ABYSSINIE Laatste Depechen. DENDERLEEUW. LUIBRECHTS. KERKELIJK NIEUWS. TWEE TEN HOOGSTE. 'XïZv Geene Kletskoppen meer! Een Gompagnieken Nieuws, Deudermonde. Yan Abyssinie trekken wij naar AALST... gelijk de man van Calloo. Ja maar, daarvoor en heeft hij u niet gehuurd ook Nu, om deze zagerij te sluiten, vraagt heel eerbiedig aan den boer om mogen naar de Mis te gaan en weest op tijd te huis om hem niet kwaad te makenen spreekt mij eens aan, als hij weigert Daar moeien vlaamsche Priesters naar toealzoo kraaien de volksprofeten. Wij zullen daar op antwoorden, vrienden. Zeker, het ware schoon en goed, maar die mannen en rekenen zeker niet wat onkosten, wat moeielijkheden dat zou tegenkomen Die men- schen zijn weeral vóór den bal geloopen. Wij zullen u in den volgenden brief eens over die zaak spre ken en eens met u onderzoeken wat er in dien zin zou kunnen gedaan worden. Het en is niet genoeg te zeggen Wij moeten "it en dat hebben. Het is zeer gevaarlijk van die zaken te illen oordeelen eer onze geestelijke Overdeden hebben ge sproken 't is wel precies of onze Bisschoppen daar niet op en peisden, of met hun volk niet bezig en waren Hoort, vrien den, die zaak ligt te weeke, maar toch zullen die haantjes vooruit het weer zelf geweest hebben och arme 1 Tot binnen acht dagen dus, zulle, jongens, en kunt ge in Frankrijk min naar de Mis gaan, gaat dan eens te meer ter wijl ge thuis zijt. Uw toegenegen J. VAN ESSCHE. Verschillige lezers, vragen ons, of de zalf welke wij in ons voorgaande artikel Geene Kletskoppen meer n beschreven hebben, goed is tegen de haarvelletjes. Neen, vrienden lezers maar ziehier om aan uwe vraag te voldoen een puik en goedkoop middel om ze op korten tijd doen te verdwijnen. Verschaft u bij een apotheker 2 oneen Borac in poeier, smelt deze in eenen literi regenwater, schudt de flesch goed op voor het te gebruiken en wascht er u wekelijksch tweemaal het hoofd mede weinige dageo daarna zult gij er van ontlast zijn. Nen anderen vraagt ons, of die zeilde zalf goed is om het uitvallen van haar te beletten en alle haarziektens te beletten. Voor Het begrijp van den lezer en om elke haarziekte in het bijzonder niette moeten beschrijven, zullen wij hier een be knopt verslag geven over de verschillige oorzaken van het uit vallen van het haar. Degene die er door aangetast zijn zullen dapper zien tot welke categorie zij behooren. A) Ouderlingen, wiens schedelhuid gezond is, en die hun haar beginnen te verliezen, kunnen het uitvallen door geen geneesmiddel beletten. B) Indien het uitvallen veroorzaakt is door eene groote of langdurige ziekte, met de genezing van de ziekte begint het uaar terug te wassen. C) Indien het veroorzaakt is door eene huidziekte, bijvoor beeld de haarworm, ziekte die de wortel van het haar aantast, et de genezing dier ziekte herwast het haar waarvan de wor- ^1 niet dood is. D) Eindelijk, indien het veroorzaakt is 't zij door bekomme ring, droefheid, smart, verdriet, studie, dan mag men met volle hoop onze soevereine zalf gebruiken en een of twee pot tekens zijn voldoende voor eene volkomene genezing. Ik gelooi, Casemier, jongen, dat ge nu zelt content zijn want ge zoit men zielegoes, nen boer zen koenst afvragen, en als ge meer esplicatie moet hemmen, adresseert a on Lodde, die <f ondervinding eet. Lippen. Zondag is hier tot Aalst overleden, de Eerwaarde Zuster The- resia, m de wereld dame Theresia De Dycker, ver eerd met het burgerkruis van 1® klas. De duurbare overledene was tot Temsche geboren ten jare 1815, trad in 't klooster der gasthuisnonnen in 1835, en was hernam Iwein minste recht. 43 Karei, die zich in den burcht verschanst hadden. Ver volgens reisden beiden naar Atrecht, maar gluipten te vergeefs op de grafelijke waardigheid. Natuurlijk, zeide Dirk met een minachtend jchouderophalen. Ja, dat spreekt als een boek, de jonge vorst had daartoe niet het Boudewijn IV, graaf van Henegouwen, door talrijke schildknapen en edellieden omstuwd, insge lijks naar Atrecht en vroeg het verlei van Vlaanderen, •at leen kwam hem van rechtswege toe, beweerde hij, ingezien hij alleen lijnrecht, dat is van den manne- lijken kant (de zwaardzijde), afstamde van Boudewijn den IJzeren. Dat is onloochenbaar, daar hij de klein- Joon is van Richildis gemaal^ Boudewijn van Bergen. )esniettemin Zijn vader had alle recht op Vlaanderen afge- Itaan, viel Dirk op zegepralenden toon in. Ge slaat den nagel op den kop.-Ten overvloede, hij is de naaste erfgenaam der laatste graven niet Nergens toch staat geboekt, dat Vlaanderen een man nelijk leen is, welk de spillemagen niet mogen betwis ten. Ik ben hem derhalve naar rechten voor. Dat staat paalvast, heer graaf. Ook werd hij te Atrecht afgescheept, Iwein. Met een heelen hoop Fransche beleefdheidsbetui- ngen! Jammer genoeg, hooggeachte vorst, heeft de verbolgen Boudewijn zijn gemoed aan weerlooze men seden gekoeld. Op zijnen terugtocht nam hij Oude naarde bij verrassing in en stak er 'de kerk in brand Menig poorter verloor, eilaas I het leven in den op- vlammenden tempel. Dan werkte hij zijnen wrok uit op de inwoners der omliggende gemeenten. Hij dorst zich zelfs vermeten een deel van 't Land van Aalst te gyerwoesten Dat schreide om wraak, zeide Dirk en de ver- sedert 18 jaar overste van ons hospi taal. Gansch haar leven was slechts eene aaneenschakeling van onafgebrokene zelfsopoffering, en onbesefbare bereid willigheid tot leniging der smarten van 't lijdende menschdom. Van haar mag men met ieden zeggen dat zijgevallen is op 't roemrijk eereveld der Men- schenliefde, na hare laatste li chaamskrachten aan onze lijdende werkmansklas te hebben toegewijd. Haar lijkdienst, gevolgd van de be- gravenis, had woensdag Jaatsleden plaats in onze St. Martenskerk, onder eenen ontzaggelijken toeloop van volk. Dat hare ziel in vrede ruste 1 R. I. P. Meester Spiegels vroeg aan Luibeken, als hij nog maar eene goei drij maanden naar school ging Zeg ne keer, Luibeken, van welk 'geslacht is 't woorde ken ei Da's volgens, meester, zei Luibe ken. Hoe, das volgens Zeker, meester, is 'tnen haan dat er uit komt, dan is 't van 't mannelijk, maar is 't eene henne, dan is 't vrouwe lijk. HTnnr^pl Bravo, bravo! voor onzen wakkeren ver- kooper van Moorselde man doet toch zoo zeer zijn best om De Volksstem te verkoopenhij haalt er oprecht eer af en God zal zijne werkingen voor de goede zaak zegenen. Verledene week, zijn ons, door zijn toedoen, eene karre- vrachtoude postzegels toegekomen.... Dat zijn nog mannen!... En zeggen dat wij zoovele ieverige mannen onder ons uitverkoopers tel len, dat is toch troostend. Aan allen onzen hertelijken dank! "RtoiqQpI Sinds eenigen tijd zocht de policie ken nis te maken met een braven jongen die zich bij de goedhartige rijken aan bood, en een lijst van inschrijving voor bracht waarop aanzienlijke namen te le zen stonden nevens ruime giften, dat alles in 't voordeel van eenen werkman die het been was moeten afgezet wor den en in den meesten nood verkeerde. Nu, de policie wensebte ook op die lijst te teekenen, of minstens eens te zien wie er daar zoo al opstond. Maandag, in de Guimardstraat, zag agent Portenaeckel eenen kerel, die meteen groot papier in de hand het het huis van prins de Merode verliet. Zonder meer te moeten weten, nam de pakkeman de stoutheid, dat heerschap eens te vragen wat hij daar zoo even kwam te doen, en bij de verabbereerdo uitleg van kadé, verzocht hij deze, hem naar den bero de polis te vergezellen. Daar gekomen word bestatigd dat men wel degelijk de hand op het gou den hart had gelegd. Verder werd be vonden dat het een been maar in de verbèelding van de goedhartige ge vers bestond. Het gouden hart was terzelver- tijde heteen been. dag heeft men, aan eenen boom der vestingen, zekeren Jef Bernaert opge hangen gevonden. De ongelukkige, meest ei gast eener fabriek onzer stad, was gekend als een brave werkman, maar leed sedert eeni gen tijd aan zinsverbijstering. Hij was 56 jaren oud en vader des huisgezins. IVi n ovp 1 Zondag nacht werd te Ninove een diefstal van geld gepleegd ten nadeele van iufvr. Van Audenhove, bij middel van braak en beklimming. De policiekommissaris is erin gelukt de dieven te ontdekken, die nog in het bezit van het gestolen geld bevonden werden. Gedurende de twee laatste ja ren werden alhier 22 diefstallen met bezwarende omstandigheden gepleegd, waaronder 20 waarvan de daders door den moedigen en ievervollen kommissa- ris ontdekt werden. IT„mmü In den nacht van XlcXAllllltJ* Zondag tot Maandag zijn er veel konijnen en duiven gepikt, alsook bij nen vischhandelaar eene par- tie stokvisschen. Binst denzelfden nacht zijn er door nachtplodden ruiten in ver schillige straatlantaarns uitgeworpen. Ze moesten die straatschenners en rüst- stoorders eens kunnen attrapeeren, ze zouden wel met éenen keer hun goeste hebben. 's Nachts zijn de brave menschen thuis, En straatgewoel of luidgedruisch, Dat past alleen aan slecht gespuis. Tn f]p Wfllpil Zondag moest All ue YVcUGU. erteHoudeng Aimeries, bij Frangois Latei, eene wip schieting plaats hebben. Ratel wilde de wip neerlaten om haar in orde te bren gen. Opeens brak de wip in verscheide ne stukken. Ratel werd door een stuk op het hoofd getroffen. Doktoor Tellier kwam dadelijk toegeloopen en raapte de deelen van de hersenen op die op de weide verspreid lagen. Francois Ratel is 's avonds in de schrikkelijkste pijnen bezweken. De ongelukkige was 54 jaar, gehuwd en vader eens 6jarig dochtertje, 't Oude manhaftige Leeuw Onverbasterd, .'gelouterd uit den strijd gekomen ten allen tijde Zondag aanstaande, is 't er Groot Concert en Avondfeest, door de leerlingen der Muziekschool, ten voordeele van don armen. Er wordt opgevoerd T. K. en P. K Het dorp in rep en roeren Onze Neef Sixtus, bene vens stukken voor fanfaren, kooren en eene alleenspraak. Begin om 5 ure stipt s'avonds, ten lokale Den Ilarzelaar. Plaatsen aan I fr. en 0.50 centiemen.Wij wenschen de spelers eenen grooten bijval en veel volk zij weten toch wel, dat wij hun dat toeroepen uit den grond van ons hert 't Groot nieuws in de wereld is de nederlaag der Italianen in Abissinië. Het is niet om op te peizen Van den eersten slag die er geleverd wordt is het Itali- aansch leger letterlijk verpletterd. De Cboassen of de Abyssinieërs, gelijk ge ze noemen wilt, verbleven op de hoogten van Adua. Adua is eene stad die op een steilen bergkam gele gen is. Sedert eenigen tijd schenen de Choassen te slapen. Generaal Baratieri besloot hunne leger plaats aan te vallen, hij verdeelde zijn volk in 3 kolommen en rukte tegen den vijand op. De Choassen gebaarden eerst van niets, maar als ze zagen dat de Italiaansche kolommen goed geschei den waren en niet meer omtrent malkander kon den, om wille van de bergen die er tusschen lagen, vielen ze met al hunne macht op de Italianen. Op eene uur tijds waren ze gansch overrompeld, met duizenden gedood, een deel krijgsgevangen de overigen op de vlucht. Die nederlaag is eene ware straf van den hemel. De verliezen. Men rekent dat de Italianen vóór Adua 1 millioen kardoezen verloren hebben, 5000 kanonladingen, 5000 muildieren en meer dan 10,000 geweeren. De kas van 't leger die verscheidene millioenen bevatte, is gelukkiglijk kunnen gered worden. Het juiste cijfer der gesneuvelden is nog niet gekend men spreekt van 10,000 man, op 280 offi ciers zijn er 200 verdweuen. Twee generaals zijn op 't slachtveld doodgebleven. In Italië. De toestand is in 't geheel niet ge ruststellend. In vele steden is het oproer't volk verzet hen tegen dien kostelijken en noodlottigen oorlog. Te Rome liepen er opgewonden volksben den rond roepende weg met den oorlog, weg met Crispi, op vele plaatsen wil 't volk niet dat er nog soldaten naar Afrika vertrekkente Pavia heeft 't volk de soldaten uit den trein gehaaldte Parma bebben er groote onlusten geweest; de troepen zijn er moeten tusschenkomen. Het Ministerie. Crispi met heel 't ministerie heeft zijne demissie ingediend. De Koning weet niet waar zijn hoofd staat. Hij is op zoek naar nieuwe ministers. Hij is het niet wijs hoe dat hij uit dien diaprastus geraken zal. Generaal Baratieri, de oppergeneraal van het Afrikaansch leger, is afgesteld hij zal moeten rekening geven over zijn gedrag. Hij wordt vervan gen door generaal Baldissera, tj is te weten of het nu beter zal gaan. 't Is aan den generaal misschien zooveel niet dat het liegtmaar Italië wordt ge straft voor zijne vervolgingen tegen de H. Kerk, dat is de zaak. Wat nieuws aldaar?... .Och, Vrienden, de don- chisten die hier zoodanig van hun pluimen begin nen te laten dat er den end aan verloren is... Ze zijn voorgoed op de kerkhofbaan kapot, kapot, den berg af, om schorre, gansch verdestrebuweerd. Zondag had er hier eene kiezing plaats onder werk lieden en burgers en de donchen zijn geklopt ge lijk een matras... Ge moet weten, t'Aalst bestaat reeds tien jaren een Bond van Onderlingen Bij stand, den eenigsten der stad door den Staat er kend en gesticht BUITEN ALLE POLITIEK..... Zoo waren tien jaren verloopen in Vrede, Bloei en Voorspoed, er was eene schoone som gelds in kas, devoordeelen benijdenswaardig. Maar wat gebeurt er Die ellendige scheurmakers brengen plotse lings 't Politiek in den Bond, ja, zelfs den voorzitter, ne zekeren Boone, stelt zich in de Gemeentekiezing als kandidaat TEGEN den Katholieken Lijst. De Eereleden, allen katholieken van den ectyten stempel die door hunne ruime geldbijdrage den Steun zijn van het Ziekenfonds, dreigen hun ontslag te geveD, indien Boone voorzitter blijft en 't grootste getal der wer kende Leden zien den onvermijdelijken val des Bonds en sluiten zich aan bij den eisch der Eerele den.... Gelukkiglijk zijn dan de twistzoekers, in de herkiezing van het Bestuur, een broeks ken gepast van 't fijnste laken en hebben ze dienen president, mitsgaders zijne par tisans, eene kolossale buis aan hunne flankaars gehangen. En laat ge Pie nu maar roe pen Schande 1 SchandeDrijdubbele schande! Ziehier den uitslag der stemming Lenoir 282 Kesselaer 150 Dc Wolf 282 I Meert 153 Liebaut 278 j Cortbals 155 De Schryver 278 Boone Louis 155 Lisaerde 276 Boone Leopold 169 Van de Maele 275 I Welleman 158 Willems 274 Van der Biest 157 1945 1097 Zooals ge wel ziet, Vrienden, heeft ons Werk volk zijne belangen begrepen en die geplaatst verre hoven de verachtelijk Politiek van eenige ruziezoe kers. Den uitslag der stemming wreekt ook op schitterende wijze den oud-Secretaris, M. Alph. Willems, voor al den snooden laster en de zwarste ondankbaarheid hem toegebracht! M. Willems werd als Voorzitter en M. Em. Van de Maele als Secretaris uitgeroepenBravoLeve de gekozenen! Weg met de Scheurmakers Vlaamseh Taalgilde. Zondag 11., eene zeer belangrijke zitting geweest, de leden talrijk opge komen. 't Jong Geslacht, de hoop der Toekomst de bloem van Vlaanderen Diep doordachte en leerrijke voordracht door den heer Deseyn, over de plichten der kleine Burgers in de tegenwoordige, voor hen zóo moeilijke tijden Nuttige wer'^én en goede raadgevingen tot ophelp van den kleine Nee- ringdoenden Burger. Wij hopen, met den heer Voorzitter, dat dit prachtig stuk in druk zal ver schijnen; 'tzal bij onze bevolking voorzeker een gunstig onthaal genieten. Verders, eene puike le zingvan M. Van Hauwe, en verschillige mededee- lingen van belang. TlVniFlY g-J hoest»inclien 8Ü bevangen zijt, in- llwlLil dien uwe luchtpijpen piepen, indien ge moeilijk fluimt, indien ge slechte nachten door brengt, neemt de Waltherypastil, en gij zult oumid- delijk genezen zijn. (1 fr.) DAGWIJZER. Zondag, 15Maaet. II. Abraham, eremijt. Maandag, 16. H. Julianus, martelaar. Dijnsdag, 17. H. Gertrudis, maagd. Woensdag, 18. H. Landoaldus, bisschop van Maastricht. Dondebdag, 19. Feestdag vau den H. Joseph, beschermer der II. Kerk en bijzondere patroon van België. Dag van hoop en vreugd 't hert omhoog en gebeden voor ons huisgezin I St-Joseph was het hoofd van het H. Huisgezin van Nazareth, en 't ge luk der christene familiën ligt hem ter herte. Iledeudaagsch wordt de H. Joseph overal ver eerd. 't Is de H. Theresia die meest gewerkt heeft om de godsvrucht tot den HJoseph te verspreiden 't Is zij die naar alle waarschijnlijkheid, de eerste Kerk deed bouwen ter zijner eere, te Aviloo, in SpaDje. Onder de 18 kloosters die zij gebouwd heeft, waren er 13, den H. Joseph toegewijd, en in meest liare schriften spreekt zij met grooten ophef over de machtige voorspraak van dien Heiligen man Gods. Vbijdag, 20. H. Aartsengel Gabriël. Zateedag, 21. H. Benodictus, abt. OUDE POSTZEGELS. Al onze Lezers die hunne oude postzegels bijeenhouden, en die naar ons Bureel sturen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. Walthery zijn voldoende om de meest weerspanni ge verstoptheid te overwinnen en de goede spijs- verteering te horstellen. (Fr. 1,25 de doos voor maanden verpleging). (Per Telefoon). 1° Uit Brussel. Zondag verleden heeft Paul Janson in St-Gu- dula de meditatie op het Bitter Lijden bij gewoond. 2° Uit Oostende. De socialisten heb ben vastgesteld met de toekomende ge- meentekiezingen niet te strijden. 3° Uit Rome. Het nieuw ministerie is samengesteld met M. di Rudimi aan 't hoofd. 4° Uit Sichem. Zaterdag avond viel zekere E. De V. in slaap terwijl men bezig was met hem te scheren wanneer men omtrent gedaan had werd hij wakker en vroeg of het zijn toer nog niet bijna was. 5° Uit Brussel. De Z. E. H. Keésen, senator, komt direktor genoemd te worden van het klooster van de Zusterkens der Armen. 6° Uit Gent. Mr Lippens, oud-burgemeester, zal in 't kort zijn ontslag als lid der liberale asso ciatie indienen. 7° Uit Neufchateau. Hier is maandag in de kas gedraaid zekere postbediende Henry, die met eene som van 10,000 franken was opgestoken en over eene maand tot New-York werd aangehouden. 8° Uit Cherbourg, (Frankrijk). De Koningin van England is hier dijnsdag toegekomen. 9° Uit Brussel. Mr de Burlet, oml-kabinets- overste, komt groot-officier van het Leopoldsorde genoemd te worden. 10° Uit Spanje. Schromelijk ongeluk in de staalsmelterijen van Athus-Lonwynen bak die verschillige duizende hectoliters water bevatte, ingezakt en de machienen gesprongen.... 12 werk lieden zijn op den slag gedood en verscheidene erg gekwetst. Pqv] rji t» Tist. Alles wel Waarom geen nieuws 1 zenden voor 't Stemmeken Daniël. Alles wel ontvangen. A. B. Hand en groet. Vr. te Velm. 't Machien genaamd Cyclostyle is te bekomen by Carlibr Frères, rue Treurenberg, Brux.Lode,Lippeken vraagt azalees't ander zal volgen, weinig conliance in a. T. F. Wanneer komen de gerechten van Mn Snoeck. Ileb dank. Nonkel. Uw beste doen voor de naaste week, zelle Domien. Hadden wij zooveel tyd als gij, wij schreven alle dagen. Pol. Eenen keer is geenen keer de complimenten van den Kollega. Feel. Goeie moed d'aanhouders die winnen E. H. V. E. te P. 't Is waarlijk puik Ons Roese. Ge zult uwe pen moe ten gaan vastpakken. Vr. te Velm. Dank voor 't ge zondene vrij zullen 't wekelijks verwachten als 't moge lijk is.

De Volksstem | 1896 | | pagina 3