Laatste Depeohen. BINNENLAND. Priesterlijke benoemingen. pa?t:oEr\e-sSeL06nBul" Geeraardsbergen. Ta^dde Luibrechts. Landbouw. Nieuws uit Aalst. Eene Eerloosheid UITDAGING Katholieke Nering-en Burgersbond van Aalst. Cherseamp. Vanderwee, waren op het spoor van den valschen Lefebvre gezet. Deze 'uistekende policiemanffendachten in de persoons beschrijving, door M. Raes opgegeven, een kerel té herkennen waarvafi-zij het portret bezaten en ten wiens nadeel zij aardige zaken vernomen hadden. Zij maakten hun voorgevoel aan M. Tayart, officier van polioie, bekend die-obgenblikkelijk het portret in kwestie aan M. Raes deed voorleggen. De wissel agent aarzelde oogenblik den zoogezegden Lefeto re te her kennen. M. Tayart, bijgestaan door M. Yves, begaf zich naar Boen- dael, naar de woning van den verdachte, zekere Courtois zij gelukten er niet in, in den loop van den dag, den kerel te vin den. Des nachts werd het huis bewaakt, en toen Courtois rond middernacht thuis kwam, werd hij door M.M. Tayart en Yves, bijgestaan door de agenten Renard ên Yanderwee, aangehou den. Deze laatsten aarzelden een oogenblik Courtois te herkennen daar hij zijnen baard geknipt had, hetgeen gansch zijn voorko men veranderde. Doch het duurde slechts enkele oogenblikken of zij hadden de vaste overtuiging dat zij den man gevonden hadden, dien zij zochten. Courtois werd naar het policiebureel van Elsene gebracht, waar het parket en M. Raes bij hoog dringendheid geroepen werden. De wisselagent herkende dade lijk in Courtois den man die, onder den naam van Lefebvre, zich op zijn wisselkantoor aangeboden had om de weerden te verhandelen. Courtois, toen men hem aanhield, bevond zich in dronken toestand, doch de ontroering had hem gauw ontnuchterd. Ter wijl men hem naar het policiebureel leidde, veinsde hij onge steld te zijn en vroeg om aan eene behoefte te. mogen voldoen. Men stond hem dit toe, doch de policieagenttn bewaakten hem van dicht bij. Die voorzorg was niet nutteloos, want terwijl hij aan den kant der baan neêrgehurkt zat, poogde hij zich te ont maken van een papier, dat hij uit zijnen zak had gehaald. Op het policiebureel werd hij betast, en men vond in zijn be zit eene ronde som gelds, alsook een pandbriefje van den Berg van Bermhertigheid, ten bedrage van 550 frank voor zilver werk. Daar de kerel niet in staat was om een verhoor te on dergaan, werd hij opgesloten in eene zaal van het policiebureel, waar hij weldra in een zwaren slaap viel. Dinsdag morgend werd hij in tegenwoordigheid gesteld van den wisselagent. M. Raes, die hem stellig herkende voor den zoogezegden officier der kanonniers Lelebvre. Courtois is 45 jaar oud. Hij is de zoon van een gewezen on derofficier der genie, thans herbergier te Brugge. In 1875 was hij als bijzondere agent in dienst getreden bij de eerste policie- afdeeling te Brussel. Hij werd weldra benoemd tot adj unkt- commissaris bij de rechterlijke policie. In 1881 trouwde hij met een l>.amenier der gravin van Vlaanderen, die aan de nieu we getrouwden een prachtig kistje met zilverwerk schonk. Naden diefstal in den nacht van 21 februari 1893 ten nadee- le der gravin van Vlaanderen gepleegd, werd Courtois door eenige slechte kerels aangewezen als de dader van den diefstal. Een onderzoek werd ingesteld, de magistraten herkenden de onschuld van Courtois die over omtrent anderhalf jaar de policie verliet en een pensioen bekwam. Alexander Courtois is tweemaal getrouwd geweest. Hij heeft drie kinderen. Een zijner broeders is policie-kommissaris te Antwerpen, en een andere bijzondere agent in de vijfde afdee- ling te Brussel. De aanhoudiug van den gewezen adjunkt is een schrikkelijke slag voor de familie. De ondervraging. Dinsdag morgeud door den policie- officier M. Flomine ondervraagd, verklaarde Courtois nooit bij den wisselagent Raes geweest te zijn. Verzocht om uitleg gingen te geven over het gebruik van zijnen tijd, den zondag en den maandag na den moord van mad. Cruis,- verklaart hij zich niet te herinneren wat hij dan gedaan heeft. Hij beweert dat hij slachtoffer is van eene vergissing. Wat het pandbriefje betrett, in zijn bezit gevonden, hij zegt dit ontvangen te hebben van een vriend. De policie is overtuigd dat Courtois plichtig is en weldra bekentenissen zal doen. Het parket 'ie Boendael. Dinsdag morgend hebben de onderzoeksrechter iVI. Wellens, en de substituut M. Benoist, zich naar de wöning van Courtois, Boerdaelschen steenweg, 440, begeven. Het huis werd nauwkeurig van den zolder tot den kelder door de politieagenten doorzocht, terwijl de ma gistraten de vrouw en de kinderen van Courtois ondervroegen. Het verhoor heeft tot omtrent den middag geduurd. Het parket heeft verscheidene voorwerpen, alsook papieren en brieven meêgenomen. Zekere geburen verklaren dat zij maandag avond Courtois gezien hebben met twee kerels, in eene herberg der Krijgs- laan, waar zij groot verteer maakten. ten, is pastoor benoemd te üacknam. 75 Te dezer gelegenheid, jubelde Walter, die, in schijn verheugd, zijne benoeming echter naar alle duivels weuschte is het billijk, dat we fluks de kan eens duchtig aanspreken. Natuurlijk daar mag een slok op staan. Verdraaid 1 Dewijl ik nu tuigmeester ben, zoo beschik ik ook, naar goeddunken, over de wapenzaal dezer poort. We zullen er onze drinkpartij houden, eens lustig nachtbraken. Ga I roep uwe makkers bijeen. Ik zal ook mijne gezellen uitnoodigeu. Tot straks Tot straks, Walter I Rijkaard ging de stad inde toezichter der tuighuizen stapte den liukertoren (1) der Dendermondsche poort (2) binnen. Deze poort, in tufsteenen opgetrokken, bood twee ronde, vooruitspringende torens aan, welke, van schietga ten voorzien,hun plomp gevaarte boven de aanpalende vestingen verhieven. Het stevig metselwerk, welk deze torens met elkander verbond, van boven rechtlijnig en gekanteeld, overwelfde een boogswijs gevormden ingang. Deze was door eene zware eiken deur gesloten. Eene breede, diepe gracht omspoelde het logge gebouw. In den linkertoren waren de vertrekken van torenbewaker en schildwachten. De rechtertoren en vooral de zaal boven den ingang dienden tot wapenplaats. Walter beklom, vroolijk gezind, den trap en trad zijn gewoon vertrek binnen, terwijl hij spotte: Ik aan bid u Tot den dood Ha Ha I Ha Hi 1 Hi Hi (1) Naar Sanderus, waren de vestingen van Aalst door 25 torens versterkt. In zijnen tijd waren de bijzonderste-: «*Pe Dommelaar, Blauwen toren, Witten toren, Mouttoren, St-Barbaratoren, Clap paartstoren, den Buenegem, den Soherrewerreloren.- De'meeste dezer waren met steenen van Lede opgebouwd. Nog staan in de oorkonden vermeld de Sckrobberstoren, Sluistoren, Verloren-kost- toren, den CruJ-derhoucke, 't Vangehenesse, den Oribus en St-Urs- tnaaltoren. IfS Zij word i» 14)1 herbouwd, ZlirPTlhnro1 Plechtige inha- /Rütnuu^, u^g van De GroeveMen schrijft ons Dinsdag verleden, ontbrak het er op Zurenborg aan geen volk. Des avonds om 5.21 u. kwamen aan de ooststatie de beêvaarders aan van Lour- des, waar omtrent 3000 Belgen veree- nigd waren rond de zoo vermaarde grot. Die beêvaart is op eene bijzondere wijze begunstigd door verschillende genezin gen en bijzonder door die, der löjarige juffer De Graeve van Zurenborg welker ziekte door bijzondere dokters als onge neesbaar was verklaard en zij niet zon der twee krukken gaan kon. Voor de eerste maal in het bad zijnde in de Grot van O.-L.-V. te Lourdes, ge voelde zij zich eensklaps geheel gene zen en is zoo gelukkig, zonder behulp harer krukken te kunnen gaan. St OÏt Pil P Houdt dan al herberg. Zondag kwam hier in eene herberg een schrijver zitten voor eene duivenmaatschappij. Den heelen voormiddag en nog een stuk van den achternoen was dit daar een gedurig in en uitloopen, zelfs op sommige momen ten was het zoo levendig dat men dacht er is wel 100 man in huis. Eu wie zou dat gelooven als heel de duivemelkerij opgekraamd was, had de herbergierster 1 (een) pint bier verkocht cn had zij 5 enkele ceuten in de schuif zien liggen die nog voortkwamen van de bestelling die den schrijver gevraagd had bij zijne aankomst en waarmede hij rond den middag nog een biefstukje naar binnen gezonden had, dat de bazin uit kompas sie met zijne maag, hem bereid had. Des anderdaags vertelt men, heeft de waardin op baron vloer nen nieuwen borstel verscbrokt en een half pond zeep verbruikt, maar allons, 't kou er af want daar was ne keer EENTJE ge pakt zie. Hornhom Judocus is koetsier op den tram in Ber- chem, waar op dit oogenblik kermis is. Na het einde van zijnen dienst wilde hij daar zondag avond nog nen flikker afgeven en tegen 2 ure keerde hij huis waarts. In zijue buurt, vierde wijk gekomen, kreeg hij nog goesting op een slaap mutsken en hij trok een kabberdoeske binnen, waar hij kort nadien met veel lawijd werd aan de deur geworpen. Twee mannen rammelden hem duch tig af, terwijl twee of drie meisjes zijne zakken leeg maakten. Op zijn hulpgeroep kwamen zijne huisgenooten toegeloopen, die de af- ranselaars op de vlucht joegen en Judo cus naar zijn bed brachten. Maandag morgen was zijn hoofd wel drie hoofden dik. Een geneesheer heeft echter beloofd te zorgen dat hij binnen drie dagen weer op zijnen tram zal rij den. bouwsektie. Verleden Zondag was het in de herborg de Ster te Geeraards- bergen, eene buitengewone vergadering van onze landbouwsektic van Geeraards- bergen. Daar er sedert eenigen tijd in de geu- zengazetten fel op het bestuur der cornice geschreven werd door man nekensdie van den landbouw niets kennende, tweedracht trachten te bren gen in de sektie en de katholieke leden hatelijk te maken, zoo had men besloten, om alle politieke kwestiën te vermijden, dat de reporters en andere personen vreemd aan de maatschappij, de zaal moesten verlaten. Eene heerschap vreemd aan de stad, en die van den landbouw misschien nog wel hooren spreken heeft, maar die reeds vermaard is, daar zijn portret op zekere almanakken prijkt, is recht ge sprongen en, in eene fiansche kolere, wierp hij eenige onbeschoftheden naar onzen achtbaren volksvertegenwoordi ger, den heer Vincent Diericx. Nie mand heeft partij getrokken voor dit ventje. De vergadering heeft met alge- meene stemmen den fameuzen reporter naar zijne fabriek gestuurd. TifilrPTPil jaarmarkt en ±JVI± Gil, peerdententoonstel- ling die hier woensdag 6 Mei heeft plaats gehad, heeft aller verwachting overtroffen, en een groot getal vreem delingen, zoo van Duitschland, Holland en elders, hebben onze stad bezocht. Het getal peerden ter markt gebracht is 1026, dus 152 meer nog dan verleden jaar. Er zijn ter markt meer dan 100 peerden verkocht. VERVIERS. Met 1,360 stemmen tegen 158 hebben de wevers besloten de werkstaking voort te zetten. De we verij Simonis werd dinsdag heropend. Zondag verleden trok Luibrechts peryzeren- weg met zijnen oudsten zoon van 10 jaar oud, van Aalst naar Dender- monde. Tot Hofstade toe za ten ze alleen in 't kom- partiment en gedurig was klein Luibeken maar bezig aan 't spelen met zijnen coupon. Op eens't Hofstade stilstaande, ziet Lui* brechts een gemeenteraadslid naar zijn kom* parliment komen en raggt zijn zoontje toe Steek uwen coupon weg, gie stommerik, of die heer zal nog zien dat wij in, derde klas zitten. Openbare lessen van Bieënteelt. Te Wieze in de Gemeente School, op Zondag 10 Mei, na de Vespers. Spreker M-. Jan Van Nuffel, Voorzitter van St-Ambrosius Gilde, te Aalst. Te Welle in de Gemeenteschool, op Donderdag 14 Mei, O.-L.-H. Hemelvaert, na de Vespers. Spreker M. Jan Van Nuffel voornoemd. Te Berlaere in de Gemeente School op Donder dag 14 Mei, O.-L.-H. Hemelvaert, na de Hoogmis, door den E. II. Vander Schueren. Te Aalst in St-Martensgesticht, Esplanade, op Zondag 17 Mei, ten 10 ure, door den E. II. Vander Schueren. Groententeelt. Zondag 10 Mei, om 10 1/2 ure. Openbaro Les van Groententeelt, door M. Fred. Burvenich, in den moestuin van St-Martens gesticht, Esplanade. Onderwerp. Erwten en boonen. Beste soorten en verscheidenheden Zaaien en verzorgen van het gewas. Keus der zaaddragers. Arrondissements Keuringen. Voor Stieren met tanden, Koeien en Veerzen die reeds dit jaar in hunne omschrijving prijzen behaald hebben. Deze keuring heeft plaats Zaterdag, 9 dezer, op de Beestenmerkt te Aalst voor de Stieren, in den voormiddag, om 9 uren, en voor koeien en veerzen, in den namiddag ten 1 1/2 ure. De prijswinnende dieren uit de omschrijvingen Aalst, Burst, Wetteren, Dendermonde en Zele moeten hier aangeboden worden. Onnoodig te zeg gen dat er schoone dieren zullen voor de pin komen. 10 prijsstieren, 15 prijskoeien en 5 prijsveorzen moeten aangeboden worden. Volgende plakbrief werd woensdag morgen op de muren der stad Aalst aaugeplakt Het weekblad Het Land van Aei.st van 3 Mei 1896, N° 18, schrijft ...Men gaat op den buiten spreken tegen die Coöperatieven P.. En wie zien wij onder de sprekers Heeren, die een Coöperatief hebben helpen inrichten, die nog altijd Bestuurlid zijn in een Coöperatief. 'Ie naaste week zal 't kaarten op tafel zijn en namen noemen... Wij dagen den opsteller van dit ar tikel uit, die namen te noemen in dien hij het niet doet, brandmerken wij ham met den naam van haatdragende, twistzoekende, ellendige lafaard. EERLIJKHEID EN WAARHEID Het Hoof bestuur van den Katho lieken Nering- en Burgersbond van Aalst. Brand. Rond 1 uur van den nacht, begon de brandklok hare zware galmeu ovor de stad te laten hoorenterzelfder- tijd waren de hoornblazers der vrijwillige gewapende brandweer het alarm aan 't blazen; een hevige brand was uitgeborsten op het gehucht Mylbeek-Aalst, op ongeveer drij kwaartiers der stad. Het was het hof van den ge- naamden Adolf Eeckhout, treindraaier aan den ijzerenweg, dat sedert ongeveer drij kwaartiers in brand stond, en welk totaal afgebrand is. Dank aan onze vrijwillige brandweer heeft men het aan palend huis kunnen redden. De woning was gebouwd in kleem, langs voren en langs achter in.steen, en gedekt met stroo. De vrouw van Adolf Eeckhout was maar den nacht te voren in 't kraambed gekomen en heeft zich met man en zes kinderen moeten haasten om zich te redden, ofwel waren ze allen in den brand geble ven. Volgens men vermoedt, zoude de brand moeten aangestoken zijn door dieven, welke de kiekens hadden willen stelen, aangezien het juist boven het kiekenkot was, dat de brand begonnen is. De schade wordt geschat op ongeveer 2500 Ir.; meubels en kleeding, alles is in den brand geble ven. Eerbied jegens de ouders. Een Donchist, na zijne ouders afgerost en zijne zuster afgedroogd te hebben, dreigde de menigte met een mes. Dat noemen onze groene socialisten, eerbied en broederlijkheid Aanhouding. Zaterdag 2 dezer waren de genaamden Daubest Jan, oud 23 jaar geboren te Puiswey-le-ÏIauberger (France) rondreizende mu zikant enmandemaker, en Joshidder of ridder Jean, kunstenmaker en goochelaar, oud 19 jaren, gebo ren in een klein dorpje in de omstreken van Génève, gekomen in de herberg van Joannes Van Herreweghe. Zwijndries-Nieuwerkerken,en hebben 1 daar terwijl zij goochelden van verschillende per- sonen en uit het schof van den toog 9 franks gegoocheld. 'Terwijl de aldaar zijnde personen welke zich ter herberg bevonden deze twee bezig hielden is men onmiddellijk naar Aalst de gendar merie komen verwittigen en heeft onze wakkere commandant met een ander gendarm de dieven en. 1 vagebonden aangehouden en mede naar Aalst ge bracht alwaar op het logement de vrouw van Daubest en de bijzit van Ridder ook zijn aangehou den, en dan voor de vrederechter gebracht zijnde alle vier verwezen ter beschikking van het Gouver nement. Zij worden ook vervolgd voor diefte. Daubest verklaarde eene tijdelijke woonst te hebben te St-Jans-Molenbeeck. Uelensstraat n° 4. Het is dank aan onzen geachten bevelhebber der gendarmerie, dat deze belangrijke aa'.'/ouding heeft kunnen plaats hebben. Eerroof. Vervolgingen zijn ingespannen te gen den goed gekenden Volksvriend De Keukelae- re, bestuurder van 't fabriek De Clercq onzer stad, voor beleediging jegens den uitgever van ons blad. De betichte kwam, vergezeld van twee vreemde lingen voorbij ons bureel, op het oogenblik dat den uitgever buiten kwam. Het gezelschap bleef staan zie, zei De Keukelaere de smeer lap IS DAAB, DIE DAT Proces verbaal werd naar behooren tegen dien liefhebber opgemaakt. Onder de Goddelijke dienstenDe donchisten roepen en schreeuwen wol, dat er geene feesten mogen plaats grij pen onder lof of hoogmis, maar die slimmerikken vinden er geene graten in, zelf dergelijke feesten in te richten of deze bij te wonen met hun handvol ecuwig en altijd dezelfde sukkelaars. Zoo woonden zij Zondag, onder het lof a. n. b., eene feest bij, met een stuk groen gordijnengoed aaii 't hoofd lees wel ONDKR HET LOF. En welk feest? Men huldigde een Wijkvadcr, ter gelegenheid van Mei- boomkermiseen persoon, (zonder die man te kort te doen), die sedert jaren en jaren geen voet meer in de kerk zet, noch zijne christelijke plichten volbrengt. Ziet ge de christene democratie, van den eenón of ande ren brouwer voor eene TON BIER uitgekocht, buigen en op don grond kruipen voor den goddcloozen burge meester Princiep Princiep Princiep Zondag 10 Mei 1896 om 3 uren heel stipt namid dag, ten lokale de kring Ij Union Groote Markt, algemeene vergadering der leden. Dag orde: 1° Congres van Autwerpeu. 2° Aanspraak door den heer De Seyn. 3" Aanspraak door den heer Corten, lid der Vakvereeniging van bouwnij verheid. 4° Inschrijving voor de reis naar Antwer pen voor het bijwonen van het Congres. N. B. De zitting zal voor 4 1/2 uren geëindigd zijn. Nieuwe leden zullen aanvaard worden. Het hoofdbestuur neemt de vrijheid, zijne leden te verwitt igen dat het hiernagemeld artikel VII dor standregelen voortaan stipt zal uitgevoerd worden. Alle klachten zullen mogen opgegeven worden bij een der leden van het hoofdbestuur. Artikel VII der Staudregelen. Al de leden van den Bond zijn gehouden de te genwoordige standregelen te bezitten, verplichten zich zedelijk deel te nemen aan de werkzaamheden en verbinden zichrechtstreeks of onrechtstreeks zich niet te zullen gerieven bij de Coöperatieven. De nalatigen worden uit den Bond gebannen. Hunne wegzending zal in de eerste aanstaande vergadering bekend gemaakt worden en tot meer dere oneer zal hunnen naam met het feit uitgeplakt hangen. Het Hoofdbestuur. hoogmis, te Cherseamp in de gemeenteschool, groote meeting door den kath. Nering- on Burgors- bond van Aalst. Dagorde 1° Propaganda en strijd tegen de Coöperatieven. 2" Veieeniging van neringdoeners, landbouwers en burgers. fu l>e «li-ultker-ij der Volksstem wordt, den Buitenlieden bijzonder aanbevolen voor liet druk ken van Doodsbeeldokcns. Schoone keus en lage prijzen. Men drukt er ook litaniën, gebeden, affichen, facturen, programma's, doodbrievcn, enz. (Per Telefoon). 1° Uit Dender monde. Dijnsdag rond 5 uren is de ge naamde A. Eeckhout werkzaam in de fa briek van M.M. Phi lips Glaser, inge draaid. 2° Uit Verviers. Alles doet. binnen eenige dagen het ein de der werkstaking voorzien. 3° Uit Schaer- beek. De policie heeft hier Zondag nen persoon aangehouden, die in den Koningindreef stond te roepen: Weg met den Koning De Sliah van Persië is gekreveerd, de beurt van Leopold zal ook weldra komeu 4° Uit Brussel. De vermoedelijke moorde naar van Madame Herry komt hier aangehouden te worden. 5° Uit Sivry. Mgr Van den Branden komt onzen katholieken Kring in te wijden. 6° Uit Brussel. De Koning is zoo goed als genezen. 7° Uit Berlijn. De beiersche joodsche ban kier Hirsch, heeft 25 millioen achtergelaten aan den kroonprins van England. Pavl f)l T ^ist. Wat dunkt u van 't gezondene X ai IUI1 A. B> Tabak Tabak Tabak ;m Snoeck. Ga voort in uwen icver Ge verdient allen lof Nonkel. Ge vergeetons Wij verwachten iets. T. F. Nu is er nieuws op den winkel Casimier. 1° Zend d'azalés op als ze uitgebloeid zijn. Ze zijn dan ten hunnen schoonste. 2° Zondag verleden IJppehcn van den hemel gekomen,de kasseisteenen tc hoog uitste ken. de schoenen geneerenen recht slapen ge gaanSedert dien aangedaan van zeer in 't haar en nog geen woord gesproken H. Wanneer toch einde lijkGe zijt ons eenigste troostDanjëlHer- telyk dank voor de gazetten 't Begint er ginder te spannen. Domien. Hand en groetOns Roese. Ge zult moeten gaan de pen vastnemen Vr. te Velm. Wel 't huis gekomen?... Is :t garrangeerd voor dea 9 Juny Yr» V, G. te JU Niet lang wachten zelle 1

De Volksstem | 1896 | | pagina 3