Laatste Depechen. TOTS. PIETERSJETTE KERKELIJK NIEUWS. E VIJF DOODEN Snipperingskens. Onze Spoorwegen, De Stad van A.alst. Het parket. Slechts drie lijken werden tot hiertoe terug gevonden, na melijk die van den stuurman en den machinist, en dat van ee- ne schipperin men vond ook nog eenen dooden. De andéren worden opgezocht. Zooals wij hooger zegden, was eene groote volksmenigte aanstonds ter plaatse gekomen. Ook het parket van Dender- monde en de gendarmerie van Hamme zijn naar de plaats der ramp gesneld, om aanstonds een ouderzoek in te stellen. Uit dit onderzoek bleek dat de verbrijzelde schepen Aristo, schip per Huygebaert en Père Baptiste, schipper Van Hoeck, verze kerd waren. De stoomboot was zulks uiet. Het houtschip is 's avonds naar Dendermonde nabij de Veerbrug gebracht. Andere bijzonderheden. De ontploffing had plaats tusschen Vlassenbroek en Baas rode, ter plaatse genaamd Ter Kiele. De vier lijken werden gevonden op den oever. De zoon van van Tulpinck lag met opengereten borst. Schipper Van Hoek, hoewel niet dood, is erg aan het hoofd gekwetst. Hij werd ver zorgt bij M. Neefs, agent van den sleepdienst. De lijken zijn naar Moerzeke gebracht. Drij visschers zijn aanstonds naar de andere lijken beginnen te zoeken .en worden hierin geholpen door talrij ke oeverbewoners. Het isi een moei lijk werk, daar de stroom sterk is. De Virginia is geheel in stukken geslagen en het zandschip steekt slechts met het ach tergedeelte boven water. Kapitein Tullinck was ook door den schok in het water gevallen, doch heeft zich zwemmende kun nen redden. De boot hoorde toe aan M. Joliet van Antwerpen en was slechts voor zes maanden gehuurd. De dooden zijn de stuurman en de machinist van de Virgi nia, het manneken van kapitein Tulpinck, de vrouw- Van Hoek en hare vier kiuderen en schipper Huygebaert mot zijne vrouw en kinderen. Totaal dertien dooden. De brokken van de Virginiaijzeren platen, buizen eu stan- gen werden 3 tot 400 meters ver op den oever terug gevonden. Al die voorwerpen zijn verwrongen, als waren het verfrommel de stukskens papier. Op het gezonken schip is een signaal geplaatst. De overle venden zijn door het parket ondervraagd. Laatste berichten. De kapitein van den stoomboot, Tulpelinks, woont te Ant werpen in de Zirkstraat, 18, in eene staminé voor uithangbord hebbende In Dendermonde. Hij vaarde met zijnen machinist Frans Hofman, 30jarou oud en zijnen löjarigen zoon, Karei, die den dienst van stuurman verrichtte. Zij waren dus maar met drijen in plaats van met vieren. Schipper Van Hoek vaar de met zijne vrouw Felicie Marchal, zijn oudsten zoon en drij dochters van 12, 10 en 8 jaren. Dit schip had dus zeven per sonen aan boord. Bij Huygebaert waren aan boord de schip per, zijne vrouw, drie kinderen en een loods, dus zes perso nen. Huygebaert is van Dixmuide. Dit maakt 16 personen voor de drie vernielde schepen. Van die zestien personen zijn er nog vier in het leven, zoo dat het getal dooden twaalf bedraagt. Zij die zoo wonderboar aan dien schrikkelijken dood ont snapten, zijn vier in getal, 'l'ulpelincks, Van Hoeck, Huyge- baerts en de loods. Huygebaert alleen is ernstig gekwetst. De drie andereu komen vrij met lichte kwetsuren en den schrik. Nog altijd zijn slechts vier van de lijken teruggevonden, na melijk die, welke door den schok aan wal zijn geworpen. Deze zijn to Moerzeke begraven. De lijken zagen er verschrikkelijk uit. Do val en de schok hadden hunne beenderen verbrijzeld en hunne lichamen let terlijk doen bereten, zoodat de ingewanden bloot lagen. 't Zijn dus alleen de huisvaders die overbleven. De kapitein zag zijn zoontje, de twee schippers hunne vrouwen en schaap- kens van kinderen voor hunne oogen wegrukken. Men doet nog altijd opzoekingen in de rivier naar de vermis te lijken. Het zal natuurlijk moeilijk zijn, de verantwoordelijk heid vast te stellen, daar de eenige wellicht, die daarover in lichtingen kon geven, de machinist, onder de dooden is. Het lijden der overblijvenden, zegt een correspondent, is vreeselijk, niet zoo zeer door hunne wonden als door het be sef, dat zij geheel hunne familie op zulke schrikkelijke wijze zagen omkomen. Zij ziju als zinneloos van verdriet. De begrafenis der slachtoffers heeft op den tweeden Paasch- dag, te midden van een dichten regen, plaats gehad op het klein kerkhof van Moerzeke. Tijdens de plechtigheid verdrongen alle inwoners van het dorpke zich in de kleine kerk en iedereen weende en bad met de ongelukkige vaders. Eeue arme oude vrouw, tante van schipper Van Hoecke, weende luidophaar verdriet zou steenen harten doen bre ken. 59 beslist het? Wie doorgrondt de toekomst?... Heeft Ram- bold, van blinde wraakzucht bezield, mijnen dood niet gezworen, omdat ik hem met verachting afwees Ram- boldHoe dorst die godvergeten ridder mij beminnen De scharlakenkleur der verontwaardiging verfde Lau retta's koonen, terwijl een pas opgekomen suizend windje heure haarlokken streelde en het brandend voorhoofd koelde. Allerwegen, ging zij bevend vooit ver volgt mij die rampzalige. Ik kan zijn beeld uit mijne geheugenis niet wisschen.... Andermaal rijst hij voor mij ne blikken op. Nu weer hoor ik hem mij toesnauwen Mijne vrouw wordt ge. Geen andere leidt u ooit tot het altaar. Mij behoort ge! mij, mij alleen!...» Die stem die stemZwijg toch, ellendeling Weg met dat beeld Angst en ontzetting vertrokken nu de gelaatsspieren der jonkver en huiverden haar door merg en been. Koud zweet brak haar uitde oogen rolden verwilderd in hunne kassen. Na eenen stond liet zij, ontzenuwd de armen neerhangen en blikte langen tijd dof, onbeweeglijk voor zich neer. Ook deze neerslachtigheid week. In eens beurde zij het hoofd weer op, verjoeg al die akelige gepeinzen èn zeide, daar zij al hare wilskracht inspande Maar zal ik mij dan altijd als een kind door de begoocheling mijner zinnen laten verleiden? voor die spoken der ver beelding beven Waarom sidderen Waarom schrikken Wie kan mij kwaad berokkenen, mij, die Iwein be schermt, Iwein, de dapperste der Vlamingen, de weerga- looze ridder, de held door de minnezangers zóo heerlijk bezongen? Hoe trof mij het lied, dat Boudewijn van Le de hem onlangs toewijddeHoe aangenaam klonk me die zang van Iwein van Aalst in de ooren Hoopte Lauretta, bij het aanheffen van dit lied, eene vroolijker wending aan hare gedachten te geven of steeg i Siet haar onwederstaaubaar uit de keel?,,, Zy zong; Weeral een vreeselijk malheur? De armen gaan in de hoogte hij het verne men der schrikkelijke mare! H. Barba ra, sta ons toch bij.... Nu eene wreede ramp tot St. Pieters-Jette. Ziehier, in welke omstandigheden In den nacht van Maandag tot dins dag, omtrent 2 1/2 ure, is in de Laeken- straat, te St. Pieters-Jette, een schrik kelijke brand ontstaan, die de dood van eene gansche familie veroorzaakt beeft. Het nr 31 dier straat, gelegen nabij" de Gemeenteplaats, was eene herberg gehouden door de echtgenooten Geys- sens. De man, een braaf arbeidêr, was schrijnwerker van stiel, terwijl de vrouw voor de herberg zorgde.- Verscheidene maatschappijen der gemeente hadden hunnen zetel in het lokaal, het grootste van het dorp. De familie Geyssens sliep op twee zolderkamers. Maandag nacht nu, rond 2 1/2 ure, werd het alarm gegeven en de brand klok geklept. De geburen richtten de eerste reddingswerken in, doch gansch de herberg stond reeds in vuur en vlam en de dikke rook verplichtte de redders eenen zakdoek voor den mond te hou den. Eensklaps, te midden van den rook, zag men een der kinderen, den kleinen Jan, die zich aan de dakgoot vastklamp te, wanhopig roepend: Eene ladder!» Het was echter onmogelijk eene ladder te plaatsen tegen den gevel, die reeds door de vlammen gelekt werd. Twee moedige werklieden. Dotremont Gysels, klommen toen op het dak van het aanpalend huis en lieten zich alzoo tot in de goot afglijden. Met gevaar van hun leven, gelukten zij erin het kind vast te grijpen. De arme kleine, die zich wanhopig aan de heete dakgoot had vastgeklampt, had de handen erg ver brand. Zoodra de werklieden den knaap vast hadden, gaf hij een teeken dat geheel zijne familie nog in huis was. Er viel echter niet meer te denken de ongeluk- kigen te redden, want eenige oogen blik ken nadien stortte gansch het gebouw met een afgrijselijk gekraak in. De blusehdienst. Een kwart uurs nadat het alarm ge geven was, bevonden de vrijwillige pom piers van Jette; ten getalle van 50, zich ter plaatse van de ramp, onder het bevel van den policiekommissaris M. De Vriese. Daar de brand zich dreigde mee te deelen aan de naburige huizen, vroeg de burgemeester, M. Timmer mans, de hulp der pompiers van Brussel. Ten 3 ure kwam de post der groote wacht te Jette aan met eene stoomspuit. Terwijl de vrijwillige pompiers den brand langs drie kanten te gelijk bestre den, werkten die van Brussel om de naburige huizen te vrijwaren, voor welke het gevaar groot was. Omtrent 5 ure 's morgeuds, dank aan het krachtdadig werken, was men den brand meester. De slachtoffers. Men vond toen op den trap aan het eerste verdiep, dicht tegen elkander gedrongen, de lijken der vijf slachtof fers, gansch verkoold en onkennelijk. Ziehier de namen der ongelukkigen Frans Geyssens, geboren in 1849 vrouw Geyssens, geboren Serkeyn, in 1849 Marie Geyssens, geboren in 1882; Pieter Geyssens, geboren in 1885 en een aangenomen kind met name Ram- pelberg, (3 jaar oud. De lijken der slachtoffers werden naar het doodenhuis der gemeente ge bracht. Uit het onderzoek blijkt dat de ongelukkigen door den brand in hunnen slaap verrast werdenzij poogden te vluchten, doch de trap stond in brand, en 't is tegen elkander gedrongen dat zij de dood verwacht hebben. De vader van den kleinen Rampcl- berg, in de ramp omgekomen, woont te Laeken in de Tielemansstraat. De vrouw Geyssens was zijne schoonzuster, en het kind was aan deze laatste toevertrouwd geweest na de dood zijner moeder. De brand was ontstaan in een hout magazijn achter de woning gelegen. Dronkaard. Als Piet Stok 'savonds t'kuis komt, dan heeft hij de gewoonte onder de venster te fluiten en op dat teeken geeft de vrouw hem den sleutel der straatdeur door het venster. Maar, als Piet Stok, te laat t'kuis komt, dan werpt de vrouw hem eerst eenen bak water over het lijf. Piet kwam een dezer nachten later dan ooit t'huis. Op den hoek zijner straat ontmoet hij een zijner geburen die een stuk in zijnen kraag scheen te hebben. Pardon, Mijnheer, zegt Piet Stok, kunt gij fluiten O ja, antwoordt de andere, dat kan ik tamelijk goed. Doe mij het plezier eens voor mijne deur te fluiten op dat teeken geeft mijne vrouw mij den sleutel der straat deur door het venstei Met plezier vriend. En daarop begon de gebuur te fluiten, maar op het zelfde oogenblik ging het venster open en de fluiter kreeg een halven emmer water over het lijf. Te gelijker tijd riep de vrouw daar gatlap dat is voor u, nister is zij a de opbrengsten der ijzeren wegen op verbazende wijze vermeerderd en ze vermeerderen nog gedurig de eerste drij maand van 1836 heb ben aan den Staat het kindergeld van twee millioen meer opgebracht als de 3 eerste maanden van 1895. Maar ge moet toch niet denken, dat liberalen en socialisten daarvoor zullen ophouden van tegen minister Peoreboom uit te vallen. GROENTENTEELT. M. Burvenich gaf donderdag, 26 meert, zijne 10 en laatste avondles vati GroententeeltOver wit loof, bitterpeeën en molsalade. De vijf volgende lessen worden op Zondagen ge geven, in den moeshof van St Martens Gesticht, Esplanade, telkens ten 10 1'2 ure 's morgeuds. Op 12 AprilOver wortelgewassen. 10 MeiErwten en boonen. 28 Juni Tomaten, vroege aardappelen,enz. 12 Juli Aardbeziën. 16 OogstHandel in groenten, uitpakken en verzenden. Opleggen en bewaren. ZONDAGRUST. Slechts de Apotheek van M. A. Renneboog, Nieuwstraat, zal toekomende Zon dag open zijn. KATHOLIJKE WERKMANSKRING. Liefdadig heidsfeest. De zóo gunstig gekende Tooneel- maatschappij van den Oud-Studentenbond van St-Norbertusgesticbt, van Antwerpen, zal hier, op Maandag 20 .April, in bet lokaal van den Katholij- ken Werkmanskring, een Liefdadig Avondfeest geven. Er zal opgevoerd worden De'Hand Gods drama in drie bedrijven en Joost Uylenspiegel, blijdspol in cdn bedrijf. AANKOOP. Een voorstel is in onzen Stedelij lteff Gemeenteraad neergelegd, strekkende om den aankoop te doen van de prachtige woning van M. Van Langenhove, uit de Kapellestraat, Elk van ons kent de ovei'groote ruimte welke die woonst aanbiedt, den hoogen ouderdom welke men haar toekent, en de prachtige gebeeldhouwde inwendige versierselen uit de 18e eeuw. De groote koetspoort worut. terecüteen meesterstuk ge noemd. De stad is voornemens, in dit gebouw, het Vre degerecht, Koophandelsrechtbank en Stadsarchie ven over te brengen. Er is geen twijfel, of het voorstel zal aanvaard en tot den aankoop overgegaan worden. Uit goede bron vernemen wij, dat de Politie wacht zal overgebracht worden op het Landhuis. Katholijke Nering- en Burgersbond. Zon dag 19 April 1896, ten 3 uren namiddag, in den Kring L'Union, Groote Markt, algemeene verga dering der leden. Dagorde: 1° Voorlezing en aan vaarding der standregelen. 2° Aanspraak door den heer Buerbaum, Voorzitter van den Bond der Ant- werpsche Neringdoeners en Ambachtslieden. 3° Mededeelingen. Veekeuring van 9 Meert. Omschrijving Aalst. Stieren aangeboden 1° Met tanden 18 fin 2" Zonder tanden 42 Peijzen Met tanden 1° M. Van Wezemaal, Erembodegem. 2° M. Daelman, gebroeders, Hofstade. 3° Cooremau, Herdersem. 4° De Nooze, kindoren, Lede. Zonder tanden 1° M. Van Nuffel, Herdersem. 2" De Cooman J. B'. Welle. 3° Vereecken, Aalst-Mijlbeke. Koeien. Aangeboden 8 koeien 1° Joannes De Witte, Aalst, (Schaerbeek). 2° Baron Bethune, Aalst. 3° Fr. Coppens, Aalst, (Schaerbeek). Veerzen. Eenige prijs C. L. Callebaut, Nieuwerkerken. Een heer van 't Parket. Ge moet weten, le zers, verl. Zondag werd hier in den liberalen werk- manskring een vertooning gegeven waarin men het zoogezegd kiesbedrog (oef!) van Aalst op kluch tige en vermakelijke wijze ging voorstellen. Er zou gelachen worden!... Wel ja, maar de kopstuk ken lachten geoen. Ge zult gaan hooren. Op het oogenblik van beginnen, komt er een groote heer binnen een zwarte baard krult zijne wangen, groote bril staat op zijnen neus, gansch zijne rijzige gestalte is verborgen ouder eene lange frak. Niemand kent hem enniemand durft hem het recht van ingang betwisten 't Parket zoo fluistert men onder het publiek en de cheffen krijgen het alles behalve gemakkelijk ze zweeten water en bloed. Gedurende den afloop van 't spel stonden zij hem aan te zien met monden als ge opende bakovens Wanneer men 't poesjenetteken opbracht riep de onbekende zoo hard hij kon Bien tappé En dat stelde de liberale dutsen een weinig ge rust. Wie, Wie, WIE was die lange vreemde hoer FvPt'O-Pm Maandag, ter gelegenheid der oc 111 jaarmarkt, hebben albier ver scheidene vechtpartijen plaats gehad. In de Statie straat vooral, ging het er erg naartoe en moesten de gendarmen herhaaldelijk. tusschenkomen. -Op de wijk Belzeele werd ook erg gevochten. Een genaamde Vossaert, wonende Nieuw Rabot, werd door een persoon aangevallen on kreeg zes messteken, twee in elke zijde, eenen in den arm en eenen in het achterhoofdDe ongelukkige werd naar zijne woning gebracht. AATpl 1 fx Zondag aanstaande, om uren vv CHC, namiddag, GROOTE MEETING door den Katholijken Nering- en Burgersbond van Aalst. Dagorde: 1°Propaganda en strijd tegen de coöperatieven. 2" Stichting van eenen Nering-, Boer- en Burgersbond. Mannen van Welle, dat niemand ontbrekeAllen op post MnnriW zulf niet meer hoestenen i'luIUJ Izi". aan de keel- noch luchtpijpen niet meer lijden indien gij de Pastil tan Dr Walthe- ry gebruikt. (1 fr. de doos.) DcillZG Wij lezen in een gazet van Deinze: De zoogezegde ehristene democraten hebben hier Zondag eene meeting gehouden. Al leen de socialisten en liberalen waren opgekomen, 't Was in een liberaal lokaal dat de meeting plaats had. De redenaars hebben geen grooten bijval be komen, want toen de derde redenaar begon te spreken, was reeds alleman uit de zaal gaan loo- pen. VFT1WA AiVH Zonder verwaand, noch T IjII TT xxixl a IJ. zelfs fier te zijn, heeft men niet geerne plekken, puisten, dauwworm, noch roode vlekken op het aangezicht. Daarom cok be vrijden er zich van al diegeen die er hebben, met zich het bloed te zuiveren door de Waltherypil. (Fr. 1,25.) DAGWIJZER. Zondag, 12 April. Beloken Paschen, 't evan gelie van den ongcloovigen Thomas Als Jezus na zijne verrijzenis, de eerste maal aan de apostelen verscheen, was Thomas afwezig. Toen hij t'huis kwam zegden de apostelen hem wij hebben den Heer gezien Thomas antwoordde indien ik niet in zijne handen de gaten der nagelen zie, en mijnen vinger steek in do plaats der nagelen, zal ik het niet gelooven. En acht dagen nadien verscheen Jesus wederom aan de apostelen en dan was Tho mas er bij. Jezus groette zijne apostelen de vrede zij met u, en dan sprak hij tot Thomas Breng uwen vinger hier en bezie mijne handen, en breng uwe hand en steek ze in mijne zijde, en wees niet ongeloovig, maar geloovig. Thomas antwoordde Mijn Heer en mijn God Jezus zeide hem omdat gij gezieu hebt, Thomas, hebt gij geloofd. Zalig zij die niet gezien en toch geloofd bobben. Maandag, 13. II. Hermenegildus, marte laar 586. Dijnsdag, 14. II. Justinus, martelaar. Woensdag, 15. 11. Petrus Gonzalen. Dondebdag, 16. H. Beuedictus Labre. Vrijdag, 17. H. Anicetus, Paus. Zatebdag, 18. H. Ursmarus. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn onderpastoor benoemd tot Wynckel den E. H. A. Van Aelbroeck, onderpastoor tot Oycke te Oycke den E. H. J. Van Driessche, priester in het Seminarie te Nieukerken den E. H. A. De Poor ter, onderpastoor te Erwetegem te Erwetegem den E. H. Verbeke, gewezen onderpastoor tot Wieze. OUDE POSTZEGELS. Al onze Lezers die hunne oude postzegels bijeenhouden, en die naar ons Bureel sturen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. (Pee Telefoon). 1° Uit Koetbijk. Zondag avond, om 11 ure, is een groote Kermis-theater afge brand. 2500 personen waren er in de schaê beloopt op 8,500 fr. 2° Uit Oostende. M. Plancquaert loopt hier de omlig gende gemeenten af om zijne kandidatuur tegen de kamer kie zingen te bewerken. 3° Uit Brussel. 't Zijn dezelfde kiezers als verleden keer die dees jaar stemrecht zullen heb ben voor de provincie. 4° Uit Hal. Maandag avond is tusschen Lem- becq en onze stad, om 8 1/4 uren, een koopwaren- trein gederailleerd. 5° Uit Mechelen. 't Is te wreed, gelijk er hier gewerkt wordt voor de kiezing van Zondag j de zegepraal der Katholieken is verzekerd. P^rlnil' Tist. Dank voor het gezondene.— X ell 1U1Ig Alles wel. H. Broerken en Zus- terken. Lode. Valle en Jef ken zenden u de complimen ten van den hemel't was er maandag eene echte gelei. Nonkel. Ge zijt verwachtZeun zal voorzeker onze vraag inwilligen. Snoeck. Wij hadden iets verwacht!.^ Ge moet u beteren. Daniël. De gazetten worden gretig gelezen. Domien. De timbers.... De timbers.... De tim bers... Pol. Tot in 'tkort. Vr. te Velrn. Geen gazet ontvangen 't Spijt ons. T. F. Wy zouden malgré eens moeten kijven De complimenten van Melle. Vr. V. G. te N. Wij bestatigen met droefheid, dat de pen u uit d'handen is gevallen

De Volksstem | 1896 | | pagina 3