IWEIN VAN AALST. *S$Wo 2' JAAR N° 63. EERSTE COMMUNIEDAG. REPARATION JUDICIAIRE ZATERDAG 21 MAART 1896. DEO Vien Stien. Nen zaligen feestdag1 Orukkcr-lllitgeoer petrua Kan tluffrl, Cropolbatraat, 19, tt 2laUt. Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per iaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cenlm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men don cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Eindelijk is hij dan toch aangebroken de gezegende en lang verwachte dag Hoort hoe de groote klok uit den alouden kerktoren alom hare zegetoonen zwiert terwijl de Engeltjes in eerewacht rond het tabernakel staan geschaard. Met een van vreugde kloppend hart is moeder reeds heel vroeg tot 't beddeken van haar kind genaderd, en na het een kruisken op't voorhoofd te hebben gedrukt, en het teederlijk te hebben gekust, heeft zij met henielzoete stem toegefluisterd: Sta op, mijn kind, sta op 't is vandaag de groote dag uwer Eerste Communie. De uitverkorene lieveling heeft weldra de nieuwe beste kleederen aan, hem door de ouderliefde bezorgd doch, hoe schoon hoe kostelijk ook, kunnen zij niet vergeleken worden met hethemelsch kleed der onsehuid, waarmede zijne ziel is omgeven. Blijgezind, doch gansch ingetogen, stapt het eerste-commu- nie kind ter kerke onder de liefdevolle oogen van vader en moeder. Ah wie zal mij zeggen, wat er alsdan in 't hart van brave ouders moet omgaan Dit kind, misschien hun eenig kind, z'hebben het van kinds been at in de vreeze des heeren opgevoed hoe armoede en beproevingen hen ook mochten kwellen, steeds hebben zij hetvooraf zijnen noodigen oppas gegeven; dagelijksis hunnege- zamenlijke bede ten hemel opgestegen opdat dit kind, dat ze liever zien dan den bal hunner oogen zuiver als een Engel voor d'eerste maal tot d'heilige tafel zou naderen, en thans weldra GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DÖ'OR Dr Is. Bauwens. Een ernstiger mededinger was Willem, burcht- graaf van Ieperen en heer van Loo. Van 'tjaar mg af, bij het overlijden van Boudewijn Hapkin, loerde hij en maakte hij jacht op Viaanderen's kroon. De wedu we van Robrecht II, de hertog van Brabant, de graaf van Henegouwen, de graven van Boulogne, Sint-Pol en Hesdin, ja zelfs Lodewijk VI begunstigden toen maals zijne pogingen. Gij, heer graaf, deedt op dat oogenblik uw erfrecht niet gelden. Waarom twist gezocht, Iwein? Voorzeker had ik zooveel recht als Boudewijn Hapkin en Karei de Goede. We zijn immers alle drij kleinkinderen van Robrecht den Fries. Maar, daar Boudewijn's laatste wensch en uitdrukkelijke wil Karei als zijnen erfge naam aanduidde, weigerde ik de krijgsklaroen te ste ken. Dat was van uwentwége grootmoedig gehandeld. Desniettegenstaande en juist omdat gij het harnas niet aantoogt, boden terstond een aantal ruziezoekers, vis- schers in troebel water, hunne diensten aan Willem van Loo, Wat speelt de staatkundeimmer eene lis tige rol 1 Hoe dikwerf strekt ze tot dekmantel aan winstbejag, heerschzucht en nevenbegunstiging! Werd hare schijnheiligheid ooit beter in het licht gebracht dan in het besproken geval De weduwe van Robrecht II, die Veurne-Am- bacht in lijftocht had, was in tweeden echt getreden met hertog Godfried van Leuven. Eene harer nichten huwde Willem van Loo en eene andere Lodewijk VI. Waarom deze gekroonden zieh dan voor Wil- gaat het gelukkig oogenblik aanbreken, die groote wensch van hun leven gaat vervuld worden. En zie hoe zedig het kind reeds zit neeigekliield voor het tabernakelhoe vurig het aan 't bidden is 0 mijn Jesus, zucht het uit het diepste zijns herten, ik ge loof in Uwe wezenlijke tegenwoordigheid I Ik hoop in Uwe Goedheid en Almogendheid; ik bemin U om Uwe oneindige volmaaktheden Neen, ik beu niet weerdig dat ge komt onder mijn dak, maar spreek alleen een woord en mijne ziel zal gezond worden. En terwijl het kind uit 't diepste van zijn Englen- hart die zalige verzuchtingen tot Jesus stuurt, is de priester gekomeu aan de nutting tussclien zijne gezalfde vingeren verheft hij de drie maal heilige Hostie, wijl het orgel speelt. Wat zal ik den Heer wedergeven voor de gunston die hij mij schenkt en de Koning der eeuwen, de Schepper van hemel en aarde, onder de gedaante van brood daalt in het jeudig kinderherte neêr Wie van u, beste lezers, herdenkt niet met vreugde dit plech tig en gelukkig oogenblik, waarop gy ook voor d'eerste maal aan de tafel des Heeren waart neer gezeten Hoe vurig hebtgij Jesusdannietgeloofd,aanbeden en bedankthoe vurig hebt gij Hem alsdan niet gesmeekt zijne overvloedigste zegening over al uwe naastbestaanden uit te storten; hoe vastbera den hebt gij hem alsdan niet beloofd voor altijd getrouw te blijven, en helaas 1 dit verbond dat gij met Hem hebt aangegaan, dat geschreven is ge weest en geteekend met het bloed van eenen God, en dat gij aan uwen Engelbewaarder ter bewaring alsdan hebt toevertrouwd, hoe weinig zijt gij er getrouw aan gebleven 1 Mocht deze zoete herinnering van den schoonsten dag uws levens, u niet alleen het herte raken, maar tevens ook moed genoeg in 't herte spreken om, na verloop van zooveel jaren, de plechtige beloften te vernieuwen die gij op den dag uwer eerste Commu nie aan Jesus hebt gedaan. Jeeken. Vien. 'k Zal malheuren doen, Stien, hou mij vast voor de malheuren!... Stien. Heere Dominus, Vien, is 't een attak of den de- lirejon tremels Vien. 't Is de koleere, Stien, van de desageremten 1 dat ik moest wetenik neep hem blau plekken Stien. Maar, Vien, doeie man, explikeert u en doet uw reden uiteen. Vien. Mijn kat gepakt.... Stien, mijne schoo ne pluimsteert, waar da'k al die melk ingestoken heb... ne pluimsteert, zoo dik als eene wolle ma tras, en van de morgond nie meer naar huis geko men! Stien.Ai, mijn beste vriend, 'k zou moeten proficiat zeggen, de mijne is al drij weken gestropt, en weggeschameteerd. Vien. Jommer zie: alzoo ne pluimsteert van een kat 1 Stien. Jommer zie, kat is kat, pluimsteert ot geenen pluimsteert, 't was ook mijn gerief en 'k ben z'ook kwijt. Vien. Maar waarom moesten ze nu toch juist mijne pluimsteert pakken? Stien. Alia, verstaat ne keer raison, ge weet gij toch 't nieuws zeker wel al, geheel Aelst weet het? Al de katten van 't stad moe)en er aan, al dat hespen aan zijn lijf heeft. Vien. Wa zegde nu al de katten die er aan moeten 111 En ik zeg, da'k moest weten wie dat er mee mijn kat weg is, d'ak hem op zijn duimen zou kloppen Maar, explikeert u ne keer, want ge zoudt ne menscb doen vergaan van onpacientig- heid. Stien. Alla, luistert dan Al de donchisten moeten in alle eerlijkheid en deftigheid, tegen .Paschen, elk voor zijn paart, vijf katten binnen- leveren 1 Vien. Heilige Dorothée zaliger 1 Stien. Ja, vijl katten heb ik gezeid, binnen te leveren tot aldertijd in 't kartjier general, tegen do vischmarkt. (Vien eu Stien gaan in hunnen pourparlé voort op bladzijde 3, 3" kolom). Tribunal de Première Instance de Termonde. Audience publique du 6 Février 1896. En cause Pierre Van Bever, loueur de voitures et cabaretier Alost, demandeur, avoué Maitre Cooreman, Contre Pierre Daens, imprimeur-éditeur a Alost, défendeur, avoué Maïtre Schellekens. Ouï les parties en leurs moyens et conclu sions Vu les pièces du procés Attendu que les articles publiés par le dé fendeur dans le journal Land van Aelst dont :1 est l'éditeur, numéros du 10, 17 et 24 Novembre 1895, commen5ant le premier par les mots Omdat de meid et finissant par les mots het evenredig stelsel, 0,10 le 20 par les mots Omdat Janneken et finis sant par les mots de Voorzitter, 0,10 le 3e par les mots Omdat Cornelis et fi_ nissant par les mots als de andere, 0,10 sont injurieux et dommageables pour le de mandeur qu'une partie des lecteurs n'a pu se méprendre sur la personnalité visée que les circonstances de la cause ne justifient pas une application de la contrainte par corps, qu'il y a lieu de statuer comme il sera dit ci- après Par ces motifs, le Tribunal, Ouï Monsieur Van der Hofstadt, substitut du Procureur, en son avis écartant comme non fondées toutes fins plus amples ou eontraires, dit pour droit que les articles publiés dans les numeros vi- sés ci-dessus du journal Land van Aelst sont injurieux et dommageables pour Ie de mandeur condamne de ce chef le défendeur a payer au demandeur a titre de dommages et intéréts, la somme de cent-cinquante francs A insérer le présent jugement dans son in- tégralité en caractères ordinaires, sous la ru- brique Réparation J udiciaire dans le plus pröchain numéro de son journal Autorise le demandeur a publier le dit juge ment dans trois journaux de son choix, aux frais du défendeur, sans que le coüt de cette publication puisse dépasser trois cents francs, condamne le défendeur aux inrérêts judiciaires et aux dépens taxés non compris le coüt de l'expedition du pré sent; jugement. N° 47. Re?u pour greffe un franc. Termonde, le vingt-deux février 1896. Le receveur, (Signature) Illisible. Aan alle Jefkens, Lezers van 't Stemmeken, wensch t Kibeladoeken nen allerza- ligsten feestdag.Coeragie, maar vrienden, de schoone lentedagen zijn daar.... De bloemekcs steken hun kop- ken al omhoog, de vogelkes herleven, de nachtegaal is tot Lede al gearriveerd... 't Begint ne lust te worden om eens naar den buiten te trekken. Den 28 Meert komt de provinciale raad van Brabant b\j een ora eenen senary te noemen in vervanging van M.de Burlet, ontslaggever, en tot Assisen, in Italië de geboortestad van den HFranciscus, daar komt te overlijden de groote mu zikant Pater Borroni. Hij is er begraven op stadskosten. Zaterdag verleden was 't weerom spel op de wagen in do gemeenteraad van Antwerpen De dienstdoende burgemeester kreeg van alle koleuren als M. Cooremans recht stond om hem eens deftig den bol te wasschen. Zoo een vrouwken, da's geld weerd, zie Te Brussel in de me du Rembloune vent komt zat thuis, lost twee revolverschoten op zijn sacra ment en 't madammeken gaat de policie schoon spreken om hem niet aan te houden. Te Brussel zijn er reeds zwa luwen gezien.... zeggen ze toch, en den 25 en 2G van de maand April komen al de katholieke kringen bijeen tot Namen, onder 'tvoorzitterschap van M. Woeste. Hij is de gateu uit, en dat nog wel voor den eeuwigen jamé, meester Crispi van Italië, nooit of nooit en zal hij zijnen neus in 't politiek nog mogen steken maar alla, 't en is maar verdiende straf ook. Da komt van Kerk en Paus te vervol gen. Een van deze dagen is van Rome weergekeerd Mgr Mercier van Leuven hij is er door den Paus in bij zonder verhoor ontvangen geweest... Spijtig dat de mensch niet meer gezond heid en heeft. Ai, ai, ai! in 't mi nisterie van d'ijzerenwegen krijgt mi nister Van de Peereboom iets naar zijnen kop Ge moet weten dat in 't vervolg al de bedienden in plaats van op hunnen bureau te figuroereu van 9 uren 's morgends tot 'smiddags en van 1 tot 4 uren 's avonds er zullen moeten present zijn van 2 tot 6 urén....'t Is wel dat de minister nog al nen harden kop heeft en daarbij dat alle verstan dige menschen hem zullen gelijk geven, zoo ne maatregel genomen te hebben. Elk zegge 't voort 't Is de |iure en lou tere waarheidRond den 19 der toekomen de maand zal er eene sterre met ne steert te zien zijn; 'tis eene die ontdekt is ge weest in 1843 den 22 November en volgens de kalkuls van de geleerde sterrebollen op gezegden da tum weerom moet voor de pinne ko men. Zondag verleden was om 3 ure 's namiddags, in den Katholieken Kring te Aalst, eene algemeene vergadering van den Katholieken Nering of Burgeis- bond krachtdadig en fel is er gespro ken door M. Üe Seyn-Verhougstraete... 't Is meer dan tijd van aan die naam- looze Coöperatieven hunne vleugels wat in te korten of anders is onze brave en werkzame burgerij om zeop. Een van ons oude en goei kennissen komt te Gent 't overlijden. En wie is 't hooren wij u vragen Wel, de gekende scama- teer Philippe, die gedu rende meer dan vijftig jaar op alle kermissen en fooi en van ons land stond. De man was 75 iaar oud. Tot Meche- len werkt katholiek en liberaal reeds tegen de herkiezing dat er do brokken afvliegen. Onze vrienden verwachten zich aan ne schoo- nen zegepraal. De typhus, die vreeselijke plaag, maakt veel slachtoffers rond Moeskroen; in een enkel huisgezin zijn zes personen ziek; dé sterfgevallen zijn buitengewoon talrijk 't gasthuis zit proppcnsvol. Den 21n van Meert, vandaag zaterdag is 't Equinox 't is te zeggen nachtevening omdat de dagen en de nachten dan over al en voor iederen even lang zijn,.... uitgenomen voor de slapers. M. de

De Volksstem | 1896 | | pagina 1