Reis naar Congo BUITENLAND. LLIIBRECHTS. KOOKKUNST. naar Rome. FLondsj oeringske. Belcele. Mechelen FRANKRIJK. Dees jaar zullen ITALIË. De toestand vau Italië is ver van benijdensweerdig te zijn. De uitwijking neemt gedurig toe het zijn niet alleen jongelingen en soldaten, die de grenzen oversteken om niet ingelijfd te worden in 't Afrikaansch leger, maar ook brave dorpelingen verlaten met heele benden hun land om aan de armoe te ontsnappen en gaan naar Zuid-Ame- rika een min droef bestaan zoeken. SPANJE. Uit Cuba. 't Is al HET ONWEDER van Gent, het H. Vormsel hier tot Aalst geweest toedienen. In het hotel "Windson, tot Nice, komt te overlijden den amerikaan Banker, de fa meuste velocipedist van den aardbol en tot Eigen- BilseD, in Limburg, heeft men Zondag den hon derdjarigen jubilé gevierd van M. Leo Meesters; 't was zijn kleinzoon de onderpastoor van Andri- mont die te dier gelegenheid de jubelmis zong. Den 1 April wordt Bismarck, den hertlap van alle franschmans, 81 jaar oud... Over eenige dagen, op een banket wenschte men den ijzeren kanselier in eenen heildronk nog vele jaren... Ewel, weet ge wat peetje Bismarck antwoordde Neen, neenik heb er nii genoeg van. Nemna is er nn geen hevige twist ontstaan in de commissie van de ten toonstelling die te Brussel te naaste jaar moet plaats hebben?., 'tls er ruzie bovenarms; ook hebben een tiental leden reeds hunne demissie ingediend en hebben de ministers reeds bijeen geweest om dien droeven toestand te bespreken.... Als de tentoonstelling er maar in duigen niet mede en valt. 't Is den 7 April dat M. de Burlet naar Lissabon zal vertrekken om er zijnen post van bel- gischen afgezant te gaan bekleeden. De vlas- en werklabriek van M. Werbreek te Meenen is tot den grond afgebrand de schaê bedraagt 60,000 fr. en de verzekering is slechts 22,000 fr. - De E. H. Van Rysselbergh pas toor van Orroir en een hertevriend van 't Stemmeken is aldaar Zondag nacht overleden tot Eist, Meirel- beke, Sottegem en Hofstade, waar de duurbare overledene als onderpastoor heeft gestaan, overal zullen er vurige gebeden ten hemel opstijgen tot lafenis zijner ziel. Zoo wij reeds dikwijls feschreven hebben, gaat 'rins Albrecht de kroning bijwonen van den russischen Czar te Moscou, maar wat wij nog niet geschreven hebben, omdat wij het nog niet en wisten, 'c is dat de Belgen die daar wonen eene soort van manifes tatie gaan inrichten ter zijner eer. Mgr Jacobs, deken van St-Gudula te Brussel, vertrekt na de Paschen, naar 't Heilig Land, in gezelschap van den E. H. Van Soom en van nen zekeren heer du Pare. Sedert dat de liberalen tot Overboelae- re met November van 't gemeentehuis gekegeld zijn, gebeuren daar alle soorten van baldadighe den.... Zoo is over eenige dagen het kasken waarin het gemeentebestuur zijne bekendmakingen hangt "binst den nacht in gruis vaneen geslagen en tot Atembeke, tegen Geeraerdsbergen, daar is zater dag nacht de woning afgebrand van M. Egidius Parré en zeggen dat verleden jaar op hetzelfde tijd stip zijn huis eene eerste maal reeds afbrand de. Hier moet natuurlijk kwaadwilligheid in 't spel zijn. En nu, beste vrienden, om 't eindigen nog eens nen vriendelijken goeden dag met de gewone sale wade van Kibelapoeken. Luibrechts lag in ruzie met zijn wijf en bekloeg zich toch zoo bitterlijk aan zijnen vriend Spiegels 't Is te wreed, zeide hij ik en weet niet wat er meê beginnen, 't is een waar kruis Spiegels. Dat gij met geduld moet dragen Lotbuechts. Wa blieft er u? met geduld dragen.. Weet ge wel, dat ze 300 kilos weegt hé Lezers van 't Stemmeken, klein en groot, De oogskens geopend, de leerskens gespoord Wij maken een toerken rond onzen Belgik! Sazet u maar haastig en spoedig in schik 111 Iv 1" een huis van de Eue hors chateau te Luik, spookte het alle nachten, 't Was er een lawijt en een geklop alsof al de dui vels uit d'helle er hun campement hadden gesla- en... Groote schrik onder de bewoners en de ma dame die altijd in den matris viel, zoo bang was en bleef duren, maar de po- licie moeide zich met de spoken en kwam hun 's nachts op 't onverwachts een bezoek brengen.... Er was een van de kwasten bezig met een lawijt te maken alsof hij er den kost moest meê verdienen maar de champetters, geenen petgrepen 't spook bii den schabernak en brachten het naar den berö. Hebbeu kadé ter beschikking van den prokureur du roi gesteldZe zullen hem leeren spoken, zullen ze hem leeren spoken. Twee inwoners van Sinai hadden zondag avoud te Belcele onder het kaartspel twist gekregen. Een van hen, Zaman, ge naamd, ging eene raak met ijzeren pinnen halen en dreigde er zijnen tegenstrever Jan Alfons Maes mede te slaan. Deze laatste neemt hem het voorwerp af en brengt er Zaman eenen hevigen slag mede toe op het hoofd, zoodanig dat de ijzeren tanden der raak, diep iu de hersenen drongen ('t en is uiet om op te peinzen en men in het begin dacht dat hij dood was. Zaman heeft echter zijne wonde niet lang overleefd en is maandag namiddag omtrent twee ure overleden. J. Maes, de onvrijwillige dader, is kort nadien aangehouden en naar het gevang van Lokeren ge bracht. Dinsdag morgend is hij tusschen twee gen darmen per rijtuig naar Belcele gevoerd bij zijn slachtoffer, alwaar ook het parket van Dendermou- de verwacht werd. De twee personen in kwestie zijn beiden van Sinai en hebben de 30 jaren uog niet bereikt. pnp 't Manhaftig LEDE I Tegenwoordig I I" IJ r is het een gelei een wandelingsken te doen naar die schoone gemeente. De mirabolanen staan in vollen bloei't is een ware bloemtuil, die de welriekenste geuren verspreidt En de nachtegaal die dagelijks achter het dorp zit te bombardeeren En de onderbroeken Och God, als men toch voor 't ongeluk ge boren is. Verleden week had men op 't gehucht Oveiimpe eene koe geslacht, die naderhand door peerdemeester en expert afgekeurd werd. Een brave, struische jongeling, Petrus Joos, die ge pen had de beest het vel af te doen is verleden Zondag bezweken aan de koolziekte maandag is de betreurde jongeling in eenen zinken en houten lichter begraven. Op 't bevel van den geneesheer ligt hij een meter dieper als naar gewoonte. Het schijnt, dat er na twintig jaar nog besmetting te vreezen ware. Volgens't zeggen, zou er nog een persoon, die geholpen had,aangetast zijn door die wreede ziekte. O die djantersche schelmen I Wat zullen wij nog al hooren Hebben ze hier verleden week geene jonge dochter aangerand en met dreigemen ten haar geld gevraagd, en dan nog in klaarlichten dag. De aanranders ten getalle van tien of twaalf waren broekgasten van 12 tot 15 jaar. Odiekra- watten! Men zou de bravejongens eenige jaren naar 't verbeteringspensionnaat moeten sturen, daar is niet veel goeds van te verwachten. Wat gaat dat daar toch wor den Nu meldt men ons dat de vechtpartijen van langs om schrikkelijker worden 't vrouwvolk vecht meê de gedarmen eu soldaten chargeeren en steken, dat 't wreed om zien is. 't Zelfde spelleken is aan gang te Hoboken, bij Antwerpen. Een soldaat der genie sloeg met een dikken kluppel op de paarden der gendarms, maar mèn-deken werd gegrabeld en de kas ingedraaid. Of hij eene pijp rooken zal Ook nen Staatsbediende werd aangehouden wat affairens had die in eene politieke betooging Tlirnhont Twee schajongens, die een lilloilL, kaaske ;u eenen strop ge vonden hadden, zijn veroordeeld, de eerste tot 24 dagen kot en 300 fr. boetde andere tot 8 dagen en 100 fr. Zij gaan tegen dien hoogen prijs voor een haaske in appèl. In een herbergsken zat nen zekeren V. d. V. fabriekwerker, met zijne vrienden, volop in 't ple zier er werd eene goede lampet gepakt en een vrolijk liedje gezongen. Maar het tooneel verander de plotselings. De fabriekwerker wilde naar zijn horlogie zien en bevond dat ze debi, gepikt was, metketing en al. V. d. V. beschuldigde zijne lus tige gezellen en deze moesten allen hunne zakken uittrekken maar de bestolene bleef beweeren dat de horlogie in huis moest gepakt zijn de policie kwam een enquete doen tusschen de drinkebroers en's wijlens trad de vrouw van V. d. V. biu- nen, die, verwonderd van den broeillamie, tot slot van rekening verklaarde, dat d'horlogie van haren man thuis aan de schouw hong.... Daarvoor moet van Turnhout zijn woor DOOB den Eerweerden Heer Missionaris BAETEN, inboorling van Meire. 10 Van Moanda naar Berg-he-St-Marie. Het was woensdag 6 September dat ik tijding kreeg, mij gereed te maken om naar Sint-Maria- Berghe te vertrekken. Het was niet lang werk alles in pakken den zelfde namiddag om 4 uren, was ik gereed ik zegde vaarwel aan mijne medebroe ders van Moanda, waar ik weken overgebracht had giug den goeden dag zeggen aan de zusters die brave zielen waren bezig met wafels te bakken voor ons wij moesten ons eten voor twee dagen meedragen. Om 5 uren stond ik in grooten tenu, den stok of liever de regenscherm onder den arm, en ik vertrok. Ik was vergezeld door den Eerwaarde Pater Jans en broeder Pensaert. Wij waren dien namiddag aan de eerste vespers, van den geluk zaligen Gabriël Gerboire, martelaar, in Mongolië voor de glorie Gods en het heil der zielen onthoofd. De gelukzalige is een Patroon onzer Congregatie. Ik miste niet, mij onder zijne bescherming te stel len, en deed een vurig gebed, dat ik ook gereed was gelijk Hij, alles voor onzen Lieven Heer te lijden, zelfs indien ik het waardig ben, mijn bloed te vergieten. Dien avond gingen wij naar Banana slapen, om 'smorgens om 6 uren in te schepen op den Hiron- delle n en naar Boma te varen. Het is gemakkelij ker te zeggen wij gaan naar Banana, dan de reis te doen. De afstand is niet te groot 2 1/2 uren, maar men kan soms eenen onmogelijken weg heb ben de weg is den oever der zee met leeg water is het nog al wel, maar met hoog water moet men het ondervinden om er een gedacht van te hebben. In den beginne ging het goed, maar na 1 uur gegaan te hebben, kwam het altijd klimmende water, tot boven onze voeten al. Dit was nog alles niet, de lucht die voorspelde ook iets, een groot onweder dit kregen wij, vooraleer eene halve uur verder gegaan te zijn. Het was pik donker, de donder bromde gedurig- en de weerlicht alleen toonde ons li we". er was gevaar te ver de zee in te gaan, en met-. Je baren meegetrokken te worden. Bent- goede stortvlaag, kwam ons nog tan boven goed nat maken, ik was overal zoo nat als of ik het zou moeten zijn hebben, in de keel. Ik kwam toch om 7 uren te Banana toe mij gansch vernieuwen was maar eenige oogenblikken werkik was t'risch en gezond, maar mijn gezel heeft er zoo goede koop niet af geweest hij heeft eene groote koorts op gedaan die hem "agen te bed gehouden heeft. Na geëten en gelezen te hebben gingen wij slapen. Waar In vele plaatsen van den Congo vindt men publieke batimenten waar beddens iu staan, daar mogen de agenten van den Staat, ook de Priesters gaan in slapen. Veel sliep ik niet, maar ik rustte toch. Een raad als gij in do Congo reist, voorziet U van alles, wij hadden bougies vergeten, ook hebbeu wij veel gedompeld om in ons bed te geraken, wij moesten het al tassende zoeken. (Vervolgt). Crème van Maizena-bloem. Mengt 30 grammen ma- ïzena-bloem met 30 gram. versche bo ter; giet er vervolgens 1/2 pint ge kookte (maar verkoelde) melk bij. Roert alles op het vuur laat 2 ol 3 minuten koken en neemt van 't vuur. Schijdt 4 eierdooiers van 't wit, roert eenige druppeltjes koud water in de dooiers en roert ze langzaam onder den room; laat een minuut koken, neemt van 't vuur, voorts roerendevoeg er nog een glas rhum bij, of eiken anderen drank of essence, volgens smaak. Doet een snuifje zout bij de eiwitten en slaat ze tot schuim, wanneer het schuim vastheid heeft gekregen, roert er haasig 50 gr. geraspte broodsuiker bij en voegt 't schuim bij den room. Laat alles nog 1 of 2 minuten erkoken, de room lichtelijk roerende en oppas sen, dat hij niet te veel in een zakke. Giet den room op eene schotel om te verkoelenmen kan hem bestrooien met geconfeit fruit in kleine stukjes gesneden of te wel rozijnen of conn- then. Ook nog, kan men dien zelfden room op eene taarte korst gieten. Men make eene korst zooals volgt Neemt 4 lepels bloem, 1 stuk boter zoo groot als een ei, 2 lepels gestampte broodsuiker, 1/2 koffielepel bicarbona- de, alles te samen goed bewerken met een weinig melk, tot eene taart uitrol len en iu eene schotel laten bakken daarna den crème opgieten en nog wat laten bakken. Ons Roese. groote nationale feesten zijn te Reims, om de veertienhonderste verjaardag te vieren der bekeering van Frankrijk tot het christendom. Er is eene algemeene bijeenkomst belegd van al de fransche bisschoppen te Reims. De goddelooze bladen zoeken door alle middels de regeering op te maken om die feesten tegen te werken, en zelfs te verbieden. De oorlog in Frankrijk tegen den Godsdienst gaat voort. De hulpgelden, die aan den eeredienst toegestaan wor den, waren reeds zoo klein dat de libe ralen zelf bekenden dat er niets meer kon afgetrokken worden en nochtans zal er dees jaar weerom eene aanzien lijke som 716,000fr. afgenepen worden. Tot hiertoe verleende de Staat eenen onderstand, hoe klein ook, voor het onderhouden en herstellen der kerken, nu zal er bijna niets meer overblijven en daar de kerk niets in eigendom mag bezitten of geene erfenissen ontvangen, weet men niet hoe men de kerkelijke gebouwen van verval bevrijden zal. In de maand Februari scheepten er in de haven van Genua 14,432 Italiaan- sche uitwijkelingen in voor Brazilië, dit komt op 500 per dag uit Napels en Messina vertrokken er omtrent ook zoo veel. Tot hiertoe is de vrede met Mene- lik nog niet gesloten, maar zal er in 't kort toch van komen, de Italiaander- kens trachten er toch zoo naar. de tweede maal dat de Spanjaards op hun eigen volk schieten.Twee spaansche legerafdeelingen, in de suikervelden verborgen, namen malkander voor vijan den aan weerskanten werd er hevig (Eene bladzijde uit Alban StolzWegwijzer voor tijd en eeu- wigheid. Te koop op ons bureel.) De hemel is ginder ver, achter de heuvelen, met donkerblauwe wolken overtrokken. De lucht is stikkend en benauwd. De vogelen hebben in bos- schen en kanten hun gezang, hun fluis terend gesprek onderbroken, als waren ze allen te zamen ingeslapen en gestor ven.Eene wonderbare stilte heerscht over velden en weiden 't is of het overal Zondag ware. Voorzeker hebben wij vandaag een onweder. Gisteren hoorde ik de pauwen in het bosch, en dit is altijd eon slecht voorteeken. Hoort! Het begint reeds te rommelen. Daar, wederom opnieuw 't is bijna als het gebrom van 't kanon in de verte. Zie, daar stijgt een hevige rukwind op; het stof vliegt gin der op de wegen dwarlend omhoog, zoodat men menschen nog voertuigen meer ziet.Halt! daar neemt eene windvlaag mijnen hoed mede. Hoe zwart ziet de lucht er uithoe vreeselijk zijn die onweerswolken Hebt gij het gezien Het weerlichtTrachten wij maar te huis te komen, want er is een zwaar onweder op handen. Het onweder is losgebroken. De stormwind, als een vreemdo hond onder eene kudde schapen, jaagt stof en loover dooreen en schudt boomen en struiken met wilde woede als wilde hij ze omverrukken. De wind buldert rondom het dak en den schoorsteen, en beukt met woest geweld op deuien en venster luiken om te beproeven of ze sterk genoeg zijn. Kalk en dak pannen storten van alle kanten naar beneden. Het is zoo duis ter geworden, dat men schier het licht zou aansteken, indien bij zulk een weder een christen mensch zich met werk kon bezig houden. Nader en nader bij ons rommelt de donder door den ver vaarlijken zwarten hemel. Gelijk aan eenen gebarsten smeltoven, als er hardt in gestookt wordt, eene roode vuur- streep door de spleten in de duisternis schijnt; zoo «lingeren ook de lange bliksemstralen door de kloven der koolzwarte lucht. Hevige donderslagen volgen onmiddelijk op den blik sem weldra kan de donder tusschen elke bliksemstraal niet afzonderlijk meer kraken; hemel en aarde bruisen en brullen ondereen en men onderscheidt niet meer of het donder of storm of wolkenbreuk is. De bliksemschichten volgen elkan der sneller en sneller op, en doorkruisen het hemelruim, alsof twee legers van geesten in zwarte wolkenmantelen gehuld, met vurige dolken naar elkander staken en schermden. Elkeen in huis is met schrik bevaugen bij elke bliksem straal teekent men zich met het heilig kruisteeken. Een der kinderen vangt ijlings aan luidop te kermen en te weenen van angst en verveerdheid. De moeder neemt het kerkboek, en allen vallen op de knieën, en bidden Heer, wij bidden u, ver hoor ons Bewaar onso HeerHeerontferm u onzer Heilige Moeder Godsbid voor onsZelfs Gregorie, die anders maar een ondeugende knaap is knielt ginderachter neder aan den heerd, waar men hem niet goed zien kan, en bidt al brommend mede In 't begin zijn er dikke regendruppelen loodzwaar naar be neden gevallen nu danst reeds hier en daar een hagelkorrel tje van het vensterglas op den grond. Dat er toch maar geen hagel kome, zucht men, want dan is alles verloren vruchten kemp, wijngaard en oogst, alles wordt dan nog ver woest. Beangstigd en beklemd zijn de herten te midden van het wild gebulder en bij de vrees voor de verwoesting welke de hagel kan aanrichten. Elkeen is vol angst voor zijn eigen leven, doch men bekommert zich nog meer om het lieve brood dat op den akker staat. O wee daar is hetHagel- steenen, zoo groot als een duivenei, ploffen met gedruis naar beneden o wee, kinderen nu gaat alles verwoest worden wat zal er van ons geworden En terwijl de moeder aldus klein moedig weent en jammert, vangen al de kinderen luidkeels te schreien God zij geloofd en gedankt 1 het onweder is voorbij zonder onheilen aan te richten, beter dan men gedacht had. Het trekt af langs de vallei van den Glotsberg en laat van tijd tot tijd zijn gedommel nog eens door den echo herhalen, gelijk een toornig mensch, na eene vlaag van woede, de deur met ge- Colonel Feummaior is gedood, alsook 26 soldaten er zijn bovendien 80 ge kwetsten. Keizer Willem zal den 14 April te /Weenen aankomen en generaal Baldise- r&'ligt reeds met 12000 mn i-v Asmara, 50 lem van Loo, van de heerschappij beroofd, door zijn eigen onvermogen niet in den band gehouden zijn? Of zou Stephanus, wien, mijns dunkens, de toom terdege werd opgelegd, door iemands hulp onttoomd wor den Waarom de waarheid bewimpelen, heer graaf? Op dit oogenblik houdt Willem het hecht in handen en al de kroongierigen worden met drukkende over macht in bedwang gehouden. Maar, zoodra gij op Cli- ton losgaat, zullen al die prinsen van den bloede u en hem het beheer van Vlaanderen betwisten. Ge schudt betwijfelend het hoofd Wie van ons beiden ge lijk heeft, zal de tijd uitwijzen. Mijn vooruitzicht blijft onveranderlijk. Pieternel, hare onmacht inziende, zal zich gewonnen geven en van haar voorgewend erfrecht afzien. De nagels der andere mededingers, nu wel gekort, zullen dan weer gegroeid zijn. Uit Henegou wen, Frankrijk, Engeland en Denemarken zullen hun ne vijandelijke drommen opdagen. Vlaanderen wordt onvermijdelijk het tooneel van een bloedigen oorlog. Hendrik I en Lodewijk VI zullen voorwaar de gering ste deelnemers niet zijn. Het zal er dus scherp toe gaan en moedig zal er u te strijden vallen voor het erf uwer voorzaten. Daarom, hoe meer bondgenooten, hoe lieverhoe min vijanden, hoe beter. Arnold is de duchtigste uwer mededingers, niet door eigen invloed maar door de macht zijner partijgangers. Hendrik I betrouw dien vorst niet verre hij speelt met beloften en eeden is hem in het geniep genegen en zou, ondergingt gij ooit nederlaag op nederlaag, uwe zijde verlaten om hem ter hulp te snellen. Daarenboven, Arnold is aan de dochter van Godfried van Brabant verloofd. Wel loopt het gerucht, dat hij dit huwelijk schuwt, doch de trouwbelofte is tot nog toe niet ver broken en Godfried zal zijn toekomenden schoonzoon met raad en daad bijstkan. Zelfs heeft hij mij de belof- afgedwongen niemand anders, zomvv sijne toestem»

De Volksstem | 1896 | | pagina 2