■■■■Hi ■H Laatste Depechen. mm KERKELIJK NIEUWS. - WÊk - Étfflü Snipperingskons. d'Achter wacht van 't nieuws. Eygenbilsen. Denderbelle. Zondag waren tweekinde- kens, het een van 4 en het andere van 3 jaar, aan 't spelen om den boomgaard van vader's woonst. De meid, die op de kleinen moest passen, had zich nen moment verwijderd en 's wijlens waren de kinderen gaan spelen aan den kant eener beek, wel 5 meters breed. De kleiuste, Raoul Singelyn, giug er te dicht bij en viel in het water. De meid, dit ziende, vluchtte verschrikt weg en liep al huilende de ouders verwittigen. Maar, hebde 't van geheel uw grondig leven terwijl greep de 4jarige Charles zijn broertje bij de rokjes vast en trok hem zoo aan den kant Grootenberghe. VAN ÉÉN FRANK. Herinnert u dat eene enkele doos Waltherypastillen van één frank vol doende is om uwen hoest, die dreigt gevaarlijk te worden, te genezen. Nieuws uit Aalst. Lippeken's remediën. é**aé. weld toetrekt en zich al brommend verwijdert. Het vogeltje kweelt nu weder onder zijne groene loofhut, springt vroolijk een takje verder, schudt zich gelijk een nat poedelhondje, en vraagt aan de geburen op de andere bópmen of het onweer hen niet gedeerd heeft Neen, 't heeft hen ook niet gehinderd, roepen zij lustig als uit eenen mond en hunne vreugdegezangen galmen wederom door bosschen en door vel den zij schijnen het onweder uit te lachen, dat hen niet had kunnen schaden. De kinderen ontsluiten zachtjes de huisdeur om te weten hoe het buiten is. De kleine Hannes duwt, om de grap, zijn zusterken buiten in den regen het kind heft de handjes om hoog en roept blijde dat het maar een klein beetje meer regent, en huppelt dan verder op den straatweg. Seffens zijn er een aantal buurjongens buiten; Toni springt gezwind dwars over den weg en roept uit J os, zie eens wat breede rivier 1 en aanstonds springen de andere jongens hem achterna, we" en weer over den stroom. Dan letten zij allen hoe snel het water voorbijvliet, hoe het afgerukte boomtakken en spaan ders medesleeptzij vangen de houtspaanders op, werpen ze wederom in 't water en loopen dan met den stroom mede. Wie kan daar overspringen De dapperste waagt het stuk, de anderen willen niet min kloek zijn en wippen zich vlug als haasjes over het breede water. De meisjes ook spelen lustig ondereen, en vieren het voorbijzijnde onweder door hun luid ruchtig geschater. Allen hebben hunnen angst en schrik van zooeven vergeten. Daar is de lieve blauwe hemel weder. De wolken gaan uit een gelijk eene gordijn die opengeschoven wordt. De zon treedt blijde te voorschijn, en ziet overal rond of de storm gee- ne schade aan hare gewassen veroorzaakt heeft. Hoe glinsteren in den zonneschijn de regendroppelen aan de blade ren der struiken I Hoe vonkelen zij schoon, schooner nog dan de glazen luchters op Paasehdag in de kerk 1 't zij n als witte, groene, roode en blauwe lichtjes in een veirukkend paradijs! Mochte men zulk een regendropje medenemen, en konde het ook te huis zoo schoon schitteren, men zou, dunkt mij, alle grammoedigheid, alle oploopendheid vermijden. Zoudt ge niet zeggen inderdaad dat, uit dit stralende waterdropje, het lief derijk aangezichte eens engels uit de hemelzalen u groet en tegenlacht? En hoe aangenaam rieken de bloemen in de frissche lucht Alles is nieuw geworden de hemel is reiner, de zon is glan- zender dan te voren boomen en kruiden, dezen morgen nog verwelkt en bestoven, zijn levendiger gekleurd. Hoe rustig en schoon zijn wederom woud en velden, bergen en valleien O God, gij zijt groot en heerlijk, wonderbaar zijn uwe wer ken 1 Op U betrouw ik, gij zijt mijn geleider en mijne vreugde Moge na het duister onweder ook rust en vrede komen in de herten der menschen p p a I p pi ne laatste Driet was van ps L»U1\|VJU. Deken, ontvangen door notaris Louis De Deken, één uur vóór hij het nieuws der dood van zijnen broer ontving. De brief is gedagteekend uit Boma 1G februari. Wij deelen er hier een uittreksel van meê Ziehier wat er gebeurd is. Ge zult lezen of hebt reeds ge lezen in de dagbladen, dat de kleine stoomboot L'Espérance, gaande van Matadi naar Boma, door een tempeest werd ver rast en vlak voor Boma gezonken is. Zij is met man en muis vergaan. Vier blanken zijn in de rivier begraven ik moest de vjjfdezijn. Ziehier wat mij de boot ^deed missen en wat mij bijgevolg heeft gered Een pater van de kolonie is zijne jaarlijksche retret gaan doen te Moanda en M. Van Damme, pastoor te Boma, is P. De Cleene gaan vervangen, zoodat ik in de pastorij P. Van Damme verving. Donderdag ging de Coomassie naar Matadi, alsook de kleine stoomboot l'Espéranceik moest te Madati zijn om het vervoer van kisten voor de missionarissen van den Boven Congo te verzorgen. b Ik beloofde dus aan P. Van Damme, van zeker met de Espérance torug te keeren, ten einde de H. Mis te kunnen op dragen in de parochiale kerk van Boma en aldus de kinderen der kolonie in staat te stellen de Mis van P. Van Dame bij te wonen. 51 ming, als graaf te erkennen. Dat is een strik, mij gespanneneene oude rat geraakt evenwel zoo gauw in de val niet. Wij hoeven dan kost wat kost Arnold naar onzen kant te winnen. Ik gelast mij met die zaakik zal hem dat huwelijk wel uit het hoofd pra ten. Om Godfried te paaien, wacht ik me bij eed en in het openbaar voor u te verklaren, totdat wij tegen al onze vijanden opgegroeid zijn. Dat oogenblik geko men, make Godfried, indien het hem lust, kennis met mijn zwaard. Dan kampen wij manhaftig tegen allen, totdat gij heerschappij voeret in het gebied uwer vade ren. Iwein stond als de geniaalste, eerlijkste en dapper ste der ridders van zijnen tijd bekend. Zijn uitstekend vernuft, zijne ongewone denk- en wilskracht waren op de vleugelen der Faam de naburige landen omge voerd zijne koenheid, meermaals aan den dag gelegd, zijne rechtschapenheid en de adel van zijn karakter, alom gebleken, waren heinde en ver omgebazuind. Voor tijds had Dirk die uitmuntende begaafdheden al bewon derd. Edoch, sedert dat hij te Aalst menige ernstige samen spraak met Iwein aanknoopte, steeg zijn eerbied, zijne achting voor hem immer hooger. Vooral door dit laatst onderhoud werd hij heel met hem ingenomen. Zóo een schranderen man, afstammeling daarenboven van roem rijke voorzaten, tot schoonzoon hebben, was Dirk's vurigste wensch geworden. En dat een echt tusschen Lauretta en Iwein tot het mogelijke behoorde, daaraan twijfelde hij geenszins. Had hij niet bemerkt hoe de Heer van Aalst haar het hof maakte en hoe zij, op hem verliefd, haars ondanks bij zijn hoofschen groet zich ontstelde, bloosde en dan gansche dagen doormijmerde. Hij dacht het oogenblik gepast om over dit huwelijks- ontwerp te handelen. ,nog kad *wein z»jne rede niet heel geëindigd, of Dirk legde plechtig zijne hand in die van den Aalsterschen burchtheer en sprak, terwijl zijn hart van Te Matadi aangekomen met de Co- massie werd ik door eene reeks van on beduidende voorvallen en omstandig heden belet terug te keeren met de Es pérance. Had ik enkele minuten minder bezigheid gehad, ik zou er meê vertrok ken zijn. Ik kwam een vriend tegen, die van Opper Congo kwam en bleef er meê klappen. Mijn boy Constant riep mij toe Gauw, gauw, pater, de boot heeft reeds twee maal gefloten en gaat ver trekken. De arme jongen wilde reeds, met mijn kofferken, op het hoofd, gaan plaats nemen op de Espérance. n Ik weet niet wat er mij door het hoofd ging. Ik zei bij mij zeiven ik ben voor onbepaalden tijd in Congo, waarom zoo gauw gaan Pater, ik heb P. D'Hooge van Matadi nog niet gezien ta, ta, ta, ik vertrek vandaag niet. En ten drie ure 's namiddags ver liet de Espérance, Matadi. n Rond 6 ure, eenige minuten alvo rens te Boma aan te komen, kwam er een tornado op. Een eerste golf sloeg op het schip en doofde de vuren uit nog eene golf, nog eene en de boot zonk in de diepte, de vier blanken meesle pende, die ik daar zoo even de hand had gedrukt en die mij hadden aangezet meê naar Boma te gaan. Wat het droevigst is, is dat de vier blanken hunnen diensttijd hadden vol bracht en zij binnen eenige dagen met de Coomassie naar Europa moesten te- rugkeeren. n Nu dacht P. Van Damme dat ik bij de vier verdronkenen was. Hij ging te werk en weende Wat ongeluk Hij had mij toch beloofd van terug te ko men met de Espérance. Hij werd nog in dat ongelukkig gedacht versterkt door het zeggen van een der geredde negers, die zei dat er een blanke met een grooten zwarten baard bij was. Het was inderdaad kapitein Baudouiu, die een beetje gelijkt op mij. Maar de Voor zienigheid had mij van den dood be waard. Ik schrijf die redding weer toe aan de goede gebeden van Scheut, van de familie en van mijne talrijke vrienden. Welke, schoone en vurige dankbe tuigingen heb ik niet gericht tot den goeden God en tot de Heilige Maagd, die mij het leven bewaarden Dat ik het voortaan alleen besteede tot meer dere glorie Gods en het heil der zielen. Eenige dagen later werd de brave geestelijke door de koortsen neêrgeveld. Zonder rust. Jan, riep een heer tot zijnen knecht, Jan breng mij spoe dig mijne schoeien? Jan, borstel mijnen jas eens af, Jan, wrijf mijnen hoed wat op 1 Jan Ach, Mijnheer, zuchtte de bedien de, dat wordt bier toch te lastig ik heb geenen oogenblik rust noch vrede. Stel u gerust, vriend, sprak de heerhierboven zult gij de eeuwige rust genieten. Als het maar waar is, antwoordde de knechtmisschien zal men daar ook al roepen Jan, trek de zon eens iu en hang de sterren uitJan, schilder den regenboog eens op Jan, werp de regenton eens om en help een beeije donderen Jan, smijt den bliksem uit en fribbelt eens wat hagelsteenen en zoo zal ik nooit geen rust hebben. Hnrjep Eene ongelukkige mis- greep heeft de dood van een kindje van eenige maanden oud ver oorzaakt. Een geneesheer had twee ver schillende fleschjes voorgeschreven, het eene om den hoest te stillen, het ande re met chloroform voor uitwendig ge bruik. Ondanks de duidelijke aanteeke- ningen op de fleschjes begingen de ou ders eeue misgreep en gaven het wicht je den chloroform in. Het arme kindje stierf bijna oogenblikkelijk. Na een kort onderzoek door het parket van Audenaarde geopend, werd de volledi ge onschuld der ouders herkend. De droefheid dezer brave lieden is hartver scheurend. te Eygenbilsen het honderdjarig jubel feest gevierd van Leonardus Meesters. De feesten beschrijven, de jaarschriften en rijmdichten opsommen, ter zijner eer gevierd en vervaardigd, zou gansch ons Volksstem beslaan. Leonardus Meesters is geboren te Eygenbilsen den 22 Maart 1796; hij was gehuwd met Maria-Ca- tharina Bogmans, geboren te Schim- mert en overleden te Eygenbilsen den 3 Januari 1871, in den ouderdom van 63 jaren. Leonard diende in het leger van den 29 Mei 1815 tot 8 Mei 1818. Den 1 Juni 1827 werd hij als gendarm te voetaangenomen en deed dienst in de Nederlandsche Koninklijke Marechaus- sées, tot den 1 October 1830, toen hij naar het belgisch leger overging en de veldtochten tegen Holland mededeed van 1830 tot 1833. Sedert 1 Maart 1821 was hij gendarm te paard. Den 1 Janu ari 1847 kreeg hij de drie chevrons en den 13 Januari 1853 werd hij op pensi oen gesteld. Op 27 December 1886 werd hem het kruis van 2 klas verleend voor zijne bewezene diensten. In 1895 werd hem de militaire decoratie ver leend. Ziehier een rijmken dat eene woning van Eygen bilsen sierde Hip, hip, houra! Hier in dit blank gewitseld huis, Dicht bij het hoog torenkruis, Ja, op die schoone berglandauw, Woont Bartel Mertens en zijn vrouw, 't Is hier dat Meester Leonaar, De brave, goede jubilaar, Geboren over honderd jaar, Tot heden rustig kaarten kwam Eu dagelijks zijn borrel nam. Barthel, Ida, alle twee, Feesten heden lustig meê Hopen binnen 'n week of tien, Meesters weerom hier te zien. FRISCH EN BLOZEND. Om eene fris- sclie kleur te hebben en u van de bloedonzuiverhe- den te genezen (dauwworm, puisten, eczema, jeuk te), neemt de voortreffelijke bloedzuiverende Wal- therypil. (Fr. 1,25). De ouders en veel andere personen, die toege sneld waren, en konden niet genoeg het gedrag van den moedigen kleinen bewonderen. Zou da Chaleken niet gedecoreerd worden Eene 'woeste bende had maandag laatst, gansch den dag, herberg in herberg uit geloopen, toen 's avonds rond 8 1/2 ure, na eeu gevecht dat plaats gehad had, een boomsnoeier van zijn werk kwam en zijn jongsteu zoon in dronken toestand ontmoette en hem dwong met hem naar huis te gaan. Onderweg gaf de vader de zoon eene welverdien de berisping, doch deze laatste werd razend van woede en voor hun huis gekomen, wierp de ontaar de zoon tot driemaal toe met kasseisteenen naar zijns vaders hoofd. De twee eerste steenen troffen hun doel niet, doch de derde maal werd de onge lukkige werkman juist achter het liukeroor getrof fen en hij viel levenloos ten gronde, de zoon liet zijn vader hulpeloos liggen en trok wederom naar de herberg. Om 10. 1/2 ure keerde hij huiswaarts en vond zijn vader op dezelfde plaats liggen. De vadermoor der telt nauwelijks 19 jaren. Eerst loochende hij zijne schuld en zegde dat hij zijn vader voor hunne Woning dood had vinden liggen, doch in het nauw gebracht deed hij volledige bekentenissen. Hij be kende verders dat hij verleden jaar het huis zijns vaders in brand gestoken had. De vadermoorder werd woensdag naar het gevang van Audenaarde overgebracht. Brand. Dijnsdag nacht is een hevige brand uitgeborsten op het gehucht Kor rebroek, Aalst-Schaerbeek. 6 werkmans woningen, eigendom van M. Van Weze- maal, teHofstade, werden de prooi der vlammen en brandden, met gansch hunnen iD boe del, af. Eenige zeggen, dat het vuur op nen zolder uitgebroken is, doch de ware oorzaak verliest zich in gissingen. De huizen waren bewoond door V. Verstraeten, M. Troffaerts, J. Janssens, F. Buyl, F. Cornells, weduwe Meert en P. Wauters. De meubels van Janssens en Wauters waren verassureerd. Eene vlag van den koning. Wij vernemen met genoegen dat de Maatschappij De Oude Wa penbroeders de inhuldiging gaat vieren van een vaandel, hun door Z. M. Leopold II geschouken. Verscheidene vreemde maatschappijen zullen aan de feestelijkheden deel nemen. Diefstal van kiekens. Op Mijlbeek werden bij Joannes Wauters 12 kiekens gestolen en bij A. Van Gysegem 7. OISTZE a-EJVEEE3SrTERAA.r) Zitting van 13 Maart 1896. Uithoofde der belangrijkheid van de bespreking komen wij terug op de kwestie over het loon der stadswerklieden. Ziehier hoe onze confrater De Denderbode deze bespreking weêtgeeft Loon der stadswerklieden en kleine be ambten M. Van de Velde stelt voor het loon der stadswerklieden te brengen van fr. 1,80 op 2,00 fr. Het catholiek bestuur moet het voorbeeld ge ven in het navolgen der Pauselijke Encycliek. -- Het loon der nachtwakers is ook te gering. M. Bethune zegt met genoegen dat in de aan staande begrooting de noodige credieten zullen voorzien worden om aan M. Van de Velde voldoe ning te geven. Hij doet nog opmerken dat de Stad de werklieden aanneemt als wanneer, uit hoofde van hunnen gevorderden ouderdom, de andere pa tronen ze verstooteude Stad neemt ze uit loutere liefdadigheid. De arbeiders van de stad tellen gemiddeld 65 jaren. M. Anné zendt ze naar de Hospiciën. M. de Voorzitter. Dat is waar, maar die men schen houden aan hunne familie. M. Van de Velde bedankt de heer Schepen van geldwezen en arbeid voor zijDe welwillende ver klaring. Nijverheid en werkraadInstelling eener af titeling van bouwnijverheid. Voorstel van M. Van de Velde. Eenpariglijk aangenomen. Vooraleer de zitting te sluiten verklaart M. de Voorzitter dat het College in de aanstaande zitting een ontwerp van groote openbare werken zal neêrleggen Op onze beurt juichen wij de genomene maatre gelen toe. Men ziet, dat onze Gemeenteraadsleden werklieden hun woord kunnen staan en dat al de Katholieke raadsleden eu 't Katholiek Scliepen- collegie, met evenveel genegenheid en verkleefd heid voor den werkman, hunne voorstellen aan vaarden. Vriend lezer, geen verdriet meer, jongen na lij den komt verblijden. Voert liet volgende recept stiptelijk uit, uw verdriet zal ophouden, want uwe grijze haren zullen verdwenen zijn. Verschaf t u bij eenen artsen ij bereider een gram zilver-zalpeterzuurzout, smelt die in 25 grammen gedistilleerd water en doet er een weinig ammoni- aque bij. Deze zal een bezinkoel veroorzaken, wel ke gij heel en gansch zult doen smelten met er we derom langzamerhand ammoniaque bij te gieten. M. Vasse raadt aan van het gedistilleerd water te remplaceeren door roozewater voor den aangena- men geur, welke het geett. Nu, elk heeft een goeste. Als alles nu goed gesmolten is, bevochtigt het haar of de knevel ermede bij middel van een bor stel of penseel welke gij iu het vocht op voorhand gestoken hebt. Door deze eerste bewerking wordt het haar bruin met eene tweede en derde bewer king wordt het heel zwart. Hier is nog een ander recept, die ook goed is voor het zwarten van het haar Neemt 850 grammen water smelt er 40 gram men lood-azijnzuurzout in en 25 grammen solfer, voegt er 100 grammen engelsche glycerine bij schudt alles goed op en laat dc flesch eene maand rusten. De gebruikwijze is dezelfde als dc eerste. DAGWIJZER. Zondag 29 Maakt. Palmenzondag. Maandag 30. H. Quirinus, martelaar. Dijnsdag 31. H. Cornelia. Woensdag 1 April. H. Hugo. Donderdag 2. Witten donderdag. Vrijdag 3. Goede vrijdag. Zateedag 4. Paaschavond. Den zaterdag voor Paschen is het verboden vlecsch te eten. Priesterlijke benoemingen. Z. H. Mgr dé Bisschop heeft onderpastoor benoemdte Ilamme, den E. II. T. J. Van Dooren, onderpastoor teLo- vendegomte Lovendegem den E. H. G. Van Gy segem, onderpastoor te Wynkel; te Nevelc, de E, H. B. Uyttersprot, onderpastoor te Moorsel Moorsel, deE. H. F. Roelof, ouderpastoor te Ki drecht; te Kieldrecht, de E. H. G. De Beer, c", derpastoor to Maerckete Maercke, de E. H. Hemeryckx; op St. Jozef te St. Nicolaas, de H. A. De Moyer, S. T. B., ouderpastoor te Ml ter. Is coadjutor van den Bestuurder van bet gees lijk hof te Beveren benoemd, de E. H. A. Noti man, onderpastoor te Nevele. De E. H. Gysels, onderpastoor tot Sottegem, pastoor benoemd tot Orroir. OUDE POSTZEGELS. AI onze Lezers <L hunne oude postzegels bijeenhouden, en die naar ons Bureel sturen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. (Pee Telefoon). 1° Uit Nijvel. M. de Burle't, die den 6 April naai Lissabon vertrekt, is verre van genezen te zijn de achtbare staatsminis ter ondervindt in het spreken nog veel moei- elijkheid. 2° Uit Beussel. In 't kort vertrekt de koning met prinses Clementine voor eeni ge dagen naar de boor den van de Midder- landsche Zee. 3° Uit Manchestee, (England). Den 8 Meert is hier gestorven Christiaan Conrad, geboren den 22 September 1780, dus 116 jaar oud. 4° Uit Weenen. Op 't einde van April zal Keizer Frans-Jozef hier het standbeeld van Mozart, de groote muzikant, komen inhuldigen. 5° Uit Antwerpen. Den 25 April wordt hier het Oratorium Franciscusxau Tinei uitgevoerd. 6° Uit Brussel. Neu Belg, in den vreemde verblijvend, heeft aan minister Schollaert een le- gemaakt van 2 millioen voor 't oprichten van ïhysiologisch gesticht. een pn Pnrlmr Tist. Keel genezen. A. B. Alles wel, zend 't beloofde. Lode. De groe- tenissen van K. V. van P die hier is geweest hoe was 't met d'hoppekeesten T. F. Herinner u, dat belofte schuld is. Nonkel. Oe zult uw beste doen he Gij zyt verwacht met open armen. Snoeck. Hertelfjk dank 't is puik uitgesteld tot naaste week. Daniël. Ons vurigste wenschen en gebeden volgen u. Domien. Groot en goed nieuws is op handen Jan. Proficiat Wij verwachten nieuws. Vr. te Velm. Waarom die gazet maar eens zenden Vr. V. W. te D. Spijtig hé, dat we vrijdag van 't Stemmeken niet en konnen klappen!

De Volksstem | 1896 | | pagina 3