DIE MOORD TOT ELSENE. Reis naar Congo KOOKKUNST. BINNENLAND. KERKELIJR NIEUWS. DE KAMERS. IS toch aardig Groot en goed nieuws. ITALIË., Ge kunt u geen gedacht geven van de ellende waarin Italië ver vallen is 't En kan zijn eigen volk geen eten meer bezorgen. In Sardinië is de nood zoo groot dat de inwoners gras moeten eten om niet van honger te sterven. Gelukkig Italië 1 RUSLAND. De Keizor is van EGYPTE. Er komen slechte ge ruchten uit Egypte, de cholera heerscht er. Den 17 Mei zijn er te Le Caire 8 van de ziekte gestorven, en te Alexandrië 77. H. Rochus, bewaar ons van dien schrikkelijken geesel. TURKEYEN. Sedert veertien AMERIKA. Een geweldige ruk wind heelt groote verwoestingen te weeg gebracht te Sherman in den staat Texas; een deel van de stad is gansch vernield, huizen zijn ingestort, 9 hooge boomen met wortels en al uitgerukt. Er zijn 60 dooden. De geuzen van Mechelen hebben Zondag verleden nog eens getoond dat ze absoluut tegen den Gods dienst niet en zijn, want z'hebben Zondag verbod gegeven aan St-Catharina- processie van uit te gaan. De werklieden van Ver- viers hebben voor vier we ken in werkstaking ge weest. Ehwel, weet ge hoeveel de socialisten aan hunne leden voor geheel dienen tijd hebben doen uitdeelen 4,25 fr. per man. Zeg nu nog dat de kopstukken der socialisten hunne arme broeders niet genegen zijn. Maandag toekomende, 2Je Sinxendag, groote begankenis ter eere van den H. Cornelius tot HofstadeAan volk en zal het er niet ontbreken, van jaar tot jaar neemt het getal bedevaarders daartoe. K Eenenijverheidsschool Eene nijverheidschool, dat ontbreekt er ons, dat moet er komen, zoo spreken (TAalstenaars sedert lang Welnu, wij hebben het genoegen hun thans mede te deelen dat die lange verwachtte school met toekomende Oktobermaand zal geopend worden in ons St-Martensgesticht, en met den aanstaande winter gaat de gemeente Borsbeke verlicht worden met den elektriek even als Ninove.... 'tls bijna ongelooflijk, maar 't is nochtans zoo en dit jjank aan Mr de notaris De Vuyst, die reeds driftig met de eerste preparatie ven bezig is. Tot Mater, neen tot Dour, tegen Charleroi, nabij eene mijn, was een meisje aan 't kooltjes rapen. Ze kreeg ruzie met zekere Lecouvreurmen raakte aan 't vechten en het meisje sloeg met den holleblok op zijn hoofd, dat zijn leven in gevaar is. Die malheuren, die malheuren als ge dat nu toch bepeist, tusschen Laeken en St-Pie- ters-Jette, was men over eenige'dagen een werk manshuis aan 't bouwen opeens stort er ne muur omverre, en ne metser die er nevens stond onder de puinen begraven. Te Bladford in Engeland woont de heer Horlock Bastard, oudste onderwijzer der wereld; hij is 100 jaar en 12 dagen ouden staat nog altijd aan't hoofd van zijne school die 70 leerlingen telt; awel, is dit niet raarder als nen haas met nen pluimsteert't Schijnt nu heel zeker te zijn, dat onze pauzelijke nuntius, Mgr Nava di Bontife, verplaatst gaat worden naar Parijs en Aartshertog Carl Ludwig, eenige broeder van den Keizer van Oostenrijk is te Weenen over leden maandag verleden. Zaterdag verle den was geheel Okegem in rep en roer. Vijf huizen afgebrand, met stallingen en schu ren daarbij en --- ip. zeggen dat niets t -iverzekerd was A& Uit eene steen- PmjW groef, nabij Ma- riemont, heeft men een enkelen blok losgemaakt die 12 kubieke me- «1 JSRL ^erg groot js en 2,800,000 kilos weegt. En wat zegde daar nu van? Al de brusselsche socialisten, die vrijdag de burgerlijke begrafenis van Jan Volders niet bij en wofttden, hadden een frank boet. O die partij van vrijheiden te Brussel zal de zetel, opengevallen in den gemeenteraad door 't alsterven van M. Le- long in den Congo ingenomen worden door M. Parmentier. Bravo, M. De Saedeleer! verhoo ging van daghuur vragen in volle Kamers vóór de chef-piossers en de werklieden van den ijzerenweg, zooals ge dijnsdag deed, daar weet iedereen u dank voor. Mgr de Harlez, leeraar aan de hoogeschool van Leuven, is nog al erg ziek. Hij kan absoluut niet gaan, maar meer en weten wij er niet af. Als minister Van den Peereboom nu niet voor eeu wig en drij dagen de vriend van de boerkens en is, en verstaan wij er niets meer van.... LuistertBij mimsterieelen brief van 15 dezer heeft bij laten we ten dat al de buitenlieden die met legumen, melk, boter, kaas, eieren of pluimgedierte naar de merkt komen, deze gratis voor niets met zich mogen ne men op den trein. Wij bedanken hier den heer mi nister in naam van al onze vrienden van den bui ten, en drukken hier de hoop uit, welhaast door zijn toedoen nog ne goeie stuiver toe te krijgen om te willen voor niet vojageeren op den ijzerenweg. Kibeladoeken. gors, die om zoo te zeggen onzen schat draagt, te weten, onze pharmacie, valt met geheel den boutique in bet water, alles is bedorven Wat gaan wij nu doen In den Congo bijzonderlijk op reis kau men zonder quinine niet voort, men is altijd zeker van groote koortsen te krijgen wij hebben gene spier meer. Onze Lieve Heer is met zijne dompelaars. Te Kimpessé aangekomen vinden wij eenen hangaar die gemaakt is voor de dragers den nacht in over te brengen wij zelf nemen er een deel van, spannen hem zoo goed mogelijk met het goed van onze tenten af, zoo dat wij goed in het droog zitten. 's Middaags, na geëten te hebben, krijgen wij het bezoek van een witten, Mijnheer Haes, eenen Gentenaar, nen braven katholieken Heer. Wij ver tellen hem ons ongeluk eene uur later komt hij terug met eenen flacon quinine, en daarbij twee ffesschen champagne, voor den broeder die ziek geworden is op den weg van Matadi naar La Lufu en die het nog is hij heeft nog geenen stap ge gaan, en moest immer gedragen worden in eene hangmat. Wij zijn verlost, wij hebben medecijnen en kunnen dan voortreizen. Dus op weg. jeu>n j)ectmber. Wij vertrekken gelijk gewoon te om G uren dan komen wij gewoonlijk toe om 12 uren, vandaag komen wij te Kiltjcke. Nieuwe lotgevallen. Op reis leert men de negers kennen. Om 10 uren vinden wij onze negers, neergezeten in eenen bosch, aan eene bron helder waterge moet weten, van als wij ze weggejaagd hebben loopen zij voor uit, om alzoo eene halve uur in te winnen, voor kunnen te eten dit mogen zij doen, en als wij toekomen rusten wij ook nog eenige minuten. De drager van onze kiekens komt bij mij en zegt Mfoumou, moundele, zoule nsousou kufwa Dat wilt zeggen Witte chef, er zijn twee kiekens dood. lk keek hem eens goed in de oogen, en dacht I Hola, vogelik zal u vinden. Ik vraagde hem Koudia mbote (Zijn ze goed om te eten Ve! (Neen Ngey kousole (Wilt gij ze hebben Kousole (Ik wil ze Had ik mij dan niet tegen gehouden, ik zou hem eene lap rond zijne ooren gegeven hebben dat zijnen kop draai de. De slimmerik had ze tegen de steenen doodge- slegen met het gedacht van ze te krijgen, maar had ik het ongeluk gehad dit te doen het zou 's anderendaags denzelfden toer geweest hebben. Nu, wij hebben ze zelf geëten, en hij die gewoon lijk de beuzelingen kreeg, die zij met veel smaak op eten krijgt ze niet meer. Ik heb nog iets vergeten te schrijven. Op den weg van Kwila naar Kimpessé, is er eenen drager subiet gestorven, zonder dat wij het wisten, anders zouden wij er bij gebleven zijn om hem trachten te doopen het was juist den drager van mijn bed. 's Avonds als ik mijn bed wilde maken vond ik het niet ik vroeg naar den chef van de bende, maar hij was weg om den doode te begraven en hij zou mijn bed meebrengen. Ja, dit was goed, maar wat ging ik doen ik kon toch op den grond niet slapen. Vervolg. GEZON DHEIDS-CONSERF Snijdt vier schoone ci troenen in stukkenzet ze ter stove met denoodi- ge hoeveel heid water, voegt er bij eene goede handgreep fij ne sala, even zooveel mé lisse (citroen- kruid) en een derde paart rozemarijn. Laat alles eenige dagen op de stoof staan trekkengiet het daarna door den tems en "kookt het op met honing of broodsuiker, naar smaak. Men gebruikt hiervan des morgens, op eene nuchtere maagzelfs indien men eene koude maag heeft, mag men 's avonds, slapen gaande, ook van nemen. Ik ken ouderlingen, die dit vele jaren gebruikt hebben en er hunne sterke gezondheid aan te danken heb ben. Roese. FRANKRIJK. Een trappist ge meenteraadslid. Te Arcis-le-ronsart, in Frankrijk, is dom Augustinus, abt der trappisten, gemeenteraadslid geko zen. Do trappisten hébben in die verlaten streek bloei en weelde teruggebracht, door hun sedert jaren en jaren verlaten N° 1. Sedert lang klagen al de provinciale be sturen dat hunne inkomsten merkelijk verminderd zijn en hunne lasten vermeerderd, en dat zij niet meer rond komen. Minister de Smet heeft verklaard dat hij in 't kort een wetsontwerp zal neerleggen waardoor de provinciale finantiën voor 6 a 700,000 fr. zullen ontlast worden op weldadigheidsge- bied. N° 2.Een krediet van 10 millioen is gestemd voor de verbetering der groote steenwegen en buurtwegen. 3. De Staat heeft besloten den helft te be talen in de kosten van al de nieuwe buurtspoorwe gen, die zullen gelegd worden schoone ontlasting voor de gemeenten, bijzonderlijk voor die waar de fiinantiën niet al te wel staan. 4. Voor den buiten Van nu af aan zal de afval der steengroeven kosteloos vervoerd worden voor het herstellen der wegen. Nu zal het gemak kelijk gaan om de ongekasseide banen te verbete ren en gebruikelijk te maken in den winter. Bravo voor ons ministerie 1 dat is werken, dat heeten wij de belangen van 't land behertigen, vivat ons Katholiek Bestuur klooster opnieuw te betrekken. «Nu hebben de inwoners hun daarvooi dank willen betuigen. Er valt nog te bemerken dat de eer waarde gekozene bijna de eenparigheid der stemmen heeft bekomen. Waarlijk, onze geuzen gaan denken dat het einde der wereld aanstaande is I... tati M1717CT verouderde en pijn- 11 Hi iVlJjikO 1 lijkste hoest, geneest in twee dagen tijds met de voortreffelij ke Waltherypastil. (1 fr.) zin eene groote edelmoedigheid te too- nen met de feesten zijner kroning dui zenden ongelukkigen die sedert jaren in Siberiën verbannen zijn, zullen er in vrijheid gesteld worden. De vreemde afgezanten uit alle lau den beginnen te arriveeren om de kro ning bij te wonen, 't Zal er spannen. Er wordt in de stad niets anders meer ge daan als werken voor de feesten, 't Is verwen, kuischen en schilderen, onge looflijk. Alles voorspelt dat de feesten prachtig zullen zijn. Versiering van huizen en straten, verlichting, vui werk, praalstoet, niets zal er te kort zijn geen volk ook. dagen heerscht te Constantinopel eene zekere opschudding. 1500 Armenianen zijn aangehouden, 59 zijn in balling schap gezonden naar Anatalië.Wanneer zal die vervolging tegen die ongelukkige Armenianen toch eens eindigen mannen die de zaken goed kennen, zeggen dat het eene ie voordeelige plaatsing is. Gebeurt het later dat wij van den Congo afzien, dan moet de mogendheid die den Congo overneemt, en 'tzal Frankrijk zijn, want het loert er reeds op,ons alles vergoeden, en terugkeeren wat wij geleend oF-.verschoten of gewaarborgd hebben. Onder de talrijke misdaden, waarvan Courtois zoo niet rechtstreeks beschuldigd, dan toch in staat geoordeeld werd, was ook de moord, over vele maanden op eene herbergierster inde Keizerstraat gepleegd. V/at wordt er al niet veronder steld Die verdenking was zoo geheel ongegrond niet, mits men heeft opgemerkt dat Courtois destijds in betrekkingen was met zekere Julie Noël, de meid van de vermoorde herbergiers ter vrouw Massin. p En wat de verdenking, zoo wel voor de eene als voor de an dere misdaad nog zwaarder maakt, is dat die Julie Noël later in den dienst is geweest van Mevr. Herry, en dat hij geduren de dien tijd zijne betrekkingen met haar niet staakte. Het kan zij dus geweest zijn, die hem de noodige inlichtin gen heeft gegeven voor het plegen der laatste misdaad. Dit meisje zou ongetwijfeld eene kostbare getuige zijn. On gelukkiglijk is zij in December laatstleden ziek geworden en in Februari van dit jaar gestorven. De policie heeft nu bevel gekregen, op te zoeken welke de laatste betrekkingeu tusschen Julie en Courtois zijn geweest. JULIE NOEL. Dit meisje, dat, hoewel sedert vier maanden dood, zoo plot selings als handelend persoon in dit drama optreedt^was eene Walin van Dour. Julie diende, zooals men weet, vroeger bij vrouw Massin in de Keizerstraat en was later gedurende eenige maanden in dienst bij mevrouw Ileiry. Een policieoflicier heeft het personeel van het gasthuis waar zij stierf, ondervraagd. De ziekedienster en de nou der zaal waar zij verzorgd werd, herinneren zich niet, Courtois ooit bij Julie gezien te hebben. De bureelbedienden evenmin. Maar het is waarschijnlijk dat, als hij haar bezocht heeft, hij dit deed op Zondag of donderdag, wanneer het algemeene bezoek dag is en men dan minder opgemerkt wordt. Maar eene zieke, die nog in dezelfde zaal verpleegd wordt, heeft in het portret van Courtois eenen persoon herkend, die vier-of vijfmaal gedurende langen tijd met Julie Noël is komen spreken. In de maand Mei 1892 kwam zij in dienst bij Mev. Herry, op aanbeveling van eenen knecht, JBorgers, die vroeger ziekediener in een gasthuis was geweest. Zij was niet op de bevolkingsregister ingeschreven, omdat zij, een diploom van onderwijs hebbende, zich niet als dienst meid wilde doen inschrijven. Zij beweerde vroeger in een winkeltje gediend te hebben, doch nu van Lennick te komen, waar hare broers en zusters woonden, en sprak niet van Mad. Massin, hare vroegere (vermoorde) meesteres. Mevr. Herry was in september verplicht, Julie door te zen den omdat zij met Jan Borgers, den knecht, in kennis was geraakt, en niets goeds meer verrichtte. Jan bleef in dienst tot februari 1894, en tot dan toe kwam Julie hem steeds daar in de buurt opzoeken. Op dit tijdstip, en dit moet Julie geweten hebben, was de kas, waarin het kofferken stond altijd open de sleutel van het kofferken stak in den porte-monnaie, die Mevr. Herry 's nachts onder haar hoofdkussen verborg. ■^r r I Zondag namiddag werd alhier de Z. E. JN GVG16heer Sallet als pastoor-deken ingehuldigd. Aan feestelijke versiering en nieuwsgierige geloovigen ontbrak het niet. Een schoone stoet, waaraan, benevens de versehillige besturen en godsdienstige vereenigingen der gemeente, ook de heide muziekmaatschappijen van Nevele deel namen, haalde den Eerw. herder aan de brug af. Na de aanstelling in de den Eerweerden Heer Missionaris BAETEN, inboorling van Meire. 18 Wij hebben daar ook de gelegenheid van 2 kie kens te koopen, voor 48 zakdoeken, eene waarde van 4 franken. 30 November. Wij gaan naar Kimpessé. In de verte zien wij de tenten staan van deze die aan den ijzeren weg werken met de maand Mei zullen de reizigers tot daar kunnen reizen met den trein dit zal wederom eenige dagen gewonnen zijn. Onze lotsgevallen beginnen nu voor goed. Wij moeten eenige rivieren over, Een onzer dra- DAGWIJZER. Zondag, 24 Mei. Hoogdag van Sinxen. De nederdaling van den H. Geest over de apostelen. Vandaag in al de kerken rondgang voor de de werken van ons bisdom. Elk zijne aalmoes met goed hert gegeven. Maandag, 25. H. Gregorius VII, Paus. Dijnsdag, 26. H. Philippus Nerius, pries ter. Woensdag, 27. 11. Maria Magdalena van Pazzis. Donderdag, 28. H. Augustinus. Veijdag, 29. —11. Maximinus. Zatebdag, 30. H. Ferdinandus, koning van Spanje. Woensdag, donderdag, vrijdag, quatertemperda gen, verboden vleesch te eten. Priesterlijke benoemingen. Zijn pastoor benoemd te Baesrode, de E. H. Buyserie, pas toor van Bottelaerete Bottelaere, H. Buysse te St. Gooriks, de E. H. Schcilaert, derpastogr te 2ele. De groote gebeurtenis van de laatste zitdagen is de stemming van 10 mil lioen voor den Congo. Wat zegt gij, 10 millioen Wacht, u niet kwaad maken, luistert, Waarom dient dit geld Het is een laatste hulpgeld dat ouze regeering verleend aan de spoorweg maatschappij van den Congo. De ijzeren weg, die er volstrekt uoodig is voor de commercie, is nog niet voltrokken, en de maatschappij kan niet voort bij ge brek aan geld. Het is een laatste hulp geld dat wij geven, zegt de minister De Smet de Naeyer, in 't vervolg zal er geen spraak meer zijn van nieuwe tusschenkomst. Noch vóór, noch na de vacantie, noch dit jaar, noch te naaste jaar, zullen wij aan de kamers iets te vragen hebben voor den Con- staat, om de goede reden dat de Congo met de hulp, die wij vroeger verleend hebben, voort zal kunnen, en onze geldelijke voogdij zal kunnen missen.» Zijn die 15 millioen voor ons nu ver loren, is dat een geschenk, nen cado In Igenh eheel a iet, dat is en me vac gs SA 45 82 maar aan een zijden draad, welken Willem binnen kort zal afsnijden. Wellicht sprak Walter breedvoeriger over zijne in zichten, had hij het niét hoogdringend geacht den zwelg- zieken knotsdrager van de ton te verwijderen, eer dezes zinnen voorgoed op hol waren. Kom toch van de ton af, slokop 1 Eindelijk.!.. Dat is braaf van uwentwege. Nu, ga Begeef u eerst bij den baas uit de De Witvoeten. Die dikkerd wordt te recht Ivo de Fijne geheeten. Het is de geschikte man. Zeg hem, dat hij hier ongeduldig ver wacht is zoek vervolgens Rijkaard en zijne maten op spoor onze makkers op. Een ieder kome ongewapend. Blijf niet te lang weg Loop Loopen deed Disdeer nooit. Reeds was hij, hij het maken van zigzags, wat voortgeslenterd, als Walter hem tegenhield Eenen stond Eerst die tonnen in de zaal gerold! Kloek aan! Die is er... Nu de tweede... Dat is kant en klaar... FikkerlootGij hebt wat op, Disdeer!... De derde ligt er.... Verdraag die banken ik zorg voor kannen, stoelen en tafel... Zóo zwikken Goed! Het vuur aangemaakt! Het vlamt op... De lampen ontstoken Zij doorschijnen de gansche zaal. Thans vooruit en breng nog eenige kannen en bekers mede Disdeer sukkelde de trappen af, terwijl Walter hem toeriep: De dobbelsteenenniet vergeten! en drentelde naar de vestingen. In den bloei des levens, van middelmatige gestalte, breed van schouders, athletisch gebouwd, schoon gebaard eu behaard, werd Walter vroeger met redeu voor een flinken kerel gehouden. Sedert een paar jaren echter ontsierde eene overmatige zwaarlijvigheid den vorm zijner forsche ledematen. De vooruitspringende buik hij maakte er eenen god van de glimmende, boogroode kaken, de gepurperde, breede, platte neus, de kale plekken in het kroeshaar, de verslenste blik verrieden zijne verslaafdheid den 'sterken drank. Het slempempen, het nachtraven, ftip dobbelen hadden ziju gemoed ontaard, By,

De Volksstem | 1896 | | pagina 2