Laatste Depechen. Nieuwenhove. LUIBRECHTS. BINNENLAND. POUAII! Niets dan met aan WANNEGEM--LEDE. HAMME. Schrikkelijke brandramp le Hamme. Nadere bijzonderheden. Het was kwartier na acht ure toen het. vuur ontstond in den stal van Frans De Bruyne. Bij landbouwer Oste, waar de brand oversloeg, en alles in de vlam men bleef, hadden de bewoners met moeite, tijd hun eigen te redden, twee varkens en vier hoornbeesten verloren er het leven bij Nieuws uit Aalst. CmffcïII?!? t zomer nadert, ST.-PIETERS-KAPELLE (bü Enshien St-G mes-Waas. Nog Buitenlandsch. FRANKRIJK. 't Frausch ministerie ligt OOSTENRIJK. De Keizer van Oostenrijk MATABELELAND. De oproerige Mata belen hebben eene tweede nederlaag ondergaan, zij hadden de stad Buluways omsingeld op 4 mijlen afstand. 300 soldaten, waaronder 100 blanken, deden eenen uitval. Er ontstond een hevig gevecht de Matabelen werden achteruit gedreven met groo te verliezen. De Eugelschen hebben 2 doodeu en 7 gekwetsten. CUBA. De opstandelingen hebben eenen grooten zegepraal behaald te Campana op de spaansche troepen. Een groot getal Spanjaards zijn gedood hunne legeratdeeling is uiteengeslagen peerden en krijgsvoorraad zijn in de handen der muitelingen gevallen. Priesterlijke benoemingen. te liefdadigheid. Zij woonde met haren zoon, deze was rond middernacht thuis gekomen, doch had niets buitengewoons bemerkt. De twee honden hebben geen van beiden eenig geblaf laten hooren. De moordenaars moeten langs de koetspoort, bij middel van valsche sleutels binnen gekomen zijn. Men denkt niet dat het kofferken meer dan rond de 30,000 fr. bevatte, daar baronnes Herry niet gewoon was, veel geld in huis te hebben. Het kofferten is Zondag avond leeg, en opengebroken te Anderlecht teruggevonden. Mevr. Herry is tweemaal getrouwd geweest, namelijk met den gewezen burgemeester van Laken en met den ingenieur Lecluse. Het leven in het huis Herry was zeer regelmatig. De baronnes vergezelde alle avonden den knecht, wanneer deze de straatpoort ging sluiten. Dan ging zij meê tot aan de hofpoort, welke de knecht sloot en waarvan hij den Sleutel meê naar zijne kamer nam. 's Morgends wekte zij zelf dagelijks hare dienstboden. (Nadere bijzonderheden.) Het was de meid, welke 's morgends, verwonderd omdat mevrouw Herry haar nog niet had gewekt, in de kamer der baronne kwam, die het lijk vond. Dit laatste is naar het gasthuis gebracht. Het publiek is zeer ontroerd over deze misdaad, welke met buitengewone stoutmoedigheid is gepleegd. De moordenaars moeten het huis en de gewoonten van het slachtoffer gekend hebben, want geene enkele andere kas was geopend dan die waaruit het kofferken gestolen is. Het hout rondom het slot dezer kas was uitgekapt. De kamer van mevr. Herry was op de tweede verdieping langs de straat. De zoon betrok de vertrekken langs den hof. De eerste verdieping bevatte groote salons even als de bene denverdieping. De zoon is een gekende sportman. Ook de dochter, die se dert verleden jaar het huis harer moeder had verlaten om op den Charleroischen steenweg te gaan wonen, ging dikwijls met haren broer uit rijden. Beiden zijn rond de 40 jaar oud. (Later.) Het geldkofferken door de moordenaars gestolen, is om trent 60 centimeters lang, 40 breed en 35 hoog. Leeg weegt het 52 kilos. Met den inhoud aan geld, papieren en juweelen moet het rond de 70 kilos zwaar zijn geweest, zoodat de mis dadigers stellig wel een rijtuig moeten gehad hebben. Het gerecht zal daarom trachten den koetsier te ontdekken, die hen kan vervoerd hebben. Naar zekere ontdekkingen, die het parket heeft gedaan, zou het vermoeden ontstaan zijn dat de misdaad reeds gepleegd was, toen de zoon thuis kwam. Daar men denkt dat de moor denaars, of ten minste een hunner met het huis bekend is, worden er opzoekingen gedaan naar de gewezen bedienden van het huis, De lijkschouwing heelt bewezen dat de moord gepleegd is bij middel van verwurging. De wonde, die het slachtoffer aan het hoofd droeg, was eerder eene kneuzing, vooroorzaakt door eenen vuistslag, of eenen val, die door eene mogelijke worste ling werd teweeg gebracht. Het waarschijnlijkste is echter dat mevr. Herry eerst door eenen vuistslag bedwelmd en toen verwurgd werd. Ook is uit de lijkschouwing gebleken dat de dood omtrent 5 uren na haar avondmaal is ingetreden, zoodat de misdaad tusscheu 11 ure en middernacht plaats had, want de dame had ten 7 ure met haren zoon geavondmaald. Waaruit blijkt dat de moordenaars met de gebruiken van het huis moesten bekend zijn, is dat de sleuteltros, die mevr. Herry, gewoonlijk onder haar hoofdkussen legde, verdwenen is En'men had dien noodig om de ingemaakte kas te openen, waarin het kofferken verborgen was. Men kan de weerden die het kofferken bevatte, niet juist opgeven, doch eenigen zijn gekend: 2 titels van 1000 fr. der belgische rent 3 0/0; 7 oostenrijksche Metallieken; 1 lot van Brussel, 1886; 6 acties van Panama, n. 2331, 2332, 230,025 230,026. 391,156 en 39,157; 8 acties van E. Remy&O, Société anonyme des usine de Wygmael, n. 3837, 3838, 3839, 3840, 3841, 3842, 3843 en 3844. Verder aan zilverwerk; 24 groote couverten, 18 dessertle pels, 18 koffielepels, 15 oestervorken. Maandag avond ten 9 ure heeft het parket onder de leiding 71 Wat Disdeer aangaat, die is u nog onbekend. - u Toen ik eergisteren Aalst verliet, zeide Lauret ta zag ik Walter en, ik weet niet waarom, die man boezemde mij niet enkel afkeer, maar wantrouwen in. n Verdraaid 1 Dat jonk doorschouwt de harten. Op gepast en de plaat gepoetstgromde de bespieder, balde de vuist en droop weg naar de vestingen. Ban die zwarte gedachten, Lauretta. Iwein kent zijne mannen. Ik schonk Walter en Disdeer maar mijn vertrou wen na menig blijk van verknochtheid en manmoedigheid. Ik heb, wel is waar, drie maanden geleden, Walter gestraft en hem tot boete het bewaken der Dendermondsche poort opgelegd, omdat hij zich eenige keeren aan den drank had overgeleverd. Edoch, hij onderging die straf voorbeeldig, zonder knorren of morren, en heeft sinds geen slokje sterken drank meer op de lippen gehad. Meer malen heelt hij me zelfs over het nemen van dezen maatregel bedankt. Die zichzelven zoo beheerscht en ootmoedig boete doet, herwint mijn vertrouwen. Dezen avond nog eindigt zijne straf en verhef ik hem tot mijn algemeeneu tuigmeester. Bij deze woorden, welke echter Lauretta's argwaan niet heel wegnamen, verdween het drietal in den burcht. Een uur later verliet de Elzasser Aalst met zijn ge volg, ondanks het tempeest. Bij het afscheidnemen, drukte hij zijne dochter en Iwein aan de borst en sprak bewogen Heb moed, Lauretta Iwein, mijne dochter is u toevertrouwd. Waak op uwe bruid! n Dat zal ik zwoer de Heer van Aalst plechtig, terwijl de jonkver, wier hart bloedde, een Vaarwel, vader 1 uit jammerde en Dirk met betraande oogen zag heenrijden. Nog een andere eed werd op dit oogenblik gedaan. Walter hij was de ellendige bespieder zwoer knarse tandend Deze vogel is gevlogen. Den anderen zal ik eerst de slagpennen uittrekken. Binnen kort- zit dat nachtegaaltje Rambold's muit. vanM. den procureur Willemaers nog een bezoek ter plaatse gebracht, en vervolgens te Anderlecht, waar het kof ferken terug werd gevonden, eene me nigte personen ondervraagd. Het wordt bevestigd dat de misdadi gers niet langs de aanpalende huizen kunnen binnengekomen zijn, en zij dus bij middel van een valschen sleutel de traatpoort moeten geopend hebben. Twee personen, door eenen gebuur dwalend in de straat gezien, wor den opgezocht. De gebuur heeft, zoo goed hij kon, een signalement van hen gegeven. -Na»»*- Liubrechts komt aan 't eiland Chipka, te Aalst, zijnen vriend Spiegels te gen. Wat is dat nu, Luibrechts roept Spiegels ge draagt nen rouwband rond uwen hoedOver wie zijt gij dan in den rouw --Ach,vriend, antwoordde Luibrechts 'k draag den rouw ever den ellendigen toestand waarin mijn,en trois frangois verkeert. Bij Jozef en We Puyeubroeck kwa men, op het vee en eenige meubelen na, de gausche hoeve en inboedels in de vlammen om. De huisjes van De Bruyne, bewoond door De Cock, Philips en Goossens, pakten daarop vuur, alsmede drie wo ningen van den overkant, die totaal vernietigd werden. De brand heeft slechts vijf kwartiers gewoed en in dien korten tijd waren elf woningen en haast zooveel inboedels tot asch vergaan. Men is er niet ver af de ramp aan kwaadwilligheid toe te schrijven. Alles was verzekerd op een enkel huis na. met Ricijnolie, aloës, rubar- ber, en al de andere slechte purgeer middels te denken, walgt men. Oh! ge zegend weze de Waltherypil, die zoo goed ons lichaam zuivert en ons van al die walgelijke drogen vrijwaart. Het artikel duidt onder anderen aan, hoeveel geld hij gekost heeft voor aankoop van het jonge plant soen, voor haver, mest en beir in den put gedolven, voor werkloon, alsook voor bier aan de kloklui ders. De boom heeft thans in omtrek 2,70 m. is zeer hoog en heeft eene groote kruin, zoodat men mag rekenen dat het een der schoonste boomen is, in gansch België staande. En op die parochie is 't dat de E. H. Helleputte, oud onderpastoor van Aalst, komt pastoor benoemd te worden. Katholieke Nering- en Burgersbond. Groote Meeting te MEIRE, op Zondag 3 Mei 1895, om 10 ure stipt voormiddag (na de Hoogmis), ten lokale der Gemeenteschool. Dagorde 1° Pro paganda en strijd tegen de coöperatieven 2° Ver- eeniging van Neringdoeners, Landbouwers en Burgers. Vrienden van Meire, en gij bijzonderlijk bedreig de bakkers en winkeliers, allen op uwen post, het geldt uwe belangen Welkom Wij vernemen dat onze vrienden van Dendermonde eenen oproep komen te doen aan al de Neringdoeners en Burgers hunner stad ten einde eenen Bond te stichten om hunne belan gen te verdedigen en den strijd te voeren tegen de coöperatieven. Wij wenschen onze nieuwe strijders veel geluk in de onderneming en sturen hun eenen hartelijken welkom, in onze rangen, toe. Te bekomen bij d'heer D. DE ROECK, Zwar ten Hoekeerste kwaliteit van Boonstaken, alsook Sparrenhout voor bakkers. Zondagrust. Zondag aanst.: 3 Mei, zal de de Apotheek van M. Gkysoliuckx, Molenstraat, alleen open zijn. Omhaling. Van verleden Zondag heeft men in de Sint-Martenskerk, in de 11 urenmis, eene om haling gedaan tot het versieren en verfraaien der kerk. Voortaan zal dit alle Zondagen geschieden. Elk een kleintje, christene geloovigen, en het huis Gods zal veel winnen in opsmuk en versiering. Het witsel van de muren. In de sacristy der St. Martenskerk zijn de heeren Alex. De Vos en zoon begonnen met het witsel van de gewelven te doen. Het rijkste beeldhouwwerk komt van on der de dikke laag kalk. Men zegt dat gansch de kerk zóo is. Wij hebben er ons gaan van overtui gen en roepen er dringend de aandacht van alle kunstliefhebbers op in. Wij komen later op dit be langrijk werk terug. God zal u helpen Dat spreekwoord hebben de landbouwers van Nieuwenhove wel ver staan en beproefd. Sedert eenigen tijd is daar veel en groot verlies onderstaan door 't sterven van koeien. De voor naamste ingezetenen hebben 't gedacht opgevat van eene Veeverzekering te stichten. Zondag, om 4 uren namiddag, was de gemeenteschool proppens vol volk om er door burgemeester en schepen het nut en de noodzakelijkheid van de on derlinge Vee verzekering. Volgens de re gels of statuten ontvangt het medelid, bij het afsterven zijner koe of vee, 200 fr. en het 'olijit hem vrij van met het gestorven dier te doen wat hem belieft. Hiertoe zal bij elk sterfgeval door ieder medelid eene som van 2 fr. en eenige centiemen moeten gestort worden. Reeds 83 stuks vee zijn ingeschre ven, 't geen bewijst dat de maatschap pij van ouderlingen bijstand daar ge sticht en gelukt is. utjilUUll het weder verkilt spoedig. Ook wat al vallinglijdersie dereen hoest, spuwt, niest. Gelukkig- lijk dat de Waltherypastil daar is om al deze miseries te genezen. was Zondag in kerkelijke feestelijkheid. Pater Gerard, Capucien van Enghien,is er 't Genootschap der H. Familie met veel luister en bijval geweest inrich ten. WPt f P rP n Zondag avond bet w eiicitii. zekere E D zich in eenen kelder sluiten. De weerdin, die late bezoekers in huis had gehad, ging rond 1 uur 's nachts nog eens in den kelder, waar zij E. D. in eenen hoek verborgen vond. Zij liep verschrikt naar boven en riep om hulp. Des morgends werd D. naar de gemeentegevangenis gebracht. Toen men hem maandag mid dag het noenmaal bracht, vond men hem verhangen. Vechtpartij. Zondag kwamen in de naburige gemeente Calcken, twee broeders van twisten tot daden, waarbij de eene zijnên tegenstrever, met een kapmes, de hand afkapte. van het jaar 1796, is de vermelding ge vonden, dat er in dit jaar te St-Gilles- Waas, recht voor het gemeentehuis, op bevel der fransche omwentelaars, een lindeboom is geplant genaamd, de vrij- Dinsdag laatst, 28 April, was de parochie Lede- St-Denys (Wanuegem-Lede) volop in feest. De echtgenooten Van Assche-Van Assche, vierden hun gulden Jubelfeest. Reeds van maandag avond weerklonk het kanongeschot en de blijde tonen der klok brachten geestdrift onder de bewoners. Dijnsdag, van zeer'vroeg in den morgen, wap perde de vadcrlandsche vlag op den kerktoren en op al de huizen der parochie. Om 8 ure ging de ruitersmaatschappij der gemeente het gevierd echt paar en de familie ten huize afhalen. Heerlijk voorwaar, was het uitzicht van deze keurige bende. Men telde 28 ruiters en 11 rijtui gen 1 Heerlijk was de aanblik der straat, waar de gevierden doortrokken. Er waren Gelukwenschen op de dorpels der hui zen Gelukwenschen op de triomfbogens Geluk wenschen uit de toegestroomde menigte, nu en dan verdoofd door de toouen der klok en het gekletter der kanonsGelkuwenschen uit den mond van kinderen en ouderlingen, die prachtige bloemtuilen aanboden. Aan de Kerk stond een triomboog met het vol gende jaarschrift Inwoners, juicht, verheft vreug- 't gouden jubelfeest dezer achtbare Het was negen ure toen de gevierden met hunne familie op het dorp kwamen en ter kerke gingen. EeDe plechtige mis met assistencie werd gecele breerd. Na het evangelie deed de eerwaarde heer Van Geit, pastoor, eene aanspraak tot de gevier den. Hij deed in treffende woorden zien, hoe groot geluk het was voor de jubelarissen van 50 jaar ver- eenigd te zijn geweest in liefde en trouw. Hij druk te ook zijn genoegen uit over dit schoon feest, waar al de parochianen zonder onderscheid deel aan namen. Hij riep des Hemels zegen neder over de gevierden en wenschte ze, nog vele jaren te mogen leven, omringd van hunne dankbare kinderen. Hij drukte zijne tevredenheid uit over de eens gezind h#id, die in de gausche gemeente bestond, om het feest op te luisteren. Die woorden van eenen voorbeeldigen priester, zooals de eerwaarde heer Van Geit, bevredigden iedereen. Na de Mis werd een Te Deum gezongen. Hierna ging men naar het Gemeentehuis. Daar waren de heeren Burgemeester, Ridder De Ghellinck, en de leden van den Gemeenteraad, vergaderd. Daar deed de edele ridder eene aan spraak. Hij bood ze eenen prachtigen bloemtuil aan benevens de wenschen van geluk en vele jaren. Men dronk een glas op de gezondheid van het lang leven der gevierden. Hierna trok men stoetsgewijs met de jubilarissen naar huis. Het feest zal lang in het geheugen der bewoners leven. Wij wenschen de gevierden nog vele jaren in duigen, voor eene verandering. Het bestuur had nieuwe en groote kredieten gevraagd voor Mada gascar. In de Kamer werden zij toegestaan, maar het Senaat heeft geweigerd ze te stemmen. Daarop hebben de ministers hun ontslag gegeven. M. Mé- line is gelast met een nieuw kabinet te vormen. Wij zijn kurieus hoe lang het mee zal gaan. De Franschmans veranderen haast zoo dikwijls van ministerie, als een treffelyk man van hemd» heeft dijnsdag M. Lueger in gehoor ontvangen. Telegrammen melden dat Lueger, met toestem ming van zijne partij, zou afzien van 't burgemees terschap der stad Weenen. Dit bericht komt uit Joodsche bron, en zal dus waarschijnlijk valsch zijn. I>e drukkerij der Volksstem wordt den Buitenlieden bijzonder aanbevolen voor het druk ken van Doodsbeeldekens. Schoone keus en lage prijzen. Men drukt er ook litaniën, gebeden, afbeken, facturen, programma's, doodbrieven, enz. DAGWIJZER. Zondag, 3 Mei. H. Kruisvinding. Maandag, 4. Gelukzalige Joannes-Baptista de la Salie, Stichter van de Broeders der Christe lijke Scholen. Ook feestdag van de H. Monica, weduwe, moeder van den II. Augustinus. De II. Monica, moet alle christene moeders tot voorbeeld dienen. Niette genstaande hare goede lessen, was haar zoon Augustinus den weg der zonde ingeloopen, en de bedrukte moeder hield niet af hem te vermanen, te bidden en te weenen totdat zij eindelijk, na lange jaren, van God zijue bekeering bekwam. Christene moeders, 't is uwe eerste en strengste plicht, uwe kinderen van 't kwaad te bewaren door uwe lessen en vermaningen, maar bijzonder lijk door uw voorbeeld. Gij moet iu alles u op zulke wijze gedragen dat uwe kindereu moeten zeggen wij hebben eene brave en deugdzame moeder. Dijnsdag, 5. H. Pius V, paus. Woensdag, 6. St-Jau iu de olie de H. Joan nes, apostel, werd, uit haat tegen 'tgeloof, iu eenen ketel met kokende olie geworpen, maar, door een mirakel Gods ongedeerd bewaard. Dondebdag, 7. II. Stanislaife, bisschop. Vbijdag, 8. Verschijniug van den II. Aarts engel Michaël, op den Garganusberg in Italië. Zaterdag, 9. II. Gregorius. De Zeer E. H. Hulpiau, (leken van Nevele, is deken benoemd van Eecloo. De E. 11. Van Helle- putte pastoor van Dacknam is pastoor benoemd van St-Gillis (Waas). Zijn prolessor benoemd: te Dendermonde M. De Meyer te Sottegem M. Iloo- landt, beiden diaken in het Seminarie. OUDE POSTZEGELS. Al onze Lezers die hunne oude postzegels bijeenhouden, en die naar ons Bureel sturen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. M' A. V. D. te H. aDurme Onze beste dank voor de postzegels. Hoe meer hoe liever 1 (Pek Telefoon). 1° Uit Phillippe- ville. De twee volks ver tegen w o o r- digers van ons arron dissement, Mineur en Palante zien van hun mandaat af. 2" Uit Steenwüy- se-Wynhuyse.Za terdag is een persoon van deze gemeente, die met een verken den windmolen voor bijdreef, door de zei len des molens getrof fen en op den slag gedood. 3° Uit Bordeaux. (Dijnsdag 9 u. 40 ml) De belgische bedevaarders naar Lourdes zijn hier allen allerbest toegekomen. 4° Uit Lourdes. (Dijnsdag 6 u. 55 m.) De Belgen komen daarjuist 't arriveeren.... De reis is goed afgeloopen. 5° Uit Weenen. M. Lueger is voor de tweede maal reeds burgemeester gekozen hij is dijnsdag in hijzonder verhoor ontvangen door den Keizer. 6° Uit Boma. Advokaat Lelong, die naar Congo was gekomen om kapitein Lothaire te ver dedigen voor de rechtbank, is den 15 April naar België vertrokken. 7° Uit Saïeelaere. Men is reeds druk bezig aan het bouwen eener nieuwe kapel in het klooster der Zusters van Liefde. ■p„ .,1 f.1Tist- Alles welvergeet het beloofde _t dl 1UIInj6t! Domien. De complimenten uit de MolenstraatA. B. Alles vrijdag verzenden, hé Pol. Wanneer gaat ge eens naar Dendermonde Casi- mir. Veegen kunnen wij ook zeeë T. P. G'hebt er zeker uw spel mee tegenwoordig Nonkel. Is er iets gereed? Handen groet. Snoeck. Op uwen post zyn, zelle te naaste week 1 Jan. 't En is niet gepermetteerd. Vr. te Velm. Ge zijt verwacht. Vr. V. G. te N. Her- telijk dank over St-Peeters-Leeuw. H. Verdriet Waarom niet schryven, dan zouden we toch iets weten»

De Volksstem | 1896 | | pagina 3