IWEIN VAN AALST. Wolk* jEtrL\w" - °J -»-ïi' 2' JAAR N° 64. ZATERDAG 28 HAART 1896. HET BITTER LIJDEN Reparation judiciaire. Wie! De socialisten. De klokken vertrekken donderdag wrukker-uttgcü tJctruu Dan tluffcl, CfopoHnstrsiit, t9, tr SlalM. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cenf" Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Reeds zijn we gekomen op 't einde van den Vasten en beginnen wij morgen de Goede Week. Weken lang hebben wij uit boetveerdigheid aan ons lichaam een deel van het gewone voedsel ont trokken, en het Bitter Lijden overwogen en zie, vooraleer de H. Kerk ons op bet blijde Paaschfeest in de vreugde van Jesus' glorievolle verrijzenis laat deelen, wekt zij ons thans op. onze ziel overvloedi ger dan ooit te spijzen met de vrucht bare overweging van al de smarten die Jesus voor ons in zijn lijden en dood heeft verdragen. Alles Spreekt ons op deze dagen van inge- I keerdheid en gebed. Alle bijzonderhe- I den der godsdienstoefeningen spannen I thans te zamen, om rouw en droefheid I uit te drukken. Men hoort noch het blij gelui der klokken, noch het verkwikkend spel des noch zelfs het opwekkend geklank der bellen, maar alleen het doodsch geklop van een krijschenden ratel Trachten wij dan ons Jesus' lijden zoo levendig mogelijk voor den geest te brengen en er zalige lessen uit te trekken. Want, zoolang wij hier op aarde zijn, is lijden ons lot, wie wij ook wezen mogen. De rijke lijdt aan kommer, onrust ziekte de arme lijdt aan honger, koude en gebrek. Wie in eer en aanzien is, lijdt aan haat en nijd wie vervolgd wordt lijdt aan spotternij en laster. Het lijden ontrukt tranen aan het kind, beploegt met rim pels het voorhoofd van den volwassene, omkranst den schedel van den ouderling met grijze haren. W ij hebben te verdragen van onze vijanden wij hebben te lijden in en om onze vrienden en dikwijls en veel dragen wij ons eigen hart eene bron van lijden, waar meermaals de bit terste smarten uit ontspringen. Ziedaar het lot van eenieder van ons hier op aarde maar ziedaar ook wat ons vooral tot den hemel kan brengen. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR D' Is. Bauwens. Dirk, wiens verlichte geest de ontwikkelde plan. ien wist te vatten en hunne verheven strekking te /aardeeren, had, gedurende dit belangwekkend onder- houd, Iwein's helderheid van denkbeelden, zeggings en overredingskracht bewonderd. Bij de kernachtige slotrede voelde hij zich door zijn gastheers geestdrift "ntgloeien. O mijn vriend, zeide hij, na eene ■os zwijgens, met gevoel en nadruk Uwe woor- Len deden mij goed aan't hartzij schragen mijne hoop en beuren mijnen moed op. Uw hoofd is met reuzen plannen bezwangerd. Dat is veel. Gij voert immer on beschroomd uit wat ge ontwerpt en treedt uw doel na door alle moeielijkheden heen. Dat is meer. Ook in Kze onderneming zal uw stout bestaan door onver schrokken moed en taaie volharding tot heerlijke uit komst gedijen en uw roem zal deswege nimmer ver- sterven. Iwein. GU V6rheft t0t in de W0lken' SL'hcrtste A Ni'a «aar UW Terdienstental vijzelt u op. Nu d ter zijde! Mijne meening komt er op neer, Iwein' fok H T aans" 's- Eerlang span ik dan .ook de kroon en gebied als onbeperkte heerscher over heel Vlaanderen Wie zou mij nog aandurven Iwein s voorhoofd bewolkte. fSj~Sprak t h Mem dan,éenl Weihoe, Iweini Heeft Pieternel net bepaald de vlag moeten onderhalen Werden Boude- vyn s wieken met voorgoed gekort Heeft Arnold's macht» |«B geduchten, besliseenden knak gekregen Zal Wil Eu ingezien wij hier op aarde het lijden niet en kunnen ontvluchten, waarom er dan toch alle mogelijk voordeel niet uit getrokken Dragen wij ons kruis, welke soort yan lijden het ook moge bevatten met volle onderwerping aan den wil des Heeren en met de volle overtuiging dat er geen andere weg ons ten hemel leiden kan dan de Koninklijke weg van 't kruis Want, zooals de groote Thomas a Kempis zegt Ziet, alles bestaat in het Kruis en in het ster ven is alles gelegen en daar is geen andere weg tot het leven en tot den inwendigen vrede, dan de weg van het heilig kruis en van de dagelijksche verstervingen.... u Het kruis is altoos bereid, en het wacht u over al gij kunt het niet ontvluchten, waar gij ook loopen moogt. Maar indien gij het kruis gewillig draagt, zoo zal het u dragen, en het zal u leiden ten gewensch- ten einde, daar namelijk waar het lijden zal op houden.» Jefken Tribunal de Première Instance de Ter monde. Audience publique du 14 Mars 1896. En cause Daens Pierre, imprimeur-editeur a Alost, demandeur, avoué Maitre Schellekens, Contre Pierre Van Nuffel, imprimeur-édi teur a Alost, défendeur, Maitre Cooreman. Ouï les parties en leurs moyens et conclusions Vu les pièces du procés Attend a que les articles publiés par le défen deur dans le journal De Volkstem dont il est l'éditeur, nuniéros des 7, 21 Septembre, 9 et 16 Novembre 1895, le ler intitulé Openbare verkoo- ping van meubelen te Aelst; le secoud, commen- gant par les mots De Bien Public, de Gazet van Monseigneur schrijft drij dagen vervolgens et fi- nissant par les mots leugenaar van de visch- rnarkt le 3° commengant par les mots 't Schijnt dat in de venditie..., et finissant par les mots Verkocht worden. le 4° intitulé Af schuwelijk commengant par les mots Onze gazet was bijna gereed.... et finissant par les mots Vader heeft den bisschop verbrand. le 6e intitulé Tusschen man en vrouw, commengant par les mots Mijn verzoeker wordt gelasterd ten hoogste gekrenkt in zijne eer en zijne belangen sont injurieux et dommageables pour le deman deur qu'une partie des lecteurs n'a pu se m'é- prendre sur la personnalité visée que les circon- stances de la cause ne justifient pas une applicati on de la contrainte par corps qu'il y a lieu de statuer comme il sera dit ci-après. Par ces motifs, le Tribunal, ouï Monsieur Van- derHofstadt, substitut du Procureur du Roi en son avis conforme, écartant comme non fondées toutes fins plus amples ou contraires dit pour droit, que les articles publiés dans les numéros visés ci-des- sus, du journal De Volkstem sont iujurjeux et dommageables pour le demandeur condamue de ce chef le défendeur a payer au demandeur a titre de dommages-intéréts, ia somme de cent-cinquante francs a insérer le présent jugement, dans son intégralité, en caractéres ordinaires, sous la ru- brique Réparatiou judiciaire dans le plus pro- chain numéro de son journal. Autorise le demandeur a publier le dit jugement dans trois journaux de son choix, au frais du dé fendeur, sans que le coüt de cette publication puis- se dépasser trois cent francs; condamne le défen deur aux intéréts judiciaires et aux dépens taxés a non compris le coüt de l'ex- pédition du présent jugement. N° 75. Regu pour grefi'e un franc. Termonde, le dix-neuf mars 1896. Le receveur. Wie loochent het bestaan van God De socialis ten. Wie lacht er met Hemel en Hel? De socialisten. Wie sjiuwt er vlam en vuur bij het zien van eenen priester? De socialisten. Wie zoekt er dagelijks de eer van heilige pries ters en kloosterlingen te bezwadderen? De socia listen. Wie schrikt er voor geenen valschen eed? De socialisten Wie drijft den spot met de H. Sakrainenten? De socialisten. Wie laat er zijne kinderen niet meer doopen? De socialisten. Wie laat de kinderen hunne eerste communie niet meer doen, en wie vervangt die heilige oefe ning door een slempersfoost De socialisten. Wie trouwt er niet meer voor de Kerk? De soci alisten. Wie leeft er slechter als redelooze dieren? De socialisten. Wie houdt er den priester verre van het sterf bed der zieken? De socialisten!! Ja, de Socialisten, die schijnheilige volksbedrie gers, die dan als wolven onder een schapenvel op den buiten, in hunne meetingen, gaan vertellen dat zij tegen den Godsdienst niet zijn, dat zij elk vrij laten in het kwijten zijner cliristene plichten. Dat het christen geloof diepgeworteld zit in het herte onzer brave landlieden, en dat het gevaarlijk is, die gevoelige snaar aan te raken, dit weten de godde- looze socialisten maar al te wel. Nochtans, beste vrienden, opgepast, want zij komen tot u als venij nige slangen, die u verraderlijk zullen bijten. Ja, als zij hot noodig oordeelen, om tot hun doel te ge raken, om u in hunne strikken te vangen, zullen zij tot u komen ouder den dekmantel van Christen Vlaming. Zij zullen u spreken van den gekruisten Christus, van zijne heilige apostelen, van de eer ste christenen; maar terzelvertijd zullen zij een venijnig zaad in uwe herten weten te strooien, dat welhaast ontkiemen en u later ontrekken zal aan ons oud katholiek geloof, het eenig waar geloof, het geloof onzer voorvaderen. Ja, vrienden, ze zijn er op uit om door alle middelen het geloof uit de herten der menschen te rukken, omdat zij weten dat liet christen geloof hen immer beletten zal het menschdom te dompelen in de goddeloosheid in de verdierlijking, in de slavernij. Gezel. Beminde lezers van 't Stem- meken, de laatste dagen van den vasten 1... Dagen van gebod en versterving, van ingekeerdheid en me ditation op het bitter lijden. M. Woeste komt' een brochnurken uit te geven tegen de evenredige verte genwoordiging en maandag verleden om 10 uren had de plechtige lij kdienst plaats van Pater De Deken in het missiehuis van Scheut- veld... Niet alleen geheel den Belgik, maar gansch de wereld is met die kristen held bezig, geen een gazet, in 't zij gelijk welke taal ze geschreven is, of ze spraken den lof uit van dien moedigen zende ling; ook roepen wij uwe aandacht in op den laat- sten brief van Pater De Deken die wij in ons blad mededeelen. De socialisten en progressisten van Brussel gaan zich met de aanstaande kamerkiezin- gen op eenen en denzeltden lijst voorstellen... Des te heter, daarmede zal iedereen wel zien dat het ai koeken zijn van eenen deeg. En de snelschrij vers in de Kamers, die nu op hunnen poot begin nen te spelen... Maar alia, die hebben nu toch ge lijk ook.... Ze zouden die jongens willen verplich ten van niet alleen de uitgesproken redevoeringen op te nemen maar zelfs deze die gelezen worden. En dat is wat erg, wij moeten het toch zeggen ge lijk 'tis. Mechelen! Mecheien! waar het den 12 April herkiezing is! Mechelen is ne waren Congo geworden. Er en wordt daar niets meer gedaan dan gevochten en gedronken, gestoken en gestampt, ge roepen en getierd, gevloekt en gezwooren... Geen een treffelijk burger en kan nog veilig op straat komen... en wat staat er daar nog te wach ten vau nu tot met de kiezing?! Mr Paul de Hemptinne, de groote gen tsche nijveraar, is kommaudeur benoemd van den heili gen Gregorius den Groote en voor de toekomende senatorkiezing van Ath en zal er waarschijnlijk geen strijd zijnde, katholieke kandidaat is M. graaf Adlie- mar d'Qultremont. 't Staat nu zeker en vast, onze koning Leopold en ver trekt naar England niet en de kieziug van Oostende, verbroken door de per manente deputatie, is bij koninklijk be sluit goedgekeurd! Alle fransche ga zetten spreken van 't ontslag van sena tor Liëuart van Aalst, en hier ter plaats Mer 't Aalst, wij eu weten van niets; ]t is genoeg te zeggen dat er niets van en is. Zondag verloden heoit Mgr Goos- sens, de Kardinaal der belgische werk lieden, tot Antwerpen den nieuwen St- Jozefskring geweest inzegenen; alles is er rustig en vrolijk afgeloopen, maar tot Iioboken niet, verre van daar! Tot Ho boken, waar doktor Coen onlangs bur gemeester genoemd is, daar is er zon dag verleden tusschen liberaal en ka tholiek gevochten dat de congolanders er schaamterood zouden van geworden zijn.... hadden zij het moeten zien. Tot Denderwindeke, hij Ninove, heb ben tusschen woensdag en donderdag dieven twee drij offerblokkeu in do kerk opengebroken. Men denkt dat het in vollen dag gebeurd is eu tot Brussel zijn het peerd eu de voituuren van dien fameuzen notaris van Molenbeek, die nu schampavie is, verkocht voor 45(10 frank. Weet ge welk eene definitie een chineesch boerkeu gaf van eeuen velocipede? Luistert: Het is een muil ezeltje, zei hij, dat men stuurt bij ziju ooren en dat men doet loopen met liet stampen op zijnen buik te geven. O die vervloekte les- beeren! Tot Luik, aisC ge dat nu toch bepeist, een studentje, ne snot neus van 21 jaar, geen geld genoeg hebbende" om op zwier te gaan, de cöfferfort open breken van zijn papa eu dan middels gebruiken oin zijn vaderhuis in/den lucht te doen springen met den dyna miet, Dat stekelverken had twee pak ken poeier onder de hoofdkussens van zijne ouders gestoken en verbonden met eene lont, die tot aan de buitendeur leidde en hij 's avonds ging aansteken. Gelukkiglijk heeit de dikte der kussens de ontploffing doen mislukken, 't Ma maken van da fisk ken is doodelijk ziek van aandoening... Is 't te verwonderen? Het kiezerskoips voor de provincie zal niet veranderen en de aanstaande provinciale kiezingou zullen, zoo als al tijd, in de maand Mei plaats hebben, en de Kamerkiezingen, Vrienden, zullen dees jaar geschieden op Zondag 5 Juli. De schoonste preuf, dat eenieder' kontent en tevreden is over de nieuwe tabakswet, door de Kamers gestemd, is dat de tabakfabrikanten eenen brief van bedanking hebben gezonden aan de heeren Woeste, De Sadeleer en Die- rickx... Dat de boerkens niet en klagen; dat zij iu 't vervolg geen lasten meer en moeten betalen, dat spreekt van zelfs De studentjes beginnen in de koliegies hun pijpken reeds uit te krabben cn hun tabak- biaasken met gretig oogskens te bezien, want nog een goei acht dagen is 'tvacantie eu dan is 't van Rn avant la grosse caisset 't Schijnt dat er verleden Zon dag zulk reppig volk op de gentsche foor geloopen heeft. Die het niet en gelooft, kan gaan zien, maar echt en zeker is 't dat er tot Antwerpen, in de Moriaanstraat, numero 17, ne groote speculatie vent ten toon is gesteld van 3 meters cn halfhij wordt atgelot op 2de" Paasehdag. Maar wat hebben d'eer- ste commuuiekantjes dees jaar toch schoon weêr gehad! alia, alia, 't was nen dag die er Onze Lieven Heerexpres voor had weggelegd. Woensdag ver leden heeft Mgr Stillemaus, bisschop

De Volksstem | 1896 | | pagina 1