WIT EN ZWART. LUIBRECHTS. frppraardsberffen vollpn d;,pljuer diGTen Brussel. Denderleeuw Stedelijke Werkbeurs. VERORDENINGEN. Nieuws uit Aalst. Katholieke Werkman skring Briefwisseling. ti is te huren kerk beklom de Z. E. heer Kail. d'Hoop den predikstoel en richtte eene treffende aanspraak tot de geloovigen. De stoet geleidde ten slotte den eerweerden herder ter dekenij. In ge moedelijke woorden bedankte de Z. E. heer Deken zijne nieuwe parochianen voor hunne gulhartige ontvangst. rVnvülniitpm Zekere Naasens Theofiel, ging vi uj niiautciu, dinsdag morgend met zijne twee zonen werken twee uren later bracht men den man dood naar zijne woning hij was schielijk gestorven. Naasens laat eene weduwe en verseheide kinderen achter. SomerffPni Zaterdag namiddag is het gehucht oclu* Langeboeken dezer gemeente in rep en roer gebracht door een betreurenswaardig ongeluk, dat in de volgende omstandigheden voorviel De vrouw van August Dekeyser, welker woning langs de tramlinie gelegen is, had twee harer kinderen een meisje van 11 jaar en een knaapje van ongeveer 16 maanden, voor eeni- ge oogenblikken alleen gelaten terwijl zij eene boodschap in de gebuurte deed. Nauwelijks had zij eenige minuten hare woning verlaten als het jongste kind aan den ingang van den hof door den stoomtram nr 741 die alhier om omtrent 5,45 m. voorbij stoomt, letterlijk het hoofd afgereden werd. De dood was oogenblikkelijk. Het kindje zal, naar men veronderstelt, in de gracht of achter eenen boom aan 't spelen geweest zijn en, den stoomtram hoorende, zich hebben willen verwijderen eene verkeerde richting genomen hebben en zoo onder het machien geraakt zijn. De machinist heeft het wichtje maar op eenen kleinen afstand gezien; hij deed al het mogelijke om den trein te doen stoppen, maar alles was te vergeefs. De gendarmen, in allerhaast verwittigd doodden treinoverste hebben een streng onderzoek geopend ten einde de verant woordelijkheid vast te stellen. De wanhoop der ouders is onbeschrijfelijk. Dai^paIppwa Twee der luitenanten van pastoor JaOIISSGIcICI 6. J)aens, MM. DeCatillon en Plancquaert, zijn hier Zondag eene meeting komen geven. Wat zij vertelden zou even gepast geweest zijn in den mond van een bloedrooden socialist, en gansch de meeting had zulk onmisbaar socialis tisch karakter, dat aan de poort der afspanning, waar zij gegeven werd, Vóóruit werd rondgevent. Het grootste deel der aanhoorders waren socialisten of visschers in troebel water. tt In een gevecht op de wijk Huivelde, is een JtLamme. persoon van Hansevelde, zekere Fr. De Rid der, zoo deerlijk mishandeld dat zijn toestand zeer bedenkelijk is. De daders, personen uit de wijk, zijn aangehouden en ter beschikking van het gerecht gesteld. VJcoItltlluoucigcii. gedrongen m de woning van M. Van der Mynsbruggen en hebben er buiten eene zekere som gelds, beddengoed en kleedingstukken gestolen. -p -ï De vrouw Seraphine Floryn, het ongeluk- üxaerae. kjg Slachtoffer van den wreeden brand van voorlaatsten zondag, is zaterdag aan hare bekomen brandwon den overleden, na een schrikkelijk lijden. De man was ook verbrand toen hij do beesten wilde redden, maar hij is nu aan de beterhand. Men vermoedt kwaadwillig heid. De ongelukkige landbouwer Floryn is tot den bedelstaf gebracht. pi Twee joden weten.... In de Kroonstraat JhlSeiie. te FJsene, kwamen twee joden met lijnwaad leuren. Vrouw L. kocht 35 meters. De eene jood begon met de vrouw een praatje te voeren, teowijl de andere begon te meten Een, twee, drie, vier, vijf... Apropos, madam, zegde de eerste eensklaps, de hoefeel- ste is 't fandaag De vijftiende antwoordde vrouw L. Sesthien, seventhien, achtthien, ging de tweede jood voort. En toen de goede vrouw tegen 35 meters betaald had en later haren koop wilde nameten, waren er 10 meters te weinig. Zij heeft de historie aan de policie verteld. In alle geval is het eene les voor de menschen, die lijnwaad van rondleurende joden koopen. De kroning van den Czaar. De belgische zending gelast het belgisch hof bij de kroning «3 voorheen een voorbeeldige oorlogsknecht, hou en trouw, in al de geheimen van den wapenhandel bedreven, koel gn onbeweeglijk in het barnen des gevechts, voor menig blijk van leeuwenmoed op het slagveld gelauwerd, werd door een losbandig, liederlijk leven tot een vuigen ver rader verlaagd. Voor drie maanden maakte hij nog deel uit van de bezetting des kasteels. Toen het Iwein evenwel ter ooren kwam, dat zijn gunsteling zich sedert eenigen tijd in den drank vergat, legde hij hem de wacht der Dendermond- êche poort op. Iwein koesterde de hoop zijnen lieveling, den verderfelijken kring van slechte vrienden onttrokken en door deze strat gewaarschuwd, tot inkeer te zien komen. Deze maatregel had een tegenovergesteld uit werksel. Walter, lichtgeraakt, op zijne kundigheden ver waand, vol gebluf en snoeverij, vatte tegen zijnen meester een onvermurwbaren haat op en zwoer zich over deze vernedering te wreken. Hij besloot Iwein's vertrouwen weer in te winnen, om hem des te zekerder te kunnen treffen. Ook had hij, sinds zijne afstraffing, in schijn alle gezel schap gevlucht en in den beker niet te diep meer geke ken. Herhaaldelijk echter doorbraste hij ter sluik met Disdeer en Ivo den geheelen nacht. Dat zijne schijnhei ligheid Iwein om den tuin leidde en het den burchtheer ontging hoe zijn strijdknecht met den vijand heulde, de soldeniers omkocht en al wat te Aalst voorviel Willem en Eambold bekend maakte, is den lezer alree gebleken. Walter stapte de wapenkamer op en neer. Een booze lach betrok zijn aangezicht, terwijl hij zijne knevels om krulde en tot zichzelven sprak Bij alle duivels 1 het zal Iwein bitter rouwen Ha hij denkt mij door deze benoeming te paaien I Te laat te laatMij wacht bij Willem wat anders dan tuigmeester te spelen 01 o die verliefden Ik min u... ik aanbid u... Hi! hi!... «Tot den dood!... tot den dood!... Hal ha! hal... Ik lach er mij halfdood om Maar, Mher Iwein, maar, |onkvpr Lauretta, gij rekent zopder Walter. Die liefde van den zcaar te vertegenwoordigen, is maandag met den express naar Duitsch- land vertrokken. Zij is samengesteld uit de generaals Nieaise en Marchal, luitenant graaf d'Assche, enz. Deze hee- ren hebben zich rechtstreeks naar Ber lijn begeven en zullen van daar naar Warschau vertrekken, waar zij prins Albert zullen vinden. vond den baanwachter J. B. De Schryver, tegen de Vaartbrug, het schrikkelijk ver minkte lijkje van een pasgeboren kind, dat men uit den trein geworpen heeft met het inzicht in de vaart te werpen en, welke door eene onbehendigheid en snelle vaart des treins niet in de vaart terecht kwam, maar wel op eenen daar flabij staande seinpaal Het kindje, dat van het vrouwelijk ge slacht is, was gesloten in een houten kistje er lagen ook nog dry gewichten van stores in, om het des te beter te doen zinken. Het parket is verwittigd. Luibrechts en Spie gels waren te samen naar Brussel naar den schouwburg van den Moné gaan zien. Maar kijk eens, Spiegels, zei Lui brechts naar dienen pianist... Waarbij zou het toch 'komen dat al die mu ziekanten zulken groo- ten kop haar hebben. O gie snul, ant woordde Spiegels, weet ge dat nog niet, wel dat is om de vliegen van hunnen neus te houden. STAD AALST. 0-0 Art. 1. Eene Stedelijke Werkbeurs is te Aalst ingericht door het Gemeen tebestuur. Art. 2. Do Werkbeurs heeft voor doel de vraag en het aanbod van werk in recbtstreeksclie betrekking te bren gen, dus te vergemakkelijken. Art. Het Stedelijk Bestuur stelt een lokaal ten dienste der Werkbeurs, be noemt en bezoldigt haren bediende, en voorziet in de noodige b.ureelkosten en andere. Art. i. Een bestuur van vijf leden door den Gemeenteraad benoemd, waaronder van rechtswege den Schepen van Arbeid als voorzitter, is gelast met het onderzoek aller vraagstukken, die de vraag en bet aanbod van werk eeuigs- zins aanbelangen. Art. 5. De leden van het Bestuur zijn voor vier jaren benoemd, en zullen alle twee jaren per helft vernieuwd worden. De Gemeenteraad noemt voor de eerste maal de eene helft voor twee jaren. De Bureelen der Werkbeurs zijn voor het publiek toegankelijk alle werkdagen van 11 uren 's morgens tot 12 1/2 ure 's namiddags. Alle inlichtingen worden er kosteloos en met de meeste bereidwilligheid ge geven. Aan de Wer kbeurs is eene Markt van den Arbeid verbonden, open alle werk dagen van 8 tot 9 ure 's morgends. Daar kuuuen werkgevers zich in rcchtstreek- sche betrekkingen stellen met werklie den en bedienden, om ter plaats over de voorwaarden van te geven bezigheid overeen te komen. De inschrijvingen geschieden op twee afzonderste registers. Het eene is be stemd voor de vraag en het andere voor het aanbod van werk. Wie werk verzoekt, moet zijnen bur gerlijken stand en zijne woonplaats, zijn ambt of zijne bediening aangeven. Hij zal aanduiden of bij bekwaam is des noods eenige andere bezigheid te ver richten. Hij kan ook de aanbevelingen, die bij bezit doen gelden, en andere Wij hebben bet verslag ontvangen van liet ver- loopeu dienstjaar van onzen geliefden Werkmans kring en deelen bieiuit. de bijzonderste, opmer kenswaardige punten mede. Negen jaren zijn vervlogen, sedert dat de Z. E. H. De Bliek, onze gewezene pastoor-deken, ons bier de stichting van onze maatschappij toever trouwde, en haar voor doelen aanwees Ten eerstenden werkman te stichten, te on derwijzen, en door deftige vermaken te verlusti gen: Ten tweedende onderlinge ondersteuning ha rer leden en de instelling van alle inrichtingen van aard om hun geestelijk en stoffelijk welzijn te ver meerderen Ten derden de bescherming der beroepsbelan- gen en der goede verstandhouding tusscheu mees ters en gasten. Wat bet eerste punt van onze standregelen be treft, sedert lang, zijt gij ooggetuigen van onze on verpoosde werkingen, om de zondagen van onze leden zoo aangenaam mogelijk te maken. Onze ge wone prijskampen en voordrachten; onze avond feesten opgeluisterd door onze moedige zang- en tooneelat'deelingen, of door de meesters der Zon dagschool onze Kerstboom waar meer dan dui zend schoone prijzen eeuer waarde van drie dui zend frank, jaarlijks afgelot worden; de prijskamp van volherding met zooveel iever door onzen Eore- voorzitter M1' Eugeen Van Itterbeek bestuurd; de jaarlijksche plezierreisdit alles is door U sedert lang gekend en gewaardeerd. Dat de oude faam van deftigheid onzer leden niet daalt, blijkt uit de omstandigheid dat, dit jaar nogmaals, negen onzer leden zijn vereerd ge weest door de nijverheidsdecoratie van 2' klas. De ondersteuning onzer leden zoowel onder stoffelijk als onder zedelijk oogpunt is liet voor werp der dagelij ksche bekommernis van uw bestuur en van uwe hoofdmannen. Sedert ons tienjarig bestaan hebben honderden van u beproefd, dat onze deur altijd open was voor onze leden, wanneer deze zich in eenige moeilijkheid bevonden. Het zij ons bier toegelaten te herinneren dat wij in allo omstandigheden onze genegenheid uitgestrekt hebben tot den werkmansstand in 't algemeen, zelf, zonder onderscheid van denkwijze. Wanneer namelijk, over eenige jaren, een der grootste fabrieken van de stad, de katoenspinnerij der Keizerlijke plaats hare deuren sloot, sprongen de katholieken en anti-socialisten alleen op de bres voor de werkloozen. Deze omstandigheid staat in gouden letteren in onze geschiedenis geboekt. Welnu, wat wij in dit geval deden, zouden wij in de toekomst nog doen, indien het van noode ware. Wij willen niet voorbijgaan zonder u te herinne ren dat onze afdeeling van onderlingen bijstand de voordeeligste is van de 'stad, vermits de wekelijk- sche bijdrage slechts van 0,15 is, terwijl de ver leende onderstand voor de twee eerste maanden 1 fr. 25 daags bedraagt. Het is ook in een gedacht van onderlingen bijstand, en tevens om de be scherming der beroepsbelangen te bevorderen, dat wij sedert ettelijke jaren de hand hebben geleend aan bet stichten van vakvereenigingen die gansch onafhankelijk van bet bestuur van den Werkmanskring, te midden der beproevingen die wij onderstaan hebben, onze trouwe bond- en strijdgenoten zijn gebleven. De eereplaats onder al de werken ten voordeelo der arbeiders behoort aan de vakvereenigingen die schier alle andere goede werken samenvatten. Reeds hebben wij in andere omstandigheden die welbeduidende aan beveling van Leo XIII aangehaald. Zij blijft onze leidsdraad, en de oorzaak onzer bijzondere voor liefde voor de vakvereenigingen. Benevens de drie bestaande en verbondene vak vereenigingen van de fabriekwerkers, de houtbe werkers en de bouwnijverheid, hebben wij dit jaar onder don burgerstand van Aalst, eene grootschc beweging van neringdoeners ten voordeele der vak- vereeniging zien ontstaan. De verwachte stemming door de wetgevende Kamers, op het merkwaardig verslag van onzen Volksvertegenwoordiger Mr De Sadeleer, eener wet voor de vakvereenigingen, zal aan de bewe ging der katholieke arbeiders en burgers van Aalst, krachtige wapens en waarborgen van bestaan ver zekeren. Met het inzicht van de beroepsbelangen onzer werkende bevolking te bevorderen, heeft onze ka tholieke werkmanskring 't akkoord met de antiso cialistische vakvereenigingen en den Aalsterschen Commissie den heer Amand D'Hondt, Gentschen- steenweg, te Aelst. De maatschappijen moéten ten minsten 25 leden tellen. Ten 3 ure namiddag vereeniging op het statie plein stoet naai* liet stadhuisontvangst dcor ge meentebestuur. 's Avonds ten 7 ure trekking der premiën. Deze zijn 1"'* Premie 200 fr. 7* Premie 25 fr. 2Jo 150 8"'» 25 n 3"" 100 9* 25 4J° 50 10* 25 n 5Je 50 II* 05 6'1' 50 n 12* 25 Voor de Muziekmeesters, 2 premiën van 25 fr. De stad Aelst lieeft een aecoord met de sociëteit van Schi'ijvorsrecliten, iedere maatschappij is du9 vrij hare stukken te kiezen. inlichtingen verschaffen, die hij goed of houtbewerkers bond, verleden jaar eene reeks prijs- l: kampen uitgeschreven en van 5 tot 23 September eene tentoonstelling geopend die door drie Minis ters en duizenden inwoners en vreemdelingen be zocht, den kunstroem onzer stad met eene nieuwe Aalst, den 13 Mei 1896. Heer opsteller, In uw nummer van zaterdag 9en dezer maand komt een artikel voor waarin mijn persoon bedoeld is, en ik maak gebruik van mijn recht tot ant woord met u te verzoeken deze brief in uw eerst volgend nummer op te nemen, op de zelfde plaats en in de zelfde letters als het genoemd artikel.(1). Gij scheldt mij uit voor een goddelooze, voor iemand die sedert jaren en jaren zijne christelijke plichten niet meer volbrengt. (2). Daar weet gij volstrekt niets van, mijne gods dienstige of christelijke gevoelens zijn u totaal onbekend, dit nieuwsje grijpt gij uit de lucht enkel en alleen om aan uwe nijging tot lasteren te kun nen voldoen. (3). Maar ik begrijp wat pijn uw nijdig hart moet onderstaan hebben, bij het vernemen van het wel- gelukken van onze schoone feest, dit was andere peper dan uwen fameuzen trippenstoet zaliger waarvan alle eerlijke lieden walgden en wiens mislukken nog al te versch in uw geheugen ligt. (4). Wat nu het uitkoopen betreft, daar wil ik niet op antwoorden, iedere Aalstenaar weet waar de uitkoopers en uitgekochte zijn (5) en gij moet niet weinig u toupetbezitten om daarvan te durven klappen zulk potje zoudt gij best doen gedekt te laten. (6). Ik groet u (7) Henri Van Iseghem. (1) Dat recht hebt gij hoegenaamd niet. Maar wy wil len wel uwen brief opnemen om nogmaals te bewijzen zooals wij het duidelijk in 't nummer van 9 Mei deden verstaan dat wij u geenszins in uwe eer wilden treiren. Voorde schoone oogen van den Kwibus, die uw schrijven aaneenliansde, zouden wij het niet doen wij kennen die rare vogel van haar en van pluim... le goed zelfs (2j Dan zijt ge straf bekeerd. Beter laat dan nooit (3) De persoon die ons de inlichtingon verschafte, ge- looven wij beter dan éenen Donchist. (4) Wie schreef er dat uwe feest niet wel gelukt is? Was zij het, wel, zooveel te beter voor u en de nering- doeners uwer wijk en w^j wenschten dat ge dr^j tonnen bier had afgetapt. Maar wanneer ge durft spreken van pijn en nijd, dan vergeet ge, dat het kleinste kind in Aalst weet, dat uw feest zelve haren oorsprong nam in den haat en afgunst van eenige gepatenteerde dweersdrij vers ten opzichte van een katholieken concurrent!... Spijt, jaloezie en afjonstiglieid zijn de inrichters van uw feest ingeboren en meermaals verkochten zij voor 30 zil verlingen hunne partijgenoten. De tijd zal hunnen wraaklust niet gelescht hebben, want dien zondag trok ken judassen en verraders in klein getal, wel is waar bij die droef befaamde muilentrekkers binnen en werden er duchtig getrakteerd. (5J Noem de namen dier uitkoopers. Wij verwachten u in ons blad ten dien einde Dan zullen onze lezers zien of gij een rechtzinnig man zyt, ofwel een leugenaar. (6) Wij moeten zoovele potjes gedekt laten... van man nen die best zouden doen te zwijgen wanneer men hun op den neus tikt. (7) Van de gelijken. Wij verwachten de namen der uitkoopershoort ge Onze vierde man komt aan den Patriote, de scheurmakersgazet van Brussel, eenen brief te schrijven waarin hij beweert vreemd te blijven aan alle kiesbeweging buiten zijn arrondisse ment en nochtans hong verledene week, op de vier hoeken van Roesselaere, de volgende affiche CHRISTENE VOLKSPARTIJ Stad Roesselaere noodig vindt, Wie een aanbod van werk wil doen opnemen, zal den aard van hetzelve bepalen. Hij mag daarbij de voorwaarde of de vereischte hoedanigheden doen i k 10011 heeft verrijkt, en voor onzen werkmanskring kennen. De vragen tot inschrijving zullen ook schriftelijk aan het Bureel der instelling mogen gezonden worden. Art. 8. De vraag en het aanbod van werk zullen in rechtstreeksche betrek kingen gebracht worden bij middel van bijzondere briefwisseling, aankondigin gen bijeenroepingen, enz. Art. 9. De vragen van werk zullen alleen ter inschrijving worden aange- mon, die te Aalst woonachtig zijn of er vroeger verbleven. Uitzondering zal gemaakt worden voor de vragen van andere soortgelijke instellingen, waarmede de Werkbeurs geregelde betrekkingen onderhoudt, en die haar wederkeerig hetzelfde voordeel verleenen. Art. 10. Het Bestuur benoemt in zijnen schoot eenen Secretaris die met Voorzitter, bet dagelijksch toezicht over de Werkbeurs uitoefent. Het Bestuur stelt jaarlijks een verslag over zijne werkzaamheden op. Dit verslag wordt aan den Gemeenteraad onderworpen. Vastgesteld in zitting des Gemeente- raads van 10 April 1896. ICriY CHLI Purgeeren is maar JuLill Ol lil., kinderspel, sinds men de Waltherypil kent, die zoo zacht zoo gemakkelijk is en zoo wel hetii- chaam verzuivert zonder onpasselijk heid te verwekken. (Fr. 1,25,) eene bron was van kostelijke genegenheid. Kunnen wij onze tentoonstelling vernoemen zon der terzelver tijd demgeschiedkundigen stoet van 22-23 September 11. te herinneren? Wie van U heeft die schoone dagen vergeten, waar de glansrijke zon, de dichterlijke en prachti ge verrijzenis onzer Aalstersche geschiedenis, ge mengd met de aandoenlijke en leutige schildering van ons hedendaags weikmans-of boerenleven, kwam bestralen en als ware liet huldigen? In dit feest ook nam do Werkmauskring deel. In over eenkomst mot andere maatschappijen vertoonde hij het vertrek der Aalstersche burgers en werklie den naar den Gulden Sporenslag van 1302, onder leiding van Baudewijn van Papenrode. Uit krijgstafereel was om zoo te zeggeu het, zin nebeeld van den hevigen strijd waar wij korts na dien, den 17 November, op den gulden Sporenslag der politiek, zulke schitterende zegepraal moesten behalen. Slot volgt Zondagrust. Zondag 24 Mei Sinxen, M. Van Tilburgh, Lange Zoutstraat, 39. Maandag 25 Mei 2e Sinxendag, M. De Waele, Kerkstraat. Festival. Ter gelegenheid der gemeentefees ten zal er op 5 Juli een groot festival voor harmo nie- en fanfareumaatschappijen plaats hebben, on der het bestuur der Koninklijke maatschappij van Harmonie en ondersteuning van het stadsbestuur. De maatschappijen moeten nunne bijtredingen doen geworden vóór 15 Juni, by den secretaris d§r MOlsTSTBR-lZIEBTIJNra- op Zondag 17 Mei 1896, ten 3 uren namiddag, ter herberg La croix de Botirgogne, bij de wed. Hemeryck, Hooglede straat. SPREKERS Hector Plancquaert, Leonce Du Carillon, advokaat De Pelsmaeker en smid Lambrecht, luitenanten van Pastoor Daens. Zeg, Vierden, wat dunkt u daarvan Is het met uwe toestemming dat die kerels ge bruik maken van uwen naam Zoo neen, waarom geen briefken van protes- tatie gezonden Zoo ja, waarom dit schrijven aan den Patriote? Nolleken. met toogen en loketten, dienstig voor alle be drijf, in de Lange Zoutstraat, 31. Zich te bevra gen bij den eigenaar M. J. Van Branteghem in zelfde straat, 33. Pari oir fist. Hoe is t met de zieken waarvan 1 spraak geweest is Domien. 't Nieuws ontvangen... Wy verwachten u A. B. Hoe was 't te Kerselaere? Alles wel afgeloopen H. Ge kent ons niet. Ge gelooft ons nietEn daarmeeGe vergeeft ons toch, niet waar Casimier. Lippeken zit in 't werk tot over zijne ooren..Nog geen versterving in de tong Kent ge dien Aalstenaar waarvan spraak in 't loopeiide nieuws Raad eens Nonkel, 't ls puik's Ayands onder't drinken van nen demi mater, de pen paEken' zelle! Snoeck. Wanneer zien wy u eens Wy verwach ten iets De complimenten aan A. Vr. te Velm. Geen gazet ontvangen... Wat schilt er? - Daniël. Waarom geen antwoord op onze vraag van verledene week t T. F. Ten 11 uren en 's avonds zyn wij het nog niet ge woon.... Er en is niets aan te doen. Vr. V. G. te N. Waarom niet meer nieuws medegedeeld t Jan. "Wan- neer is 't uwe uitvaart, hé

De Volksstem | 1896 | | pagina 3