ie m IWEIN VAN AALST. 2" JAAR N 68. ZATERDAG 25 APRIL 1896. JOANNA JUGAN. Urukker-lllttgeoer JJetruö Öan ttuffel, Ceapoltoraat, 19, te Slalst Dr Is. Bauwens. Nieuwe uitvinding. GEVAAR. Groote Katholieke Zegepraal Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 joer iaar. Voor Europa en de andere werelddeelen i,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent01 Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog, Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Deze godvruchtige en nederige dochter was geboren van brave en deugdzame ouders die beiden, na zes jaar aan hare liefde werden ontrukt. Gansch alleen in de wereld, zónder eenen eens fortuin, was zij genoodzaakt met het werk harer handen haar brood te verdienen Zij verhuurde zich op den ouderdom van 16 jaar als dienst meid bij deftige rijke liedendoch na verloop van eenige maanden betrok zij een arm zolderkamertje ging in daghuur werken en maakte dan 's avonds nog te huis het naaldewerk af, dat men haar bestelde. Zij had reeds cene som van 600 franken saamgegaard, toen ze te Sint- Servaas, in Bretagne, eene oude blinde vrouw bij zich nam en deze met de noodige zorgen wist te omringen die haren staat vereischte. Doch hare liefde beperkte zich niet bij het verzorgen dezer eenige stokoude vrouw, die zij waarlijk als hare moeder aan zag. Neen, van een kwamen er twee, en van twee kwamen er drij, zoodat zij na verloop van eene maand er een twintigtal had en zij genoodzaakt was een huis te gaan bewonen. Van dan af ook maakte zij zich vrijwillige bedelares en wist GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Als op den bevrijden geboortegrond zegekreten en feest gejuich zullen weerklinken, in de tempels lof- en dank liederen weergalmen, dan eerst vereenige ons, o hart vriendin, een hechte huwelijksband. Welk lot mij ook zij beschoren, u behoort mijne hand. Ik ben voor eeuwig de uwe, in lief en leed, in heil en onheil, mompelde zij geschokt en verhief heure oogen ten hemel als nam zij den Allerhoogste tot getuige van haren eed. U zweer ik trouw en liefde, Lauretta. Tot zegel en pand van dien eed gelde deze zoen, en meteen drukte Iwein op hare donzige wangen, nu zacht ge kleurd als eene perzik, een reinen kus en murmelde ontroerdIk aanbid u Ik min u tot den dood Lauretta beantwoordde dien kus. Een stroom van gelukstranen vloeide langs hare koonen, terwijl zij fluis terde Ik min u tot den dood Tot den dood En achter den eik rees de luistervink op en spotte met helsch genot Ik min u Ik aanbid u Tot den dood Ha ha ha En de sneeuw krikkrakte weer lichijes. De bespieder sid derde van schrik en wrong zijne leden samen. Verwon derd keken de verliefden om. Niets te zien. Lauretta bedwong spoedig de vluchtige aandoening, welke haar ont stelde, toen Iwein de meening uitte Dit gerucht werd veroorzaakt door vogels, die over het sneeuwveld schoren. De^ steen is van het hart, n glimlachte de gluur der. De uren vloden onder hartverheugend gekoos en iroatig gesprek ras om, Iwein maahje met sombere kleu- zoo behendig aanspraak te maken op de goedher- tigheid der rijken dat zij dagelijks met eene ge noegzame som gelds te huis kwam om hare lieve ouderlingen te onderhouden. Wie zou ooit geloofd hebben dat dit nederig liefdewerk, op haar zolderkamertje begonnen, het begin zou geweest zijn van het thans zoo bloeiend orde van de Zusterkens der Armen Vijftig jaren zijn er sinds verloopen en zie, reeds hebben deze brave zusterkes, die thans 4000 in getal zijn, over de 250 hospitalen, waar zij zich bezig houden aan het verzorgen van over de 30,000 ouderlingen. Deze nederige, kloosterzusters, waaronder men meer dan eene baronnes of markgravin telt, gaan dagelijks in onze groote steden van deur tot deui het noodige geld en voedsel afbedelen voor hunne ouderlingen. Schimp èn scheldwoorden, hoon en laster verdragen ze ter eere Gods En alswanneer zij van vragen en bedelen moede, met hunne afgebedelde spijzen huiswaarts keeren, dan nog leggen zij nog alle zorg aan den dag om deze zoo smakelijk mogelijk op te dienen, en 't is slechts na dat hunne oude mannen en vrouwen ten vollen verzadigd zijn, dat zij zich veroorloven den over schot tot spijs te nemen. Ziedaar, hoe verre zich de menschenliefde en zelfsopoffering strekt der Zusterkens der Armen. Altyd ook heeft de Goddelijke Voorzienigheid hen be waard en beschut midden in al de moeielijkheden die het stichten hunner huizen noodzakelijk na zich sleep 1 Altijd heeft zij gezorgd dat de ouderlingen der Zusterkens de noodige kleeding en voedsel hadden. Ziedaar, hoe de Heer standvastig de menschen liefde heeft gezegend van zijne dienares Joanna Jugan, alsook de heldhaftige zelfsopoffering van priester le Pailleur, de medestichter en algemeene overste van het nieuwe orde, die tot zijn gouden zakuurwerk en den gouden kelk zijner eerste mis toe verkocht om zoo de Zusterkens der Armen gel delijk ter hulp te komen. Jefken. Nog eene nieuwe uitvinding van de Franschen ze gaan te Parijs eene moskee bouwen. Naast de basiliek van het H. Hart, een monu ment aan het geloof van het groote Frankrijk van weleer, richt het Frankrijk van ongeloof, zedeloos heid en losbandigheid, eene moskee op aan den Islam. Ze gaan vooruit, de zonen der kruisvaders, die onder den roep van God wil het het H. Graf gingen bevrijden van de onteering der Muzelman nen. Heel de wereld door is nog het christendom de fakkel der beschaving te Parijs eert men de religie der moordenaars uit Armenië en der slaven drijvers uit Afrika. Ze zijn niet vies gevallen Arm Frankrijk Er zijn waarheden op de welke men niet genoeg kan terugkomenonder andere op het gevaar van 't lezen van slechte gazetten en schriften. Het is zeker en er en valt niet aan te twijfelen, dat een werkman die enkel gedurende eenige dagen de goddelooze taal van Vooruit eu Laatste nieuws durft lezen, dat hij zijn geloof moet ver liezen a ^jp: Al^P^ff?%hrrsten heiligen eerbiedweerdig is, wordt in die gazetten op eene behendige en lage manier bespot en aangevallen. De socialisten zijn overtuigd dat geen enkele ka tholieke werkman met hen kan mededoen, want zy willen afbrekeü al wat hen aan 't herte ligt. Daarom moeten zy eerst ia den werkman alle godsdienstig gevoel uitdooven en dan kunnen zij van dien ongelukkigen hunnen speelbal maken, die vatbaar is voor gevoelens van wanorde en oproer. Eens dat een werkman aan God en Kerk niet meer gelooft, dan luistert hij maar alleenlijk meer naar de stem van zijne slechte driften. Al wat voor hem eertijds rechtveerdig en eerlijk was, is nu het voorwerp van haat en woede geworden. Van Vooruit of andere socialistische schriften, te lezen, zag de werkman waar de kopstukken van 't socialismus naar toe willen hij wist dat zij maar 't werkvolk opmaken om zich zelf te verrijken en machtiger te worden maar nu is hij bezield met den zelfden haat tegen Godsdienst, eigendom en familie, en hij laat zich blindelings geleiden door de baatzuchtige leiders van de partij van opstand. Ja, lezers van 't Stemmeken, er valt niet over te redeneeren, die socialistische gazetten of schriften leest, zal na weinige dagen socialist worden. 't Is gelijk het spreekwoord zegt, die met het vuur speelt, zal zich verbranden. En als wij zien wat al middels de socialisten inspannen om hunne slechte gazetten te versprei den, moeten vele katholieken dan zich niet scha men dat zij zoo weinig doen tot het verspreiden van goede gazetten Vele groote katholieken hebben het reeds meer malen uitgeroepen dat eon van de grootste goede werken tegenwoordig is van katholieke gazetten en schriften onder 't volk te verspreiden. Het lezen van slechte gazetten beletten en katho lieke gazetten en schriften onder 't volk te ver spreiden Het lezen van slechte gazetten beletten en katholieke dagbladen zoo veel mogelijk doen lezen, dat is dus de taak van al de katholieken. Wij hebben gezien wat gevaar socialistische en liberale gazetten voor het katholiek geloof ople veren. Op politiek gebied zijn er tegenwoordig eenige gazetten die uitgegeven worden in verschillige deel en van 't land door scheurmakersdie gazetten houden een groot gevaar in voor de eendracht der katholieke partij Die scheurmakers, gelijk de Bien Publicover eenige weken geschreven heeft, gebruiken vele wapenen die zij aan de socia listen ontleenen en nochtans komen die mannen onder den naam van katholiek op. Zij handelen tegen den wil van Paus en Bisschop en zoeken ver deeldheid onder de katholieken te stoken het zijn mannen die alleenlijk persoonlijke ontevredenhe den willen wreken en persoonlijke hebzucht willen voldoen. Voor zulke mannen is er geen plaats bij ons katholieken, die werken onder 't geleide van Paus en Bisschop Hunne schriften zijn gevaarlijker als de scheur makers zelf en daarom moet men er het zelfde van zeggen als van de gazetten van de socialisten en der liberalen; wil men niet misleid worden, wil men niet op zijne beurt scheurmaker worden in de katholieke partij, men moet de schriften der scheurmakers laten varen en noch met de schrij vers, noch met hunne gazetten betrek hebben. Dan zal men blijven wat men geweest is Over tuigd katholiek getrouw aan de stem van Paus en bisschopen dan zal men zijn deel hebben in den ze gepraal van 't katholicismus op 't socialismus. Katholiek. Triomf! Triomf! M. A- dhemar d'Oultremont is Zon dag verleden als katholieke senator gekozen tot Ath met eene meerderheid van 3,145 stemmen... 't Is droef voor M. Houzeau zijn tegenstre ver... Zoo oud reeds zijn, zoo geerne senateur worden en met zoo een buisken naar huis moeten trekken Maar alla, 't en is onze fout niet, want hadden wij er iets kunnen aandoen zijne bujs jou yoorjeker nog langer geweest zyn. Op- gelet als ge chocolade maakt van hem niet te laten aanbranden; niet beter daarvoor als de kostelijke voorschriften van ons Roeseken te volgen. M. Mer- tens, een der liberalen gekozenen van Mechelen ligt op zijn uiterste, en den 12 Mei vertrekt prins Albrecht met ge heel zijn gevolg naar Moskou om er de kroning van den Czar bij te wonen. Liefhebbers van bloemen, d'oorekens omhoog en geluistert: Gedurende den eersten bloeitijd der bloemen zullen de koninklijke serren en het park van Lae- ken open zijn van 1 uur tot half 6, op 27 en 30 April, en 3 en 5 Mei. Al- la. alla, 't is te veel droef, d'eene con- goleesche uitvaart en is nog maar uit tot Gyseghem, als het al begint te klep pen voor een andere... Zoo is over ee nige dagen een negerken van den E. H. Van Impe, genoemd N'Coutchi, tot Geeraardsbergen begraven, waar hij ee nige dagen der vakantie bij eenen zij ner weldoeners was gaan overbrengen. Zaterdag om 3 uren heeft op de Place du jeu de balie eene aardinzak- king plaats gehad en Zondag verleden heeft M. Buerbaum van Antwerpen krachtig en fel gesproken tegen de Coöperatieven zoo als 't Volksgeluk van Aalst, die de kleine burgerij wil van kant helpen eenieder was uiterst te vreden, onzen achtbare Burgemeester Gheeraerdts op die volkrijke vergade ring tegenwoordig te zien. 't Is schande 't roept wraak voor God en voor de men- schen, de manier op dewelke M. Henri Vande Velde in de gazet van de visch- mijn wordt aange rand om een aantal Donchisten te heb-Cl ben doen van de kieslijsten schrab benG'Haalt cr eer van M. Van de Velde van zulke liefhebbers te worden aangevallen Maar. zeg eens, alweter Petrus, gij, die zulken slim- men wilt zijn, sedert wanneer is een gewezen bobijntjesmaker, een gewezen witter en schaliedekker, een gewezen uitgever van den Standaard, geen man genoeg om eene kiesreklaam te teeke nen Bestaat dan uwe demokratie slechts in een braaf en deftig werkman, die door eigen studie en werking zijne broodwinning verwierf, te belachen en te bespotten Dat uwen baas zijn poer verschiet op de Coöperatieven, die onze katholieke bevolking ondermijnt en waar hij geen enkel woord over rept, in plaats van uwen aartsdommen zeever op te nemen. Zaterdag morgend om 7 uren, de wagen n° 2 van de Coppera- tief rijdt voorbij 't huis van M. Van Gyseghem tegen de St-Jozefskerk te Aalstde voerman valt van zijnen wagen en werd door de wielen overre- den.'s Avonds was de man een lijk. Oei mijnen kop te Maseyck voorde plaats van greffier die er open staat, èn zijn er maar 112 postulanten en tot Hestreux, in d'Arde- nen, lag de sneeuw over eenige dagen 12 centimeters dik. 2000 verschillige talen worden er op den wereldbol gesproken en tot Sotte- gem vragen de schoenmakers wanneer onze vierde man eens voor hun eene interpellatie gaat doen in de Kamers. Da kan nog deugen zie zekere Frans De Coster van Molenbeek, komt eene erfenis te doen van 2 millioen. z'En zullen ook aan zijn kerreken niet meer moet daven. Zou men daar nu toch niet zot van worden I.... Sommige doktoors beweren nu dat oesters eten slecht is legen den typhus en zeggen dat er binst de 3 eerste maanden van dees jaar op de kusten van England er

De Volksstem | 1896 | | pagina 1