IWEIN VAN AALST. Wolk* 1 JAAR N" 69. ZATERDAG 2 MEI 189G. DE MEIMAAND. WARE DEMO KR ATEN. (■MlriHMMMBBHBHHBi Brukker-illttgciicr petrus Dan ïtuffel, Ceopolkötraat, t9, te 2lal0t Dr Is. Bauwens. h 0 &een J aeen I duid pay deze vrees niet ten fcwa- De Kiezingen. PU BINNENROEPING VAN MILICIEKLASSEN, Eigen heerd is ■HMi ^irfTn WViW'-- Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeien ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Gegroet, o schoonste der maanden maand van vreugd en zielsgenot, van hoop, gebeden en vertroosting Maand die bloemen strooit over de natuur, en 't kristen volk met allerlei gunsten overlaadtMaand der Koningin van hemel en van aarde Maand van onze Moeder, gegroet Geen christen hert of het klopt thans voor Maria geene christene tong of zij verheft de deugden, de macht, de goed heid onzer aller moeder 1 Wat eeue beweging brengt deze schoone maand in iedere parochie Diet te weeg Klein en groot jong en oud beijveren zich om bet altaar van hunne goddelijke Moeder te versieren; de schoonste bloemen en rijkste planten worden bijgebrachtbloemen kransen en festoenen worden rond het beeld der Moeder Maagd opgehangen kandelaars en bougieën worden in menigte naar de kerk gedragen om den troon van Maria te versieren. Ziet hoe dagelijks van in den vroegen morgen eenieder reeds ter kerke snelt, om bij haar beeld te komen nederknie- len en het hart voor haar in gebeden en gezangen uit te storten. En 's avonds, bij zonncnoudergang, na 't voltrokken werk, dan nog keert men naar den tempel des Heeren naar Maria's rijkversierde beeld terug met al de vurige gebeden, al de ver diensten van den dag om die als zoovele geurige bloemen in den schoot van Jesus moeder neer te leggen. Nergens voorzeker wordt de maand van Maria beter gevierd dan in ons katholiek en godsdienstig Vlaanderen, niettegenstaande de GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Bekommer u dus over mij niet. Uw lot verontrust mij meer. Wel meldde mij Daniël, dat Willem van uwe tegenwoordigheid niets vermoedt en de dwingeland het derhalve op u niet gemunt heeft... Die vangst is Rambold weggelegd. Ieder het zij ne, n spotte de verklikker. Desniettemin... Waarom die vrees viel Iwein licht geraakt in Ben ik haar beschermer niet 1 Wee Willem, moest hij het ooit op uw leven toeleggen, Lauretta éen haar.... Hem vrees ik niet, Iwein, onderbrak Lauretta en steunde maar dien.... Rambold Waarom siddert uw arm zóo geweldig bij het uitspreken van dien naam Ja, waarom beeft uwe stem zóo hevig, kind Waarom ik ril Maar is het u ontgaan, Iwein, hoe hartstochtelijk Rambold mij bemint? hoe de min nenijd zijn hart verteert hoe uw geluk hem de oogen uitstak Is het u ontgaan hoe hij zwoer zich op u, op mij, op al wat ik liefheb te wreken, omdat ik zijne liefdesverklaring met verachting afsloeg Is het uit wraakzucht niet, dat hij uw hof verliet, vader, om aan Willem's zijde helsche ontwerpen tegen ons geluk te smeden Achwaarom ik beef u Neen, Lauretta, sprak Iwein het gaat mij uit den geest niet hoe diep de wraakzucht iu Ram hold's hart is gezonken, zooals ik ook overweeg hoe onverbid delijk Willem uwen vader haat. Edoch, weg met die vreesl Of acht ge mijnen arm verlamd mijn zwaard een kindertuig? goddeloozen maar gedurig schimpen met onze lief de, onze verkleefdheid, ons betrouwen jegens Maria Ontvlekt Ontvangen. Hunne boeken en gazetten werpen dagelijks de afschuwelijkste lasteringen en spotternijen uit tegen Maria's eeredienst, tegen hare heiligdommen en bedevaarten, tegen hare broederschappen en Con gregatiën. Doch hoe heviger hunne aanvallen zijn, hoe meer ook onze liefde voor Maria en ons betrouwen in hare machtige voorspraak aangroeien. Als dankbare kinderen onzer Goddelijke Moeder zijn wij er fier op haren scapulier te dragen en ten minsten eenmaal daags het roozenhoedje ter barer eer op te zeggen. Ook zullen wij ons niet tevreden houden de oefe ningen der Meimaand in de kerk bij te wonen, maar in ons huis zelf zullen wij die schoone maand vieren, en het beeldje van Maria zal er op eene soort van altaar staan met bloemen versierd. Met ware kinderlijke genegenheid zuilen wij al d'eeae of andere bedevaartplaats gaan bezoeken waar Maria, zoo als tot Oostacker, tot Lede, tot Kerselaer, door aanhoudende wonderen toont hoe zeer de godvruchtige bedevaarten tot hare miraku- leuze beelden haar aangenaam zijn. Al onze belangen zullen wij Maria binst deze maand toevertrouwen de vertroosting en verlossing van onzen heiligen Vader, het heil en voorspoed van ons Vaderland de bevrediging tusschen rijk en arm, tnsschen patroon en werkman, de uitroeiing van alle verdeeldheid tusschen katholieken, den mildsten zegen voor onze vrienden en bloedverwan ten opdat ook zij door de voorspraak van Maria de vervulling van al hunne verlangens zouden beko men. Jefken. Voor de wetgevende Kamers Er zal kiezing plaats hebben in de vijf provinciën Antwerpen, Brabant, West Vlaanderen,Luxemburg en Namen. Deze 5 provinciën tellen 22 kiesomschrijvingen. Arrondissementen, Getal afg. L. K. S. Antwerpen 11 11 Mechelen 4 4 Turnhout 3 3 Brussel 18 18 Leuveu 6 6 Nijvel 4 3 1 Brugge 3 3 Kortrijk 4 4 Dixmude 1 1 Veurne 1 1 Oostende 2 2 Rousselaere 2 2 Thielt 2 2 Yperen 3 3 Aarlen 1 1 Bastenaken 1 1 Marche 1 1 Neufchateau 1 1 Virton 1 1 Dinant 2 2 Namen 4 3 1 Philipville 2 2 In het geheel 77 Kamerleden 10 liberalen, 1 socialist en 66 kath. moeten herkozen worden. Provincieraden Oost-Vlaanderen telt 93 le den in den Gouwraad. 45 moeten herkozen worden. Audeuaerde 4 Geerardsbergen 3 Herzele 2 St Maria-Hoorebeke 2 Nedeibrakel 2 Ninove 3; Ronsse 2 Sottegem 2 Dendermonde 4 Aalst 6 Hamme 2 Lokeren 2 Sint Niklaas 3 Temsche 3 Wetteren 3 Zele 2. Het tijdstip der kiezing is nog niet bepaald. Zij zal waarschijnlijk geschieden, als verleden jaar, met de lijsten voor het Senaat. Nochtans niets kan wet zekerheid vastgesteld worden, Ziehier hoe de achtbare heer Janssens, volksvertegenwoordiger van St. Niklaas, zich over eenige dagen in volle Kamer uit drukte, handelende over de demokraten Het wetsontwerp waarover wij be raadslagen beantwoordt aan eenen wensch van de christene democratie, evenals de inrichting van 't Ministerie van Arbeid, n Die titel van christene democratie is op zoo velerlei wijzen uitgelegd geworden, dat hot ons noodig schijnt te zeggen wat wij daardoor verstaan. Doch laat ons spoe dig zeggen wat die benaming niet betee- kent. i, Is men christene democraat wanneer men 't voorbeeld geeft van de ongehoor zaamheid aan alle wettige aangestel de overheden, wanneer men alle on gematigde begeerte vleit en streelt, en zich ten tolk maakt van alle ver deeldheden, zonder iets nuttigs te stichten, zonder iets anders dan zieh- zelven te vertegenwoordigen Neen, duizendmaal neen! Van zoo eene demo cratie willen we niet hoorenEr is meer, wij kennen geene ergere tegenstanders dan degenen die dergelijke democratie zouden willen doen doorgaan als eene christene democratie. Ze doen al wat mogelijk is om eeneu ons dierbaren naam hatelijk te maken, om eene zaak in opspraak te bren gen, waaraan wij uit het diepste onzer ziel gehecht zijn en die we nooit zullen verloochenen, niet meer dan den naam die er het zinnebeeld van is. Wat wij verstaan door christcno'de- mocratie? 't Is degene die, in den schoot der katholieke partijrechtstreeks de be langen der werklieden vertegenwoordigt zij die heel en al het programma aan neemt van den Belgischen Volksbond en het wil verwezenlijken zij die, terzelver- tijde als ze de wettelijke rechten van an deren eeibiedigt, zich den tolk maakt van de betrachtingen der zwakken, omdat, vol gens het woord van den Heiligen Vader, de rijken sterk genoeg zijn om voor hunne zelfverdediging te zorgenzij die gesteund is op de christelijke vakvereeniging, wel ke richting alles moet omvatten en er toe moet komen hare rechtstreeksche en ei gen vertegenwoordiging in al de politieke vergaderingen te verkrijgen. Wat we willen, is het christene volk doen begrijpen dat, zoo het afzonderlijke vertegenwoordigers wil, het die niet moet gaan zoeken onder de vijanden van zijn geloof. Het departement van oorlog heeft het binnenroe pen, gedurende eene maand besloten van de klas sen van 1892 en 1893 op de volgende dagteekenin- gende klas van 1892, de 1°, 3°, 4°, 5° en 6° linieregimenten, den 8 Meihet 2® linieregiment, den 7 Mei; de 7°, 8e, lle en 12e linieregimenten en de le, 2e, en 4e bataljons der karahiniers, den 5 Ju- nu! de 90, 10®, 13° en 14e linieregimenten, het 3C regiment der jagers te voet, de grenadiers en het3° bataljon der karahiniers, den 7 Augustus; eindelijk de le en 2° regimenten der jageis te voet, den 21 Augustus. De klas van 1893, de 7e, 8e, lle en 12 linieregimenten, den 19 Junide 9®, 10®, 13® en 14® linieregimenten en het 3® regiment der jagers te voet, den 7 Juli; de 1® en 2e regimenten der jagers te voet, den 31 Juli; eindelijk, de grenadiers en kft- j^hineirs, deft ,5 September, 't Goed weer is eindelijk gar- iveerd en met eenen 't goed nieuws, dat mi nister Beernaert van zijn man daat van volks- vertegenwoordi - ger niet gaat af zien; ieder ka tholiek hert zal er zich in verheugen. Geen schooner gedenkenis van iemand dan zijn por tret. Vrienden, die den trein moet nemen, opgelet, zellel want do vertrek uren van een groot deel der treinen zijn heel en gansch veranderd van op den 1 Mei; wilt ge dus niet te laat komen aan den avapeur, do reisgids eens wel nago- zien. Casimier Perier, de oude pre sident van 't fransch republiek, heeft maandag en dijnsdag tot Charleroi ge weest voor affairensEn a propos van Frankrijk, daar is het tegenwoordig nen brouillamini zonder weerga., 't Mi nisterie ligt omver... De Kamers zijn in twist tegen het Senaat.Men spreekt er van eene herziening der grondwet en terwijl zit President Faure zijne hersens uit te pikken om te weten wat er hem te doen staat. Zaterdag en Zondag verleden was er tot Namen bijeenkomst voor al de katholieke kringen van 't land; er was schromelijk veel volk en veel geestdrift. M. Woeste, onze on waardeerbare en onvergelijkbare Woes te, heeft er krachtig gesproken voor de eenheid der katholieke partij. Den 9 Juni aanstaande zal hier tot Aalst hot huwelijk ingezegend worden van den heer advokaat Romain Moyersoen met Juffer Aline Liènart. Nemnal Is dat nu toch niet tegen't zot worden?? Tot Tongeren is een mamezelleken, die twee dagen haar huis heeft gesloten en voor 6 maanden den rouw heeft aangeno men omdat een harer katten gestorven is. Verledene week was 't de heer Henri Van de Velde, die door 't Land van Aelst over den hekel gehaald werd in 't laatste nummer is 't nu de beurt van den heer baron Leo Betbune Vuile tongen en vuile pennen weten toch altijd iemand te bezwadderen En dat spreekt dan twintig, dertig kee- ren van eerlijkheid en deftigheidOei, ooi, oei 11! Ook vernemen wij dat M. Van de Velde den eerroover voor de rechtbank van Dendermonde heeft ge daagd, alwaar er zal rekening gevraagd worden over al den vuigen laster. Wel gedaan, vriend Henridat ze ginder maar eens goed aan zijn kerre daven, 't Aalst jagen ze tegenwoordig de menschcn niet meer buiten, maar ze spelen ze buiten. Hoort nu ne keer!. Te Neuville, in de Walen; zaterdag ver leden, men was bezig met iemand te begraven, 't volk stond op 't kerkhof rond 't gral vergaderd als men op eenen keer het deksel van de doodkist zag be wegen.. 't Was ne saufkipeu generaal, iedereen liep verschrikt weg.Nen dok- toor, daar tegenwoordig, bestatigde dat het lijk te vast was in de kist gesloten geweest en door de uitwasemingen het deksel had opgelicht. Hadden de honden hunnen wensch, het zou voorze ker beeneu regenen en de rechterzij der Kamer heelt besloten in de maand Mei een banket aan te bieden aan de leden van 't Gouvernement en aan den voorzitter der Kamer. En dat is maar recht ook. Ne framasson van eerste klas, ne chef van de logie, die eertijds de vrijmetse larij in Egypte inbracht komt te Rome zijne dwalingen iu 't openbaar af te zwe ren hij heet M. Solutore Aventore Zo- la. Da komt er van zie! te Verviers waar er maar gedurig en altijd werksta king is eu de geadarmeate poerden

De Volksstem | 1896 | | pagina 1