I MECHELEN. Reis naar Congo BRIEF AAN DE FRANSCHMANS BUITENLAND. KOOKKUNST. bij uwen leest. door den Z. E. H. Van Essche, Pastoor der Vlamingen te Parijs SPANJE. Er hebben in Cuba ARMENIE. De vervolging is OOSTENRIJK., - Gelijk wij RUSLAND. De russisehe gezant bij hetvatikaan, M. Iswolski, heeft den Paus een schrijven overhandigd van czaar Nicolaas II, waarin deze zijne vriendschappelijke gevoelens uitspreekt en zich bereid verklaart de rechten der roomsche kerk in Rusland te bespre ken. De Paus is voornemens zelf te ant woorden. ZWITSERLAND. Berne, de 't Eu is niet vier, maar tien dat er overleden zijn van de vijftig die er hier in België zijn aangeko menOch eiremen, en dit nog wel op acht jaar tijd! M. Van Caloen-De Gourcy van Brugge, oud senator, ligt op zijn uiterste. Ai, ai, ai, ai! Zekere Rypers te Brussel komt zijn vrouw den kop af te kappen en haar lijf open te snijden... Men zegde dat die dragonder zat was, maar de doktoors die hem onder handen hebben genomen, dekla- reeren dat er niets van en is. d'As hem voor eeu wig de kas indraaien. Hoe een^ongeluk toch komt Tot Gent, met de Kamavaldagenk.zekere meneer krijgt een handvol opgeraapte confettis in zijn gezicht, en zie er was een-, splinterken glas tusschen, 't geraakte in zijn oog en nu en kan het er niet meer uitgehaald wor den. M. Buis, hurgemeester' van Brussel, zal op 't eiude van dees week te Brussel aankomen alhoe wel maar half en half hersteld en Mr de Burlet is reeds tot Nijvel in familie en zal daar nog eene maand of twee verblijven, vooraleer als afgezant naar Lissabon te vertrekken. Uit Abyssini en Rome zijn sedert eenige dagen de depêchen de wereld door gevlogen «Earapfga met een verschrikkelijk nieuws voor Italië 17000 man verloren y in den slag van AdouaAanstonds heeft 't ministerie zijn demissie gegeven... Overal, in alle steden zijn er wanordens en brokken van revolutied'Italianers en kunnen niet gelooven dat ze zoo plat verslagen zijn als eene vijg, maar dat komt er van Die van den Paus eet, moet er van kapot. De Keizer van Duitschland, die aan onzen Koning heeft laten weten dat hij met den aanstaanden zomer hem tot Oostende zal komen bezoeken, ewel, die zelfde Keizer komt een orgel ten geschenke te geven aan de kerk van Sancia Maria della Piëta te Rome. Bravo de gemeente Welle komt eene halt of spoorwegstilstand te be komen, dank aan de krachtdadige medewerking van de heeren Volksvertegenwoordigers De Saede- leer, Woeste en Dierickx. Gansch de parochie is er ten uiterste over verblijd, bijzonderlijk de tal rijke werklieden die dagelijks naar Brussel op en weer moeten rijden. Dat is wat anders dan 't volk met woorden te paaien. Zot zijn is toch aardig Als ge dat nu toch bepeist, tot Agen stierf over eenige. dagen ne zinneloozen, met name Willem Cagneux, en weet ge wat hij in zijn testament had gezet 't Dees Dat men een borstbeeld van 't republiek op zijn graf moest plaatsen en op het voetstuk de volgende woorden, bei telen Gij die hier voorbij gaat, bid, niet voor mij, maar voor u zeiven Moet ge daarvoor toch geen duivel in menschevel zijn? Tus schen Hove en Contich, den exprestrein van Ant werpen komt in volle vlucht af, en in eenen keer ne revolverbal vliegt door de ruitjes van een kom- partiment van eerste klas twee madammen en een kindje zaten er in gelukkiglijk geen malheu ren. Da's wel, zie Minister Vandenpeereboom komt door eenen omzendbrief te laten weten dat al de bedienden van den ijzeren weg, tusschen 29 Maart en 12 April, tijd genoeg moet verleend worden om hunnen Paaschplicht te kunnen vol brengen. In België zijn er tegenwoordig 1600 muziek en 600 zangmaatschappijen. De socialis ten zullen naar alle waarschijnlijkheid naar Wol- ^erthem niet meer gaan om meetingen te geven, want als ze daar Zondag, met hunne trompetters oorop, toekwamen stonden de boerkens er hen met stokken en rieken af te wachten terwijl vrou wen en kinders met steenen wierpen... Hoeveel er ,met blauwe schenen en blauwe oogen van daar Vertrokken zijn, da wordt gezwegen. gemeente en de rechtbank verklaart de gemeente responsabel 10,000 fr. schadevergoeding, zegt 't madammeken, en tot Elsene, in de Leuvensche- straat, kwam maandag een paard in vollen galop afgeloopen met eene kar waar 500 flesschen bier oplagen.... de wagen slaat om en eene zee van bier liep de straat af. En nu, beste Vrienden van 't Stemmekén, tot de naaste week, en in afwach ting U allen in volle gezondheid weer te vinden, wensch ik u alle geluk en zegen en de zalige conti nuatie in 't onderhouden van uwen Vasten. Kibeladoeken. w DE KIEZING IS VER BROKEN In de kiezing van 17 November laatst waren de geuzen er in gelukt door omkoope- rij, geweld en bedrog, het bestuur der stad in han den te krijgen. De Bestendige Deputatie heeft een onderzoek gedaan aangaande de kiezing en de schandelijkste feiten van drukking en bedrog zijn aan den dag gekomen. Zaterdag is de kiezing verbroken. Groote vreugd onder de katholieken als zij het nieuws vernamen maar helsche woede bij de geu zen. Geuzenwraak. Om hen, te wreken hebben de geuzen zich aan de grootste baldadigheden tegen de katholieken overgeleverd huizen verwoest, winkels geplunderd, katholieken mishandeld wat meer is iemand zoo goed als vermoord. De geuzen liepen met troepkens al huilende de straten rondgewapend met dikke klippels. Het eerste lokaal waar zij opvielen was de Concorde. Alles werd in gruis van een geworpen de zaal lag vol kasseisteenen en stukken ijzer. Met den avond begonnen de heldendaden voor goed. Bij talrijke katholieken, in 't Groot Semina rie, bij de Witte Paters van Afrika werden al de ruiten uitgesmetenZelfs 't huis van MDe Coster, schepen, die al drie maand ziek te bed ligt, heb ben de schurken niet gespaard steenen en stukken ruit vlogen tot aan den voet van zijn bed. Roept dat geene wraak De Policie. Was daar geene policie, of burger wacht of gendarmen als dit alles gebeurde Ja zeker, en de policie heeft wel hare plicht gekweten, maar werd niet ondersteund door de burgerwacht maar slechts door de gendarmen. Zaterdag nacht om half drij liepen een heele bende garde-civieken de markt over, zingende van 't Ongediert, wat dunkt u daar van dat zijn de mannen die de orde moeten handhaven. Katholieke burgers, en gij allen weldenkende menschen, wat zegt gij als gij zulke dingen hoort en leest Is het aan zoo een partij van ruitenbre kers en moordenaars dat de belangen van eene stad moeten toevertrouwd worden, de rust der inwoners Dat staat ons overal te wachten moest het socialismus de bovenhand krijgen. Van alle kanten en zijden klagen de boerkes dat de laatste vorst zooveel scha heeft veroorzaakt op »t land en in de hoven. WTreed nieuws uit Mechelen Zaterdkg verle den, als 't nieuws was toe gekomen dat de kiezing verbroken was, de burge meester doet al d'herber- gen op de groote merkt ontruimen door de gendar men en champetters. Zeke re meneer Van den Broek katholiek huisvader, komt op straat, men steekt"hem ne poignard in den rug; hij valt van zijn zeiven en verkeert nog altijd in doodsgevaar. O die meditatiën van den Vasten Wat doen ze toch deugd aan 't hert en die schoone oefening van den H. Kruisweg, wat vergemakke lijkt z'ons toch d'overwegingen op 't Bitter Lijden. De Kruisweg is nen boek dat de ongeleerdste mensch lezen.kan. d'Eenigste apotheek die Zon dag in Aalst zal open zijn, is die van Mr Valery Valckeneer, Esplanadeplein. Maandag verleden hebben bij cïen Koning gedineerd Z. Em. de Kar dinaal, de Pauselijke Nuntius en verscheidene an der n ggeplaatste geestelijken er was ernstig si raafe. er het benoemen van eenen bisschop in Zal Waarschijnlijk zijn de Z. E. heer Van rtv overste van het Missiehuis van Scheut- v- ld De moeder van de gravin van Vlaanderen, prinse- lohenzollern-Sigmaringen, ligt met eene ïid en daar is de reden waarom zij van log niet vertrokken is. - - Maar hoe dat n nu toch de centen uit de gemeentekas loppen Te Jemappes madameken op wa ait t ing, wordt gekwetst door t omvallen van ^eaen boom, ze spant een proces in tegen de verkond rmsso; Ui 1 Q kunnen DOOB den Eerweerden Heer Missionaris BAETEN, inboorling van Meire. 8 lk heb mijne reis beschreven, zoo goed als ik ke n ik wil nu ook eenige woorden schrijven over Moan- da, waar ik tegenwoordig voor eenige weken moet verblijven. De naam komt voort van den stroom Moanda die hier op 5 minuten van onze missie zijnen oor sprong in de zee neemt. Moanda is gelegen op den oever der zee, 30 meters boven de zee het is eene van de gezondste streken van de Congo het is er warm gelijk overal maar men heeft altijd de frisch- heid der zee. De missionnarissen en zusters die in andere streken van den Congo, ziek en afgemat zijn. komen zich daar herstellen. Alzoo eenige dagen voor dat wij hier toekwamen, had Pater De Hert. Jesuiet, hier eenige dagen in onze Missie overge bracht, hij was ziek van eenen zonneslagmet hem waren ook twee zusters van Onze-Lieve-Vrouw. De Missie bestaat uit verscheidene gebouwen Eerst, langs den oever der zee, hebt gij het huis van deu Overste der Missie het bestaat uit 3 ka mers. De kamer vau den Overste, de refter, en ie logeerkamer lOmeters verder hebt gij nog een huis, een weinig grooter, daar woont Père Calon, die hier verblijft, wij en de broeders. Daar- voren hebt gij dan eenen kleinen bloemen hofin dien hof staat de kapel, die nog al wel is achter de kapel hebt gij het huis der Zusters. Op de kanten hebt gij het huis der Zusters. Op de kanten hebt gij de chimbekken der kinderen, dan rond de Missie hebt gij den grond die er aan behoortzij is 400 hectaren groot, alles is bosch of te wel grond die niet beplant i^; eenige hectaren zijn reeds beplant, met anaassen, bananen, manioc, palmboomen en en andere vruchten. Wij hebben ook eenen groen sel hof, salaad zeo veel als ge wilt, radijzen van de gelijken, tomatten ook, de wortels staan goed, aar dappelen, ze staan eenen halven meter hoog, maar ik vrees dat er niets zal aan zijn. Nu het personeel. 2 Missionnarissen en een broe der, die bier hunne vaste residentie hebben, 5 zus ters en wij 4 reizende passanten. 53 jongens, 84 meisjes velen hebben hunne eerste Communie al gedaan, bijna allen zijn gedoopt. De tweede dag dat ik hier was heb ik het geluk gehad een ziek meisje te doopen, welke naam beeft het Ik heb er eene Hortense van gemaakt. De andere moeten nietjaloersch zijn,, ik zal hunnen naam ook geven. Op eenige meters afstand van de Missie, zijn wij bezig 4 chimbekken te maken, 4 koppels zijn be kwaam het huwelijksbootje in te stappen, ieder huisgezin zal zijnen noodigen grond krijgen om hem te bewerken, en zal alzoo zijnen kost kunnen verdienen, met tijd en geld zullen wij alzoo een Christen dorp hebben. Andere bewoners der Missie. Wij hebben 6 ezels, u de twintig geiten en schapen, kiekens, hoeveel weet ik niet, ik heb ze nog niet geteld, 2 groote honden en 4 kleine, duiven met do macht, tortelduiven 8: wij heb ben te Scheut gewaagd om koeien te mogen koopen. Wij hebben verkens ook, 4 viggens, eene zog, eenen beer, konij nen 10.Ge ziet, eene gansche boerderij. Men moet voor zijnen kost zorgen. In den Congo zijn nog andere dieren ook slangen met de macht, maar ze vluchten de tegenwoordigheid der men schen, en alzoo rondom de Missie vindt men er weinig chikken, die in de voc-s ten kruipen, genoegmen moet zijne voeten goed verzorgen, anders zou men moeielijkheden hebben,alzoo vindt men negers die te lui zijn, om er ze uit te halen die gansche teeneu verliezen vlooien missen er niet ze zijn kleiner dan in België, maar ook veel erger, ik eloof dat het wilde zijn. Deze week ieb ik mijnen -engel bewaarder goed mogen bedanken, hij heelt mij van eene slechte pert bevrijd, 's Avonds na ge- ëten te hebben, zaten wij eene pijp te rooken onder veranda opeens, Père Calon zegt: Welke beest zit er op den col van uwe soutane Hij slaat er af, het was eenen scorpioen. Het was tijd. Eenige oogenblikken later zou zij in mijnen hals gezeten hebben, en al haar venijn uitgespuwd. En de gevolgen daar van Ik zou er niet van gestorven zijn, maar ik zou acht dagen met eenen geloopen hebben, zoo dik als eene ton en daar bij eene onverdra gelijke pijn. Dit moet u niet ongerust maken, men vindt heel weinig scorpioenen, Père Calon, die 3 jaren hier is, heeft er nog maar twee gezien. 't Vervolgt. Laat 6 be schuiten wee- ken in melk de melk, nog warm zijnde, roert er een stuk boter on der de dikte van een klein ei, 1 /20 ge stampte a- mandelen, 5 eierdooiers, suiker naar smaak, essence de citron, 1/10 rozijnen en het stijfgeslagen eiwit van 3 eiers. Vult er eenen goed gesmeerden vorm mede, en laat het een uur bakken in den oven, doet er daarna fruit-confi- tuur op en dan weder het overige ge klopt eiwit van 2 eieren. Laat het nogmaals wat in den oven staan; men mag in 't laatste eiwit wat geraspte broodsuiker mengen, maar haastig te werk gaan. Laat de podding goed koelen vooral- leer hem uit den vorm te nemen. Podding in schotel. Bestrijkt eenige dunne sneedjes oud witte-brood met boter langs beide kan ten; legt ze op eene gesmeerde schotel, met corinthen en rozijnen, waar tus schen men suiker en een weinig kaneel strooit. Vervolgens kookt men een liter melk, mengt 3 eierdooiers in wat koud water, voegt ze dan bij de melk met wat sui ker giet dit alles over 't brood in de schotel. Laat het een uur weeken, voegt er nog een glas rhum bij en het tot sneeuw geklopt eiwit. Zet de schotel ruim een uur in den oven om bruin te worden. Ons Roese. verscheidene kleine gevechten plaats gehad tusschen de opstandelingen en de koninklijke troepen. Van weerskanten eenige dooden en gekwetsten. nog niet ten einde. Er wordt gemeld dat er wederom 15 kristene huisgezinnen vermoord zijn. Wanneer gaat er eens een einde aan komen aan die slachterij en'? Kan of wil het Staatsbestuur dan toch niets doen. voorzien hadden, is 't uitgevallen. De katholieken liggen boven in de gemeen- tekiezing van Weenen. De gemeente raad is samengesteld uit 96 katholieken en 42 liberalen. De groote katholieke leider Leuger zal burgemeester zijn. Bravo!.... hoofdstad van Zwitserland, had eene schoone katholieke kerk, diegebouwd was dank aan de giften van Zwitsersche en vreemde katholieken. Tijdens den ICulturkampf werd die kerk met geweld aan de geloovigen ontstolen. Ehwel, de katholieken gaan nu eenen nieuwen tempel bouwen in de Taubenstrasse die als parochiale kerk dienen zal voor de 6000 katholieken der hoofdstad. Tegen dor tsv.,a Petrus vermag niets! Vrienden, ik had u gezeid, dat ge u moest ne goeden hoofd man zoeken om naar 't Fransch te gaan, ten andere dat hebt ge alreeds gelezen in uw Reisboekje. Als uw hoofdman u geld vraagt om u in zijn compagnie op te nemen, ge moet u daarvoor niet kwaad maken, maar hij en mag toch niet te veel vragen ook en nog veel minder u behandelen als slaven. Zoo- Veel mogelijk moet ge met menschen van uwe parochie te sa men zijn, dat is verre best. Het is moeielijk om van pas eene compagnie samen te steken, en daarom, zoo staat er in den ca techismus, is het zeer zorgelijk van menschen daar tusschen te komen die daar geen verstand van hebben en ik geloof dat het best is van de fraaschmans dat ondereen te schikken, zij weten immers best welke mannen zij moeten hebben. De Vlamingen beminnen de liberteit, zeggen de volkspredi kanten, en voor dees geval hebben zij toch wel eens gelijk I Doet dat ondereen, jongens, en zoekt menschen die met u overeen komen dat moet bijna gaan gelijk trouwen, ge moet dat zelf zoeken Soort zoekt soort, zegt het spreekwoord. Maar ik hoor er veel klagen die zeggen Wij en vinden geen plaats, wij en kunnen niet gemand geraken. Ik ge loof 't, jongens, maar hoe komt dat Hoe zijt gij uit uw com pagnie geraakt Hebt ge misschien wat dweers geweest, of ruzie gezocht met uwe gezellen Hebt ge misschien wat te veel gedronken dat ge dan uw stuk niet en kost staan Ofwel, hebt gij bij den boer of daar omtrent den heef opgeeeten Hebt gij hem, na akkoord te hebben gemaakt, met zijn werk niet laten zitten, omdat ge van nen beteren post wist? Ofwel, neen, neen, 'k zal maar ophouden want 't en is maar al te dik wijls alzoo I En dan gaan die mannen klagen dat ze geen werk en vinden, maar 't is zoo dikwijls hun eigen schuld, en zulke franschmans moeten op... de bleinen zitten,... maken dat ze ievers anders geraken en daar.... wat braver zijn Dat is de beste zalve voor 4uiko wouden En als ge een goede compagnie hebt, tracht ze te houden en moet ge al eens water in den wijn doen om overeen te ko men, hewel, in Frankrijk is dat de mode! Als uwe priesters of een goeden vriend u kunnen eenen goe den post bezorgen, h la bonne heure eerste klas maar zorgt dan maar dat ze van u geen affronten halen Nu, vrienden, eenen anderen sjampitter Wij en mo gen naar de mis niet gaan De boer en wilt van geen kerk of van geen Pastoors weten Alzoo klagen veel franschmans. Hola, daar moet middel ingeschaft worden alzoo roepen de volksopmakers... Ge moet samenspannen ge moet den boer dwiugen er moeten ginder vlaamsche Priesters naartoe enz., enz. Zoo roepen zij om den schijn te hebben van u naar ziel .en lichaam te willen helpen Maar laat ons daar eens over spreken Wat zou een fran- sche boer liefst hebben 'Ne mensch die naar de Mis gaat of eenen die in de plaats van naar de Mis te gaan, bij den Mar- chand de via gaat zitten In welke van de twee zou hij meest vertrouwen hebben 1 Hoort, vrienden, de fransche boe ren weten gauw met wieu zij te doen hebben, weest gerust I Wij mogen naar de mis niet gaan 't Is zeer zelden dat er een boer dat verbiedt of 't werk zou er moeten spannen. Allo, allo, niet te liegen Zegt liever Wij gaan naar de Mis niet omdat de andere niet en gaan Wij gaan naar de mis niet om dat wij nog wat kunnen winnen binst dien tijd 't is hier alzoo de gewoonte en men leert dat zoo gemakkelijk. Is 't niet waar, mannen, gaat het zoo niet En die alzoo komen klagen, ge moet niet peizen dat ze zoo danig met de Mis inzitten Als er op uwe parochie mannen zijn die 's Zondaags hunne Mis verdruppelen iu d'herberg, g lat eens zien, en ge zult ondervinden dat het juist die klagers zijn die d'eerste zijn om de mis te duiken 't en is nochtans den boer niet die 't hun belet, niet waar Gaan de fransche boeren zelf naar de kerk niet, 't meeste getal laat zijn werkvolk vrij van te doen dat ze willen: Die boeren en moeten zoodanig niet gedwongen worden, 't en wa re dat ge naar de vroegmis gingt en 's avonds thuis kwaamt, 42 Pieternel van Saksen, weduwe van Floris II, in naam van haren onmondigen zoon Diederik VI Boudewijn van Henegouwen Stephanus van Boulogne, graaf van BloisArnold van DenemarkenWillem van Loo England's koning, Hendrik I, en Willem Cliton. De Normandiër droeg den palm weg. Dat hij zijne overwinning aan FYankrijk's koning verschuldigd is, hoeft niet herinnerd. Evenwel wil ik terloops ge wagen van de inmenging des arglistigen Lode- wijk VI in de Vlaamsche aangelegenheden. Aireede den 20 Maart, liet hij te Brugge aan de kasteleins en rid ders kond maken,—dat hij hen 'eerstdaags te Atrecht verbeidde om te beraadslagen over de benoeming van een nieuwen graaf. Ik zond onmiddellijk naar Vlaanderen brieven, tot den adel en het volk gericht, om mijn erfrecht £e doen gelden, onderbrak Dirk. Wat ik tegen die opmerking in te brengen heb, herhaal ik nogmaals vrijmoedig. Gunstiger misschien liep de zaak voor u af, hadden de Vlamingen niet uwen renbode, maar u in eigen persoon gezien en gehoord. Die waagt, die wint. Misschien zeide ik nochtans en drukte op dat woord te recht. De keus van den nieuwen graaf hing toch van meer dan ééne omstandigheid af, werd door toedoen van meer dan éene oorzaak bepaald. Nu, waarom op uwe gedragslijn vitten Wie faalde niet al eens Daarenbo ven, wat is gebeurd, is gebeurd. Komen wij weer ter zake. Voorname leenhouders, machtige ridders, invloed hebbende geestelijken begaven zich naar Atrecht, waar Lodewijk VI hen tot de troonsbestijging van den Nor mandiër zou weten te overreden. Intusschen poogden de andere mededingers de teugels der regeering in handen te krijgen, Pieternel en Diederik VI snelden, om de volks gunst te 1 nnen, met eene groote krijgsmacht naar /ij -legerden er dc moordenaars van gruf

De Volksstem | 1896 | | pagina 2