Reis naar Congo CONGO. KERKELIJK NIEUWS. KOOKKUNST. 0. L. TROUWFEEST TE S. NIKLAAS. door Mgr Waffelaert. Santbergen. Brand Erembodegem. Cuiötcrrtjk Concerto Nieuwenhove Zondag avond werd er in den theater YAlhambra een kofferken gestolen waar 10,000 fr. inlagen... Maar 's anderdaags 's morgens was de dief reeds gepikt... Nog 4,077 fr. 73 vond men op hem. Opgelet, zelle, Vrienden, als ge naar Brussel gaat, dat z'u daar geen tweefrankstuk in uwe handen en foefelen met 't beeld der fransche Republiek op en 't jaar tal 1871.... 'tZijn slechte, geloott mij, alhoewel ze klinken gelijk de zilverstukken. De kwaadste wijven van Aalst woonen rond St-Martenskerk. M. Verhaegen de hoofdman der anti-socialisten van Gent komt ridder genoemd te worden van 't Leopoldsorde Verhaegen is ne man zooals 't Volk met recht en rede zegt wiens borst het kruis tot eere strekt. Binst dezen zittijd nog zal ons katholiek ministerie eene vergoeding doen stemmen van 30 fr. per maand voor onze soldaten. Maar heere dominus toch wat wreed en droef nieuws weerom al twee sterfgevallen in de geestelijkheid van ons bisdom De Z. E. H. Claessens deken van Oudenaerde overleden zaterdag verleden, en den E. H. pastoor van Waesmunster ook al naar d'eeu- wigheid, hoort in welke omstandigheden Mr de pastoor stapte 't Hamme op den tram om naar huis te trekken, hij begint zijnen bovier te lezen, valt achterover en is... dood, mortibus gepasseerd. Moederkens, moederkens, wilt ge later geene bittere tranen storten over 't gedrag uwer kindereupast er toch wel op, nu bijzonderlijk dat de zo merkermissen aankomenZie wel waar ze naartoe trekken en met wie zij gaan en gelooft ze niet te licht zinnig... Eenen stap in eene danszaal ofdanskot is voldoende om hunne deugd 't ontstelen en ze voor eeuwig in 't verderf te storten. Och erre- men Zondag achternoen Toontje Lardemaekers bezig aan 't spelen op 't derde verdiep van zijnen thuis, in de CapucienestraAt te Brussel, valt van boven tot onder van de trappen.... en de schedel gebroken. Wilt ge veeT slechte klap beletten, leert de jongheden biekens houden nen duiven melker en nen bieënman spreken van niets anders dan van duiven of bieën den grondigen dag door De zangmaatschappij Moed en Volharding an Mechelen heeft Zondag tot Arras den eersten pr js bekomen in den Zangwedstrijd. Menschen, menschen, menschen, wat er op den 2en Sinsendag t Sottegem gebeurd is daar zullen de duivels stom op gestaan hebben De Donchisten hebben er Ifldan hunnen groenen drapeau ingehaald, die liberalen hun ten geschenke hadden gegeven :33 donchisten van Sottegem waren er inden stoetEn gevloekt en gezworen dat er 's avonds aan de statie is gedaan, 't is te wreed... Nooit of nooit en heeft Sottegem zoo nen hoop stekelverkens binnen zijne muren gehad. Zondag toe komende is het opnieuw gemeente- kiezing te Enghien en dien zelfden dag viert M. Visart-de Bocarmé, burgemeester van Brugge zij nen j ubilé van 25 j aar volksvertegenwoordiger. t Schijnt heel zeker en buiten allen twijfel dat die nen laplander van Courtois medeplichtig is in de moord van Madame Herry z'hebben nu de oorrin gen van die madame op hem gevondendat z'hem maar loon naar werken geven. Maar wan_ neer gaat de zwemkom 't Aalst open en wanneer gaan er abonnementen komen voor de warme baden Wij verwachten antwoord, en in afwach ting dat 't gunstig zijn zal, saleweert U allen Kibeladoeken. den Eerweerden Heer Missionaris BAETEN, inboorling van Meire. 19 Ik had zulkèn danigen vaak dat ik zou gevallen hebben en naar mijn bed wachten, wanneer zal het komen Ik kroop in eenen hoek tusschen de kisten en sliep in. 't Was 12 uren toen zij met mijn bed toekwamen. Wij waren te Kilueke, niet waar Wij vonden daar ook eenen hangaar, maar hij was zoo slecht, dat hij goed geleek aan eene dier barakken, welke de steenbakkers maken om hunnen steen van de groote regens te vrijwaren eenige vlaggen van stroo tegen elkander gezetdaarbij, er lagen wel 200 negers in. Ge moet weten dat er op dien weg maandelijks meer dan 2000 dragers passeeren wij besloten er onze tenten op te slaan. Het had de gansche dag bijzonder heet geweest, tegen den avond werd de lucht pikzwart en men voorzag een onweder. Het wachtte niet van zich te toonen de donder begon te dommelen, de wind te blazen en een regenstroom kletterde neer. Wij dachten ech ter dat het wel zou overgaan. Tusschen het or kaan door hoorde ik roepen Père Baten I Ik stak mijn hoofd buiten en zag dat de kleine tent van den broeder omver lag. Ik kwam buiten, riep eenige negers om ze weder recht te zetten,het- gene nog al gemakkelijk ging en ik trok terug naar binnen. Ik en Père Jans hebben eene groote tent te saam wij lachten eens goed om de farge, wij en kosten toch geen kwaad Wij gingen terug slapen. Om 9 uren, in plaats van het onweder over te gaan, werd het erger om erger het regende alsol men met emmers goot en bet waaide om de boomeu uit te ruiken, ürak I krak daar vliegt onze tent ook om en wij liggen daar iu den donkeren te krawietelen... Wat moes ten wij doen De tent rechten was onmogelijk en licht aansteken konnen wij evenmin. Wij namen dan zoo rap mogelijk onze dekens en andere voor werpen die wij al rondtastende vonden, zooals bre vier en horlogie, lieten het andere in brand en vluchtten, dreupend van het nat, onder den han gaar. En er lagen wel tweehonderd negers in, te slapen den eenen over den anderen Die kerels en zijn niet gemakkelijk weg te krijgen en bijzonder lijk nu met zulk weder. We zoeken ons een klein plaatsken, wentelen ons in de dekens en leggen ons neêr. Slapen dat ging moeilijk het stonk er gelijk de pestde smeulende vuren der negers rookten nog en sommigen hunner lagen te ronken gelijk verkens. Wij onderwierpen ons aan Gods wil, den dag met ongeduld afwachtende. De dag kwam en wij gingen naar onze tenten zien. Ze lagen in de modder te zwemmen. Er en was uu niets aan te doen als alles vuil én nat in te pakken en te vertrekken, hetgene wij ook deden. Wij troostten ons met het gedacht dat wij dien dag te Luvitucu zouden aankomen, alwaar wij konden uitrusten en ons herstellen. 2 November. Rond den middag kwamen wij te Luvitucu toe. Wij zijn er willekom. Het is M. Baltus die hier chef is van den post en voor agent heeft M. Albert VAN DURME, van Aalst. Ik val hier ten volle in de kennissen en dat doet zulke vreugd aan het hert Aanstonds werd er eene groote kamer gereed gemaakt, die wij mogen be wonen tot als wij vertrekken. Wij zullen hier nen dag of twee moeten verblijven, daar wij veranderen van dragers hier moeten wij voor onzen pot niet zorgen, want wij eten met M. Baltus mede, die voor ons kermis Houdt. Livitucu is eene schoone Missie het zou voor zeker eene goede plaats ziju voor missionnarissen; de grond is er heel vruchtbaar wij eten hier alle soorten van belgische groenten en dat is gezond, men ondervindt dit maar best als men ze lang ge mist heeft. Er zou hier ook werk zijn voor den priester, want al de reizigers, die langs hier over komen, zouden blij zijn hem te vinden. Wij zijn half weg van onze reis, binnen tien dagen kunnen wij te Leopoldville aankomen van daar nog 3 dagen op onzen steamer Notre Damt du Perpeiuel Secours, en wé zijn te Berghe. Ik ben tot hier toe goed gezond en hoop alzoo aan te komen. Vergeet niet van voor mij te bid den. P. S. Gij moogt niet veel naar mijn ge schrift kijken,'t en is niet gemakkelijk, als men moede gegaan is, beginnen schoon te schrijven, te meer als men voor schrijftafel eene plank op de knieën liggen heeft(Vervolg). Er is geene spraak van den Congo voor onze rekening over te nemen, volstrekt niet. Het overnemen van den Congo is besproken verleden jaar en dan is er be slist, daar niet aan te komen voor't jaar 1900. Eerst alles wel onderzoeken en overleggen zien hoe de zaken gaan, gedurende deJvijf jaar het voor- en nadeel overwegen dat er kan aan zijn en dan zullen wij kunnen oordeelen of het waarlijk voordeelig zou zijn voor ons land de Congo over te nemen. Zoo heeft het bestuur het verleden jaar beslist. Is dat niet wijs en voorzichtig gehandeld Kan er daar iemand iets tegen inbrengen Alles goed be- studeeren, geen katten in zakken koopen. Zijn WIJ voor of tegen den Congo Noch voor, noch tegen, gelijk alle wijze men schen. Er blindelings voor zijn, zonder te weten of het goed is, is eene dommigheid er stommelings te gen zijn, zonder te willen onderzoeken of er langs dien kant geene redding zou zijn voor onze nijver heid, dat is ook eene dommigheid. Wij zijn, gelijk de regeering,voor een grondig en wel gestudeerd onderzoek. Binnen 4 jaar zullen wij 't een of 't ander weten en dan doen wij nog wat we willen. Wij zijn tot niets verbonden en ons geleend geld moet ons weergegeven worden. DAGWIJZER, Zondag, 31 Mei. Feestdag der Allerheiligste Drievuldigheid. Maand Juni, toegewijd aan het H.Hert van Jesus. Maandag, 1 Juni. H. Simeon. Dijnsdag, 2. H. Marcelinus en zijne gezellen, martelaars. Woensdag. H. Clotildis. Donderdag, 4. -H. Sakramentsdag, afgestelde heiligdag. O Jesus, Dien ik nu verborgen blijf aanschouwen, In 't Heilig Sakrament, Geef mij waar ik naar dorst, ik vraagt 't u met [betrouwen Dat zich uw aanzicht eens ontsluier voor mijn oog, Dat ik eens zalig in uw glorie wezen moog Vrijdag, 5. H. Bonifacius, bisschop en mar telaar. Zaterdag, 6. H. Norbertus, bisschop. STERFGEVALLEN. Zijn overleden De Z. E. H. Claessens, deken van Audenaerde, en de E. H. De Mey, pastoor van Waesmunster. HOF ftïin in8eworteld» pijnlijk uwen hoest 111/Ju UlJ U} weze, toch kunt gij hem op twee dagen tijds genezen met de voortreffelijke Walthe- rypastil te gebruiken, Confiture van Oranje-appelen. Snijdt de oranje-appe len door om 't sap er goed te kunnen uitpersen laat het door eenen fijnen tems loopen om vezels en kernen te ver- Jf wijderen daarna weegt gij het sap en voegt er zooveel broodsuiker als sap bijZet alles te samen op 't vuur en laat koken tot dat den suiker gesmol ten is, schuimt het goed af en bewaar het in kleine potjes; sluit ze goed toe na dat de confiture verkoeld is. Confiture van Citroenen. Neemt citroenen en handelt hierme de zooals hier boven. Deze confiture is bijzonder gezond en verkwikkend om in brandende en koortsachtige ziektens te gebruiken. Op tweeden Sinksendag, om 3 uren van den morgend, werd Constantia De Winter, zuster van onzen ieverachtigen uitverkooper van Nieuwenhove, uit ha ren slaap gewekt door geroep en klop pen op deuren en vensters van hare ge- buren. z'Is uit haar bed spoedig buiten gesprongen zonder een kleedingstuk te kunnen aantrekken of meê te nemen. Het was hoog tijd want de vlammen omringden haar van alle kanten. Zij be woont eene tweewoonst tot Santbergen, op de bovenkassei en de tweewoonst is door den brand gansch in assche ge legd. Gelukkig voor de ongelukkige afge- branden dat hunne woonst toch tegen brandramp verzekerd is. De oorzaak is onbekend en de verliezen bepalen zich bij stoffelijke schade. Maar zonder de geburen was zij en haren man in de vlammen gebleven, en had de man het venster niet kunnen uitslagen, ze waren er toch in gebleven. Katholieke Vrienden van Aalst en omlig gende gemeenten, Zondag aanstaande 31 Mei, om 4 1/2 ure zult gij allen in Erem bodegem zijn om het te geven door de katholieke Fanfaren- maatschappij, bij te wonen. M. G. Merckaert van Geerardsbergen in Aalst als tooneellist en zanger zoo Ernstig gekend,zal verscheidene klucht ederen zingen. Vn 11 p Aldaar is de Missie WllLZiL/Cl wonderschoon ge preekt door twee Witheeren van Aver bode, van op O. L. H. Hemelvaart tot op Sinksen. In 't Sermoen van 's avonds bijzonderlijk was het als een stroom van volk die naar de kerk kwam, niet alleen van Vollezeele, maar van Bever, Tollembeek en» Galmaerden. Zeer tal rijk zijn de biechten geweest, dus is de Missie allerbest gelukt. Bnvpr (Hénegouwen), bij Sint- Pieters-Kapelle, heeft Zon dag 17 Mei de Missie gesloten met eene plechtige Processie, buiten rond de kerk, waarin het Missiekruis door vier mannen gedragen en door 't muziek opgeluisterd wierd. HlinAiiA ^en schrijft ons Nooit DS I §10 VB» n°°it, sedert 's men schen geheugen, heeft de kerk en St-Cornelius-Begankenis zoo veel volk geslikt dan op de twee Sinxen dagen dezer week. Eene merkwaardige gebeurtenis dier dagen dient vermeld te worden. Een zekere Jozef Van der Stock, van Eughien (Edingen), heeft maandag- 11., omringd van een zestigtal familieleden, geburen en vrienden, ziiue 50° Bede vaart naar St Cornelius' Heiligdom van Ninove gedaan. De parochieviag van Enghien aan 't hoofd, hebben zij 't stad doorkruist, na vooreerst eene mis van dankbaarheid in de parochiekerk te hebben gehoord. Tot blijde herinnering heeft Van der Stock zijne medegasten op een lekker noenmaal vergast bij den heer De Mont, aan de statie. Vooraleer per spoor te vertrekken heeft de geluk kige ouderling, die 65 jaren telt, in korte maar wel gepaste woorden zijne devotie tot St Cornelius en diens Bede vaart verteld. 15 jaren oud zijnde, werd hij meermaals door stuiptrekkingen en vallende ziekten gekweld hij beloofde, indien hij genas, jaarlijks St Cornelius tot Ninove te komen bedanken op 2en Sinxendag, hetgene hij heden voor de 50e maal vernieuwd heeft en dank aan den grootcn en machtigen H. Cornelius, die hem voortdurend heeft beschermd en bijgestaan. De brave man eindigde met de hoopvolle woorden, nog menig maal het geluk te mogen hebben Sint Cornelius te komen bezoeken tot Ninof. inwoners verloren in het afsterven van Carolus Nieuwborg, rond de 80Jaren oud, verleden donderdag reed hij nog met zijne koeien uit. Op 2en Sinxendag In ten vroegen morgend entvigg ijij pp stichtende ij de laattie heilige rechten en rond den mid dag ontsliep lnj zachtjens in den Heer. Moge zijne ziel in vrede rusten Woensdag om 8 1/2 ure is hij geuitvaart en begraven. n-QlTvmovrlon Ter gelegenhei<1 der Kermis van uainnuuuon. Galmaarden, werden er 5 koeien en 18 verkens geslacht om uit te verkoopen en zijn er 113 verkens hij particulieren gedood. Dat het feest der plaatsing an het groote O. L. Vrouwbeeld op den toren der kerk van O. L. Vrouw, grootsch en indruk wekkend zijn zou, was niet te verwonderen. En grootsch is het geweest. Duizenden zijn naar St-Nikolaas gestroomd Eén 50tal maatschappijen met prachtige vaandels namen deel aan den stoet. Het weder was schoon, de zon was wel niet voor het feest, maar het volk was des niet te min opgewekt voor het feest der II. Moeder Gods. De parochie van O. L. Vrouw was geheel gevlagd, de Hout markt waar de kerk staat, was zeer feestelijk versierd. Ten 2 ure vormde zich een groote stoet op de Groote Markt, welke zeer luisterrijk was. Daarna had op de Houtmarkt de groote bijeenstrooming des volks plaats. In de omheining hadden plaats genomen op eene estrade Z. Eerw. Mgr Stillemans, bisschop van Gent, Z. E. Heer De Meerleer, pastoor der parochie, Z. E. H. Van Necke, deken, Z. E. H. Matthys, pastoor der parochie van Ter Eecken, kan- nunikken De Buysscüer, Stillemans,Nobels,Massé, De Malsch- verder een groot getal geestelijken. Verders bemerkten wij den heer Begerem, minister van Jus titie en Eerediensten graaf de Kerckhove d'Exaarde, gouver neur der provincie Oost-Vlaanderen graaf de Bergeyck, senator; MM. Verwillighen, VanRaemdonck en Janssens' volksvertegenwoordigers M. Van Naemen, burgemeester de schepenen en gemeenteraadsleden de provincieraadsleden M. Pinte, majoor bevelhebber der plaats StNikolaas; Dhanens| kolonel der BurgerwachtM. Verwillighen, arrondissements- kommissaris M. Van Havermaet, beeldhouwer, schepper des beelds, en M. L. Van Ryswyck, die het beeld in koper vervaar digde M. Goefchals, bonwkundige te Aalst, die in den toren de werken maakte om het greote beeld met de noodige stevig heid te plaatsen M. Van Bergen, den aannemer der plaatsing van het beeld M. Jan Blockx, den toondichter, enz., enz. Nadat Z. H. den bisschop van Gent het O. L. Vrouwbeeld had gewijd, klonk een kanongedonder en op hetzelfde oogen- blik zag men het grootsche beeld ophalen. Toen ontstond er een gejuich en geroep Leve Maria Leve de Moeder Gods I Leve de H. Maagd in die zee van dui zenden en duizenden kristenen. Het is ons onmogelijk dit tooneel te beschrijven. Tranen van vreugde, tranen van aan doening ontspringen de oogen van velen. Immer zal die onovertrefbare betooging ter eere van O. L. Vrouw in 't geheugen blijven dergenen die ze bijwoonden. De ophaling geschiedde met de grootste regelmatigheid ze duurde 4 minuten en wanneer het schoone beeld de plaats be reikt had waar liet immer blijven zal, als een blijk der diepe godsvrucht der St-Nikolaassenaars voor de H. Moeder Gods, herhaalde liet volk opnieuw zijne lofbetuigingen in jubelkreten en handgeklap. Terwijl het beeld vastgezet werd klimmen wij met eenige confraters den toren op. Daar vertoonde zich een tooneel voor ons dat heerlijk was. Niet alleen op de Houtmarkt en Groote Markt stonden er duizenden toeschouwers, maar geheel de Plaisantstraat was eene zee van volk, en zelfs in den buiten op de wegen en velden, bemerkten wij zwarte vlekken, welke groepen van menschen waren van rondom SLNikolaas, die van in den buiten het Mariabeeld wilden zien plaatsen. Thans was het de beurt aan het toonkundig gedeelte van het feest. De Eerw. heer Scheiris heeft voor de gelegenheid eene kan- tate gedicht, welke schoone grootsche en hartroerende regelen bevat en waarop M. G. Van Vlemmeren, bestuurder der muziekschool van St-Nikolaas een aangrijpend en treffend muziek gemaakt heeft, welk door 900 zangers uitgevoerd werd met dubbel orkest waarvan een op den toren geplaats was. Bij het einde werd de heer Van Vlemmeren, die zelf de uit voering bestuurde, een schoone palm aangeboden en door Mgr Stillemans, Minister Begerem en andere overheden geluk gewenscht. Ook de heeren Van Rijswijek en Van Havermaet ontvingen de gelukwenschen der overheden. Het O. L. Vrouwebeeld prijkt schoon daar boven op den torenspits, eenieder drukt er zijn genoegen over uit. 86 bijeeneen raar slag van spitsboeven 1 Leefden zij veel al als honden en katten, toch wisten zij, als het er op aankwam, éenen weg te gaan, éene lijn te trekken. Dan waren het drie hoofden onder éene kaproen, drie han den op éenen buikzij verstonden malkaar als dieven op eene kermis. Geldbejag was de drijfveer hunner han delingen met geld diende Walter zijnen buik, Disdeer zijne keel en Ivo bracht er zijne schaapjes mee op het droge. Eenige stonden later, stormde eene groote bende soldeniers, voetboogschutters, speerdragers en slingeraars, met Rijkaard de zaal binnen. Wat gespuis 1 Voorwaar Walter had er een handje van om het schuim van den krijgsmansstand uit te lezen Die keus was destijds ook niet moeielijk, want menige bezetting was uit de heffe des volks, uit een samenraapsel van omkoopbare huur lingen samengesteld. Een oorverdoovend gestampvoet, ge schater, getier doordreunde den heelen toren, terwijl men Ivo aan de trap hoorde roepen Spoed u toch wat, Disdeer 1 Die kerel, gezellen, is zoo lui als eene schild pad. Hij zou geenen voet rasser verschuiven, al stond heel de stad achter hem in brand. Daarin verschil ik met u, dikkerdje. Niets doet mij loopen en gij loopt weg voor eene blaas met boonen, spotte Disdeer, terwijl hij de trap traag beklom. Meester Tijdgenoeg is daar 1 juichten de oorlogs lieden. Hebt ge kannen en bekers mede vroeg Walter. Het werk is voor de ezels I en Disdeer wees, on der een algemeen gelach, naar twee slingeraars, die, met velerlei drinkpotten geladen, op den drempel verschenen. Men nam, naar believen, plaats op banken, stoelen en oorlogsgereedschap. Rijkaard, fier als een pauw, pronk te op de tafel, rondom welke een aantal knotsdragers zich geschikt hadden, en zwaaide zijnen sleutelbos. Ivo onttuigde een houten paard en wipte er voor de leute op. Walter sotte zich ia te lepelvormige steep eeae(

De Volksstem | 1896 | | pagina 2