MEIRE. Reis naar Congo BUITENLAND. WREEDE MOORD TE BRUSSEL. KOOKKUNST. goud weerd. Eene ware opoffering. FRANKRIJK. Een geweldige brand heeft maandag nacht het noviciaat der Broeders van de christelijke leering te Annappes vernield. Alleen de kapel van dit schoon gesticht is bewaard gebleven. Gelukkiglijk zijn er geene persoonlijke ongevallen te betreuren. Tweede gebeurtenis van Pius IX. ARMENIE. 't Is nu gekend met AMERIKA. Ai Heere! in den De jwawlyvigheid is by bets eene familiekwaal, met den blanken sabel door de straten moeten trekken, daar hebben de fabrikanten bijna hunnen buik vol van de socialisten! Zoo b. v. gaat M. (Si- monis, senator zijn fabriek van ellegoederen tot Verviers sluiten en eene nieuwe openen in Duitsch- land... De brave man heeft gelijk en of de socia listen zullen beginnen koes te worden!!! Nooit of nooit van den eeuwigen jamé en heeft men tot Ant werpen nen brand gezien gelijk die van vrijdag avond in de Vlaar de renstraat. 5 hui zen en een fa briek afgebrand.. 't En schol hem geen haar, of 't was al verdestre- weerd dat er in de straat was. De pompiers hebben er fel hun beste gedaan. Lief hebbers van schoone blopmen en planten, de ko ninklijke serren in 't park van Laeken zijn nog open den 3 en 5 Mei aanstaande, van 1 tot 6 uren. Conreur, de groote socialist van Bergen, ver trekt naar den Congo den 6 mei aanstaande Spijtig dat er niet veel van zijnen kaliber dit zalig gedacht krijgen.... De man zou geern in de Kamers gezeten hebben, maar en gelukte er niet in, en 't is om zijn verdriet te versmachten dat hij de ver re teeën gaat oversteken. Maar, mij dunkt wat gij doet is schoon niet waar? kwam zij met af koeren de rede.... Weetj^gij( dan niet, eerweerde, dat dit alles voor mij eene ware voldoeningjis? Ik bemin noch grootheid, noch weelde; de liefdadigheid behaagt mij, dejjvermaken vervelen mij, dus kan ik met dit alles geene ware opoffering doen aan God. Bemint men dus oprecht, als men niets geeft of doet wat geene moeite of last kost - Gij zijt tamelijk moeilijk, mijn kind, murmel de de priester binnens monds Eenige dagen later, gansch stralend van geluk, komt zij terug. Ik heb het gevonden, eerweerde ik heb het gevoudeu, en dit maal zal het eene ware opoffering zijn Ik bemin de nachtrust.... Eli wel, 't is van heden besloten Ik zal mij alle morgenden om vijf uren laten wekken, en dat gedurende het gausche jaar. Niets zal mij zooveel moeite kosten... hoe heb ik er niet eerder aan gedacht Lieve lezers, dit schijnt u kinderachtig... maar doe eens de proef; des tijds schreef eene zekere me vrouw Swetchine. Ik begin den dag des morgends om vijf uren, ten einde het lichaam op den geest niet te veel laten overwinnen. Oei te Masnuy St-Pierre is Zondag verleden de statie-overste M. Marlot in messelingen vaneen gereden en maandag morgend tot Anapes, tegen Rij ssel, 't gesticht der broeders van de kristelijke scholen te polfer afgebrand. De menonkel van onze pauzelijke nuntius, Mgr van Caltanisetta, komt te overlijden en den 8 Mei vertrekt prins Albrecht naar Moskou om de kroning van den Czar gaan bij te wonen. Droef nieuws uit Congo, nog ne keer M. Alberic Poullet, broeder van Mr Prosper Poullet, leeraar aan de Universiteit van Leuven komt te overlijden te Matadi t was een veel belovende jongeling.... Over eenige dagen had zijne moeder nog eenen brief van hem ontvan gen waarin hij haar zijne terugkomst in België aankondigde voor 't begin van September. 't En is nog nooit gebeurd, azoo een volk dat er maandag verleden naar Lourdes is getrokken. Over de 2500 man.... Dijnsdag avond zijn z'er toegekomen, na twee dagen dag en nacht gereden te hebben.... Veel vrienden van 't Stemmeken zijn er bij, en dat z'ons ginder niet en zullen vergeten, dat weten wij. Minister de Smet de Naeyer heeft bij president Beernaert geweest om hem te doen verstaan dat hij absoluut 't politiek niet en mag verlaten, zoodat Mr Beernaert volksvertegenwoordiger van Thielt ijven. Bravo, minister Schollaert, g'haalt ■r af van te verbieden aan de schoolmeesters o te nemen aan de betoogingen van 1 Mei Zal waarschijnlijk M. Ectors zijn die zal bur- ester genoemd worden tot Laeken. Maar >m en schrijven z'in in de au een van de vischmijn niet m op welke manier de iie bisten ontvangen zijn ge- op hunne meetingen van gbem en Hofstade V'? Veel i praten en zullen wij me r doen wij zullen dat - i, gedekt laten, maarzeker •st is het toch, dat zij er neer zullen terugkeeren. ot Doornijk hebben de socialisten voor de kiezingen van den Werk- rechtersraad gezegepraald in al de sekties met eene meerderheid van a peu prés 100 stemmen, maar te Gent en is 't ongelukkiglijk zoo niet, 't is daarjuist 't tegenovergestelde. -Tot Arlon zal met de toe komende wetgevende kiezingen M. de graaf Adolf de Limburg-Stirum zijne kandidatuur stellen tegen den liberaal OzerayEu of hij zal gekozen zijn daar en valt niet aan te twijfelen. De plezier- treinen naar de zee, welke van 14 Juni reeds zullen beginnen te loopen, zullen zonder onderscheid geldig zijn voor Oostende, Blankenberghe of Heyst. Bij den terugkeer zullen de reizigers, in gelijk welke van die drij plaatsen, hunnen trein mogen nemen.En nu, beste Vrienden, in afwachting dat z'in Frankrijk een nieuw ministerie hebben en U de naaste week in volle gezondheid weer te zien, groet u van herte Kibeladoeken. geluk en tevens met genoegen, herinner ik -et leven eener godvruchtige dame, zoo rijk ais mdvruebtig. ;hte deze regelen andere brave menschen op- wet 3B tot zulke daden. leefde zoo zedig, te midden van geringen h .ad, altijd te voet gaande, zich tevreden hou- di-ud met de geringste maaltijden. De armen ont- ii-igcn hare menigvuldige inkomsten, hare dienst boden glimlachte zij bijna gedurig tegen, baren tijd besteedde zij aan de armen en noodlijdenden God alleen bezat haar hert Op zekeren dag vond haren geestelijken bestuur der haar droef en neerslachtig. Wat scheelt er, mevrouw? vroeg hij. Ik zoek, gaf zij ten antwoord met een gedwon gen glimlach, ik zoek eene ware opoffering aan (rod te kunnen doen. O Meimaand O Meimaand O maand van de bloemen O Ko ningin van loover en van groen Te recht zijt gij ook, o maand, de koningin der maanden, en toe gewijd aan Maria de Koningin van Hemel en aarde gewis voor deze niet te prachtig en niet te schoon Eene plaats waar de schoone maand van Mei, dit jaar, met belangstelling en met vreugde wordt toegeroepen en afgewacht, en reeds van verre met iever werdt begroet, is de parochie van MEIRE. De parochie van Meirewaar men vindt dien liefe lijken en schilderachtigen ommegaug van de 15 mysteriën van O. L. V. van den Roozenkrans! De parochie van Meire die met recht en reden mag ge noemd worden eene parochie van O. L. V.Daar viert de Congregatie van O. L. V. Nu ook, met het begin der maand Mei, het 25 jarig jubelfeest van haar bestaan. Eene jufvrouw, die inwoont in het klooster, voegt er den haren bij van 50 jaren congreganiste, en is blij, bij deze gelegenheid aan eenieder, tot verheerlijking van hare Moeder, te mogen laten blijken hoe gelukkig zij is van gedurende 50 jaren het juk van Maria te hebben gedragen. Feeat zal het zijn, groote feest door gansch de parocËie en in het klooster De Eerw. pater Bloete, de alom gekende en gevierde hartenredenaar, zal er ter dier gelegenheid op Zondag 3 Mei eene vijfdaag- sche retraile beginnen en de plechtigheden openen door het wijden van eenen rijken en prachtigen Standaard, door de congreganisten ter eeuwiger gedenkenis aan hunne Moeder Maria geschonken Proffciat, cougreganisten van Meire Wij wen- schen U met.deze schoone dagen goeden iever en veel geluk En wij voegen geerne Ons Stemmeken bij uwe stemme, om in deze dagen van jubel en feest lof te geven en dank aan God en aan Maria voor de ontvangen weldaden en zegeningen DOOR den Eerweerden Heer Missionaris BAETEN, inboorling van Meire. 15 De trein schuifelt en begint te stoomenhij zet zich in beweging en vertrekt; ik ga ook voort. Wij doorreizen schoone en groene bosschen soms heb ben wij nog bergen. Wij passeeren ijzeren bruggen van 20, 30, 40 meters lengteal te zameu hebben wij er meer dan 10 gehad. Wij komen te Lemba en mogen meer dan 2 uren wachten, naar eenen ande ren trein, die wij daar, of wel te La Lufu moeten laten voorbij rijdenop andere plaatsen is er geen middelom de goede reden, dat er maar een spoor is. Ten 3 uren vertrekken wij, om te 4 uren te Lu fu aan te komen. Wij hadden maar eenen retard van 2 uren, hetgene heel weinig is, iugezien men dikwijls van eenen retard van nen ganschen dag hoort spreken; zelfs moet den trein soms terug keeren ter oorzake van het water, dat over den weg loopt. Ge ziet, alles gaat ons tot hier toe meê. Wij komen te Lufu aan. Aan de statie vindt ik M. Mathys, aan wien ik eenen dag of twee te vo ren geschreven had, om hem van onze komst te verwittigen. M. Mathys is commissaris te La Lufu en onze missionarissen zeer genegennooit mist hij ons dienst te bewijzen, als hij kan. Ik neem on ze koffers van de wagonsik moet alles doen met eenen neger of twee, daar Pere Jans nog te flauw is en de broeder die bij ons is, loopt met de koorts op 't lijf. Na kennis gemaakt te hebben, ging M. Mathys 40 man halen om de koffers te verdragen. Hij wijst ons eene plaats waar wij mogen verblij ven, in afwachting dat wij kunneD vertrekken. Wij hebben twee wegen voor ons liggen. De eene gaat naar Leopoldville, langs Lukungu, 't is de moeie- lijkste weg, in dezen zin, dat het dikwijls berg op, berg af isde andere gaat naar Leopoldville langs Hiviticu, 'tis de gemakkelijkste weg, omdat hij gelijker is, maar men moet voorzien zijn van eene tent om 's nachts te slapen. Langs Lukungu hebben wij geene tent noodig: alle 4 a 5 uren hebt gij eenen chimbek van stroo gemaakt, waar de reizigers den nacht kunnen in over brengen. Voor Luviticu zitten er hier meer dan 200 dragers to wachtenvoor Lukungu is er met eenen. Ik vraag aan M. Mathys wanneer er zullen komen. Morgen, overmorgen, binnen 3, 4 of 10 dagen, ik weet bet niet, is he ;-n* woerd, Het is vandaag Zondag, 24 Novem ber wij zitten hier in eene vierkantige plaats, 't is te zeggen, 4 stokken in den grond geslagen, daar gras en stroovlag- gen gezet, en eenige vlaggen voor dak. Ons bed hebben wij meêgebrachtvoor tafel, waar ik op schrijf, twee kisten op elkander voor stoel eene andere kist mis kunnen wij niet doen of kunnen wij niet hooren. Buiten, op drij steenen, maken wij maar onzen kookpot gereed te maken. Wat eteu wij Wij doen alle dagen eeu kieken dood, ten miuste zoo lang wij er zullen hebben, maken er soep van wij hebben patatten en rijst meêgebracht, hebben opgelegde groen- sels en vleesch genoeg voor 3 weken in een woord, wij hebben eten genoeg. Maar 't en is hier niet plezierig, en de dragers laten zich niet zien wanneer zullen zij komen? Dat zult gij later weten. Morgen ga ik naar Père D'Hooghe telephoneren om te vragen of hij ons geene tent kan zenden wij zouden absoluut moeten vertrekken. ('t Vervolgt). ROSIJNE-KOEK. Gateau aux raisins. Neemt 4 of 5 eieren, scheidt de dooiers van 't wit, roert in de dooiers 4 of 5 lepels broodsuiker slaat 't wit in 't schuim met wat zout. Roert alles goed onder een met wat voort te slaan. Botert goed eene 1/2 diepe ronde schotellaat ze goed verwarmen, giet er aanstonds een weinig van de eieren in, dat de bodem gansch bedekt weze daarop legge men eene laag zeer dunne sneedjes van fijn witbrood zonder kors ten, strooi er witte suiker over, daarna eene laag kleine rosijntjes. Overdekt dit alles met eieren, dan terug eene laag dunne sneedjes witbrood, suiker, rosijnen en nogmaals eieren voor 't laatste. Stel het in den oven en laat 1/2 uur bakken; na een 1/4 uur scliuive men er de plaat over, of te wel dekt de schotel met schijf of dik papier om ver ders van boven niet te zeer te bruinen en langs binnen goed uit te bakken. Men kan in plaats van rosijnen, co- rinthen gebruiken. Roese. rrflg tfï In Eecloo, de oude LILÜL.UUa Vlaamsche stad met hare schoone hoofdkerk en hare breede straten in Eecloo, waar de vreemde ling die gulle, oprechte gastvrijheid wacht in Eecloo, waar ge nog dat rondborstig karakter vindt, dat den ouden Vlaming kenmerktin Eecloo, daar werd verleden Zondag, in de patro- nagie Piusbond met de medewer king der symphonie Wij willen n, het groot historisch drama Segher Van Eedtvelde voor de eerste maal opge voerd. De prachtige zaal der patronagie was proppens vol De rijke kostumen en de grootsche uitvoering schetsten trouw de histori sche tafereelen uit den heldhaftigen boerenkrijg. Menig toeschouwer voelde soms het herte blaken van warme vaderlandslietde, en stond soms in vlam en vuur voor de ondragelijke dwinge landij der gehate Franschen. Ja, het stuk Segher Van Eedtvelde, Heer van Nijven in twee bedrijven met naspel, is een puik vaderlandsch drama nochtans het dient gezeid, het naspel, alhoewel rijk aan zedelessen, schijnt een weinig te lang, te eentonig maar welgeoefende tooneelspelers kun nen dit licht verhelpen. Zeker en vast gaat dit stuk overal een grooten bijval genieten. Het stuk aan 1,50 fr. is in ons bureel te verkrijgen, alsook bij den schrijver Kam. Verberckt te Lede te Lede, het land der mirabolanen, der onderbroe ken en der knoopsgaten. ontvluchtende om niet ingelijfd te worden voor den oorlog van Afrika. Alle dagen nog worden er nieuwe troepen venvacht. Ongelukkig is het voor die sukkelaars dat zij bij hunne aan komst in de Vereenigde-Staten zoo slecht ontvangen /worden. De wet vereischt dat iedere mannelijke landverhuizer, een sommeken bezit om eene maand lang te kunnen leven, zoo omtrent 200 fr. anders mag hij niet ontschepen. Ja, maar 200 fr. vinden in de zakken van de Italiaanderkens, dat is raar. Bij de laatste grootste verhuizing waren die Italianen, de eene door den anderen, niet meer dan 30 fr. rijk per per soon. De tolbeambten der Vereenigde-Staten weigeren hardnek kig hen het binnenland te laten intrekken; en bewaken ze in daarvoor bestemde lokalen, op een nabijgelegen eiland in af wachting dat zij weder naar Europa ingescheept worden.Droef is het, dat zeg ik er van. Een weinig voor 41/2 ure werd de dienstmeid van den eerw. heer Lemonnier, wiens woning zich ter linkerzijde van het gesticht bevond, door het knetteren der vlammen gewekt en gaf aanstonds het alarm. De pompiers van A.nnappes kwamen spoedig ter plaats, doch waren niet bij machte om den brand te overmeesteren. Toen eindelijk ook de pompiers van Rijsel en Fiers ter plaats kwamen, konden zij alleen nog en met groote moeite de kapel behouden die reeds erg beschadigd was. De oorzaak der ramp is onbekend. Broeder Fleurisse, be stuurder van het gesticht, heeft aanstonds de noodige maatre gelen genomen om het logement en de voeding te verzekeren van de 200 personen die in het gesticht verbleven. De jonge novicen moesten naar Rijsel in het pensionnaat van St-Pieter en naar de Monnaie gezonden worden, terwijl de zieke ouder lingen in het gasthuis van Annapes een onderkomen ronden. Het gesticht werd in 1877 gebouwd en besloeg eene opper vlakte van 3 1/2 hectaren, en was door mevrouw de gravin de Clerey aan de Broeders der Christelijke Leering geschonken. De gebouwen hadden 3 verdiepen en eene lengte van 70 me ters op eene hoogte van omtrent 30 meters. Men schat de schade op 220,000 frank. De zoon van eenen Romeinschen eigenaar, ook soldaat, kwam'aan Pius IX melden, dat zijn vader, bij nalatenschap, den helft van zijn fortuin 40,000 franken gaf aan den pries ter die op gestelden dag, de eerste mis zou lezen in eene aan geduide kerk. De Heilige Vader getroffen door den toestand des jongeling, zocht eenen middel, die hem toeliet, zonder den wil des over ledene te krenken, de belangen van den erfgenaam te be waren. Beraden, begeeft hij zich zelf met den vroegen mor gend, op gestelden dag, naar de aangeduide kerk en doet er zelf de eerste mis. Hij zelf had nu de som van 40,000 franken gewonnen, die hij zich verhaaste aan den dankbaren erfge naam over te laten. cijfers en getallen wat er in Armenië omgegaan is: 29,544 kristenen zijn ge dood, 1383 verbrand, 5561 zijn van hon ger en koude omgekomen, 8000 werden gewond; 29,260 werden van alles be roofd, 28,562 huizen zijn verbrand en 227 kerken en scholen verwoest. En zeggen dat zulke afgrijselijkhe den gebeuren in de 19" eeuw, die zich doet doorgaan voor eene eeuw van beschaafdheid en menschlievendheid, schouwburg van Crippleereet, een vrouwspersoon in eene bloedige koleire schieten, eene brandende lamp pakken, naar het hoofd van een der toeschou wers werpen, en op nen pink alles in vlam en vuur staau. De schouwburg en 150 huizen, ja, 150 huizen, zijn in asch gelegd, De schade wordt op 5 millioen geschat, 't Is eene pronte madam, die zulke toeren teweeg brengt. De Amerikanen zijn van al de duivels op Menelik, omdat, hij de schuld is dat eene meuigte Italianen overste keu naar Amerika. Inde maan-i Meert zyn 12.000 Itali aans 1$ JSwTwk vBtSM.'Sjfs, brtü iaiid Is Cartouche, Baekelandt of Jan De Lichte weergekomen dan Men zou het gaan beginnen te gelooven, want 't is de eene moord achter de andere. Weeral nen wreeden crime Eene oude, schatrijke dame, baronnes Herry, Gewijden Boomstraat, te Elsene bij Brussel, is in haar bed vermoord ge vonden. Het lijk droeg aan den hals sporen van verwurging en aan het hoofd was eene wond zichtbaar toegebracht door een stomp werktuig. Eene kas was opengebroken en een ijzeren geldkofferke, dat aan den bodem was vastgemaakt met vijzen, was gestolen. De oude dame, weduwe van den gewezen burgemeester van Laken, moet in haren slaap getroffen, en op den slag gedood zijn. Zij was buitengewoon rijk, doch leefde zeer eenvoudig, zoodanig dat zy ondanks haren ouderdom, zelf haar huishou den en hare boodschappen deed. Zij was gekend om hare groo- 70 de, Iwein. Stel u dus gerust, kindlief. Volgaarne nochtans, Iwein, nam ik kennis van hetgeen gij voor haren terug keer verzint. Ik stel voor, heer Dirk, dat Lauretta, op 27 de zer, in de avonduren, naar het slot van Liedekerke rijde, terwijl wij te Gent den dwingeland aanklagen. Naar Liedekerke Dat is bij den koenen Ghijsel- brecht n Inderdaad, heer graaf. Zij zal mij niet ontsnappen, juichte de spion. Dit ontwerp draagt mijne goedkeuring weg, Iwein. n Vandaar bereikt zij ongehinderd den Elzas. a En om haar te beschermen Om die eer te genieten, zouden mijne dapperen te gen elkander in het worstelperk treden. Niemand echter houd ik daartoe heter geschikt dau mijn onversaagden schenker, Boudewijn van Lede. a Dat is geene kat om zonder handschoenen aan te vatten, grauwde de verrader. a De keus is uitmuntend. Hebt ge er vrede mede, Lauretta? a Ik sluit er mij bij aan, vader, antwoordde de ontzenuwde jonkver en dacht kommervol: Is mijne ge lukszon, nauwelijks opgegaan, reeds aan het dalen? a En wie zijn de tochtgenooten, de gidsen, Iwein? n a Walter en Disdeer. Ha! ha n grinnikte de gluurder en wreef zich de handen van voldoening. a Wie is die Walter? hoorde Lauretta uit. a De torenbewaker der Dendermondsche poort, n a Die dikzak? vroeg Dirk spottend, a Die verachting zet ik hem betaald, knorde de emiper,

De Volksstem | 1896 | | pagina 2