AELST. Laatste Depechen. Nieuwenhove. «5* HAMME,., Geen vlekken meer Reiske rond den Belgik Denderwindeke maa^ag vijf lijken Galmaerden. Te Grimbergen,-]^-; EENE ENKELE. Slechts eene enkele doos Waltherypastillen van een frank is steeds voldoen de om den meest verouderden en pijnlijken hoest te genezen. STIEN en VIEN klappen voort EETLUST. Indien gij geenen eetlust meer hebt, indien uwe tong beladen is, de mond vuil, het hoofd zwaar, 't is dat uwe maag onzuiver is. In dit geval, neemt een ot twee dosissen Waltherypastil len, en gij zult eetlust, frissche kleur en gezondheid ■weervinden. (Fr, 1,25), ^ÖÖÖD VAN P. DE DEKEN. liever. Wij zullen dan zorgen dat ze bij ons fransehmans kome en daar gelezen worde 't doet die jongens zooveel plezier •Eer ik ga sluiten, Vrienden, moetik u nog zeggen, dat in 't opkomen en in 't weerkeeren, de vlaamsche kerk en de Viaamsche kring te Parijs altijd open zijn voor onze mannen. Altijd zult gij er wel gekomen zijn kunt ge_des Zondags eens uit, cn is het niet te verre komt maar eens eene partij bollen en er u met uwe Vlaamsche vrienden verzetten. Als ge 's mor gens vroeg met den trein uit België arriveert, dan zal Marie uit den kring nog een tasken vlaamschen kaffée opgieten die tot in uwe teenen zal loopen. Fransehmans tot van dezen zomer 1 Uw toegenegen J. VAN ESSCHE. p. S. Mijnen hertelijken dank aan de Heeren van 't Stemmeken, voor de welwillendheid die zij getoond hebben om mijn brieven op te nemen Ons fransehmans ook, niet waar, jongens zullen die Heeren dankbaar blijven en dat schoon en dierbaar gazettekeu lezen en verspreiden Ziehier, beste lezers en lezeressen van 't Stemmeken, eenige nuttige raadgevingen voor het wegnemen van vlekken van aller- handen aard. Zulkerzout in een weinig water gesmol ten (men gebruikt gewoonlijk 10 grammen zulkerzout voor 100 grammen water), ver nietigd de inktvlekken op lijnwaad. Indien de vlek op eene gekleurde stof moet ver nietigt worden, is het voordeeliger zulker-i zuur te gebruiken. Deze raakt de kleur niet aan. Zulkerzout vernietigt ook wijnvlekken. Lijnwaad en stoffen, die met zul kerzout of zulkerzuur zijn bewerkt geweest, moeten goed afge spoeld worden, want zijn vergif. Benzina of Terpentijn vernietigen vetplekken, alsook vlekken veroorzaakt door vernis, verf of teer. Vetplekken op een planken vloer verdwijnen met hen verschelde malen te kuischen met bevochtigde eikenschors. Alcohol of spiritus van wijn neemt de vlekken weg die veroorzaakt zijn door terpentijn, was, kaarsen of pek. Wijnsteen, met een weinig water bevochtigd néémt de roestvlekken weg op het ijzer. Vlekken, veroorzaakt door zuuren of aciden, verdwijnen spoedig met ze te wasschen met ammoniaque of een weinig ammoniaque in water gemengd. Vijltig grammen borax in poeier, in een liter regenwater gesmolten, is een goed middel om de sproeten van het aange zicht doen te verdwijnen. Eindelijk degene die zich het haar of de knevels zwar ten met salpeterzuur-zilver, alias nitrate d'argent, kunnen de vlekken welke het gebruik van dit scheikundig mengsel op het lijnwaad of het aangezicht somtijds achterlaat, op deze wijze wegnemen Men haalt bij eenen artsenijbereider eene solutie van een ten honderd iodium potassium, met dewelke men de vlek goed bevochtigd.Met deze eerste bewerking worden de vlekken geel. Deze verdwijnen spoedig met ze te wasschen met eene solutie van een ten honderd onder zwaveligzuur (Hypos- uifite) Natrium. Lippen. waarvan twee subiete dooden. De vrouw van zekeren Van Oudenhove, uit de Rendestede, wierd 's morgens door haren man in haar bed dood gevonden- zij leed aan het water. Louis Van Beytens ging bij de za gers en boomkappers, sprak over 't gevaar van het vallen van den boom dien men aan 't kappen was, en al er van te spre ken, valt Louis en hij was dood. Justineken Van de Neut- ker ging dijnsdaags nog naar de school, 's anderdaags klaagt zij en douderdaags morgend loopt men om den Eerw Heer Pastoor van Nieuwenhove, op den afstand van 12 minuten. De H. Olie wierd aan het achtjarig fel kind toegediend en osmiddelijk daarna stierf het. De andere twee, waarover wij geene bijzonderheden vernomen hebben, die waren Jet Goos- seus en Cies Keunings. 47 zamen bestookten, sloten zij achter hem de stads poorten toe en lieten de Franschen binnen. Hij gaf zich over.... Dit alles ligt me versch in het gehéugen, Iwein. werd gevankelijk naar Brugge geleid en vervolgens te Rijsel vastgezet. De roep gaat, dat hij losgelaten is en naar Enge land gezeild, viel Dirk in. Het is werkelijk zoo. Wat al kwaads heeft die avonturier gestichtmorde Iwein en sprak dan be daard voort Gewagen wij nu wat breedvoeriger, van .Hendrik I, Engeland's koning. Hij ook sloeg be- geerige oogen op Vlaanderen en vorderde het verlei als zoon van Mathilda. Deze was Boudewijn van Rijsel's eenige dochter. Ondanks de geschenken, met welke hij Vlaamsche ridders overlaadde, in spijt van de schitte rendste beloften, in weerwil van het leger, dat hij in Cadsand zond, werd zijn verzoek afwijzepd beant- woord. Was zijne eigen verwachting den bodem l ingeslagen, hij zou niettemin den zegepralende.! Willem Cliton onverpoosd mogelijkheden berokkenen. Te dien emde ondersteunde hij eerst gewapenderhand de aan- j vraag van Stephanos van Boulogne, die met talrijke krijgs- S benden Vaanderen aanrandde. Toen Stephanus door Willem Cliton was verslagen en het graafschap van Blois uitgeplunderd en verwoest lag, begunstigde Hendrik Arnold s aanspraak Dit hebben we reeds aangehaald. «Op dit oogenbl'k, graaf Dirk, is Hendrik voor u vijand noch mededinger meer. Dien man, voor velen met te doorgronden, ken ik. Wat hij in het schild voert, is mij geen raadsel. Het eenig doel, dat hij be oogt, is zijnen neef Cliton van den troon 'te bonzen Zij dragen malkaar een onverzoenlijken haat toe, zeide Dirk. Willem Cliton is Hendrik een doorn in het oog Verdween hij van het wereldtooneel, jubelkreten zouden Voorwaar uit Engeland's koninklijk paleis opstijgen Bij M. De Ryst Vin cent, op de Plaats, te Galmaerden, is den 12 Maart een Var ken dood gedaan, wegende 321 kilos. De weerga is nog nooit te zien geweest. gebaYsten bij Frederik Smet, landbou wer. Te Hamme-Zogge, Ekelbeek, eene reeks schoone stalling is verbrand. de brand is begonnen aan 4 strooimijten, welke er nevens stonden en ook den ei gendom waren van voornoemde. De oor zaak is onbekend het huisgezin was bezig met middagmalen, toeu men hoorde roepen dat het brande. De E. H. Pastoor onzer Parochie heelt veel bijgedragen om het volk tot blusschen aan te zetten en verdere gevaren te vermijden. Policie en pompiers kwe ten zich ook goed van hunnen plicht. Over 20 jaren was dezelfde stalling andermaal de prooi der vlammen. De brug over de Durme is juist bijtijds aanbesteed men mag er enkel met voertuigen met een gewicht van 300 kilos overrijden. Reeds zijn er ver scheidene balken der brug gaan drijven. Zondag nacht werd den waaier van de deur der herberg De Bijs »aan stukken geworpen... "Wordende straat schenders ontdekt, ze zullen eene pijp rooken BRUSSEL. Zaterdag namiddag werd de policie verwittigd dat nabij den ingang van het Terkamerenbosch twee lijken gevonden waren. Het waren die van Leon Leonard en Frans Lezair. De laatste had den eerste met een revolverschot gedood en zich vervolgens gezelfmoord. Leonard was een oppassend man, koetsier bij eenen rijtuigverhuurder. Lezair was een dronkaard, die door al zijne meesters was doorgezonden en nu sedert meer dan een jaar zonder werk was. Niettemin dronk hij voort. Niemand wist waar hij 't geld haalde, doch daar hij zijne huishuur niet betaalde, werd hij op straat gezet. Ronddolend heeft hij Leonard ont moet, dien hij, naar men onderstelt, dronken maakte en naar het bosch leid de, waar Leonard vermoeid op eene bank neervallend, koelbloedig door den dronkaard werd doodgeschoten. Daar de moordenaar zich zei ven heeft recht gedaan, is een onderzoek onnoo- dig. Wat tot dit drama heeft aanleiding gegeven, is onbekend. zijn maandag nacht 4 werkmanshuizen afgebrand. EDINGEN. In 1855 werden zeke ren nacht al de peerden van eene groote hoeve dood in de weide gevonden. Kwaaddoeners hadden de dieren met messteken afgemaakt. Daar de voor naamste knecht van den landbouwer terzelfder tijd verdwenen was, schreef men het feit toe aan wraakneming van zijnentwege. Thans echter heeft men in de nabijheid van dezelfde weide, bij het graven van eenen put, een menschen- geraamte gevonden, denkelijk dat van den verdwenen knecht. Hieruit maakt men op dat dezelfde kwaaddoeners, die de peerden doodden, ook den knecht hebben vermoord. dat er ra- miliekrakeel is geweest Zondag NACHT te Nieuwenhove doch onder geene Nieuwenhoofsche, dat er met de messen zou gewerkt zijn en IJSELIJK GE VLOEKT Wat er van zij, zeker is het, dat er toch maandag reeds in den voornoen gendarmen te zien zijn ge weest. God zal de vloekers wel vinden en de gendarmen de messen vechters ook. - In de Pastorij is, verleden vrij dag, na drij dagen ziekelijkheid, een al lerschoonste schaap gestorven van 2 1/2 jaren oud. Jammer voor de talrijke be sprekers van een lammeken Men re kende voor het begin der toekomende maand op twee lammers een ram en een schaap. Zon fi n 0- en is er te AALST ïnaar éene Apotheek open,deze van M. De Ruyter, Lange Zoutstraat. 7TTT T? Rl nen nacht van Zon- op maandag laatst zijn dieven, met braak en valsehe sleutels, in de kapel De Tuimelaar Stokstr. binnengebroken. Na vooreerst den of ferblok en al de juweelen te hebben ontstolen, hebben de dieven, waar schijnlijk omdat de buit te klein was, uit gramschap alles in stukken gesla gen, zooals heiligenbeelden, kandelaars bloemen, vazen, enz. De dieven hebben den offerblok en de voordeur der kapel met eenen valschen sleutel of haak opengedaan. De politie- kommissaris Rutsaert, van dit alles verwittigd, heeft dadelijk een zorgvul dig onderzoek ingesteld. Eenige voorwerpen zijn op den open baren weg terruggevonden. Het is te hopen dat de policie weldra de dieven zal ontdekken, want, zoo het schijnt, is er reeds eenig spoor.gevonden. A ntwprripn Maandag namid- b \Y PI JJü LL da?j roud sl/2 uren, is de Persian Prince in botsing gekomen met de Morven} die aan de Van Metterenkaai gemeerd lag. De kabels van den Morvcn werden door het orkaan gebroken en liet schip, door den stroom medegesleept, kwam, recht over het Steen, in aanraking met den Persian Prince, die de haven binnenkwam. Laatstgenoemd vaartuig zonk ongeveer drie voet en kon met moei te naar den vlaamschen oever gebracht worden, waar liet strandde. Ondanks de genomene maatre gelen denkt men dat het schip verloren zal zijn. Gansch de bemanning werd gered. Men heeft den tijd niet gehad om de lading over te schepen. Vien. Ai, ai, ai, mijae pluimsteert I en zij kost toch zulke schoone pootjes geven, peist ne keer azoo een katMaar, waarvoor is dat Stien. De donchisten, Vien, gaan opPaschen, ne grooten soupé geven van katten van miriame- ters, omdat ze jaloersch zijn en zeggen dat de katholieken met do kiezing trippen geëten hebben mee miriameters, en socissen ook van miriameters en een beetje van't hoofd, maar da was van een peerd, zeggen ze. En de donchisten Vien.Ja.... Stien. willenna perforsemalgré, geweet wel Vien. Ja.... Stien. Maar de centen en de moeneka uit de kas, met 't procedeeren tegen de j usticie en de cetera,..,. Vien. Ja Stienhebben ze nu een briefken rondge strooid.... Vien. Ja.... Stien. dat al da kat was Vien. Ja.... Stien. op ne soupé en op Paschen.... Vien. Ja.... Stien. uit genegenheid voor 't volk en mee den bonjour moest opgeëten worden. Vien. Ja... Stien. gelijk de katholieke trippen van de kiezing. Vien. Ja. Stien. Zoo, hou nu op van te lamanteeren, de mijne ligt ook al in 't zout. Vien. Maar wat gaan ze met mijnen pluim steert zijn vel doen - Stien. Een van de kopstukken van de don chisten en heeft bijkanst geen haar nic meer, als nog een beetje grijs van te liegen, en mijn gedacht is dat hij er een paruk zal laten van maken of 's nachts op zijn voeten leggen. Vien. Ai Heere, zulke toeren en zijn er nog van ons grondig leven niet gebeurd I Laat ons van ander dingen spreken, of 'k zal er nog de mazelkes van op doen. Stien. 't Is best. Awel wa dunkt er u van onzen gemeenteraad, zijn da geen mannen Vien. Spreken ze nu ai van al die katten die mankeeren, Stien. Stien. Jommer zie, ge begint wedrom al van katten. Vien. 't Is waar ook, 'k was 't vergeten. Stien. En d'Italjonders, eh Vien, die in den Afrik azoo een snee gekregen hebben, tien duizend man kwijt, dood of omvergestoken of gefisilleerd... Vien. - Percies gelijk ons kat. Stien. Ziet ge wel, 't is wedrom al van uw kat. Vien. Ja, 't is verloren, azoo ne pluimsteert en van de donchisten moeteu opgeëten worden, en die paruk... Mor wacht eens, Stien, wa krygt het Volksstemmeken nu in zijn sterre Ti 'k Heb daar op 'teeiste blad staan kijken lijk nen boer op 'n bankbriefke... 'k En kost uit die brabbeltaal niet uit.... 't Is zoo iets van Preparatie Judocus... Stien. Wel, Vien, dat is de transche con- damnatie, voor den tribunaal van Dendermonde, uitgesproken tegen Pie.... hoe zou ik hem daar gaan hekkelen hè..A ge wetj wel, van 't eiland.... Vien. Jommer, balt zée, wa blieft er a sivo- plé i Pie nie kennen I Stien. Awel, dienezelfsten had al dikkels ia zijn gazet geschreven op M. P. Van Bever, den koetsier uit de Vaartstraat. Vien. Die ken ik een der ieverigste en com- piaisantste menschen van Olstj Stien. En nochtans, werd hij in de gazet der Vischmijn verweten dat hij zijn vbohw afsloeg! Vien. Wadde I Zekke dingen durven zeggen, en dat in Eerlijkheid en Deftigheid II Stien. n'Importe hoe, Vien, die schandige leugens en zijn opjieenen kouden steen gevallen Pie werd gecondamneerd Primo, om aan M. Van Bever te betalen 150 fr. schaèvergoeding; secundo, tot de kosten van 't proces; tertio, tot 300 frank te betalen aan 3 gazetten, welke M. Van Bever kiest om het vonnis op te nemen. Ge ziet dus, het Stemmeken is van de goei 't deelt ook van Pie zijn 300 frank meé I! Vien. Eh mor, Stien, Stien, dat es na ne keer wel, zie, alzoo een soulagement I... 'k Trek er nu alga van onder, want mijn Melle staat al te winken om naar huis te kommen. Maatschappij DE IWEINSZONEN De heeren leden worden vriendelijk verzocht de vergadering bij te wonen Heden Zaterdag avond, om 8 1/2 uren," In het Metershuis, bij M. Frans Do Wilde, Gr. markt. Dagorde 1. Belangrijke besprekinge n; 2. Be taling van het inleggeld. 3. Groote Prijskamp. Al de Iweinszonen op post I Sint Martinuskerk. SERMOENEN tot voorbereidiog der Paaschplicht, voor het mansvolk alleen, gepredikt door den E. P. Van Acker. S. J Maandag, 23 Maart 1896, Dijusdag 24, Woensdag 25, Donderdag 26 en Vrijdag 27, telkens om 8 ure 's avonds. (Ingang langs de lijkdeur). Na het ser moen benedictie van het Allerheiligste Sakrament. 's ZaterdagsBiechtdag. 's Zondags Paascli- communie, ieder in zijne parochiekerk. OISTZE G-EiMiEEISrTIEIR^^ID Zitting van 13 Maart 1896. De Zitting wordt geopend om 8 lj2 ure 's avonds. M. Arys, ten gevolge van ziekelijkheid en M.Van Ohysegem, uit oorzake van rouw, ontbreken. M. de Secretaris geeft lezing van 't verslag der verlede- ne zitting. Inwendig orde. M. Bruyndonckx zou willen, dat het lot der notarissen aanduidt die de stad met haar werk zou gelasten. Terecht wordt er hem geantwoord dat 't libe raal bestuur vroeger, nooit nen anderen notaris gehad heeft dan M. Evit, een liberaal. Daarbij, voegt M. Sclie- pene De Clippele erbij, de stad heeft zich steeds met ba ren notaris goed bevonden en handelt, met hem te behou den, gelijk het een zorgzaam huishouden betaamt. Eene lievige woordenwisseling ontstaat over de rang schikking der gemeenteraadsleden M. A. Van de Velde, zegt tussehen het rumoer, dat men die nuttelooze woor denkramerij vanwege de liberale minderheid zou staken. Er is noodiger en dringender werk op de plank. M. Leo Geeroms vraagt om zooveel mogelijk alle stuk ken, in het fransch geschreven, in de vlaamsche taal te doen overzetten. M. Dr Bauwens dringt er op aan, in den voorstel van M. Geeroms, de woorden zooveel mogelijk weg te laten. M. Anné vraagt om de min derheid op de vergaderingen der sectiën toe te laten. M. Schepene Bethune, bewijst dat de Baad onbevoegd is zulks toe te laten M. Geeroms deelt zijne zienswijze. Dit verworpen, vraagt M. Anné, ten minste een verslag te ontvangen dier vergaderingen: goedgekeurd door den heer Burgemeester. Stemming van hel Reglement van inwendig orde. 19 stemmen ja2 stemmen (Bruyndonckx en Anné) neen. Petitie van de markten. - De heer Arys, afwezig zijn de, zoo wordt dit verzonden naar de sectiën. Do heer Anné verlangt het verslag daarvan te ontvangen. Aange nomen. Lezing van 't voorloopig Kermis-programma. Voorloo- pig aanvaard. Verlenging der Boudewijnkaai. Toegestaan. Lager Onderwijs. -- Den heer nuggenhoudt wordt, bij geheime stemming, hulponderwyzer benoemd in vervan ging van M. Van Hecke, ontslaggever. Jufvr. Deprez, onderw. middelb. school, doet rech ten op pensioen gelden. Verzonden naar den heer Gou verneur. Muziekschool. Rekening 1895. Verzonden naar de Sektie. Berg van nermhertigheid. Den heer Alb Mertens geko zen als bestuurlid in vervanging van den heer De Clippe le ontslaggever. - Rekening 4895 begr. 1897. Verzonden naar de commissien. Loon der stadswerklieden en kleine bedienden. De heer Alexander VandeVelde vraagt opslag voor de nacht wakers, die slechts 1,48 per nacht worden betaald, zijnde 20 centiemen per uur. De fabrieken betalen dubbel loon voor nachtwerk en geven soms drinkgeld erbij. Hij ver langt ook verbetering van loon der stadswerklieden. De heer Schepene Bethune zegt, volstrekt tegen üen opslag niet te zijn, edoch, de tegenwoordige nachtwakers doen slechts dienst ten titel van proeve, om politieagent te worden. Wat aangaat de stadswerklieden, 't getal hunner is RiïiiDs overtollig en honderd zouden er willen bijkomen; velen hunner zijn gebrekkig en doen slechts half werk. Er zijn er 29 van meer dan 62 j.; 6 van meer dan 7oj.; 24 worden 1,80 daags betaald, eenigen 2,16 2,40 en eenen aan 4,20. Het loon voor 24 is voldoende. Den heer Anné vraagt, opslag voor de nachtwakers en wenscht kloeke gezonde stadswerklieden aan te stellen, aan 2,25 daags. De heer burgemeester is het voorstel, in princiep, zeer genegen en drukt den wensch uit, de verwezenlijking te zien ee- ner pensioenkas voor oude werklieden. Gezien de verklaringen van den heer burgemeester, ziet m. Van de velde van het woord af.Nijverheids-en Werkraad. M. Van de velde vraagt, in gemelde» Raad, eene afdeeling der bouwnijverheid. Ondersteund door den heer Anné. De openbare zitting wordt om 10 1/2 uren geheven. Plaats gebrek belet ons thans het volledig dagorde mede te deelen, ove rigens, het schijnt ons telkens te overlast.O Pater Constant De Deken, priester-missionnaris der Belgische Missie van Scheutveld, werd geboren te Wilryck, den i Maart 1852 en is overle den te Boma, den 3 Maart 11., ten gevolge van de koortsen. R. I. P. (Per Telefoon). 1° Uit Brussel. De Koning zal in 't kort naar England vertrekken. 2° Uit Philippe- ville. In plaats van M. Mineur, zullen de liberalen in de aanstaande wetgeven de kiezingeu voor kan didaat hebben M. Lc- monier,zij nen schoon zoon. 3°Uit Cappelle, (Holland). Hier is overleden de Weduwe Vuyck,in den ouderdom van 104 jaar. 4° Uit Laeken. 't Zal van alle waarschijnlijk M. Ectors zijn die onze burgemeester zal worden. 5° Uit Seraing. Ten minste 3,000 koolmij- ners zijn in werkstaking. 6° Uit Ath. In plaats van graaf Emile d'Oul- tremont, maandag overleden, zullen de katholie ken als kandidaat-senator voorstellen M. Adhemar d'Oultremont. 7° Uit Mechelen. De herkiezing zal waar schijnlijk plaats hebben op Zondag 12 April. 8° Uit Paricke, (Geerardsbergen). Binst de vespers is er bij de gebroeders Van Cauwenbcrghe eene som gestolen van 4700 fr. Pnrlnir Tist. Zij komen wees gerustA. B. Alles wel. Nonkel. Tranen gelachen!... Moeten wegleggen.... niet meer kunnen.... Snoeck. Ziet dat ge op uwen post zijt voor toekomende week. Domien. 't Is W. zijn fout dat er nog niet geschreven is. Lode d'Hoppekeisten zullen gaan komen. T. F. Onze beste feestdagwenschen Feel. Goeie moed Pol. Tot in 'tkort Vr. te Velm. Waren onze in lichtingen goed Daniël. Verwacht en niet gekomen Ons Roese. W^j verwachten 't beloofde. Lippeken. Men vraagt u eeno remedie tegen't grys worden.... E. H. V. G. Ik zal naar M. de Pastoor van S.-P.-C. schrij ven en u zyn antwoord laten kennen. Beste dank voor het gezondene. B. A.JWij hebben aan onzen corres pondent uwe vraag gezonden en denken wel dat hy ze beantwoorden zal.

De Volksstem | 1896 | | pagina 3