IWEIN VAN AALST. m ImVoo» 2" JAAR N 66. De Zondag. am ZATERDAG 11 APRIL 189G. Drukker-lHttgeöer {Jetrua Man ttuffel, Ceopolkstraat, 19, te 2lalat Daar Dr Is. Bauwens. Niemand W aarschuwing, Wie? De socialisten? Wie bewondert en verheft er hemelhoog de anar Onze prachtige St. Martenskerk i=wmw' Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Voor den werkman bijzonder lijk moet de Zondag een dag zijn van uitspanning en verzet en niet van verkwist ing en zat- lapperij 't is een dag dat hij in 't huishouden moet overbren gen waar men die vreugde, die openhertigheid, dat gemeen zaam klappen vindt dat men vruchteloos bij vreemdelingen moet gaan zoeken. Doch hoe gaat het maar al te dikwijls Van in den vroegen morgen, met zijne vuile werkdaagsklee- ren aan, loopt hij in allerhaast. naar een gelezen misken en nauwelijks heeft 't belleken driemaal geklonken, of hij is de kerk uit en recht de herberg in. is hij welhaast met zijne gezellen aan 't drinken van groote en kleine glazen, wier getal maar altijd gedurig aangroeit tot groote schade van het huisgezin. Middelerwijl zit moeder alleen te huis met hare kleinste kin deren, terwijl de groote, 't verderfelijk voorbeeld van vader volgende, tot laat in den avond, zelfs 's nachts, op straat loo- pen door velden of straten, op zoek naar eenzame plaatsen, slechte herbergen, danszalen, waai' zij weldra het laatste brei- zelken deugdzaamheid verliezen. Hoe gelukkig toch zou de werkman niet zijn, indien hij den rustdag heel anders schikte in zijn huishouden Indien hij niet en dronk en de groote kinderen hun geld nieten verkwistten, ah! voorzeker, de Zondag avond zou aan den huizelijken heerd vroolijk en aangenaam zijn. Dat een werkman 's Zondags al eenige centen tot zijn vermaak ga verteereu in eene deftige herberg, 't zij met te kaarten, te bollen of anderzins, daar is niets aan af te keuren deftig ver maak mag er zijn. Doch, brave werkman, uwe plaats is eerst en vooral 1t huis. 's Zondags zoudt gij ten minste een groot deel van den namid dag en avond moeten overbrengen te midden van uwe kinde ren. Ge zoudt zoo voorzeker veel min geld naar de herberg dra gen en uwe huisvrouw zou u 's Zondags al eene maaltijd kun- GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR 0 ik min hem als mijnen oogappel l Hoe zwol mij het hart van vreugde, telkens hij, ten hove mijns vaders, naar mijne gunst streefdeHoe kleurden mijne wangen van zalige aandoening, als hij mij, ten ridderspe- le, uitkoos en het zegepand aanbood l Hem alleen had ik liefhem alleen heb ik liefhem alleen zal ik altoos beminnen! En hij, hij bemint mij ook. O ja!.... voorzeker.... dat staat vast.... kan het anders?..,, en nochtans?... Naarmate Lauretta, door vrees en hoop geslingerd, deze laatste woorden uitte, werd hare toon meer en meer weifelend en verbleekte het aangezicht, waarop al ras onzekerheid en moedeloosheid te lezen stonden. Eu nochtans,... hervatte zij aarzelend en wikte en woog ieder woord zwoer hij mij ooit liefde?... Ver pandde hij ooit zijn ridderwoord?... Eilaas! neen!... Een geheimzinnig iets, eene glimmende hoop op eene liefdesverklaring dreef me uit den Elzas herwaarts.... Beminde hij mij, voorzeker had hij geraden welke drijf veer mij tot deze reis bewoog.... En tot nog toe zweeg zijn mond Hij, de welbespraakte, weet geen liefdewoord te vinden... De min beschaamt, zegt men. Tot zoo ver re? Neen, dat is niet mogelijk!... De dagen vliegen hier om als uren en eerlang valt er te scheiden. Zal hij vóór dien tijd, bij het uitstorten van zijn hart, mijn geluk be vestigen "Wie weet!... Zal, bij het pijnlijk vaarwelzeg gen, het spreekwoord niet bewaarheid worden uiter oo- gen, uiter harte Grievende onzekerheid l Of.en doodsbleek werd haar gelaat of indien hij eene an dere liefhad!... O waarom beangstigt mij weer dat ge- Toel? Sedert dageu doorknaagt het mijn kart, trapt bet nen opdienen,die een weinig beter is dan de andere. De gezondheid van gansch uw huisgezin zou er bij winnen. Ge ziet het: ik en wil dus geenszins uw leven vergallen, verre van daar, maar slechts u de midde len aanwijzen om meê te wei-ken tot 't geluk van vrouw en kinderen. Waarom dau, na uwe kristelijke plichten te heb ben gekweten, na des morgens zooveel mogelijk de hoogmis te hebben bijgewoond en 's namiddags naar vespers en lof te zijn geweest, niet een glas bier gaan drinken in de herbergen uwer vrienden, in den Werkmanskring, waar gij altijd eerlijk ver zet en deftige kamaraden zult vinden. Waarom ook, wanneer het weder gunstig is, met vrouw en kinders niet al eens een uitstapje gedaan naar den buiten en daar in de eene of andere her berg al eenige stuivers verteerd voor eene schel hesp of eene lekkere flesch bier. zal zulke handelwijze afkeuren en daarbij, wat is zulk een verteer bij 't verkwisten van den dronk aard Dan nog znlt gij niet alleen uwe zuurgewonnen centen zorgvuldig sparen, maar ge zult uwe kin ders zoo gedurig onder oogen hebben en hun door woord en daad tot het goede aanzetten. Mocht iedere werkman dan, deze raadgevingen indachtig, des Zondags slechts in de kerk, te huis of in den Werkmanskring te vinden zijn Jefken. Men schrijft ons uit Kortrijk 't Schijnt dat er ter weke hier te Kortrijk eenige ruitenrekers afkomen van de streke van Aalst. Zij en kunnen niet gedulden dat de katholieken hier zoowel overeenkomen, en evenals zij het alreeds gedaan hebben bij de laatste Kamerkiezing van Oostende, zouden zij hier ook willen twist en twee dracht zaaien, en hetzelfde kwaad verrichten dat zij in 't noorden der provincie teweeg gebracht hebben. Ehwel, we houden er aan te zeggen aan dat volksken dat wij ze gemakkelijker kunnen missen als het modder van onze schoenen. Wij kennen reeds die mannen met schapenvellen gedekt en onder zoogezegde kristene dekmantels verborgen. En wij herhalen het, wij en willen van dat volks ken niet, omdat wij echte, vlaamsche kathplieken zijn. Wij en aanhooren maar de lessen van Z. H. den Paus, den paus van de Eendracht, van H. H. onze Bisschoppen die kortelings in hunne vergade ring te Mechelen de eendracht en het goed ver staan onder katholijken voorschreven. Wij zijn en blijven geschaard onder den grooten, kristenen en volksminnenden standaard, zoo fier omhoog gehouden door deze die tot nu toe altoos het vertrouwen verdienden en zullen blijven be waren van het gansche arrondissement Kortrijk. Hier dan buiten met dat volksken. en wij verho pen wel dat, indien zij afkomen, al de weldenkende Kortrijkzanen, die geen scheurmakers willen zijn en die rechtzinniglijk den bloei der katholieke partij behertigen, het voor eene plicht zullen aan zien dat volksken te vluchten en bijgevolg geenen stap te zetten in de vergadering die zij waarschij- nelijk zullen trachten op te trommmelen. X. Wie zoekt er de maatschappij in eenen modder poel te veranderen? De socialisten. Wie spookt er gedurig op de kapitalisten? De socialisten. Wie verlangt er de burgerij en den kleinen eigendom te zien verdwijnen? De socialisten. Wie braakt er gedurig vermaledijdingen uit te gen al wat eerlijk deftig en reebtveerdig is De socialisten. Wie preekt er den diefstal aan? De socialisten. chisten, de nihilisten en andere slechte tisten? De socialisten. Wie viert er de verjaring der commune; de wraak van brandstichters, moordenaars en stroo- pers? De socialisten. Wie preekt er de revolutie aan, en wie zou er ons land geerne in eenen bloedplas veranderd zien? De socialisten. Wie leeft er op het zweot van den ongelukkigen. misleiden werkman? De socialisten. Wie verlangt er don werkman in de uiterste ar moede gedompeld te zien? Do socialisten. Wie maakt er den werkman diep ongelukkig? De socialisten Wie bezigt den werkman als werktuig van hun ne onverzaadbare baatzuchtigheid? De socialis ten. Wie hitst er den werkman gedurig op tegen zij ne meesters? De socialisten. Wie speelt er altijd den judasrol als er werksta king ontstaat De socialisten. Wie hitst den werkman op tegen de policie, de wettelijke overheid? Do socialisten. Wie drijft den werkman tot het uiterste? De so cialisten. Wie zit er op 't gemak eene fijne flesch te drin ken en eene smakelijke cigaar te rooken, terwijl de werklieden, hunne slaven, de kogels trotseeren? De socialisten. Wie perst er weduwen en weezen den zuurge wonnen stuiver uit den zak? De socialisten. Wie zoekt er de familiebanden, de rust en de vrede van het huiselijk leven te vernietigen? Do socialisten. Wie heeft er het monopool van al wat slecht en afschuwelijk is? De socialisten. Ja, brave werklieden, de socia listen, die u hier op aarde een hemelsch paradijs, of liever eene onuitstaanbare hel beloven. Juist gelijk ouder het Fransche schrikbewind zouden zij u onder de honingzoete woorden van Vrijheid, Gelijkheid en Broederlijkheid vastklampen in de hatelijkste slavernij. Zij ook, zij zouden onze nede rige, heilige kloosterlingen, onze moedige en on vermoeibare priesters verjagen en verbannen; zij ook, zij «ouden onze kapellen en kerken ontheili gen, sluiten en afbranden; zij ook, zij zouden stroopen en moorden, en zich met wellust baden in het bloed onzer onschuldige zonen en dochters. Gelukkig zijn de dagen hunner onmenschelijke tyrannie nog verre verwijderd, en zullen nooit aan breken, zoo gij allen trouw blijft aan uw oud chris ten geloof. Ja, vrienden, schaart u allen, als één man, onder het vaandel der katholieke partijzij alléén, zij zal u immer ter zijde staan om uwe ware belangen met vuur te verdedigen, om uw stoffelijk en geestelijk welzijn te behertigen. Gezel. PASCHENPASCHEN Den schoonen hoogdag is voorbij l En 't en zijn maar de jaarlingen van bichte lingen die hun paksken nog niet en hebben geweest al- leggen. M. Henri cot, af- geveerdigde van Nijvel, 't schijnt dat hij met de aan staande kamerkiezingen zich niet meer op rang en zal zetten en prins Albrecht is een en twintig jaar oud geworden over weinige dagen; hij is ter dier gelegenheid kapitein be noemd. De liberalen van Mechelen zijn op zoek achter geld, kruipers, zeggen ze 't Ooilst, ofte moeneka, om hunne kiezing.te kunnen bewerken, maar de verzekering van toch zeker eene buis te hebben, houdt de portemoné van hunne vrienden al zoo vast toe als eene ra mossel. Maar waarom zouden ze 't Hofstade toch zoo geerne den parloir van 't Stemmeken verstaan? Saffelaere staat sedert meer dan 150 jaar bekend voor zijne schoo ne azalész'ea hebben maar eene slechte gave, 't is dat ze niet en kunnen verzouden worden, Te Bois-d'llaine, de geboorteplaats van Lowieze Lateau, daar zijn dieven in de kerk gebroken en 't Aalst en zijnde menschen niet uitgesproken over die schromelijke groote openbare werken die dijnsdag verleden in onzen gemeen teraad gestemd zijn 1 Ze bedragen niet min dan een millioen en half a twee millioen; onze schoone St. Martens- kerk gaat voltrokken worden en al de huizen die voor de kerk staan, tot in de Zoutstraat, zullen gespropriveerd wor den; d'oude fonderingen van onze St. Martenskerk komen tot verre in 't Slui- erstretjen. Dij nsdag verleden is onze staatsminister de Burlet vertrokken naar Lissabon om zijnen post van Bel gische afgeveerdigde te gaan vervullen en M. Lacomblé, de chef van de snel schrijvers der Kamers van volksverte genwoordigers, komt zijne demissie ijl te dienenEr was broeïllamini ofte' a moeielijkheid ontstaan tusschen hem en 1 de kwestuur van de Kamer. Bravo! M. Snieders, de hoofdopstel ler van 't Handelsblad is volkomen ge nezen! De melk van de grijsaards, 't is den oude geteerde wijn eii aan do kerk van Manage, die verledene week gedeeltelijk is afgebrand, is er omtrent voor 25,000 fr. soliaê. Velen onzer is van al die geruchten die er in omloop zijn nopens liet vermoedelijk ontslag van onzen vierden manEwel, Vrien den, luistert, hier is de pure en loutere waarheidZeker on vast is het, dat on ze HOOGERE OVERHEID hem heeft gevraagd zijne demissie van volksverte gen woerdiger te geven voor de aanstaan de wetgevende kiezingen, maar dat er tot hier too nopens die zaak nog niets stellig is beslist.... Gelooft mij, Lezers, Kibeladoeken is over die zaak ten min ste zoowel ingelicht als 't zij gelijk wie, en als er eenig -stellig nieuws ropcus die zaak zal voor de pitino komen, 't zal u meêgedeeld worden, en nu in afwach ting vrienden, leest er 11e goeden Va- der-onssoor, opdat ailcs zou uitvallen tot meerder eer en glorie van God en 't welzijn onzer katholieke partij. Te Brussel en willen ze van guen policie- mannen te peerdzou er hun iemand durven ongelijk geven? Te rekenen van den 8 April be woont prins Al brecht, in het paleis van zijnen vader, den graaf van Vlaanderen, den linkervleugel, en heeft hij zijnen bijzonderen dienst, 't is te zeggen zijne bijzondere recepties, zij ne diners, enz. enz Dij nsdag is tót St. Niklaas begraven de vader van den E. H. Cap, professor van poëzie aan bet bisschoppelijk kollegie van Geeraads- bergen. Zondag toekomende 12 April, zal prins Albrecht de opening bijwonen der internationale tentoonstelling van Tuinbouwkunde tot Ledeberg, bij Geut. 't Is te wreed, de feestelijkheden die te dier gelegenheid in die volkrijke ge meente worden ingericht. 't En is niet om op te peizen! Tc Mechelen, op Witten Donderdag, terwijl zijne Emi nentie, Kardinaal Goossens, de voeten waschte van de ouderlingen, kwam 11e gepatenteerde socialist de St. Rombauts- kerk binnen met eene brandende si gaar zouden ze dat heerschap ofte verken niet vooreonige tijd ach ter de grendels zetten Hij en zou het waarachtig niet gestolen hebben. Maar hoe verre staat het met de verlenging voor den tram van Eyseringen naar Ninove? Volgens onze laatste berichten, zal die heel in 't kort voltrokken zijn. Adieu! Boeken, les senaars, inkt, pennen en cahiers1 ie studentjes zijn de wijde wereld in en

De Volksstem | 1896 | | pagina 1