Laatste Depechen. Reis naar Congo ALLE BEIDEN. MjISid,hS?wïïC KERKELIJK NIEUWS. Politiek Overzicht. Een Gompagnieken Nieuws. SOCIALIST-MILLIONNEER. TePa- Overboulare. Jeppen. De flawenza, mensch, niet als de flawenza. _'k Geloof dat die ziekte eene opinie heeft tegen 't mensohdom. Bbozen. Dat is een fel en een neerstig dingsken van een vraken, dagge daar hebt, Jeppen. Jeppen. Jommer dat is waar, zelle Brozen en proper pertikelier en habil, en koken dat ze kan - Bbozen.—Maar Jeppen, om van een ander huishouden te spreken, hoe staan de zaken in Europa gij zijt azoo uog ne filesoof? Jeppen. Ah Brozen, voor zoover dat mijn theorie daar over gaat, 't dunkt mij dat voor de moment nog al stil is. Ik heb azoo altijd de Fransman in d'oog mee zijn Reperbliek, en Duitschland, want dat is den sempiterneelen en eeuwigen pi- kapik. Bbozen. Da zeggen ze, ja, da zeggen ze. Jeppen. Dat is van weder kanten, verstaat ge mij, Bro zen, in de wapens men kan nie meer't zijn al soldatenbroe- ken dagge ziet, en ransels en gramellekes, en benauwd zijn van malkander. Bbozen. En dat er ne keer moest eene schraminkeling komen, Jeppen, mee al da poer en die mitraille, ai heilige Dorotheé, 'k en mag er nie op peizen Jeppen. 't Ware gedaan mee menschen en beesten, Bro zen. Ook zelle, als de generaals van de parties malkander te genkomen, of d'ambassadeurs, 't zijn poerparlés mee hand schoenen aan, en saluades van weder kanten tot op de grond dat de knopkes van hunne hemdbandekes springen, ge zoudt zeggen 't zijn antiketeiten van ouderwetsche vriendschap, maar in't hert Brozen, is.de vronk en kattegezindheid. Bbozen. Maar Jeppen, 's wijles dammen nu toch klappen van geweeren en kanons, heb ik niet gehoord of gele zen, of waar ben ik daar aangeraakt, dat Italië ook aan 't vech ten is en op zijn broek krijgt?.... Jeppen. Zeker, 't is in den Afrik te doen, en 't riskeert dat z'het zullen moeton laten steken 't heeft er al gestoven gelijk in nen uitgeschudden meelzak, en d'Afrikanen ranselen de Titaljonders af en slaan ze blauwe scheenen. Bbozen. Dat Italië, Jeppen, is iet dat in mijn oogen kapot moet, da land en dienen Koning, dat is konterfoeille tegen al da justicie is. Jeppen. 't Valt van erremoei in duigen, Brozen, da zal hen leeren de Paus zijn land afpakken. Bbozen. Maar Jeppen, vindt ge niet dat de wereld nog van dag tot dag verslecht Jeppen. Wat verschil tegen in onzen tijd, eh Brozen, als wij naar den één uren catechismus gingen, ai, ai, ai Bbozen. Eu dan was iedereen kontent, en nu, gaat er ne keer achter. Jeppen. A la bonheer 1 de menschen, 'k en weet nie, zijn azoo te kategoriek geworden, en dat zijn de koujonctuuren van onzen tijd zonder Godsdienst die da meebrengen. Bbozen. 't Is promentig azoo, de wereld wordt ne droeve kassei. Jeppen Maar Brozen, a propos van de wereld, hebt ge d'ander week de klips gezien van de maan Bbozen. Nikske gezien, Jeppen, en drij keeren huiten geweestzoudt 't misschien uitgesteld zijn Jeppen. Neen 't jongen, want ik heb het gezien. Bbozen. Dan hebben z'er eene wolk voorgehangen als ik ging zien, want 't was al zoo donker als ill eene inktflesch. Jeppen. Brozen, ik loop naar huis zelle, want 't wordt te laat. Beozen. - - Ik ook, want 't zou kunnen in de Volksstem staan wij hebben er al verschillige keeren in gefigureerd, en zij weten al wat wij onder ons zeggen, ge zoudt zeggen wie dat da mag doen?.... SPANJE gaat altijd voort met oorlogen in zijne kolonieën van Cuba. 't Kost veel geld en veel volk en er is maar weinig vooruitgang. Erheerscht in Spanje eene groote opgewonden heid tegen de Amerikanen, omdat de Senaat der Vereenigde Slaton de opstandelingen van Cuba door publieke stemming erkend heeft als oorlogvoerende partij. En 't is toch waar ook, wat moeten de Amerikanen hunnen neus steken in de za ken van Spanje? Te Madrid en Barcelona in Spanje hebben er betoogingen plaats gehad tegen de Amerikanen. Eene nieuwe zending van 20,000 man voetvolk en 5000 man ruiterij staat gereed om op 't eerste teekeu te vertrekken. De Spanjaards hebben warm bloed en zouden tot den laatsten toe sterven voor hun vader land. ITALIË. Al langs om slechter. Zij hebben daar iets op hunnen hals getrokken met hunnen oorlog in Abys- sinië. Verscheidene van hunne Afri- kaansche bondgenooten hebben hem reeds verlaten, en zijn overgegaan naar 't leger van Menelikandere zullen waarschijnlijk nog 'volgen. Generaal Baratiere durft hem niet verroeren, of den vijand niet aanvallen't leger van Menelik is veel talrijker dan 't zijne en daarbij Menelik kent de streek, Bara- tieri niet. In Italië is 't volk uiterst Groote nederlaag der Italianen. Generaal Baratieri heeft den 1™ Meert met drij vleugels van zijn leger de Choans aangevallen. De schok was he vig. De Italianen zijn met groote verlie zen moeten achteruit wijkeu. Dit nieuws heeft Italië in opschudding gebracht. In vele steden zijn er meetingen waar hevig tegen den oorlog gesproken wordt, en uitgevallen tegen t gouvernement. Als het maar niet uitkomt op eene revo lutie in Italië/ Dat is de zegen die 't vervolgen der H.Kerk hun aanbrengt. ROME. De Paus zal zich doen ver tegenwoordigen in Mei op de kroning van den Keizer van Rusland. De nun tius van Weenen Mgr Agliardi is daar voor reeds aangeduid. OOSTENRIJK. Men is druk bezig met de gemeentekiezing te Weenen. De strijd wordt daar geleverd tusschen de Katholieken en de Joden. Sedert lang, heel lang, ligt Weenen ouder de klau wen van de Vrijmetselarij en de Joden maar nu zou er kunnen verandering komen. Wij wenschen 't uit den grond van ons hert. Aan 't hoofd der Katho lieken staat de groote volksvriend Lueger, moed, mannen, moed I FRANKRIJK. De Voorzitter der Fransche Republiek doet zijne rondreis van de eene stad naar de andere. Overal worden de anarchisten op de strengste wijze bewaard om hen alle aanslagen te beletten op het leven van den president. Het Fransch bestuur doet alle geweld om in de slechte scholen aan 'tvolk zijn geloof te ontnemen, en als zij dan man nen gekweekt hebben zonder religie, zonder eerbied voor God en overheid, dan moeten zij soldaten en champetters en gendarmen zenden om ze in te hou den. 39 nog niet rijp genoeg. En waarom, Mher Iwein? De Vlamingen zijn trouwe onderdanen. Gij zult het later zelf ondervinden. Misschien. e Ik sta er borg voor, Doorluchtigheid. Mijne landgenooten beminnen hunne graven en zijn hun innig verknocht. Weshalve verduren ze veel onrecht, eer zij zich tegen het wettig gezag verzetten. Steken zij, ge tergd, de horens allicht eens op, zij trekken ze, bij het eerste gemeend of afgedwongen toegeven des vorst en, weer in. Het is enkel in uitersten nood, als men doof blijft voor hunne grieven en rechtmatige eischen, hunne voorrechten halsstarrig voortkrenkt, alle minne lijke schikking voortdurend van de hand wijst, dat zij tegen hunnen verdrukker de oorlogsvlag opsteken en deze voor list noch geweld meer strijken. Hoe meer gevaren en rampen hen dan bedreigen, des te koppiger worden ze; des te tergender weren zij, zonder eenen duim gronds te wijken, de slagen des noodlots van hun ongebogen hoofd af. Tegenspoed geeft den Vlaming grooter veerkracht. Het staal wordt in het vuur gehard, merkte Dirk aan, immer zuinig met zijne woorden maar heel in verrukking gebracht door deze trouwe schets van der Vlamingen karakter, welke Iwein's stem trillen en diens oogen gloeien deed van hooge vervoering. Er heerscht, ja, groot misnoegen onder het volk er broeit opstand onder den adel. Bij den eer sten oproerkreet, heer graaf, zouden de bijl en boog der poorters den verdrukker aangrimmen en het uitge togen zwaard der ridders hem uitdagen. Edoch, zulk een opstand ware van korten duur. Werd men zelfs voorgoed handgemeen, het ware voldoende dat de lis tige Willem belove de overeenkomst, bij zijne troons beklimming plechtig bezworen, voortaan trouw na te leven, om bijl en boog weer aan den muur te zien han- rypastil om de vallingen in twee dagen tijds te ge nen (1 fr.) en de Waltherypil, om te purgeeren en u van verstoptheid, maagpijn, bloedonzuiverheid, enz., te bevrijden. (Fr. 1,25). T nlroron Donderdag nachtLouis De Schry- ver, fruithandelaar, klimt op nen stoel met eene petrollamp om te zien hoe laat het ishij valt van'den stoel, de lamp op hem, op nen wenk lag hij midden in de vlammen. Met moeite is zijne vrouw er in gelukt de vlammen uit te dooven. Hij is erg verbrand, men vreest voor zijn leven. MpphplpH Ongeluk. Een mtJGHDltJU. schrikkelijk ongeluk is zaterdag voormiddag in het arsenaal van den ijzeren weg voorgevallen. De genaamde Selleslagh, manoever, woon achtig te Leest, wilde den handlrein van eenen wagon sluiten, toen hij tus schen twee buffels werd getroffen en op afgrijselijke wijze verpletterd. Men kan oordeelen in welken ellen- digen toestand de werkman werd opge nomen. Hij had slechts nog de kracht om naar zijne vrouw en zijne kinderen te vragen. Na de eerste verzorgingen in de kliniek te hebben ontvangen, werd hij naar het gasthuis gedragen, doch vooraleer hij daar was, had hij opge houden te leven. Selleslagh was getrouwd en vader van 7 kinderen. Hij was een voorbeeldig werkman door iedereen bemind. Men kan begrijpen wat er in het huishouden omging, toen men de schrikkelijke tij ding aanbracht. rijs is overleden zekere Holevacque, ge wezen volksvertegenwoordiger. Hij was een hevige socialist en viel uit in alle meetingen tegen de kapitalisten en de rijken, en weet ge wat fortuin hij ach terlaat, hij socialist? Vier millioen. Wij hebben hier in België ook van die liefhebbers-volksvrienden zitten Van de Velde, millionneer, I'icard mil- lionneer, Janson millionneer, Defuis- seaux en nog meer anderen. Ze paai en de arme menschen met schoone woorden en beloften maar 't geld hou den ze in hunne zak. De armste dorps onderpastoor geeft honderd maal meer als de rijkste socialist. A nnpl fprrp Aklaar zii" maan' AppeiieiItJ. dag namiddag 5 Eerw. Paters Capucienen van Enghien toegekomen, om er, evenals verleden jaar, degeloovigen door hunne predika tiën voor te bereiden tot de plechtig heid der Gedurige Aanbidding op vrij dag aanstaande. Bijna een groot ongeluk Frans Delven kwam met een jong paard aau eene kar gespannen, in kleinen draf, eene nog al hellende baan afgereden. Opeens, t paard springt op zijde, de ge leider wordt van de kar gesmeten, en 't peerd aan 't stormen. Een geluk dat juist onze E. H. onderpastoor daar aan kwam. Hij sprong onverschrokken naar 't hoofd van 't peerd, werd eenige me ters ver meegesleept maar gelukte er toch in het stil te houden Dat verdient lof. mf O U t Neemt toch die af- UUU I schuwelijke purgeer middels niet meer, die u zoo onpasselijk maken; gebruikt liever de Waltherypil die zoo zacht, zoo gemakkelijk en zoo onfeilbaar is tegen de verstoptheid, de hoofdpijn, de maagontsteltenis en de bloedonzuiverheid, (Fr. 1,25), DOOR den Eerweerden Heer Missionaris BAETEN, inboorling van Meire. 7 Maar vooraleer over de Congo te spreken, wil ik u eene Ceremonie vertellen, die plaats had op den boot, twee dagen voor dat wij in den Congo aan kwamen Het doopsel als men den evenaar voor bijgaat. Van's morgens zag men dat er iets op handen was al de vlaggen wierden uitgehaald, het schip op zijn beste gekleed. Op de brug wierd een groot zeil gespannen, maar alzoo gespannen dat het eenen bak vormde van 1 meter diepte men deed het vol water. Daar moest het doopsel plaats hebben, al deze die voor de l8te maal naar de Congo gingen moesten gedoopt worden dit zegde de kapitein men kon het afkoopen voor 25 franken. Ons vieren zou dus 100 franken geweest hebben, maar wij kwamen daar niet tusschen, wij moesten dan ook gedoopt worden, dit deed het hart van sommige soldaatjes kloppen van blijdschap, ze zouden die papen eens goed gedoopt hebben. Om 2 1/2 begon de ceremonie. Bij den bak stond eenen stoel, eene ton zeepwater, als ook pek, in strumenten in 't hout voor den baard en haar af te snijden. De namen der doopelingen wierden afge roepen, elk zou op zijnen toer gaan. De eerst ge kleed met eene broek en hemd, plaatste zich op den stoelhij wierd ingezeept men bestreek hem met pek of teer, en zondér dat hij het vermoedde wierd hij in den bak geworpen waar eenen matroos hem eens goed onder duwde intusschen wierd hij ook goed besproeid met eene spruitde tweede, de derde volgde, zij ondergingen hetzelfde lot onzen toer kwam, en ik ging de eerste. Ik had mijne sou tane aangehouden,ik hoorde zeggen nevens mij Hij zal er niet gemakkelijk uitgeraken met zijn lang kleed aan wij zullen zien, dacht ik. Ik nam plaats op den stoel, maar in stede van mij te be strijken met zeep en teer, lieten zij mij stillekens gerust, en in plaats van mij in den bak te werpen gooten zij alleenlijk een glas water over mijnen kop. Zulk waren de ordens van den kapitein, die wilde dat men ons eerbiedigde. Dat is treffelijk niet waar Ik was gedoopt 1 Velen trokken eene aardige smoel, maar dat kon mij weinig verschillen, 's avonds kregen wij onzen doopakt mijnen naam is Scheldeyisch I Daar van nu genoeg, ik zou dit hooger moeten schrijven hebben, ik had het vergeten. Wij kwamen dan in de Congo toe om 12 1/2 wierden wij met onze koffers aan land gebracht. Ik zong eens van het kruis. Een confrater van Moan- da kwam ons halen maar vooraleer te kunnen vertrekken moesten wij het leeg water afwachten. Om 5 uren kunnen wij weg. En avant 1 met twee volle uren en half op den oever der zee te gaan kwamen wij te Moanda toe. Ik was blij ei te zijn, ik was zoo moei en afgemat als nen hond, maar nu konnen wij rusten. Wij namen een goed avondmaal dat wat beter was als gewoonte, om ons welkom te wenschen, klapten en vermaakten ons goed. En nu zit ik hier, zoo gezond als een visch in 't water, verre van familie en vrienden, te zweeten dat het water dreupt, maar toch gelukkig ik ben waar onzen Lieven Heer, mij wil. Later zal ik u schrijven over de Missie nu weet ik nog niet veel. Mij in uwe gebeden bevelende, noem ik mij uw verkleefde (Vervolg de naaste week). POSTKANTOOR VAN AALST. De eigenaars van spaarboekjes, uitgegeven vóór l8ton Januari 1896, worden dringend verzocht dezelve in te bren gen voor het inschrijven der intresten SEGHER VAN EEDTVELD, drama in 2 be drijven, zonder vrouwenrollen, door K. Verberckt. Prijs1,50, muziek erbij. Te koop op ons Bureel. is volgens de opgaven der factuur maar 6 franken weerd. De boerkens van Mijlbeke en Schaarbeek zijn dus bedrogen voor 100 X 14 franken of 1400 franken. Waarom geen raad gaan vragen aan^ den Landbouwkundigen van den Staat, M1' Peiffer die kosteloos kan geraadpleegd worden, eiken Zater dag, van 8_tot 10 uren in den Meiboom. Langs Schoonaerde, Gysegem, Audegem, Berlaere ziin er met honderden gefoptdoor een Bru&; 'di huis. Doch deze landbouwers hebben een syndicaat ge vormd te Schoonaerde en weigeren te betalen. Verleden Zondag was 't kiezing in de Maatschappij Eten en Drinkenter herberg van M. F. Matthieu, Hoogstraat. Op verzoek van den heer Voorzitter, M. Gustaaf Corthals, had de stemming plaats bij middel van TRIPPEN. Bravo lang leve onze Maatschappij en haren braven Voorzitter! Zon dag nacht zijn er bij Maria De Vulder, St-Appolo- niastraat, 4 kiekens, een haan en eenig schrijnwer- kersalam gepikt. Op ons bureel is gratis te bekomen, superflü voor onze lezers, de lijst der winnende nummers van den Tombola Sint-Jozef. Terwijl vrouw De Schryver, uit de Geerards- bergschestraat, Zondag namiddag, eene boodschap was gaan doen, wilde haar 9-jarig kindje met pe trol de stoof aansteken de vlammen pakten de kleeren en het arme schaapje werd deerlijk ver brand. Men wanhoopt het te redden. Voorzichtig zijn, moeders, en nooit met petrol aan de stoof komen. AAI O T dienstdoende apotheker AALO I Zondag, is M. Van Caelen- bergh, Leopoldstraat. Van l8t0 Maart 1896 is een telephoonhut voor het publiek toegankelijk ter telegraafontvangerij Aalst, voor de plaatselijke ge sprekken binnen de grenzen van de groep Aalst, Dendermonde, Lokeren, St. Nicolaas, en voor de telephoongemeenschap op grooten afstand binnen en buiten het land. Het openbaar telephoonkan- toor is werkzaam van 7 uren u.m. tot 6 uren v.m. Zondag 8 Meert: Les van M. Burvenich ten Landhuize alhier: Onderwerp: Kweek en snoei van den Perzikboom in volle lucht, aan muren en in potten: Zondag ten 10 1/2 ure. Donderdag 12 Meert: Groententeelt 'savonds, om 7 uren op 'tLandhuis: Over Parei en Aiuin. In't kloos ter der Zwarte Zusters is overleden zuster Ursula, oud 84 jaren. Ze was te Geeraardsbergen in 't hos pitaal, tijdens de schrikkelijke Koléra van 66, waar ze met honderde menschen in stervensnood heeft bijgestaan. Och, menschen, wordt toch wijs, aleer uw haar wordt grijs. Er is hier 't Aalst 'nen dubbelen wagon chimiek gelost, vau een fransoh huis, aan 20 franken de honderd kiloshij DAGWIJZER. Zondag 8 Meebt. H. Joannes de Deo, stich ter der broeders van Liefde. Maandag 9. II. Francisca, weduwe; leed veel in de dagen van haar huwelijk, haar echtgenoot werd in ballingschap geworpen, hare goederen werden aangeslagen, geheel haar hnis verwoest, en nooit nochtans hoorde men haar klagenhaar woord was altijdde Heer heeft het mij gegeven, de Lieer heeft het mij ontnomen, dat zijn H. Naam gezegend zij Dijnsdag 10. De 40 11. martelaren van Se- baste. Woensdag II. II. Rosina. Dondeedag 12. II. Gregorius de Groote, paus en kerkleeraar. Vbijdag 12. De vijf Bloedige Wonden vau 0.11. J. C. Zateedag 14. H. Matildis, koningin. Pkiesteelijke benoemingen. De E. H. Van Butsel, onderpastoorteHamme, is pastoor benoemd van Aspelaere. De E. H. Wackens, surveillant in 't Collegie van Oudenaerde is bestierder benoemd der broeders van Maltobrugge, hij wordt vervangen door den E. H. Van Lierde, priester in 't Seminarie. De E. II. Smet, professor in 't Collegio van Den dermonde is onderpastoor benoemd tc Schoonaar- do; hij wordt vervangen door M. Muyshondt, dia ken in 't Seminarie. Jongelingen-Congregatie. Zondag toekomende, 8 Maart, II. Mis en Alge- meene Communie, om G 1/2 ure in de Congregatie Kapel van de Dames do Marie, Molenstraat. Volle Aelaat. Kerk der Arme Claren-Coleiinnen. Vollen Aelaat. Vrijdag 6 Maart, Feestdag van de H. M. Coleta. De dichten zullen geschie den als volgt Om 6 ure de eelstc Mis, met uit stelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof om 8 ure de tweede Mis om 3 ure het Lof. (Per Telefoon). 1° Uit Mater.— Zon dag tusschen de ves pers en lof, is al het zilverwerk in de pas torij gestolen. 2° Uit Brussel. Mr de baron Max d'Erp wordt afgezant van den Koning der Belgen bij het Vati- kaan. 3° Uit Leuven. Mgr Mercier, de ge leerde professor van de Universiteit, is zie kelijk. 4° Uit Zele. - Op het gehuchtDurmenbrand uitgeborsten in het huis der Weduwe Famaey de schade beloopt lot 1500 fr. 5° Uit Dendermonde. Het gerucht loopt dat er teLaerne eene misdaad is gepleegd. Een persoon zou messteken bekomen hebben die ziju leven in gevaar stellen. 6° Uit Parijs. De president der republiek is op reis met zijnen eersten minister zaterdag be vond hij zich tot Lyon, waar zijn voorganger ver moord werd. 7° Uit Sera ING. De gemeenteraad komt eene belasting te leggen op de pianos, de huisbellen en de brievenbussen, aie de burgers aan de deur hebben. 8° Uit Leuven. Alhier komt te overlijden den heer Edward Remy, de grootste Ameldonkfabri- kant uit de vijf werelddeelen't was ne ware volks vriend en ne katholiek van den ouden stempel. Korts na zijn overlijden is de gemeenteraad bij hoogdringendheid bijeengeroepen geweest en die heeft besloten 1° De dood van den heer Remy aan al de inwoners bij middel van affichen aan te kon digen. 2° Hem op stadskosten te doen begraven. 3° Hem een standbeeld op te richten. "PnTlfllV Kledden. Onze beste feestdagwenschen I X cll ion Tist. g'En hebt nog nooit zulke schoo ne gezien. Casimier. Korragie, gij behoort tot de vier de categorie! A. B. 4 Oversehoone zware px sedert dijnsdag 35. Nonkel. Ge zijt nen yzeren om nibus g'en kunt niet vergaan. Ge kunt ons zooveel ple zier doen ge weet hoe. Snoeck. g'Hebt toch de pen al vast hé Lode. Alles opgezonden hoe is 't nog met 'thoekkasken T. F. De maneklips zal gaan verdwij nen de complimenten aan M. Jan. 't Speet ons niets te kunnen opnemenwij verwachten iets. Daniël. Alles wel ontvangen heb dank. Domien. nog te veel bezigheden.... om te schrijven maar 't zal toch komen. Vr. te Velm. 't Adres zal u in 't kort geworden. Pol. Waarschijnlijk morgen nen brief. - Feel. Goede moed 't Goede lijdt altijd vervolging. Vr. V. g. te N. Waar blijven de mededeelingen Antwoord a. u. b. Er ont- I breken ons nog 2 gazetten van n° 56. a1 gelijk niet, zelle. vrienden

De Volksstem | 1896 | | pagina 3