ramp Groote op Schelde. Reis naar Congo ALLERHANDE NIEUWS. LEDE KOOKKUNST. gaat voltrokken worden. Beveren-waas. ERPE. AFRIKA. De Matabelen, in 't zuiden van Afrika zijn in opstand tegen de EngelschenEr hebben reeds verscheidene gevechten plaats gehad. 200 blanken zijn vermoord. De En gelschen willen te veel meester spelen in Matabelenland, en verdrukken de inlanders. Ons dunkt, dat die menschen dan gelijk hebben zich te verdedigen en hunne rechten te eischert. ABISSINIE. Menelik zegt men, is van zin met zijn leger achteruit te trekken en zal den oorlog voor den oogen- blik niet voortzetten, omdat het regenseizoen begint, en dan zijn de wegen onbruikelijk. Hij heeft nog altijd 2000 Italiaan- sche krijgsgevangen, en zal die meeleiden. De krijgsgevangen worden niet mishandeld, maar hebben gebrek aan kleederen, en worden maar slecht gevoed, daar zij moeten meedoen in den strengen Abyssinischen vasten, gedurende welken geen enkel dier mag geslacht worden. FRANKRIJK. De oud-minister ENGELAND. Minister Gorst Een stoomboot in de lucht gespron gen. 13 dooden. 3 schepen vermassakreerd L. Brrrr 't is een plezier om ze overal tegen te komen met een pijpkan of cigaarken in den mond.d'Ouders klagen wel een weinig, dat de vakantie zoo lang duurt, maar de leeraars zijn van een andef gedacht juist gelijk als meester Lieven, die reeds van zijnen tijd beweerde dat den boog toch altijd niet en mag gespannen staan. het voor u te doen, en volgt ook mijn voorbeeld na in het schrijven. Ik ben zoo gezond als nen bliek. (Het vervolgt). Bravo Lede, een der schoonste parochiën van 't land van Aalst, gaat eene nieuwe pastorij krij gen, en tot Denderwindeke zal de nieuwe melke- rij eene benediktie zijn voor gansch de gemeente tot spijt van wie 't benijdt. Menschen, men- schen, 't roept wraak voor God en geheel de wereld als ge nu toch bepeist dat er tot Aalst eene gazet verschijnt, die met de sermoenen durft lachen die de E. Pater Van Acker hier tot bereiding van de Paaschbiecht heeft gepreekt, die durft schrijven dat ze eene aaneenschakeling waren van VALSCHE REDENSDROGREDENS En zeggen, dat die gazet zich katholiek noemtM. Robert, senateur van Namen, is dijnsdag overleden en op den zelfden dag is er te Ninove, in de Statiestraat, subiet doodgevallen de genaamde Charles Kiekens, deken der Ninofsche bakkers. Onze vrienden van Mechelen verwachten zich aan eenen schitte renden zegepraal voor de kiezing van Zondag maar waarom zijn er toch nog sukkelaars van Katholieken, die nog altijd hier 't Aalst aan libera len, ja zelfs aan socialisten, hunne kalandisie jonnen als ze evenwel en even zoo goedkoop kun nen gediend geraken bij hunne politieke vrienden? Ai heere dominus! 3 plaatskens van regente schoolmeesters zijn er open en 506 aanvragen zijn er daarvoor in 't ministerie toegekomenze moes ten de normaalscholen voor nen zekeren tijd slui ten. 't Is meneer Gilson, de gekende muzikant, die de openings-cantate zal maken voor d'exposi- tie van Brussel in 1897; de woorden zullen gele verd worden door M. Antheunis schoonzoon van den grooten Hendrik Conscience. Binst de drij eerste maanden van dees jaar heeft men op den ijzerenweg 2 millioen meer ontvangen dan verle den jaar op gelijk tijdstip, en nog van ons leven en hebben wij schooner en krachtiger 'artikel gelezen als die van den Courrier de Bruxelles, en den XX* Sièclenopens den politieken toestand van Aalst. Het onwaardeerbaar orde der Zusters van Lief de gaat den 6 Mei weerom al yijf religeuzen naar den Congo zendenOnze beste wenschen en vu rigste gebeden volgen die moedige zusterkens op hunne reis en nu tot de naaste week, zelle vrienden! Kibeladoeken. den Eerweerden Heer Missionaris BAETEN, inboorling van Metre. 12 Wij zijn te Boma vertrokken den 19 November uitzonderlijk hadden wij eenen boot naar Matadi Wij vertrokken om 11 1/2 en kwamen ten 6 ure te Matadi, bij Père D'Hooge, toe. Wij waren er zóo welkom En klappen dat wij deden over kennissen en vrienden, van onze lieve streken, Meire, Wiche len en Schoonaarde 1 Hoe zijn wij tot Matadi geraakt Met een boot je. De Congostroom, die zijnen oorsprong neemt in de zee te Banana, loopt van daar naar Boma en zoo voort naar Matadi. Tot daar is hij bevaarbaar. Verder als Matadi kunnen de schepen niet gaan, zijnen stroom te geweldig zijnde er zijn daar wa tervallen, waar de grootste schepen zelf niet door kunnen. Hetgene men ziet van Boma tot Matadi is al heel weinig Van weerskanten de stroom heeft men hooge bergen, die zoo dor zijn als eenen kas seisteen. Hier en daar vindt men tusschen de rot sen der bergen, een weinig groen 't is de weg die het water gemaakt heeft om van de bergen in den stroom te loopen. De stroom is daar nogal bevaarbaar, zeg ik ja. maar niet zonder gevaar. Men vindt in het water vele van die draaïngen, die de schepen eens g opheffen en dan met geweld weêr neerslaan Éene plaats is bijzonder gevaarlijk, zij is de ketel des dui vels genaamd de stroom is er zoo geweldig en de draaïngen zoo groot, dat onze boot drij keeren ach teruit moeten gaan is, om dan met vollen stoom er door te varen de 3 eerste keeren onmogelijk de derde keer lukte hij de golven te doorboren en ai waggelende kwamen wij er door. Veel Congolees en kan ik nog niet, maar toch al eenige woorden, zelle 1 Matadiwil steenen zeggen de stad verdient wel haren naam, want men ziet hier niets dan steenen, hooge bergen van steenrots. De Priesters van Gent, hier gevestigd om de blan ken, die aan den ijzerenweg zijn, te bedienen, heb ben hier eenen hof, een half dagwand groot. He- wel, zonder liegen, moest ik al het groen afsnijdei dat er in staat, ik zou het kunnen in mijne handen vasthouden hebben, en is men men hier in het groene jaargetijde zij zijn van hunnen kant van goeden wil zijn om boomen en struikgewas te planten. Nochtans hunnen hof is niet leelijk zij hebben schoone perken van steenen gemaakt. Overmorgen vrijdag, 22 November, hebben wij eenen trein naar Luffu wij zullen er gebruik van maken. Later zult gij weten, hoe men in den Con go met den trein reist en dan later hoe men te voet voyageert. Ik wensch u u tl l geluk en zi Dot 1 - U Wel gaat, Bi. voorn j, u mei Lede, 't manhaftig Lede Veel kloek en struisch volk! O die mirabolaantjesprachtig heerlijk allen in vollen bloeizij beloven veelzonder bijzonder troeblementen van de koude nachten zullen zij schrikkelijk opbrengen. Met den Hoogdag van Paschen is er te Lede uiterst schoon gezongen in de kerkelijke diensten. De Mis van Al. De Smet is meesterlijk uitgevoerd. Schoone kloeke bassen. In het Lof bijzonder opge merkt den Adoro te Van Coupé, gezongen door den heer Fr. Doyen, le tenor, schoone welluidende, ronde stemgeen wonder toch, die ooren zijn dagelijks gewoon aan de zuivere, welklinkende tonen des nachtegaals. Maar wat heeft het met den lonPaaschdag op den Dries geweest? 't Was schieting met den handboog en van de 36 (zegge zes en dertig) kleine vogels is er na vier uren schietens, éen enkel vogelken afgeschoten- neen toch, afgesme. ten met nen kluppel door een klein man neken uit de Nieuw- straat. Of er gelachei i werd Lede, is van ouds bekend voor zij ne scherpschutters. En zeggen dat ze dan te Ninove nog tegen de Leed- sche onderbroeken niet kunnen. O die djanters Laatste bericht. Al de uitgekapte boomen moe ten van langsheen de straten. broken van eene postkoets van Beveren naar Doel. Dit voorval heelt wel geen menschenlevens gekost, maar verdient misschien gekend te worden. Den dinsdag is bet markt te Beveren. Talrijke boerenrijtuigen, karren en wagens brengen de boe- rinnekes uit den Polder naar de markt om hunne boter en eieren te vorkoopen, De postwagen die op zulken dag goede zaken maakt, is dan meer dan ooit geladen. Gekomen halfweg Calloo en Beveren, genaamd Melseledijk, brak de as, het rijtuig viel om en boe rinnen en honderden kilos boter en rond de 5000 eieren, lagen op den grond! De behoeftigen uit de buurt lieten zich niet wachtenzij waren aan 't scheppen met lepel en pot en pan aan dien overgrooten eierplas Brand. Vrijdag avond, rond 6 ure, is er een geweldige brand uitge borsten te Erpe gelegen bij Aalst en genaamd Er- pe Oonegem twee huizen en eene schuur zijn ge heel afgebrand, deze huizen zijn bewoond door de genaamde Paerewijst Karei, De Coniuck Alex, en ElenEgidius. De beesten, koeien, lammeren, scha pen en geiten, zijn in den brand gebleven, alsook al de mobilaire voorwerpen en kleedingstukken; niets is kunnen gered worden, doch zij zijn verze kerd. De schade beloopt op ongeveer 5000 fr. De oor zaak van den brand is tot heden onbekend. I\ /ir\OD O IT" I Menschen, daar |ViUUl\OL.Lbeeft het Maandag inde Katholieke Meisjesschool gespannen!... Een volk als op de jaarmarkt van St. Lievens-Essche en eene uitvoering van alle stukken, op eene wij ze, die men geenszins zou verwachten van eene gemeente. Het dramaVaderplicht maakte een diepen indruk, wijl het kluchtspel De Landver huizer tranen deed lachen. Lotweerdige melding voor de deftige tweespraak, Het Tweegevecht zoo kunstig en treffend vertolktHet muziek der Harmonie, onder het bestuur van onzen rijkbegaaf den toondichter Pape, was meesterlijk van opvoe ring de stukken Corbeille des fleurs en De Lustige Broeders werden uitbundig toegejuicht. In der waarheid, wij hebben, en vele Aalste- naars met ons, verleden Maandag, te Moorsel ee nen genoeglijken avondstond doorgebracht, en ze zullen er ons, als 't God blieft, nog zien. Zondag, tweede en laatste opvoering. Prijzen aan 1,50, 1,00 en 0,50. T Vui rlprl ppii w Zondag aanstaande, om 3 uren namiddag, groote OPENBARE MEETING. Dagorde: Propaganda en strijd togen de Coöperatieven. Stichten van ee nen Nering-, Boer- en Burgersbond. Het lokaal zal, bij afzonderlijken plakbrief, bekend gemaakt worden. Lezers van't Stemmeken, te Leeuw, ziet dat g'allen op uwen post zijt, zelle, want 't is er voor uw bestaan en voor uwe bedreigde nering om doen. Soufflé van Maizena-bloem. Laat 1 stok vanille trek ken in 1 He ter gezoden melk. Neemt 100 gr. maïzena 100 gramm. broodsuiker 2 5 gr. versche boter; beslaat alles met de verkoelde melk zet op het vuur en roert goed. Werpt 4 eierdooiers een voor éen in den room mengt ze goed dooreen, doet wat zout in de eiwitten, beslaat ze zeer vast, giet ook bij den room, van beneden naar boven, draaiende met den lepel om hem niet veel te doen inzakken. Giet den room op eene geboterde schotel, stelt ze 25 minuten in eenen warmen oven om wat te bakken. Dient hem aanstonds op, zoo niet valt hij ineen en verliest van zijne fijn heid. Taart genaamd 4/4. Neemt er voor 1/20 kilo bloem, 1/20 "kilo versche boter, 1/20 broodsuiker. Mengt alles dooreen en laat het op een stil vuur smelten. Laat wat verkoelen en voegt er 4 eierdooiers bij blijft voort roeren. Beslaat de 4 eiwitten tot schuim en giet ze bij den deeg. Giet alles in eenen geboterden vorm, met biscuit-kruimel bestrooid. Laat hem bakken gedurende een kwartier in eenen zeer warmen oven. Die taart mag warm of koud opge diend worden naai beliefte. Ons Roese. den Staat over de 600 millioen kosten en de jaarlijksche uit gaven zouden met 56 millioen verminderen. Wat belieft er u Laat ons.'t vrij onderwijs bevoordeeligen, zegt de minister, 't wordt allerbest gegeven en 'tis heel profijtig voor ons. 't Ontwerp heeft veel kans van aangenomen te worden, 't zal eene goede zaak zijn voor de katholieke scholen in Engeland. QF IVi li- rkl q o Zondag avond rond 7 ure ►3L. 111KU1 del». kwam gr een kei el in den tabakwinkel van mad. wed. Van Cleemput, Nieuw- straat, en vroeg eene drooge cigaar. De vrouw ging in -de kamer, die achter den winkel gelegen is, om de sigaar te halen. De kerel volgde de vrouw en vroeg haar de beurs of het levenvervolgens wierp hij haar op den grond en wilde haar verwur gen. Op het hulpgeroep van het slachtoffer kwam eene buurvrouw en een voorbijganger toegesneld. De kwaaddoener nam de vlucht. De getuigen ver klaren dat hij een mes in de hand hield. Mad. wed. Ven Oleempntt.e heeft de persoonsbeschrijving van baren aanvaller kunnea geven. De policie zoekt Aem ievorig op. Turquet in 't klooster. Wie herinnert zich M. Tuiqu.et niet, oud-minister van Schoone Kunsten in Frankrijk en, in de dagen der glorie van Boulanger, een der warmste aanhangers van den brav' ge neral Chincholle, de gazetschrijver, die in den Figaro dag in dag uit den generaal bewierookte en hem in de wereld lan ceerdehad een ronk gehoord dat M. Turquet, de vroegere radicaal, zich be keerd had tot het katholicism. Dezer dagen was hij nu een bezoek gaan brengen in het klooster der Paters Franciscanen, rue Puteauxwaar koste loos de teringlijders verzorgd worden. Toen ik, zoo vertelt Chincholle, door het klooster wandelde, waar ik pater Leonard bezocht, om over zijne tering lijders wat te hoorén, zag ik een mon nik, die bezig was te rommelen in eenen zak met oude schoenen. De monnik zag mij vriendelijk lachend aan, noemde mijnen naam en stak mij de hand toe. Zoo waar, ik had den man meer ge zien zijn gelaat kwam mij bekend voor, maar ik wist niet zoo seffens wie hij was. Het is bekend, hoe moeilijk het is, iemand te herkennen, die buiten zijn gewone kader is geplaatst. Toch waagde ik een naam te noemen Turquet? Is 'tmogelijk Ja, hij was het, Turquet, de voorma lige afgeveerdigde van l'Aisne, eenmaal minister van Schoone Kunsten cn lid van het Comité... Boulangiste. Hij is getrouwd, kan dus geen pater worden, maar hij is Tertiariusbroeder van den derden regel van den H. Franciscus. Eiken dag komt hij naar het klooster, trekt zijn pij aan en troost zich over het gemis van een politiek baantje door zijne zorg voor de armen. Op het oogenblik toen ik hem ont moette was hij bezig met een onderzoek in te stellen naar den inhoud van een groOten zak oude schoenen, gekocht op Le Temple en voor vijf tons per paar versteld door een schoenlapper. Turquet zocht de minst slechte schoenen eruit, om ze te geven aan zijn artisten, dat wil zeggen aan diegenen zijner armen, welke eene goede stem hebben en op Paaschdag in de kerk in de Hoogmis zullen zingen. Natuurlijk, wie minister van Schoone Kunsten is geweest, houdt veel van goede zangers. Verledene week heeft het Senaat, met overgroote meerderheid, eene stemming van wantrouwen uitgebracht tegen 't ministerie, aangaande zijne handelwijze in de buitenlandsche poli tiek. Meent gy dat de ministers, alzoo ge schandvlekt, daarom hun ontslag gege ven hebben gelijk elk treffelijk zou doen Wel neen Zij blijven, zij houden te te veel aan hun plaatsken. Dat is gelijk Anseele die durft zeggen dat hij nen valschen eed zou doen, om zijn plaats van volksvertegenwoordiger niet kwijt te geraken. heeft aan de Kamers een nieuw school- wetsontwerp aangeboden. Het zal, in dien het doorgaat, eene groote verande ring te weeg brengen in den toestand der vrije scholen.'De hulpgelden, die de Staat aan 't vrij onderwijs toekent, zul len merkelijk verhoogen. Minister Gorst bekent in zijn ontwerp dat de vrije scholen veel dienst bewijzen en den Staat toelaten groote sommen te sparen. Alleen het overnemen van je lokalen en de meubels der vrije scholen zov. aai. De paaschfeestèn zijn Zondag morgend gestoord door eene schrikkelijke tijding, die in eenige minuten tijd geheel de be volking van Dendermonde en omtrek in opschudding bracht. Een sleepboot, die op de Schelde, nabij Moerzeke, vier schepen de rivier afbracht, was in de lucht gesprongen. Er wa ren talrijke döoden en de schepen in stukken geslagen en ge zonken. Die tijding was genoeg om een gansche zwerm volk van Aalst, Antwerpen, Dendermonde, enz., de plaats der ramp te bezoeken, waar men met ontzetting vernam, dat in 't verhaal, helaas, niets overdreven was. De sleepboot Virginiekapitein Tulpinck, van eene ant- werpsche firma, had vier schepen op sleeptouw. Twee lagen van weerskanten den stroomer het eene was met zand, het andere met hout geladen. Achter de boot wer den nog twee andere schepen gesleept. Op den sleeper bevonden zich op dit oogenblik, dat deze Moerzeke voorbij vaarde, verscheidene personen, namelijk de stuurman, de machinist, de zoon van den kapitein, alsook 4 kinderen van den schipper, wiens vaartuig langs den rechten kant van den sleeper lag. Op dit laatste vaartuig stond kapi tein Tulpinck aan het roer, terwijl de schipper zich bij zijne vrouw, in den achteronder, wilde begeven. Het schip, links van den sleeper, was bemand met den schipper, diens vrouw en drie kinderen. Allen bevonden zich op het dek. De ontploffing'. Terwijl de groep schepen zoo statig langs de schilderachtige oevers over den kronkelenden stroom voortdreef, onder het gezucht van de stoompijp der Virginieterwijl de schepelin gen en hunne kinderen zich in het heerlijke lenteweer verlus tigden, werd eensklaps een vreeselijken slag gehoord, een schok gevoeld, die de weinige personen, welke zich aan de oevers bevonden, moet hebben doen ijzen. Heere Godde ketel van den boot was gesprongen Hebben de opvarenden ook den slag gehoord, den schok ge voeld? 't Valt te betwijfelen. Zij zullen den tijd niet gehad hebben. Vier hunner werden als kaatsballen in de hoogte ge worpen om, verminkt, vermorzeld, op den oever, achter de boomen neer te komen. De schok deed het zandschip bersten en onmiddellijk in de diepte zinken. Het houtschip werd ook gedeeltelijk in stukken geslagen, doch bleef op zijue lading drijven. De schipper, zijne vrouw en hunne drie kinderen werden door den schok in de Schelde geworpen, waar zij den dood vonden. Het getal dooden bedraagt dertien. Kapitein Tulpinck en de patroon van het andere schip, blev en behouden. hij? - 58 - te pletter... Ik verstik... Jaloerschheid, helsche wat baart ge zielspijn!... Eene andere beminnen!.. 0 moeder Gods, sta me bij ik stierf dra weg... Lauretta wrong wanhopig de handen en liet dan, ter neergedrukt, het hoofd op de borst hangen. Edoch de verbeelding, die fee der toekomst, spon opnieuw met gouden en zilveren draad het weefsel van een schoone- ren droom, want de jonk ver voelde zich schielijk weer opgewekt en overwoog: Eene andere beminnen? Neen... dat is onwaar... dat kan niet zijn... dat zal nooit we zen... Straalde er mij uit zijne blikken geen vuur zóo vlam mend, zóo verterend tegen, dat ik hunnen gloed niet kon uitstaan en de oogen neersloeg? En zijn de oogen de tolken des harten niet, de spiegels der ziel? Ach teruit dan, Jaloerschheid Ja, hij bemint mij, mij al leen en haast wanneer toch, 0 mijn God wor den mijne geluksdroomen verwezenlijkt, is mijn heil ver zekerd Lauretta's voorhoofd ontfronste zich en hare poezele ka ken werden met het rood der blijdschap overdekt. Kort stondig echter was deze opgeruimdheid. Bekommering be wolkte thans het gelaat en ontkleurde dra den vreugde blos, terwijl zij sprak Geluk Heil O lief vooruit zicht, waarbij een ^uitbundig juichen past En toch ril ik over heel mijn lichaam, telkens ik het mij voorspie gel, alsof me dat geluk nimmer werd weggelegd, dit heil nooit beschoren. Nu weer huiver ik?... Waarom?... Een vloed van tegenstrijdige aandoeningen doorstroomt nog maals mijn gemoed. Waarom?... Het is mij een raadsel. Ik reikhals naar Iwein's komst en ducht zijn bijzijn ik begeer hem te spreken eo vrees zijne stem te hooren. Het is mij alsof zijn eerste liefdewoord mijn doodvonnis zou vellen, alsof de aanvang onzer min het begin eener eindelooze reeks van gevaren en rampen zijn zou. Dit onheil- spellend voorgevoel jaagt sedert dagen den slaap van 1 :;no bedsponde en doet dikwerf mijne oogen in tranen ei' waarna zóo te ohrikkea?,., Wiq

De Volksstem | 1896 | | pagina 2