Koeken van eenen deeg Vien Stien ©ruhkcr-ltttgcacr ïlctnia tiau ttuffcl, ffeopoltentflt, 19, te 2lalst. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. SJhoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Vien. G'hebt gelijk, Stien, dat is komilfo. Stien. Ik sta daar bij tijd stom op, Vien, als ik azoo peis waar is den tijd naartoe da'k mee Vien naar denken uren catechismus ging. Vien. Zwijgt er af, dat zijn dingen. Stien. En dan later als wij te samen op de bleekerij werkten. Vien. Ge zoudt zeggen, waar is hij toch naar toe? Stien. Jommer alia, peis ne keer goed, wij hebben tocli alles weten opkomen, ewoor jongen, t Vien. 't ls waar, 'k was ekkik in 't jaar dertig ne kleine gramin en mijn nonkel nog weten op trekken naar de frontjieren in den tijd van den hol- lander. Stien. De gaz en de petrol, 't is ook allemaal achter ons opgekomen ewaar't waren dan azoo olelampkes die z' aan den balk hingen, en als g' in een herberg gingt, moesten ze dat op tafel zetten ot g' en zaagt uwe kaarteh nie. Vien. En als den avapeer hier den eerste keer voorbij sjoefde, en kon de stad 't volk nie slikken, iedereen moest dien ijzeren wagen zien. Stien. Ja Vien, 't is nu wat anders. Och Heere toch, 't loven en is maar azoo gelijk nen trip, den eenen iets grooter als den anderen, maar pakt nu nog ne grooteD, al waar ze meê op de merkt staan, en duurt toch nie lang. Vien. 't Is de waarheid. Maar Stien,'t dunkt mij dat het hier van tegenwoordig zoo dikwijls brandt, 't beeft daar werom al gebrand op den Geesbergscheu steenweg. Stien. Ja en 's nachts da 't toch zoo wreed kan zijn eb, daaraan ziet ge dat de ftialheuren niet en slapen, Vien. Vien. Wij zijn nog gelukkig, Stien, dat Aelst pompiers heeft die azoo effenaf de mannen zijn. Want zie, als z'azoo ne keer in 't jaar hekserchee- ren op een plein of op een hoog batement, maar azoo voor kwaad ge weet wel, da 't niet en brandt, azoo voor eene repetitie, zie ik kan daar azoo stom op staan op da movement en die babileteit. Stien. Ja, en dat iedereen zoo wel't zijn weet, elk op zijnen chefdefil aan zijn stuk en alles a la minuut. Vien. 't Is krieus, en g' hoort ne keer blazen van ver somtijds, en die oorekens liggen in den nek en allemaal de pompen komen in gang, en ge ziet die dermen zwellen van 't water gelijk slangen en da begint te kisselen en te speeten huizen hoo» en da knettert van de force percies gelijk als de jongens vuurken maken van patattekruid. Stien. Alia dat en kan hier niet verbeterd worden, da zijn de petjes van 't land, en dat is azoo voor 't goed, go weet wel. Vien. Jommer Stien, in zulke zakentjommer da 't azoo niet en kwam, wie zou dat doen eh? En daar is discipline bij ook zelle, en de cheffen, Stien, kapabel zelle en herdi, Mijnheer Polle en zijn on' derlietenanten, daar staat daar ne kop op, laat ze maar los 1 Stien. Vien, 'k heb d' ander week ne keer naar Lede'geweest met de meimaand, de vruchten stonden schoon, zelle, maar er mankeerde een vlaagsken regen, zêin de boerkes. Vien. Maar 's morgens moet g' op den buiten zijn om de vogelen du ne keer bezig t' hooren, azoo in een boschken bijzonder, 't zijn percies de klein soldaatjes die spelen als ze 't stad inkomen. Stien. Vien, ik ga er van door, ge zult het niet kwalijk nemen eh, want 'k moet van den avond nog ne keer naar Hofstade, en 'k zal met den trein van half negen terugkomen, peis ik. Vien. De komplimenten, Stien, aan de ken nissen. Wij spraken u verledene week, beste Lezers, over het belang dat de katholieke partij tegenwoordig stelt in 't lot van den armen werkman. Spreken wij u thans over eene andere klas onzer samenleving, die maar al te veel wordt vergeten, te weten onze kleine burgerij. Gedurig en altijd wordt er hedendaags gesproken over den werkman en zijne belangen veel wordt er gedaan om dezen op te beuren en het onrecht dat hem wordt aangedaan te herstellen, maar met het lot van den kleinen neringdoen- der houdt men zich geenszins bezig. En nochtans, wie zal het betwisten, dat onze kleine bur gerij, die voorzeker eene belangwekkende klas van rnen- schen uitmaakt, zich maar al te dikwijls in eene moeilijke positie bevindt Sedert de coöperatief zich hier tot Aalst gevestigd heeft en eenige rijke liberalen hunne kapitalen hebben bijeengebracht om zoo, onder den deknaam van Naanüooze Maatschappij, brood en winkelwaren van alle slach te verkoopen aan eenen prijs die den kleinen burger alle concurentie onmogelijk maakt, is er hier een Bond van Neringdoeners ontstaan, die niet alleen voor onze stad, maar voor gansch 't omlig gende alle middelen aanwendt om de burgerij in dezen nete lachtigen toestand ter hulp te komen. Voortreffelijk en hoogst prijsbaar zijn al de pogingen in dien zin aangewendtdoch wij willen hier enkel de aan dacht inroepen op de nalatigheid van vele rijken om hunne schulden te betalen bij de kleine burgers. Velen en vooral de groote en weihebbenden koópen op een jaar kredietmaar ongelukkiglijk betalen zij niet altijd na het eerste jaar, maar slechts na drie of vier jaar. En intusschentijd zit de winkelier gedurende den loop van 'tjaar meer dan eens in verkort van geld en moet hij soms bij vrienden en kennissen rondloopen om zijne wissels te kunnen betalen. Voegt bij al de onkosten die hij moet doen om zijne nee- ring op de hoogte te houden, de hooge huishuur die hij moet betalen, de zware lasten, het leven en kleeden van het huisgezin, de opvoeding der kinderen, en ge zult gemakke- Beste Lezers, ziehier hoe de Refcrme, een geuzenblad van Brussel, over onze Donchisten oordeelt Het programma der christene volks- partij, der socialisten en der progres- sisten is in den grond hetzelfde. De christene volkspartij leurt heel een- voudig op den buiten met de leerlingen der progressisten. Zij doorspekt ze wat met christelijke spreuken, gelijk de socialisten er wat kollektivistische woorden in mengelen, maar inderdaad is er niet het minste verschil tusschen. Christene demokraten, socialisten en progressisten zouden eigenlijk maar eene partij uitmaken. Het verschil dat tusschen hen gedrieën bestaaat, is eene kwestie van uithangbord, noch meer noch min. De drij flesschen dragen ee- rten anderen naam, maar de drank, die zij bevatten, is juist de zelfde. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Hogen, regen, roe- pon onze boerkens en Y" de regen en komt 63$ maar altijd niet af, niettegenstaande op 't veld alles er staat naar te 8uakken.Nooit SferJy of nooit heeft men 't «ff Aalst op eene begra- êk J> fenis zooveel volk ge- ISt W f zien, als vrijdag verle- ■"•wEftF den, op dio van Me vrouw baronnes Bethune. Graaf de Mun, 't grootste verstand uit de fran- sche Kamer, ne kristene nog van den ouden stempel, komt aan zijne kiezers te- laten weten dat hij zijn mandaat niet meer zal laten vernieuwen voor de Volkskamer en tot Antwerpen ziet M. de Ramaix, volksvertegenwoordiger, ook van zijn mandaat af; hij zal ver vangen worden door M. Emile Van Reeth burgemeester van Boom. Crispi, die groote Godshater en vervol ger van Kerk en Paus is erg ziek; men spreekt zelf van hem eene operatie te doen onderstaan. Geen betere mid del tegen maagpijn dan eenige schelle- kens gerookte tong met een pintje champagne... Dit hebben vrienden van 't Stemmeken Zondag ondervonden. Och heere, och erremen 1 Ze spreken nu al van 't jong prinsesken Wilhelmi- na van Holland te doen trouwen met den prins Bernard-Hendrik van Saxen- Weimaar... Dc verloving zou moeten plaats hebben den 25 Juni. 't Schijnt dat Ninove nu wijd en brééd begint be roemd te worden voor z.iju houdeubrood Houd u wat stil, Disdeer. Aangeschoten zijn is geene zonde, maar ge kunt toch, zóo beschonken, den weg naar Gent niet afbeenen. Luister. Ik betaal u, om hier te blijven, net zooveel alsof ge de zending volbracht. Toegestemd Akkoord! Dat heet gesproken! «juichte Disdeer en slokte. Een ding valt tegen. Laat hooren, Walter. Heeft Iwein lont gero ken Gelukkig neen! Edoch, heeft hij me nu niet juist van het torenwachtersambt ontslagen Bij Bacchus I 't is een ongepast oogenblik. En wien stelde hij in uwe plaats, Walter? Rijkaard, dien vroolijken zuiplap Best zoo. Daarop e§ns geslurpt 1 u Het komt er op aau dezeu smoordronken te maken en den sleutelbos, kost wat kost, te ontnemen. Wij moe ten desnoods list aan geweld paren. De vossenhuid aan de leeuwenhuid naaien Wal ter. n Juist zoo, Disdeer. Wij houden straks eene weer- galooze braspartij en deelSn geld bij handvollen uit. Wij hebben met de marken zilvers, door Willem en Rambold geschonken, er bereids velen de handen gesmeerd. Van een andermans leder is het goed riemen snij den, Walter. Er broeit oorlog. ^Aanstaande is de dag, waarop pnze bespiedersrol is uitgespeeld. Iwein's levep bangt E^: ^er weken is 't n' Stien, da'k u gezien heb; eQ n0® Jongens toch 1 'tis E JnT vim 'j'ii °°k vier weken, da V ien Hoe is 't mogelijk 1 't is acht weken als g'ket bijeen pakt, en ons vriendschap, iets dat azoo antiek is, azoo inge roest. Stien. Och awé Vien, wat heeft ne mensch al beter als azoo ge weet wel, van weder kanten ronduit, genegen zyn, simpel weg azoo in d'een- voudigheid,

De Volksstem | 1896 | | pagina 1