IWEIN VAN AAL! ZATERDAG 9 MEI 1896 DE KRUISDAGEN. jPrukkcr-Hlttgeuer JJetruB Ban tluffcl, Ceapolfratraat, t9. te 2taUt Dr Is. Bauwens. Kieskronijk. Roode eerste Mei. Lui zweet is mmÈmJÈÊSh* ■ÉiiÉHH fewiiiiraigl KHHP Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per iaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent" Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Sehoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. 't Was ten jare 469 Sedert lang waren de stad Weenen en omliggen de streken door ontelbare rampen verwoest. Menigvuldige aardbe vingen rukten- de sterkste gebouwen ter neder; langs alle kanten werden de huizen door het*vuur in assche gelegd; ontelbare wilde dieren, zooals wolven, beeren, verwoestten er de landijen en kwamen zells de stra ten van Weenen ingeloopen, op hun nen doortocht al vernielende waar zij maar aangeraakten. Zoo volgde de eene ramp de andere op, tot dat op den eersten paaschdag van 't jaar 496 een hevige brand ont stond in het stadhuis, een eeuwenoud gebouw, terwijl de heilige bisschop Mamertus bezig was het H. misoffer op te dragen. Al 't volk liep de kerk uit... De kerkvoogd alleen bleef voor 't altaar neergeknield. Hij deed er de plechtige belofte, gansch zijn bis dom door openbare gebeden en boetplegingen op te leggen in dien God dan toch eindelijk zijn volk wou sparen. En zie, op 't zelfde oogenblik werd het vuur uitgedoofd, de kristenen keerden ter kerke weer alwaar de H. Mamertus hun de belofte bekend maakte die hij den Heer kwam te doen. Van daar nog de drijdaagsche boetprocessie die thans de ka tholieke wereld doorplaats heeft voor den feestdag van 0. Heer Hemelvaart. Hoe ontzaglijk is op deze dagen de toeloop niet der geloovigen naar hunne pa rochiekerk, zelfs op de kleinste gemeenten Met den grootsten eerbied en godsvrucht woonen zij er het H. Misoffer bij, en, na de drij goddelijke personen te hebben aangeroepen, richt zich de gansche schaar biddend op. en volgt in zedige en smeekende houding de zingende geestelijk heid. Zoo stapt de geheele parochie achter haren herder, voor afgegaan door het processiekruis wier schitterende glans de GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Voedt ge achterdocht Beschuldigt ge mij Achwaar om leverde ik mij ooit aan den drank over l Dat is 't, Mher Iweiu, hetgeen u in het hoofd speelt. Ontken het niet. Maar wie faalt niet al eens? Heb ik niet berouw vol voor dien misstap geboet? Zeg, zal ik dan nooit uw vertrouwen meer herwinnen jammerde Walter op zulk deemoedigen toon, dat het Iwein speet aan dit ongemeend verdenken lucht te hebben gegeven. Mij zóo groot eene euveldaad aanwrijven! O! dat heb ik niet verdiend Neem des graven woorden niet euvel op. Walter Hij was er niet op bedacht u dergelijk schelmstuk aan te tijgen, zeide Lauretta, die overwoog, dat zij wellicht op losse gronden argwaan opvatte. i Voorwaar niet, Walter. Het spijt me, dat mijn plaaglust u bedroefde. Ik wil u volstrekt zulke wandaad niet te laste leggen, u van verraderij beschuldigeninte gendeel ik ben voornemens uw voorbeeldig gedrag te beloonen. Uwe straf is uit. Gij geniet weer mijn ver trouwen, bij de overtuiging, dat ge van die verderfelijke zwelgzucht volkomen genezen zijt. Voorgoed, Mher Iwein. Roep Rijkaard, Rijkaard den kruisboogschutter. Ik loop, heer graaf, zeide de torenbewaker en verdween uit het gezicht der verliefden, terwijl hij over dacht Wat is Iwein van zins met dien man In allen gevalle, de keus is goed Rijkaard, dien ik hem warm aanbevolen, is liefhebber van de kan, 1 stralen der lieve lentezon weerkaatst. Na zoo ruimen tijd straten en velden te hebben door kruist onder het zingen der litanie van alle heili gen, na den Heer gesmeekt te hebben om bevrijd te blijven van alle kwaad en zonde, van eene haas tige en onvoorziene dood, van de listen des duivels, van gramschap, haat en kwaden wil van bliksem en onweder, van aardbeving, van post, hongersnood en oorlog, van de eeuwige dood, wordt in die zelfde litanie de overvloedigste zegen des Heeren afge smeekt over de gansche H. Kerk, over haar zienlijk Opperhoofd en al hare leden, tot rust en verbroede ring van het geloovige volk, tot behoudenis en versterking van het geloof, tot zegening en bewa ring van de vruchten der aarde. Eindelijk keeren de biddende geloovigen in het huis des Heeren terug. Daar knielen zij nog eens voor 't altaar neder, en heft de pastoor der parochie den Regina Ctzli aan, om zoo door de almogende voorspraak van Maria aan de gebeden zijner paro chianen eene onweerstaanbare kracht bij te zetten. Mocht dan iedere "lezer van 't, Stemmeken deze drijdaagsche processie bijwonen, tot meqrdcr geluk en voorspoed van huisgezin en kerk en staat 1 Jeuken. Menschen, menschen, de Kamerkiezing staat weeral voor de deur Moge de een dracht, die Z. H. do Paus ons zoo dringend voor regel stelt, onder de katholieken heerschen I Er zijn groote gazetschrijvers en invloedhebbende personen die onze Donchisten ondersteund hebben. Dat zij nu eenen goeden mea culpa zeggen, ja, tranen storten bij bet zien van al het kwaad dat zij in het katholiek Beigie teweeg gebracht hebben. Groote confraters, als 't u belieft, laat elk arrondissement over eigen zaken be slissen. Gelooft mij, men moet ter plaats zijn om den politieken toestand van een arrondissement te kunnen beoordeelen. Wat meer is, waarom u met een anders zaken zoo driftig bemoeien, terwijl gij zooveel werk of) eigen winkel hebt Houdt, ook om Gods wil, uwe woelige en eerzuchtige elementen bij u Ze aan kleinere arrondissementen willen opdraai en is verdeeldheid brengen in 't katholiek leger, is tweedracht zaaien, is in de kaar ten spelen van liberalen en socialisten. Leve de eendracht De socialisten hebben volgens hunne bazuinbla zers Auseele en Hardyns den eersten Mei de ver heerlijking van den arbeid gevierd. Dat zijn groote leugens met dewelke die bedrie gers het volk willen om den tuin leiden. In 1889 werd in het socialistisch congres van Parijs besloten den eersten Mei te vieren om den klassenstrijd aan te vuren en om tot de onteigening te komen van het kapitaal ten voordeele van den staat of liever ten voordeele van de kopstukken van 't socialismus. En nu komen die onbeschaamde leugenaars An- seele en Hardijns die tegenwoordig waren op het voorgenoemde congres zeggen dat het vieren van den eersten Mei de verheerlijking is van den arbeid, en het is niets anders als ophemeling van revolutie en haatals werken tot den vooruitgang van 't sQciaUsmus. Werklieden, nogmaals worden de socialisten op leugen betrapt en 't is door gedurig liegen en be driegen dat zij u in hunne raugeu willen trekken. De socialisten zijn wolven die tot u komen met schaapsvellen gekleed maar eens dat gij naar hunne vleiende taal zult geluisterd hebben wan neer zij bekleed zullen zijn met oereposten, wan neer zij hunne zakken vol geld zullen hebben, dan zult gij het voorwerp van hunnen haat worden als gij niet meer zult kunnen dienen om ze tc verijken dan zullen ze u verstooten en u misprijzen. Neen, ware liefde bestaat in 't hert van de lei ders van 't socialismus nietmaar baaizuchtigheid dorst naar geld en roem. Daarom doet uwe oogen opou voor dat het te laat is blijft getrouw aau uwe katholieke broeders die met Paus en Bisschoppen werken zonder eigen liefde tot het verbeteren van uwen toestand. Van den kant van de kerk, van den kant van God alleen is er rédding en verbetering te verwachten. Vele werklieden laten zich misleiden en volgen de roode vodde die voor hen het zinnebeeld is van al de onmogelijke en bedriegclijke beloften door de socialisten gedaan. De vooruitgang van het socialismus, vooral in de groote steden, kunnen wij niet loochenen en daar om dient er gewerkt te worden om de goede chris- tene werklieden van het socialismus te bevrijden. De Patronen moeten al hunne krachten inspan nen om het geloof en de goede zeden onder hunne werklieden te bewaren zij moeten ten hunnen opzichte goed gesteld zijn, hun eenen goeden loon geven en werken om dien loon Daar vermogen te vergrooten. Zij moeten met raad en daad de-goede werken ondersteunen, tot de verbetering van Vlot van den werkman ingericht, zooals Onderlingen Bijstand, Vakvereenigingen, enz.; dat vergt van Je patronen de christene liefde, de rechtveerdigheid en de wijze manier van handelen. Het Volk, gelijk de Paus zegt, moet overtuigd zijn dat gelijkheid voor iedereen onmogelijk is op aarde de natuur heeft aan den eenen meer ge zondheid en sterkte, meer verstand en schrander heid gegeven als aau den anderen en daaruit volgt dat het onmogelijk is dat iedereen op gelijken voet gesteld wordt. Daarbij, zegt de Paus, de werklie den mogen niet vergeten dat er een ander leven bestaat en dat het tegenwoordige leven maar een ballingschap is. De werklieden moeten zich zooveel mogelijk vereenigen om alzoo machtig te worden en door eerlijke en vreedzame middelen samen te wecken tot verbetering van hunnen toestand. Werklieden, laat u dan niet verblinden door den tijdelijken vooruitgang en den gedeeltelijken zege praal der socialisten luistert naar de wijze en broederlijke raadgevingen van uwen Opperherder Paus Leo XIII, dan zult gij het geloof en de zeden van uwe christene vaderen ontvangen, in eer hou den gij zult met zekerheid werken tot uwe verbete ring en te samen de hoop bewaren op het eeuwig leven. Katholiek. Vrienden, FRANKRIJK ligt met een nieuw ministe rie 't is meester Meline die er aan 't hoofd van staat maar, volgens dat wij hoo- ren, zijn 'tmij de mannckes, de nieuwe ministers, kerels van drij ellen voor no frank. Eu te LEDE, die perel van 't land van Aalst, die groote bedevaart plaats, waar duizenden en duizen den personen binst de Meimaand naartoe trekken, daar is er Zondag verleden brand ontstaan in de kerkMaar 't was gelukkiglijk op ne pink ge- bluscht. De kiezingen van MECHELEN zijn goedgekeurd. Maar hemelsche deugd toch, ze steken en ze schieten tegenwoordig naar Keizers en Koningen gelijk naar d'hazen.... Pas twee jaar geleden werd president Carnot te Lyoa omverge- steken door Casezio en »u vrijdag laatst werd do Sha van PERSIE door nen anarchist doodgeschoten. Nieuws, nieuws, uit den CONGO 1 eu dezen keer is 't goed zelle.... Kapitein Lothaire, waar aide gazetten al een jaar lang van razen die komt vrijgesproken te worden te Boma go weet dat Lothaire den En- gelscheu Stokes had doen ophangen en 'tEngelsch goevernonieiit zou hem heel gaarne de kas ingedraaid hebben. Te BRUGGE is overleden een oud kalholieke senator, baron Van Caloeu de Gourey, en a propos van Bruggé, daar is 't maandag iets geweest met de processie van 't Hoilig Bloed. Nog nooit of nooit en had men er zooveel volk gezien men kon op de koppen gaan 't was de Pauzelijke Nuntius uie do pontifikale Mis zong. Zondag toeko mende zal te MECHELEN de bisschop- i pelijke wijding plaats hebben van Mgr Roelens, bisschop van DJKRBA en zeker en vast is het, dat Jan van Rys- wyck geen burgemeester van Antwer pen zal benoemd worden 't GouvernC- nement heeft wel gelijk, want met de naaste geméentekiezing zullen'de katho lieken er zeker boven liggen en dan zou men wel nen liberalen burgemeester hebben met eene katholieke meerder heid. 20,000 fr., 'k Zeg ge twintig duizend franken, hebben ile socialisten verspeeld voor hunne cortege van Zondag laatst... 't Is schande Waarom eu deelt Vooruit dit somrae- ken niet liever uittH aan zijne leden, als zij net toch zoo van doen hebben? Zoo 't schijnt zal d'Ex positie in 1S97 te BRUSSEL nu toch lukken; 't meest adjde vreemde landen hebben reeds geschfeven aan 'I Komi- teit dat ze mee doen... Alia, alla, 'ten is maar zooveel te .beter, alhoewel d' Antwerpsche siguoers er toch ziillün over jaloersch zijn. De schrijver van de Werf 't AALST keert en'krinkelt zich gelijk de duivel in oen wij wat n-vat. Hij en fcan het maar niet verkroppen dat onze Woeste zoo 't land door gevierd en geprezen wordt, gelijk hot nog ge bleken is op de vereenigüig der katho lieke kringen tot Namen en daarom tracht hij wekelijks dien ouwaardeerbd- ren man te beschimpen en te bezwadde ren.... Maar wees voorzichtig man, waut van haat en jaloezie krijgt ne mensch eene hertziekte. Op tweeden Sinxendag 25 Mei zullen er tot ST-NI- COLAAS groote feestelijkheden plaats hebben ter gelegenheid der plaatsing van het O. L. Vrouwbeeld op den toren der nieuwe kerk. De Belgische bedevaart naar Lourdes is waarlijk gezegend geweest.Nauwe lijks waren de 250Ü pelgrims er sedert twee dagen aangekomen of cr waren reeds vier mirakuleuze genezingen, ou der andere ne stommen, die eensklaps de spraak weer kreeg. Maar dat is nu toch iets met dat weer, alle dagen nóg altijd regen en noch tans reeds in Mei Doch, na rogen komt zonneschijn, zei Uylc- spiegel. O die hej- sche filoek te BRUS SEL, maandag verleden M. Hastièrc zendt zij nen bedienden,zekeren Frederic Binden,,, naar de nationale bank om er 1000 franken te gaan halen en zie, nauwelijks is de man in bezit van zijn geld, of een pruts ken van een manneken komt tot hem, vraagt hem den weg naar de rue dereal en hij en was nog geen twintig stan ver, als Binden gewaar werd datfé^ geld hem ontstolen was. De br§„ over de Durpvj gaat tot HAMME gere- Mli J, --

De Volksstem | 1896 | | pagina 1