GALMAARDEN. Reis naar Congo BUITENLAND. DIE MOORD TOT ELSENE. KERKELIJK NIEUWS. zijn geen oorden KOOKKUNST Wonderbare genezing te Lourdes. APPELTERRE. TUNIS. Zaterdag ontdekte men te Stax, eene moord op den engelsehen missionnaris Lech, zijne vrouw en zijn zoon. SPANJE. Er heerscht in Spanje eene buitengewone droogte. Sedert twee maand is er geen druppel regen geval len. Moet het nog een tijdje duren, dan is de oogst totaal verloren, en dan slaat de hongersnood voor de deur. Bisschop pen hebben openbare gebeden voorge schreven. Maar waar zijn de geleer den en groote verstanden nu, die aan God niet gelooven Kunnen zij nu niet eenige druppelkens regen op dien ver branden grond doen nedervallen? Te Madrid, in de hoofdstad, zijn er boetprocessiën. De geestelijke en we- reldlijke overheden, met al het volk nemen er deel aan. Het is indrukwek kend omzien, zegt onze koerier, hoe eerbiedig die overgroote menigte al biddend door de straten trekt. De mili tairen, de priesters, de bisschoppen en daar achter gansch de stad. ALGIERS. Twee treins op een geloopen. De eene zat vol soldaten. Vijf officiers zijn gedood. Het getal gekwets ten is nog niet gekend. PERSIE. De nieuwe Shah of Kei zer heet Mozaffer ed Dine, men had ge vreesd dat hij groote moeilijkheden zou gehad hebben met zijne broeders voor de troonopvolging maar 't zal nog al wel afioopen. Zijne twee broeders heb ben laten weten dat zij hem als Shall erkennen en ben aan hem onderwerpen. doen. Zoo wij vernemen, zal M. Emile Van Reeth, burgemeester van Boom, katholieke kandi daat zijn voor de Kamerkiezing van Antwerpen. Zeg eens Mr Petrus van Chip- ka, ge zegt dat verscheidene heeren der oude partij niet aan- veerd zijn geweest als raadge vende lid der Coöperatief der AchterstraatZoudt ge daar niet den eenen of anderen kun nen van noemen En, nog iets, wij hebben hooren zeggen dat dat een treffelijken heer van m o^ag— Aalst, die gij vernoemt op de 2,la bladzijde van uwe gazet met u naar Dendermonde schikt te gaan om daar met u te vereffenen.... Zeg, Mr Petrus, is dit echt??? Zondag verleden was het juist 75 jaar dat de Paus Leo XIII zijne eerste Communie heeft gedaan en voor wat St-Niklaas betreft, die stad zal op 2e Sinxendag voorzeker te klein zijn't Volk dat er zal naartoe trekken om d'inhuldiging te zien van 't O.-L.-Vrouwbeeld, op den toren der nieuwe kerk, 't zal te wreed zijn, 't zal te wreed zijn De malheuren en slapen toch niet, als men dit al hoortZater dag avond te Brussel nen officier, Mr de Libert, wil aau de Naam- schepoort van den trein springen; hij blijft haperen met een van zijne sporenen valt onder de wielenAanstonds werd hij naar d'apotheek vau Mr Deiche- vallerie gedaan, waar d'eerste zorgen hem werden toegediend en van daar naar 't militair hospitaal van Etterbeek,waar de doktoors het noodig achtten hem het rechterbeen af te zetten. Zaterdag mor- gend, M. Courtois, vader van dienen liefhebber, die daar te Brussel achter de grendels zit, komt in eene herberg, neemt de gazet in handen en leest daar dat zijn zoon aangehouden isHij zakt ineenEene geraaktheid, meenden d aanwezi gen, maar gelukkiglijk 't en was geen. De brave man is er met eene lichte ontsteltenis van af geko men en zeggen, dat over eenige jaren, na het ontslag van M. Van de Voorde, commissaris van Aalst, dienen Courterts hem zou willen opvolgen hebbenAlia, alia, Aalst mag vau geluk spre ken van met zoo ne kiskedie niet geslagen te zijn geweest. wij niet meer. Het kost weinig moeite onze dragers in gang te krijgen ge moet weten, de negers eten 's morgens niethet zal later in den voormiddag zooveel te moeilijker zijn om ze in gang te houden. De weg is schoon, zelfs aangenaam, soms zou men denken dat men in de hoven wandelt van onze vlaamsche kasteelen. Maar men bemerkt weinig die schoonheid, men is moede en daarbij, het is zeer warm men tracht altijd op zijn gemak voort te gaan. Wij passeeren 4 rivieren overal hebben wij bruggen, ten minste als men dit eene brug mag noemen een boom die er om geworpen is, en waar men heel voorzichtig moet zijn, om geen 20 meters diep in 't water te vallen. Eene rivier is zoo breed dat er in geheel de Congo geenen boom lang genoeg is om er over ge legd te worden vroeger moest men er door zwem men, maar M. Matthys, die altijd zoekt ons te helpen, heeft daar den dag te voren eenepiroque naartoe laten brengen, en alzoo gaan wij er gemak kelijk over. Om 9 uren wordt het moeilijk, onze dragers voort te krijgen men ziet goed dat zij eene plaats beginnen te zoeken om af te zetten, vuur te maken en hun eten gereed te doen maar die mannier van handelen komt met de onze slecht overeen Zij geven er niet veel om met den middag te reizen, en eens dat zij gezeten zijn, blijven zij zitten 1 of 2 uren, gelijk het hun belieft. Maar van den le dag toon ik, dat ik dat niet wil hebben zij moeten vooruit, willen of niet. Met tegenzin staan zij op, maar zijn niet koppig in plaats van stillekens te gaan, beginnen zij te loopen zooveel te beter mis schien zal alles in orde zijn als wij bekomen. Om 11 uren vinden wij onze mannen, bezig met eten, slapen en rooken, elk volgens zijne goesting wij mogen zelf voor onzen kookpot zorgen, doch dit doen wij geerne als men iets doet doen door de negers moet men ten eerste lang wachten, ten tweede zich dikwijls lastig maken, ten derde het op 't einde nog zelf doen. 29 November. Wij verlaten Diongo, om ons naar den Kuila te begeven. De naam komt voort van eene groote rivier, die daar loopten die wij over moeten. Wij komen niets bijzonders tegen de weg is, gelijk daags te vooren, goed, maar soms veel water, gewoonlijk mogen wij tweemaal daags de schoenen en kousen uitspelen, de broek opsloven en een goed voetbad nemen. Wij gaan van 6 uren tot half 1, maar wij worden beloond, wij vinden daar eene schoone nieuwe chimbek, waar wij bezit van nemen. 't Vervolgt. SCHAPEN-SCHOUDER. Steekt de schapen schouder in eenen goed verwarmden oven te bra den; bedruipt hem dikwijls met weinig azijn en bo ter braad hem zoolang totdat er vet uitvloeit. Eenige personen bestrooien eene schapen-schouder met petercel ie en wat gekapte charlotten. Wanneer hij genoeg gebraden is, doet men de groensels weg men zet ter stove met wat azijn en eenige druppel tjes koud water, een stuk versche boter, volgens het stuk vleesch en het getal genoodigden roert de saus zoolang totdat zij eene gebondene saus wordt. Giet ze over 't vleesch en dient op. De saus mag ook ^afzonderlijk opgediend worden, alleenlijk voegt men er dan wat jeugd van 't vleesch bij. Drukfeil. Leest in voorgaand num mer Ajuinsaus, in plaats van Wiensaus en zoo verders in 't artikel, Ons Roese. Appelterre. Daar is vrijdag 11., bij de |fr kinderen Bavo Vander Scheuren, een varksken mol gedaan en 't en woog maaL't bagatelleken van 300 en 49 kilogrammen.. Dat kan er door, zei Pqlietien en hij liep met een breem aan en taobaard. d'Oogen van nen meester doen meer werk als zijne handen en niets is moeilijker dan eene ijdele geldbeurs te doen recht staan. Tot Londen heeft zich tot het Katholiek Geloof bekeerd, mejuffer Constance Fletcher, van de familie van den fameu- zen dokter Pusey, en jufvrouw Teichman, sedert meer dan 50 jaar kloosterzuster in 't hospitaal van Antwerpen, die zelfde zuster die komt officier ge noemd te worden van het Leopoldsorde, ewel, die is voor eenige dagen onpasselijk geweest met al die feesten welke ter harer eer Zondag werden ge geven.... Maar alles is nu toch gelukkiglijk gepas seerd. Boom haalt Zondag toekomende de vlag in van zijnen Volksbond en dien zelfden dag zal men in Aalst de verjaardag van den wereldbrief Rerum Novarum vieren al de katholieke socië teiten, sektiën en katholieke vereenigingen zullen er met hun vaandel deel aan nemen en middeler wijl kunnen ze op 't Eiland Chipka, met haat en nijd in 't hart maar gedurig afgeven op die oü be waarders. Drijmaal verhuizen is erger dan afbranden. Over twee jaar was de vermoorde Shah van Persië tot Londen aan 't noenmalen bij den Prins de Galles daar men aspergieën opdien de, beet deze het voorste deel van d'aspergieën af en wierp 'tander achter zich op het tapijt, enop een, twee, drij deden al d'uitgenoodigden deden 't zelfde, en dit voor de schoone oogen van den Shah Had een andere het moeten doen, hij had met klikken en klakken aan de deur gesmeten geweest, en daar meê, zelle, Vriendjes, is 't gedaan voor deze week. Kibeladoeeen. Die deftige Pa- mmmm mm rochie waar zooveel vrienden van 't Stemmeken en van Pië van Nieu- wenhove, onzen ieverigen verkooper, risideeren, waarvoor hun allen onzen besten dank en den vriendelijken goeden dag, daar heeft hetgebiand, maar, gelukkiglijk niet erg. 't Vuur was ontstaan in de schouw der woning van Frans Meulenyzer. Eere en lof aan de meid van mijnheer den Burge meester en jufvrouw Maria De Vos, die bijtijds den brand ontwaarden en de geburen konden verwitti gen, die, met onversaagden moed, den brand mees ter werden Ook te Galmaarden is zekere Petrus-Joannes Leirens, wonende in de Breunsbroekstraat, een groot geluk overkomen in den nacht van 8 Mei. Peis ne keer, op 3 uren tijds, twee koeien gekalfd en eene zeug met viggens, en alles wel vergaan Dobbel is nog zóo dik, zei Domien, en hij plekte zijnen boterham langs twee kanten.... DAGWIJZER. DOOR den Eerweerden Heer Missionaris BAETEN, inboorling van Meire. 17 Het wordt 5 uren geen eten te zien Om hall 6 ure komen zij eindelijk wij kunnen weinig Con- golees om hun te bekijveD, maar ik weet wel dat ze mij die faree niet meer zullen bakken. Wij eten goed en maken ons een warme tas thé, daarna zijn wij versche mannen smooren eene pijp, lezen ons avondgebed en gaan slapen. 29 November. Wij staan op om half 5 ure. Het dorp dat wij verlaten heet Kronzo, en wij gaan vandaag naar Dionyo. Ik zeg het dorp, 'maar ik zie geen huis staan waarbij komt dit de negers vluchten de blanken de Staat stelt mannen aan, om de dorpen rond te loopen en al meê te pakken hun kan dienen, 't zij om er soldaten van te n of dragers, en hunnen loon is dikwijls den n anders nietnatuurlijk dat die sukkelaars vim eten, het zijn menschen met gevoelen gelijk wDaarin bestaat de beschaving van de Congo in wij voort. Wij staan om half 5 ure op vheb ik niet geslapen; ten eerste, ik was te? mr.< ten tweede er zaten wel duizend muggen in mijn bed 's morgens was ik overbeten, zoo dat mijn gezicht handen en beenen gansch rood waren. Wij vouwen onze tenten op, maken koffie, eten een weinig en trekken op, de broek in de kousen ge doken en de stok onder deu arm. Soutanen dragen Zondag 17 Mei. II. Paschalis. Maandag 18. H. Venantius, martelaar, 250. Dijnsdag 19. H. Ivo, priester en belijder, die om Gods wil de zaken van de armen, de weduwen en weezen verdedigde en daarom patroon van de advokaten is, gestorven in 1060. Woensdag 20. H. Bernardinus, minderbr. Donderdag 21. H. Constantinus. Vrijdag 22. H. Julia, die voor 't geloof ge- kiuist werd, 439. Zaterdag 23. H. Desiderius, bisschop van Langres, in Frankrijk, 410 en H. Desiderius, bis schop van Vienne, in Frankrijk, beide martelaars. Zaterdag 23, Vigiliedag, Vastendag, verboden vleesch te eten. De Patroon der Advokaten. Sint Ivo is de patroon der advokaten, gelijk het hierboven staat in den dagwijzer. Daar wordt ver teld, tot eenen schimp op de advokaten, dat zij, zonder patroon zijnde, den Paus te voet vielen om er eenen te hebben, en dat de Paus eerst weigerde, maar ten langen lesten, de smeekemje advokaten een gebed oplei, na hetwelk een van hen moest in Sint Pieterskerk gaan, blindelings, en dan naar 't eerste beeld het beste vatten dit zou het beeld Van hunnen patroon zijn. Dit voorstel werd aan- veerd, en de arme advokaat ging, met verbonden oogen, recht naar 't beeld van St Michiel en vatte den duivel vast die onder zijne voeten lag. Het is licht om raden wien men dan placht uit te geven als patroon der advokaten. Overlijden. De E. H. Cosyns, sedert 23 jaar, pastoor te St- Gooriks-Audenhoveu, is woensdag overleden, De woning van den zendeling ligt op twee kilometers afstand van de stad. De moordenaars moeten langs het dak zijn binnengedrongen. Het huisge zin, door hen achtervolgd, vluchtte van vertrek tot vertrek, tot in de slaapka mer, welker deur de schurken instamp- ten. In dit laatste toevluchtsoord greep de vreeselijke misdaad plaats. De Engelsche konsul en de policie- kommissaris zijn de eersten in het huis geuleven. Een vreeselijk schouwspel vertoonde zich aan hunne blikken De missionna ris had 10 dolksteken en bijlslagen be komen, zijne vrouw vier het kind had men den hals afgesneden. Het schijnt dat er wraak in 't spel is, want geld, goud en j uweelen, alles bleef ongedeerd. Er zijn drij inboorlingen aangehou- den. Morgen geschiedt de begrafenis der slachtoffers. Het zal niemand verwonderen dat de geuzeupers den spot drijft met de wonderbare genezing van julvrouw Maria De De Graeve. Aldus blijft ze in hare rol. Want hare zending, of liever, hare taktiek bestaat immers in ongenadig alles af te breken en te vergruizen wat met ons geloof in verband staat, alles te loochenen wat het bovennatuurlijke van onzen godsdienst raakt. En om hare loocheningen en spotternijen eenigen schijn van gezag te geven, beroept zij zich op zoogenaamde wetenschap pelijke en natuurlijke verschijnsels en waarnemingen, welke in dit geval geenszins van pas komen, en waarover de ernstige, onpartijdige wetenschap het op verre na niet eens is. En zij is zelve zoodanig overtuigd van do zwakheid, de nie tigheid harer wetenschappelijke argumenten, dat zij deze het eene na het andere laat vlotten, en een ander middel zoekt om de kaap der onverbiddelijke waarheid om te zeilen. Dit middel heet opzettelijk liegen. Inderdaad, sommige penneslaven der loge ontzien zich niet te schrijven, dat jufvrouw De Graeve volkomen genezen was, eer zij de bedevaart naar Lourdes onderuam Dat zij die leugeu eens komen herhalen op Zurenborg, waar ieder, klein en groot, het genezen meisje van kindsbeen af gekend en haar, tot het oogenblik haars vertreks naar Lour des, medelijdend beklaagd heeft omwille harer ongeneesbare en deerniswekkende krankheid I Voor degenen die tergoedertrouw zouden twijfelen aan de wonderbare genezing van jufvrouw De Graeve, zullen wij de namen der geneesheeren opgeven, welke haar behandeld hebben. Het zijn de heeren dokters Servais Girard, krijgsdokter van het 7' linieregimentGraspée Possemiers Hertoghe Desguin I.ambotte Dave De Baisieux, van de universiteit van LeuvenDiegerick. Is er nu te Lourdes een echt mirakel gebeurd, een mirakel zooals het door de H. Kerk verstaan wordt Het is aan ons niet daarover te beslissen, de ÏL Kerk alleen is daartoe bevoegd. Maar gezien de omstandigheden vóór en tijdens de plotse linge genezing van j nfvrouw De Graeve, kan het bijna niet anders of de H. Maagd heeft eens te meer willen toonen dat zij degenen kan en wil helpen, die in volle vertrouwen hunnen toevlucht tot Haar nemen. En daarom roepen wij erkentelijk en geestdriftig uit, met allen die genoemde jufvrouw voor haar vertrek naar Lourdes gekend en hare blijde terugkomst gevierd hebben Ave Maria Het onderzoek tep. laste van Courtois diene gewezen policie- officier van Brusselj waarvatf nu geheel de wereld vol van is, gelijk ten tijde van Mamazél Jonió, ewel dat onderzoek is tot nu toe minder gevorderd dan men wel zou denken. Het parket heeft tegen Courtois en zijne medegevangenen geen ander bewijs ontdekt, dan dat zij zich plichtig gemaakt hebben aan verheeling van gestolen titels, j uweelen en zilverwerk. Een nieuw aanhoudingsbevel is tegen Courtois uitgeveer- digd, als hoofd eener kwaaddoenersbende. Krachtens dat bevel, zal hij weer voor drie dagen van alle gemeenschap beroofd worden. Terechtwijzing. Men zegde dat zekere Peeters, bijge naamd De Klopper verdacht werd in betrekking geweest te zijn met Adolf Courtois, den gewezen policieagent, die thans e\enals zijn broeder is aangehouden. Wij vernemen nu dat die inlichting volstrekt ongegrond is, en dat Peeters in geene deele in de zaak Courtois betrokken is. Eene belangrijke getuigenis. M. de bestuurder van het St-Jansgasthuis heeft zaterdag namiddag hét parket verwit tigd dat een der kostgangers van dit gesticht, die daar in het nummer 20, door doktoor Coppez voor eene erge oogziekte behandeld wordt, aangaande de zaak van Courtois erge open baringen te doen had. FRANKRIJK. - De Fransche gazetten schrijven dat er tegenwoordig veel Egyptenaars uit Alexandrie naar Parijs overkomen, omdat de cholera ginder heerschtof't waar is weten wij niet. I Ge zijt beet genomen gij hoest, gij zijt be vangen, brengt slechte nachten door. Welnu, neemt de Walthery pastil en morgen zal alles vergeten zijn. CONGO. R.l. P.-Eenedepc- che uit Matadi meldt het overlijden van M. Victor Matthys, van Leuven, sedert drie jaar in dienst der handels maatschappij van Opper-Congo. Een jonge officier van t voet- volk, M. Vilmans, die drie jaren in den Congo verbleven bad en daar eene ziekte bad opgedaan, is te Etterbeek overleden. Hij was in November laatst leden uit Congo weergekeerd. 78 Spijtig genoeg Het geld, dat ik u, bij voorbaat, op Dirk's vangst gaf, geeft ge mij natuurlijk weder. Morgen brengen I Ik heb voor grondbeginsel, vriend, geen schulden te betalen. Uit het voorval leert ge, onhandige vogelaar, onthoud deze zedenles dat men ongelijk heeft de huid te deelen, voor dat men den beer geschoten heeft. Zedenspreuken mis ik best, mijn geld niet. Het is opgezopen, Walter, n Gij lapt alles door uwe keel Van de hand in den tand dat is de kortste weg. Nu, ernstiger gesproken 1 Weet ge, Walter, waar Dirk gestoven of gevlogen is? n Naar den Elzas. Onze handlangers zullen hem den pas afsnijden, ten minste indien ge uwe boodschap ge voeglijk deedt en Willem van Dirk's vertrek behoorlijk onderrichttet. Voor den bliksem Schoot ik ooit aan de mij op gelegde taak te kort zeg snauwde Disdeer, boog zich voorover, draaide de kraan en tapte wrevelig zijne kan vol. Allo I geen ruzie gemaaktzeide Walter, die bekommerd gadesloeg welke stevige kan Disdeer ophad en hoe dezes hoofd door het bier heel warm was ge raakt. In dien staat wil ik hem toch met geene zen ding gelasten. Ik moet hem evenwel honing in den mond smeren en vermijden tegen zijne schenen te loopen, want 'tis een dwaashoofd, dacht de tuigmeester en sprak Het was boert, Disdeer. Mogen we niet meer schertsen? Weet ge wie ons spel verbroddeld heeft? Gissen doet missen. Die vervloekte Daniël De duivel hale hem grauwde Disdeer, dronk de kan in éene teug uit en polste, terwijl hij ze weer vulde «Maar, Walter, Dirk's vlucht scheen u zóo bit ter weinig te bedroeven. Ge kwaamt hier al lachend» binnen en kreet vaBtge was W voojsje V,„ Sa! &M

De Volksstem | 1896 | | pagina 2