IWEIN VAN AALST. 2' JAAR If 71. DE WERKMANSKWESTIE. ZATERDAG 16 MEI 1896. en WKÊ^KÊÊÊÊ^M Roofzucht der socialisten. Klappen Uruhker-Illttgeoer |)ftru0 tlan ttuffcl, ffwpaliigtrttat, 19, te 3alat. Al uwe goede, trouwe kind'ren Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. - Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Leve de werkman Ziedaar de kreet die tegen woordig op alle lippen zweeft. Liberalen en socialisten heffen dien kreet aan om don werkman op te hitsen tegen God, tegen den Godsdienst, tegen alle ge zag en terwijl de katholieken dag en nacht bezig zijn met alle middelen te beramen om het lot van den arbeider te verbeteren, roepen onze valsche demokraten den armen werkman toe, dat de ware katholieken, die zij oü bewaarders noemen, maar toch niets gedaan hebben voor de werkende klas. De katholieke partij, zoo spreken zij tot den werkman, is zoo wel als de liberale, op niets anders uit dan om u 't bloed uit te zuigen, en nochtans gij zijt de macht, gij hebt recht tot het werk, recht tot eenen goeden loon, recht tot vermaak en plezier even als de rijken. Altijd en overal weten zij den werkman zij ne rechten voor te houden en dit wel op zoo eene wijze dat deze maar al te veel zijne plichten vergeet. Geen wonder dan dat er hedendaags in de volksmassa eene gisting onstaat, die ongelukkiglijk in ons duurbaar land van Aalst zooveel te heviger is, dat zij hier op de hardnekkigste wijze wordt aangehitst door vier, vijf scheurmakers, die kost wat kost eenen kamerzetel willen veroveren, en, aangestookt door drij gazetten, tot twee maal door Z. Doorluchtige Hoog- weerdigheid gedoemd wordt. En zoo verre drijven onze scheurmakers de onbeschoftheid, dat zij beweren met de zuiverste inzichten te zijn bezield en niets anders te betrachten dan 't geluk van den werkman. Maar is de werkman gelukkig, wanneer hij onder de aanprikkeling van de verlangens naar beter werk en hooger löon, vijandig gemaakt wordt van zijne geestelijkheid Is hij gelukkig wanneer hij met zijn recht alleen bekend zijnen plicht, evenals zijnen stand, hem door God in de maat schappij aangewezen, vergeet, en als ware opstandeling dezen aanvalt die met zijn lot het meest bekommerd zijn Is hij gelukkig de werkman, die zich laat verleiden door GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Dr Is. Bauwens. Krakeelen en vechten was zijn hoogste genot. Slecht van aard, geveinsd van karakter, sloeg hij van jongs af slinksche wegen in en werd op de baan der ondeugd voortgezweept door zijn buitensporig slempempen en rin kelrooien. Wat had Disdeer, hoofdman der knotsdragers en geduchte opsnijder, veel afgezwierd en afgezwendeld en zich erg afgezwijnd Het verraad was hem ingeboren. De lamp doorflikkerde nu het gansche vertrek. Walter keerde zich om, verlichtte vooral den hoek, waaruit hem de kaakslag toevloog, en zag er, verbaasd, drie tonnen liggen en Disdeer schrijlings op het midden vat zitten. «Wat doet ge daar a Te paard zitten. a Op eene ton Elk heeft zijn stokpaardje, n Vanwaar die tonnen, Disdeer? vroeg Walter, die zijne lamp neerzette en tegen een vat leunde. \erdraaid! uit onze kroeg De Witvoeten. Is het u ontgaan, V alter, Ge hebt me bevolen hier, voor de zen avond, bier te brengen, terwijl gij op de loer zoudt staan. Eenige kannen bier, ja Ik doe alles in het groot, ziet ge. Wat hebben mijne makkers en ik gezweet om die vaten boven te krijgen En gij hebt zweet en vermoeienis afgedronken, glimlachte Walter, die bemerkte, dat Disdeer reeds een stuk in had. Waarom anders brouwt men bier dan om den dorst te lesschen Nu om het even. Hoordet ge de ruiters vertrekken? fl Jji. Dq vogel is govjogeu, Walter? onze Donchisten, die zich van het volk eene voet bank willen maken om te klimmen tot posten van 4000 .ballekens 'sjaars? Wij ook, en meer dan iemand zelfs, wij willen verbetering in 't lot van den werkman wij vragen aan de rijken dat zij hunne rijkdommen zouden ge bruiken om hem de beste almoeshet werk, te schen ken en een tamclijken loon te geven. Maar voor niets ter wereld zouden wij de verantwoorde lijkheid willen dragen van al de meetingen die er hier in 't land van Aalst gegeven worden, van al die artikels die er worden geschreven en waarin de werkman wordt aangehitst en zijn lot in de zwartste kleuren afschilderd. Neen den werkman zijnen stand doen aanzien als eene schande, zijn werk als eene slavernij, zijnen opstand tegen zijne meesters verontschul digen, en in alle moeielijkhedeu tusschen patroon en onderdaan maar alles op de rekening van meesters aanschrijven, dit noemen wij den werk man eenen slechten dienst bewijzen. En wij waarschuwen nogmaals'onze brave werklieden tegen dien geest van onafhankelijkheid en opstand die aangeblazen wordt doon onze Donchisten. Dat zij er protest tegen aanteekenen met zich enger te scharen rond het katholiek vaandel, waar op onze groote Paus Leo XIII in gulden letters heeft geschreven Eerbied aan den werk MAN Dat zij de raadgevingen volgen hunner geeste lijkheid die steeds bekommerd is met 't lot van den armen, den kleinen en den noodlijdenden. Jefken. Die nu tot uw Altaar gaan, Brengen U, o lieve Moeder, Vroolijk hunne gaven aan. Vlechten kransen, zingen lied'ren U ter eere, U tot lof, Leggen aan uw voeten neder Frissche bloemen uit hun hof. Ach, mocht Gij ook mijne bloemen, Moeder, bij die bloemen zien, 'k Zou graag uwe beelt'nis sieren, En U ook een ruiker biên. Doch zoo menig, menig bloempje Vind ik nietik zoek in 't rond Naar de plaats waar vroeger rozen, Lelie en viooltje stond. Wat ik vind in 's harten gaarde, Zijn slechts knoppen zwak en teer, Zal ik, Moeder, mij verstooten Ze te plukken te uWër eer Doch Gij neemt ook kleine gaven Gij veracht den arme nietr Wie is ooit tot U gekomen, Dien Gij, Moeder, van U stiet Neem dan aan met welgevallen, Wat een zondig kind U wijdt Zegen mild'lijk zijne gaven, Moeder van Barmhartigheid. Dat, verkwikt door uwe stralen, Knop en kelken opengaan Naast viool en madeliefje, Bozen weer en lelies staan. Dan zult gij ook mijDe bloemen, Moeder, bij uw bloemen zien, Dan zal ik uw troon versieren, En U ook mijn ruiker biên. Wat ontnemen de socialisten aan den werkman? 1° Zijnen godsdienst: Infle plaats van de christene eerste communie hebben rij de roode eerste communie ingesteld, op de welke zij aan do kinderen koeken met chocolade geven in plaats van het inwendig ge luk dat de kiudoren smaken in do kerk op den schoonsten dag van hun leven. Ons christen Paaschfeest hebben zij vervangen door den rooden Paschen, naam door Van de Velde gegeven aan deu eersten Mei. Van Beveren zegde in de gemeenteraad van Gent, dat hij geen chris ten is maar vrijdenker en alzoo moeten al de roode kopstukken spreken indien zij rechtzinnig willen zijn. Vooruit valt op de schandigste wijze uit tegen priesters eri kerk, spot met onze Lieve Vrouw. De socialistische sprekers lachen met den ka tholieken godsdienst, uitgenomen wanneer zij ko men tot christene werklieden, bijzonderlijk op den buiten. De godsdienst kan met het socialismus niet sa- menstaan, daarom werkt het om' het christene ge loof bij 't volk uit te roeien. 2» Zijne vrijheid. Volgens de socialisten moet alle winst komen in de handen van den staat. De werkman mag dus niet vrijelijk beschikken over zijnen werkloon. Hij moet tevreden zijn met het geen de staat hem geeft. De werkman bij den socialistischon staat zal niet moer het ambt uitoefenen van zijne ouders of het ambt dat hij zou willen verkiezen, neen hij zal het werk moeten verrichten hem door den staat willekeurig opgelegd. Al wie sijcialist is, van nu af reeds is niet meer vrij. Als het ordewoord gegeven wordt van werk staking te beginnen, heeft men maar te dansen ge lijk Anseele of andere leiders schuifelen. Men heeft het ondervonden te GentAl wie daar niet mede deed in de noodlotige werkstakingen werd uitge maakt voor Judas en verrader. Komt gij treffelijk aan uw brood, heerscht er vrede en geluk in uw huishouden, op een enkel woord van de socialisten moet gij uw werk staken, armoede en verdriet in uw huis zien binnenkomen; gestoofden rijst eten en uwe vrouw en uwe kinde ren zien kwijnen van ellende. 3° Zijn geld. Vraagt eens aan de socialisten van Aalst of elders, hoeveel geld zij van hunnen zuur gewonnen loon alle veertien dagen naar Gent moe ten zeDden Dat zij eens samentellen hoeveel zij reeds alzoo naar Gent gestuurd hebben; het zal een rond som- meken zijn. En vraagt hun dan hoeveel zij ten tij de van gebrek aan werken of werkstaking weerge kregen hebben Men moet stekeblind zijn om zich alzoo over te leveren aan die uitzuigers van Gent die met de centen van den werkman paleizen bou wen en daar den baas spelen die met den eersten Mei 32,000 FRANKEN verteerd hebben om eenen stoet in te richten voor hunne roode propaganda. Als het over eenige maanden werkstaking was te Gent, en als die werkstaking door het ophitsen der socialisten zonder de minste hoop op opslag van loon maar altijd bleef voortduren, dan kwamen de ongelukkige slachtoffers een weinig geld vragen van al hetgeen zij gestort hadden om eten te koo. penen de kopstukken antwoordden dat zij geen *eld hadden, dat de werklieden moesten geduld rebben en ondertusschcn gestoofden rijst eten Ah! die bedriegers en die huichelaars, zij hebben den eersten Mei voor hunnen eigen roem en hun eigen vermaak 32,000 franken op straat gesmeten, 't Roept wraak! Maar ook die wraak zal komen ja, 't verleide volk zal zijne oogen open doeu en zijne verleiders en zijne verdrukkers, dië nu op de kussens van de Kamers zitten, weten loon voor werken te gevenhet verleide volk zal ze vervloe ken het zal wederkomen naar God en Kerk naar Paus en Bisschoppen, naar katholieke geleiders die alleemet rechtveerdigheid en zekerheid, zonder baatzuchtigheid, kunnen werken tot zijn geluk en zijnen welstand, Katsohek, Vrienden, droef nieuws uit den CONGO Ad- vokaat Lolong van Brussel, die naar Boma ver trokken was se- c^er^ ^wee maan" den, om er te gaan pleiten voor Kapitein Lothaire en die rond den 20 Mei tot Antwerpen ver wacht werd, komt op zijne terugreis te overlijden. Is 't gelooflijk? Volgens de laatste volksoptclling telt do stad Lyon tegenwoordig 466,707 inwoners; dus 28,690 meer als in 1891en 't geen nog veel kurieuser is, 't is dat in 1734 de stad Namen een vrouwspersoon had voor burgemeester met name Madame Malotteau.Geheel de wereld is te genwoordig bezig met die geheimzinni ge moord van madame Iierry, en zeker en vast is het, dat met de aanstaande Kamerkiczingen van 5 July de libera len en socialisten eene ferme buis zul len hebben tot Namen... Onze vrienden werken er van nu af als leeuwen. Een van deze dagen kreeg de bestuur der van 't gevang van Civita-Vecchia nen telegram van den minister van jus- ticie, waarin stond dat zekere Bruno Martino veroordeeld tot 30 jaar dwang arbeid en reeds 12 jaar opgesloten, on schuldig kwam erkend t,e worden, van de misdaad die men hem had toege schreven... Men heeft alle voorzorgen moeten nemen om dit nieuws aan den gevangene kenbaar te makenEn dan nog als de brave man het vernam, heeft hij ten minste een uur en half als aan den grond genageld gestaan zonder een woord te kunnen zeggen. Die zusterkens van Liefde! waar er maar goed te doen is daar zijn ze toch te vin den den 6 Mei zijn er 5 naar den Con go getrokken en tegen November gaan vijf andere naar 't eiland Ceylan, in In- dië, om in de missie van Mgr Van Reeth eene school te openen voor meis jes. De provinciale kiezingen zullen naar alle waarschijnlijkheid plaats heb ben den 26 July en Zondag verleden is tot St-Gillis- Waas als pastoor ingehaald de E. H. Van Helleputte, oud-onder pastoor van St-Martcnskerk tot Aalst wij wenschen den ieverigen herder alle geluk en zegen op zijne nieuwe paro chie De gemeentekiezing van Roubaix, waarin dé socialisten boven lagen gaat verbroken worden. Wat schoon en warm weer hebben wij toch tegenwoor dig; blijft het zoo wat voortduren de zwemkom zal hier 't Aalst gaan opengaan Maar a propos waarom en zijn er geen abonnementen voor de warme baden??. Wij vragen dat deze, van dees jaar af* zouden toegestaan worden. M. De Merode-Westerloo, oud-minister van buitenlandsche zaken, ligt nog altijd met de flawenza... Hij is nog zoo slap als een vodde... Niemand en mager nog bij gaan. Over weinige dagen is tot Rome overleden Kardinaal Galim- bertidit was de honderd en zevenste kardinaal dat Leo XIII heeft weten sterven sedert dat hij Paus is. M. Verspeyen, hoofdopsteller van den Bien Public is ridder genoemd van 't Leo poldsorde; 't is wel verdiend; ook gaan al de gazetschrijvers te Brussel hem ter dier gelegenheid een banket aan bieden. Ncmna! Onze stadsgenoot M. De Mette, de beiaardspeler van Brussel komt heden zijn ontslag te geven en blijft nu voor goed 't Aalst, waar hij zijnen vroegeren post van bei aardier blijft bekleedëu. Zondag verleden is Mgr Roelens, missionaris in Congo, bisschop gewijd tot Mechelen door kardinaal Goossens. 't Waren Mgr Waffelaert, bisschop van Brugge en Mgr Livinhac, bisschop van Peccando, dje zijne Eiftipontie de wijding hielpet

De Volksstem | 1896 | | pagina 1