IWEIN VAN AALST. 2' JAAR N" 62. ZATERDAG 14 MAART 189G. STORM OP ZEE! Urukker-llitgeofr {Jctrua Dan ttuffel, feopclitstraat, 19, te 2tal«t. 3D' Is. Bauwens. AALST en GENT. Hij preekt. Schoenmaker blijft Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog, Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. 't Was ten jare 1888 den 14 der maand Maart Een oud studiemakker, woonachtig tot Heyst aan Zee, had mij dringend verzocht hem samen met vrouw en kinders een bezoek te gaan afleggen. 't Weer was uitgelezen, geen wolkje bevlekte de lucht, eene weldoende lentezon goot hare warma stralen over de natuur, zoodat wij ons welgemoed op reis begaven. Doch hoe klaar en helder ook de lucht was, bij ons vertrek tot Aalsthoe somber ook en dreigend de opeengestapelde wolken reeds door den hemel dreven bij onze aankomst op den Zeedijk. 't Was juist hooge tij, en de woelende golven, door eenen hevigen rukwind heen en weer geslingerd, leverden ons het indrukkendste tafereel op dat ik ooit voor oogen had. Wie weet, sprak mij mijn vriend, of we soms met zoo een weder al geen ODgelukken te betreuren hebben, des te meer de storm zoo onvoorzien is opgekomen. En zie, nauwelijks waren wij aan tafel neergezeten, of de noodklok klepte reeds op den kerktoren der kleine badstad. Uit alle huizen en straten kwam het volk toegeloopen, recht naar den Zeedijk, waar, zoo men zegde, eene visscherssloep was toegekomen met eenen man te kort aan boord. In den beginne poogde de policie het volk van den dijk te houden om voordere ongelukken te voorkomen, daar op dit oogenblik de baren der Zee zich tot boven den kerktoren ver hieven en tot 't halven den dijk sloegen. Doch langer weerstand bieden kon zij nietiedereen wou de aan komst bijwonen der 32 visscherssloepen 't daags te voren in zee gegaan en door 't tempeest genoodzaakt naar de kust weer te keeren. Na verloop van eene goede halve uur waren al de booten aan strand ter uitzondering van een die naar 't zeggen der vis- schers in volle zee was omgeslagen en waarvan de manschap pen door een voorbijvarend zeeschip waren opgenomen. Onmogelijk een gedacht te geven de van angst en vrees welk 't hart van iederen aanschouwer beneep bij 't aankomen van ieder schip GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR 4 opper ik de vraag zijn mijne mededingers bepaald gekortwiekt Is hunne macht genoeg besnoeid om er enkel aan te denken Willem den schepter uit de hand te rukken In den Elzas wat al moeite ik mij ook getróostte om inlichtingen te winnen bleef menige bijzonderheid van hun doen en laten een onbekend iets. Uw onbeneveld oordeel zal me licht in deze zaak verschaffen. Ge plaatst mijnen opmerkingsgeest in een al te fraai daglicht. De vriendschap vergoelijkt alles, zeide Iwein ootmoedig, doch Dirk gaf door een tegenspre kend OIO! nog meer klem aan zijne lofspraak. Om UEd op de hoogte van den toestand te bren gen, ging Iwein voortblijkt het noodig uw ge heugen wat op te frisschen en de gebeurtenissen, dezer laatste maanden in Vlaanderen voorgevallen, in cenige woorden samen te vatten. Nog geen jaar verliep sinds den moord van onzen goeden graaf Karei die gruwel i verjaart op Woensdag, 2 Maart aanstaande. Talrijke I afstammelingen van het vorstenhuis stonden naar de Vlaamsche kroon. Natuurlijk Karei stierf kinderloos en liet broe der noch zwaardmaag achter (i). Velen dachten dus op zijne nalatenschap aanspraak te mogen maken Ze zijn u allen bekend, heer graaf. Ook haal ik nu enkel hunnen naam aan, omdat ik voornemens ben over ieder van hen in eemge bijzonderheden te treden Zunder van u, mijn geachten gastvriend, te gewagen ontmoet ik achtereenvolgens de gravin van Holland^ (1) De bloedverwanten der mannelijke z(jde heetten destijds Zwaardmagen, die der vrouwelijke zijde spillemagen. dat als eene nootschelp op de woeste en schuimen de baren heen en weer werd geslingerd en bijzon derlijk bij 't aanlanden't grootste gevaar liep in den grond geboord te worden. Maar ook wat al vreugdekreten ontsnapten niet aan moeder en kind, als wanneer zij eindelijk vader in hunne armen mochten drukken en hem teederlijk omhelzen nu hij toch hui ten gevaar was. Hoe spijtig-, hoorde ik eensklaps achter mij zeggen, dat Pier Savels, die brave man, zoo komt te vergaan 1 Volgens men zegt, is hij alleen om't leven geko men.... en zeggen dat zijne vrouw sinds drij weken ziek te bed ligt. 'k Bevroeg mij aanstonds waar de arme vrouw woonde, doch in plaats van antwoord op mijne vraag te geven: Zie, mijnheer, n riep eensklaps de jongeling dien ik had aangesproken, zie gin der in de verte komt de sloep van Pier Savels afge dreven Ge ziet 'z is omgeslagen, n En als een man liep heel de menigte volks, wel ke op den zeedijk stond, in de richting der sluizen. Daarg-ekomen, was de omgeslagen sloep reeds aan strandmen tracht ze recht te zetten, maar zie, nauwelijks is men er aan begonnen of een dof gezucht stijgt er uit op 1 Geen twijfel dusin 't kabientje moet er nog een levend mensch zijn, men haast zich den boot open te kappen en inderdaad de bom van 't schip is slechts gedeeltelijk weggenomen of Pier Savels meer dood dan levend, steekt zijnen kop boven. Snel als de bliksem loopt de blijde, tijding de stad Heyst rond. Pier is gered... Pier is gered... Men draagt de brave Pier op de schouders triom fantelijk naar zijne woonst, waar vrouw en kinderen hem met tranen van blijdschap in de oogen hunnen welbeminden vader en echtgenoot in de armen Jemen. Te Gent heeft men geleerd uit de droeve gebeurtenissen van het arrondissement Aalst. M. Planc- quart, een leerling en volgeling van den vierden man, heeft se dert eenigen tijd door woord en schrift trachten scheuring te bren gen tusscheu de katholieken van 't arrondissement Gent. Men heeft te Aalst ondervon den, wat dat duivelsch vuurken van de zoogezegde christene democratie uitgebracht heeftmen heeft gevoeld hoe verre de aanstokers de stoutmoedig heid en de schaamteloosheid durven drijven men weet wat droefheid men nog hedendaags moet ver kroppen en wat zelfsopoffering er moet aan den dag gelegd worden om dat gevaarlijk vuurken te blusschen. Te Somergem heeft men eene grootsche vredelie vende meeting gegeven om een einde te stellen aan de verscheuring van 't katholiek arrondissement, door M. Plancquaert op touw gezet. Wij zeggen uit ganscher herte met den Bien Pu blic Deze proefneming zal eens te meer bewe zen hebben dat het beter is het kwaad bij zijnen oorsprong aan te vallen vooraleer het allengskens verspreid is en aangestoken Principüs obsta. Ja, wij verhopen dat de verscheuring van Planc quaert in de wieg zal versmacht worden en geenen tijd zal hebben om tweedracht en verdeeling on der de katholieken van Gent te veroorzaken. Wij verhopen dat men te Gent gelukkiger zal zijn als te Aalst, waar weinigen ooit kunnen voorzien heb ben wat kwaads er zou gesticht worden door man nen die vooruitkwamen met het katholieke vaandel in de hand. Gelijk de Bien Public schrijft, men heeft te Gent gedaan al wat mogelijk is om onder de kandi daten de belangen van al de katholieken te verte genwoordigen, en bijgevolg, voegt hy er by, er is tnsschen ons geene plaats voor scheurmakerswiens handeling men alleenlijk niet kan wettigen, maar zelfs niet verschoonen. Te Aalst ook heeft men de belangen van al de Katholieken trachten te vertegenwoordigen bij algemeene en gemeentekiezingen, en daarom zeg genwij op onze beurt: Hier tot Aalst is geen plaats vooi scheurmakers, maar voor mannen die recht zinnig meêwerken om het katholiek leger te verza melen voor den strijd tegen het verotte liberalismus en het opkomende socialismus. n Eene oorzaak zegt de Bien Public kan gegeven worden voorde scheurmakerij, dat is persoonlijke hoogmoedmaar wij, katholieken, wij moeten dien hoogmoed niet dienen noch vooruithelpen. In de scheuring van Aalst is er niets als persoon lijke hoogmoed van ontevredenenen de katholieken van Aalst ook moeten dien hoogmoed niet dienen, maar tegenwerken en verijdelen voor 't welzijn van 't katholicismus. De Bien Public zegt verder in zijn merkweerdig artikelEene democratie, die afbreekt met de rechtveerdigheid en de lielde, heeft geen recht zich christene democratie te noemen, niet meer als een behoudsgezinde zonder hert en zonder rechtveer digheid recht heeft van zich katholiek te noemen. Zulke democratie is maar eene verkleeding en een helper van 't socialismus. Wij moeten beklagen en verlichten diegene die dat niet zien wij moeten ontmaskeren diegene die, het ziende, voortgaan in hunnen slechten weg. Aan de verleiders en hunne slachtoffers zijn de vermaningen niet gespaard ge weest. n Die schrikkelijke woorden, door de waarheid be stempeld, katholieken van Aalst, moeten u noch tans zekere vergenoeging geven in uwen lastigen strijd, daar zij met u protesteren tegen de verscheu ring van uw katholiek land van Aalst. Wij ook, Katholieken van 't arrondissement van Aalst, wij hopen dat wij al onze krachten zullen mogen verzamelen om alleenlijk te strijden tegen 't socialismus om onze christene werklieden te onttrekken aan de klauwen van dien helschen vijand, om ze tegen zijn vergif te bevrijden. Wij ook, katholieken van Aalst, wij koesteren de hoop, dat een man van wiens weerdigheid en kleed wij het minst zouden moeten vreezen, zal einde stellen aan zyn verdeelingswerk der katho lieken wij hopen dat hij zich niet langer zal hou den bij beloftens en briefwisselingen wij hopen dat die man niet langer zal voortgaan in zijne ma nier van handelen door Paus en Bisschop veroor deeld wij hopen dat hij zijne talenten zal ten pande stellen in 't katholiek kamp wij hopen wel haast in 't arrondissement van Aalst en van Gent eene algemeene vrede der katholieken, voort 'T WEL ZIJN van 't Katkoliek geloof en H Katholiek Vlaan deren. Katholiek. De socialist VanderVelde zegde verle den Zondag in Ret Volkshuis der socialis ten van Namen, dat de werklieden in plaats van wijs en spaarzaam te leven, in de herbergen hun geld gaan verkwisten, zich zat drinken en zich dieper en dieper in dé ellende dompelen. Indien zij iets willen worden, zouden zij het voorbeeld moeten geven van de matigheid en van al le deugden. Zoo spreekt VanderVelde, hij preekt gelijk een pastoormaar als de pastoor zoo spreekt, dan vallen de socialisten hem aan en zij beschuldigen hem van onver draagzaamheid, dwingelandij en achteruit- kruiperij. Vrienden van 't Stemmeken, indien het met wenschen van wegens Kibela- doeken om doen waar, wij zoutlen heter weer hebben, want zoo eene maand van Meert ze mogen ze heb- zeggen dat in al de vlaamsche almanakken Meert genoemd wordt de lentemaand; 't is mij waarlijk 't lentemaandeken. Tot, Brussel de hoofdopsteller van de Chronique 's a- vonds zijn kousen uittrekken om slapen te gaan, voorover stuiken, eene ge raaktheid gekregen en op den slag dood... Vrijdag is 't gebeurd. Fla- vie Derombise van La Louvrière, over vijf jaar gekondanneerd voor haar le ven, is kegelzot geworden; ze zal naar een krankzinnigenhuis vervoerd wor den. Ewelhebben wij het niet se dert lang gezeid: Zaterdag namiddag heeft de bestendige deputatie van Ant werpen de kiezing van Mechelen ver broken. 't Nieuws en was te Mechelen nog maar toegekomen of de liberalen zijn beginnen 't verken te spelen in den vollen zin van 't woordKatholieke kiezers aanranden, ruiten uitwerpen, schandalige liekes zingen.Ze spreken zelf van halfvermoorden, maar 't en zal er toch niet aan helpen, zelle geblau- selde liefhebbers; met de herkiezing zal er u eene kilometrieke buis gesmeed worden, wees er zeker van. Weet ge hoeveel de katoenbewerkers van Gent binst hunne werkstaking, die elf weken duurde hebben verloren?... Luistert!... De som van 177,000 franken en dit om eene globale vermeerdering van loon te bekomen van 520 franken.... Vrien den, vrienden, doet in 't vervolg toch beter uwe oogen open en luistert naar de Vooruitmannen niet meer. Tot Seraing is overleden Victor Dacq, ne socialist die in den gemeenteraad zat. Brrrrrr... In de koolmijn van Brac- quegnies waarvan de beste kolen ko men, zaterdag verleden eene stelling zakt in en zekere August Lansman van Roeulx er onder verpletterd.d'As ne kerel die beloofd, zie! Maandag kwam een mameerken van rond de vijf en dertig met haar oudste manneken 13 jaar oud te Brussel op 't policiebu- reel van de Stiftstraat, om hem te doen aanhoudenge moet weten, dat 't man neken al de meubels 't huis had open gebroken, vele kleedingstukken had verkocht en op zich zeven haken had waarmede hij overal binnen kou. De socialist Samyn, die daar te Gent eenen fabriekbestuarder heeft willen omverschieten, moet in de maand april voor het Assisenhof verschijnen men zegt dat hij wel naar pierland zou kun nen vertrokken zijn voor dienen tijd ook, want ziek is hij, nog nijg. Ein delijk is de wet op den tabak in de Ka mers gestemd dank aan onze drij Katho lieke Volksvertegen woordigers van Aalst. Nu bijzonderlijk met al da nat weer, opgelet voor de natte voeten, want daar komen alle soorten van kalamitei- ten van voor den dag 1 maar a propos, vrien den, doen wij wel ons best binst deze maand van den tï. Jozef om hem alle gunsten en ;aven voor Kerk, voor Staat en Fami lie af te smeeken.... Neen, op gansch de wereld en is er niets schooner dan eene familie 's avonds na 't eten voor een St. Jozefsbeeld geknield. Nem- na, schrijvende over de Congoleeskes van Gyseghem, hebben wij mis geweest)

De Volksstem | 1896 | | pagina 1