m IWEIN VAN AALST. Volk m 2 JAAR W 74. 0- H. SACRAMENTSPROCESSIE. ZATERDAG fi JUNI 1896. IN DE KAMER. Urukkfr-lilttgeiier |Jetr«0 Dan tluffel, Ceopoltetraat, t9, te 2lalöt. D' Is. Bauwens. Kiezing van Edigen (Enghien) BRAVO! ZEGEPRAAL! BRAVO! De Kamerkiezing valt juist op Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huiskost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen allo soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. rTv Eene moeder had slechts een eenig kind,.... den erfgenaam eener koninklijke kroon en de eenigste hoop van gansch een volk. Op den ouderdom van negen jaar werd het kind ziek, en het begon te kwijnen. De beroemste geneesheeren van gansch Europa warden er bijgevraagd, maar niet meer dan de liefde en de teeuerheid zijner moeder kondon zij de ziekte overmeesteren. Gansch het volk verhief zijne smeekingen ten hemel in alle kerken werd het H. Sacrifitie der mis opgedragen tot genezing van den jongen prins. 't Was juist op H. Sacramentsdag De processie moesl vóór den ingang van het Koninklijk kasteel voorbij trekken. De moeder ziende dat alle menschelijke hoop verloren was, droef en mistroostig, wou God geweld aan doen. Het arm kind werd in een klein rijtuigje neergelegd en langsheen de groote dreven van het Park zachtjes tot aan den ingang gevoerd. 't Was met de eerste dagen van Junide hemel was onbe wolkt, de zon schoot hare lieve en zachte stralen door het gebladerte heen de bloemen, door een zacht windje gewie geld, wasemden de aangenaamste geuren uitde kleine vogeltjes, pas aan 't nest ontkropen, huppelden van tak op tak onder 't zingen van hun eerste lied. Alles sprak van vieugd en leven. Haar klein bleek kind alleen, liet uitgeput van krachten zijn blonde krulbol op het wit oorkussen neerzijgen. De processie kwam welhaast aan. De koningin zat biddend neergeknield nevens het klein rijtuigje. Zij zag het kruis omringd van koorknapen in rooden toog met wit koorhemd. Hunne oogen, hun glimlach, de levenvolle kleuren welke de gezonde buitenlucht hun op het wezen had gedrukt, alles gaf kracht en leven te kennen. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Moorden en brandstichten het genot, bevestigde Ivo. Plunderen zit den oorlogslieden in merg en been, stotterde Rijkaard. En het grauw gepeupel, tuk op buit, begroette met luidruchtig handgeklap die opwekking zijner kwade be geerten. Daarenboven, kameraden, hervatte de geslepen Walter hoe zuchten wij onder Iwein's ijzeren schep- ter Voor de minste knevelarij, op domme, lompe boe ren gepleegd, worden wij onmeedoogend gestraftvoor de geringste aanranding van kooplieden, voor eene lichte zakkenrollerij, verloor meer dan een onzer vrienden het hoofd op het blok. En de wreedaard denkt, dat wij ons immer als onnoozele lammeren naar de slachtbank zul len laten lijden Zal dat, wapenbroeders n Neen Neen daverde het door de zaal. Dat blijven wij niet verduren n zwoer een voet boogschutter. Het is alsof Boudewijn Hapkin, uit zijn graf op gestaan, in Iwein zijn beulenwerk voortzet, n knorde een handboogschutter. Ge slaat den nagel op den kop, hakkelde Rij kaard. Onze burchtheer zal in wreedheid Boudewijn nog •overtreffen. En nochtans, die had er een handje van Hij speelde zelf den scherprechter,... onder voorwendsel, dat hij beter op zijne bijl dan op die zijner dienaren mocht rekenen, viel Ivo in. Het was een wreede scherprechter, n knikte een «peerdrager, Zij aanzag ze.... en z'aanzag haren zoon Zij zag die menigvuldige groepen voorbij trekken van jonge meisjes, allen in'twit uitgedost voor het feestzij zag ze hunne ontbladerde rozen op den grond uitstrooien. Zij aanzag ze een voor een, en bare oogen vielen weer op baren zoon,., op dit arm kind dat lang zaam wegstierf. De menigte trok voorbij, en niet eene moeder was er die zich niet omkeeide om in stille en mede lijdende droefheid dien jongen prins 't aanstaren, dien eenieder beminde en die, zoo men zegde, welhaast ging sterven. Het kind had zijne kleine handjes samengevouwen, zijne oogen waren gevestigd op de rij van priesters die aankwamen hij ook, hij bad. De bellekens klon ken, wierookwalmen stegen op, het H. Sacrament kwam nader.... De priester stapte van onder den gouden hemel, kwam tot het Koninklijk kind, en gaf hem en zijne moeder de benediktie met het Allerheiligste. Alsdan liep het hert der moeder over, snikken prang den haar de keel en haar kind in de armen nemen de, hief zij het hoog voor de H. Hostie op, opdat de arme kleine dichter bij zijnen God zou geweest zijn, opdat hij God zoude aanraken, en dat gelijk ten tijde van 't heilig Evangelie eene bovennatuur lijke kracht van Christus het kind zoude hebben gered. De priester, na dezen zegen, ging voort En het klein rijtuig, gevolgd van de weenende moeder, keerde droef en treurig terug langsheen de oude dreven van 't kasteel. Jefken. Zondag verleden was het gemeentekie- zing tot Edingen. Iedereen weet dat na de kiezingen van November laatsleden, de gemeenteraad daar samengesteld was uit 6 liberalen en 5 katholieken. Deze laats te, ter uitzondering van den heer Burge meester, hadden, ten gevolge der schanda lige handelwijze der liberalen, hun ont slag gegeven om zoo het kiezerskorps tus- schen beiden partijen te laten oordeelen. De liberalen wilden van hun mandaat niet afzien. De strijd was allerhevigstvan weers kanten werd alles in 't werk gesteld voor den zegepraal. Ziehier de officieele uitslag Katholieken M.M. Auwers 906 stem men Cassaigne 908 Delannoy 925 Mi- sonne 937. Liberalen M.M. Carlier 470; Defrae- ne 473Delplanche 486; Goffin 460. Na zoo eenen schitterenden zegepraal blijft er de liberalen niets meer over dan hun ontslag in te dienen Er zal geen buitengewone zittijd zijn. De maand juni zal volstaan om de dagorde uit te putten, indien de meerderheid het wil, want het hangt van haar af men ziet nu wel de parlementaire werkzaamheden snel te doen vooruitgaan. Men wil alles vóór de kiezing afdoen 1t is de eenparige wensch van onze volksvertegenwoordi gers, en het banket, dat hen donderdag vereenigde road Beernaert, is voor hen oene gelegenheid geweest om elkander in dit goed besluit te verster ken. De zaken, welke dienen afgedaan te worden, zijn overigens niet zoo talrijk, maar er is er eene die in 't oog der rechterzijde geen uitstel duldtnamelijk het ontwerp, DAT DE VERGOEDING AAN DE MILIClANEN OP 30 FR. PER MAAND BRENGT. Voortreffelijke maatregel, die met vreugde zal onthaald worden in heel het land, maar vooral op den buiten, waar men te lang is gebukt geweest onder de strengheid der loting. Vele, min gegoede families, zullen in die scha deloosstelling eene merkelijke verlichting vinden voor de opoffering, die zij moeten doen, in afwach ting van het vrijwilligersStelsel, waar wij naartoe gaan. Ziedaar een maatregel, voor welken de socialis ten de pluim op den hoed niet zullen moeten steken, zooals zij het air hebben te doen, telkens men eene hervorming voorstelt ten gunste der werklieden. Zij hebben nooit dit denkbeeld gehad, 't welk rechtveer dig, menschlievend, christelijk is, name lijk dat de militaire dienst redelijk moet betaald worden, en men de ouders, wiens zonen in het leger dienen, niet in den nood moest laten. Neen, wat de socialisten het volk aanbieden, is het stelsel der gewapende natie, 't is te zeggen de slavernij uitgebreid tot iedereen. Onze bevolking is te eerlijk en te verstandelijk om het stelsel van de gewapende natie aan te ne men, dat, zooals men weet, te Parijs onder de commune zoo goed gewerkt heeft. Zij zal het socialistisch program verwerpen en het gouvernement en de meerderheid bedanken, omdat zij een stap nader gekomen zijn tot haar ideaal, het vrijwilligerschap. In afwachting zullen de socialisten, die in de kamer zetelen, er in nesten zitten. Zullen zij de verhooging, door de katholieken voorgesteld, stem men Zullen zij ze niet stemmen Wij zullen zien V rienden van 't Stemme- meken, elkeen ne goeien dag l Zondag verleden is minis ter Brassine tot Aalst zijnen broeder komen bezoeken die er kommandant is van de soldaatjesschoolen maandag hebben onze katholieke over heden, zoo geestelijken als wereldlijken, een banket aangeboden aan onzen volks- gezinden burgemeester Geeraerdts.... Dat onzen Vierden daar niet op tegenwoordig was, even min als op 't banket der rechterzij van verleden week, dient hier niet gezegd te worden. Te Berlijn schikken z'eeu monument op te richten aan den grooten muzikant Wagner15,000 fr. hebben z'al bijeen, maar ze zouden er geerne ten minste 30,000 voor hebben. Graaf de Merode, oud minister, heett uit oorzake van ziekte geene kan didatuur kunnen aanveerden voor de aanstaande wetgevende kiezing van BrusselEn wij rappe leeren ot herinneren het nogmaals aan al onze vrienden dat het den 5 JULI aanstaande is dat het kiezing is voor de Kamers,, juist op Kermis Aalst. Zondag is Mgr Waffelaert, bisschop van Brug ge, gaan vormen tot Blankenberghe, waar hij nog onderpastoor is geweestGe ziet van hier, met welken geestdrift hij ginder is ingehaald. 't Schijnt dat Mr Berten, volksvertegenwoordiger van Yperen, den oudsten van onze volkskamer, geen nieuw mandaat wil aanveerden. Hij zal vervangen worden door M. Van Merris, provinciaal raadslid van Poperinghe. Maar wat is dat nu te zeggen Te Brussel was er verledene week con cours voor de depêchendragers270 plaatsen waren er open en slechts 93 hebben zich voor aangeboden. Menschen, menschen !i 't HAEL- TERT, daar zijn ze bezig met de prachtige kerk in een waar hemelken 't herscheppen.... Sedert acht dagen is men bezig met ze te schilderen... 't Is M. Goethals van Gent die 't doetSchooner kerk en zal er tien uren in de ronde niet te vinden zijn als de schildering zal vol trokken zijn 1! Wie, wie, wie en heeft er op 't ban ket niet gevraagd geweest van de rechterzij wie, wie, wie??? Zou men daar nu toch niet zot van wor den onze Vierden f laat nu in Werkman en Land van Aalst weten, dat hij heel en gansch vreemd blijft aan den kies strijd in West-Vlaanderen.... Maar luister eens, vierdenot ge keurt de handelwijze uwer luitenanten af, of ge keurt ze goed keurt gij ze goed, waar om dan beweeren dat gij^ vreemd zijt aan hun kiespropaganda maar keurt gij ze af, cwel, wees vrank en openher- tig, schrijf hun een open briefken... Ons Stemmeken staat open voor u in dit geval.... Maar alia, wat zullen we zeg gen, als men twee gezichten heeft kan men alle dagen andere muilen trekken. Naar Ninove, vrienden, naar Nino- ve daar moet ge naar toe om te zien hoe hemelschschoon toch het H. Hert er is uitgesteld in de parochiale Kerk... 'tIs waarlijk aandoenlijk om zien.... Schromelijk veel geld heeft het gekost, 't is waar, maar of het met goeste gar- rangeerd isNinove mag er waarlijk fier over zijn,... Van allen kanten en zijden komt er volk naar zien.Aalst zal voorzeker niet ten achter blijven. Vrienden van 't Stem meken, en l&at het ons toch nooit niet vergeten dat de Daens- partij tot Aalst vóór de kiezing schreef, dat zij zeven kandidaten op 't stadhuis moest hebben en dat zij (men weet hoe), .och erremen, 900 stemmekes bekwam op 7000 Rap zijn en is toch maar ne weetTwee jonggetrouwden uit Italië, die van Luik naar Keulen reisden verleden zaterdag, hadden hun compartiment verlaten om in den eetwagon iets gaan onder den tand te leggen.... Opdienen momment kwamen juist twee personen binnen in dit compartiment.... Als de jongge trouwden terugkwamen, hadden die twee laatste aan eene tusschenstatie den trein verlaten, maar hadden toch niet vergeten van de reistesck die met geld en juweelen opgevuld was, te ledigen... Alia, alia dat komt or van, van op speelreis tegaau. M. Forville, grif fier te Seraing, op 3 dagen was hij dood... Hoort hoo.... Ziekelijk zijn, een flesken hebben van den doktoor, zijhe medecijnen willen pakken, een ver keerde fiesck nemen en ver-gif gedron ken. Buis, Graux en Van der Kin deren en aanveerden de kandidatuur niet die de liberalen hun hebben aan geboden voor do Kamerkiezing van Brussel.... Zeker zijn van een buis, dit is toch wel al iets ook. Schromelijk veel volk Zondag vcrle- den op 't Concert tot Erembodegem.... Maar tot Lede, daar was het toch nog e wat anders, zelle, met de begankenis van O. L. Vrouw die er dien dag begonEn daarbij niet alleen Zondag, maar geheel de week heeft er eene zee van volk naartoe geweest.,.. Die,benauwd was van de warmte ging 'snaijhts en die

De Volksstem | 1896 | | pagina 1