreken om te willen binnenkomen, terwijl dat bij ons de zaal, bij Frans Van Damme, alle twee de dagen proppens vol was. Bedankt zille, Menheer, en, als ik mag zal ik U Mad. Luibrechts en Mad. Spiegels aren op wandel Vrijdagavond. Mad. Luibrechts keek gedurig in de lucht en stronkelde over al de steenen. Mad.| Spiegels vroeg haarMaar wat obser veert gij daar azoo Het is maane- klips vandaag Ach maar, mijn kind De maan zit vandaag achter alle soorten van wolken Ehwel, wat, doet dat er aan Ik kijk ik naar de maan niet, maar simpelijk naar de klips VAN Door toedoen van onzen goeden Vriend M. Hector Arys, gemeenteraadslid en luitenant van 't Vrijwillig ge wapend Pompierkorps van Aalst, zijn wij in de gelegen heid gesteld onderstaanden brief van den beminden Stadsgenoot Van Duerme mee te deelen. In naam van de olksstem en onze talrijke Lezers zij M. Arijs allerharte lijkst Dank Tot Aalst komt te overlijden Madame van Ghy- seghem, echtgenote van ons achtbaar gemeente raadslid. R. I. P. Wie en 1 heeft er vrij dag verleden de maa- Ineklips niet gezien? Spijtig dat Ide lucht zoo bewolkt was; maar I alla, 't is toch aardig, nooit en kijken de menschen zooveel naar de maan dan wanneer ze niet te zien is. Halte 1 de koeriers uit GeesbergenOp den Zondag van half Vasten groot concert in het bisschoppelijk Ivollegie. Er zal geen volk ontbre ken en 't programma is pertikelierOma uren stipt. Het weekblad La Justice Sociale veroor deeld samen met 't Land van Aalst, Klokke Roe land en Dendergalm! 't Bureel van d'hospicien van Aalst is dus gewroken! Die gazetten zijn veroor deeld voor een lasterend artikel, tot inlassching van het vonnis in hunne eigene kolonneu en eene inlassching in een ander blad, dat mag 100 fr. kosten. Zou ne mensch zijn haar nu toch niet rechtstaan als go zulke dingen hoortTe J umet dieven in de kerk gebroken en daar gestolen ne kelk van 160 fr. eene ciborie van 200 fr. drie cus toden van 150 fr., twee schenkkannekés van 200 fr., enz., enz., M. Woeste zal in 't kort een wets ontwerp neerleggen om de groote arrondissemen ten te doen verdeelen; hij heeft overschot van ge lijk; waarom heeft ne Brisseleer b. v. recht te kie zen voor 18 representanten als wij er 't Aalst maar voor 4 en mogen stemmen?... Vele ministers zijn die verandering genegen en van alle waarshijnlijk- heid zal 't passeeren. Antwerpen blijft nog al tijd zonder buigemeester gelijk Heldergem zonder weer. De groote Gladstone, uit England, is te Toulon dijnsdag ontvangen geweest door president Faure van Frankrijkze keken naar malkaar gelijk twee hazen die nen jager achter hun hielen heb ben. Weet ge nu waar da slangevel van dienen notaris Verhagen van Molenbeek verblijft?.... Hier is zijn adres: Athenen, numbero47, in de Cassa del Reastraat; die er iets op te goed heeft, kan hem nu schrijven. In den Amerik zijn aan 't opbouwen van een huis dat 21 stagieën zal hebben en met meubels en al over de 60 millioen zal kosten. Dag Vrienden en Lezers van 't Stem meken, tot de naaste week zelle! Kibeladoeken. Vien Laebnedoe. Menheer van de Volks stem. Ge schrijft gij daar van die dieven bij Sieska Co- chet. dat is de waarheid, maar ge zegt gij daar nie hij dat ze zulder hier vertellen, dat die vier lamfers met den tram van halver tien snavonds van Gent hier zijn komen aanlanden, en ze zeggen zelfs der nog bij'dat de oversten van den tram nog de poli tie verwittigd hadden, en dat de sart petter huider nog meencn te pakke 1de, mae Ut hij hem in gehouden heelt. En daar is hier nog 3' iets. dat bier met karne- Luvituku, 15 Januari 1896. Beste hartelijke Vriend H Ik vraag u om verschooning van zoo lang ge wacht te hebben u te schrijven. Maar zoo gij wist wat oneindig veel werk wij hier hebben, gij zoudt het mij niet ten kwade duiden. Gij kunt niet den ken wat werk den transport der koopwaren, le vensmiddelen en alle behoeften hier oplevert. Zoo als gij weet, bestaat er nog geen spoor om al de lasten, welke in Matadi aankomen, in bestemming voor den Hoogen Congo, verder Ie vervoeren. In Europa bezit men wagens, schepen, lastdieren enz.; hier wordt alles op menschenrug naar zijne bestemming gezonden, natuurlijk mits betaling. De zwarte zijn hier geene slaven, maar staan als huurlingen den blanken ten dienst. Hewel, men ontvangt zoo dagelijks honderd vijftig lastdragers, wier lasten men kist voor kist, baal voor baal, zak voor zak, met teeken en nummer, iu een zestal boeken heeft in te schrijven dan weder heeft men er honderde die lasten komen halen, wederom het zelve inschrijven in de boeken dan heeft men nog andere die het ivoor en de caoutchouc aanbrengen; tand voor tand moet opgenomen en afgewogen worden, de caoutchouc idem. Alsdan heeft men nog de natuurlijke inwoners, welke hunne koopwa ren komen aan den man brengen. Soms heeft men een uur uoodig om van die gasten een schaap, een kieken of eenig ander mondbehoefte te kunnen koopen, en toch moet men er den tijd afdoen, wil men eten hebben. Maar, God dank, de moed is erbij en de gezondheid ook. Zóo geraakt men er door. Beste II..., hebt gij nieuws van AlbertB Hier is geen middel om iets over hem te vernemen. Zijn kamaraad, met welken hij is vertrokken, heeft in eenen veldslag een kogel in de borst gekregen. Drie mijner reismakkers van 6 Maart 1895 zijn reeds radijskens gaan eten langs de wortels. He den ik, morgen gjj zoo zullen wij ook eens varen, maar, als 't God belieft, toch 't laatste koordeken trekken. Wat nieuws in Aalst? Hoe gaat het met de pom- pers nog veel merteleersgezinden veel brandeu veel pintjes te pakken Heere 1 dat wij hier zoo een vaatje bier van den Beer hadden, ik zal het niet zweeren, maar ge moogt mij gelooven, het zou smaken, want alle dagen dien wijn, dit ver veelt ook. Vergeef mij mijne hanenpooten, maar ik schrijf u met tien duizend haasten. Ik hoop dat het huisgezin wel gaat, dat gansch de familie in de beste gezondheid verkeert, de Commandant, de Luitenants D. P. en D. W., enz. Wat nieuws is er zoo? In 't begin schreef men mij dat de bladen der stad mij wierden opgestuurd ik zag er geene aankomen, ook dacht ik Uit er oogen, uit hetmaar neen, dat geloof ik niet; de kamaraden waren te goed, en het moet eene missing zijn in den post. Hoe gaat het Gust M? Doe hem veel komplimenten, a. u. b.; zeg hem dat ik hem eerstdaags schrijven zal. Een klein gebedeken, in het groot huis, waarvan gij den laatsten avond van mijn verblijf in ajuin- land spraakt, a. u. b., voor uwen toegenegen Een gansch stoomschip heilwenschen aan mijnen goeden vriendH..., en tien wagons beste hand drukken. Vaarwel, vaarwel Dat zijn dè goede Franschmans en voor dezen en moeten er geene bonden van Franschmans zijn, of zij en hebben de compassie van die slimme politiekers niet van doen. En dat die menschen stillekens hun werk voort doenmet sparen en zorgen betalen zij iedereen en hebben ook niets te kort, dat heb ik zelf in honderde huisgezinnen ge zien als ik nog te St-Martens-Lierde was. En ze mogen spreken of ik de waarheid zeg ot niet Maar er zijn onder u ook, helaas, slechte Franschmans. En wie, wie, wie zijn dat Eenige exempels. Een jongman die 25jaar lang naar 'tFransch gaat, die niemand te onderhouden heeft als zijn drooge keel en die nog aiet toe komt. Een kerel die zijnen boer be driegt en met zijn werk laat zitten en alzoo verplicht is alle jaren 'nen ande ren post te zoeken. Gasten die hier doorwinteren en alles opdoen. Jon gens die hier komen om uit d'oogen van hun ouders te zijn. Déserteurs die nooit gedeugen hebben en hier dan loo- pen van 't een hof naar 't ander zonder een stuk kleeren aan het lijf. Men schen die naar 'tFransch komen zonder te weten waar naartoe. Ik ben er gisteren twee tegengekomen, met deri knapzak op 't lijfveertien dagen werk gezocht, niets gevonden geen geld, geen eten meer; dat heet ik slechte Franschmans en die verdienen geen compassie. Laat ze maasbonden stich ten voor zulke franschmans, 't is boter aan de galg. En zulke soort is d'oorzaak dat de Belgen hier verfoeid worden. Een Vlaming die hier woont, zei mij gisteren nog Mijnheer, als ik het beestig leven van die niannen zie, dan ben ik beschaamd van te zeggen dat ik Vlaming ben Ja, waarlijk, 't en zijn de franscke boeren niet, maar 't zijn die langstekanten die hier den stiel beder ven, de goede moeten het met de kwade bekoopen. Ge weet nochtans zeer wel, vrienden dat wij tegen uwe intresten niet en zijn. Indien men afslag kon krijgen op de treins, zeer weldaar zullen onze ka tholieke volksvertegenwoordigers wel voor spreken. Maar wat kan dat maken als het alleenlijk i£Belgie is? Men spreekt van speeiale treinen.... Ja maar ziet ge die mannen hier toe komen Den eenen 14 dagen te vroeg, den anderen 8 dagen te laat, en dan moeten opleven 't geen men op den trein gespaard heeft Hoort, jongenséén raad Maakt eenen vasten post te hebben gaat met eene goede compagnie, en eenen goeden hoofdmangedraagt u treffelijk in Frankrijk en ge zult treffelijk behandeld worden. En laat u niet opmaken door menschen die er niets van en kennen. Nu tot binnen acht dagen, als 'tGod belieftbegint maar goede compagnie te zoeken, wij zullen u dan verder zeg gen wat er te doen en te laten is. Uw gansch toegenegen JVan Essche, pastoor der Vlamingen te Parijs. ('t Vefvolgt). Te Aïnka duurde de moorderij nen ganschen dag, en 't is schande van het te moeten zeggen, de woestelingen werden ondersteund door de turksche troepen van op de torens schoten de soldaten op de vluchtende kristenen al de winkels en huizen werden geplunderd en in brand gestoken. De oor ringen der vrouwen werden met zulk een geweld uitgerukt dat de stukken bloedend vleesch er bleven aanhangen. 800 kriste nen werden dien dag vermoord en 1500 huizen leeggeplunderd. In eene andere stad, te Orfa, ging het al zoo wreed eene groote menigte volk had eene schuilplaats gezocht in de kerk. De muzelmannen braken de deuren open, drongen binnen, vermoorden de priesters en de mansmenschen de vrouwen lieten ze leven, maar ze staken de kerk in brand en die er uit wilde vluchten werd met bajonnetten terug het brandende gebouw ingedreven. Meer dan 700 vrouwen en kinderen von den de dood in de vlammen. Geene enkele stad of dorp is gespaard geweest, overal de zelfde slachterij en plundering men rekent dat er minstens 20 duizend kristenen vermoord zijn. 't Is wreed, 't is wreed, en zulke dingen gebeuren in onze beschaafde 19e eeuw. SUN c O dat stekelverken 1 Als ge dat nu toch bepeist Zondag avond, om 11 uren zekere Van C-auter komt zat thuis en begint op zijne vrouw te slaau gelijk den duivel op Geeraard de vrouw ge raakt uit d'hauden,loopt om baren zoon Camiel in de gebuurte, die haastig komt meêgeloopen en zich op zijnen vader schiet met 't mes in d'hand. De vader is leelijk geschalotterd heel zijn hoofd ligt open men hoopt nochtans dat hij er zal doorkomen. 't Parket van Dendeimoude heeft een onderzoek ingesteld, maar tot hier toe werd niemand aangehouden. De drank maakt den mensch gelijk met de wildste beesten van Afrika.... Lekkere fijne podding. 4 biscuiten laten weken tot dat de melk warm isvoegt er boter bij, fijn gestampte amandelen 4 eierdooiers, suiker, ci- troen, rozij nen, stijf ge slagen eiwit van 2 eieren. Laten bakken in den oven gedurende een uur, dan fruit-gelei op doen en daarna de overige helft van 't geslagen eiwit, nog wat laten bakken. Soufflé van kaas. 2 lepels bloem en een stuk boter te samen laten smelten, melk bijvoegen tot genoegzame diktevoegt er 200 grammen geraspte kaas bij, iaat nogwat koken, wat koelen en doet er twee eier dooiers bij, (Niet vergeten er wat koud water door te roeren, voor 't kappelen te beletten; 2 of 3 druppels zijn vol doende, en onthoudt dit voor alles), en 't wit in schuim geslagen. Een uur la ten koken au bain-mari. Saus voor den Soufflé. 1 lepel bloem, boter, melk bijvoegen tot genoegzame dikteop 't laatste wat geraspte kaas en den overschot van den soufflé bij doen, Ops Roese. Jeppen. Ah Brozen, mijn antieke vriendschap I ik wensch u sjerniblé een zalig nieuwjaar. Brozen. O gie ouden deugniet van ne Jeppen wa stre ken zijn mij dat, van ne mensch nu nog een zalig nieuwjaar te wenschen Jeppen. Och Brozen, g'en zijt ook nooit niet kontent. En dat ge nu ne keer uw roozematis uit uw knienen kwijt geraak te, wa zoudt ge dan zeggen Beozen. Ja, da roozematis da'k wist da't er mee wen schen zou uitgeraken, ik wenschte tot 's avonds toe met 't lichtNe mensch moet dan nog altijd lachen mee al zijn miseries maar Jeppen, gij zijt toch een vies model van ne mensch ge peist op alles, ge moet een hoofd hebben gelijk nen tombola. Jeppen. Zie Brozen, 'k ben vandaag azoo nog zoo herdi als andere, ge moet weten, ik heb in den diaprastes gezeten mee mijn vraa, die nie wel en was maar God zij gedankt, wij zijn de sjanfoetering door. Brozen. Wat voor eene soort van mankement was 't, Jeppen - 38 - als ontevreden- 't samentrekken voorhoofds, hun men, vonkelde er onversaagdheid uit heid, bij 't bewolken des aangezichts, der wenkbrauwen en 't fronsen helderen blik verduisterde, dan huiverde menigeen vóór hunne onverbiddelijke gestrengheid. Het binnenszaal treden van Iwein was Dirk uiterst welgevallig, want hij ging dadelijk bij hem en sprak op minzamen toon Ge komt recht ter snede, Iwein. Ik snakte naar uwe komst. Nemen wij eenen zetel in. Zij gingen dicht bij de tafel zitten. Overmorgen dan, zeide Dirk vergaderen hier, onder mijn voorzitterschap, de vrijheidminnende Vlamingen, tenzij wie doorgrondt de geheimen der toekomst eenig voorval mij onverwachts deed vluch ten. Een mogelijk iets, bevestigde Iwein want werdt ge bespied en bespeurd, dit kasteel ware voorze ker onveilig. Wie weet of deze samenspraak de laatste niet is. De mensch wikt en God beschikt, heer graaf. Daarom, Mher Iwein, laten we nogmaals onze onderneming, niet enkel van de gunstigste zijde, maar van alle kanten beschouwen. Niets worde aan het blind toeval overgelaten. Ge zijt wijs, rechtschapen en moe dig uw raad zal dan vrij zijn van onbezadigde drift, lage trouweloosheid en laakbare lafheid. En vooreerst, Mher Iwein, zijn de gemoederen in Vlaanderen terdege opgehitst Ja. En kan het anders Vlaanderen zucht onder den last der tollen, gaat gebukt onder het juk eener teugellooze dwingelandij. Vlaanderen is uitgeput, uitge perst zijn bodem met puinhoopen bedekt. Sedert Willem aan 't bewind is, zijn al onze voorrechten met de voeten getreden. Men kan dit alles met geen droge oogen aan zien. 1 En nochtans, doorluchtige graaf, de opstand is

De Volksstem | 1896 | | pagina 2