DE KAMER. MOERBEKE. LUIBRECHTS. Eedevoering van M. De Saedeleer, onzen beminden Volksvertegen woordiger. t-STERFGEVALLEN. - Nieuws uit Aalst. Katholieke Werkmanskring ALLERLAATSTE NIEUWS. ZITTING VAN 19 MEI. De heer De Saedeleer. Eerst eu vooral betuig ik den heer minister mijnen dank, omdat hij aan onze talrijke Vlaam sche arbeiders die den oogst gaan doen in Frankrijk eene prijsvermindering van 501. h. toestond op de Belgische spoor banen. Die vraag deed ik sedert ettelijke jaren en zelfs voor gansch de reis. Ik weet dat de achtbare minister alles deed wat mogelijk was om dezelfde gunst van de Noorder-Compagnie te verwer ven, doch ook weet ik dat er van dien kant niets anders te verwachten is dan tegenkanting. Driejaar geleden, klaagde ik hier dit feit aan, dat tenge volge eener eenparige stemming der Fransche Kamer van af gevaardigden, de regeering die Compagnie bevolen had on- middelijk het verminderd tarief, dat te dien tijde bestond ten voordeele der arbeiders die naar Maubeuge en Sous-le-Bois gingen werken in te trekken: dat was wel een duidelijk be wijs van vijandschap ten opzichte der Belgische werklieden. Niets van dien kant kunnende bekomen, deed de heer mi nister wal in zijne macht lag hij verleende eenen afslag van 50 t. h. op de Belgische lijnen, en onze Vlaamsche arbeiders zijn er hem zeer erkentelijk om. Insgelijks zeg ik hem dank voor de uitdeeling van aanzien lijke sommen tot verhooging van loon, vooral ten voordeele der piossers, baan- en bareelwachters en over 't algemeen het klein arbeiderspersoneel van den spoorweg. Alleen in mijn arrondissement hebben meer dan 100 agen ten aldus eene verbetering bekomen sedert tien maan den ik verzoek hom den maatregel uit te strekken tot ande re klassen beambten, namelijk tot de chef-piocheurs. Ik heb de eer gehad bij den minister het aanzoek te onder steunen van de werklieden der statie van Aalst, die het ver schil deden uitschijnen bestaande tusschen hun loon en dat betaald in andere streken, namelijk in zekere gedeelten van het Walenland. Ik herken dat het niet mogelijk is overal een zelfde tarief toe te passen: maarhieris het verschil zoo groot, er rekening dient mede gehouden. Het is goed de arbeiders niet verwijderd te houden van hunne geboorteplaats en ze aldus nader bij hunne familie te brengen. Dat beginsel keur ik goed, maar daarom moeten de verplaatsingen niet gebeuren tot nadeel der bevordering van de andere bedienden. Welnu, dat is wat thans kan gebeuren. Ik heb reeds de aandacht van den heer minister op gevallen van dien aard gevestigd en hij beloofde mij zulks te verhelpen. De achtbare minister heeft geschreven dat de werklieden der wegen en werken niet meer naar eene andere groep zou den verplaatst worden dan voor zooveel in de nieuwe groep geene oudere candidaten zouden zijn dan die welke de plaats aanvragen. Dit zou als regel diénen aangenomen te worden iedermaal dat een ingeschreven arbeider van groep verandert, zal het een candidaat dezer groep zijn die den verplaatsten arbeider vervangt. Insgelijks betuig ik den heer minister al mijnen dank omdat hij woningen voor de bareelwachters deed bouwen in afwach ting dat allen behoorlijk gehuisvest zijn, vraag ik dat zij die het nog niet zijn, zouden mogen blijven gebruik maken van de stallen en aanhuorigheden die zij bezigen voor hunne kleine landbouwexploitatie Ik verzoek den heer minister zich op dat gebied toegevend te toonen en te zorgen dat het aan de bedienden op het plat teland altijd mogelijk zij een akker te bewerken die noodza kelijk is voor hun en hun gezin. Ik wensch de inzichten van den heer minister te kennen over verschillende tariefsverlagingen, die ik dikwijls heb on dersteund, namelijk voor 't vervoer van pulp. Het verlaagd tarief van vóór drie jaar werd sedert ingetrokken en dat gaf aanleiding tot veel misnoegen onder de landbouwers. Insgelijks beveel ik een verzoekschrift aan, waarbij tariefs verandering wordt verlangd voor 't vervoer van scheikundige meststoffen, en ik vraag dat de heer minister den tijd voor 't lossen van zware goederen iu landelijke gemeenten zou ver- - 87 - blijde neer. Deze schop, waarin bij belegering de te wer pen steenen lagen, hing met dikke strengen aan de recht staande balken der blijde te schommelen. Disdeer troon de plechtstatig en schrijlings op het middenvat. Twee gulzige panlikkers, Wilfried en Godevaard, vielen dapper aan het tappen. Vrienden, jubelde WalterWij houden eene drinkpartij zonder gelijke. Om te beginnen, lappen wij die drie tonnen door onze keel Bravo bravo n Die kan nog zien, dat de zon in 't water schijnt! viel een speerdrager in. Te recht, makkers, brengen wij den nacht in zwelgerij door. Ik ben tot de waardigheid van algemee- nen toezichter der tuighuizen verheven. Moet er daarop niet geslokt Ja, ja 1 Leve Walter Daarenboven, gezellen, Rijkaard, de beste der ma ten, zoo goed als een krentenbrood, is torenbewaker be noemd. Hoort zijne sleutels rammelen Proficiat, Rijkaard Drinkebroers, op uwe gezondheid En volop ge zwolgen ii De potten werden in éene teug geledigd. Er heerschte weldra eene uitgelaten vreugde. De koddigste kwinkslagen, de vroolijkste zetten, de geestigste invallen werden geboordliefdesavonturen verhaald, met snedige gezegden en zedelooze zinspelingen sterk gekruid. Schier onverpoosd werden de kannen gevuld en uitgezopen. Naarmate de drank de hersens ontstak, steeg de geest drift der slemploopers. Meer dan eeuen wapenknecht werd het hoofd allengs- kens duizelig en raakten de zinnen verward. Rijkaard, de hakkelaar, die lustig aan dronk, had van lieverlede zijne vracht zijne tong begon erg dubbel te slaan. Disdeer tierde gestadig, dat ny?n tem v&a dorst - Acht uren is daartoe niet vol doende. De- boeren wonen soms op grooten afstand van de statie en zijn aan den veldarbeid wanneer het aan komstbericht hun wordt gebracht. ik bedank don heer minister omdat hij het verzoek inwilligde van de ge meente Welle, die haar stoppuut ver kreeg. De arbeiders uit die gemeente, welke dagelijks naar Brussel gaan wer ken, zijn daarover zeer tevreden. Er wordt gevraagd dat alle treinen uitge zonderd de sneltreinen, er zouden blij ven stilstaan. Het bestuur besloot tot de afschaf fing van de overwegen, om ze te vervau- fen door twee bruggen in de gemeente Ilsene, op de baan van 's Gravenbrakel naar Gent. Dat werk zal, hoop ik, zon der verwijl worden verricht. De gemeenten Okegem en Meire kre gen voldoening voor de wei ken aan hare statiën. Daarenboven vraagt de ge meenteraad van Meire eenen nieuwen toegang tot de statiën ten einde bet lossen en laden van goederen gemakke lijker te maken. De inwoners van Haaltert, Nieuwer- kerken en omstreken verlangen dat het stoppuut te Eede, dat groote uitbrei ding kreeg, tot halte gemaakt worde. Wanneer zal er een begin gemaakt worden met de werken der nieuwe reizigersstatie te Aalst? Zo zijn drin gend noodig, uit hoofde der ontoe reikendheid van de bestaande statie en de gevaren die ze voor de reizigers op levert. Het arrondissement Aalst alleen be zit geenen enkelen kilometer buurt spoorweg. De heer Hoyois. Eu wij Wij hebben er geeu meer, maar men belooft wat gelukkiglijk voor binnenkort. De heer De Saedeleer. Wij heb ben sedert lang op dien toestand gewe zen. Wel is waar hebben wij talrijke lijnen van den Staat., maar vele gedeel ten van het arrondissement vragen dringend buurtspoorwegen. De buurtspoorwegen behooren tot de bevoegdheid van onderscheidene mi nisters... De heer Vandanpeereboom, mi nister van spoorwegen, posterijen en telegrafen. Van twee ministers De heer De Saedeleer. Ik zal dus vau de gelegenheid gebruik maken om aan de regeering te zeggen dat er met oog op mijn arrondissement ont werpen bestaan, maar dat fot hiertoe niets gedaan wordtik vraag dat men het bouwen dier lijnen wat bespoedige, vooral nu dat de regeering verklaard heeft dat zij voor 501. li. zal tusschen- komen in de kosten, iets wat zoo wel onthaald werd in het land. Ik wijs dus andermaal op die ontwerpen Schep- daal-Ninove, Sottegem-Oordegem-Wct- teren en Aalst-Assche. Zou het niet mogelijk zijn het tele foonnet der groep Dendermonde-Aalst uit te breiden Maar weinige gemeen ten van mijn arrondissement kunnen er gebruik vau maken en met de aange kondigde vermindering van prijs, zal de telefoondienst waarschijnlijk eene groo te ontwikkeling nemen. Ik moet nu nog verschillende vragen ondersteunen uitgaande van de gemeen tebesturen.van Gijseghem, Erembode- gem, Lede, Sinte-Maria-Oudenhove en andere plaatsen wat betreft de vertrek uren der treinen en den postdienst doch, geen misbruik willende maken van den tijd der Kamer, zal ik Over die verschilleude punten den heer minister een omstandige nota behandigen. Luibrechts en Spiegels waren verleden Zondag op Sinksen naar Oosten de gegaan en staken van [daar eens over naar Do ver. Als zij nu in volle zee waren, kwam er nog al nen hevigen wind op en de zee werd woeliger om wfoeliger. Luibeken, riep eens klaps Spiegels, 't schip verzinkt! Bah antwoordde Luibrechts, wat doet mij dit, 't en is toch 't mijn niet. Men meldt uit St. Paul de Loanda, het overlijden van den eerw. pater Jules De Wilde den 2 April te Nieuw Antwerpen (Bangalas) overleden ten gevolge der lands- koorts. Hij was geboren te Moortzeele den 27 Maart 1858, doch kwam later de stad Gent bewonen, alwaar zijne twee broeders, waaronder de notaris De Wilde, thans nog woonachtig zijn. Hij was eenige jaren leeraar geweest in St. Lievensgesticht te Gent. Hij vertrok naar Congo in Juni 1890 in gezelschap van pater Arthur Bracq. (Geerardsber- jenj. Op 2" -- - - Ginxendag heeft er aldaar, door de Judassen en Verraders, eene meeting plaats gehad. De vierde man en ne zekeren Guillemin kwamen er in voi- tuur toe. De merteleer deed daar eenen uit val, tegen het Katholiek Ministerie, die op recht schandalig was. Een jongeling wilde tegenspreken, maar de donchisten trokken hem van de tafel. Doch de boeren kwamen er tusschen en eischten dat de jonge man zou spreken de bijval die den tegenspreker verwierf was buitengewoon en de Donchis ten trokketi drupneuzende af. Meer om meer zullen de brave Katholieke buitenmenschen die par tij van valschaards en bedriegers - leeren kennen.... Alleen de liberale en socialistische gazetten trekken nog hun parti en dat is een teeken dat zij in hunne kaart werken, tegen den Godsdienst. Socialisten zijn het, scheurmakers afge keurd door de Geestelijkheid, gedoemd door de Bisschoppen en veroordeeld door Z. H, den Paws, VERSLAG. SLOT. DE KIEZINGEN. Ge weet allen hoe onze Kring op het terrein der beroepskiezingen van den Werk- en Nijverheids- raad in 1892, en van den Werkrechtersraad in overeenkomst met de antisocialistische vakveree- nigingen de zegepraal behaald heeft. Gij weet wat er voorviel voor de wetgevende kie zingen van 14 October 1894. De gemeente kiezin gen van 1895 verschaften ons eene lang verwachte gelegenheid over vroegere misverstanden en ver nederingen eene schitterende wederwraak te ne men. Uw Comiteit liet ze niet ontsnappen. Reeds van in Julij stelde het zich 't akkoord met het bestuur der anti-socialistische vakvereenigin- gen, om door den stedelijken katholieken kiesbond van Aalst het grondbegiusel der vertegenwoordi ging van de belangen op eene eendrachtige katho lieke lijst te doen huldigen. Onze voorstellen wierden met genegenheid aanvaard, en na eenige onderhandelingen over getal zetels, wierd er vast gesteld dat de katholieke anti-socialistische werk lieden vrijelijk zouden beschikt hebben over vijf plaatsen der groote lijst, ongeminderd de twee zetels door de wet aan de werklieden, kiezers voor den werk- en nijverheidsraad toegekend, en vier zetels aan de landbouwers onzer buitenwijken ver zekerd. Onze voorstellen voor de aanduiding van die Kandidaten verwierven insgelijks de algemeene goedkeuring. Deze voorstellen waren de volgendeKatholieke Werkmanskring en Anti-socialistische Vakver- eenigingen eens het grondbeginsel der afzonder lijke arbeids-vertegenwoordigingdoor hunne zorgen aanvaard verdwenen zooveel mogelijk voor de uitvoering. De Kandidaten wierden aangeduid door eenen algemeenen poll, voor denwelken eenen breeden oproep wierd gericht bij middel van convocatiën en plakkaten, tot alle gekende of ongekende katholie ke anti-socialistische kiezers-werklieden. Het was genoeg die hoedanigheid in te roepen om toegelaten te worden tot den poll. Alle voorzorgen waren genomen om het geheim en de vrijheid der Kiezing te waarborgen. Geen enkele katholieke of anti-socialistische werk of ambachtsman was uitgesloten, ledereen zonder onderscheid van vroegere geschillen was geroepen om deel te nemen aan den poll. Getrouw aan de raadgevingen van Z. H. den Paus betracht ten wij de eendracht en de medewerking van alle mannen van goeden wil. Gij kent allen den uitslag gij hebt met ons de namen toegejuicht van de deftige, werkzame, kloekmoedige en onafhankelijke werk- en am bachtslieden die door den poli wierden aangewe zen. Gij hebt met ons allen, met gansch de geestelijkheid, met de Gentsche Anti-socialisten van 't Volk met de rechterzijde van de Kamer, met Minister Schollaert, met gansch het katholiek België betreurd dat ongelukkige twistzoekers die voorwaarden, de breedste, de schoonste die ooit ievers zijn toegepast geweest, verworpen hebben, en terzelverheid gij hebt hulde gebracht aan onzen heldhaftigen strijd aan onzen zegepraal. Op 17 November namen onze Kandidaten DE CONINCK August, brouwersgast, DE KONINCK Frans, kleermaker, DE SOMER Jan, schrijnwerker, GEEROMS Leo, weverij meestergast, VAN DE VELDE Aleyander, vlasbewerker, deel aan de gezamenlijke zegepraal der katholieke anti-socialistische lijst. Bovendien moeten wij nog vermelden dat twee onzer Bestuurleden M. Bu" LEO BETHUNE en ROM AAN MOYERSOEN als Kandidaten waren aangewezen geweest door den Katholieken Bur- gerskiesbond, die aldus een treffend bewijs gaf zijner broederlijke gevoelens jegens de volkszaak, en dat hunne kiezing op 17 November, aan het hoofd van de katholieke lijst, eene nieuwe en schitterende voldoening was voor den werkmans kring. Wie van ons zou ooit kunnen dien reuzenstrijd vergeten, waarvan de toekomtt onzer stad afhing Wie kan dien laster, die omkooperijdit bedrog dien dwangdie lastertaal, die lengens, die vervol ging, die achterlijke aanklachtentegen dewelke wij ons moesten verweren, uit het geheugen ver liezen Hoe lastiger de strijd geweest was, hoe meerder was de geestdrift welken de triomf ver wekte En die geestdrift, hij bewoog niet alleen onze Stad en ons Arrondissement, maar Aalst met rotsvaste standvastigheid katholiek was gebleven, die geestdrift, hij strekte zich uit tot alle oprechte katholieke harten van gansch het land. De uitslag der Kiezing van 24 November 1895, alhoewel gunstig, kwam ons bedroeven. Onze Kan didaten bekwamen Mr VERNAEVE Ale. garenbewerker, 667, Mr VERMOESEN Jud. metser, 664 stemmen. Alhoewel deze 235 stemmen meer bekomen had als zijn liberale tegenstrever, die zelf slechts 429 stemmen had, wierd deze laatste gekozen verklaard door de toepassing der evenredige vertegenwoordi ging. Wat er ook van zij, 't verraad zegepraalde in den persoon van eenen liberaal, en wij hadden het spijt onzen goeden strijdmakker Vermoesen te zien mislukken. Hij ontvange hier de betuiging onzer ware dankbaarheid voor zijnen moed en zijne onvergeetbare zelfsopoffering. Het programma door de katholieke Gekozenen voor de Kiezingen onderteekend, en dat zelfs gee ne enkele beknibbeling onzer tegenstrevers heeft verwekt, is geenijdel woord gebleven. Nauwelijks is het nieuw Gemeentebestuur sedert drij maan den werkzaam en reeds heeft het zich onledig ge houden met de meeste vraagstukken van zijn pro gramma. Met fierheid mag onze werkraanskring, die de wieg is geweest der katholieke volksbeweging in onze stad, op dien uitslag wijzen. Zij is den waar borg van eene gelukkige en voorspoedige toekomst welke andere plaatselijkheden ons zullen benij den. Hij troost ons ook, van al de laffe en verachte lijke aanvallen waaraan onze Werkmanskring blootgesteld isdie aanvallen van personen ge brandmerkt door het teeken des verraads, door de den afkeer der katholieke Ministers en der Rech terzijde, door de afkeuring der Gentsche Antisoci alisten en van alle Belgische Katholieken, einde lijk door den walg van de deftige lieden uit alle partijen, aanzien wij als eene eer voor den katho lieken Werkmanskring, voor zijn bestuur, voor de Gekozenen der katholieke antisocialistische werk lieden van Aalst. Wij hebben de overtuiging dat alle aanvallen, hoe sluw ook, het vertrouwen onzer 1300 leden en hunne verkleefdheid aan den werkmanskring niet zullen verflauwen. Geachte Leden Wij rekenen op uwe eendrachtige nabewerking voor den groei en bloei van onzen duurbaren werk- manskriug. Blijft standvastig in uw geloofLaat u niet verblinden door valsche beloften en valsche profeten, en onthoudt het welEerlijk duurt het langst 1 Voegt u dan bij ons, om voor den Katholieken Werkmanskring en de andere Katholieke instel lingen van de stad nieuwe leden aan te werven, onder de onverschilligen, onder de tegenstrevers, onder die eenvoudige lieden ook, die een oogen- blik verblind, hunne broeders hebben verloochend. Brengt deze tot inkeer. Ons werkmansbuis is een huis van vrede, waar willekom ziin, alle rechtzin nige mannen van goeden wil, die met ons den godsdienst, het vaderland, het koningdom, de over heid, het huigezin, den eigendom, willen verdedi gen I Werft bijzonder aan onder de jonge geslach ten die wij willen van dronkenschap, zedebederf en socialisme vrijwaren. Vooruit, met moed en overtuiging, en mocht uwe eendrachtige en ieverige werking weldra den blijden dag van den vrede en van de duurzame zegepraal der ware Katholieke Anti-socialistische Volkspartij in Aalst doen aan breken. Ongeval. Een feit welk zeer erge gevolgen zoude kunnen gehad hebben had hier den 21 dezer, rond onze St-Martinuskerk plaats. Nevens gemelde kerk is de straat, leidende naar ons oud gasthuis, zeer steil, zoodat het slechts met moeite is dat de. wagens zonder spantoestel er kun nen beneden rijden. Nu rond 9 ure 's avouds kwam de verhuiswagen toehoorende aan de W° Verdurme-Hoogstoel te Audenaarde, en gevoerd door haren knecht Van Steenkiste August, de kerkstraat ingereden hoe het gekomen is weet men niet, doch de paarden in plaats van de groote Brusselschen steenweg te nemen, sloegen gemelde hellende zijstraat in, en kwamen met veel geweld in het venster toehooren de aan den heer pastoor van het gasthuis het is letterlijk vermorzeld. Een der paarden bekwam zeer erge kwetsuren. Ook was het slechts met vele moeite dat men ze heeft staande gehouden. Het paard, dat gekwetst werd, is moeten afge maakt worden. Boomteelt. Zondag, 31 Mei, ten 10 1/2 ure oj) 't Landhuis. Les van M. Burvenich Onder werp Aanleg van eenen boomgaard Vorming der hoogstammige boomen, Bieënteelt. 2do Voordracht te Welle, in de Gemeenteschool. Zondag 31 Mei, ten 4 uren, door M. Jan Van NuffelOnderwerp De Moederbie, haar leven, haar gezag in de bieëngemeente. Moederlooze korven. Zwermen en zwermen van gen. IJTT PAH! Neemt toch die afschuwelijke 1)1 J UUD. purgeermiddels niet meer, die u zoo onpasselijk maken; gebruikt liever de Walthe- rypil, die zoo zacht, zoo gemakkelijk en zoo onfeil baar is tegen de verstoptheid, de hoofdpijn, de maagontstellenis en de bloedonzuiverheid, fr. 1,25. Zondagrust. Zondag 31 Mei, M. DE WAE- LE, Kerkstraat. Nationaal Vlaamsch Verbond. Zondag toe komende zal het Nationaal Vlaamsch Verbond in onze stad zijne jaarlij ksche algemeene vergadering houden, om 10 1/2 uren 's morgens, ter Stedelijke Schouwburgzaal. In die zitting zullen vraagstukken worden behandeld die voor alle Vlamingen van het allergrootste gewicht zijn. Uitstekende Rede naars zullen er het woord voeren en de van het Vlaamsche Volk bespreken. Hei is billijk dat wij, Aalstenaars, in groot ge taldie plechtige bijeenkomst bijwonen en daar door een klinkend bewijs leveren van onze ver knochtheid aan Eigen TaalEigen Zeden. 1° De nieuwgenoemde pastoor van Baasrode, E. H. Buyserie, ligt berecht. 2° Donderdag morgend, 28 dezer, is er om 6 ure 's mor- gends brand ontstaan in onze St-Martenskerk aan 't altaar van O. L. Vrouw 't is gelukkiglyk aanstonds kunnen gebluscht worden. 3° In eenen brief dien wij donderdag morgend ontvan gen van eenen franschen priester lezen wij 't volgende De vlaamsche werklieden die naar Frankrijk zijn weergekeerd zijn meest allen, effenaf socialist geworden Roepen zij in Vlaanderen Vivan paster Donche hier roepen zij Vivan de Socialisten 't Werkvolk, dat naar 't Fransch trekt on der den kreet Vivan paster donche }n roept in Frankrijk Vivan de Socialisten Dat is ver van 't Socialismus uit te roeien "PflrlTist. Heeft ze gesmaakt/ De compli. X dl IU11menten aan Pol Danie] Kibeladoe- ken heeft den brief ont vangen. Heb dank H. Hoe is het toch mogelijk 't Bedroeft ons ten ui tersteMaar wij zullen het verdragen ter eere Gods.— A. B. Wij verwachten 't beloofde tegen zaterdag. Casi- mier. Begint 't haar te groeien Wij zyn kurièustegen.. Nonkel. Alles ontvangen; 'k en wist niet dat ge zoo ne collectivist waart? T. F. Ziet dat gy u bereidt ons alles te kunnen zeggen en niets te vergeten. Vr. te Velm. Den 11 Juni niet vergeten, zelleVergeet toch de gazet nietVr. V. G. te N. Onzen besten dank. Wy steunen op U. Domien. Kent gij den datum nog niét van uwe aankomst? Zeun. Hy zal van u een manne ken makenSnoeck. Ge staat ten achterenOpge past! Yr. Karei te Moerbeke. SpijtigTe laat veroqrdeelingea van d« geestelijke Overheid, dgor Er istoch iets iade pLats/

De Volksstem | 1896 | | pagina 3