t Laatste Depechen. LUIBRECHTS. WIE, WIE, WIE, HET LAND VAN AALST,«SE Nieuws uit Aalst. ST. NIKOLAAS, Stoumoedige diefstal. Dezen namiddag rond 3 1/2 uren boden zich twee heeren aan bij dame Castille, op de Houtmarkt. Bei den waren deftig gekleed en de eene droeg een caban op den arm. Een van beiden, zich bedienende van de Fran- sche taal, vroeg om een broek te koopen. Madame Castille toonde hem verschei dene stukken kleerstof doch geen beviel hem. Toen zij vertrokken waren, be merkte zij dat een stuk broekstof ver dwenen was. Zij ging eene klachtindie- nen bij den heer policie-kommissaris en diende het signalement der beide d'ioven mede. De beer Cruyssaert zond onmiddelijk agenten naar de statiën en de heer adjunkt van policie *Desifon ging een opzoeking doen en ontdekte onze schelmen in hot Hotel Hollandais, waar zij het vertrek van den trein afwachtten. Sint-Gilles-Waas. H. iP- Christene Feest van den Arbeid. Bijzondere Correspondentiën DENDERMONDE. Oei dat spelen De zieke, Jan Uzerstamp genaamd, had reeds verscheidene keeren aan zijne kamergenooten verklaard dat, toen Courtois policie-officier was, hij hem op zekeren dag in de Otletstraat, in eene herberg ontmoet had. De officier was vergezeld van, Alphonse Cordonnier, de beruchte booswicht waarvan er zoo dikwijls kwestie was, en een andere kerel dien hij niet anders aanduiden kon dan onder den bijnaam van dq Spons. Hij stelde aan Jan Uzerstamp voor, met JCordonnier en de Spons een slag te doen die zonder twijfel heel veel opbrengen zou. Er was kwestie zich naar eene straat iifc de nabijheid der Legientierstraat te begeven en zich meester te maken van eene dier spaarkassen, zooals men de gewoonte heeft er in de brus selsche herbergen in te richten. De zaak moest goed zijn, daar de spaarkas verscheidene-duizende franken bevatte die binnen korte dagen onder de leden zouden verdeeld worden. Courtois voegde erbij dat, terwijl de drij mannen den diefstal zouden plegen, hij de herbergierster zou bezighouden. Uzerstamp weigerde, de anderen beproefden het, doch hun plan mislukte. Verders verklaarde de man zich dikwijls met Courtois bij een .juweelier begeven te hebben om er juweelen te yersjacheren. M. Bourgeois heeft, aan M. den policie-officier Yves de taak toevertrouwd den zieke te gaan ondervragen. M. Yves is zater dag avond Uterstamp gaan ondervragen, die hem hetgeen hij reeds gezegd had bevestigde. De juwelier in kwestie wordt neerstig opgezocht. Diefstallen. Het parket heeft aan de policie last gegeven eene lijst te maken van al de rechterlijke onderzoeken en pro cessen-verbaal waarmee Courtois belast geweest is betrekkelijk diefstallen in Brussel en voorsteden gepleegd. De koetsier Meunier. Het is nu bewezen dat de koetsier Meunier in geenen deele betrokken is in de misdaad der Gewij de Boomstraat en dat hij het niet is, die het geheimzinnig rijtuig naar Veeweyde gevoerd heeft. Courtois. Alexander Courtois heeft in het gevang eene onverschillige houding aangenomen. Hij heeft al zijne kalmte teruggevonden, spreekt weinig, laat een goe.den eetlust blijken, onderhoudt zich met zijne bewakers over weer en wind. Hij bevindt zich niet.meer.in geheime opsluiting en slaapt veel. Bi; gebrek aan geldmiddelen moet hij zich met het gewoon regiem van het gevang te vreden stellen. Het parket doet hem voort durend van dichtbij bewaken. Des nachts doet men hem de handboeien aan. Nieuwe veronderstelling. Het schijnt dat het parket eene nieuwe veronderstelling aanneemt aangaande het drama der Gewijde-Boomstraat. Volgens die veronderstelling zou er geen moord gepleegd zijn. Mad. Cruis zou gestorven zijn aan eene beroerte, zooals de genèesheeren, die het overlijden bestatigd hebben, verklaar den. Maar dan zou het gerucht valsch zijn, volgens welk de wetsdoktoors sporen van verwurging hadden waargenomen op het lijk der vrouw. Ziehier hoe volgens de nieuwe veronderstelling het drama zou plaats gehad hebben. Alexander Courtois zon door een gemeenschappelijken vriend in kennis gekomen zijn met Zoë X... de meid van mad. Cruis en zou haar behendig onder vraagd hebben over de gewoonten harer meesteres en de in richting van bet huis. Hij zou dan met. zijn broeder Adolf en twee menden den slag beraamd hebben. Adolf en een der andere medeplichtigen moesten in het huis dringen, terwijl Alexander en de vierde op straat de wacht hielden. De twee indringers hebben op de deur der kamer van mad. Cruis geklopt, en de arme vrouw, denkende dat het de meid was, heeft de deur geopend. Op het zicht der dieven heeft zij eene geraaktheid gekregen, waaraan zij bezweken is. De misdadigers zouden dan haar lijk op het bed gelegd hebben. De dieven zijn met het geldkoffertje vertrokken en hebben het in de woning van een der medeplichtigen geopend. Dan hebben zij het in rijtuig naar Veeweyde gevoerd. Zóo ten minste, beste Lezers, veronderstelt het parket, maar of het waar is, dat zullen we moeten afwachten. De opzoekingen te Antwerpen. Het schijnt dat de opzoe kingen die op verzoek van het brusselsch parket te Antwerpen gedaan worden, vooral betrekking hebben op den diefstal bij don graaf van Vlaanderen gepleegd. 79 wat onthoud ik slecht Ha ik ben er op... van u Ik aanbid u Tot den dood Hi Hi Hi Waar om die vroolijkheid Een beker bier Lap er maar eenen in uwen kraag Go wilt niet Neen Te meer schiet er over. Zijn er andere kansjes? Hebt ge iéts goeds afgeluisterd Dirk is gaan glippen, maar een andere vogel vliegt de muit in, n sprak Waiter opgeruimd. Een vogel in de hand, is beter dan twee in de lucht. En die vogel De jonkver, die hier verblijft, hé..., Welnu? n Zij is... ij Is? Dirk's dochter. Ik had het in den neus. En Iwein's lief. Dus een heet ijzer om aan te vatten, Disdeer en slokte eens. Zij zwoeren elkaar eeuwige trouw. Kalverliefde Den 278ten dezer, wil Lauretta zoo heet dat vogeltje dit nest uitvliegen, Disdeer. Hoe dat nachtegaaltje gevangen? u Wij hebben de eer dat jonk te beschermen. Wie had het ooit durven droomen Welgeplaatst vertrouwen We zijn immers, sapper loot Iwein's eerlijkste dienaars, spotte Disdeer en tap te de kan nogmaals vol. Disdeer, de gelegenheid waargenomenEr zijn goede zaken te doen. Opgepast en onze plannen wel ge trokken I Indien wij Rambold tot een schakingstochtje uitnoodigden Heerlijke gedachte. Dat is eenen dronk waard, Walter u Haha 1 Wij moeten de gidsen vau Iwein's ver loofd© zyn I grinnikt;© Walter en zijne pogen gloeiden, overwoog VerheelcrsCourtois had eene ze kere zwakheid tegenover de verheelcrs, Het is thans bewezen dat hij tijdens de beruchte aanhouding der bende die de menigvuldige diefstallen in de gangen der huizen pleegde, den verheeler ver wittigde, wiens naam in den loop dezer zaak meermaals vermeld werd, dat men in het kort bij hem een onderzoek zou komen doen en dat hij de verdachte voorwerpen moest van kant maken. De geheime stokerijOngeveer zes tien of zeventien maanden geleden bood een heer van hooge gestalte, struisch en zindelijk gekleed, zich bij M. Victor Nénaerts, fabrikant van koperen ke tels, kranen en stokerijtoestellen aan, in de Keulschestraat, en kommandeer de een alambik met benoodigheden. die moest dienen om genever te sto ken. Eenige dagen later kwam een ander persoon, die niemand anders was dan Adolphe Courtois, die zijn adres opgaf, Frère-Orbanstraat, 2, den alambik me- denam en de rekening eene som van 1500 frank betaalde. Des anderdags bracht men den alam bik terug met verzoek hem te trachten aan een ander kalaut te rerkoopen, doch zonder de 1500 frank terug te eischen Onmiddellijk aangehouden, werden zij naar het policiebureel gebracht en daar vond men bij deze die den caban droeg, het vermiste stuk goed. Hij had het er onder geborgen. Uit het verhoor bleek dat de eene Franschman was, zonder woonst, en de andere Gentenaar. Volgens zij verhaalden kwamen zij van Gent en waren op weg naar Antwerpen met een vrouwspersoon. Zij waren eens afgestapt om te gaan wateren en hadden zoo den trein gemist De vrouw was volgens huil zeggen voortgereden met hun valies. Er is onmiddellijk proces verbaal opgemaakt en zaterdag zijn zij overgebracht geworden naar Dender- monde ter beschikking van den heer Procureur des Konings. Deze spoedige aanhouding strekt grootelijks tot eer aan den policie-kommissaris Cruyssaert en den adj unkt Dësiron. Lulbrechts en Spie- Is, verledene week naar Brussel gegaan, waren gaan dineeren in een hotel der Stoof-, straat, achter 't stad-| huis. Voor derde gerecht kregen zij een half kie: ken, dat verre was van' malsch te zijn Luibeken, zei Spiegels, waarbij zou dit komen dat dit kieken nu toch zoo hard is Ooi, zei Luibrechts, dat is een kieken dat ieverst uit een bard ei komt. zag er de schoone gemeente van Sint- Gilles-Waas Zondag achternoen uit. De huizen waren gevlagd aan jaarschrif ten en bloemen was geen gebrek. Men haalde den eerw. heer Vi taal Van Helleputte in, vroeger onder pastoor van Aalst, nu benoemd tot pastoor van St-Gilles-Waas. Het program van den stoet besloeg niet minder dan 35 nummers, tusschen welke 6 praalwagens, bijzonder schoon. Een aantal groepen te voet en groe pen te peerd waren voortreffelijk. Eeni ge der voornaamste juffers van de ge meente stelden vorstelijke personen uit de geschiedenis voor. Eene eerewacht van 40 ruiters reed den pastoor tot aan de grenzen te ge- moet. Wat men ook bewonderde waren de prachtige peerden, die dezë gemeen te oplevert. De inleider van den nieuwen herder was de zeer eerw. heer Van Necke, pas toor-deken van St-Nicolaas. De burge meester der gemeente, M. Raemdonck en zijne schepenen woonden den prach- tigen stoet bij en verwelkomde de pas toor. Maandag deed de nieuwe pastoor eene ruime brooduitdeeling aan de be hoef tigen. St-Gilles-Waas heeft eer van zijne in haling, die voor velen benijdenswaardig MA AT sle.cbtste maag geneest ItI/xixIJ. op weinige dagen met de voortreffelijke, ver.teerende en bloed zuiverende tormuul der Waltherypil, (Fr. 1.25). Aalst komt een gevoelig en smartelijk verlies, de edele, hooggeachte Familie eene onherstelbare ramp te ondergaan, de nood lijdenden eene ware Moeder te* verliezen, in het afsterven van Mevrouw Adelaidis- Maria-Hubertina-Cornelia Eliaert, BARONNESSE PAUL BETÜUNE, god vruchtig in den Heer ontslapen op het Kasteel van Overhamme te Aalst, den 11 Mei 1896, in den ouderdom van 61 ja ren, versterkt door de H. Sacramenten en door de bijzondere Benedictie van Z. H. Leo XIII. Hare hand heeft zij den behoef tigen geo pend en haren arm tot ondersteuning der lij denden aangeboden. {Spreuk XXXI). De achtbare Familie gelieve hier te aau- vaarden de gevoelens onzer innige deelne- miug in den rouw welke hun komt te tref fen. Wij bevelen de Ziel der duurbare Over ledene in de godvruchtige gebeden onzer Lezers. De Lijkdienst, gevolgd door de Begrafe nis, zal gecelebreerd worden, ter parochi ale kerk van den H. Martinus, den Vrij dag' 15 Mei 1896, om 10 1/2 ure. De Vrouwmis onder de Vigiliën. Een tweede lijkdienst zal gecelebreerd worden vanwege de Barmhartigheid, op Maandag 18 Mei, om 8 ure, ter parochia le kerk van den H. Martinus. Zondag 17 Mei aanstaande wordt de Verjaring der verschijning van de Pauzelijke Encycliek Re- rum Novarum plechtig herdacht. Om 8 1/2 uren 's nergens, ontvangst der deelne mende Maatschappijen in het lokaal van den Kath. Workmanskring, Korte Zoutstraat. Optocht naar de SintMartenskerk, met vlaggen, kartels en mu ziek aan het hoofd. Om 9 uren, Plechtige Hogmis. Daarna uitstap rond de stad. Om 10 1/2 uren, in den Kath. Werkmanskring, AANSPRAAK door den heer Th. Do Wit, Bestuur der der Nationale Werkbeurs té Brussel. HET WARE FEEST VAN DEN ARBEID, hulde en dankbaarheid brengende aan de Vaderlij ke inzichten van Z, H. Leo XIII, voorspelt een grootschen bijval. Iedere christene werkman moet deel nemen aan de plechtigheid. Men is ten dringendste verzocht do huizen to be vlaggen. Vriendelijk verzoek aan de werklieden hunne Eereteekens op de borst te dragen. Anti-soeialistisehe Vakvereenigingen. Verplichtende Vergadering Zondag aanstaande, om 8 1/2 ure 's morgens, in het gewoon lokaal, op boet van 0,25. Dagorde Hulde aan Z. H. l'aus Loo XIII. Deelneming aan den Stoet. Alle leden zullen een pauskleurig herkonnings- teeken ontvangen, welk zij verplicht zijn te dragen. Maatschappij De Iweinszonen. Zaterdag aanstaande, om 8 1/2 uren 's avonds, belangrijke vergadering, ter herberg van d'heer Camiel Corne lls, Molenstraat. Dagorde I. Feestviering der Encycliek op Zondag 17 Mei. 2. Aanstaande feest. Vrye Bond der Houtbewerkers. Zondag toekomende, om 8 1/2 ure 's morgeus, algemeene vergadering in het gewoon lokaal. Dagorde Deelneming aan de Hillde aan Z. H. Leo XIII. Er zal den Leden een pauskleurig herkennings- teeken behandigd worden. Vereenigde werklieden der bouwnijverheid - Zondag eerstkomende, om 8 1/2 ure 's morgens, Vergadering in het gewoon lokaal. Dagorde Deelneming aan het Christene Arbeidersfeest. f De Leden zullen een kenteeken in pauzelijke kleuren ontvangen. Vlaamsen Taalgilde. Donderdag 14 Mei, om 11 1/2 uren 's morgens, belangrijke Vergade ring, in het Paviljoen. Dagorde 1Lezing door M. C. De Kegel, De Kruisberg van Vondel. 2. Zit ting van het Nationaal Vlaamsch Verbond t'Aalst. 3. Belangrijke mededeelingen. De drukkerij der Volksstem wordt den Buitenlieden bijzonder aanbevolen voor het druk ken van Doodsbeeldekens. Schoone keus en lage prijzen. Men drukt er ook litauiën, gebeden, affichen, facturen, programma's, doodbrievcn, enz. Brand. Zaterdag morgend rond 11 1/2 ure, is de hooimijt toebehoorende aan den heer Louis Van der Eist, boschwachter te Aalst, Geeraardsberg- schestraat, en staande op zijnen eigendom achter zijn huis, door de vlammen vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt gerekend op ongeveer 125 a 130 fr. en is verzekerd door de maatschappij La Belgian. durft er uitstrooien ij i t in, dat den Vierden Man mis mag lezen in de Kapel der Arme Claren, Brus- selschestraat?? Wie, wie wie?.... Wij houden er aan hier te verklaren, dat hij, in die kapel, nooit met dit doel den voet heeft gezet en dat hij zijne mis leest in de kapel der Thercsia- nen, elders niet. leden, die thans voor ergste vijanden telt alle oude, deftige Katholieken en voor vrienden socialisten, liberalen en ander schuim, schrijft (weeral de groote Katholieke familiën der stad bedoelende. Dat alswanneer de Coöperatief der Achter- straat tot stand kwam, zich verscheidene heeren aanboden om deel te maken van 't Bestuur, maar dat zij geweigerd werden, omdat de werklieden vreesden dat er te veel politiek zou ingekomen hebben. WfU was bet, die zich ontelbare keeren TT 11 j voorstelde om deel te maken van het Be stuur der Coöperatief??? H[ I 7VI p menschen, hij den ondankbaren, lllfl IA A A j plichtvergetendeu Ruziezoeker, opsteller van die gansche aaneenschakeling leu gens, waarvan alle weken zijne gazetten krioelen: Hij ze]f was het Heeft d<| schaamteloosheid nu haar toppunt be reikt?... met wapens, hoe dikwijls en hebben wij niet ge schreven, dat het zóo gevaarlijk is te Dender- monde, die stad, in hare kassematten zoo zeer ver nopen, twee soldaten van de piotten, in de kazern voor do leute tegen malkander vechten met de bnjóniipt.... Eensklaps, eene verkeerde beweging, q;i (Uvbajpnnet stak in 't oog van eenen der solda ten 't Was schrikkelijk om zien, zeggen ze het slachtoffer huilde en kermde, dat een steenen hart zou gebroken hebben het oog hing op zijne kaak en zal voor eeuwig verloren zijn. Die twee mannen waren voor eene maand terug binnen geroepen DENDERBELLE. Zondag morgend, rond 11 uren heeft men aldaar het lijk van een vrouwspersoon uit het water opgetrokken; 't mensch scheen 65 jaren te zijn, a peu pres; ze was arm tierig aangedaan en had nog in haren zak de som van 8 centiemen, 't Piket van Dendermonde heeft geweest, 't Is Gustaaf Coppens, herbergier, die, met het overzetten zijner schuit, het lijk ophaalde. BOTTEL AERE. Op die parochie hebben de kiekendieven zaterdag nacht op marode ge weest. Zij hadden de stoutigheid op verscheidene plaatsen in te breken, en 't schijnt dat zij er den file van hebben. Bij Isidoor Goedcrtier pikten zij al de kiekens en bij mijnheer den onderwijzer waren z'al aan gang met het slot van 't kot af te breken, als eens klaps bijou begon te bassen en te huilen, dat gansch de ge buurte te been liep en de die ven op de vlucht dreef. De diefstallen zijn gepleegd -*§1 omstreeks 2 uren van dente;^^^ir nacht, precies als de gendarmen justement daar voorbij getrokken zijn maar die menschen zeggen toch dat zij niets en hebben gewaar geworden. De champetter zit op den loer om de schelmen bij de flankaars te grijpen en ontsnappen, dat en zullen ze niet, zeë (Peb Telefoon). 1® Uit Brussel. De tekende socialist \ot- ers, die hier sedert twee jaar, in een krank zinnigenhuis verbleef is maandag avond overle den. 2° Uit Ensivai.. Een socialist, genaamd De- faysi heeft hier zich zei ven en twee zijner kin deren om 't leven gehol pen. 3° Uit Brussel. Volgens de wetsdok toors zou madame Ber ry aan eene geraaktheid zijn bezweken. A 4° Uit Boom.Eene gedeeltelijke wérkstaki.ng onder de steenbakkers los te breken. 5° Uit Exaerde. Zondag nacht is de sclufur en huis met gansch den inboedel van den landbouwer Seraphien Fioryn de prooi der vlammen geworden. 6° Uit Nijvel. De katholieke kandidaten voor de Kamerkiezing zijn: M.M.' baron Snoy ondervoorzitter der Kamerde Lalieux tmrgemeester van NijvelJules Brabandt pachter en d'A^ust bankier tot Waver. 7e Uit Spa. Nabij de statie van La Reid staat een bosch in brand een tamelijk hevige wind wakkert het vuur aan. komt "Pirl mr Tist. Bedankt vopr de doos 1 c A. B. 'tZal toch nc keer komen! Domien. Hebt ge iets ontvangen Daniël. Is wezen u toegekomen Vr. te Velm. Den 11 Juny is opgeschreven maar waar blijft de gazet Nonkel. Smaken de bierkens Maar te veel zeker Ogie Dank voor 't gezondene. Snoeck. Wij kunnen u niet genoeg bedanken. H. 'tSpijt ons toch zoo. 't Bedroeft ons zoo zeer Maar wij ziju het niet weerd. Casimier. Lippe- ken is hersteld Begint 't haar nog niet te groei en?.... De komplimenten aan 't hoekkasken. T. F. Is hij braaf tegenwoordig Met Utile en i er geen huis meer te houd'en geen poepen van kafi narievogels te krijgen. Vr. V. G. te N. 't Stem- meken is U veel verschuldigd. Goeie moed. Ons Ropse. Wat duidelijker schrijven, a. u. b,

De Volksstem | 1896 | | pagina 3