MOORSEL. Reis naar Congo BUITENLAND. BRIEF AAN DE FRANSCHMANS KOOKKUNST. KERKELIJK NIEUWS. LUIBRECHS. aan alle Snip peringsken s Jef kens. ITALIË., Italië mag zijne hand kussen de oorlogs met Abyssinië is ten einde. De vrede is geteekend of zal binnen eenige dagen toch geteekend zijn. Iedereen bewondert het edelmoe dig karakter van Keizer Menelik. Niet tegenstaande zijne schitterende zege praal van Adua, alhoewel hij over een leger van 100,000 beschikt en de Italia nen tot den laatsten toe verpletteren kan, stemt hij er in toe vrede te maken. De voorwaai den die hij stelt zijn heel genadig hij zal al de krijgsgevangenen weergeven en van Italië zelfs geene oor logsschatting eischen. door den Z. E. H. Van Essche, Pastoor der Vlamingen te Parijs CONGO. Groote ontploffing. De stoomboot Matadi is den 7n meert vóór Boma in de lucht gesprongen met eene heele lading poeder. Onder de be- i manning zijn 38 doodeu, 22 witte en 16 zwarte 3 passagiers ook zijn gedood. CUBA. Ai, dat is droef Het AMERIKA. Drama in een mijn. De bladen van New-York kondigen een bericht af uit Wheeling (West-Vir ginia), meldende dat in eene verlaten koolmijn men 4 geraamten ontdekt heeft, en eene fiesch bevattende een briefken waarop nog goed leesbaar de volgende regels geschreven stonden, ge teekend Joseph Edney Bounder-de Meisbroek, oud afgezant van België, bij 't Vatikaan, komt met den titel van baron ver eerd te worden en in Abyssinië, daar zal er gaan rust en orde komen.... dTtaljonders hebben onder vonden dat de soldaten van Menelik ook kunnen schieten en vechten volgens de laatste princiepen en zijn nu heel kontent van met die mannen van den Afrik overeen te komen. m Remy, ge weet wel die groo- te Ameldonkfabrikant, die te Leuven over eenige dagen overleden is, ewel die zelfde man laat een fortuin achter van 200 millioen zijn eenig erfgenaam is M. De Decker van St-Niklaas, die met zijne eenige dochter is getrouwd Het testament van Bemy is reeds opengebroken en daar staat onder ander in, dat er ten minste 2 millioen moet uitgedeeld worden aan alle soorten van werken van liefdadig heid. Onze Lieve Heer zal 't hem indachtig zijn. Tot Brussel komt te overlijden graaf d'Oultre- mont, senator voor 't arrondissement Ath sedert 1884. Och erremen, tot Hofstade, hier tegen de deur daar hebben ze maandag morgend ne man opge hangen gevonden, ne zinneloozen, eenen die van zijn herreken was sedert ten minste twee jaar. M. de Burlet, vooraleer naar Lissabon te ver_ trekken, is in verhoor ontvangen geweest door hare Majesteit de Koningin en zoo 't schijnt zou 't Senaat een weinig foechel, een weinig gestoord zijn, omdat er geen een senator deel maakt van het njpuw ministerie de Smet-de Nayer. Mgr Van den Bossche, Antwerpenaar van geboorte en Aartsbisschop van Agra in Engelsch Indië, moet op 't gebod van zijn^loktooi^ voor eenige maanden naar België weerkeeren de hoog-eerweerde pre laat lijdt aan eene onsteking aan den lever. 't Is beslist dat de Kamer dees jaar eenen buitengewo nen zittijd zal houden deze zal den 28 July geopend en 30 Augusty gesloten worden. Wel heere dominus tot Lessen maandag verleden, om 61/2 's morgends, in de car- rière of steengroef van M. Co- syns, twee werklieden ne zekeren Gosez en ne zeke ren Courtois,ze zijn aan 't behandelen van 25 kilos poeder en "2 1/2 kilos dynamiet en op een pink eene schromelijke ontploffing.. Gosez vloog in 7 a 8 stuk ken en Courtois heeft zijn rechter been doorboord door een grooten splenter hout. O die Lesbeeren tot Wulverghem, in West-Vlaan- deren, op de fransche grens, ne( jachtwachter wil ne wildstrooper in kontrovensje nemen, maar op een, twee, drij, de pensjager heft zijnen geweerkolf omhoog en slaat zijnen tegenstrever gratis den kop in. Er en is nu geenen twijfel meer aan 1 't Is zeker en vast dat de Engelsche Koning North het koninklijk domein van Ardennen heeft gekochter zijn er die vreezen dat het internationaal hotel dat de kolonel er gaat oprichten weerom al een speelhol zijn zal. Soci alist Van der Velde is voor zijn tweegevecht ver oordeeld tot 45 dagen gevangenis en 400 frank boetleg ze mij daar. Met onzen vriend E. H. Van Rysselbergh, pastoor van Orroir, blijft het altijd even slecht. over honderden jaren. Het algemeen gevoelen is dat de steen bewerkt is door den vermaarden steenkapper Hector de Lange, die ten j are 1625 te Lede gestorven is. Op het groot kasteel, dat, volgens men zegt, te koop staat, gaat er geen tabak meer geplant wor den, er ligt daar nog 't bagatelleken van 75,000 kilos allerbesten bewerkten tabak van vorige ja ren. Couragie, manhaftig Lede, aan 't rooken en aan 't pruimen! Men plantte daar jaarlijks 318,000 planten tabak; nu gaat men suikerbeeten plan ten. Brrr... Wat zijn dat voor stekelverkensZijn ze hier verleden week het waschgoed en ander ge-' rief niet komen stelen van de weezen D'Haese, in de Vrijdagmerkt, en daags te voren was de vader naar 't kerkhof gedragen. O die waterkleddens, die monsterraïden Aardige beleefdkeid. Knecht. - Mijnheer, zoudt ge de goedheid niet willen hebben, van mij zaterdag avond een brief ken te geven, dat ik geenen nieuwjaar gehad hebanders zou mijne vrouw zeggen, dat ik hem opgedronken heb, hetgeen niet waar is. Nieuwe uitvindingBrozen Jef, wat doet ge daar Geeft ge nu kokend water aan de kiekens Jef. Jaak, Brozen, 't is om te zien, of ze geen harde eieren zouden leggen. BOOSAARDIG. A. Ik word in den laatsten tijd zoo dik, dat mij alles te klein wordt. B. Ik zie het, zelfs de schoenen, want de teenen komen er uit. DOOR den Eerweerden Heer Missionaris BAETEN, inboorling van Meire. 9 Nu, welke is mijne bezigheid Ik doe van alles, of ten minste, ik leer alles doen. De taal leeren, verwen, timmeren, steenbakken, alles Hortense, gij hebt zoo dikwijls gevraagd Wat eet men in den Congo 's Morgens boterhammen (tarwe uit België), koffie, daar bij eieren of visch. 's Middags soep van kiekens, kiekens, eieren of visch, aardappelen of rijst's avonds hetzelfde.Ge ziet, wij zullen van honger niet sterven, maar in in alle geval, als men altijd hotzelfde moet eten, heeft men soms goesting naar iets anders. Wat drinkt gij Water, thé, wijn wijn hebben wij hier wij zijn op de kusten, en alzoo kost dit niet veel, nogthans moet men er veel missen, de beloo ning hier na zal te schooner zijn. De geiten geven hier geen melk, als zij gelam merd hebben de kleine zuigen eenige dagen, en daarmeê is het gedaan, maar voor mijn paart, ik geloof, dat indien zij die geiten eten gaven en ze dagelijks molken, dat het zou goed komen. Wat peist gij er van Ik zal eens probeeren... Ge ziet dat ik van goeden wil ben om te schrij ven ik ben nieuwsgierig om te weten, of gij uwe belofte zult houden. Als ik hier toekwam vroegen I zij mij of ik gras- en klaverzaad meegebracht had ik moest, ongelukkiglijk, van neen zeggen zoudt gij geen geld te veel hebben om hem op te zenden Bidt wel voor mij, ik zal U ook niet vergeten. Niewe brieven zijn ons toegekomen de naaste week gaan wij er mede voort. Visch Alle soor ten visch, zooals rog schelvisch, kabeljauw enz., bijzon der geschikt om gezoden geëten te wor den. Ga men te werk zoo als volgt Perst eenen verschen citroen goed uit (in de pan geschikt voor de saus)daarna snij de men de citroen in duune sneedjes en vqege er eenige (of allen, volgens goes ting of hoeveelheid) bij 't ziedend water met zout vermengd doet er den visch bij en laat zoo alles den noodigen tijd voort zieden. De visch zult gij alzoo behandeld, schoon, wit en smakelijk kunnen opdienen. Saus Voegt bij 't citroen nat wat koud water, en d& hoeveelheid boter die gij noodigt acht voor uwe saus laat alles langzaam smelten en opdat zij een weinig gebonden weze zonder er bloem bij te voegen, legt er een schelleken citroen bij, hetgeen gij van tijd tot tijd er eens in ronddraait. Beproeft het eens, smakelijk zal dit gerecht u voorkomen, zelfs aan de kleinste liefhebbers van visch. Ons Roese. M. Woeste heeft deze week twee- jnaal in bijzonder verhoor ontvangen geweest door Zijne Majesteit Koning Leopold om te spreken over den Congo... Die Con go, die Congo, dat ons Staatsmannen daar toch voorzichtig mede zijn maar alla z'heb- ben goei inzichten en ze zullen de Congokwestie wel klaar trekken voor 't grootste nut en welzijn van onzen Belgik. Opgelet, zelle Vrienden 1 de nieuwe brief van den E. H. Van Essche, die nu in 't Stemmeken staat, balt, zelle die moet ge lezen 't is een parabeistuk van verstand en wel gezeid I Ge moet dat bewaren en in lezing voortgeven. - In 't kort gaat er een oudmannenhuis opgericht worden tot Fontaine-L'Eveque en tot Kinkenpois zijn de dieven in de kerk gebroken z'bebben het tabernakel opengebroken en de H. Hostieën op den kerkvloer geworpen. Generaal Michou, te Ge- rondmer in Frankrijk, op de stelling gaan van een huis in opbouw, door den plancher geschoten en zijnen schedel verbrijzeld. Tot Grenobel, volgens de laatste berichten, zijn 14 huizen te polver ver brand, 14 huisgezinnen zonder dak en, God dank 1 't schijnt dat de coperatief van Aalst alle dagen van langs om min brood verkooptals ze denken van onze brave burgerij van Aalst kapot te krijgen, ze zijn mis, zelleEn daar meê, beste van 't Stem meken, gaan wij het u wenschen en tot de naaste week. Kibeladoeken. DAGWIJZER. Zondag, 22 Meert. - - Passiezondag. Maandag, 23. II. Cyrillus, bissohop van Je rusalem. Dijnsdag, 24. H. Fieneus, bisschop en mar telaar. Woensdag, 25. O. L. Vrouw Boodschap, ne gen maanden voer Kerstdag, is de oudste van al de Onze Lieve Vrouw dagen. Donderdag, 26. H. Ludgerus, bisschop. Vbijdag, 27. O. L. Vrouw van 7 Weeën, in- I gesteld door Paus Benedictus XIII in 1727. Ver beeldt ons de moeder der smerten onder 't kruis, I troosteres der bedrukten. Zaterdag, 28. H. Joannes a Capistrano. Priesterlijke benoemingen. De E. 11. Stevens, onderpastoor op St. Jozef te Sint-Niko- laas, is bestuurder der Broeders benoemd, te Lo keren. OUDE POSTZEGELS. Al onze Lezers die hunne oude postzegels bijeenhouden, en die naar ons Bureel sturen, verrichten een uitstekend ~J werk, ten voordeele der Missiën. Menelik is een vredelievend man, die afschuw heeft van bloedvergieten.Reeds vroeger zou hij zich gelukkig geacht hebben met Italië vrede te sluiten als eenige voorwaarde stelde hij, dat de Italianen Tigrea moeten ontruimen. Italië heeft ongelijk gehad die voor waarde niet te aanveerden zij hebben hunne stijfhoofdigheid duur moeten betalen. Generaal Baratieri, die den slag by Adua, verloren heeft, en naar Italië weergeroepen is om rekenschap te geven van zijne handelwijze, is zeer terneerge slagen. Hij beweert nochtans in alles zijne plicht gekweten te hebben. Hij was gedwongen, zegt hij, slag te leveren omdat hij in de onmogelijkheid was zijn leger langer van voorraad te voorzien. Mijn goede Vrienden, Ik ben hier weerom, zulle Ik heb getracht u in de twee brieven de waarheid te zeggen enhetschijnt dat het er niet ver van is. Daar over een kwartier kwamen er drij franschmans aan ons deur (181, rue de Charonne, te Parijs.) Geen werk, Mijnheer, geen geld of geen eten. Overal waar wij geweest hebben te vroeg of te laat. Ha vrienden, aan uwe spraak zijt gij niet verre van Burst Ei, Mijnheer, ons prochie hangt er aan wij zijn van Herzele. Ha I van Herzele, waar dien Bond is ingericht voor de Franschmans. Ja 1 Mijnheer, maar ze beloven schrikkelijk veel, maar ze doen niets voor ons wij ondervinden het maar al te goed. Alia 1 jongens, ziehier eenige adressen om werk te zoeken en.... i hier een almoes, om eten te koopen.... En alzoo, vrienden, is 't hier alle dagen. Ge moet ne post hebben en hem vasthou den gelijk wij n gezeid hebben of anders is 't miserie op tafel. Nu, spreken wij u verder van 'tstuk van de u Vlaamsche Priesters naar Frankrijk, n Dat is niet gemakkelijk. Wilt ge een exempel? Hewel, luistert: Verleden jaar moest M. De Keyzer, Bestuurder van 't Vlaamsch werk te Parijs, 130 kilo meters verre gaan biecht hooren voor Vlamingen. Hij moest natuurlijk aan den Bisschop van dat Bisdom permissie vragen: Hewel, hij mocht zelfs in de kerk van dat dorp geen mis lezen. Hij was verplicht met die Vlamingen een uur verre naar eene andere kerk te gaan. Als men hier wil iets doen heeft men nog al met de franschmans af te rekenen. De eene zijn voor de Vlamingen en de anderen niet. Dat ondervinden wij best. Mij dunkt, het beste ware, van, gedurende het saisoen, de Vlamingen per streek te vereenigen gelijk wij reeds verleden zomer te Brie-Comte-Robert deden. Er was daar 700 man. Er waren er die 3 k 4 uren te voet hadden afgelegd. Hewel, dezen zomer zullen wij dat trachten voort te doen en dan zul len wij aan onze Kerkelijke Overheid verslag geven hoe dat het gegaan heeft en die Kerkelijke Overheid is wijs genoeg om dan verdere maatregels te nemen, zonder dat ze daarvoor bij die volksprofeten te rade gaan. Neen dat en komt die mannen niet toe van alzoo aan onze Bisschoppen de les te spellen. Ze zouden wel op den duur zoo verre gaan dat ze uwen Engel Be waarder zoün doen thuis blijven en voor iederen franschman nen priester meê zenden in zijn plaats, 't Is lekker zulle Doet ons komplimenten aan die mannen en zegt hun met Kiebeladoekeu Schoenmaker, blijft bij uwen leest 1 De franschmans zoün moeten kunnen te bichte gaanschreeu wen die Jeremissen. Hoort, jongens, als op het punt van den degen komt, zou 't meestendeel zich wel in 't fransch kun nen explikeeren maar zou Jefken zeggen, ik en heb tot hiertoe nog geenen enkelen franschman gesproken die hier in Frankrijk zijnen Paschen gehouden had, alhoewel dat ze daar voor meer dan fransch te veel kosten 1 Het en is er niet te beter om maar het is toch azoo 1 Eu al de frdnschmans zullen bevestigen da'k de waarheid zegge. Ge zult mij zeggen, d'ak er nog al met de vuile voeten door ga I Ja, jongensMaar ge moet niet peizen dat wij daarvoor tegen uwe interesten zijn Overal waar wij voor u zullen iets kunnen doen, zal het gedaan worden en op uwe parochie zul len uwe priesters dat ook doen, als ge maar fatsoenlijke men- schen zijt. Ze zijn bereid voor 't werkvolk alles te doen, ge moet niet peizen, dat alles van die volksprofeten komt I Eu nu, nog eenige raadgevingen: Tracht allen met Paschen eens goed uw zielken te zuiveren en dan met April en Mei, komt maar op moet gij voorbij Parijs, brengt uw adres naar de Vlaamsche kerk, 181, rue de charonne. Die zooverre niet komen moeten het zenden, daar op zetten met hoeveel man nen zij zijn en van welke parochie zij komen en dan, als onze Lieve Heer ons gezond laat, zullen wij u zooveel moge lijk eens trachten te komen bezoeken op eenen Zondag na middag. Dan zetten wij eens heel de kerk vol mannevolk, dan spreken wij u eens in onze Moedertaal van 't Vaderland, van uwe plichten, enz. En ik verzoek ook de Lezers van 't Volksste'mmeken, van hunne uitgelezene gazet naar ons te zenden. Hoe meer, hoe Meester Spiegels stelde aan zijnen leerling Luibeken 't vol gende vraagstukAls 8 kinders on der elkander mogen verdeelen 48 appels, 32 peeren, 64 abrikozen en 72 noten; wat zal ieder kind dan hebben? Luibeken. Pijn in den buik, meester I i-p.|- Verleden week is er te Lede tUt. een kolossale, wondere, antieke, arduinen steen gevonden in de kuiperij der welge- ■-endo herberg De Roos rechtover de kerk. De ts 1,80 m. hoog, 1,20 m. breed en weegt on- 700 pond. In den steen staat eene wonder- iioone roos, eene oude kruik en eene vlaamsche pint zeer kunstig gekapt. Dat hij zeer oud is, ge- rii het jaartal 1603. Zonder twijfel komt de steen uit de vermaarde Leedsche steengroeven va- ziek, de ooren open, als 't u blieftMaandag 6 April (Tweede Paaschdag) en Zondag 12 April aanstaande, LUISTERRIJKE AVONDFEESTEN, om 4 1/2 uren 's namiddags, in het Lokaal der meisjesschool, te geven door de Harmoniemaat schappij Si. Cecilia. Naar 't programma te oordee- len, zal de bloeiende Harmonie haren goeden naam op waardige wijze gestand houdenOpening stukken voor Harmonie, alleen- en tweespraken, het beroemd drama Vaderplichthet kluchtspel De Landverhuizer en een Koddig Gebarenspel, zijn nummers, inderdaad van aard om den moeielijksten te bevredigen. Zeggen dat de aloude Harmonie van Moorsel onder het bestuur staat van M. Gus- TAAE Pape, is hare feesten, vanwege de Aalste- naars, een schitterenden by val verzekeren. Men kan van heden af kaarten bekomen bij al de Le den der Maa ."ïhappi.iaan 1,50; 1,00 en 50 een- Spaansch garnizoen van Cano, meenen- de dat zij de opstandelingen voor han den hadden, gingen er op los gelijk brieschende leeuwen, en helaas, als 't uit kwam, 't waren van hunne eigene mannen een bataljon van 't spaansch leger. Er zijn 12 soldaten en 5 officiers gedood 27 soldaten zijn gekwetst. 2 November 1863. De mijn is in gestort en wij zijn gevangen. Noch wa ter, noch voedsel, 'tls reeds 8 dagen dat we zoo gevangen zitten. 4 November. Ewing en Akelson komen Ayres te dooden, en verslinden zijn lijk. 6 Novembor. Ewing heeft Akel son gedood hij zwaait zijn mes en danst als een zot. 7 November Ik heb Ewing ge dood, die my vermoorden wilde, en ik steek dit vernaai iu eene tiesoh, - 46 - lem's partij .verklaarden, hoeft geen verderen uitleg, zeide Dirk. De graven van Boulogne, Sint-Pol en Hesdin, die onverzoenlijke vijanden van onzen landaard, oogden op de schatten, welke zij, bij het aansteken der krijgs- fakkel, in onze gouwen zouden buit maken. Ge weet, heer Dirk, hoe menigmaal van Loo werd verwonnen en hoe Lodewijk VI, zijn bescher mer, op 20 Augustus 1119 te Brenneville door de En- gelschen werd verslagen. In zijne wieken geschoten, lichtte van Loo de hielen en dorst het niet meer be staan Karei met open vizier te bestrijden. Ondertus- schen werkte hij de samenzwering, die tegen Karei broeide, ijverig in de hand en vatte weer, toen de diep- betreurde laf werd ontzield, de wapenen op. De kans stond hem echter zoo schoon niet meer als na den dood van Boudewijn Hapkin. Zijne winst- gierige partijgangers hadden hunne speld uit zijn spel getrokken. De graven van Henegouwen en Boulogne wilden zeiven het bewind veroverenLodewijk VI streed voor Cliton en Godfried voor Arnold. Ieperen, Veurne, Kassei, Arie en Winoksberga alleen erkenden hem als hunnen landvorst. Eenen bastaard schimpte Dirk. Ja, eene smet kleeft aan zijne geboorte, hernam Iwein Ware hij geen onecht kind, hij zou als man nelijke nazaat van Robrecht den Fries van rechtswege Vlaanderen's erfgenaam geweest zijn. Hoe hem de vleugels eene tweede maal werden gekort, weet een iegelijk. Hij wilde, heel Vlaanderen door, het volk tegen Willem Cliton tot oproer opritsen, doch tevergeefs. Het volk haatte hem al te diep voor zijne kuiperijen tegeD Karei en zijne deelachtigheid in de Eremboutsche sa menzwering. Zelfs de Iepenaars lieten hem haast in den steek. Wellicht vernaamt ge in den Elzas hoe dez- .ngezetenen to werk gingen. Terwijl van Loo tegen w' nep.. CUton-e» U -"ijk VI aanrukte, die hem 1

De Volksstem | 1896 | | pagina 2