&k m IWEIN VAN AALST. 2 JAAR N' 73. MAAND VAN HET HEILIG HART. ZATERDAG 50 MEI 1890. Drukkcr-Llttgcufr {Jctrttü Dan Ituffcl, Cropollistraat, 19, te 3nlat Dr Is. Bauwens. Alle kwaad komt uit Aelst. Mgr Waffelaert en de Daensisten. De Daenspartij gedoemd IHHSHmMMMHSMMMBBM Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huiskost 2,50 gier jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Maandag toekomende begint de maand van 't Heilig Heilig Hert, die veel meer nog dan de maand van Maart of de maand van Mei een tijdstip is van vurige gebeden, heilige commu niën, stichtende voorbeelden en overvloedige liefdewerken. De devotie tot Jesus' Hart dewelke voorzeker zoo oud is als de H. Kerk zelf, is zich maar bijzonderlijk beginnen te verspreiden op het einde der zeventiende eeuw. 't Was ten jare 1G76 dat eene nederige kloosterzuster van het orde der Visitatie, de gelukzalige Margareta-Maria, in aanbidding neergeknield voor 't tabernakel in haar klooster van Paray-le-Monial eensklaps door eene verschijning begun stigd werd. Jesus haar zijn goddelijk hart toonende, sprak haar met deze woorden aan: Ziehier het Hert, dat zoo zeer de menschen beeft bemind, en dat de menschen nochtans zoo misprijzen en ver achten. 't Is daarom dat ik u vraag dat er den eersten vrijdag na 't octaaf van het Heilig Sacrament een bijzondere feestdag worde ingesteld om mijn hert te vereereu door eene vurige communie en eenen akt van eerboet. Ook beloof ik u dat ik de schatten van mijn hert zal uit- deelen aan al deze die mij deze eer zullen bewijzen en anderen zullen aanwakkeren om hun voorbeeld te volgen. Sedert dien heeft de heilzame devotie tot het H. Hert zich meer en meer verspreid maar wel bijzonderlijk sedert de H. Kerk de maand van Juni tot dien eerdienst heeft toege wijd. Gansch ons bisdom door is er thans geene Kerk, geene bidplaats meer waar Jesus' Hert niet vereerd en aangeroepen wordtwaar zijn minzaam afbeeldsel niet ons geloof verwekt onze hoop en liefde versterkt. Geene parochie is er meer te vinden waar de algemeene communie van den eersten vrijdag niet is ingericht. Ja, de devotie tot het H. Hert is de devotie bij uitmuntend heid geworden onder onze vlaamsche Katholieke bevolking, en haasten wij ons het erbij te voegen, dat het dank is aan GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Hoe koud koe koud Het dreigt te rege- -Wat duirelsch weder Er valt gesmolten sneeuw nen. Wel verbruid 1 vrienden, schudt de sneeuw af. Warmt wat uw kippenvel in afwachting, dat het lekker hoppebier uw binnenste verhitte. Vertraptwaar blijven Disdeer, Rijkaard en de andere gezellen zoo fikfakken Ivo, loop eens gauw zien waar ze talmen Vlug als eeue ree snelde de aangesprokene naar beneden. Het was een ineengedrongen ventje, uiterst kort van stof, opvliegend als buskruit, dik van kop, ge bult en kromgebeend. Hoogrood was zijn geschoren, op gezet aangezichtschaliekleurig waren de litteekens bet merk van onlangs ontvangen zwaardslagen wel ke de linkerwang doorstreepten. Scbalksche oogen, in gedurige beweging, en een vluchtend voorhoofd, tot bal verwegen door rosse, ruige baren bedekt, gaven hem een uitermate listig voorkomen. Deze geslepen kroeghouder wist inderdaad te builen met de wolven, waarmee bij in 't boscb was. Edoch, al kon bij zijne onhebbelijke klan ten naar den mond praten en met alle winden waaien, zijne voortvarendheid bad echter, bij de minste beleedi- ging, de bovenhand. Eens in toorn ontstoken, scheen hij door alle duivels bezeten, klampte zich met tijgerswoede aan zijnen vijand vast, wrong hem< de keel toe, kletste, terwijl deze schier zieltogend neerviel, alles door elkan der en sloeg het kort en klein. Wel hield hij van den beker, maar zaaide naar den zak en verzoop nooit geheel zyn verstand. Soort zoekt soort. Ook waren Walter, de dikke, Dis- ieer, 4* magere, «g Ivo, bet kabouterpaanueke, altoos den hemelschen troost en overvloedige zegeningen, die zij voor eenieder bekomt. Welaan, dan, vrienden van 't Stemmeken, dees jaar vuriger dau ooit de Junimaand gevierd Dees jaar met nog meer kinderlijk betrouwen Jesus te voet gevallen en hem alle gratieën en gunsten ge vraagd voor huisgezin voor Kerk en Staat. Jesus' beloften moeten eenieder van ons aanzet ten voor den eeredienst van zijn Heilig hert al te doen wat in onze macht is, en met volle betrouwen onzen nood te klagen. Vertrouwen wij hem onze katholieke jeugd opdat zij steeds door den geest van gehoorzaamheid door drongen; zich gewillig late geleiden op den weg van plicht en deugd. Vertrouwen wij Hem onze werkmansklas, heden daags zoo driftig en aanhoudend door 't socialis ms bewerktvragen wij hem dat hij het licht der waarheid voor hun verstand doe schitteren om hen te doen begrijpen dat al 't geluk dat hun op aarde te wachten staat gelegen is in 't vervallen hunner plichten, en hunne overtuigste 'verdedigers in ons katholiek kamp te vinden zijn. Vertrouwen wij Hem de aanstaande wetgevende kiezing van Juli van zoo groot belang voor ons duurbaar België. Mocht overal de grootste eendracht en eensge zindheid ouder de katholieken heerschen, mocht eenieder van nu af onverpoosd werken tot 't wei- gelukken onzer kamerkiezing, opdat de dag der kiezing nogmaals een dag weze van vreugde, een dag van zegepraal toe te schrijven aan 't aanbidde lijk Hert van Jesus Jefken. De Gazette de Liège, dat zoo katholiek dagblad, heeft van den beginne af klaar gezien in de helsche plannen der Donchisten Maar ziet, dat zoo katho liek blad is nu ook al eens mis. Het bëvat eenen langen artikel over de zoogezegde kristene volks partij Dien artikel zouden wij ten volle goedkeu ren ware het niet dat er in te lezen staat'De MEESTEE GING ZEER KAS, DE LEERLINGEN LOOPEN hem voorbij 1 Wel, wel, brave katholieke confra ters, 't is wel te zien dat gij ver van "Aelst woont Drukt toch zulke onwaarheden niet meèr, of al wie hier nog oen weinig katholiek bloed in zijne aderen heeft, springt uit zijn veil Gelooft mij, onze Donchisten zetten hun werk voort met eene helsche razernijzij gaan hand aan hand met liberalen en socialisten, en bevechten uitsluitend de katholie ken. Ik wil het wel bekennet, ze zijn nog niet veel te zien geweest in West-Vlaand eren enfin het kan ton van Somergem, maar kan men overal te gelijk zijn? Moet ons werkvolk dat eerlang naar Frankrijk vertrekt ook: niet opgehitst worden Moet den op stand de steenbakkers niet aangepredikt worden Moet den val der katholieke partij in 't arrondisse ment Brussel niet bereid worden Neen, biave Gazette van Luik, de leerlingen loopen den meester niet voorbij, Sedert eenigen tijd en in 't vooruitzicht der toekomende kiezingen, maken de Daensisten in West-Vlaanderen eene hardnekkige propaganda. Deze valscho katholieken wachten zich wel den strijd aan te gaan daar waar er eeno welinge richte en zegepralende socialistische partij bestaat. Zij die nochtans met eene onge- meene onverpoosdheid kandidaturen voor den uitvoer kweeken, hebben naar onze weet nog niet gepoogd de vooruitgangen van het socialism in Henegauwen tegen te houden. Zij hebben liever hunnen geest drift te sparen voor de arrondissementen en de steden waar de katholieken aan 't bewind zijn zulks is het geval onder andere met West-Vlaanderen. En in deze steden en arrondissementen, weigeren de Daensisten de maatschappe lijke stichtingen in te zien die 's werkmans toestand verbeteren en bepalen er zich bij tegen de katholieken den nijd en den haat uit te baten die tot stof dienen aan de socialistische zeeveraars. Door zulke veldtochten mogen de Daensis ten hopen dat zij onder hun scheurvaandel de auti-clericalen van alle kleur Zullen scharen, overal waar de anti-clericalon niet ernstig zijn ingericht. Maar beweeren dat de katholieke zaak uit deze veldtochten voordeel kan trekken, daartoe is een goede dosis verwaandheid noodig. Alle ware katholieken zullen dan ook den wijzen raad volgen die Mgr Waffelaert, bisschop van Brugge, komt te geven aan de'geloovigen van West-Vlaanderen. Zie hier, inderdaad den inhoud van deze raadgevingen die Zondag verleden in alle kerken zijn afgelezen Volgens bevel van Zijne Doorluch tige Hoogwaardigheid den Bisschop komen wij UI. waarschuwen tegen de bedrieglijke handelwijze vansommige verdwaalden, die, onder den naam van vertegenwoordigers der ehriste- ne democratie of volkspartij, in mee ting's of vergaderingen, door valsehe beloften het volk pogen te verleiden, en tevens oneenigheid en twist zaaien, onder de christene mensehen. Dat alle geloovigen, die het gezag der H. Kerk eerbiedigen, op hunne hoede wezen voor mannen, die in op stand zijn tegen het geestelijk gezag, alsook voor welkdanige lezingen en vergaderingen door hunne wettige herders niet goedgekeurd. Beste Vrienden, den her- telijksten goeden dag en den vrede des herten. Rond half Juni trekt onze Konin gin naar Spa en tot Vilvoorde is M. Hanssens, burgemees ter, van de kiezerslijsten geschrabt. 't Komt aardig voor zoo een nieuws hé maar om te toonen dat heel echt is, zullen wij er bijvoe gen dat 't zelfde komt voor te vallen aan Mr Vandennest, schepen van finan ciën tot Antwerpen. Maandag verleden hebben ze Hofstade weggedragen zooveel volk was er de begankenis tot den H. Cornelius neemt er van jaar tot jaar toe, dat en wil nochtans niet zeggen dat er tot' St-Niklaas niet meer volk en was Verre vandaar, want in die Hoofdstad van 't Land van Waas zal den 2en Sinksen van 't jaar 96 in gouden letters aangeboêkt blijven voor al de generatieën en nageslachten die er nog moeten komen.... d'In- huldiging van 't beeld van O.-L.-Vrouw op den toreneer uieuwe Kerk heeft er dger achgga weder begunstigd geweest.... Geene regen, een koel windeken en een weinig over trokken lucht, en bijgevolg niet 't heet. Al die wil meegaan met den Bede vaart van Sittard (Holland), op 1 en 2 September aanstaande, moet zich van nu af laten inschrijven bij den E. II. Sadones, pastoor van Erombodegem, of wel bij den E. H. Temmerman, ouder pastoor, op't Heilig Hert tot St-Amands- berg, bij Gent. Bravo In de ge- meentekiezingen te Londen die komen plaats te hebben, zijn de socialisten totaal verslagen geweestgeen enkelen zetel en hebben ze verkregen, z'hadden enkelijk 't afzien van hunnen neus Spijtig dat het hier in België overal zoo niet en is. Ze verkoopen tegenwoor dig een plakkaat met 't portret op der 152 belgische volksvertegenwoordigers.. Ne frank kost het't Is to krijgen op ons bureel, evenals 't Gulden Wierook vat van Deken de Bo, de schoonste ge bedenboek der wereld.... Nog eenif exemplaren blijven er ons slechts va over want da verkoopt gelijk brood. Prijs 1.50, franco. De Donchisten en kunnen bet nog al tijd niet geloóven.... Na gekondaneerd te zijn door Mgr Stil lemans, komen ze nu nog gedoemd te wor den door Mgr den Bisschop van Brug ge Onze Judassen e van Chipka staan op den brief van Mgr Waffelaert te kijken gelijk nen hond op een zieke koe I!De werkstaking tot Verviers is geëindigd. De Kamers zijn nog gedurig bezig met 't bespreken van 't budjet van ijzorenwegen.... 't Is krieus gelijk minister Vandenpeere- boom zijn stuk verdedigt.... 't Is voor zeker een der felste bollen die België ooit heeft gehad. Te Brussel zullen al de aftredende katholieke volksverte genwoordigers opnieuw kandidaat zijn voor de aanstaande kiezing... Zop moet het zijn ook Oei mijne kop op de voorloopige lijst der socialistische kandidaten voor de kamerkiezing te Brussel staan er maar negen-en-twintig mannen en zeggen dat er negen op den definitieven lijst kunnen figurecren.... maar alia, is 't te verwonderen Weerom al twee dood in Congo M. Emile Blocteur van Bergen en AITh. Simon, officier. 't Aalst zijn er nu erme flierefluiters, die beweeren dat no 1 menscb om beleefd te zijn, zijne volle goesting niet en mag eten.Tot Schaer- beek heeft koster Declercq zijnen ju-C bilé gevierd van 50 j aar getrouwd en tot Brugge en zullen de liberalen voor de Kamerkiezingen niet strijden dit staat vast. d'Hol- landsche cigaren zijn 20 fr. de duizend opgeslagen, zoodat de fiskes wat trager aan hun tabakstoksken zullen moeten m zij zi De Aalst zijn in werkstaking ze zijn om trent 80 in getalze vragen eene dag huur van 30 centiemen per uur. Vijf zusterkens van Onze Lieve Vrouw ver trekken den 6 Juni naar Congo om er zich met de opvoeding der kleine zwar ten bezig te houden. Te Gent, op d'Houtlei, Mr Senator Lammens komt zijnen trap af, en verstuikt zich de knie.... Hij zal voor eenigen tijd belet zijn de zittingen bij te wonen. Do jonge Koning van Spanje gaat in 't kort gevormd worden en graaf de Merode- Westerloo, volksvertegenwoordiger vau Brussel is voor goed aan de beterzij. trekken, willen zij zich met rooken niet renuweeren. De steenkappers van

De Volksstem | 1896 | | pagina 1